Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Mikołajki - święto jeszcze chrześcijańskie czy już pogańskie?
 |  Wersja do druku
Angelika Mojeścik
 grudzień 06 2008 14:59  (Czytany 22847 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Jak wam się wydaje??
Z tego co mi wiadomo mikołajki pochodzą z tradycji chrześcijańskiej- biskup św. Mikołaj i jego wielkie serce.
Ale spójrzmy na postacie Mikołaja, które przedstawiają media? Czy ma ona cokolwiek wspólnego z św. Mikołajem?

Tak powinna wyglądać postać św. Mikołaja, a bardziej dzieciom na całym świecie jest znana taka postać Mikołaja

Z tego co pamiętam chrześcijańską postać wybiła postać propagandowana przez koncern CocaColi.

Jak wam się wydaje czy to dobre posunięcie - taki uniwersalny Mikołaj dla wszystkich?

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 grudzień 06 2008 15:32   
Forum

Myślę, że chrześcijanie raczej pamiętają skąd to się wzięło. Inna rzecz, bo święto przenika to różnych grup i ateiści też pewnie mają swojego "Santa Clausa". Na wschodzie mamy dziadka Mroza... Myślę, że to efekt posuwającej się ciągle globalizacji i homogenizacji kultur i społeczeństw...

Może to niekiedy przykre ak piszesz, ale niestety to chyba jeden z tych procesów, których póki co nie da się zatrzymać...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 06 2008 15:54   
Forum Moderator
Moderator

Arku, przecież to ewidentne reżyserskie działanie nieprzyjaciela...

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 06 2008 15:58   
Forum

Droga kolezanko - naprawde bardzo goraco polecam Ci poniekad w tym temacie (a takze dwom kolegom wyzej), publikacje Borysa A. Uspianskiego "Kult sw.Mikolaja na Rusi"... Naprawde warto...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Grzegorz
 grudzień 06 2008 16:11   
Forum

Dawniej postrzegano Mikołaja jako dostojnego mężczyznę z siwą brodą i w biskupich szatach, a dziś w celach reklamowych przerobiono go w czerwonego pajaca w głupiej czapce. W ogóle wielu ludzi chyba uważa, że święta są po to, żeby ubrać choinkę, machnąć sobie lampki na balkonie i nażreć się na wieczerzy wigilijnej. Dlatego uważam, że to przede wszystkim od nas zależy czy te święta będą pogańskie, czy Mikołaj będzie dla nas świętym czy pajacem rozdającym prezenty, a Boże Narodzenie wspomnieniem narodzin Chrystusa czy czasem obżarstwa i lenistwa.

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 06 2008 16:59   
Forum

Quote by paraklet: Ale spójrzmy na postacie Mikołaja, które przedstawiają media? Czy ma ona cokolwiek wspólnego z św. Mikołajem?

A cz obrazy Maryji w drogich szatach i w koronie maja cos wspolnego z ta skromna osoba?
Droga nowa gwiazdo tego forum, odroznij laskawie poganstwo od ateizmu-laicyzmu. Poganin wierzy w bostwa przyrody lub inne wymyslone rzeczy. Ateista nie stwarza sobie bogow, raczej miluje prawde i nauke. Oczywiscie dla ciebie niechrzescijanin moze byc automatycznie poganinem. Jesli tak uwazasz, to wiedz, ze ja mam mniej wspolnego z poganstwem niz ty, bo chrzescijanstwo zaczerpnelo pelnymi garsciami z poganstwa...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 06 2008 17:04   
Forum Moderator
Moderator

Hmmm faktycznie źle ubrałam w słowa pewne myśli
Jednak wszyscy zrozumieli o co mi chodziło
A to, że miłuję Boga to wyklucza umiłowanie do prawdy i nauki????

(co do gwiazdy to przyjmę to z uśmiechem, mimo, że miłe nie było)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 06 2008 17:09   
Forum

Quote by GrigoriBig Grinlatego uważam, że to przede wszystkim od nas zależy czy te święta będą pogańskie

Generalnie te swieta zawsze mialy "poganski" charakter...

==================

Quote by surationRazzoganin wierzy w bostwa przyrody lub inne wymyslone rzeczy.

...A od kiedy to sily przyrody sa wymyslone?

Ateista nie stwarza sobie bogow, raczej miluje prawde i nauke. Oczywiscie dla ciebie niechrzescijanin moze byc automatycznie poganinem. Jesli tak uwazasz, to wiedz, ze ja mam mniej wspolnego z poganstwem niz ty, bo chrzescijanstwo zaczerpnelo pelnymi garsciami z poganstwa...

No nie wiem czy to byl dla ciebie, akurat najleprzy, najbardziej przemyslany, argument / porownanie... "Poganstwo" niejednokrtonie bylob znacznie blizej nauki niz niejeden monoteizm (tak samo jak nauka, opieralo sie na probach zrozumialego opisywania otaczajacego nas swiata)...

=========

Quote by paraklet: Hmmm faktycznie źle ubrałam w słowa pewne myśli

Przy okazji - nie mylisz tzw. Mikolajek z obdarowywaniem przez Mikolaja w trakcie tzw. Gwiazdki?

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 06 2008 17:40   
Forum Moderator
Moderator

Nie wiem jak u was ale u mnie Mikołaj przynosi dziś prezenty a w Gwiazdę przylatuje aniołek Spotkałam się też z określeniami, że tego dnia prezenty przynosi - dzieciątko Jezus czy Gwiazdka

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz
 grudzień 06 2008 17:49   
Forum

Wybacz reguly, niestety poszedłem za tokiem myślenia paraklet. Oczywiście miałem na myśli laicyzacje zwyczajów bożonarodzeniowych. Faktem jest, że chrześcijaństwo zaadaptowało niektóre pogańskie zwyczaje na chrześcijański grunt i się tego nie wypieram. Ogólnie uważam, że takie rzeczy jak choinka, lampki na balkonie, kolacja wigilijna to są rzeczy w chrześcijaństwie drugorzędne, a najważniejsze jest duchowe przeżywanie narodzin Chrystusa. Niestety niektórzy chrześcijanie mylą kolejność, a zachęca do tego reklama ogromnej ilości świątecznej tandety i ogólna komercjalizacja świąt.

===

Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 06 2008 17:54   
Forum

Quote by reguly:

Sily natury oczywiscie nie sa wymyslone, sa faktem. Jedynie przypisywanie zjawiskom naturalnym atrybutow bostwa i magicznych mocy jest wymyslem. Teraz mysle, ze lepiej sie wyrazilem...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 06 2008 17:57   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration:
Quote by reguly:

Sily natury oczywiscie nie sa wymyslone, sa faktem. Jedynie przypisywanie zjawiskom naturalnym atrybutow bostwa i magicznych mocy jest wymyslem. Teraz mysle, ze lepiej sie wyrazilem...

jaki masz dowód na to że siły natury nie są wymyślone?

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Reguly
 grudzień 06 2008 20:34   
Forum

Quote by suration:Jedynie przypisywanie zjawiskom naturalnym atrybutow bostwa i magicznych mocy jest wymyslem. Teraz mysle, ze lepiej sie wyrazilem...

Nie koniecznie... Po pierwsze czym sa tak naprawde te tzw. "atrybuty bostwa i magicznych mocy", a po drugie kto/co bardziej zasluguje na to miano, jesli nie one (szczegolnie w tym zakresie, ktorych jeszcze nie do konca poznala, a tym bardziej opisala, nauka)?

================

Quote by Kruk:jaki masz dowód na to że siły natury nie są wymyślone?

Taaa... Jak sie ktos naoglada Metrixa, to nawet Natura moze mu sie wydac zmyslona

===

Cytat 
Łukasz
 grudzień 06 2008 21:05   
Forum Moderator
Moderator

Reguly

Taaa... Jak sie ktos naoglada Metrixa, to nawet Natura moze mu sie wydac zmyslona Cool

Czytaj ze zrozumieniem. Napisałem, wymyślona, a nie zmyślona

===

Cytat 
Bartosz
 grudzień 07 2008 19:46   
Forum

Medieval_Man

Tego kretyna, który nie odróżnia Horusa od Ozyrysa, który wciska widzom nieprawdziwe mity, który myli rózne legendy i podania pogańskie?

Suration

MM, chocby tylko czesc z tego bylo prawda, to bylaby to prawda przygniatajaca dla chrzescijanstwa. Jesli archeologowie odczytali gdzies na papirurach sprzed naszej ery, ze Horus, czy Ozyrys, czy ktokolwiek inny mial historie identyczna jak Jezus, to tylko zle dla Jezusa... Bardzo zastanawiajace sa te rzeczy (jesli sa prawdziwe) i krzykiem, ze to bzdura niewiele uzyskasz...

Nie żebym się czepiał, ale z czasem gdzieniegdzie w Egipcie zaczęto Horusa i Ozyrysa(nawet Re) utożsamiać jako jedno.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Bartosz
 grudzień 07 2008 20:55   
Forum

Medievalu, co nie znaczy, że gdzieniegdzie Horusa i Ozyrysa ( nawet Re ) utożsamiano później jako jedno jak i inne bóstwa. Ale co to ukrzyżowania to się zgadzam, nie wiem gdzie jest o tym wzmianka, może chodzi autorowi tego filmu o jakiegoś innego Horusa, bo ich było wiele i może jakiegoś wziął z czasów gdy Egipt był pod okupacją Rzymską, gdzie różne rzeczy tam przynieśli ze sobą, nie wiem, dlatego do paru rzeczy z tego filmu związanego z religią podchodzę sceptycznie. Szkoda, że źródeł nie podano w filmie

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Andrzej
 grudzień 07 2008 21:00   
Forum

a skąd masz te wieści o utożsamianiu tych postaci?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Robert
 grudzień 07 2008 23:55   
Forum

Quote by Rafi F: Uśmiechnij się, nie chmurz czoła.

Rafi, tez sie usmiechnij. Jako wywolywacz usmiechu proponuje to zdjecie. Utrwalacz sam musisz znalezc...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 grudzień 08 2008 23:05   
Forum

Wracajac do sw.Mikolaja, czyli Santa Claus w krajach angielsko jezycznych. Jesli zamieni sie kolejnoscia litery w slowie Santa, to wyjdzie Satan...

I powiedzcie mi, ze to przypadek...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 08 2008 23:16   
Forum Moderator
Moderator

Quote by suration: Wracajac do sw.Mikolaja, czyli Santa Claus w krajach angielsko jezycznych. Jesli zamieni sie kolejnoscia litery w slowie Santa, to wyjdzie Satan...

Ale się uśmiałem
A "szukać" po czesku znaczy ... sam się dowiedz

Z łaciny: sancta i satanas - co za zbieżność

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Robert
 grudzień 08 2008 23:23   
Forum

Quote by Rafi F: Ale się uśmiałem

Ciesze sie, ze poprawilem Ci humor przed noca. Po ciezkich kilku dniach ciachowania nalezy sie troche usmiechu...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 08 2008 23:35   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rafi F:
Quote by suration: Wracajac do sw.Mikolaja, czyli Santa Claus w krajach angielsko jezycznych. Jesli zamieni sie kolejnoscia litery w slowie Santa, to wyjdzie Satan...

Ale się uśmiałem

Moje życie bez tego forum było by szare i ponure
A jak przeczytamy Adam Małysz od tyłu do wyjdzie Zsyłam Mada - kto wie, czy nie są to słowa samego Boga, który w ten sposób ogłasza nam nowego proroka Odpowiednik np. Hermesa

===

Profil   Email 
 Cytat 
Witold
 grudzień 08 2008 23:43   
Forum

Quote by paraklet: ...
A jak przeczytamy Adam Małysz od tyłu do wyjdzie Zsyłam Mada - kto wie, czy nie są to słowa samego Boga, który w ten sposób ogłasza nam nowego proroka Odpowiednik np. Hermesa

Paraklet, proszę, tylko bez takich tekstów o tej porze. Jutro na siódmą do pracy a nie będę mógł zasnąć ze śmiechu.

===

Prawda leży tam, gdzie leży.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 09 2008 10:49   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Grigori: a dziś w celach reklamowych przerobiono go w czerwonego pajaca w głupiej czapce

Dodam, że krasnala Klausa wylansował koncern Coca-cola. Wielokrotnie słyszałem też opinię że zawołanie "ho-ho-hooo", to toast wznoszony przy piwie w Bawarii (już po którymś tam piwie z kolei)

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 grudzień 09 2008 11:50   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by Grigori: a dziś w celach reklamowych przerobiono go w czerwonego pajaca w głupiej czapce

Dodam, że krasnala Klausa wylansował koncern Coca-cola.

Dla uscislenia - o ile sie nie myle, koncern ten jedynie rozpropagowal (poczynajac od 1930 r.) pojawiajacy sie juz wczesniej bo w latach 20 ten (czerwony płaszcz i czapka) wizerunek Mikołaja.

===

Cytat 
Rafi F
 grudzień 09 2008 12:29   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:
Quote by Rafi F:

Dodam, że krasnala Klausa wylansował koncern Coca-cola.

Dla uscislenia - o ile sie nie myle, koncern ten jedynie rozpropagowal (poczynajac od 1930 r.) pojawiajacy sie juz wczesniej bo w latach 20 ten (czerwony płaszcz i czapka) wizerunek Mikołaja.

Użył wizerunku krasnala, identyfikacja z Mikołajem nastąpiła chyba później. Ma ktoś dostęp do dokładniejszych danych?

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 09 2008 13:01   
Forum

Quote by Rafi F:Użył wizerunku krasnala, identyfikacja z Mikołajem nastąpiła chyba później.

No wlasnie co do tego nie jestem przekonany...

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 09 2008 13:09   
Forum Moderator
Moderator

Wujek wikipedia ci powie here

Zanim skomentujecie - przeczytajcie wszystko - pewne określania moga bulwersowac ale potem jest wszystko clear

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 09 2008 13:15   
Forum

Predzej, cos wiecej, daloby sie moze wyszperac z anglojezycznej Wiki?...

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 09 2008 13:20   
Forum Moderator
Moderator

zaszpanowałeś

===