Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Taniec a msza :)
 |  Wersja do druku
Angelika Mojeścik
 luty 25 2009 19:53  (Czytany 4996 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Kiedyś natknęłam się na warsztaty tańca liturgicznego.
Były w organizowane w kościele Pallotynów w Warszawie. Powiem Wam, że to świetna sprawa.
W USA byłam światkiem jak ksiądz tańczył w kościele polkę ze starszą babcią, którą chwycił przy drzwiach tylko z okazji wizyty czeskiego księdza.

Wiecie jak ciężko śpiewać oazowe piosenki i się nie ruszać - spójrzmy na gospel oni cały czas tańczą (w mniejscu ale tańczą). Albo msze afrykańskie - wspaniała sprawa.

Czemu w Polsce tak bardzo przestrzegamy formalności.
Kiedyś starszy rekolekcjonista powiedział mi, że gitara to instrument szatana i w kościele powinny rozbrzmiewać tylko organy a najlepiej śpiewać "a capella"...

Co stoi na przeszkodzie zmienienia tej mentalności?
Nie mówię o zrobieniu parkietu przed ołtarzem ale niech modlitwa wypływa z nas a nie z formułek i reguł...

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 luty 25 2009 20:51   
Forum

Rolling Eyes Witam ! dziwi mnie postawa tego człowieka od Rekolekcji, że gitara to narzędzie szatana, z jednej strony ma rację lecz z z drugiej strony on się myli. Twierdzę tak gdyż np. nóż można użyć w różny sposób można pokroić chleb lecz można też zabić kogoś. Tak też jest z np. gitarą można wielbić szatana i możma wielbić Boga, w zależności jaki cel mamy używając tego instrumentu. gdyż gitara sama w sobie jest tylko instrumentem. Dawid gdy sprowadził Arkę do Jerozolimy to TAŃCZYŁ przed nią a uwielbiać Boga można na wiele sposobów, Leżąc, Klęcząc, Stojąc, Klaszcząc, Tańcząc, Podskakując itd. Chwała Bogu że znajdują się osoby w tym i kapłani że chwalą Boga poprzez taniec. A Katechetę odesłałbym do lektury Bibli. Pozdrawiam Big Grin

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 25 2009 21:34   
Forum

Taniec i śpiew to dobre sposoby by wielbić Pana, kto tego nie rozumie jest smutny i gorzki - należy mu współczuć, albo zaprosić na taki występ
(dodajcie: http://) www.youtube.com/watch?v=loovx3CVmJM
Dzięki ci, Panie, za ten świat.
Dzięki ci, Panie, za dzikich zwierząt śpiew.
(...)

Grajmy Panu na harfie.
Grajmy Panu na cytrze.
Chwalmy śpiewem i tańcem
cuda te fantastyczne.

Grajmy Panu w niebiosach.
Grajmy Panu w dolinach.
Z jego światłem we włosach
każdy życie zaczyna.

Ale msza to kiepskie miejsce i czas do tańca
co innego koncert w kościele

Ps
Rafi - czemu nie mogłem dodać podać całego adresu bo traktuje jako spam?

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 25 2009 23:48   
Forum Moderator
Moderator

Dlaczego msza to zły moment? Ja po komunii mam ochotę śpiewać, tańczyć, krzyczeć - czemu nie??

A koncert w kościele nie byłby hmmmm nieodpowiedni?
Kiedy za grającymi byłoby tabernakulum?

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 luty 26 2009 08:38   
Forum

No to właśnie sama napisałaś, że PO komunii, czyli właściwie już po mszy chcesz tańczyć i śpiewać. Msza to wg mnie niedobry moment na tańce. Ale śpiew jak najbardziej.
PS. może ktoś wie, kto śpiewa John The Revelator na samym poczatku Blues Brothers 2000 takim pięknym zachrypniętm głosem? Nie chodzi mi o śpiew w namiocie tylko sam poczatek filmu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 26 2009 09:45   
Forum Moderator
Moderator

To co właśnie z mszami afrykańskimi gdzie tańczą niosąc dary (na przykład)?

Albo organizowane msze dla dzieci z chorobami "mentalnymi"/"psychicznymi" - dostają tamburyna, flagi, grzechotki i biegają całą mszę dookoła ołtarza krzycząc alleluja ...
Czasami oddałabym wszystko by być tak prawdziwą jak oni - krzyczeć z radość, płakać w głos gdy ktoś mnie zrani czy rzucać sie na szyję każdemu kogo kocham czy nawet lubię.

Moim zdaniem ograniczenie na mszy to jest właśnie takie: nie wypada mi.
Dlaczego mam nie krzyknąć "Amen" podczas kazania kiedy zgadzam się ze słowami księdza? Lepiej patrzeć w sufit i myśleć o tym co na obiad?

Uważam, że Polacy są totalnie nie realistyczni w tym co robią - bo a co ludzie powiedzą? Dlaczego pierwsza/y mam być ja? Zrobię z siebie idiota itp itp itp

Czy my sobie zdajemy sprawę jak zakompleksionym krajem jesteśmy? A powiedzcie komuś jesteś ładną kobietą/bardzo przystojnym mężczyzną - odp: wydaje ci się, to ten krem, nie to nie prawda...
Ja jak czuję się taka w danym momencie to odpowiadam "a dziękuję" - i kiedyś taką odpowiedzą zamurowałam mężczyznę w samolocie, który potem mi powiedział, że jeszcze żadna kobieta tak mu nie odpowiedziała na komplement.

No i to samo widzę w mszach - w Anglii jest już dużo bardziej swobodnie - dzieci otaczają ołtarz podczas Ojcze Nasz, ludzie swobodnie rozmawiają z księdzem podczas kazania, klaszczą i ruszają się przy śpiewach, on ich zawsze żegna w drzwiach i wiele wiele innych rzeczy.
Czy to aż tak wychodzi za regułę?

Kiedyś prowadziłam chórek dla dzieci i wybrałam piosenkę religijną ale podchodzącą pod rap:
Zgubił owce, zgubił zgubił owcę!
Teraz co chce? Teraz teraz co chce?
Znaleźć owcę, zagubioną owcę.

Skaczcie do nieba, wiemy tego wam trzeba.
Skaczcie!

A że nie znoszę sztywnie stojących dzieci śpiewających jak na rozkaz kazałam im wykonywać raperskie ruchy i skakać na słowa skaczcie - wyszło świetnie... Nawet ksiądz powiedział, że to było to. Taaaa tylko po mszy w zakrystii miał kolejkę starszych kobiet, które składały zażalenia na mnie - że zniszczyłam mszę.
Bo co? Bo dzieci były sobą? Bo przedstawiłam im Jezusa jako osobę która żyje wśród nas a nie w murach kościoła?
No jak zniszczyłam tę mszę...

Jestem pełna oburzenia dla całego zakłamania które od pokoleń siedzi w Polakach...
Jeśli tylko Bóg da - nadal będę organizować msze dla dzieci chorych, swobodne chórki i mówienie czasami świadectw zamiast kazania, które zakończone będą gromkimi oklaskami dla Jezusa i tego co dla nas robi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 26 2009 13:47   
Forum

Prawdę piszesz - tacy jesteśmy, ale czemu nazywasz to "zakłamaniem" nie pojmuję?
konserwatywni, sztywni, powściągliwi w reakcjach, bez swobody , luzu i spontaniczności - z tym wszystkim zgoda!
Popieram twoje działania czy postulaty i ja bym nie przyszedł z zażaleniem, ale nie odmawiam też innym prawa do mszy tradycyjnej dostojnej i cichej, czy nawet tej w rycie tradycyjnym po łacinie.
Dla każdego to co lubi (w rozsądnych formach rzecz jasna)
na mszy organizowanej przez krytykowanych przez ciebie Charyzmatyków.pl jest i muzyka i śpiew i oklaski, spontaniczne reakcje, okrzyki i wiele więcej - tak czytałem
W moim kościele widziałem wiele koncertów i występów i nie słyszałem o problemie "Tabernakulum"

Dlaczego msza to zły moment? Ja po komunii mam ochotę śpiewać, tańczyć, krzyczeć - czemu nie??

A ja po komunii zapadam się w sobie, w duchu i w cichości serca chcę sam na sam w skupieniu medytować tą odnowioną tajemnica Boga w świątyni ciała mego
raczej trudno by mi było z tobą obok, która "krzyczy, śpiewa, tańczy"...
dlatego
niech będzie różnorodnie a wówczas każdy sobie wybierze

===

Cytat 
Reguly
 luty 26 2009 13:53   
Forum

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
LuTom
 luty 26 2009 15:14   
Forum

Quote by: paraklet

....Czasami oddałabym wszystko by być tak prawdziwą jak oni - krzyczeć z radość, płakać w głos gdy ktoś mnie zrani czy rzucać sie na szyję każdemu kogo kocham czy nawet lubię.

............
Uważam, że Polacy są totalnie nie realistyczni w tym co robią - bo a co ludzie powiedzą? Dlaczego pierwsza/y mam być ja? Zrobię z siebie idiota itp itp itp

.............
No i to samo widzę w mszach - w Anglii jest już dużo bardziej swobodnie - dzieci otaczają ołtarz podczas Ojcze Nasz, ludzie swobodnie rozmawiają z księdzem podczas kazania, klaszczą i ruszają się przy śpiewach, on ich zawsze żegna w drzwiach i wiele wiele innych rzeczy.
Czy to aż tak wychodzi za regułę?

..............
Jestem pełna oburzenia dla całego zakłamania które od pokoleń siedzi w Polakach...
Jeśli tylko Bóg da - nadal będę organizować msze dla dzieci chorych, swobodne chórki i mówienie czasami świadectw zamiast kazania, które zakończone będą gromkimi oklaskami dla Jezusa i tego co dla nas robi.

Często mówię komplementy moim znajomym i większość odpowiada właśnie tak podobnie jak Ty : dziękuję, miło mi itp. Osobiście to nawet chyba bym chciał, żeby dziewczyny się na mnie rzucały za każdy komplement Laughing Out Loud Pytanie co moja dziewczyna na to by powiedziała? Z tymi dziećmi to są: msze dla dzieci, ludzi starczych , młodzieży itp, więc nie powinno to stanowić problemu. Jeżeli nie ma takiego podziału to wg mnie wystarczyłoby kilka słów od księdza, żeby uprzedzić i wytłumaczyć starszym parafianom co, jak i dlaczego.
Zakłamanie Polaków to wg mnie kolejny stereotyp. W zależnościod od tego z kim rozmawiasz, z kim masz styczność, kogo słuchasz itp Twoje poglądy mogą być diametralnie różne. Wierz mi, że w środowisku moich znajomych nigdy nie spotkałem się z krytyką nowoczesnych śpiewów na mszy. Czasami są zapraszane nawet jakieś zespoły, których nazw niestety nie znam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 01 2009 02:13   
Forum

w Kościele do którego należę jest praktykowany i taniec i śpiew ale na początku Nabożeństwa gdyż my uważamy że muzyka połączona ze śpiewem i tańcem przybliży nas duchowo do Boga potem następuje wieczerza z łamaniem chleba (Macy) i błogosławieństwem Kielicha z winem i podzieleniem między członków zboru na końcu jest kazanie tak w skrócie wygląda nasze spotkanie.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
olinka
 marzec 01 2009 10:27   
Forum

Quote by: Dezerter

A ja po komunii zapadam się w sobie, w duchu i w cichości serca chcę sam na sam w skupieniu medytować tą odnowioną tajemnica Boga w świątyni ciała mego
raczej trudno by mi było z tobą obok, która "krzyczy, śpiewa, tańczy"...
dlatego
niech będzie różnorodnie a wówczas każdy sobie wybierze

Jestem za śpiewem i tańcami Big Grin
Msza św. jest spotkaniem z kochającym ludzi Bogiem, więc reakcje wyrażające radość są tu jak najbardziej na miejscu.
Jednak...........trzeba pozwolić wszystkim wiernym na przezywanie tego w sposób, do którego są przyzwyczajenie albo taki, na jaki pozwala ich temperament.
I w związku z tym: taniec ograniczyłabym tylko do niektórych Eucharystii, na które przychodziliby ludzie przygotowani, lub pragnący wyrazić siebie właśnie poprzez tę formę ekspresji;
Po drugie - na tych "tańczonych" Mszach zachęcałbym również przypadkowych uczestników do włączenia się w taniec, żeby nie stali gapiąc się na "dziwaków".
I to, co najważniejsze: taniec musiałby mieć określoną formę, w podobny sposób jak dzisiaj śpiew. Np. po komunii kilka spokojnych kroków, raczej wyciszających i po nich długa chwila ciszy, kiedy każdy mógłby spotkać się z Jezusem w swoim sercu. W tym czasie ruch wokół mnie raczej by mi przeszkadzał.

===

Make a good thing better. Mój Bóg i moje wszystko.

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 01 2009 11:18   
Forum Moderator
Moderator

dokładnie jestem za !!!!

tylko teraz trzeba chwycić młodego księdza Big Grin żeby pomógł wprowadzić to w życie...

Niestety ale spotykam się z takimi nowymi - którzy są bardziej sztywni od tych starszych...

===

Profil   Email 
 Cytat 
olinka
 marzec 01 2009 11:21   
Forum

Quote by: paraklet

dokładnie jestem za !!!!

tylko teraz trzeba chwycić młodego księdza Big Grin żeby pomógł wprowadzić to w życie...

Niestety ale spotykam się z takimi nowymi - którzy są bardziej sztywni od tych starszych...

Młodzi też się zestarzeją a przy tym zmiękną Laughing Out Loud
Im dłużej żyję, tym bardziej doświadczam tego, jak życie łagodzi mój radykalizm.....ale tylko w dziedzinie zabawy i radości Wink

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 01 2009 14:37   
Forum

Paraklet, bez przesady. To, ze Polacy sa pelni kompleksow, to sie zgodze, ale nie ma to nic wspolnego z msza. Otoz akurat polski Kosciol dopuszcza rozne formy wielbienia Boga, sa rozne ruchy, np. Ruch Odnowy w Duchu Swietym. Msza jest uporzadkowana i co w tym zlego. Taki porzadek mszy wywodzi sie z tradycji, ktorej nie nalezy odrzucac. Jesli chodzi o Afryke, to pamietajmy jednak, ze to inna kultura. Tam msza trwa nawet 3 godziny. Tylko, ze oni w swojej kulturze element tanca maja silnie zakorzeniony.
A wiec spokojnie spokojnie. Wszystko ma swoja przyczyne.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 01 2009 17:06   
Forum Moderator
Moderator

a co jest złego żeby pomieszać korzenie - zrobić w kościele Polskim jedną "afrykańską" mszę w tygodniu Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 01 2009 17:37   
Forum

Ale Ty kombinujesz. Nie wystarcza Ci Oaza?

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 01 2009 17:54   
Forum Moderator
Moderator

no właśnie uzyskałam swojego czasu miano animatorki i moderatorki, i nadal mi nie dość...

ja bym coś zmieniła - coś co pozwala czuć się dobrze i swobodnie w relacji z Bogiem - by nie było potem pytań - co mi daje Kościół....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 01 2009 18:02   
Forum

Daje Ci Chrystusa. To malo?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 01 2009 18:06   
Forum Moderator
Moderator

Mi daje ...

Ja tam mogę być sam na sam i jest mi cudownie ale uwierz - taniec to naturalny skutek uboczny radości (dla kobiet).
To że ty tego nie potrzebujesz nie znaczy, że my nie potrzebujemy...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 01 2009 18:09   
Forum

Dobra a jak moim naturalnym skutkiem radosci jest smiech..to co mam ryczec ze smiechu w koscieleBig Grin

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 01 2009 18:11   
Forum

Pamietajmy ze swiatynia to przede wszystkim dom Boga, wiec to On ustala zasady, ktore nas jako jego gosci obowiazuja.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 01 2009 18:16   
Forum Moderator
Moderator

bredzisz !!!!

gdyby tak było to wszędzie byłyby te same zasady
a jak widzisz - kościoły się różnią

Bogu nic do tego jak wyrażam swoją miłość do Niego - ważne że kocham! Nie na pokaz ale spontanicznie - jak dziecko piszczące z radości które widzi matkę ...

===

Profil   Email 
 Cytat 
olinka
 marzec 01 2009 20:22   
Forum

Quote by: Molier

Dobra a jak moim naturalnym skutkiem radosci jest smiech..to co mam ryczec ze smiechu w koscieleBig Grin

Molier, ryczenie ze śmiechu jest wyrazem radości okazywanym w ekstremalnym stopniu Wink Ja się często uśmiecham (bezgłosnie) . A widzę, że są ludzie, ktorzy płaczą za szczęścia w kosciele...Mnie to nie przeszkadza. powiem więcej lubię, gdy wokół mnie ludzie żyją, a nie grają jakieś role.
Też jestem za jedną, niedzielną, "afrykańską" Mszą. Tak naprawdę nie różnimy się w swoich emocjach od tamtych ludzi, tylko nasza forma ekspresji jest odmienna.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 marzec 01 2009 20:26   
Forum

Quote by: Molier

Pamietajmy ze swiatynia to przede wszystkim dom Boga, wiec to On ustala zasady, ktore nas jako jego gosci obowiazuja.

Nie napisze tak jak paraklet, bo za nerwowa jakaś Big Grin - to chyba dlatego, że post i teraz nie potańczy - musisz więc jej wybaczyć
Ale też się nie zgodzę
Świątynia to nie jest dom Boga - to miejsce spotkań wiernych z Bogiem - Dz. Ap. 17; 24 Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.

Jeśli mowa o "zasadach" to ustalił ON je co do Świątyni w Jerozolimie - a od zburzenia jej w 70 roku nie słyszał świat o innych zasadach co do kościołów

Ps
Na "afrykańską" przyjdę - uwielbiam bębny

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 01 2009 21:27   
Forum Moderator
Moderator

Czymś się Wam pochwalę Smile

Przygotowanie do mszy w zakonie zamkniętym na Majorce - co prawda msza była tylko dla nas - ale było cudownie Smile
Nie wymagam takich tańców Razz żeby nie było Smile
Chodzi mi tylko o spontaniczność - masz ochotę klęczeć to klęcz - ja podczas śpiewów chcę klaskać, walić w bębny i chwalić Boga z podniesionymi rękoma Smile
Nie chcę wprowadzać kankana do kościół ale chce być prawdziwa w tym co robię Smile

To też przecież była msza!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=vqFVFQdigOg&feature=PlayList&p=CB2385BF5E329787&index=20

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 01 2009 21:38   
Forum Moderator
Moderator

Molier

specjalnie dla Ciebie Smile
posłuchaj do końca!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=1G1gSGRorzY&feature=related

===

Profil   Email 
 Cytat 
olinka
 marzec 01 2009 22:15   
Forum

Paraklet, co macie na czołach? jakie to ma znaczenie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 01 2009 22:27   
Forum Moderator
Moderator

Big Grin na czołach mamy przylepione sreberko Big Grin

Znaczenie ma to takie że jest to taniec religijny pochodzenia indyjskiego Razz
Oj nie szukajmy symboli we wszystkim bo popadniemy w paranoję Smile

Moja kochana Olinko Smile Żadnego znaczenia - tylko tak dla szpanu Smile

p.s.
Dez uważam, że każdy powinien brać z ciebie przykład Smile Bardzo podoba mi się to że wszędzie znajdziesz wytłumaczenie dla moich humorów czy wypisywanych głupot - to jest potwornie miłe Smile Dziękuję Smile

Molier - ucz się od najlepszych Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 01 2009 22:35   
Forum

Dezerter: To zrozumiale, ze jako protestant tak uwazasz. Dla katolikow i prawoslawnych kosciol jest miejscem, w ktorym znajduje sie zywy prawdziwy Bog. Wielu o tym zapomina. Nie zgodze sie ze stwierdzeniem, ze jest to tylko miejsce schadzek ludzi.

Paraklet. Nasz ryt jest inny. Mowilas o polskich kompleksach, a sama patrzysz daleko na poludnie nie doceniajac tego, co masz na wyciagniecie reki. Msza to nie jest jednak miejsce zachcianek. Porzadek byc musiWink I prosze nie mylic pojec z afrykanska msza, tam rowniez obowiazuje porzadek.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 01 2009 22:46   
Forum Moderator
Moderator

Niech Cię Bóg uchroni przed seminarium - już się zrobiłeś sztywny - bez wpływu profesorów tradycjonalistów w każdym atomie....

Dez to ty jesteś protestant???

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,94 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty