Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Taniec a msza :)
 |  Wersja do druku
Butterfly
 marzec 01 2009 22:53   
Forum

Status: offline

Quote by: paraklet

Niech Cię Bóg uchroni przed seminarium - już się zrobiłeś sztywny - bez wpływu profesorów tradycjonalistów w każdym atomie....

Dez to ty jesteś protestant???

Pajacujesz paraklet. Ja Ci nie zabraniam tanczyc. Bilet do Afryki i masz co chcialasWink.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 marzec 01 2009 23:11   
Forum

Przepraszam,że się wtrącę...osobiście bliżej mi do tych, którzy uważają ciszę jako element niezbędny do wsłuchania się w siebie i Słowo. Taniec, śpiewy...owszem, ale nie podczas tradycyjnej mszy. Dla niektórych kościół (jako budynek) jest miejscem, gdzie można odciąć się od codziennego zgiełku, posiedzieć sobie w ciszy, pomyśleć, pomodlić się (np. dla mnie). Taniec, śpiew pozwalają (moim zdaniem) na wyrażenie radości i oddanie chwały, ale czy na szczerą modlitwę?

Paraklet. To, że ktoś nie popiera Twojej idei na taneczne i śpiewne msze nie wskazuje na 'sztywność' tej osoby. Nie powinnaś pouczać innych jak powinny się modlić, oddawać chwałę. Każdy może robić to inaczej.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 01 2009 23:18   
Forum Moderator
Moderator

Ale co macie do jednej mszy w tygodniu takiej??

Przecież nie chcę to wprowadzać do każdej bez wyjątku...

A Kazema - niestety ale mam niezbite dowody na moje osądy Twisted Evil

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 01 2009 23:22   
Forum

Kazema : dokladnie.
Paraklet: Afryka czeka.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 marzec 02 2009 02:40   
Forum

A jak dla mnie - wsio rawno, byle wedle Ducha.

Jako high-church'owiec kocham tradycyjne, mocno liturgiczne, dawne formy pobożności. Ikony, kadzidło, dzwonki, ukłony, prostracje, pocałunki, generalnie jak najwięcej estetycznego piękna i rozbudowanego rytuału. To wszystko naprawdę mocno do mnie przemawia i jest dla mnie nośnikiem pewnej duchowości, która jest też i moją duchowością. Upieram się nieodmiennie, że jeśli pewne formy pobożności 'wydawały' świętych przez wieki, są aktualne i dziś, a przynajmniej przynoszą owoce w przypadku części wierzących. Ale to po prostu jedna z dróg, i tyle.

Natomiast jestem sympatykiem anglikańskiego podejścia do tematu - z jednej strony High Church, z drugiej Low (one). Do części ludzi nie przemawia rytuał, który kocham. Wolą spontaniczność modlitw, taniec, wznoszenie dłoni, okrzyki, głośną CCM. I to ich święte prawo, jeśli to im lepiej odpowiada. Uważam, że Duch przemawia zarówno przez mój rytuał, jak i przez ich spontaniczne formy. Sam od czasu do czasu lubię i tak się pomodlić i jeśli komuś pomaga to wzrastać w Panu - jestem całym sercem za.

Oczywiście, są pewne niebezpieczeństwa takiej drogi. Łatwo można pomieszać samą radochę z muzyki i tańca z przeżyciem duchowym (każdy z nas zna radość, energię i kuracje, jakie daje muzyka czysto świecka, sama z siebie), ale z drugiej strony skrupulanckie podejście do rytuału może przyprawić o ZOK albo nerwicę i tak samo wykrzywić pojmowanie.

Noż może być niebezpieczny, ale sam w sobie nie jest zły, i tak jest z obiema (i nie tylko tymi) formami duchowości - jeśli się pójdzie w złą stronę za daleko, to się wykrzywi obraz duchowości, ale jeśli jest się intelektualnie i duchowo uczciwym, po prostu wybiera się to, co najlepiej przemawia do danej osoby - i wzrasta się, przynajmniej do pewnego momentu.

A na bębnach sam nie raz grałem podczas Eucharystii i nie mam nic przeciw powstawaniu lowchurchowych parafii w każdym z tradycyjnych Kościołów, jakkolwiek sam najchętniej odwiedzam liturgie i parafie raczej wysokokościelne. Liberałowie wycierając sobie... buzie zrobili z tych słów wyświechtany frazes, ale naprawdę w rzeczach istotnych - jedność, w mniej istotnych - wolność, a we wszystkim - miłość.

Pozdrawiam,
kacerz

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 02 2009 10:54   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Molier

Dezerter: To zrozumiale, ze jako protestant tak uwazasz. Dla katolikow i prawoslawnych kosciol jest miejscem, w ktorym znajduje sie zywy prawdziwy Bog. Wielu o tym zapomina. Nie zgodze sie ze stwierdzeniem, ze jest to tylko miejsce schadzek ludzi.

Wystarczy chcieć sprawdzić. Dezerter jest katolikiem. Ja równiez. I ja także uwazam, ze Kościół to nie mury, a Boga Żywego znajdziesz wszędzie. Co do teologii prawosławnej, to jest tam podobny pogląd, co do prawosławia ludowego.. różnie. Jak widać także w katolicyzmie polskim niektórzy Boga szukają tylko w kościele. A tak na prawdę kościół to miejsce przystosowane do zbierania się i odprawiania ceremonii religijnych - miejsce zbiórki - i tu się z dezerterem w pełni zgadzam.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 02 2009 19:35   
Forum

Bardzo to ekumenicznie brzmi, ale nie jest to nauka katolicka. Czy ja powiedzialem, ze Bog jest TYLKO w kosciele. Nie. Ale kosciol to nie jest tylko miejsce do odprawiania ceremonii religijnych. Jesli wierzymy w realnego i zywego Chrystusa pod postacia chleba i wina, to jak mozna jednoczesnie twierdzic ze Boga w kosciele nie ma, ze to nie jest jego dom?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 02 2009 20:58   
Forum

Moi drodzy primo: Kościół to zgromadzenie ludzi ! żywych ludzi ! secundo: Budynek to miejsce w którym się ci ludzie spotykają.
Przez ostatni tydzień ks. arcybiskup Życiński metropolita Lubelski Apelował do wiernych by z kościoła nie robiono
dyskoteki i wszelkie przejawy tzw. zanużenia w Duchu będzie zwalczał z całą determinacją powiedział to gdyż zdażało się to
na spotkaniach Odnowy w Duchu Świętym i co na to powiecie ? słyszałem ten apel w Radiu eR ja tego nie będę komentował bo nie jestem
Rz.-Katolikiem.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 02 2009 21:07   
Forum

Molier zapominasz że "Bóg nie mieszka w Budynkach ludzką ręką zbudowanych" i jest to nauka Bibli
Bóg jako Stwórca wszyskiego nie ogranicza się tylko do budynków On przebywa w nas i jak ludzi nie ma w kościele
to budynek jest pusty a Pan Jezus wg. nauki kościoła podczas Mszy zstępuje podczas ceremoni Przeistoczenia
staje się w ten sposób obecny w postaci Eucharysti i Wina. Mam nadzieję że nic nie pokręciłem.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 marzec 02 2009 21:15   
Forum

Z katolickiego puntku widzenia, jeśli konsekrowane postaci znajdują się w tabernakulum, Chrystus jest realnie, substancjalnie obecny, więc w jakimś sensie 'mieszka' w kościele i trzeba uszanować taką prostą konkluzję z katolickiej sakramentologii. Dlatego też dla katolika świątynia jest miejscem szczególnie świętym i wymaga zachowania także szczególnego. To jest przesłanka, która znacznie wpływa na katolickie rozumowanie w sprawie akcji dozwolonych w kościele, i trzeba to uszanować. Jakkolwiek można się nie zgadzać. Wink

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 02 2009 22:36   
Forum

Dokladnie. Nauka biblijna jest duzo glebsza. O tym ze Bog nie mieszka w kosciolach to trabia zazwyczaj ateisci;]

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 02 2009 22:46   
Forum

Cool Mam nadzieję że nikogo tym nie obraziłem i nie było to moim zamiarem ja pisałem to z punktu widzenia protestanta.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 02 2009 23:04   
Forum Moderator
Moderator

Dokladnie. Nauka biblijna jest duzo glebsza. O tym ze Bog nie mieszka w kosciolach to trabia zazwyczaj ateisci;]

Czyli jak zburzą wszystkie kościoły i księży pozabijają - tak że nikt nie będzie mógł dokonać przemienienia - to Bóg nas opuści??
Nie obrażaj mnie, Rafiego, Deza i wielu wielu innych katolików, którzy też uważają, że Bóg przede wszystkim jest w nas.

i wiesz co ci jeszcze powiem - ta jedna msza to Ci nic nie szkodzi - chodzi tylko o zachowanie reguły "męskiego liberalizmu" - a wypchaj się nim skoro nie znasz słowa kompromis.... ja napisałam że nie robiłabym tego na każdej mszy - tylko jedną wyjątkową taką zrobić - a Tobie nic nie szkodziło by powiedzieć że zależne jest to od ludzi i że jeśli im taka forma odpowiada to czemu nie...

Chodzi ci tylko o to by broń Boże nie wyszło ani ciut na moje... nie znoszę cię!

Co więcej uważaj - bo nic tak od Boga nie odciąga jak formuły i reguły którym wydajesz się być bardziej oddany niż całej Istocie sprawy Mszy....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 02 2009 23:19   
Forum

1.Kompromis jest mi obcy.
2.Nikogo nie obrazilem.
3.Generalnie to walczysz z wiatrakami, bo to co mi zarzucasz. No ja tego nie napisalem. Czy ja gdzies napisalem, ze Bog nie mieszka w ludziach?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 02 2009 23:31   
Forum Moderator
Moderator

czyli opłatek ważniejszy ode mnie?

Gdybyś miał do wyboru ratować ostatni przemieniony opłatek w ciało Jezusa a mnie - co byś wybrał?

(pamiętaj że każdy z nas jest świątynią Ducha Świętego)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 02 2009 23:57   
Forum

Oj kobieto kobieto..marnosc nad marnosciami. Boga nie musze ratowac. Nie wystawiaj mnie na probe.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 03 2009 00:35   
Forum Moderator
Moderator

i co ja mam teraz odpisać?

ja się tu kłócić chciałam a Ty mnie tak kosisz...
... bezbożnik Wink Wink

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 marzec 04 2009 15:23   
Forum

Quote by: Dezerter

Pamietajmy ze swiatynia to przede wszystkim dom Boga, wiec to On ustala zasady, ktore nas jako jego gosci obowiazuja.

Świątynia to nie jest dom Boga - to miejsce spotkań wiernych z Bogiem - Dz. Ap. 17; 24 Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.

Jeśli mowa o "zasadach" to ustalił ON je co do Świątyni w Jerozolimie - a od zburzenia jej w 70 roku nie słyszał świat o innych zasadach co do kościołów

Podtrzymuje jako katolik - wykaż mi błędy (może być głęboko Big Grin )
Świątynia była jedna - Jerozolimska i zasady ustalone były dla niej. - fakt!
Po zburzeniu jej w 70 roku przez setki lat nie było "świątyni " (budowli) żadnej - fakt!
- czy chcesz powiedzieć, że Bóg był wówczas bezdomnym Idea Question Eek!
świątynią Ducha, Syna i Ojca - jesteśmy my - fakt! (chyba nie muszę podawać cytatów Biblijnych)
Bóg jest obecny wszędzie tam gdzie kilku zbierze się w imię jego - fakt!
- może to klub Od Nowa podczas koncertu Izraela
Jeśli już bym użył nazwy "dom" (oczywiście w cudzysłowu) Boży to bym tak nazwał tabernakulum, choć i tam stale nie przebywa (wielu przystępuje do komunii i znika cała przemieniona hostia )

Wiele kościołów w Anglii przestało być "domami Bożymi" a stało się muzeami, czasem w połowie...co wówczas - jest taka "budowla " "domem Bożym"?
a jeśli nie to robisz Bogu "eksmisje"

Ps. celowo używam takich określeń aby pokazać do czego prowadzić reprezentowane przez Moliera myślenie
W domu się mieszka na stałe i tylko tam więc analogia do Boga chyba kiepska

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 05 2009 21:26   
Forum

Z punktu widzenia Bibli a szczególnie N.T. Bóg przebywa w Świątyni naszego ciała porzez Świętego Ducha gdy rodzimy się na nowo Ew. Jana 3:3-21 szczególnie w.3-8

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 05 2009 21:33   
Forum Moderator
Moderator

D
O
K
Ł
A
D
N
I
E

PANIE Moilerze Razz

Musimy zadecydować - Pismo Święte czy Tradycja jest dla nas (czyt. mnie) ważniejsza ??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 05 2009 23:03   
Forum

Ej, ej !!! teraz napisałaś jak protestantka !!! Wink Biblia czy Tradycja ?Laughing Out Loud jestem pod wrażeniemCool Paraklecie !!! tak to problem wielu ludzi co wybrać?!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 05 2009 23:13   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: ZibiShalom

Ej, ej !!! teraz napisałaś jak protestantka !!! Wink Biblia czy Tradycja ?Laughing Out Loud jestem pod wrażeniemCool Paraklecie !!! tak to problem wielu ludzi co wybrać?!

No ja też oczy przecieram : ortodoksyjna protestantka Wink
Tak naprawdę, to nie istnieje Biblia bez Tradycji (choćby sam skład NT), jak również Tradycja bez Biblii (choć często się jej wymyka i w tym właśnie momencie protestanci tną ją z nadmiarem ... nierzadko przy tym wprowadzając nową).

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 05 2009 23:53   
Forum Moderator
Moderator

Big Grin ejjjj wcale że nie (tup tup - nogą)!!!! Smile

Nie każę zrezygnować z tradycji czy Biblii - ale wybrać co jest dla nas priorytetem - nie można stawiać Tradycji utworzonej przez ludzi ponad Boże Słowo! Nie i już Smile

Ale nadal nie zmienia faktu że jestem KK przez duuuuuże K Big Grin

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 06 2009 00:57   
Forum

Quote by: paraklet

D
O
K
Ł
A
D
N
I
E

PANIE Moilerze Razz

Musimy zadecydować - Pismo Święte czy Tradycja jest dla nas (czyt. mnie) ważniejsza ??

Pismo święte jest częścią Tradycji Kościoła (Tradycji przez duze t).
Oczywscie kosciol jest domem Boga zdecydowanie na tej podstawie, ze zywy Bog znajduje sie w tabernakulum oraz na podstawie sprawowanego tam kultu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 06 2009 01:25   
Forum Moderator
Moderator

a czy ja napisałam przez małe??!!

Nadal się nie zgadzam w całości - w połowie się zgadzam ale w całości tylko rozumiem (Twoje myślenie)...
Wciąż Kościół dla mnie to LUDZIE - czyli MY jesteśmy Kościołem, a Kościół Jezusem...
Skoro ja tańczę na mszy to znaczy, że Kościół tańczy a to znaczy, że Jezus tańczy - skoro Jezus tańczy na mszy - to czemu ja bym nie miała?

Mr. Green
Laughing Out Loud Laughing Out Loud

no wiem wiem wiem - ale podoba mi się moja matematyka teologiczna - i co z tego, że jest to ciut inaczej Big Grin

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 06 2009 03:33   
Forum

trop Parakletko dobry Coollecz inaczej bym to ujoł to Duch Święty pobudza cię do tańcaRazzi mnieRazzi wielu innych otwartych na Jego działanieRazzbo taniec jest naszym wyrażeniem Bożej Miłości do nas i tych którzy nie poznałi jak dobry jest BógLaughing Out LoudCool i powtórzę się Taniec jest wyrażeniem naszego uwielbienia dla Niego Exclaimation Exclaimation Exclaimation

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,60 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty