Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Podatek Kościelny - za czy przeciw?
 |  Wersja do druku
Angelika Mojeścik
 grudzień 04 2008 19:20   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Quote by suration:gdy pytajac ksiedza ile powinienem przekazac kosciolowi "za slub", uslyszalem zreszta przy przyszlej zonie "a na ile to wyceniasz?". Kretynska odpowiedz

Jak dla mnie to kretyńskie było pytanie - zadane przez człowieka, który nie ma za grosz empatii ani jakiegokolwiek wyczucia czy taktu.

Zastanowiłeś się przez chwilę jak czuje się ksiądz, który musi wręcz prosić o pieniądze żeby mieć co jeść? Prosiłeś kiedyś o wypłatę i jeszcze nie będąc jej pewien - nie masz takich problemów, ale to nie znaczy że inni nie mają. Ksiądz to też człowiek, który musi mieć cholerną pokorę by robić to co robi. Nie ma cennika, nie ma wytyczonych datków i to nie ze swojej woli. Taką wybrał cenę w imię miłości do ludzi, Boga (a dla Ciebie dla swoich przekonań). Jeśli nie umiesz zrozumieć jak wielkim człowiekiem trzeba być, by tak żyć - to już twój problem (i Twojego otoczenia).

Następnym razem postaw się w jego sytuacji i zastanów się jak rozwiązać sytuację nie pokazując - "ja jestem pan, bo ja ci płacę".
Np sam zastanów się nad ceną, popytaj znajomych ile oni płacili i wręcz mu (bez niepotrzebnego pokazywania swojego ego) ze słowami np.:"Mam nadzieję, że tyle wystarczy. Chociaż wiem, że to co ksiądz robi dla nas jest bezcenne."

Myślmy ludzie częściej o innych niż tylko w momencie ich obgadywania.
Empatii życzę

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 grudzień 04 2008 19:30   
Forum

Jak dla mnie to kretyńskie było pytanie - zadane przez człowieka, który nie ma za grosz empatii ani jakiegokolwiek wyczucia czy taktu.

Zastanowiłeś się przez chwilę jak czuje się ksiądz, który musi wręcz prosić o pieniądze żeby mieć co jeść? Prosiłeś kiedyś o wypłatę i jeszcze nie będąc jej pewien - nie masz takich problemów, ale to nie znaczy że inni nie mają. Ksiądz to też człowiek, który musi mieć cholerną pokorę by robić to co robi. Nie ma cennika, nie ma wytyczonych datków i to nie ze swojej woli. Taką wybrał cenę w imię miłości do ludzi, Boga (a dla Ciebie dla swoich przekonań). Jeśli nie umiesz zrozumieć jak wielkim człowiekiem trzeba być, by tak żyć - to już twój problem (i Twojego otoczenia).

Następnym razem postaw się w jego sytuacji i zastanów się jak rozwiązać sytuację nie pokazując - "ja jestem pan, bo ja ci płacę".
Np sam zastanów się nad ceną, popytaj znajomych ile oni płacili i wręcz mu (bez niepotrzebnego pokazywania swojego ego) ze słowami np.:"Mam nadzieję, że tyle wystarczy. Chociaż wiem, że to co ksiądz robi dla nas jest bezcenne."

Myślmy ludzie częściej o innych niż tylko w momencie ich obgadywania.
Empatii życzę Smile

Tyle, że ksiądz jak powtórzyłem wyżej, chwyt psychiczny gdzie często jest stosowany w biznesie, gdzie może się spodziewać dużo większy wpływ, odpowiadając "a na ile to wyceniasz?". A wiadome, że partner życiowy jest najważniejszy na świecie, to cóż. A gdyby odpowiedział w ten sposób "daj ile chcesz", to takiego wejścia na psychikę by nie było. Ale nie miałbym nic przeciwko, w końcu ktoś kto świadczy nam usługę chce zarobić, gdyby jego wypłata była opodatkowana, jak wypłata innych ludzi którzy mają dochód z usług.

Pozdrawiam

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 04 2008 20:22   
Forum

No księża płacą podatki od każdego parafianina...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 04 2008 20:36   
Forum Moderator
Moderator

1. Panstwo nie utrzymuje w Polsce kosciola. Przypadek tej swiatyni opatrznosci to jest wlasnie taki przypadek nieelegancki, ale Panstwo w Polsce nie utrzymuje kosciola.

Kosciol utrzymuja wierni i teraz pytanie jak to utrzymywanie powinno wygladac. Podatek? I kto bedzie dzielil te pieniadze?? Jakie przekrety z taca?? Przychodzi Pan Roman i Pani Krystyna do kosciola i daja na tace po 50 PLN i ksiadz ma na co tam zbiera. Naprawde panstwo nie musi zagladac mi do kieszeni i pytac komu ile chce dac i jaka czesc mojego zarobku. A jak bedzie podatek to co? Taca zostanie zlikwidowana??

Zlikwidujmy wielka orkiestre swiatecznej pomocy i dajmy podatek owsiaka zeby nie bylo przekretow...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Witold
 grudzień 04 2008 22:38   
Forum

Dziękuję Wam, Blyy i reguly, za Wasze zdecydowane poparcie podatku kościelnego. Na prawdę, bez ironii. Bez Was nie byłoby dyskusji. Trudno dziś znaleźć kogokolwiek popierającego zwiększenie podatków. Jeśli już to zasłaniają się Wałęsowym "Nie chcę, ale muszę". Ale wracając do tematu. Czy zauważyliście, że po wprowadzeniu tego podatku naprawdę będziecie płacić więcej niż teraz? A dystrybucja pieniędzy przez budżet wcale nie będzie lepsza niż obecnie. Przecież sposób działania urzędów i polityków nie zmieni się z dnia na dzień na skutek tego podatku. Skoro teraz cześć pieniędzy niesłusznie jest przekazywana kościołom (według Was), to po opodatkowaniu tych niesłuszności będzie znacznie więcej z prostego powodu: urzędnicy będą mieli więcej pieniędzy do podziału. Nie podejrzewam Was o dziecinną taktykę "na złość babci odmrożę sobie uszy". Zadaję więc pytanie: Czy generalnie jesteście za podniesieniem podatków, czy też jedynie kościelny podatek ma być wprowadzony a pozostałe raczej obniżone w miarę możliwości?

===

Prawda leży tam, gdzie leży.

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 04 2008 23:05   
Forum Moderator
Moderator

Panie Witoldzie - moim zdaniem to oni są za wszystkim za czym nie jest np. Rafi F czy Dezerter - To tak by potwierdzić regułę. Inaczej mieli by jakiekolwiek wątpliwości co do tego co piszą

Arek Sz
- uwielbiam cię człowieku (nie zawsze zgadzam, ale w tym momencie uwielbiam!!)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 04 2008 23:26   
Forum

Quote by paraklet: Jak dla mnie to kretyńskie było pytanie - zadane przez człowieka, który nie ma za grosz empatii ani jakiegokolwiek wyczucia czy taktu.

Zadalem je dosc delikatnie - to ksiedzu raczej sloma wyszla.

Zastanowiłeś się przez chwilę jak czuje się ksiądz, który musi wręcz prosić o pieniądze żeby mieć co jeść?

Chyba nie mowimy o tej samej religii i tym samym kraju. Akurat KK dysponuje najwiekszym majatkiem z wszystkich religii.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 04 2008 23:35   
Forum

Quote by witold.j.w: Dziękuję Wam, Blyy i reguly, za Wasze zdecydowane poparcie podatku kościelnego. Na prawdę, bez ironii. Bez Was nie byłoby dyskusji. Trudno dziś znaleźć kogokolwiek popierającego zwiększenie podatków. Jeśli już to zasłaniają się Wałęsowym "Nie chcę, ale muszę". Ale wracając do tematu. Czy zauważyliście, że po wprowadzeniu tego podatku naprawdę będziecie płacić więcej niż teraz? A dystrybucja pieniędzy przez budżet wcale nie będzie lepsza niż obecnie. Przecież sposób działania urzędów i polityków nie zmieni się z dnia na dzień na skutek tego podatku. Skoro teraz cześć pieniędzy niesłusznie jest przekazywana kościołom (według Was), to po opodatkowaniu tych niesłuszności będzie znacznie więcej z prostego powodu: urzędnicy będą mieli więcej pieniędzy do podziału. Nie podejrzewam Was o dziecinną taktykę "na złość babci odmrożę sobie uszy". Zadaję więc pytanie: Czy generalnie jesteście za podniesieniem podatków, czy też jedynie kościelny podatek ma być wprowadzony a pozostałe raczej obniżone w miarę możliwości?

Splaszczasz pan wszystko jak kartograf. Nam wlasnie chodzi o przejrzystosc, wyeliminiwanie szarej strefy. Ja osobiscie wolalbym, zeby moje pieniadze wsparly cel kulturalny lub charytatywny. I nie chce, zeby panstwo wyrzucalo pieniadze na budowe jakiejs swiatyni jakiejs opatrznosci...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 04 2008 23:47   
Forum Moderator
Moderator

A co ma dna jeden ksiądz do ogólnego majątku KK???? Biorąc pod uwagę że większość z tego majątku to dobra materialne nieruchome - ziemia i budynki.

I jak wielki by ten majątek nie był, każdy ksiądz musi się wręcz prosić o ro co się jemu należy - więc przynajmniej ty byś mu tego oszczędził jako człowiek XXI wieku

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 grudzień 04 2008 23:56   
Forum

BLyy
Zadusić podatkami, toż to lewactwo czystej wody...poza tym nie odpowiedziałeś na pytanie...

Wiara to prywatna sprawa człowieka, a Ty chcesz wprząc w tę sferę państwo, to typowy bolszewizm...

Kościoły płacą podatki. Ślub i pogrzeb? Te pieniądze są już opodatkowane, chcesz je opodatkować podwójnie? O ile się nie mylę specjalne zasady dotyczą też lekarzy, drobnych przedsiębiorców, rolników itp.

To Ty tak uważasz, inni mogą mieć inne zdanie.Po pierwsze, wskaż mi gdzie w budżecie jest zapisane finansowanie tego typu organizacji? O ile wiem to kościoły w Polsce są finansowane z datków wiernych. Czy potrzeby duchowe obywateli są mniej ważne niż materialne? A może jedne potrzeby duchowe są ważniejsze od innych? Tylko kto ma o tym decydować?
Skoro w USA są prywatne quasi-armie i prywatne więzienia, to kto wie co może się jeszcze zdarzyć. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie wyobrażał sobie funkcjonowania prywatnych telekomów.

Jakie to socjalistyczne. Nie o to chodzi żebym miał tak dobrze jak oni, ale żeby oni mieli tak samo źle jak ja...

===

Broń w boju jest UFNOŚCIĄ i OSŁONĄ, a w czasie pokoju jest ZASZCZYTEM i WYRÓŻNIENIEM.- powiedzenie wikingów.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 05 2008 00:02   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:I nie chce, zeby panstwo wyrzucalo pieniadze na budowe jakiejs swiatyni jakiejs opatrznosci...

Jeżeli poszperasz, to przypomnisz sobie, że nikt tego tutaj nie chce. Dodatkowy podatek jednak tego nie zmieni. Wyobraź sobie, że związki zyznaniowe zostały by uznane za organizacje użyteczności publicznej i możnaby przeznaczyć na nie owe 1%. Czy to coś by zmieniło?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Bartosz
 grudzień 05 2008 01:05   
Forum

Odnośne tylko Maxello, w takim razie lewactwo jest w zachodniej Europie, w takim razie bolszewizm jest w zachodniej Europie, a tylko Polska jest wyznacznikiem demokracji.

A do Witolda, którego witam tutaj na forum, urzędnicy by z tych podatków zaledwie parę procent wzięli, by opłacić tych urzędników, którzy tym się zajmują.

Ja zamiast każdemu odpisywać z kolei, tworząc różnego rodzaju dyskusję na różne rzeczy, wkleję tutaj pewien tekst który często spotykało się na necie. Autora nie znam i źródła tekstu również, ja znalazłem go kiedyś na onecie.pl wśród komentarzy i był to pół roku temu, jednak tekst sobie zachowałem do dziś. Dlatego proszę mnie nie bić za tekst.

Interpelacja nr 9766 do prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości środków przeznaczonych z budżetu państwa na finansowane kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

Szanowny Panie Premierze! Na wielu moich spotkaniach z wyborcami padają pytania o wysokość środków finansowych, jakie z budżetu państwa otrzymują w Polsce kościoły i związki wyznaniowe. Padają czasami bardzo wysokie kwoty ze strony wyborców i pytania o potwierdzenie lub zaprzeczenie. Wyborcy ci często pytają o wielkość i wartość nieruchomości, jakie kościoły i związki wyznaniowe otrzymały od 1990 r. od Skarbu Państwa.
Chcąc udzielić rzetelnych informacji, a zarazem prostować informacje fałszywe, szkodzące kościołom, proszę Pana Premiera o odpowiedź na następujące pytania:
1. Ilu katechetów w Polskich szkołach jest na etatach? Jaki jest koszt ich utrzymania w skali roku?
2. Ilu kapelanów, w rozbiciu na poszczególne dziedziny, jest na etatach? Ile to kosztuje budżet państwa?
3. Jakie uposażenia i przywileje otrzymał były kapelan Wojska Polskiego gen. Sławoj Głódź?
4. W jakiej wysokości są dotowane uczelnie katolickie i które?
5. Ile środków z budżetu państwa wpływa w ciągu roku na Fundusz Kościelny?
6. Ile budynków, budowli, gruntów i innych nieruchomości otrzymały kościoły i związki wyznaniowe w Polsce od 1990 r.? Jaka jest ich szacunkowa wartość?
7. W jakiej innej postaci (ulgi podatkowe, darowizny, zwolnienia) państwo polskie pomaga kościołom i związkom wyznaniowym, w jakiej wysokości otrzymują środki z tych tytułów?
8. Czy prawdą jest, że księża i zakonnicy nie będący katechetami otrzymują pensję? Jeżeli tak, to ilu i w jakiej wysokości?
Biorąc pod uwagę dobro kościołów, proszę Pana Premiera o szczegółowe informacje. Wszystkie indor-macje proszę podać w rozbiciu na poszczególne kościoły i związki wyznaniowe w skali jednego roku.
Z poważaniem Poseł Jan Orkisz
Olkusz, dnia 21 marca 2005 r.

*

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Administracji - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów - na interpelację nr 9766 w sprawie wysokości środków przeznaczonych z budżetu państwa na finansowanie kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

Szanowny Panie Marszałku! Nawiązując do pisma z dnia 30.3.2005 r., o sygn. SPS-0202-9766/05, przekazującego interpelację Posła na Sejm RP Pana Jana Orkisza w sprawie wysokości środków przeznaczonych z budżetu państwa na finansowanie kościołów i związków wyznaniowych w Polsce, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej i Ministrem Edukacji Narodowej i Sportu, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Pytanie 1: Ilu katechetów w polskich szkołach jest na etatach? Jaki jest ich koszt utrzymania w skali roku?
- Główny Urząd Statystyczny nie gromadzi obecnie danych dotyczących nauczycieli. Z informacji przekazanych przez MENiS wynika, że jedynym oficjalnym badaniem statystycznym dotyczącym liczby zatrudnionych nauczycieli, prowadzonym dotychczas przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, jest sprawozdanie EN-3 o stanie zatrudnienia. Badanie to obejmuje szkoły i placówki publiczne prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego i dotyczy wyłącznie ogólnej liczby nauczycieli pełnozatrudnionych i niepełno-zatrudnionych w przeliczeniu na pełne etaty w podziale na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, województwa i w skali kraju. W sprawozdaniu nie wyszczególnia się jednak podziału nauczycieli z uwzględnieniem nauczanego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć, co powoduje, że nie jest możliwe wyodrębnienie kosztów zatrudnienia nauczycieli poszczególnych przedmiotów (w tym religii).
- Nauczyciele zatrudnieni w publicznych szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym księża i zakonnicy zatrudnieni na stanowisku nauczyciela religii, objęci są przepisami ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j.: Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.) określającymi w szczególności zasady zatrudniania, wynagradzania i czasu pracy nauczycieli.
- Z danych spisu kadrowego nauczycieli EWIKAN, dokonanego na dzień 1 października 2002 r., wynika, iż ogółem we wszystkich szkołach i placówkach w kraju zatrudnionych było 42.770 osób (w tym niepełnozatrudnieni) nauczających religii jako głównego przedmiotu. Należy podkreślić, iż w tej liczbie mieszczą się nauczyciele religii różnych wyznań (osoby duchowne i świeckie). Z uwagi jednak na fakt, że powyższa informacja określa liczbę nauczycieli religii, z którymi został nawiązany stosunek pracy, a nie rzeczywisty czas ich pracy (co pozwoliłoby ustalić liczbę pełnych etatów), nie jest możliwe na jej podstawie oszacowanie kosztów zatrudnienia tej grupy nauczycieli.

Pytanie 2: Ilu kapelanów w rozbiciu na poszczególne dziedziny jest na etatach? Ile to kosztuje budżet państwa?
Z informacji przekazanych przez MON wynika, że obecnie w strukturach resortu obrony narodowej pełni służbę lub jest zatrudnionych 173 kapelanów wojskowych, z tego:
- w Ordynariacie Polowym (Kościół Katolicki) - 131, w tym 111 żołnierzy zawodowych,
- w Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny) - 19, w tym 14 żołnierzy zawodowych,
- w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym (Kościół Ewangelicko-Augsburski) - 14, w tym 9 żołnierzy zawodowych.
Z tytułu utrzymania kapelanów resort ponosi następujące wydatki (w skali rocznej):
- w Ordynariacie Polowym - ok. 6,8 mln zł,
- w Prawosławnym Ordynariacie Wojska Polskiego - ok. 1,1 mln zł,
- w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym - ok. 0,8 mln zł.
W Biurze Ochrony Rządu służbę pełni trzech księży kapelanów wyznania rzymsko-katolickiego. W 2004 r. Biuro Ochrony Rządu wypłaciło kapelanom należności w łącznej kwocie 160.202 zł brutto.
W Straży Granicznej jest 16 kapelanów, których łączny koszt uposażeń, świadczeń i innych należności w 2004 r. wyniósł 909.188 zł. Spośród 16 kapelanów 10 jest wyznania rzymsko-katolickiego, 4 wyznania prawosławnego i po jednym wyznania ewangelicko-augsburskiego i greko-katolickiego.
W jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej zatrudnionych jest 16 kapelanów. Łączny koszt świadczeń wypłaconych kapelanom w 2004 r. wyniósł 545.355,59 zł.
Informacje odnośnie do kapelanów w Policji przedstawia tabela stanowiąca załącznik do niniejszej odpowiedzi (załącznik nr 1)*).
Ponadto uprzejmie informuję, że - zgodnie z art. 19 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 30.8.1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.) - pacjent przebywający w zakładach opieki zdrowotnej przeznaczonych dla osób wymagających całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych ma prawo do opieki duszpasterskiej. W 28 zakładach opieki zdrowotnej MSWiA posług duszpasterskich udziela 26 kapłanów zatrudnionych na 14,65 etatu. Placówki ponoszą z tego tytułu miesięcznie łącznie koszty w wysokości 26.553,41 zł (koszty wynagrodzeń oraz pozostałe koszty leżące po stronie pracodawcy).

Pytanie 3: Jakie uposażenie i przywileje otrzymał kapelan Wojska Polskiego gen. Sławoj Głódź?
Biskup Polowy ks. bp gen. dyw. Leszek Sławoj Głódź pełnił zawodową służbę wojskową do dnia 2.10.2004 r. W ostatnim okresie pełnienia czynnej służby wojskowej - od dnia 1.7.2004 r. do dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej - wymieniony oficer otrzymywał uposażenie miesięczne w wysokości 9.271,18 zł. Z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej gen. dyw. Lechowi Sławojowi Głódziowi wypłacono - na zasadach dotyczących ogółu żołnierzy zawodowych - odprawę w wysokości 360% kwoty ostatnio należnego uposażenia, dodatkowe uposażenie roczne (za 10 miesięcy służby wojskowej w 2004 r.) oraz gratyfikację urlopową i ekwiwalent za niewykorzystany przejazd w roku zwolnienia.
W związku z dokonanym zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej gen. dyw. Leszek Sławoj Głódź skorzystał również z przysługującego mu prawa do jednorazowego pobrania uposażenia należnego co miesiąc przez okres roku po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej, zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 17.12.1974 r. o uposażeniu żołnierzy niezawodowych (t.j.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 693 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.6.2004 r.
Gen. dyw. Leszek Sławoj Głódź nabył również uprawnienia do emerytury wojskowej w wysokości 74,72% kwoty ostatnio należnego uposażenia. Realizacja wypłaty tego świadczenia zawieszono jednak w związku z jednorazowym pobraniem należności, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych - na okres do dnia 30.11.2005 r.

Pytanie 4: W jakiej wysokości są dotowane uczelnie katolickie i które?
Na podstawie § 5 umowy podpisanej 1.7.1999 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie statusu prawnego szkół wyższych zakładanych i prowadzonych przez Kościół Katolicki, w tym uniwersytetów, odrębnych wydziałów i wyższych seminariów duchownych, oraz w sprawie trybu i zakresu uznawania przez Państwo stopni i tytułów nadawanych przez te szkoły wyższe (Dz. U. Nr 63, poz. 727) studenci szkół wyższych Kościoła Katolickiego mają prawo do pomocy materialnej finansowanej z budżetu państwa, o której mowa w art. 152 ustawy z dnia 12.9.1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 z późn. zm.).
W celu realizacji uprawnień studentów uczelni kościelnych, wynikających z powyższego przepisu, uczelniom tym, na ich wniosek, przyznawana jest przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu dotacja na pomoc materialną dla studentów (zgodnie z obowiązującymi przepisami świadczenia pomocy materialnej w postaci stypendium socjalnego, stypendium za wyniki w nauce lub sporcie, stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi przyznawane są w uczelniach). Należy podkreślić, iż dotacja ta nie jest przeznaczona na dofinansowanie działalności uczelni, ale wyłącznie na wypłatę stypendiów i zapomóg dla studentów.
W 2004 r. kościelne szkoły wyższe Kościoła Katolickiego w ramach dotacji na pomoc materialną dla studentów otrzymały ogółem 4.252,5 tys. zł. Poniżej przedstawiam listę tych uczelni:
- Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu,
- Papieski Wydział Teologiczny - Sekcja św. Andrzeja Boboli ˝Bobolanum˝,
- Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna ˝Ignatianum˝ w Krakowie,
- Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie,
- Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Łodzi,
- Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie n. Wartą,
- Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży,
- Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi,
- Gdańskie Seminarium Duchowne w Gdańsku-Oliwie,
- Wyższe Seminarium Duchowne oo. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach,
- Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej,
- Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach,
- Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu,
- Wyższe Seminarium Duchowne Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie,
- Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie,
- Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie,
- Wyższe Seminarium Duchowne Karmelitów Bosych w Poznaniu,
- Wyższe Seminarium Duchowne Małego Dzieła Boskiej Opatrzności - Orioniści,
- Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy,
- Wyższe Seminarium Duchowne oo. Franciszkanów w Krakowie,
- Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu,
- Wyższe Seminarium Duchowne im. Jana Pawła II Diecezji Siedleckiej w Siedlcach,
- Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej w Warszawie,
- Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne św. Jana Chrzciciela w Warszawie,
- Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej,
- Wyższe Seminarium Duchowne Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców Collegium Resurrectianum w Krakowie,
- Instytut Teologiczny im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej,
- Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku.
Ponadto, w ramach dotacji podmiotowych dla uczelni katolickich z przeznaczeniem na pomoc materialną oraz na działalność dydaktyczną zostały przekazane następujące kwoty:
- dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
- na działalność dydaktyczną - 10.550,5 tys. zł,
- na pomoc materialną dla studentów - 1.107,5 tys. zł,
- dla Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie:
- na działalność dydaktyczną - 66.719,4 tys. zł,
- na pomoc materialną dla studentów - 830,8 tys. zł.

Pytanie 5: Ile środków z budżetu państwa wpływa w ciągu roku na Fundusz Kościelny?
Dochody, w tym nakłady budżetu państwa, oraz wydatki Funduszu Kościelnego w latach 1990-2005 z podziałem na środki służące finansowaniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne osób duchownych oraz dotacje udzielane kościelnym osobom prawnym na remonty i konserwację zabytkowych obiektów sakralnych oraz roboty remontowo-budowlane obiektów, w których prowadzona jest kościelna działalność charytatywno-opiekuńcza i oświatowo-wychowawcza, a także zakup rzeczowych środków trwałych stanowiących wyposażenie tych obiektów przedstawia tabela stanowiąca załącznik do niniejszej odpowiedzi (załącznik nr 2)*).
W ostatnich trzech latach przeznaczane na omawiany cel środki budżetu państwa wyniosły 78.333.000,00 zł rocznie, z czego 85%-90% to środki przeznaczone na finansowanie składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) części osób duchownych, które nie podlegają tym ubezpieczeniom z innych tytułów, stosownie do przepisów ustaw o systemie ubezpieczenia społecznego oraz zmieniających się ustaw o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Pytanie 6: Ile budynków, budowli, gruntów i innych nieruchomości otrzymały kościoły i związki wyznaniowe w Polsce od 1990 r.? Jaka jest ich szacunkowa wartość?
W okresie od 1990 r. do chwili obecnej w toku regulacji spraw majątkowych kościołów i innych związków wyznaniowych na podstawie i w trybach określonych ustawami regulującymi stosunki miedzy Państwem a poszczególnymi kościołami i innymi związkami wyznaniowymi oraz ustawą z 17.5.1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 26, poz. 319 z późn. zm.) kościelnym osobom prawnym zwrócono i przekazano nieruchomości o łącznej powierzchni 97.123 ha. W tym, w wyniku postępowań administracyjnych prowadzonych przez ministra właściwego do spraw wyznań religijnych oraz właściwych wojewodów, kościelnym osobom prawnym potwierdzono nabycie z mocy prawa własności nieruchomości pozostających w ich władaniu, przywrócono własność oraz przekazano na własność nieruchomości, głównie nieruchomości rolne, o łącznej powierzchni 39.490 ha. Ponadto działające na podstawie wspomnianych ustaw parytetowe, kościelno-rządowe komisje regulacyjne: Komisja Majątkowa (do spraw Kościoła Katolickiego), Komisja Regulacyjna (do spraw Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP), Komisja Regulacyjna do Spraw Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Komisja Regulacyjna do Spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich oraz Międzykościelna Komisja Regulacyjna (do spraw pozostałych kościołów i innych związków wyznaniowych) w wyniku zakończonych do chwili obecnej postępowań regulacyjnych zwróciły i przekazały kościelnym osobom prawnym własność nieruchomości, również nieruchomości rolnych, o łącznej powierzchni 57.633 ha. Wśród tych nieruchomości 701 to nieruchomości zabudowane.
MSWiA nie posiada informacji o wartości nieruchomości, których własność nabyły w opisany wyżej sposób kościelne osoby prawne, bowiem w zdecydowanej większości przypadków w toku postępowań regulacyjnych i administracyjnych nie zachodziła potrzeba dokonywania ich wyceny.
Ponadto z informacji przekazanych przez MON wynika, iż z zasobów wojskowych zostało przekazanych 71.366 ha gruntów oraz 9 budynków i budowli o łącznej wartości szacunkowej 16,6 mln zł. Szczegółowe dane zostały przedstawione w załączniku do niniejszej odpowiedzi (załącznik nr 3)*).

Pytanie 7: W jakiej innej postaci (ulgi podatkowe, darowizny, zwolnienia) państwo polskie pomaga kościołom i związkom wyznaniowym, w jakiej wysokości otrzymują środki z tych tytułów?
MSWiA nie dysponuje danymi pozwalającymi na udzielenie wyczerpującej odpowiedzi w przedmiotowym zakresie. Stosowne informacje mogą posiadać - według właściwości - Ministerstwa: Finansów i Polityki Społecznej.

Pytanie 8: Czy prawdą jest, że księża i zakonnicy nie będący katechetami otrzymują pensję? Jeżeli tak, to ilu i w jakiej wysokości?
O ile pytanie Pana Posła należy rozumieć w ten sposób, że dotyczy ono pensji wypłacanych ze środków publicznych osobom duchownym nie będącym katechetami, to należy wskazać, że państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne mogą wypłacać osobom duchownym wynagrodzenie w sytuacji, gdy zatrudniają te osoby np. jako kapelanów, personel medyczny, opiekuńczy itp. MSWiA nie posiada jednak żadnych informacji co do skali tego zjawiska.
Ponadto pragnę zaznaczyć, że - w myśl obowiązujących przepisów - ze środków budżetu państwa nie finansuje się kościołów i innych związków wyznaniowych jako całości, lecz konkretne osoby fizyczne i osoby prawne prowadzące w ramach poszczególnych kościołów i związków wyznaniowych określoną działalność związaną z realizacją konstytucyjnej zasady współdziałania Państwa z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Tadeusz Matusiak

Warszawa, dnia 27 kwietnia 2005 r.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 05 2008 01:25   
Forum Moderator
Moderator

BLyy wybacz mi moją złośliwość ale księża za pokutę powinni dawać do przeczytania twoje posty. Czyś ty facet do reszty zmysły postradał - weź sobie jakieś nerwedrażet i z uśmiechem połóż się spać, a nie tu będziesz spracowanych ludzi katował.

Życzę miłych snów i cieszę się, że póki co nikt z forum nie ma większego wpływu na politykę
Dobranoc BLyy

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 05 2008 09:00   
Forum

Quote by paraklet: A co ma dna jeden ksiądz do ogólnego majątku KK???? Biorąc pod uwagę że większość z tego majątku to dobra materialne nieruchome - ziemia i budynki.

I jak wielki by ten majątek nie był, każdy ksiądz musi się wręcz prosić o ro co się jemu należy - więc przynajmniej ty byś mu tego oszczędził jako człowiek XXI wieku

Budynki i ziemia to nie wszystko. Sa jeszcze dziela sztuki, klejnoty, samochody i drogie balsamy. Jesli ksieza przymieraja glodem, to niech kosciol sprzeda troche ziemi, czy obrazow. Chyba wazniejsze, zeby ksieza mieli pelne brzuszki.
Nie mow, ze tak im zle, bo kazdy lub prawie kazdy ksiadz ma gdzies w szkole religie, wiec dostaje pensje. Dostaje tez kase od ludzi przy roznych okazjach. Za mieszkanie i jedzenie nie placi z wlasnej skarbonki. Nie jest to w takim razie grupa zawodowa, ktorej jest bardzo ciezko. Szczegolnie po upadku komuny...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 grudzień 05 2008 09:09   
Forum Moderator
Moderator

Quote by BLyy:
Ponadto pragnę zaznaczyć, że - w myśl obowiązujących przepisów - ze środków budżetu państwa nie finansuje się kościołów i innych związków wyznaniowych jako całości, lecz konkretne osoby fizyczne i osoby prawne prowadzące w ramach poszczególnych kościołów i związków wyznaniowych określoną działalność związaną z realizacją konstytucyjnej zasady współdziałania Państwa z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Tadeusz Matusiak

Warszawa, dnia 27 kwietnia 2005 r.

To jedno najwazniejsze. Kosciol w Polsce nie jest oddzielony od Panstwa ale wspoldziala. I nie ma tu mowy o panstwie wyznaniowym, bo podobny model znajdziemy w Niemczech, Szwecji, Grecji, Hiszpanii czy Wloszech. Nie wspominajac panstw gdzie mamy w ogole religie panstwowe. Finansowe zaangazowanie panstwa w dzialalnosc kosciola jest scisle zwiazne ze spoleczna dzialalnoscia kosciola. Uniwersytety, szkoly, dzialalnosc kapelanow... BA istnieja nawet specjalne fundusze europejskie dla kosciolow i zwiazkow wyznaniowych... Nawet wspaniala Unia E. chce finansowac koscioly...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 05 2008 09:29   
Forum Moderator
Moderator

Dzięki maxurd za wyjaśnienia.
Nie ma to jak mieć po swojej stronie prawnika.
W dodatku nie katolika (nie mozna zarzucić stronniczości)

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 grudzień 05 2008 10:03   
Forum

Quote by swiatloRazzotracaj sobie ze swoich. Cudze zostaw w spokoju.

ZA pozno - z cudzych juz sie potraca, np. niezaleznie od wyznania na cele KRK...

Quote by swiatlo:Kazda organizacja sama moze ustalic zasady czlonkostwa i skladki.

Np. mafia wolominska lub pruszkowska?

Nie widze uzasadnienia dla panstwa w przypadku przynaleznosci do dobrowolnych zrzeszen.

A np. kwestie zwiazane z przestrzeganiem prawa?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Reguly
 grudzień 05 2008 10:08   
Forum

Quote by Rafi F:nawiasem mówiąc: Blyy, innowiercy też z niego korzystają

...W jakim rzeczywiscie zakresie? Po drugie - czy to cos zmienia w rozwazaniach na ile jest to sluszne, wlasciwe?...

to sorry: niepodległe, demokratyczne państwo postanowiło inaczej. Lobbujcie, załóżcie własne partie, wspomagajcie inne, składajcie zapytania, kandydujcie i głosujcie. Wtedy i tylko wtedy macie szanse to zmienić. Pretensje miejcie do swoich przedstawicieli w Sejmie, nie do kościołów.

Czy nieniejsza dyskusja nie jest tego przejawem?

A od systemów samofinansowania kościołów ręce urzędasów precz.

A to niby czemu? Zawsze mozemy "Lobbujcie, załóżcie własne partie, wspomagajcie inne, składajcie zapytania, kandydujcie i głosujcie. Wtedy i tylko wtedy macie szanse to zmienić."

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 05 2008 10:10   
Forum

Quote by Maxello:Skoro państwo dotuje dziesiątki różnych organizacji... Czemu nie miałoby zatem dotować naszej?

P. Konstytucja RP...

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 05 2008 10:11   
Forum

Quote by swiatlo:Coz to za autorytet kosciola, ze nie potrafi przekonac wiernych, aby dawali na utrzymanie i musi uciekac sie do przymusu panstwowego? Coz to za kosciol, ktorego wierni nie postrzegaja go jako wartego ich ciezko zapracowanych pieniedzy?

Co to za Kosciol ktory sam z siebie nie potrafi zasdbac o wystarczajaca jawnosc swoich finansow?

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 05 2008 10:27   
Forum

Quote by maxurd: 1. Panstwo nie utrzymuje w Polsce kosciola. Przypadek tej swiatyni opatrznosci to jest wlasnie taki przypadek nieelegancki, ale Panstwo w Polsce nie utrzymuje kosciola.

Pierwsze zdanie to teoria... Drugie (pierwsza jego czesc) - praktyka...

Kosciol utrzymuja wierni i teraz pytanie jak to utrzymywanie powinno wygladac.

Przede wszystkim - calkowicie jawnie... Chocby przez roczne podsumowanie.

Podatek? I kto bedzie dzielil te pieniadze??

Kwestia zlozona... Jak w przypadku innych podatkow...

Jakie przekrety z taca?? Przychodzi Pan Roman i Pani Krystyna do kosciola i daja na tace po 50 PLN i ksiadz ma na co tam zbiera. Naprawde panstwo nie musi zagladac mi do kieszeni i pytac komu ile chce dac i jaka czesc mojego zarobku.

Panstwo juz zaglada ci do kieszeni o ile rozliczasz sie ze swoich zarobkow. Czemu Kosciol i duchowni maja byc wyjatkami? Po drugie - jakie przekrety? - co jakis czas w prasie masz tego przyklady. Po trzecie - moglbym sie nawet z doba w powyzszym zgodzic gdyby np. KRK "samo sie finansujac", czynil to calkowicie nie korzystajac z publicznych srodkow... Niestety rzeczywistosc wyglada inaczej... Najpierw porywa sie na przedsiewziecia ktore powstac maja "ze skladek wiernych", a potem raptem okazje sie, ze tymi "wiernymi" skladajacymi sie na te przedsiewziecia zostaja wszyscy (przy czym jednoczesnie nie wiadomo nawet ile tak naprawde KRK zarabia i ile corocznie wysyla do Watykanu)...

A jak bedzie podatek to co? Taca zostanie zlikwidowana??

Wprowadzi sie tace fiskalna... Skoro tasowkarze i koski z prasa mogly to koscioly chyba tez moga...

Zlikwidujmy wielka orkiestre swiatecznej pomocy i dajmy podatek owsiaka zeby nie bylo przekretow...

WOSP jako fundacja jest corocznie skrupulatnie rozliczana ze swoich finansow - wlasnie o to chodzi by zwiazki wyznaniowe/Koscioly rowniez...

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 05 2008 10:31   
Forum

Quote by witold.j.w: Dziękuję Wam, Blyy i reguly, za Wasze zdecydowane poparcie podatku kościelnego. Na prawdę, bez ironii. Bez Was nie byłoby dyskusji. Trudno dziś znaleźć kogokolwiek popierającego zwiększenie podatków. Jeśli już to zasłaniają się Wałęsowym "Nie chcę, ale muszę". Ale wracając do tematu. Czy zauważyliście, że po wprowadzeniu tego podatku naprawdę będziecie płacić więcej niż teraz? A dystrybucja pieniędzy przez budżet wcale nie będzie lepsza niż obecnie. Przecież sposób działania urzędów i polityków nie zmieni się z dnia na dzień na skutek tego podatku. Skoro teraz cześć pieniędzy niesłusznie jest przekazywana kościołom (według Was), to po opodatkowaniu tych niesłuszności będzie znacznie więcej z prostego powodu: urzędnicy będą mieli więcej pieniędzy do podziału. Nie podejrzewam Was o dziecinną taktykę "na złość babci odmrożę sobie uszy". Zadaję więc pytanie: Czy generalnie jesteście za podniesieniem podatków, czy też jedynie kościelny podatek ma być wprowadzony a pozostałe raczej obniżone w miarę możliwości?

Odpowiadam mozliwe krotko - wprowadzenie takiego podatku (jawnosc finansowania zwiazkow wyznaniowych/Kosciolow) relatywnie kosztowac bedzie nas (budzet panstwa) mniej niz to, co dzieje sie w tym teamcie obecnie... Reszta powodow wynika z kontekstu wczesniejszych moich wypowiedzi w tym watku.

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 05 2008 10:34   
Forum

Quote by paraklet: A co ma dna jeden ksiądz do ogólnego majątku KK????

Quote by paraklet: BLyy wybacz mi moją złośliwość ale księża za pokutę powinni dawać do przeczytania twoje posty. Czyś ty facet do reszty zmysły postradał - weź sobie jakieś nerwedrażet i z uśmiechem połóż się spać, a nie tu będziesz spracowanych ludzi katował.

Życzę miłych snów i cieszę się, że póki co nikt z forum nie ma większego wpływu na politykę
Dobranoc BLyy

A tak mniej personalnie a bardziej merytorycznie?

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 05 2008 10:46   
Forum

Quote by maxurd:To jedno najwazniejsze. Kosciol w Polsce nie jest oddzielony od Panstwa ale wspoldziala. I nie ma tu mowy o panstwie wyznaniowym, bo podobny model znajdziemy w Niemczech, Szwecji, Grecji, Hiszpanii czy Wloszech.

Zapewne - kwestia dyskusyna pozostaje jednak obiektywne i rzetelne rowne traktowanie, przez swieckie z zalozenia panstwo, wszystkich Kosciolow i zwiazki wyznaniowe (i w tym kontekscie rozwazane wprowadzenie podatku koscielnego).

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 05 2008 12:59   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:
Quote by paraklet: A co ma dna jeden ksiądz do ogólnego majątku KK????

Quote by paraklet: BLyy wybacz mi moją złośliwość ale księża za pokutę powinni dawać do przeczytania twoje posty. Czyś ty facet do reszty zmysły postradał - weź sobie jakieś nerwedrażet i z uśmiechem połóż się spać, a nie tu będziesz spracowanych ludzi katował.

Dobranoc BLyy

A tak mniej personalnie a bardziej merytorycznie?

A tak mniej personalnie - rozmowa z wami to katusze. Nie słuchacie się nawzajem tylko uparliście się przy jednym i nie ma bata - zaparł się nogami do przodu i koniec. Jeszcze jakby było o co się zapierać.

Dla mnie dialog nie jest wybijaniem i podważaniem argumentów drugiego rozmówcy, ale próba zrozumienia jego myślenia.

Jedna strona za, druga przeciw - i tak w kółko. A może zamiast tego postarajcie się poda przykłady jakiś kompromisów??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maxello
 grudzień 05 2008 13:57   
Forum

Quote by reguly:
Quote by Maxello:Skoro państwo dotuje dziesiątki różnych organizacji... Czemu nie miałoby zatem dotować naszej?

P. Konstytucja RP...

To przeczytaj sobie Art. 25 ust. 3 tejże Konstytucji.

===

Broń w boju jest UFNOŚCIĄ i OSŁONĄ, a w czasie pokoju jest ZASZCZYTEM i WYRÓŻNIENIEM.- powiedzenie wikingów.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 05 2008 14:13   
Forum Moderator
Moderator

Znajdziemy kilka wspólnych pomysłów:
1) wyprowadzenie katechezy ze szkoły
2) wynagradzanie księży wg umowy o pracę (co likwiduje wydatki państwa na ubezpieczenia)

Nie wyobrażam sobie natomiast:
1) odmowy zwrotu zawłaszczonego majątku
2) ingerencję w sposób samofinansowania
3) zarządzania majątku związków wyznaniowych przez urzędników państwowych
4) zwiększenia podatków
5) zróżnicowania podatków wg światopoglądu
6) gromadzenia przez państwo danych o wyznaniu czy jego braku
itd itp, czyli dalszej ingerencji państwa w związki wyznaniowe o ile działają zgodnie ze statusem

===

Cytat 
Maxello
 grudzień 05 2008 14:33   
Forum

Quote by suration:

Splaszczasz pan wszystko jak kartograf. Nam wlasnie chodzi o przejrzystosc, wyeliminiwanie szarej strefy. Ja osobiscie wolalbym, zeby moje pieniadze wsparly cel kulturalny lub charytatywny. I nie chce, zeby panstwo wyrzucalo pieniadze na budowe jakiejs swiatyni jakiejs opatrznosci...

Zapytam ponownie. A dlaczego na kulturę tak, a na inne potrzeby duchowe już nie? Dlaczego chcesz dyskryminować wierzących?
Dlaczego uważasz, że potrzeby duchowe osób wierzących są mniej ważne niż osób niewierzących?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Witold
 grudzień 05 2008 21:49   
Forum

Quote by BLyy:
A do Witolda, którego witam tutaj na forum, urzędnicy by z tych podatków zaledwie parę procent wzięli, by opłacić tych urzędników, którzy tym się zajmują.

Ja zamiast każdemu odpisywać z kolei, tworząc różnego rodzaju dyskusję na różne rzeczy, wkleję tutaj pewien tekst

Też witam wszystkich. Przy okazji proszę o zwracanie się do mnie po imieniu, chyba, że ktoś bardzo nie chce. "Pan" chyba nie bardzo mieści się w formule tego forum.

BLyy, dobrze, że umieściłeś ten oficjalny dokument. Dzięki temu można rozmawiać o konkretach, co najbardziej lubię. Taki długi wpis jest chyba trochę poza regulaminem, ale czasem rzeczywiście nie ma wyjścia.

Jedno jest teraz jasne: budżet NIE finansuje kościołów. Finansuje natomiast konkretne zadania i konkretne osoby. Wydaje mi się, że do większości kwot nie powinieneś mieć tu zastrzeżen. Ale faktycznie, ok.70 milionów na finansowanie składek ubezpieczeniowych może wzbudzać uzasadniony sprzeciw osób nie należących do kościoła. Powiedzmy szczerze, nie jest to dużo w skali kraju. Aktywnych zawodowo w Polsce jest kilkanaście milionów, czyli na jednego wypada około 5 zł rocznie. Ale fakt pozostaje faktem. Ja też bardzo chciałbym sam decydować na co idą moje pieniądze. Jest to możliwe wtedy, gdy podatki sprowadzone są do niezbędnego minimum. O większości moich pieniędzy wtedy decyduję ja a nie jakieś gremia zupełnie niezależne ode mnie. Czyli, jeśli nie chcesz być zmuszany do płacenia na cele, które Ci się nie podobają, na przykład na kościół, powinieneś domagać się obniżenia podatków, a nie podwyższenia. Nieprawdaż?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Witold
 grudzień 05 2008 22:05   
Forum

Quote by suration:

Tylko nie kartograf, tylko nie kartograf! Inżynier jestem.

Natomiast argument świątyni już chyba nieaktualny, bo nie zauważyłem aby ktoś tu popierał takie dotacje budżetu. Teraz przynajmniej sprawa jest czysta: widać gołym okiem, że państwo tego finansować nie powinno. A gdy będzie podatek kościelny... Wówczas z pewnością można będzie tak zamieszać, że nikt się nie będzie mógł przyczepić. A ja też nie chcę finansowania Świątyni Opatrzności Bożej z budżetu. Kolejny powód, aby podatkowi kościelnemu NIE!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,11 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty