Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Małżeństwo a dzieci
 |  Wersja do druku
Angelika Mojeścik
 luty 07 2009 00:26  (Czytany 5770 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Czy każde małżeństwo ma mieć dzieci?
Czy każde ma do nich dążyć?
Czy małżeństwo chrześcijań może być bezdzietne z założenia?

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 luty 07 2009 01:38   
Forum

gdzieś słyszałem ze bezdzietne matki(mężatki) idą do piekła Laughing Out Loud

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 07 2009 10:47   
Forum Moderator
Moderator

Eek! No to właśnie wysłałeś mnie do piekła....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 07 2009 12:28   
Forum

Quote by: mathias777

gdzieś słyszałem ze bezdzietne matki

musisz mieć wyjątkowe źródło informacji - chyba to samo, które twierdzi, że sam jesteś synem bezdzietnej matki

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marianna
 luty 07 2009 12:52   
Forum

Quote by: paraklet

Czy każde małżeństwo ma mieć dzieci?
Czy każde ma do nich dążyć?
Czy małżeństwo chrześcijań może być bezdzietne z założenia?

Nie stoje za stwierdzeniami typu "ma dazyc", "ma miec".

Niezaleznie od tego czy malzenstwo jest czy nie jest chrzescijanskie, nie istnieje zalozenie bezdzietnosci malzenswa w ogolnym rozumieniu. Jest to podyktowane reakcjami naturalnymi daznosci do prokreacji. Ze wzgledu na warunki zycia lub inne sytuacje, moze ktos ta daznosc tlumic w sobie. Chrzescijanin powinien sluchac glosu wewnetrznego i zyc z nim w zgodzie, chyba ze ... ; ale jest to sprawa indywidualna czlowieka i bardzo subtelna.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 luty 07 2009 18:29   
Forum

O ile pamiętam, to jak jeden z partnerów jest bezpłodny i chcą się pobrać, mogą wystąpić pewne problemy z kościołem w tej sprawie, jak wiadomo, że jeden z przyszłych małżonków nie jest wstanie dać potomstwa. Co innego gdy się o tym dowiaduje po małżeństwie.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Andrzej
 luty 07 2009 18:49   
Forum

Quote by: BLyy

O ile pamiętam, to jak jeden z partnerów jest bezpłodny i chcą się pobrać, mogą wystąpić pewne problemy z kościołem w tej sprawie, jak wiadomo, że jeden z przyszłych małżonków nie jest wstanie dać potomstwa. Co innego gdy się o tym dowiaduje po małżeństwie.

Paragraf 3 kanonu 1084 KPK stwierdza: Niepłodność nie wzbrania małżeństwa, ani nie powoduje jego nieważności

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 luty 07 2009 18:54   
Forum

Quote by: medieval_man

Paragraf 3 kanonu 1084 KPK stwierdza: Niepłodność nie wzbrania małżeństwa, ani nie powoduje jego nieważności

...a nie chodzi przypadkiem o to, ze swiadomie zatajona moze stanowic podstawe do uniewaznienia malzenstwa?

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Bartosz
 luty 07 2009 19:02   
Forum

To może inaczej, czy dwoje ludzi może zawrzeć związek małżeński jeśli jedno lub nawet obydwoje są bezpłodni? Chodzi o sytuacje, gdzie przyszli małżonkowie o tym wiedzą, wie ksiądz, wie rodzina i inni. Czy ślub kościelny mogą bez problemów wziąć? Czy można, ale są jakieś utrudnienia?

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Andrzej
 luty 07 2009 20:26   
Forum

Quote by: reguly

Quote by: medieval_man

...a nie chodzi przypadkiem o to, ze swiadomie zatajona moze stanowic podstawe do uniewaznienia malzenstwa?

Tak
świadomie zatajona przed współmałżonkiem bezpłodność może stanowic podstawę do stwierdzenia nieważności małżenstwa

===

Cytat 
Andrzej
 luty 07 2009 20:30   
Forum

To może inaczej, czy dwoje ludzi może zawrzeć związek małżeński jeśli jedno lub nawet obydwoje są bezpłodni? Chodzi o sytuacje, gdzie przyszli małżonkowie o tym wiedzą, wie ksiądz, wie rodzina i inni. Czy ślub kościelny mogą bez problemów wziąć? Czy można, ale są jakieś utrudnienia?

Nie ma żadnych utrudnień.

Natomiast nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego jeśli chociaż jeden z nich jest niezdolny do odbycia stosunku płciowego

===

Cytat 
Dezerter
 luty 07 2009 20:38   
Forum

Blyy
lubie cię więc nie kombinuj Wink
Nie ma żadnych przeciwwskazań!
gdyż dawcą życia jest Bóg a przyszli małżonkowie muszą tylko publicznie, w przysiędze małżeńskiej, wyrazić chęć i gotowość "przyjęcie i po chrześcijańsku wychowania potomstwa"

paraklet
Czy każde małżeństwo ma mieć dzieci? - jak Bóg da...
Czy każde ma do nich dążyć? - I to usilnie! z całą mocą i zaangażowaniem i pasją Wink - a przynajmniej nie przeszkadzać w ich pojawieniu się.
Czy małżeństwo chrześcijań może być bezdzietne z założenia? - nie! patrz treść przysięgi

Znam wspólnotę charyzmatyczną z okolic Poznania, która ma "bardzo dobre efekty" w modlitwie wstawienniczej - dzięki nim 3 małżeństwa które przez lata były bezpłodne cieszą się potomstwem Big Grin - (na zaczepki nie odpowiadam więc się nie wysilajcie - niedowiarki i złośliwcy Razz ) - osoby zainteresowane proszę o kontakt na priv/mail

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
kazema
 luty 07 2009 21:50   
Forum

Paraklet. Zapoznaj się z pojęciem:białe małżeństwo.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 07 2009 23:00   
Forum Moderator
Moderator

Kazema wiem co to białe małżeństwo ale mnie interesuje stanowisko kościoła na ten temat Smile

Osobiście chcę mieć męża - ale nie widzę się jako matki mimo, że jestem płodna. I co teraz??
Czy grzechem będzie stosunek tylko dla przyjemności z premedytacją przypilnowany by nie doszło do powiększenia rodziny???

P.S.
Do takiego małżeństwa w moim przypadku przekonał mnie sam Rafi F. RazzRazzRazz
A co!!! Dlaczego Jego postać musi być czysta i klarowna - nadajmy mu trochę czarnego odcienia Razz Laughing Out Loud Laughing Out Loud

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 07 2009 23:13   
Forum

Osobiście chcę mieć męża - ale nie widzę się jako matki mimo, że jestem płodna. I co teraz??
Czy grzechem będzie stosunek tylko dla przyjemności z premedytacją przypilnowany by nie doszło do powiększenia rodziny???

nie?

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 07 2009 23:25   
Forum Moderator
Moderator

A ja gdzieś na tym forum czytałam, że zaspokajanie potrzeb w małżeństwie bez chęci rozmnażania jest uważane przez KRK za grzech....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 luty 08 2009 14:12   
Forum

...dobrze jest mężczyźnie nie łączyć się z kobietą. 1 Kor 7,1

...jesteś wolny? Nie szukaj żony! 1 Kor 7,27

Lecz jeśliby nie potrafili zapanować nad sobą niech wstępują w zw małżeńskie 1 Kor 7, 9

Czyli seks jest fuj, dla słabych którzy nie potrafią się kontrolować. Dlatego Kościół Pawłowy ich kontroluje, reguluje "stosunki" tych słabych.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 08 2009 16:08   
Forum

A ja gdzieś na tym forum czytałam, że zaspokajanie potrzeb w małżeństwie bez chęci rozmnażania jest uważane przez KRK za grzech....

wolisz wierzyć temu forum czy Krk?

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 08 2009 17:31   
Forum Moderator
Moderator

A możesz mi podać jakieś cytaty z KRK????

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 luty 08 2009 18:06   
Forum Moderator
Moderator

A możesz mi podać jakieś cytaty z KRK????

Miłość jest powołaniem małżonków. „Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa” (Redemptor hominis, 10). Grzechem w małżeństwie jest wszystko, co nie wyraża miłości, czyli troski o drugą osobę, o jej szczęście, rozwój i ubogacenie. Ludzka miłość, jak i sam człowiek, posiada podwójny wymiar: duchowy i cielesny. Wewnętrzna zatem, duchowa życzliwość, pragnienie uszczęśliwiania i ubogacania drugiego musi przyjąć jakieś zewnętrzne, cielesne, odczuwalne przez innych formy, np. słów, gestów, pieszczot itp. Między innymi i stosunek fizyczny należy do jednej z form wyrażania miłości małżeńskiej. Ma on również tę miłość i jedność małżeńską ciągle umacniać. Przez sakrament małżeństwa ludzka, duchowo-fizyczna miłość mężczyzny i kobiety została ubogacona miłością Chrystusową przez Ducha Świętego. Ten właśnie Duch, „udzielany podczas uroczystości sakramentalnej, użycza małżonkom chrześcijańskim daru nowej komunii, komunii miłości, która jest żywym i rzeczywistym obrazem tej najszczególniejszej jedności, która czyni z Kościoła niepodzielne Ciało Mistyczne Chrystusa Pana” (Familiaris consortio, 19). Objawy wzajemnej czułości małżonków „są przeniknięte tą miłością, jaką czerpią oni z Serca Bożego” (Paweł VI). Grzeszne byłoby takie współżycie, które nie wyraża miłości do współmałżonka, które go wykorzystuje, nie liczy się z jego uczuciami, uzasadnionymi życzeniami, sumieniem, wrażliwością, godnością itp.

Miłość, będąca powołaniem małżonków, ma objąć swoim zasięgiem także i dzieci, zarówno narodzone, jak i poczęte, a także i te, które mogą być poczęte. Czymś grzesznym byłaby niechęć do dziecka, przejawiająca się w panicznym lęku przed ciążą oraz w świadomych praktykach zmierzających do ubezpłodnienia współżycia przez stosowanie środków antykoncepcyjnych, przerywanie stosunków oraz niszczenie nowego życia przez przerywanie ciąży. Jak już to zostało wspomniane, niektóre ze środków uznawanych za antykoncepcyjne, są środkami powodującymi ciągłe niszczenie poczętego życia, np. wkładka domaciczna, niektóre pigułki hormonalne, np. „mini-pill”. Bronienie się przed przekazywaniem życia dziecku, bez jakiegokolwiek słusznego powodu, również jest czymś niemoralnym. Praktyki antykoncepcyjne są działaniami zaprzeczającymi miłości otwartej na nowe istnienie i sprawiają, że stosunek małżeński nie wyraża w pełni miłości do współmałżonka, np. przerywanie stosunków przez męża, zmuszanie żony, aby przed współżyciem zatruwała sobie organizm jakimiś pastami i kremami plemnikobójczymi, stale zażywała tabletki hormonalne itp.

http://www.teologia.pl/m_k/zag06-7d.htm#1

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 08 2009 18:19   
Forum Moderator
Moderator

Czyli wychodzi na to, że grzechem jest zaplanowane z premedytacją bezdzietne małżeństwo!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 luty 08 2009 19:13   
Forum Moderator
Moderator

Czyli wychodzi na to, że grzechem jest zaplanowane z premedytacją bezdzietne małżeństwo!

Dokładnie tak.

Co innego gdy małżonkowie nie mogą mieć dzieci z powodu nieodwracalnej niepłodności jednego z nich, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest adopcja.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 08 2009 19:19   
Forum Moderator
Moderator

Czyli dla osób, które boją się po prostu mieć dzieci, lub nie mogą im zapewnić takiego życia jakie mieć powinny - jest możliwy tylko celibat??

===

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 luty 08 2009 19:27   
Forum

Eek! No to właśnie wysłałeś mnie do piekła....

spokojnie, będę na Ciebie czekał. nie będziesz sama Laughing Out Loud. potworek zaklepie Ci najlepsze mieszkanie w piekle. jak najdalej od ognia. wiesz, tam moja babcia piecze ciasteczka nie korzystając z piekarnika. Evil

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 luty 08 2009 19:27   
Forum Moderator
Moderator

Czyli dla osób, które boją się po prostu mieć dzieci, lub nie mogą im zapewnić takiego życia jakie mieć powinny - jest możliwy tylko celibat??

A jakie mieć powinny?

Jeden mały szkopuł jeśli wchodzisz w związek małżeński musisz wyrazić dążność do spłodzenia potomstwa,jednak nigdzie nie jest napisane że musi się to stać na już.

a argument ze strachem przed "posiadaniem" dziecka jest absurdalny i zahacza chyba o jakieś bliżej niesprecyzowane fobie.

===

Cytat 
Dezerter
 luty 08 2009 20:00   
Forum

Zaraz celibat - są przecież pewne i naturalne (to się na serio nie wyklucza radzę poczytać zanim ktoś palnie głupotę) metody regulacji płodności akceptowane przez kościół.
Kapłan zadaje narzeczonym trzy fundamentalne pytania:
1) Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?
2) Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli aż do końca życia?
3) Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy? Na każde z tych pytań narzeczeni powinni wspólnie odpowiedzieć "chcemy".
A ty co odpowiesz na 3?

Siostra - wyluzuj, poczekaj - poglądy z czasem się zmieniają - wiem coś o tym!
W obecnej twojej sytuacji życiowej wcale się nie dziwie, że nie widzisz się z gromadką dzieci - też bym tak myślał!, też bym miał dość!

Rodzicielstwo to jedna z najwspanialszych rzeczy jakie się w życiu nam mogą przytrafić!
Miłość i radość jaka pojawia się w nas wraz z pojawieniem dziecka może być tylko porównywana z prawdziwą miłością do partnera czy Rodzica.
Dzieciaki są paskudne i potrafią nerwów napsuć i przysypać włosy siwizną, ale bez nich moje życie by było puste i ubogie a ja nie był bym tym odpowiedzialnym, opiekuńczym i dorosłym facetem jakim jestem

A poza tym
Nawet się nie waż!! tak wspaniałego materiału genetycznego marnować Big Grin Wink

rada - zapomnij o temacie do chwili konkretnego planowania ślubu i pogadaj o tym z tym wybranym.
pozdrawiam

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 08 2009 20:04   
Forum Moderator
Moderator

Kruk rozejrzyj się dokoła - np. prawo w Holandii, USA a nawet Anglii.
Nie chce skazywać moje dzieci na życie na takim świecie.

Oczywiście zakładając, że uda mi się je urodzić (bo a nuż wykryją jakiś powód do aborcji) albo jak mi nie poddadzą je eutanazji z jakiegoś błahego powodu.

Póki co jeszcze jest spokój - ale spójrzmy na dekrety Obamy, spójrzmy na ustawy o (prawnie dozwolonej w przyszłości) pedofilii w Holandii.
Powoli ludzie zamieniają swoje własne życie w piekło...
Jeśli się życie nie zmieni na lepsze - to nazwij to fobią, ale nie widzę sensu "skazywania" moich dzieci na ten świat, nawet jeśli miałabym resztę swojego życia spędzić samotnie....
Czy w takim razie jestem skazana na życie w grzechu?

A co do Potworka - już mi nie mydl oczu - zrobisz psikusa i "nawrócisz się" skazując się na niebo a ja będę musiała sama siedzieć na dole!!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 luty 08 2009 20:10   
Forum Moderator
Moderator

Oczywiście zakładając, że uda mi się je urodzić (bo a nuż wykryją jakiś powód do aborcji) albo jak mi nie poddadzą je eutanazji z jakiegoś błahego powodu.

Zaraz zaraz! Nikt Cie do aborcji własnego dziecka czy też poddania go eutanazji zmusić nie może, no po prostu żaden człek ani mędrek prawa takiego nie ma i basta!

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 08 2009 20:11   
Forum Moderator
Moderator

oooooo Dezerter - wierz lub nie ale z Twoich ust takie słowa są "czymś".
Fakt faktem powiedziałam wczoraj mamie, że ja już swoje odchowałam Razz I niestety dokładnie tak czuję Razz

Ale pomijając fakt małych, obcych poczwar, które obecnie pozbawiły mnie jakichkolwiek instynktów macierzyńskich...
Naprawdę jestem przerażona tym co się dzieje obecnie na świecie...

Ja na 3 odpowiem - chcę, ale mi zdrowy rozsądek zakazuje Big Grin

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 08 2009 20:17   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Kruk

Zaraz zaraz! Nikt Cie do aborcji własnego dziecka czy też poddania go eutanazji zmusić nie może, no po prostu żaden człek ani mędrek prawa takiego nie ma i basta!

jeszcze

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,61 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty