Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Namiot Chrześcijan
 |  Wersja do druku
Rafi F
 luty 13 2009 18:30   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Quote by: Dezerter

Jak jasno widać jest to tylko powtórzenie odwiecznego zwyczaju - niektórzy dopatrują się w klauzulach jakubowych przykazań Noego (które też miały obowiązywać wszystkich ludzi a nie tylko żydów)

Niekoniecznie. Z jednej strony wg Prawa każdy kto naśladował Żyda winien był śmierci, z drugiej było wielu sympatyków. Byli oni tolerowani przez Żydów, a przynajmniej nie razili swoimi barbarzyńskimi zwyczajami (Żydzi na prawdę wyróżniali się bardzo swymi zwyczajami i poglądami), z nich wyłaniali sie także konwertyci.
Sprawa dotyczy Żydów w sposób bezpośredni : to Żydów Bóg wybrał na swój naród, to Żydom obiecał wyzwolenie, to do Żydów przyszedł Jezus, sam był Żydem, działał wśród Żydów i za uczni wybrał sobie Żydów. Jak do tego dodasz mesjańskie oczekiwania rozbudzane przez wiek poprzedzający Zmartwychwstanie (na tej fali było też powstanie w Jerozolimie), to nie możesz powiedzieć : to nie dotyczyło Żydów.
Spór jest taki : czy aby zostać chrześcijaninem trzeba zostać Żydem. Postanowienie: nie, nie trzeba, ale trzeba być co najmniej przyzwoitym (bogobojnym jak to określiłeś) - to minimum.
Pytanie otwarte: czy dziś bogobojność objawia się niejedzeniem kaszanki - problem nierozwiązywalny, mamy różne zdanie i zostańmy w szacunku przy tej rozbierzności.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Dezerter
 luty 16 2009 15:00   
Forum

Rafi

Dlaczego jest usprawiedliwienie w Dz15.21 ? I czemu służy?

Może niezbyt jasno odpowiedziałem na to konkretne pytanie w poprzednim poście więc uzupełnie
Dz15.21 Jakub mówi, że to nic nowego teraz się nie dzieje z "nawracającymi się poganami do Boga", bo "Od dawna bowiem w miastach są tacy, którzy głoszą naukę Mojżesza" i wielu z pogan ja przyjmowało - niektórzy stawali się konwertytami- przyjmowali obrzezanie i stawali się żydami a niektórzy tylko niektóre zwyczaje - więc i teraz tak może być i wystarczą te 4 klauzule

Quote by: paraklet

To ja mam jeszcze inne pytanie - gdyby nagle papież oświadczył że do nabożeństwa zamiast wina będzie się używać prawdziwej krwi (np baranka) to też byś się sprzeciwił?

no chyba nie masz wątpliwości Exclaimation Question, ale nie ze względu na krew, tak samo bym się zachował jak by zmienił wino na np. mleko, bo to by byłajuż inna tradycja/religia (wiem, że przesadzam:rollSmile, bo kapłani czyniom to co czynią, bto to i tak in Pan kazał "to czyńcie na moją pamiątkę" a nie cokolwiek czyńcie na moją pamiątkę
I kolejne - czemu ta krew taka zła? Czy to można podciągnąć pod plotki, że chrześcijanie pijali krew noworodków? Kombinuje jak pies pod górę ale nadal nie wiem co Ci Apostołowie mają do krwi...

Kto powiedział, że zła Eek!
Krew to symbol życia, a nie ma życia bez duszy, stąd skojarzenie krwi z duszą. Człowiek się wykrwawi to uchodzi z niego również życie/dusza. Krew była składana na ołtarzu jest więc przynależna Bogu mówi ci coś "Krew Baranka"

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 16 2009 22:49   
Forum Moderator
Moderator

Kto powiedział, że zła Eek!
Krew to symbol życia, a nie ma życia bez duszy, stąd skojarzenie krwi z duszą. Człowiek się wykrwawi to uchodzi z niego również życie/dusza. Krew była składana na ołtarzu jest więc przynależna Bogu mówi ci coś "Krew Baranka"

No to tym bardziej powinniśmy brać przykład z wampirów Smile Skoro to symbol życia i duszy to dlaczego się nią nie poić do oporu?

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 18 2009 09:15   
Forum Moderator
Moderator

test, TEST, a nawet TEST,
mam nadzieję, że łatanie pomogło

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 18 2009 10:31   
Forum Moderator
Moderator

pomogło Smile

MM a dlaczego 3 namioty?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 19 2009 12:39   
Forum

pomogło Smile

MM a dlaczego 3 namioty?

Bo on ostatnio tak często podróżuje, że 1 zabierze ze sobą...a może zostanie Beduinem Wink
No wreszcie Exclaimation to taki test

Rafi
Nie będę powtarzał postu, ale nie widzę podstaw do twierdzenia, że Sobór Jerozolimski wprowadził te ograniczenia, że względu na żydów - brak podstaw, bo on się zajmował tylko poganochrześcijanami i zasadami na jakich mają/mogą się przyłączyć/nawrócić do wiary w Jedynego Boga

===

Cytat 
Bartosz
 luty 19 2009 18:20   
Forum

Czy dosłownie wszystkie proroctwa zostały wypełnione?

Czy jest gdzieś zapowiedziane Jego powtórne przyjście?

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 19 2009 18:35   
Forum Moderator
Moderator

odsyłam do Apokalipsy Jana Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 19 2009 21:41   
Forum

pomogło Smile

MM a dlaczego 3 namioty?

Bo on ostatnio tak często podróżuje, że 1 zabierze ze sobą...a może zostanie Beduinem Wink

a bo myslalem, że wy Pismo swiete znacie....

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Dezerter
 luty 19 2009 22:19   
Forum

Quote by: medieval_man

MM a dlaczego 3 namioty?

?...dla Eliasza, Mojżesza i Jezusa...?
Czyżbyś chciał wyjaśnić skąd tam się wziął Mojżesz, bo Eliasz jako w wniebowzięty to jest do przyjęcia...
wstąp do namiotu i czuj się jak u siebie, bo coś unikasz nas i jesteś małomówny... Frown
wolisz z poganami w utarczki i złośliwości się wdawać zamiast z nami po chrześcijańsku...

===

Cytat 
Dezerter
 luty 24 2009 16:04   
Forum

Co sadzicie o tym spotkaniu - może ktoś się wybiera?

Konferencja „Kościół Powszechny – Mistyczne Ciało Chrystusa” to kolejna z serii konferencji organizowanych przez
Miedzynarodową Społeczność Katolików
Charyzmatycy.pl

Tym razem gośćmi polskich konferencji będą Gloria Polo oraz Helena Quinlan.
Obydwie kobiety są szczególnym darem dla Kościoła naszych czasów. Mistyczne doświadczenia w ich życiu są dla wielu ludzi na całym świecie inspiracją do pracy nad osobistym rozwojem duchowym i pogłębianiem wiedzy na temat duchowego bogactwa jakie przekazuje nam Kościoł Katolicki w swym Magisterium. Wyraża się to w szczególnym fizycznym znaku, stale obecnym w życiu Heleny Quinlan, który ukazuje ogromną wagę sakramentów, a szczególnie Eucharystii w naszym ziemskim życiu. Helen, która od ponad 8 lat nie przyjmuje pożywienia a jej jedynym pokarmem jest Komunia Święta to żywy „ludzki dowód” na to, że Eucharystia to życie i prawdziwy pokarm życia!
Gloria Polo ktorej dane było ujrzeć bramy piekła oraz nieba jest nieocenionym darem; świadectwem i dowodem na istnienie życia wiecznego. W czasach relatywizmu oraz konieczność udowadniania ludziom istnienia Boga oraz rzeczywistości duchowej, Pan daje nam pokornych proroków, którzy teraz w XXI wieku głoszą Jego Chwałę…

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 24 2009 16:21   
Forum Moderator
Moderator

może źle to odbieram ale nie podoba mi się tworzenie całej tej otoczki czary mary wokół chrześcijaństwa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 24 2009 16:45   
Forum Moderator
Moderator

może źle to odbieram ale nie podoba mi się tworzenie całej tej otoczki czary mary wokół chrześcijaństwa.

Mnie też nie.

Dezerter, zdaje się, że w zeszłym roku zdemaskowano dwóch wieloletnich liderów (liderki) podobnego ruchu, którzy odżywiały się "boską energią" czy też "kosmiczną energią" pijąc tylko czystą wodę. Przyłapano ich na zamawianiu cheeseburgera do pokoju w hotelu (głupia wpadka).
Dla mnie to jedno to samo wiaderko.

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 24 2009 18:16   
Forum Moderator
Moderator

cheeseburgera???

To ja już bym sałatką jakąś zamówiła - albo jak wpadać to na całego - czyli jakiś befsztyk z całym kompletem sałatek i pysznymi ziemniaczkami z koperkiem.... ale cheeseburgera?? - toż przecież obraza kościoła!

Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud Laughing Out Loud

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 24 2009 22:03   
Forum

Ale chyba za bardzo,pochopnie wam się nie podoba Rolling Eyes
To Piotr idący po wodzie, czy uzdrawiający i cuda czyniący apostołowie też wam się nie podobają. Czy Duch w dzisiejszych czasach nie rozdaje charyzmatów?
zajrzyjcie i oceńcie głębiej http://www.charyzmatycy.pl/poslugujacy.html
tacy posługujący uwiarygadniają Charyzmatyków.pl w moich oczach - a w waszych

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 08 2009 20:47   
Forum

MM a dlaczego 3 namioty?

Czyżbyś chciał wyjaśnić skąd tam się wziął Mojżesz, bo Eliasz jako w wniebowzięty to jest do przyjęcia...

a byli tam w ogóle Mojżesz i Eliasz?
Skąd jesteś pewny?
Mt: A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim
Mk: I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem
Łk: A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale

wstąp do namiotu i czuj się jak u siebie, bo coś unikasz nas i jesteś małomówny... Frown
[ /p]

bo jestem typem polemicznym Wink

wolisz z poganami w utarczki i złośliwości się wdawać zamiast z nami po chrześcijańsku... [ /p]

poganie mnie wkurzają, a wkurzenie jest motorem działania Cool

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 marzec 08 2009 20:51   
Forum

Ale chyba za bardzo,pochopnie wam się nie podoba Rolling Eyes
To Piotr idący po wodzie, czy uzdrawiający i cuda czyniący apostołowie też wam się nie podobają. Czy Duch w dzisiejszych czasach nie rozdaje charyzmatów?
zajrzyjcie i oceńcie głębiej http://www.charyzmatycy.pl/poslugujacy.html
tacy posługujący uwiarygadniają Charyzmatyków.pl w moich oczach - a w waszych

fakt, że czasami za bardzo robi się z tego czary-mary.

Ale ja w większość tych czarów marów wierzę, Dezerterze. Zbyt wiele widziałem.
Duch Święty i dzisiaj rozdaje charyzmaty. Bóg i dzisiaj posługuje się wieloma ludźmi jako znakami. Choć oczywiściezdrowe rozeznanie (lub dar rozeznania) zawsze jest potrzebne.

===

Cytat 
Dezerter
 marzec 08 2009 21:34   
Forum

a byli tam w ogóle Mojżesz i Eliasz?
Skąd jesteś pewny?
Mt: A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim
Mk: I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem
Łk: A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. Ukazali się oni w chwale

Cóż znaczy "byli"?
- jasne, że nie cieleśnie, ale w jakiejś formie byli!
tak jak był anioł Gabriel u Marii, czy duch proroka Samuela u En Dor
i to musieli być całkiem realnie skoro namioty chcieli im stawiać.
Dziś na mszy św, ksiądz i to nie podczas kazania, ale czytając z "tej swojej księgi" do odprawiania mszy Oops! powiedział o tym wydarzeniu :
"Eliasz z Mojżeszem, których wezwał Jezus na ten świat"
Nie ważne czy z nieba, szeolu, czy groby, Jezus jest Bogiem i mógł ich wezwać z każdego miejsca i w każdej formie - nawet cielesnej - zapominamy, że Bóg jest nie tylko panem śmierci, ale i czasu i przestrzeni wszystkich wymiarów. - Jak dla mnie sprawa jest jasna i wyjaśniona.

Czemu natomiast ich dwóch akurat i co to miało oznaczać/symbolizować?

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 08 2009 22:38   
Forum

Teksty Ewangelii mowią jedynie, że Mojżesz i Eliasz ukazali się apostołom. Co wcale nie oznacza, że byli tam w taki sam sposob jak apostołowie.
Kiedy oglądasz film, postaci też jakoś ci się ukazują, co oczywiście nie oznacza jakobym, w przypadku pojawienia się Mojżesza i Eliasza, uważał to za sztuczkę iluzjonistyczną czy sceniczną.
I co do sposobu: tekst wcale nie wskazuje, że Mojżesz i Eliasz w jakikolwiek sposób pojawili sie w świecie ludzkim, lecz opisuje wrażenie apostołów.

A czemu akurat ich dwóch? Jeden symbolizuje Prawo (Mojżesz) a drugi Prorokow (Eliasz). Jezus zaś jest tym, ktory wypełnia Prawo i Proroków, a one na Niego wskazują, w Nim się wypełniają.
Fakt Przemienienia ma wskazywać na przyszłość (eschatologię) Kościoła (odnowionej w Chrystusie ludzkości): tą przyszłością jest życie w Bogu.

Teologia prawosławna wskazuje, że to nie tyle Jezus się przemienił, co apostołowie zostali przez Niego przemienieni na chwilę tak, aby mogli zerknąć poza zasłonę chwały i życzy nam takiego samego, nieustannego przemieniania się.

===

Cytat 
Dezerter
 marzec 08 2009 22:51   
Forum

A czemu akurat ich dwóch? Jeden symbolizuje Prawo (Mojżesz) a drugi Prorokow (Eliasz). Jezus zaś jest tym, ktory wypełnia Prawo i Proroków, a one na Niego wskazują, w Nim się wypełniają.

Przyjmuje i dzięki - mnie to przekonuje
ale
to co piszesz dalej już mniej
chciał pokazać apostołom przyszłość Kościoła? jaką? - ja tam tego nie widzę.
Jak już to chciał Bóg im powiedzieć wprost kim jest Jezus i jakie jest jego znaczenie/pozycja - wypełnia Prawo i Proroków i jest "Synem umiłowanym, którego mają słuchać"

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 08 2009 23:09   
Forum

Przyjmuje i dzięki - mnie to przekonuje
ale
to co piszesz dalej już mniej

na szczęscie nie musimy się w tym wątku przekonywać. Wystarczy, że się dzielimy
Cool

===

Cytat 
olinka
 marzec 10 2009 18:20   
Forum

Nie jest dla mnie jasny ten fragment z J 13. A dokładniej chodzi mi o w. 27 , w którym mowa jest o Judaszu. - "A po spożyciu kawałka [chleba] wstąpił w niego szatan."
Zastanawiam się, czy ten moment - podkreślony przez spożycie chleba, ma jakieś szczególne znaczenie. Czy jest to tylko przypadek nie związany z chlebem?

===

Make a good thing better. Mój Bóg i moje wszystko.

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 marzec 11 2009 09:22   
Forum

Quote by: olinka

Nie jest dla mnie jasny ten fragment z J 13. A dokładniej chodzi mi o w. 27 , w którym mowa jest o Judaszu. - "A po spożyciu kawałka [chleba] wstąpił w niego szatan."
Zastanawiam się, czy ten moment - podkreślony przez spożycie chleba, ma jakieś szczególne znaczenie. Czy jest to tylko przypadek nie związany z chlebem?

A co się wydarzyło tuz przed:
J13:21-26
[...]Jezus doznał głębokiego wzruszenia i tak oświadczył: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie zdradzi». Spoglądali uczniowie jeden na drugiego niepewni, o kim mówi. Jeden z uczniów Jego - ten, którego Jezus miłował - spoczywał na Jego piersi. Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: «Kto to jest? O kim mówi?» Ten oparł się zaraz na piersi Jezusa i rzekł do Niego: «Panie, kto to jest?» Jezus odparł: «To ten, dla którego umaczam kawałek, i podam mu». Umoczywszy więc kawałek , wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty A po spożyciu kawałka wszedł w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego: «Co chcesz czynić, czyń prędzej!».

...a jak to było według innych ewangelistów:

Mt 26:23-24
«Ten, który ze Mną rękę zanurza w misie, on Mnie zdradzi. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził».

Mk 14:18-21
A gdy zajęli miejsca i jedli, Jezus rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was Mnie zdradzi, ten, który je ze Mną». Zaczęli się smucić i pytać jeden po drugim: «Czyżbym ja?» On im rzekł: «Jeden z Dwunastu, ten, który ze Mną rękę zanurza w misie. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził».

Łk 22:21-22 Lecz oto ręka mojego zdrajcy jest ze Mną na stole. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi według tego, jak jest postanowione, lecz biada temu człowiekowi, przez którego będzie wydany».

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
olinka
 marzec 11 2009 09:43   
Forum

Wiem, Opok, ale mnie chodzi raczej o to, czy Judasz podjął decyzję o wydaniu Jezusa właśnie w tej chwili. I czy coś świadczy o tym, że ten proces był dlugotrwały. Z punktu widzenia psychologa możnaby sądzić, że takich decyzji nie podejmuje się pod wpływem impulsu. Ale co na to ewangeliści? Czy da się to wyczytać z ich relacji?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 marzec 11 2009 21:09   
Forum

Wiem, Opok, ale mnie chodzi raczej o to, czy Judasz podjął decyzję o wydaniu Jezusa właśnie w tej chwili. I czy coś świadczy o tym, że ten proces był dlugotrwały. Z punktu widzenia psychologa możnaby sądzić, że takich decyzji nie podejmuje się pod wpływem impulsu. Ale co na to ewangeliści? Czy da się to wyczytać z ich relacji?

Sprawa Judasza była szeroko omawiana - myślę, że zechcesz poczytać bo już wielokrotnie wyrażaliśmy swoje zdanie na jego temat
Ewangelia wg Judasza http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=152090&highlight=Judasz
Co z Judaszem http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=8931&highlight=Judasz
gdzie Miłka ciekawie pisze:
"Jeszcze taki fragment znalazłam w książce Freda H. Wrighta - "Obyczaje krajów biblijnych":

"... Chodzi tu o praktykowany na Wschodzie obyczaj podawania gościowo co smakowitszych kęsków w "łyżce z chleba" lub - częściej palcami.
Anis C. Haddad, urodzony i mieszkający w krajach biblijnych, poświadcza zachowanie się tego zwyczaju w pewnych wsiach i wyjaśnia jego znaczenie:

Uważają za oznakę szczególnego szacunku ze strony gospodarza, jeśli ten poda gościowi na kawałku chleba lub bezpośrenio do ust porcję jedzenia. Czyniono to mnie samemu po wielokroć, z niewątpliwym zamiarem uhonorowania mojej osoby i okazania dobrej woli

A zatem Jezus okazał miłość zdrajcy, tak jak by chciał mu powiedzieć:

Judaszu, uczniu mój, ogromnie żal mi ciebie. Zawiodłeś i wyrzekłeś się mnie, lecz nie potraktuję cię jako wroga, bo nie przyszedłem niszczyć, ale wypełniać. Oto kęs jedzenia na znak mojej przyjaźni, a to, co chcesz czynić, czyń prędzej." "

Oficyna Wydawnicza "Vocatio", Warszawa 1999"

Dla mnie Judasz, był cząstkom planu Bożego, który tragicznie wypełnił. Pewnie z własnej woli/winy, choć nie wykluczam, że świadomie się poświęcił "by się wypełniło".
ja go nie potępiam
Co do "działania diabła" to był już przypadek w historii biblijnej gdzie Bóg "dopuścił" działanie Złego na Hioba a i Pawłowi "cierń" dokuczał by pycha nim nie zawładnęła.

===

Cytat 
olinka
 marzec 23 2009 19:51   
Forum

Judaszu, uczniu mój, ogromnie żal mi ciebie. Zawiodłeś i wyrzekłeś się mnie, lecz nie potraktuję cię jako wroga, bo nie przyszedłem niszczyć, ale wypełniać. Oto kęs jedzenia na znak mojej przyjaźni, a to, co chcesz czynić, czyń prędzej

Tak z tym się zgadazam. Innym znakiem przyjaźni Jezusa jest pozwolenie, aby Judasz Go pocałował w czasie pojmania. Dał mu taką samą szansę, jaką otrzymał Piotr, gdy się Go zaparł. To była szansa powrotu. Bóg nigdy nie zrywa z nami...

Ale jednak, ja powracam ciagle do samego "procesu" powstawania zdrajcy. Co jest tą kroplą przeważającą? Kiedy decyzja, jakis pierwotny zamysł, zaczynają się urzeczywistniać?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 maj 08 2009 12:52   
Forum

3.1 A ze wszystkich dzikich zwierząt, które utworzył Jahwe-Elohim, wąż był najchytrzejszy. I odezwał się do kobiety: Czy doprawdy Elohim zapowiedział, że nie wolno wam jeść ze wszystkich drzew ogrodu? 3.2 A kobieta odpowiedziała wężowi: Wolno nam jeść owoce ze wszystkich drzew tego ogrodu. 3.3 Tylko o owocach drzewa, które jest w środku ogrodu, powiedział Elohim: Nie wolno wam z niego jeść, nie wolno wam go dotykać, abyście nie pomarli. 3.4 I rzekł wąż do kobiety: Na pewno nie pomrzecie. (...)
A kobieta odpowiedziała: Wąż mnie zwiódł i zjadłam. 3.14 Wtedy Jahwe-Elohim rzekł do węża: Ponieważ to uczyniłeś, jesteś przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i dzikich stworzeń. Czołgać się będziesz na brzuchu i prochem karmić po wszystkie dni twego życia. 3.15 I nieprzyjaźń wprowadzam między ciebie a niewiastę, pomiędzy twoje potomstwo a jej potomstwo. Ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę.

Jest to znany wszystkim fragment z Księgi Rodzaju – ale skąd się wzięło łączenie węża z Szatanem? - w tym fragmencie wyraźnie jest mowa o wężu jako zwierzęciu takim jakiego znamy do dziś i „nieprzyjaźń” nadal się utrzymuje – skąd się wzięło utożsamianie węża z Szatanem/Diabłem ?

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 maj 08 2009 14:04   
Forum Moderator
Moderator

Ale zauważ, że dopiero PO skuszeniu Ewy - Bóg nakazał się wężowi czołgać na brzuchu. Skąd więc pewność, że to był wąż podczas kuszenia? Wężem został nazwany - ale kiedy się nim stał? Zresztą dla mnie to jest tak samo jak z owocem z drzewa - każdy mówi, że to jabłko - a niby czemu? Wąż jako ten co się skrada, kusi kolorami ofiarę i syczy podstępnie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 maj 09 2009 18:24   
Forum

Ale zauważ, że dopiero PO skuszeniu Ewy - Bóg nakazał się wężowi czołgać na brzuchu. Skąd więc pewność, że to był wąż podczas kuszenia? Wężem został nazwany - ale kiedy się nim stał?

mylisz się - najpierw (3.1) jest nazwany dzikim zwierzęciem i wężem a później się do niej odezwał
jakieś inne pomysły?

===

Cytat 
Zbigniew Szalast
 maj 09 2009 23:28   
Forum

Pawłowi "cierń" dokuczał by pycha nim nie zawładnęła.

Wie że ten temat był już poruszany ale chciałbym napisać że Saul(Paweł) został oślepiony po spotkaniu z Jezusem w drodze do Damaszku z kontekstu wynika że ten cierń na który tak niektórzy się powołują było to że gdy ten brat pomodlił się o przywrócenie wzroku Pawłowi to Paweł nie dokońca uzyskał wzrok co potem pokazują fragmenty gdy wspomniani są sekretarze Pawła był on przecież cytaty i pisaty a skoro taki był to nie musiałby mieć pomagierów w redagowaniu listów. to na tyle !

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,02 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty