Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Kadzidełka, świeczki i magia
 |  Wersja do druku
Rafi F
 luty 11 2009 08:34   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Cóż, mam przechlapane.
1) Mam świeczki nie tylko z Caritas ("Wigilijne dzieło pomocy dzieciom"), ale i z Diakonii oraz z Eloes (Od 2000r. "Wigilijne dzieło..." to wspólna inicjatywa).
Dobrze, że nie modlę się przy świetle świeczki, bo używając tej z Diakonii (bez wstępnych egzorcyzmów i poświęcenia) pewnie bym krętacza zapraszał Twisted Evil
2) W moim domu unosi się delikatny zapach egzotycznego drewna (tekowe, oliwne, sandałowe; czasem muszę wyjechać na kilka dni aby po powrocie znów wyczuwać), a czasem zapalam świeczkę z wanilią (made in Europe : wczoraj sprawdziłem; przez zapach wanilii wzmacniam wspomnienia ciepła i bezpieczeństwa u synów - byli wykarmieni piersią), świeczkę z truskawką/poziomką.
Jestem ciekaw które demony lubią wanilię, truskawkę czy poziomkę, a które gustują we "wschodnich" zapachach Twisted Evil
3) Mam kilka kadzidełek (made in china), szczególnie lubię "Damę nocy" - intensywna mieszanka zapachu drzewa sandałowego i kilku innych (w tym jakieś "opium") - co prawda dla mnie ciut za mocne, ale wprawia żonę w odpowiedni nastrój Wink

Krótko mówiąc mam przechlapane.

Matija, skoro tobie to potrzebne, to unikaj wszystkiego co nie poświęcone. Mam jednak nadzieję, że wydobędziesz się z tego kręgu magii, z kręgu gdzie przed jedną magią bronisz się inną - "katolicką". Życzę tobie jak najlepiej.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Reguly
 luty 11 2009 09:33   
Forum

Quote by: Rafi+F

Cóż, mam przechlapane.

Spoko - jest jeszcze dla ciebie nadzieja... Twisted Evil choc faktycznie jak sie czyta te wczesniejsze niektore posty, to az sie przyslowiowy wlos na glowie jezy Twisted Evil

...pownienes tylko "Zniszczyć, rozdrobnić i zakopać gdzieś w ziemi", w zadnym razie nie spalac w piecu bo sie mozna np. mimo wszystko zakadzic... Laughing Out Loud

A przy okazji...

[QUOTEZły traktuje to jako zaproszenie. Jest to po prostu cześć oddawana demonom.

Odnosnie natomiast samych demonow bylo onegdaj (dla tych ktorych to inetresuje) tutaj:
http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=157271

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Dezerter
 luty 11 2009 12:25   
Forum

Quote by: Matija

Paraklet,
do twarzy Ci z tym czerwonym kwiatem ;]

każda wariatka ma na głowie kwiatka...a

Ech Matija i coś narobił Wink a takiego ładnego kwiatka oglądaliśmy na forum Big Grin
a teraz patrzył będziesz w książkę Rolling Eyes ...ale zaraz zaraz co na tej książce leży ?.... kurza łapka Eek! Exclaimation symbol... Evil
Oj siostra widzę, że głęboko ugrzęzłaś Wink

Dez,
wykaż mi kiedy namawiałem kogokolwiek do magicznych zachowań.

"swiecy z caritasu.
Silny symbol.
Jeśli ktoś już ma tego typu kadzidelka, ktore są watpliwego pochodzenia, to przeciwnie do innych rzeczy związanych z okultyzmem, nie pali się tego. Zniszczyć, rozdrobnić i zakopać gdzieś w ziemi."

To jest myślenie magicznei namawianie do magicznych zachowań - nie wierzysz nam spytaj Medievala.
tak jak pisze Rafi
Magia dzieli sie na wiele odłamów, czarną, białą I to co Ty proponujesz (nie chcę tego nazwać katolicka - bo to nieprawda, ale jest to zachowanie magiczne)
My mamy korzystać z mocy Ducha ale słowem i duchem.
każde inne używanie symboli materialnych, czy przedmiotów, substancji pozostawił bym osobą do tego przygotowanym i uprawnionym - egzorcystom - my od tego i takich zachowań jak najdalej - tak myślę, ale jestem tylko małym misiem z jeszcze mniejszym rozumkiem wiec mogę się mylić.
Masz prawo do innych poglądów a wymienić się nimi zawsze warto
Pozdrawiam i dużo Łask życzę

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Rafi F
 luty 11 2009 13:42   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Dezerter

każde inne używanie symboli materialnych, czy przedmiotów, substancji pozostawił bym osobą do tego przygotowanym i uprawnionym - egzorcystom - my od tego i takich zachowań jak najdalej - tak myślę, ale jestem tylko małym misiem z jeszcze mniejszym rozumkiem wiec mogę się mylić.

A ja mam bardzo mocne podejrzenie, że owe symbole i substancje są potrzebne egzorcyście, podtrzymują jego wiarę, są narzędziem-przedłużeniem jego woli i modlitwy, że nie sa wcale potrzebne do samego egzorcyzmu, że same w sobie nic nie znaczą : w uproszczeniu tak jak kij nic nie znaczy a może byc użyty do wędrówki do podpierania się, do dźwigania wiader/pakunków, po podpierania gałęzi gdy obrodzi czy do obrony przed zwierzem - tylko że egzorcysta wcale nie wędruje, nie nosi, nie walczy z psem, ale sam fakt trzymania kija dodaje mu pewności, bez kija juz herbaty nawet nie wypije Wink.
Apostołowie jakoś różnych gadżetów nie potrzebowali aby swą wolę zogniskować, tak samo i Jezus. Co prawda było wówczas wierzenie, ze aby przepędzić demona trzeba znać jego imię (i przetrwało to do dziś w różnej formie), ale wątpię by i to było potrzebne - raczej pomocne do skupienia swej woli i modlitwy.
A że symbole, substancje, obrzędy przeróżne są pomocne aby nasza wiarę i wolę zogniskować pokazuje choćby przykład ducha którego apostołowie wypędzić nie mogli, bo byli za słabi, bo tego rodzaju demony przepędza się "postem i modlitwą".

Oczywiście to są moje poglądy i choć nie dopuszczam takiej myśli, to znając rodzaj ludzki (a do takiego się zaliczam) zastrzegam sobie możliwość błądzenia.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 11 2009 15:21   
Forum Moderator
Moderator

Dez - ehhh to jest Biblia z różańcem, który traktuję jako zakładkę Razz Ale może być i kurza, królicza, świńska łapka - szczerze mówiąc to rzeczy to symbole - a to jak je potraktujemy albo wykorzystamy to już inna sprawa.

Rafi - nie bój żaby zapiszemy się na zbiorowy egzorcyzm - jakoś to będzie Smile
A wracając do dawnego tematu - to jednak uważasz, że nie ważne jakie symbole są widoczne w życiu każdego człowieka? Czyli mogę spać spokojnie w swojej koszulce z pentagramem???

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 luty 11 2009 15:30   
Forum

Dez,
widzę, że w rozmowie tutaj, muszę ograniczyć się tylko do Pisma Swiętego. Wcześniej odwoływałem się tylko do rozumu i zmysłów, wszystko co pisałem bazowało na fundamencie doświadczenia, empirii. Fakty. Ale to odrzuciliście.
Wasz wybór. Dlatego, wszystko co odtąd na ten temat powiem, postanowiłem oprzeć TYLKO na Słowie Boga.

czy to nazywasz działaniem magicznym ?

1.(Dz 15, 28 -29) Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego co KONIECZNE. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego co uduszone...

Nie jest tu mowa o skladaniu ofiar bożkom, przez chrześcijan. W liście do Koryntian, Paweł pisze o tym dokładniej. Chodzi o to, że mięso było w tamtym czasie drogie. Natomiast w tzw jadkach, było prawie friko, ale nie ze względów charytatuwnych...po prostu to było mięso z ofiar skladanych demonom. Nie wyrzucano tego, ale nadmiar dawano do tych jadlodajni. I Apostoł przestrzega przed tym, a piętnuje : nie może nikt spożywać ze stołu Pana i ze stołu demonów (chociaz chrzescijanie bezposrednio i swiadomie nie uczestniczyli w obrzędach pogańskich).
Ten fragment ponadto zaznacza, że nauka ta pochodzi od DUCHA ŚWIĘTEGO. Nie jest żadnym wymyślem ludzkim, fanatyzmem, paranoją, czy magicznym myśleniem. Apostoł dodaje, że ten ciężar jest KONIECZNY.

2.(Dz 19, 18-20) Przychodzilo tez wielu wierzacych, wyznajac i ujawniajac swoje uczynki. I wielu tez z tych, co uprawiali magie, poznosilo ksiegi i palilo je wobec wszystkich. Wartosc ich obliczono na piecdziesiat tysiecy denarów w srebrze. Tak poteznie roslo i umacnialo siê slowo Panskie.

Ja pisalem o czyms co ma wartosc parudziesieciu groszy. Trudno wam z tego zrezygnować.
A chrzescijanie z powyzszego fragmentu poznosili księgi za 50 tys denarów. Jeden denar to dniówka robotnika w tamtych czasach. Załózmy że to tylko w dzisiejszym przeliczniku 50 zł. Więc spalili księgi, które dzisiaj mialy by dla nas wartość 2,5 mln złotych!!
Oni z tego zrezygnowali, spalili. Czy to jest magiczne myślenie? Apostoł pisze, że to był znak, mówiący o tym jak rosło i umacniało się Słowo Pańskie. Oni to zrobili, bo zaufali Bogu. To jest znak oddania się Mu.

Jaką wartość ma dla Ciebie Słowo Boga? Czy chcesz udawać że nie widzisz tych fragmentów Ze one nie mają znaczenia dla Twojego życia?

Rafi F

Dobrze, że zastrzegłeś sobie możliwość błądzenia.
Ogniskowanie woli, ciekawe gdzieś to już slyszalem, chyba w której części Star Wars.. Wink

Dez
Przeczytaj jeszcze raz post Rafiego, to jest przykład magicznego myślenia.
Przypisuje skutecznosc egzorcymzu od zogniskowanej woli kapłana, który tylko wmawia sobie, że woda swiecona, krzyż, sól egzorcyzmowana, stuła...wszytkie te paramenty, mają o tyle wartość o ile tenże egzorcysta wmówi sobie to.
Ale dobrze, ze Rafi, zastrzegl sobie mozliwosc błędu. Ale tak jest kiedy stawia się na własne podejrzenia, a nie szuka u źródeł.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 11 2009 15:33   
Forum

A ja mam bardzo mocne podejrzenie, że owe symbole i substancje są potrzebne egzorcyście, podtrzymują jego wiarę, są narzędziem-przedłużeniem jego woli i modlitwy, że nie sa wcale potrzebne do samego egzorcyzmu, że same w sobie nic nie znaczą

Masz wiele racji i tak po części jest, ale widzisz jest dużo relacji w których (Np Verlinde, ale i wielu innych wtajemniczonych) twierdzi, że niektóre przedmioty, symbole, słowa, czy rytuały "zostawiają ślad" w świecie astralnym czyli w jakiś sposób się z nim komunikują i to jest magia stara jak świat, dlatego nie pochwalam takiego zachowania i nazywam "magicznym" - rozumiesz Matija co chcę powiedzieć?
Np.
Budzimy się w nocy (zdarzało się to wam więc wiecie o czym mówię), jest np 3.00 - przestraszeni/przerażeni/roztrzęsieni/z silnym niepokojem, rozglądamy się z niepokojem po pokoju..., nasłuchujemy? Eek!.
-niektórzy naciągają kołdrę na głowę i starają się opanować strach - błąd strach jest zły JP II nie bez powodu mówił "nie lękajcie się"!
- inni zapalają światło i sprawdzają mieszkanie - zazwyczaj pomaga, ale do chwili zgaszenia światła...
- ludzie myślący "magicznie" - zapalają świece Caritasu, biorą krucyfiks i ze święconą "cudowną" wodą z sanktuarium skrapiają mieszkanie mrucząc coś pod nosem - ciekawe jaki ślad zostawiacie w astralu i kto na ten trop wpadnie...?, bo że zostawiacie to pewne!
- ja modlę się do anioła stróża (ej leniu jak mnie pilnujesz?Wink ) odmawiam Ojcze nasz, lub składam krótką deklaracje wiary do Boga, a ostatnio dodałem " w Imię Jezusa Chrystusa rozkazuję niech wszystkie złe duchy opuszczą mnie, moje otoczenie i ten dom" i śpię jak niemowlak od dawna - nie zostawiając śladów a co najwyżej znak ostrzegawczy " Nie zbliżać się"!!
czego i wam życzę

Widzę, że jest potrzebny wątek o "egzorcyzmach" w praktyce i o modlitwach, zachowaniach które chronią nas od złego
Matija co myślisz? - przyłączysz się? dzieląc się swoim doświadczeniem praktycznym

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 11 2009 15:46   
Forum Moderator
Moderator

LOL a ja mówię - Lucuś nie teraz! Nie widzisz, że śpię? I włączam sobie Klucznika by nie słyszeć głuchych ryków i jęków.... SmileRazz

Ehhh pogubiłam się trochę - to co w końcu - mam zakopywać świeczki czy nie???

Dez. "Czytałeś Kajdany" widzę RazzRazz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 luty 11 2009 15:59   
Forum

Paraklet
bo zaczynam uważać, ze robisz to specjalnie.

Porównaj sobie te dwie strony, czy Ty nie widzisz różnicy pomiedzy głupią swieczką zapachową, a kadzidłem????????
Cwiczysz mnie w cnocie cierpliwości, naprawdę....

1.http://galeriatybetanska.pl/kadzidlatybetanskie-kadzidla-zodiakalne-c-164_321.html
2.http://www.korona.info/index.php?option=com_content&task=view&id=154&Itemid=374&lang=pl

powodzenia ;]

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 luty 11 2009 16:08   
Forum

Dez,
zgadzam się z verlinde. Uważam, tylko że w pewnych kwestiach go na opak interpretujesz.
To jest delikatny temat, i mała różnica w pojęciach wprowadza duży zamęt.

Ja nie mam doświadczenia praktycznego bezpośredniego. Na tę chwilę nie rozeznaję, aby Pan chciał, abym pełnił funkcję egzorcysty w przyszłości. Raczej duszpasterstwo wspólnotowe. To jest na ten moment, a nie wiem co będzie za parę miesięcy, lat.
Zresztą jest coraz więcej porządnych książek traktujacych o tych rzeczach. Ktoś chce, mogę dać namiary.

ps.
ale żeś się przyczepil do tej swieczki z caritasu. Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 11 2009 16:09   
Forum

Dez,

czy to nazywasz działaniem magicznym ?

1.(Dz 15, 28 -29) i ..."nie może nikt spożywać ze stołu Pana i ze stołu demonów"

Dekret Apostolski? - Żartujesz?! - ja go przestrzegam w pełni a Ty - czy powstrzymujesz się od spożywania krwi? - przepraszam, to twoja sprawa czy przestrzegasz.
A co to ma wspólnego z kadzidełkami?

2.(Dz 19, 18-20) Przychodzilo tez wielu wierzacych, wyznajac i ujawniajac swoje uczynki. I wielu tez z tych, co uprawiali magie, poznosilo ksiegi i palilo je wobec wszystkich...

Ja pisalem o czyms co ma wartosc parudziesieciu groszy. Trudno wam z tego zrezygnować.
Oni z tego zrezygnowali, spalili. Czy to jest magiczne myślenie?

I chwała Panu , że tak czynili, a ty każesz rozdrobnić i zakopać w ziemi, bo palić tego nie należy.
Ogień był o wieków oczyszczający a nie magiczny, spalenie jak i obmycie się w wodzie (nie tylko chrzest) było pradawnym symbolem oczyszczenia ( i przeciw takim ogólnym archetypom ogólnoludzkim ja nie występuje i nie nazywam magicznymi , bo wierzę, że to są te "ziarna Prawdy rozsiane po świecie przez Ducha")

Ogniskowanie woli

Star Wars - dobre, ale raczej nie trafione, bo Rafiego zrozumiałem , że chodzi mu o silną wolę, skupienie, pewność wynikająca nie z wiary i pozycji w Chrystusie a nie "artefaktów" które ma egzorcysta (bo gdyby myślał, że to te przedmioty dają mu moc to by myślał magicznie!)

który tylko wmawia sobie, że woda swiecona, krzyż, sól egzorcyzmowana, stuła...wszytkie te paramenty, mają o tyle wartość o ile tenże egzorcysta wmówi sobie to.

Matija - Bój się Boga, bo jeśli uważasz, że te "artefakty" mają moc i dają moc egzorcyście a nie Wiara i Jezus to błądzisz brachu i Pismo mówi, że muszę cię z miłością napominać
Pozdrawiam serdecznie i wierzę, że to tylko nieporozumienie i niezrozumienie nas nawzajem
.przemyślmy, poczytajmy spokojnie i do odpowiedzi wieczorem, albo lepiej przespać się z problemem
szalom

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 11 2009 16:24   
Forum Moderator
Moderator

Eek! Surprised! Tyś jest duchownym!!! No to trzeba było pisać od razu to bym język za zębami albo dokładniej palce w zębach trzymała Razz Boże gdyby się ciotki dowiedziały, że Duchowny w "internacie" siedzi to by do kościoła nie poszły i swój własny pod wielkim dębem urządziły RazzRazz

Taaaaak troszkę specjalnie - ale tylko troszeczkę Razz

Co do cierpliwości to nie ty pierwszy mi to mówisz - ale widzisz jakom dobra - za darmo ci pomagam.

Swoją drogą od razu po pierwszym roku na UKSW też miałam stosunek - pacyfka nie dotykaj - ale mnie tu kilka takich przestawiło i w ten sprawie trzymam stronę Rafiego i Dezertera SmileSmile

P.S.

Matija masz 777 postów napisanych!!!! Wiesz co to znaczy!!!???

Bo ja nie Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 luty 11 2009 17:28   
Forum

Paraklet
ani się waż trzymać język za zębami! Wink Przeciez nikt by nie chcial, aby to forum stało się teatrem.
A duchownym jeszcze nie jestem, bo święceń nie miałem. Jeszcze studiuje, jestem klerykiem.
To też tłumaczy po części to, że siedzę w "internacie", księża nie mają ferii, a klerycy tak. Trzeba odpocząc po sesji.

777 postow oznacza, ze ten jest 778. Co za głębia...a tak naprawde, to ma swoje znaczenie, dla mnie tylko wiadome. Osobiste. Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 luty 11 2009 17:54   
Forum

Matija, ja cos podejrzewalam i nie przypadkiem zwrocilam sie do Ciebie. Nie mialam na mysli dyrdymalow, tylko cos konkretnego. W zasadzie potrzeba mi porady egzorcysty, ale u mnie takich nie ma. Nie mam dokad pojsc, dlatego szukam w Polsce. Latwiej mi tutaj na forum, niz zawracac glowe zakonnikom przez internet.

Jesli mnie zle zrozumiales, ... przykro.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 11 2009 18:30   
Forum Moderator
Moderator

Matija pcham Ci się w takim razie na święcenia!!!
Uwielbiam święcenia - lepsza zabawa niż wesele, przynajmniej nikt po stołem nie leży...

AAAA i już mam pomysł na prezent!!! Dostaniesz taką ogromną świeczkę zapachową Razz
Kto się jeszcze wpycha na święcenia Matiji ręka w górę!!!!

A jak będziesz już wyświęcony i naolejony to mogę za ciebie mówić kazania!!!! Bosko!!! i do tego Jan Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 luty 11 2009 19:33   
Forum

Paraklet, wiesz co Ci powiem ? Że jesteś szalona Wink I to bardzo dobrze. Piątka! A wpychaj się na swiecenia! I weź ze sobą innych heretyków z kosciola Smile

Marianna
Napisałem Ci maila. Reszta zależy od Ciebie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 11 2009 22:46   
Forum

Paraklet, wiesz co Ci powiem ? Że jesteś szalona Wink I to bardzo dobrze. Piątka! A wpychaj się na swiecenia! I weź ze sobą innych heretyków z kosciola Smile

Ja z Rafim przyjdziemy z kadzidełkami Wink
A na poważnie to podziwiam i zazdroszczę trochę, że się zdecydowałeś Big Grin
Radykalny wybór - więc i musisz być bardziej radykalny - teraz trochę bardziej cię rozumie
Jak powiadomisz nas na forum o święceniach to kto wie- będzie okazja do spotkania Idea

Paraklet
czytałem - dzięki Tobie i polecam każdemu ""Kruszący kajdany" Neil T. Anderson"
jest to jedna z najlepszych i najmądrzejszych książek religijnych jakie czytałem
wiele mnie nauczyła

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 11 2009 23:42   
Forum Moderator
Moderator

Rafi Rafi Rafi - słuchaj się Dezertera!!!!
Mądry facet - wie co mówi SmileSmileSmile

Ale swoją drogą - ta książka ma to coś - nie raz się nie zgadzałam, bo w końcu nie mój duszpasterz pisał ale końcówka bije na łebek każdą inną Smile

Marianno swoją drogą jak masz problemy związane właśnie z działaniem "przeciwnej strony" albo Twoi znajomi to książka jest dla Ciebie!!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 11 2009 23:47   
Forum Moderator
Moderator

No to tym razem od końca : skupienie woli to skrót myślowy obliczony na czytacza "Kodu.." i oglądacza "Star Wars". Zaufanie Bogu jest wysiłkiem woli (najlepiej) wynikającej z miłości. Skupienie woli to skupienie się na Bogu, zaufanie Jemu, oddanie się Jego woli i mocy. I lepiej żeby nic nie przeszkadzało, prawda (jeden z moich synów modli sie klęcząc przy łóżku, drugi modli się w łóżku nakrywszy się wpierw kołdrą, a znam takich którzy musza klęczeć w kościele - dostępne są różne mechanizmy wyobcowania się z tego świata i skupieniu się na Bogu - możesz to nazywac metodą Star Wars).

Teraz od początku:
"Powstrzymajcie się od ofiar składanym bożkom"
I teraz co rzeczywiście pisze o tym Apostoł Paweł (1kor 8):

"Z kolei sprawa ofiar składanych bożkom. Wiadomo, że wszyscy mamy o tym należytą wiedzę. Wiedza jednak nadyma pychą, miłość natomiast buduje. Jeżeli komuś wydaje się nawet, że coś wie, to nie pojął on jeszcze, w jaki sposób należy z tej wiedzy korzystać. A jeżeli ktoś kocha Boga, tego Bóg uznaje za swego. W wypadku więc pokarmów pochodzących z ofiar składanych bożkom wiemy, że nie ma na świecie żadnego bożka i żadnego bóstwa. Jest tylko jeden Bóg. Chociaż mówi się o istnieniu bogów czy to na niebie, czy to na ziemi - jakby rzeczywiście było wielu bogów i panów - to dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec. Wszystko pochodzi od Niego, a my dla Niego żyjemy. Jeden jest również Pan - Jezus Chrystus, dzięki któremu wszystko istnieje i przez którego my także jesteśmy. Nie wszyscy mają jednak odpowiednią wiedzę. Niektórzy na skutek przyzwyczajenia się do kultu bożków jeszcze teraz spożywają mięso pochodzące z ofiar w przekonaniu, że jest to pokarm sakralny, ofiarowany bożkom i na skutek tego ich błędne sumienie plami się grzechem. Sam pokarm nie zbliża nas do Boga. Gdy przestajemy jeść, niczego nie tracimy, a gdy jemy, niczego nie zyskujemy. Uważajcie jednak, aby wasza swoboda w tej dziedzinie nie była powodem zgorszenia dla tych, którzy mają błędne sumienie. Gdyby bowiem ktoś o błędnym sumieniu zobaczył ciebie, który uchodzisz za posiadającego odpowiednią wiedzę, jak zasiadasz do stołu w świątyni pogańskiej, czy nie skłoniłoby to jego do spożywania pokarmów pochodzących z ofiar składanych bożkom? Na skutek tego twoja wiedza sprowadziłaby zgubę na brata o błędnym sumieniu, za którego przecież umarł Chrystus. W ten sposób grzesząc przeciw braciom i raniąc ich błędne sumienie, grzeszycie przeciw Chrystusowi. Jeżeli więc pokarm gorszy mego brata, przenigdy nie będę jadł mięsa, aby go nie zgorszyć. "

Matija to o tobie, to ty masz błędne sumienie myśląc ze są bożkowie, więc spożywanie ofiar "sakralnych" czy używanie przedmiotów "sakralnych" przeznaczonych do ich kultu plami twoje błędne sumienie.

Zobrazuję to inaczej. Wyobraź sobie kult Babanana (z punktu widzenia Chrześcijanina wiedzącego, że nie ma żadnego Babanana nic on nie znaczy). Wszystkie banany świata są ze swej natury poświęcone Wielkiemu Babanana. Wyznawcy Babanana spożywają banany jako ofiarę dla Babanana tańcząć i wychwalając wielkość Babanana. A Chrześcijanin po prostu je banany aby zaspokoić głód - bo Babanana nie istnieje.
Słaby, niewyrobiony chrześcijanin przyzwyczajony do kultu Babanana jedząc banany ma wyrzuty sumienia, że składa ofiarę Wielkiemu Babanana - tym samym postepując wbrew swojemu sumieniu grzeszy. Dlatego też nie będę przy nim jadł bananów aby mnie nie nasladował i nie miał wyrzutów sumienia (abym ja nie miał na sumieniu jego).

"I wielu tez z tych, co uprawiali magie, poznosilo ksiegi i palilo je wobec wszystkich."

No, skorobym się nawrócił, to na co mi takie księgi promujące fałszywe nauki i zwodzące człowieka? Niejedną książkę już spaliłem jako podpałkę, bo uznałem, ze nie mógłbym z czystym sumieniem nikomu jej podarować, a dla mnie warte są tyle, ile papier - na toaletowy za gruby i/lub za sztywny, nadający się na podpałkę.

Obiecuję, że nie zamówię kaszanki przy Dezerterze, ani nie będę jadł warzywnej pulpy od hary kriszna przy tobie. Zrobię to słuchając rad Pawła: (1kor 10.25-33)
"Tak więc wszystko, cokolwiek w jatce sprzedają, spożywajcie, niczego nie dociekając - dla spokoju sumienia. Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia. Jeżeli zaprosi was ktoś z niewierzących a wy zgodzicie się przyjść, jedzcie wszystko, co wam podadzą, nie pytając o nic - dla spokoju sumienia. A gdyby ktoś powiedział: To było złożone na ofiarę - nie jedzcie przez wzgląd na tego, który was ostrzegł, i z uwagi na sumienie. Mam na myśli sumienie nie twoje, lecz bliźniego. Bo dlaczego by czyjeś sumienie miało wyrokować o mojej wolności? Jeśli ja coś spożywam dzięki czyniąc, to czemu mam być spotwarzany z powodu tego, za co dzięki czynię? Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego, podobnie jak ja, który się staram przypodobać wszystkim pod każdym względem nie szukając własnej korzyści, lecz dobra wielu, aby byli zbawieni. "

Tylko proooooszę Matija : przestań wierzyć w Babanana.

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 12 2009 00:39   
Forum Moderator
Moderator

Po pierwsze chciałam sobie pogratulować tego że przeczytałam ten esej i nawet wydał mi się mądry i ciekawy - co oznacza, że myślałam po ludzku go czytając Razz

Rafi rozumiem cię - ale w tej chwili stanę po stronie Matiji (kurcze skąd wytrzasnąłeś ten nick?)
Wiem skąd to Jego przeświadczenie o szkodliwości kadzidełek - pamiętasz jak ja pisałam o pacyfce, albo krzyżu irlandzkim? - chodzi o to, że lepiej dmuchać na zimne i tak uczy oaza oraz wiele wykładowców księży.

Czy ja wiem, czy to źle... Jeśli dzięki temu jesteśmy bliżej i mocniej Boga to może faktycznie lepiej tego unikać - nie każdy ma łaskę wiary takiej jak Paweł.

Po raz kolejny trzeba ogromnego wyczucia, bo to o czym mówi Paweł jest oczywiście godne pochwały itp., ale granica między wygodnym podlizywaniem i dwulicostwem jest bardzo krucha. Tak jak między ostrożnością a paranoją.

Uważam, że nie powinniśmy oceniać kto ma błędne sumienie a kto nie... bo łaska wiary u każdego jest inna. I jak jeden lubi banany i nic się nie dzieje po nich, to drugi może zacząć chodzić po ścianach gdy takowego zje.
Przede wszystkim dajmy sobie marginesy błędu i mądrości, każdy może inaczej odczytać słowa Pawła - ale to nie znaczy, że źle - a nuż Duch Święty właśnie tego chciał, by ktoś inny tak a nie inaczej potraktował symbole, słowa, rzeczy, bo a nuż doprowadzi go to do zbawienia.
Najważniejsze, że wszyscy się trzymamy Boga Surprised!) prawda?? ;*

p.s.
A ten babanana to daje banany za darmo? Bo jak tak to chce być jego papieżycą Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 luty 12 2009 01:10   
Forum

Matija.
Dziekuje za mail'a.

Paraklet.
Skorzystam z Twojej rady.

Widze, ze dzieki Wam poszerze swoja wiedze.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 luty 12 2009 02:27   
Forum

Rafi

Dziękuję za ostatniego posta. On wiele wyklarował. Bo nieporozumienia są często wynikiem pewnie niefortunnych sformułowań i innych takich dziadostw Smile

Cieszę się ze prztoczyles te fragmenty sw Pawla. Jednak powiedz z jakiego korzystales tlumaczenia? Bo ono mi nie pasuje.
Przed chwilą zaglądalem do greckiego oryginalu. Nie mogę go tutaj wkleic, bo nie czyta mi czcionki po wklejeniu.
Twoje tlumaczenie bardzo odbiega od oryginalu. Może nie tyle w sensie, ale w doslownosci. I to powoduje złą interpretacje.
Jestem zmeczony troche, choć kiedy wchodzimy na pole Słowa Bożego, to budzą się moje pasje, i bym zarywał noce na te sprawy Wink

A ten drugi fragment 1kor 10 bodajze. Nad nim ostatnio dużo siedzę. Na razie go zostawię, ale wróce do neigo jak szybko się da.
Myślę, że jesteśmy w dobrym punkcie. Smile

I jeszcze jedno. Bananana, czy jak go zwiesz.
Ja wiem, ze go nie ma. I Ty to wiesz. Ale jakiś X o tym nie wie, i w sumieniu swoim wierzy ze X jest. I ten stan jest niebezpieczny, bo X wystawia się na wiarę w pustkę, którą zły przy pierwszej okazji zapełni. Tak jest chociazby w medytacji transcendentalnej. Otwarcie się na wszechswiat, czy nazywane powszechnie stany nirvanowe, i tym podobne, to otwarcie na coś niekonkretnego, i doświadczenie pokazuje ze jest to furtka. Mieszając się w obce kulty, wystawiamy się na niebezpieczenstwo, ze to co bylo do tej pory obrazem w umysle jakiegos wyznawcy, z czasem może być kontaktem z demonem, który z chęcią będzie się pod wymyślonego bożka podszywał i manipulował po swojemu. To samo jest u nas WEWNĄTRZ katolicyzmu. Zły o. Pio ukazywal sie jaako Maria lub anioł... Skoro potrafi manipulowac i igrać z ludzmi świętymi jak Pio, to co dopiero z tymi ktorzy Jezusa nie znają.
Wierzę że łaska Pana, potrafi w sobie wiadomy sposób jednak ukazać człowiekowi takiemu, że wkracza na złą drogę, chociazby przez sumienie, ale nie tylko. I nawet buddyste czy wyznawce vodoo może przyprowadzić do siebie czy ochronić. Ale my posiadając wwiedze o niebezpeiczenstwie, nie możemy udawać, że tych mechanizmow nie ma...

Paraklet
Moj nick to jedna z kombinacji i form mojego prawdziwego imienia - Mateusz Smile (Matija, Mattaj, Mattanja...). Ponadto lubie jezyki hebrajski i aramejski, dlatego tylko sięgnolem do źródła Smile Twój post był dla mnie wytchnieniem o 2:25 w nocy, i po calym dniu... tyle, wiecej nei chce pisac. Smile
<><

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 12 2009 07:37   
Forum Moderator
Moderator

Rafi
Cieszę się ze prztoczyles te fragmenty sw Pawla. Jednak powiedz z jakiego korzystales tlumaczenia? Bo ono mi nie pasuje.

1kor8 w tłumaczeniu poznańskim, potem przeszedłem na tysiąclatke aby nawiązać do słowa "jatka"

===

Cytat 
Reguly
 luty 12 2009 08:29   
Forum

Np.
Budzimy się w nocy (zdarzało się to wam więc wiecie o czym mówię), jest np 3.00 - przestraszeni/przerażeni/roztrzęsieni/z silnym niepokojem, rozglądamy się z niepokojem po pokoju..., nasłuchujemy? Eek!. [...]

Jesli jest to polaczone z dusznosciami lub uciskiem na wysokosci piersi to moze to byc efekt nawiedzenia przez zmore... Wowczas wymienic mozna jeszcze dwa, sprawdzone soposoby:
- polozyc u wezglowia jakis ostry przedmiot
- zmienic pozycje spania na odwrotna - to znaczy nogi kladziemy na poduszce, u wezglowia lozka...

wiemy, że nie ma na świecie żadnego bożka i żadnego bóstwa. Jest tylko jeden Bóg[/b]. Chociaż mówi się o istnieniu bogów czy to na niebie, czy to na ziemi - jakby rzeczywiście było wielu bogów i panów - to dla nas istnieje tylko jeden Bóg Ojciec.

Jako nie jeden z was, moglbym polemizowac z pierwsza czescia powyzszej wypowiedzi (kto co "wie", ten "wie"...), ale w tym akurat kontekscie nie ma co tworzyc OfTop'a...

===

Cytat 
Dezerter
 luty 12 2009 13:10   
Forum

Obiecuję, że nie zamówię kaszanki przy Dezerterze, ani nie będę jadł warzywnej pulpy od hary kriszna przy tobie. Zrobię to słuchając rad Pawła: (1kor 10.25-33)

Mądry i wnikliwy post
a w tym cytacie dotknąłeś sedna Big Grin i wykazałeś się dojrzałością chrześcijańską Exclaimation
Nie chcę abyś ty ze względu na tą kaszankę Wink myślał o mnie jak o niedojrzałym więc krótko:
Wiem, że "nie tym człowiek grzeszy co do jego ust wchodzi (pokarm) tylko tym co wychodzi (słowo), bo z serca i duszy pochodzi" (cytat z głowy),
ale
postanowiłem zachowywać te zalecenia z Biblii, które można.
Pierwsze 4 przykazania Kościoła z Soboru Apostolskiego uważam za obowiązujące, ważne i mądre. I skoro powstrzymuje się od nierządu, to mogę i powstrzymać się od niewłaściwego pokarmu - przecież to tylko "minimum"
ale nie narzucam tego innym i nie uważam, że to jest koniecznie mi potrzebne do zbawienia

najważniejsze by nie gorszyć innych i tą zasadę często stosuje nawet gdy muszę naginać moje zasady Frown

Reguly (znasz płytę Gusła - Lao Che)

Jesli jest to polaczone z dusznosciami lub uciskiem na wysokosci piersi to moze to byc efekt nawiedzenia przez zmore... Wowczas wymienic mozna jeszcze dwa, sprawdzone soposoby:
- polozyc u wezglowia jakis ostry przedmiot
- zmienic pozycje spania na odwrotna -

...dzieciństwo mi przypomniałeś i wieczorne opowieści babci, która była bardzo stara i opowiadała nam o zmorach... i innych dziwach Wink
ale sposób miała inny:
- ostry przedmiot trzeba włożyć w dziurkę od klucza to zmora nie wejdzie
A wiesz czemu zmory już "nie przychodzą" Wink ?
Bo zmorą była/zostawała 7 z kolei dziewczyna/córka w rodzinie - a skąd je brać? Laughing Out Loud

===

Cytat 
Reguly
 luty 12 2009 13:34   
Forum

...dzieciństwo mi przypomniałeś i wieczorne opowieści babci, która była bardzo stara i opowiadała nam o zmorach... i innych dziwach Wink

Ech... kazdy moze pozazdroscic takiej babci... Wink

Jak to nie przychodza?!... Twisted Evil Rolling Eyes Mr. Green

===

Cytat 
Rafi F
 luty 12 2009 13:57   
Forum Moderator
Moderator

w tym cytacie dotknąłeś sedna

Dzięki za ciepłe słowa

Nie chcę abyś ty ze względu na tą kaszankę Wink myślał o mnie jak o niedojrzałym więc krótko...

Ani przez chwilę tak nie pomyslałem. Znam twoją motywację. Big Grin

===

Cytat 
Rafi F
 luty 12 2009 14:00   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: reguly

Jak to nie przychodza?!... Twisted Evil Rolling Eyes Mr. Green

Współczucia, że też musiały się jakieś w twoim rejonie uchować Frown
A moze to z importu Question Idea
Twisted Evil

===

Cytat 
Reguly
 luty 12 2009 14:09   
Forum

A kto mowi ze tylko w moim?... Podgadamy jak ciebie jakas nawiedzi... Twisted Evil

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 12 2009 14:37   
Forum Moderator
Moderator

Mądry i wnikliwy post
a w tym cytacie dotknąłeś sedna Big Grin i wykazałeś się dojrzałością chrześcijańską Exclaimation
Nie chcę abyś ty ze względu na tą kaszankę Wink myślał o mnie jak o niedojrzałym więc krótko:
Wiem, że "nie tym człowiek grzeszy co do jego ust wchodzi (pokarm) tylko tym co wychodzi (słowo), bo z serca i duszy pochodzi" (cytat z głowy),
ale
postanowiłem zachowywać te zalecenia z Biblii, które można.
Pierwsze 4 przykazania Kościoła z Soboru Apostolskiego uważam za obowiązujące, ważne i mądre. I skoro powstrzymuje się od nierządu, to mogę i powstrzymać się od niewłaściwego pokarmu - przecież to tylko "minimum"
ale nie narzucam tego innym i nie uważam, że to jest koniecznie mi potrzebne do zbawienia

najważniejsze by nie gorszyć innych i tą zasadę często stosuje nawet gdy muszę naginać moje zasady Frown

A co jeśli ktoś cię poczęstuje kaszanką własnej roboty tylko po to by się pochwalić??

Rozumiem Cię (przynajmniej się staram) ale nadal uważam, że św. Paweł nie po to został powołany byśmy mieli jakieś ale... Dla mnie jak nie krew to i tylko Żyd na chrześcijanina - czy to nie tak powinno być?
Dlaczego akurat to a nie np wieprzowina... Nie jednak nie rozumiem.
Dez pliiisssss przybliż mi to!! Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,31 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty