Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Namiot Chrześcijan
 |  Wersja do druku
Dezerter
 styczeń 26 2009 16:08   
Forum

Status: offline

Quote by: Kruk

Nie tobie decydować czy Stare przymierze między Bogiem Izraela i jego Ludem wybranym zakończyło się czy nie, nie ty je zawierałeś nie tobie się o tym wypowiadać chyba, że jesteś Żydem - a to przepraszam

Spokojnie Wink

zawarcie nowego nie musi oznaczać zerwania starego może być tylko poszerzeniem...

Hmm, może być poszerzeniem, ale nie jest...

Czyżbyś wykluczał nas poganochrześcijan z Nowego przymierza Eek!
ty chyba musisz być Żydem Wink
Bo że Nowe Przymierze zostało zawarte w gronie samych Żydów to wiemy niezbicie:
""Podobnie i kielich, gdy było po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich, to nowe przymierze we krwi mojej, która się za was wylewa." (Łk 22:20)

A że jest to spełnienie obietnic danych Żydom przez Boga Izraela to też nie mam najmniejszych wątpliwości:
"Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana - kiedy zawrę z domem Izraela i z domem judzkim nowe przymierze. Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich Władcą - wyrocznia Pana. Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem. I nie będą się musieli wzajemnie pouczać jeden mówiąc do drugiego: Poznajcie Pana! Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie - wyrocznia Pana, ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał." (Jr 31:31-34)

Jasno dobitnie i precyzyjnie Jeremiasz się wyraził, ale ty możesz wiedzieć lepiej niż onWink

Więc byś dalej nie tkwił w błędzie dołożę Ezechiela:
"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała. Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali." (Ez 36:26-27).

Chyba znasz na tyle Biblię, że nie muszę ci mówić kogo wiele razy nazywa się tam "ludem kamiennego serca" (podpowiedź - Polaków nie! Big Grin Wink )

Proszę wszystkich braci i siostry z namiotu o włączenie się do dyskusji nad tymi trzema cytatami - jak je rozumiecie?, o czym one są?
tylko o cytatach proszę a nie teologiczne wywody!
szalom

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Łukasz
 styczeń 26 2009 17:29   
Forum Moderator
Moderator

Czyżbyś wykluczał nas poganochrześcijan z Nowego przymierza Eek!

a są jeszcze tacy? Eek!

ty chyba musisz być Żydem Wink

ba i to ortodoksem Wink

Bo że Nowe Przymierze zostało zawarte w gronie samych Żydów to wiemy niezbicie:
""Podobnie i kielich, gdy było po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich, to nowe przymierze we krwi mojej, która się za was wylewa." (Łk 22:20)

A że jest to spełnienie obietnic danych Żydom przez Boga Izraela to też nie mam najmniejszych wątpliwości:
"Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana - kiedy zawrę z domem Izraela i z domem judzkim nowe przymierze. Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich Władcą - wyrocznia Pana. Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem. I nie będą się musieli wzajemnie pouczać jeden mówiąc do drugiego: Poznajcie Pana! Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie - wyrocznia Pana, ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał." (Jr 31:31-34)

No i sam sobie odpowiedziałeś że Nowe Przymierze ma ze starym tyle wspólnego co się z niego wywodzi. Jednak nam chrześcijanom nie wolno wracać do tego co stare, tego co przeminęło. Możemy co najwyżej w świetle nauki Ewangelii dostrzec w Starym Przymierzu światło działania Ducha Świętego przygotowującego ludzkość na nadejście Mesjasza, Nowego Przymierza, Nowych Czasów.

"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała. Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali." (Ez 36:26-27).

a to sobie wyrwałeś z fragmentu gdzie mowa o zjednoczeniu Izraela. Oczywiście to ważny fragment, wiążący się z pewnymi nadziejami Mesjańskimi, ale do naszego tematu ma się nijak Razz

Shalom!

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 30 2009 16:18   
Forum Moderator
Moderator

No i sam sobie odpowiedziałeś że Nowe Przymierze ma ze starym tyle wspólnego co się z niego wywodzi. Jednak nam chrześcijanom nie wolno wracać do tego co stare, tego co przeminęło. Możemy co najwyżej w świetle nauki Ewangelii dostrzec w Starym Przymierzu światło działania Ducha Świętego przygotowującego ludzkość na nadejście Mesjasza, Nowego Przymierza, Nowych Czasów.

Nie zgadzam się. KK korzysta tak samo z nauki Starego jak i Nowego Testamentu i jedno nie może być bez drugiego w naszej wierze, bo nie miało by to większego sensu.
Może cię źle zrozumiałam ale uważam, że chrześcijanie powinni tak samo traktować ST jak NT

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 styczeń 30 2009 18:13   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: paraklet

Nie zgadzam się. KK korzysta tak samo z nauki Starego jak i Nowego Testamentu i jedno nie może być bez drugiego w naszej wierze, bo nie miało by to większego sensu.
Może cię źle zrozumiałam ale uważam, że chrześcijanie powinni tak samo traktować ST jak NT

Może mnie źle nie zrozumiałaś, ale nie wiem czy znasz poglądy Dezertera w tej sprawie: O ile się nie mylę Dezerter swego czasu twierdził że Kościołowi potrzebny jest powrót do korzeni chrześcijaństwa? Jeżeli się mylę to proszę o skorygowanie Wink To zresztą widać w Jego wypowiedziach, także w tym wątku. Mi nie chodzi o to żeby zrywać z treścią i drogą objawienia jaką przedstawia Stary Testament. Chodzi mi przede wszystkim o jedną ważną kwestię, mianowicie: Pismo się wypełniło, został nam dany, zapowiadany Mesjasz, Emmanuel (Bóg z nami)- Sam Bóg dokonał aktu incarnatio dzięki czemu w pełni się nam objawił. Swoją posługą wśród ludzi głosił Ewangelię i w końcu umarł za nas, zawierając tym samym Nowe Przymierze z człowiekiem. Teraz pytam, czy ja mam ową propozycję zawarcia Nowego Przymierza odrzucić? i wracać znów tam gdzie się to wszystko rozpoczynało i szukać po omacku jak ci słynni odłączeni? Dzięki Jezusowi znamy pełnie prawdy, a z biegiem czasu Duch Święty objawia nam rzeczy ostateczne. Pytam po co się cofać? Lepiej jest patrzeć na Stare Przymierze w świetle Nowego niż czynić to na odwrót.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 30 2009 20:00   
Forum Moderator
Moderator

zgadzam się, ale nadal uważam, że nie powinniśmy zapominać że ST jest naszym fundamentem i korzeniami. A jak się wyrwie korzenie to i drzewo poleci...

A co do powrotu do pierwszych chrześcijan - to niektórym by się przydało a niektórym zaszkodziło...
nie wiem czy jest się o co kłócić

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 styczeń 31 2009 23:52   
Forum

zawierając tym samym Nowe Przymierze z człowiekiem. Teraz pytam, czy ja mam ową propozycję zawarcia Nowego Przymierza odrzucić? i wracać znów tam gdzie się to wszystko rozpoczynało i szukać po omacku jak ci słynni odłączeni? Dzięki Jezusowi znamy pełnie prawdy, a z biegiem czasu Duch Święty objawia nam rzeczy ostateczne. Pytam po co się cofać? Lepiej jest patrzeć na Stare Przymierze w świetle Nowego niż czynić to na odwrót. [/p]

To Cię skoryguje, bo przeinaczasz moje poglądy.
Kto i kiedy mówił o odrzucaniu Nowego przymierza?! lub "czynienia na odwrót"
Po co się cofać pytasz?a to już byś musiał zapytać Biskupów zgromadzonych na Waticanum II po co cofnęli się do korzeni, bo że to zrobili to fakt! (spytaj Lefebrystów )
"Korzenie" to Biblia (cała!) i nauka Ojców Apostolskich i Ojców Kościoła pierwszych wieków - masz coś przeciwko tym korzeniom Eek!
Dla mnie to najlepsze wieki chrześcijaństwa - wolne od pychy władzy i całego "tego świata" - później już niestety Kościół stawał się coraz bardziej z tego świata a skutki tego były widoczne Frown . Ale "Duch jest w kościele" - jak zawsze w trudnych chwilach mówił JPII i ten Duch zadziałał na ostatnim soborze by rozpocząć proces powrotu do korzeni chrześcijaństwa, do jedności, bo jak mówił (Drogi Kruku) JPII "Ktokolwiek spotkał Jezusa, spotyka judaizm"
I zrozumienia tego Ci Kruku życzę
Z Bogiem - szalom

===

Cytat 
Łukasz
 luty 01 2009 13:29   
Forum Moderator
Moderator

To Cię skoryguje, bo przeinaczasz moje poglądy.

Nie przeinaczam, po prostu w pełni ich nie odczytałem Wink

Po co się cofać pytasz?a to już byś musiał zapytać Biskupów zgromadzonych na Waticanum II po co cofnęli się do korzeni, bo że to zrobili to fakt!

Vaticanum II to głównie odnowa życia kościelnego, praca o jedność chrześcijan.

"Korzenie" to Biblia (cała!) i nauka Ojców Apostolskich i Ojców Kościoła pierwszych wieków - masz coś przeciwko tym korzeniom

Nie, nie mam nic przeciwko bo na nich stoi nasza wiara, jednak te korzenie trzeba podlewać non stop by drzewo rosło i żeby Duch Święty mógł działać prowadząc nas ku pełnej prawdy. Nie możemy wcisnąć hamulca, a potem biegu wstecznego, trzeba na gaz i do przodu.

Dla mnie to najlepsze wieki chrześcijaństwa - wolne od pychy władzy i całego "tego świata" - później już niestety Kościół stawał się coraz bardziej z tego świata a skutki tego były widoczne Frown .

dokładnie które wieki masz na myśli i kiedy kościół stawał się z tego świata?

"Ktokolwiek spotkał Jezusa, spotyka judaizm"

To prawda. Jednak Judaizm miał wiele odcieni. Wiesz, że Jezus czerpał z środowiska esseńczyków?

I zrozumienia tego Ci Kruku życzę

Dziękuję i wzajemnie Smile

Z Bogiem!

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 01 2009 15:15   
Forum Moderator
Moderator

ekhm - proponuję zapoznać się z pierwszym postem w tym temacie i ewentualnie utworzyć nowy Smile

Całuski do was dwóch Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 08 2009 22:03   
Forum Moderator
Moderator

Dziś w czytaniu był Hiob...

No i właśnie chciałam się zapytać - czy to znaczy, że Bóg się bawił Hiobem, że uległ szatanowi i chciał mu utrzeć nosa kosztem człowieka?

Co jest najważniejsze z tej księgi???

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 09 2009 00:54   
Forum Moderator
Moderator

Dziś w czytaniu był Hiob...

No i właśnie chciałam się zapytać - czy to znaczy, że Bóg się bawił Hiobem, że uległ szatanowi i chciał mu utrzeć nosa kosztem człowieka?

Co jest najważniejsze z tej księgi???

Najważniejsze jest to, że Bóg z człowieka nawet i religijnego, ale dalekiego od Boga zrobił człowieka głęboko wierzącego. Po drodze obdarł go ze złudzeń co do wartości tego świata i unaocznił w jakim żył zakłamanie.
Warto sie wczytać i zastanowić, czy my też takich bożków nia mamy.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 09 2009 10:04   
Forum Moderator
Moderator

jakby ktoś był ciekawy Hioba to proszę pytać dalej ja już wiem Razz

I mam kolejne pytanie - przypowieść o opętanym przez legion które błagały Jezusa ... no właśnie o co? Dlaczego chciały wejść w świnie?

To jest bodajże na początku Marka.

Smile dziękuję

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 luty 09 2009 11:25   
Forum

jakby ktoś był ciekawy Hioba to proszę pytać dalej ja już wiem Razz

I mam kolejne pytanie - przypowieść o opętanym przez legion które błagały Jezusa ... no właśnie o co? Dlaczego chciały wejść w świnie?

To jest bodajże na początku Marka.

Smile dziękuję

Chciały wejść w świnie, dlatego że wiedziały dobrze czym jest piekło, i nawet demony robią co mogą, aby tylko tam nie wrócić. To potwierdza też doświadczenie egzorcystów, którzy nie wyrzucają demona "w otoczenie" ale mocą Chrystusa odsyłają je do piekła. I to trwa dlatego czasem tak długo, bo zły duch zrobi wszystko, aby tylko tam nie wrócić. Będzie rościł sobie prawo do bycia w danym człowieku wszelkimi sposobami, a tych furtek czasami jest wiele - magia, okultyzm, wróżby, muzyka, gry, kadzidełka, przedmioty kultyczne przywożone na pamiątke... zły się do tego typu rzeczy odwołuje, argumentując, że człowiek wtedy przyzwolił i przywołał go do siebie. To są fakty.
I tutaj nie widzę trudności. Ale zastanawia mnie postawa Jezusa. Ciekawy jestem czy wy tez to widzicie. Na razie pcozekam, i zobacze w którą stronę pójdą posty Smile
...

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 09 2009 16:00   
Forum Moderator
Moderator

No ale świnie ruszyły w stronę urwiska po czym utopiły się - a czy ich śmierć nie doprowadziła ich do piekła? Co więcej prosiły Jezusa "żeby ich nie wyganiał z tej okolicy" no ale skoro świnie umarły.....

Druga sprawa - to postawa ludzi, którzy kazali Jezusowi opuścić miasto bo się bali. Bali się, że uzdrowił? Ja bym Jezusa do łóżka przywiązała a nie prosiła o wyjście.

A trzecia sprawa - kazał uzdrowionemu opętanemu dawać świadectwo - z czego wcześniej tego zabraniał - też mnie to zdziwiło...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 luty 10 2009 09:48   
Forum

Czyli usuwamy komentarz a furtkę w postaci kadzidełek zostawiamy?

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 10 2009 10:16   
Forum Moderator
Moderator

A co z moim Hiobem i świniami - nadal nie wiem dlaczego demony wybrały świńską śmierć...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 luty 10 2009 10:35   
Forum

A co z moim Hiobem i świniami - nadal nie wiem dlaczego demony wybrały świńską śmierć...

Demony wybrały świnie - nie świńską śmierć. Potem świnie ruszyły w kierunku wody, ale nie wiadomo dlaczego, nie wiadomo z jakiego powodu.

Widzę takie opcje:
1. Jezus zmusił świnie do utopienia się by pozbyć się demonów z padołu łez.
2. Demony przeraziły się świńskim wnętrzem, świńskimi umysłami i doszły do wniosku, że lepsze jednak jest dla nich odejść.

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Piotr
 luty 10 2009 12:42   
Forum

Quote by: Rafi+F - luty 10 2009 11:52

test test test coś za krótki ten test

Panie moderatorze! Chyba żartujesz! Wink

===

Cytat 
Matija
 luty 10 2009 13:37   
Forum

No ale świnie ruszyły w stronę urwiska po czym utopiły się - a czy ich śmierć nie doprowadziła ich do piekła? Co więcej prosiły Jezusa "żeby ich nie wyganiał z tej okolicy" no ale skoro świnie umarły.....

Druga sprawa - to postawa ludzi, którzy kazali Jezusowi opuścić miasto bo się bali. Bali się, że uzdrowił? Ja bym Jezusa do łóżka przywiązała a nie prosiła o wyjście.

A trzecia sprawa - kazał uzdrowionemu opętanemu dawać świadectwo - z czego wcześniej tego zabraniał - też mnie to zdziwiło...

Zaczne od tyłu, bo łatwiej mi znaleść tego wytłumaczenie.
ad.3 Myślę, że nakazał mu dawać świadectwo dlatego, że był w obcym kraju.
Bo jak w komentarzu możemy znaleść, ten swoisty zakaz ujawniania Jego boskiej mądrości i cudotwórczej mocy, to tzw sekret mesjański. To taktyka Jezusa, który chce, żeby ludzie dopeiro z Jego tryumfu nad śmiercią wywnioskowali, kim On jest rzeczywiście. To znajdziesz we wstępie do Ewangelii Marka, w Tysiąclatce..

ad.2 Tą postawę się negatywnie ocenia. To zamknięcie na prawdę o Jezusie. Niechęć do zmiany siebie. Do podjęcia wysiłku i trudu związanego z przemianą życia pod wpływem Ewangelii. Tamci ludzie woleli mieć 2000 świn, jednego opętanego, i nie znać Jezusa, niż przyjac prawdę o Nim, widzieć uzdrowionego...a wszystko przez świnie!
Przywiązani do świń, które zasłaniają im Mesjasza.

ad.1 Nie znam jeszcze odpowiedzi na to. Cały czas szukam.
Co jest moim pierwszym tropem, to myśl, że demon, istota duchowa, rozumna i wolna, nie jest w stanie się wyrazić przez świnię. Dopiero przez człowieka może się wyrazić, bo człowiek jako jedyne stworzenie ma tak wykształcone ciało i przygotowane do przyjęcia duszy. Świnia jest zbyt prymitywna.
Może prośba legionu, była desperackim aktem. Wiedzieli, że Jezus nie pójdzie na kompromis, że tak czy siak skończą w piekle. Ale może te 30 sekund życia w prymitywnej świnii, to też jakaś ulga, minimalny unik, przed piekłem. Ale to są moje przemyślenia, nie wiem czy własciwe...
Drążymy temat Smile
<><

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 10 2009 16:19   
Forum Moderator
Moderator

Czy możesz mi jeszcze wytłumaczyć jakim cudem świnie zasłoniły tym ludziom prawdę??

Albo czy uważasz, że demony są na tyle głupie, że nie wiedziały jak będzie im w świnią....
Nie leży mi wasze wytłumaczenie....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 10 2009 17:29   
Forum Moderator
Moderator

eeeeejjjjjj widzę, że są nowe posty a nie umiem się do nich dobrać - co za tortura...

/..Pozwoliłem się tu dopisać
PO ZALOGOWANIU widać tylko 28 pierwszych stron.Problem zgłoszony.
Obejście: w adresie zmienić końcówkę, np http://...&page=30 pokaże stronę 30tą.
Jeżeli strona jeszcze nie istnieje wyświetli się pusta.
Posprzątałem też pozostałe "ojej" i testy. ...Rafi F.../

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 luty 10 2009 17:32   
Forum

Quote by: Admin

testtesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttesttest

Oho ho Smile nawet administrator się zainteresował...

Pani Administrator, mam przy okazji sprawę..... awatar mi nie działa - da się coś wykombinować?
tu więcej: http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=170898#171073

===

Cytat 
Matija
 luty 10 2009 20:16   
Forum

Czy możesz mi jeszcze wytłumaczyć jakim cudem świnie zasłoniły tym ludziom prawdę??

Albo czy uważasz, że demony są na tyle głupie, że nie wiedziały jak będzie im w świnią....
Nie leży mi wasze wytłumaczenie....

ad. prosiaki.
Wyobraź sobie, ile w czasach Jezusa warte były 2000 świń. Tamci ludzie powiązali uzdrowienie opętanego, ze śmiercią 2000 świń. I wyszło im, że Jezus się nie opłaca. Widząc to, zaczeli się bać o swój majątek.
Lęk o rzeczy materialne, spowodował to, że nie chcieli Jezusa u siebie.

ad. demony
Nie uważam ze są głupie. Pisałem że to akt desperacji. W konfrontacji z Bogiem, one nie mają wyboru. Nie mają drogi ucieczki. Ja to widzę tak, że mając do wyboru piekło czy 30 sekund wolnosci+ pieklo, to u nas analogicznie byloby, kiedy skazany wybiera sobie zamiast kary śmierci, bezwzględne dożywocie. Dlaczego zastosowalem taką hiperbolę? Dlatego, że piekło jest czymś tak nie do zniesienia, że każda "sekunda" poza nim jest na wagę złota.
To nie nasze tlumaczenie, bo ja nie jestem legion, tylko jeden Matija, więc moje tłumaczenie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 luty 11 2009 10:01   
Forum

Quote by: Matija

zły duch zrobi wszystko, aby tylko tam nie wrócić. Będzie rościł sobie prawo do bycia w danym człowieku wszelkimi sposobami, a tych furtek czasami jest wiele - magia, okultyzm, wróżby, muzyka, gry, kadzidełka, przedmioty kultyczne przywożone na pamiątke... zły się do tego typu rzeczy odwołuje, argumentując, że człowiek wtedy przyzwolił i przywołał go do siebie. To są fakty.

Dla zainteresowanych wczesniejsze tamty dotyczace
demonow:
http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=157271

wydrebniony watek dotyczacy kadzidelek:
http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=171395

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Dezerter
 luty 12 2009 15:41   
Forum

przeniesione z wątku o kadzidełkach, bo o Biblii będzie
a konkretnie dlaczego nie przestrzegam Dekretu Apostolskiego określanego jako "minimum jakie powinni spełnić nie Żydzi aby być przyjęci do Kościoła i zbawieni

A co jeśli ktoś cię poczęstuje kaszanką własnej roboty tylko po to by się pochwalić??

A co jak cię ktoś poczęstuje winem/nalewką własnej roboty?Big Grin
Rozumiem Cię (przynajmniej się staram) ale nadal uważam, że św. Paweł nie po to został powołany byśmy mieli jakieś ale....
Dez pliiisssss przybliż mi to!! Smile

Już kiedyś było , ale ok
Święty Paweł moja ty zaczytana w Biblii to tam był i to z jego inicjatywy został zwołany Pierwszy Sobór Kościoła i Duch tam był i Wszyscy najznamienitsi uczniowie Jezusa i sama zobacz co uradzili:
NOWY TESTAMENT
Dzieje Apostolskie

TAK ZWANY SOBÓR JEROZOLIMSKI

Spory o zachowanie Prawa

15
1 Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: «Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni»1.
2 Kiedy doszło do niemałych sporów i zatargów między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich uda się w sprawie tego sporu do Jerozolimy, do Apostołów i starszych.(...)
4 Kiedy przybyli do Jerozolimy, zostali przyjęci przez Kościół, Apostołów i starszych. Opowiedzieli też, jak wielkich rzeczy Bóg przez nich dokonał. 5 Lecz niektórzy nawróceni ze stronnictwa faryzeuszów oświadczyli: «Trzeba ich obrzezać i zobowiązać do przestrzegania Prawa Mojżeszowego». 6 Zebrali się więc Apostołowie i starsi, aby rozpatrzyć tę sprawę.

Mowa św. Piotra

7 Po długiej wymianie zdań przemówił do nich Piotr: «Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli2. 8 Bóg, który zna serca, zaświadczył na ich korzyść, dając im Ducha Świętego tak samo jak nam3. 9 Nie zrobił żadnej różnicy między nami a nimi, oczyszczając przez wiarę ich serca. 10 Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, wkładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać. 11 Wierzymy przecież, że będziemy zbawieni przez łaskę Pana Jezusa tak samo jak oni».
12 Umilkli wszyscy, a potem słuchali opowiadania Barnaby i Pawła o tym, jak wielkich cudów i znaków dokonał Bóg przez nich wśród pogan.

Mowa św. Jakuba

13 A gdy i oni umilkli, zabrał głos Jakub i rzekł: «Posłuchajcie mnie, bracia! 14 Szymon opowiedział, jak Bóg raczył wybrać sobie lud spośród pogan. 15 Zgadzają się z tym słowa Proroków, bo napisano:
16 Potem powrócę
i odbuduję przybytek Dawida,
który znajduje się w upadku.
Odbuduję jego ruiny i wzniosę go,
17 aby pozostali ludzie szukali Pana
i wszystkie narody, nad którymi wzywane jest imię moje -
mówi Pan, który to sprawia.
18 To są [Jego] odwieczne wyroki4.
19 Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, 20 lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi5. 21 Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach».

Dekret Apostołów

22 Wtedy Apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabas, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem. 23 Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. 24 Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, 25 postanowiliśmy jednomyślnie6 wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, 26 którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. 27 Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo. 28 Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»
30 Wysłannicy przybyli więc do Antiochii i zwoławszy lud, oddali list.

Hm .."prócz tego co konieczne"
To jak siostro czemu nie słuchasz Apostołów, którzy z Duchem "jednogłośnie" ustalili dla nas Przykazania Kościelne zapisane w Nowym Testamencie
a wy bracia?
Macie inne Pisma, bo ja z Tysiąclatki korzystałem

Ps trochę prowokuje Cool, ale ciekaw jestem waszej argumentacji i rozumienia tego cytatu
pozdrawiam "pogan" ( i reguly to nie było do ciebie)Big Grin

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 12 2009 19:48   
Forum Moderator
Moderator

odpiszę jak zacznę widzieć posty po zalogowaniu a nie tylko bez logowania...
Ciężko się tak pisze.... ale co masz do uduszonych?
Nadal nie rozumiem czym się Apostołowie kierowali ... to nie Jezus zakazał to oni sobie dopowiedzieli... tak to przynajmniej widzę

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 13 2009 09:11   
Forum

ale co masz do uduszonych?

Ja nic! spytaj Apostołów i Pawła i Jakuba Sprawiedliwego i Ducha, którego Jezus im zesłał w 50-tnicę, aby ich oświecał i pouczał więc piszanie:
"to nie Jezus zakazał to oni sobie dopowiedzieli... tak to przynajmniej widzę"
puszcze to mimo uszu i złoże na karb ciągle jeszcze niedoleczonej "pomroczności ciemnej"
zresztą sama się prawie przyznajesz :"nie ma kwiatka, nie ma oczka " - to i kiepsko widzisz Wink

Ps
Zwierzę uduszone jest nie pozbawione krwi (niewykrwawione) uduszone niczym się nie różni od padliny
A wszystkie 4 zakazy są podyktowane oczywiście tradycją religijną w jakiej wyrósł Jezus i Apostołowie

===

Cytat 
Rafi F
 luty 13 2009 10:06   
Forum Moderator
Moderator

Pozwolisz, że sie skupię na fragmencie:
"(19) Dlatego sądzę, że nie należy czynić trudności tym spośród pogan, którzy nawracają się do Pana. (20) Należy jednak napisać im, aby powstrzymali się od ofiar nieczystych składanych bogom, od nierządu, od pokarmów ze zwierząt uduszonych i krwi. (21) Od dawna bowiem w miastach są tacy, którzy głoszą naukę Mojżesza, czytając go w każdy szabat w synagogach"
Dlaczego jest usprawiedliwienie w Dz15.21 ? I czemu służy?

Jak stwierdziłeś:

A wszystkie 4 zakazy są podyktowane oczywiście tradycją religijną w jakiej wyrósł Jezus i Apostołowie

W tym swietle patrze na Dz15.21 : powstrzymajcie sie do tego, bo tam są Żydzi lub wyrośli w Żydowkiej tradycji/kulturze.
Cóz, obecnie nikt nie budzi zgorszenia jedzeniem kaszanki. Czy jest to więc zakaz dzis konieczny?
Dezerter uważa ze tak, ja z całym szacunkiem dla jego zdania uważam inaczej.
Dezerterowi łatwiej : ja tam jem byle co, więc gościna u Dezertera nie byłaby dla niego zbyt uciązliwa. Dezerter ma wymagania kulinarne ale na szczeście, jeżeli będe miał okazje, z chęcia im sprostam Big Grin

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 13 2009 10:36   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Dezerter
A co jak cię ktoś poczęstuje winem/nalewką własnej roboty?Big Grin

wiesz Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest teraz na topie, więc najwyżej zaszpanuje odmawiając Razz Chociaż ostatnio nawet moja mama powiedziała, że to chore co zrobiłam i powinnam poprosić o dyspensę przynajmniej na jedno piwko dziennie... bez sens - prawym palcem do lewego ucha - eee to nie dla mnie.

moja ty zaczytana w Biblii

a w ucho byś nie chciał!!!

19 Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, 20 lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi5.

To są ciągle apostołowie, natomiast Jezus mówił wyraźnie - nie to co do ust, tylko to co z ust wychodzi może być nieczyste i na to mamy zwracać uwagę.
Co więcej - jeśli już chcemy słuchać apostołów to musimy pamiętać, że papież jest następcą Piotra no i ta kwestia jego nieomylności. Tak więc dlaczego mamy traktować inaczej ten dekret od późniejszego - który bierze pod uwagę szacunek do tradycji i postępu ludzi oraz ciągle pamięta o słowach Jezusa - to co z ust wychodzi jest brudne.

Hm .."prócz tego co konieczne"
To jak siostro czemu nie słuchasz Apostołów, którzy z Duchem "jednogłośnie" ustalili dla nas Przykazania Kościelne zapisane w Nowym Testamencie

Cenię i szanuję DApostolskie ale Ewangelie są dla mnie ponad to - a w której Ewangelii jest coś o krwii czy uduszeniu??

Nie mówię, że to jest złe - ale zastanawiam się - czyje słowa mają dla Ciebie większą wartość Smile też prowokuję Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 13 2009 16:05   
Forum

Quote by: Rafi+F

Pozwolisz, że sie skupię na fragmencie:
"(19) Dlatego sądzę, że nie należy czynić trudności tym spośród pogan, którzy nawracają się do Pana. (20) Należy jednak napisać im, aby powstrzymali się od ofiar nieczystych składanych bogom, od nierządu, od pokarmów ze zwierząt uduszonych i krwi. (21) Od dawna bowiem w miastach są tacy, którzy głoszą naukę Mojżesza, czytając go w każdy szabat w synagogach"
Dlaczego jest usprawiedliwienie w Dz15.21 ? I czemu służy?

Jak stwierdziłeś:

W tym swietle patrze na Dz15.21 : powstrzymajcie sie do tego, bo tam są Żydzi lub wyrośli w Żydowkiej tradycji/kulturze.

No nie bardzo, nie o to chodziło - zauważ, że na Soborze wcale się nie zajmowali żydami, tylko poganami!
To był rok 49/50, czyli kilkanaście lat po śmierci Mesjasza, Sobór został zwołany aby ustalić warunki jakie mają spełnić "ci co chcą się nawrócić" czyli poganie - bo przeważają wówczas ogromnie judeochrześcijanie - aby "być zbawionymi"
Pytanie zasadnicze pada takie - "czy do zbawienia pogan konieczne jest obrzezanie?" - wielu judeochrześcijan uważa, że tak, ale Piotr i Jakub - najwyższe dwa autorytety mówią nie! - nie jest konieczne , bo nigdy nie było, gdyż z dawien dawna byli przyjmowani do świątyni "Bogobojni" lub "bojący się Boga". Tak określano pogan, którzy nawracali się na wiarę w jedynego Boga Izraela . Ale coś musieli spełnić, aby "słuchać słowa w światyni"- jakiś minimum przyzwoitości i pobożności..., jakieś klauzule Wink
Ano zobaczmy jakie :
"X.Leon-Dufour, Słownik Nowego Testamentu, Poznań 1986r.: Bogobojny - gr. ton theon phoboumenos od phobeomai: bać się sebomenos (od sebomai: oddawać cześć). Tak nazywano nie-Żydów, licznych w diasporze, pociągniętych wiarą monoteistyczną Żydów i zachowujących niektóre przepisy Prawa, jak np. szabat, zakazy i nakazy dotyczące spożywania pokarmów, płacenie podatków na świątynie, pielgrzymki. W odróżnieniu od prozelitów nie byli jednak obrzezani i wobec Prawa uchodzili za pogan. Można by nazywać ich również "czcicielami".
Oczywiste jest, że nie mogli również uprawiać nierządu.
Jak jasno widać jest to tylko powtórzenie odwiecznego zwyczaju - niektórzy dopatrują się w klauzulach jakubowych przykazań Noego (które też miały obowiązywać wszystkich ludzi a nie tylko żydów)

Jak widzisz nie ze względu na Żydów to ustalenie - skąd ten pomysł , bo z tekstu to nie wynika wcale?!
konkretnie z jakiego?
Patrz na cały tekst bez wycinków to nie zgubisz kontekstu tekstowego i historycznego.

Paraklet
a w ucho byś nie chciał!!!

chciał...tego czerwonego kwiatka Big Grin Smile Wink

Dla mnie jest ważne ... Słowo Boże - czyli Księgi Starego i Nowego...
Czekam na opinię innych

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 13 2009 16:37   
Forum Moderator
Moderator

To ja mam jeszcze inne pytanie - gdyby nagle papież oświadczył że do nabożeństwa zamiast wina będzie się używać prawdziwej krwi (np baranka) to też byś się sprzeciwił?

I kolejne - czemu ta krew taka zła? Czy to można podciągnąć pod plotki, że chrześcijanie pijali krew noworodków? Kombinuje jak pies pod górę ale nadal nie wiem co Ci Apostołowie mają do krwi...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty