Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy i komu Jezus musiał zapłacić za nasze grzechy?
 |  Wersja do druku
Pastor
 luty 28 2009 19:45   
Forum

Status: offline

Zaś w kwestii merytorycznej: Z cytowanego zdania pierwszego: "Nie przyszedłem znieść Prawo ale je wypełnić." w żaden sposób nie może wynikać zdanie trzecie: "straciło ono swoją moc. Straciło dlatego iż Jezus umarł niezgodnie z Prawem dlatego ono już nie obowiązuje." Obwieszczenie końca prawa wbrew słowom samego Jezusa brzmi jak herezja. Wypełnić prawo, to znaczy postąpić zgodnie z prawem, zaspokoić w pełni wymagania prawa. Nie może to oznaczać likwidacji prawa.

Nigdzie nie napisałem że Prawo zostało zniesione. Ono nadal jest. Tylko jeśli wypełnisz Prawo będziesz zbawiony.
Chrystus wypełnił Prawo. Umarł choć według Prawa nie miał prawa Wink
Czyli jest ponad Prawem i może dać nam życie bez względu czy Prawo wypełnimy czy nie.
Prawo nie ma to dla nas znaczenia.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 28 2009 19:46   
Forum

Quote by: witold.j.w

. Wypełnić prawo, to znaczy postąpić zgodnie z prawem, zaspokoić w pełni wymagania prawa. Nie może to oznaczać likwidacji prawa.

Jeszcze raz na tym forum:
Kiedy Jezus mówił Nie przyszedłem znieść Prawo ale je wypełnić nie miał na myśli znoszenia czy wypełniania jakiekolwiek kodeksu prawnego.
"Prawo" to w terminologii judaistycznej część Biblii obejmująca pierwsze pięć ksiąg, czyli od Księgi Rodzaju do Powtórzonego Prawa.

Jezus więc powiedział, że Jego przyjście nie jest czymś, co byłoby zupełnie nowym wobec dotychczasowej tradycji Biblii, że niczego z Biblii Jego przyjście nie usuwa, lecz, że On jest tej Biblii ("Prawa") kulminacją, wypełnieniem, szczytem

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Pastor
 luty 28 2009 20:42   
Forum

Quote by: medieval_man.
"Prawo" to w terminologii judaistycznej część Biblii obejmująca pierwsze pięć ksiąg, czyli od Księgi Rodzaju do Powtórzonego Prawa.

Prawo - Zakon - ang. Order - Rozkaz - Nakaz

Jezus wypełnił Prawo - oto czynię wszystko nowe. Śmierć Jezusa była "nielegalna", niezgodna z Prawem. Po tym wydarzeniu śmierć straciła swoje umocowanie, fundament.
Dlaczego umieramy? Bóg nie odbiera nam wolności wyboru. Kto w tym życiu uzna Chrystusa za Pana Życia i Śmierci - nie idzie pod sąd - Prawo nie ma nad nim władzy - przeszedł ze śmierci do życia. Kto nie uzna - by żyć musi Prawo wypełnić. Po śmierci zostanie osądzony według Prawa.
A co do kwestii okupu.
"Każdy człowiek ma do uiszczenia niezwykły dług,
a mianowicie - za życie odpłacić musi życiem."
Albert Schweitzer
Okup zmazał dług. A śmierć jest pozorna. Jak mówi św Paweł dla mnie śmierć to zysk. Śmierć niczego nie kończy - jak sie wydaje - ale wszystko zmienia.

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 luty 28 2009 21:58   
Forum

Quote by: pijany+pastor

Quote by: medieval_man.

Prawo - Zakon - ang. Order - Rozkaz - Nakaz

Grunt to upór nawet wbrew faktom... Smile
Prawo - Tora
Gwarantuję Ci, że Jezus mówiąc "Prawo" miał na myśli przesłanie Pięcioksiągu, mówiąc wypelnienie "Prawa" mia na myśli urzeczywistnienie celu na jaki Pięcioksiąg wskazuje

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Pastor
 luty 28 2009 22:23   
Forum

Grunt to upór nawet wbrew faktom... Smile
Gwarantuję Ci, że Jezus mówiąc "Prawo" miał na myśli przesłanie Pięcioksiągu, mówiąc wypelnienie "Prawa" mia na myśli urzeczywistnienie celu na jaki Pięcioksiąg wskazuje

Twoje dygresje są niepotrzebne. Confused
Nie podważam tego co napisałeś. Nie upieram sie że to co ja napisałem jest świętą prawdą. To raczej luźne przemyślenia.
Gratuluje pewności. Grunt to przekonanie o własnej nieomylności. Neutral

===

Profil   Email 
 Cytat 
Witold
 luty 28 2009 23:26   
Forum

Jezus wypełnił Prawo - oto czynię wszystko nowe. Śmierć Jezusa była "nielegalna", niezgodna z Prawem.

Ja oczywiście teologiem nie jestem ani też zawodowym egzegetą. Jednak przeciw powyższemu stwierdzeniu wszystko się we mnie buntuje. W moim przekonaniu odkupieńcza śmierć Jezusa nie była w żadnym razie niezgodna z Prawem. Nie była nielegalna. Powiedziałbym, że była ponad Prawem. Ponad dotychczasowym Prawem, bo otwierała jakby nowy rozdział Prawa. Bóg biorąc winę człowieka na siebie ofiarował ludziom możliwość uniknięcia konsekwencji grzechu, bo okazały się one zbyt zgubne i nie do przezwyciężenia o ludzkich siłach w ramach Prawa dotychczasowego.

Czy więc śmierć Jezusa była niezgodna z Prawem? Chętnie dowiem się jaka jest aktualna wiedza na ten temat. Czy to ja się mylę, czy Pastor, czy może my obaj. Czy ktoś może wskazać na jakiś autorytet w tej kwestii?

===

Prawda leży tam, gdzie leży.

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 marzec 01 2009 00:10   
Forum

Quote by: witold.j.wJa oczywiście teologiem nie jestem ani też zawodowym egzegetą. Jednak przeciw powyższemu stwierdzeniu wszystko się we mnie buntuje. W moim przekonaniu odkupieńcza śmierć Jezusa nie była w żadnym razie niezgodna z Prawem. Nie była nielegalna. Powiedziałbym, że była ponad Prawem. Ponad dotychczasowym Prawem, bo otwierała jakby nowy rozdział Prawa. Bóg biorąc winę człowieka na siebie ofiarował ludziom możliwość uniknięcia konsekwencji grzechu, bo okazały się one zbyt zgubne i nie do przezwyciężenia o ludzkich siłach w ramach Prawa dotychczasowego.

Czy więc śmierć Jezusa była niezgodna z Prawem? Chętnie dowiem się jaka jest aktualna wiedza na ten temat. Czy to ja się mylę, czy Pastor, czy może my obaj. Czy ktoś może wskazać na jakiś autorytet w tej kwestii?[/p]

Ja również nie jestem teologiem i pisze językiem prostym.
Jeśli szukasz autorytetu to napewno nieomylny wszechwiedzący medieval_man pomoże. Twisted Evil

===

Profil   Email 
 Cytat 
JMG
 marzec 01 2009 00:27   
Forum

Quote by: witold.j.w

Czy więc śmierć Jezusa była niezgodna z Prawem? Chętnie dowiem się jaka jest aktualna wiedza na ten temat.

Z prawem rzymskim byla zgodna, z prawem zydowskim niezgodna.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 01 2009 01:23   
Forum Moderator
Moderator

powiedział co wiedział

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 01 2009 21:16   
Forum

Ja również nie jestem teologiem i pisze językiem prostym.
Jeśli szukasz autorytetu to napewno nieomylny wszechwiedzący medieval_man pomoże. Twisted Evil

Ja również nie jestem teologiem i piszę językiem prostym.
Z tym, że nie lubię opierać się na własnych domysłach i pomysłach,bo wtedy nie ma to najczęściej nic wspólnego z objawieniem.
Wystarczy tylko poszukać, by nie być skazanym na wlasne domysły i pomysły

===

Cytat 
Marek
 marzec 02 2009 02:16   
Forum

Quote by: medieval_man

Po pierwsze:
Dlaczego więc św. Paweł powtarza kilkakrotnie:
(...)
Wszędzie tu pojawia się kontekst handlu: nabycie, wykupienie, wykupienie krwią.
(...)
Po drugie:
Dlaczego więc Matejanka manipuluje Pismem (...).

Ad. 1. Ponieważ kondycja ludzka porównana może zostać do niewoli. Chrystus zaś z tej niewoli nas wybawia, a ceną, jaką musi zapłacić, by wybawić nas swym Zmartwychwstaniem - rozlew krwi, śmierć. Dlatego też, jak może nie dość jasno wyraziłem swoje zdanie w tej materii, historię zbawienia można jak najbardziej słusznie i trafnie porównać do popadnięcia w niewolę i wykupienie nas przez Chrystusa, stosując - jak autorzy biblijni - słownictwo związane z tym powszechnym podówczas zjawiskiem.

Ad. 2. Może ze złego rozłożenia akcentów na linii Wcielenie - nauka - śmierć - Zmartwychwstanie?

Pozdrawiam,
kacerz

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 02 2009 09:32   
Forum

A w sumie mam podobny dylemat jak autor tego watku (choc generalnie chyba kwestia ofiary J.Ch. byla juz poruszana takze w kilku innych watkach na tym forum)... Mowi sie potocznie o ofierze jaka J.Ch. poniosl umierajac "za nas" na krzyzu... Na ile jednak była to rzeczywiscie ofiara skoro doskonale wiedzial (przynajmniej wg przekazow) czego się po tym spodziewac, wiedzial co Go czeka „po tamet stronie”, ze jego smierc wcale nie jest koncem, ze zmartwychwstanie?... W czym jego cierpienie (jako wcielonego w czlowieka) rozni się od cieprpienia innych ludzi (pomijam, ze nie zawsze posiadajacych podobna wiedze) nieslusznie (lub za swych bliznich i za swe przekonania) ukrzyzowanych (skazanych, umeczonych i usmierconych)? W czym Jego cierpienie jako Boga rozni się z kolei od wieloletniego lub wrecz wiecznego cierpienia niektórych innych bogow (tytanow, herosów, czy nawet ludzi), np. Prometeusza?

PS. Przy okazji pozwole sobie przypomniec czesciowo zbierzny watek dotyczacy kwestii zbawienia, a przy okazji o "dwoch naturach Jezusa"...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Rafi F
 marzec 02 2009 11:55   
Forum Moderator
Moderator

Czym się różni? Odpowiedź banalna : doskonałością. Człowiek (stworzenie stworzone na podobieństwo Boga) i to człowiek bez grzechu, a jednocześnie Bóg - czy masz pomysł na bardziej doskonałą Ofiarę?
Jak wiesz dziewice się nie sprawdziły.Twisted Evil

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Piotr
 marzec 02 2009 11:56   
Forum

Quote by: paraklet

wieki mi zajmie zanim to zrozumiem Big Grin

Ale to dlaczego jest tyle razy powtarzane - "wykupił nas"
To znaczy że należeliśmy do kogoś innego??

Po co nas wykupywał??

Człowiek ze swoim grzechem pierworodnym jest we władaniu Szatana.
Chrystus za wysoką cenę (według niektórych za cenę najwyższą) nas wykupił, założył za nas 'debet'
- z którego czerpiąc zostajemy wykupieni przyjmując słowa i drogę Chrystusa.

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Reguly
 marzec 02 2009 12:08   
Forum

Quote by: Rafi+F

Czym się różni? Odpowiedź banalna : doskonałością.

Jakos mnie Rafi_F specjalnie merytorycznie nie przekonales... Twisted Evil Mr. Green Cool
Szczegolnie, ze jakos specjanie (zwlaszcza patrzac wokol) nie widac tego wiekszych efektow...

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 02 2009 12:42   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: reguly

Czym się różni? Odpowiedź banalna : doskonałością.

Jakos mnie Rafi_F specjalnie merytorycznie nie przekonales... Twisted Evil Mr. Green Cool
Szczegolnie, ze jakos specjanie (zwlaszcza patrzac wokol) nie widac tego wiekszych efektow...

Nie zamierzałem ciebie przekonywać. Nic nie przekona człowieka, który dla swej wygody swego boga wymyslił na wzór jednego z bożków.
Chrześcijanie nie sa zainteresowani bogiem kieszonkowym, tak samo ty nie jesteś zainteresowany Bogiem którego do kieszeni schować nie możesz.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 marzec 02 2009 12:50   
Forum

Nic nie przekona człowieka, który dla swej wygody swego boga wymyslił na wzór jednego z bożków.

...Albo obwolal Nim jednego z przedstawicieli swojego gatunku? Przy okazji - tego rodzaju kwestie onegadaj przerabialem juz w tym watku (od październik 05 2005 11:49), wiec pozowlisz ze sie zasadniczo nie bede powtarzal...

Chrześcijanie nie sa zainteresowani bogiem kieszonkowym, tak samo ty nie jesteś zainteresowany Bogiem którego do kieszeni schować nie możesz.

Coz - o ile byc moze masz jakas pojecie odnosnie tego czym, we wlasnym mniemaniu, zainteresowani sa chr-janie, to juz raczej nie koniecznie masz chocby ogolne pojecie w tym wzgledzie jesli chodzi o mnie (pomijam, ze raczej trudno schowac do kieszeni caly otaczajcy nas Swiat, Metawszechswiat)... Dodatkowo nie musisz doprawdy swojej frustracji z braku merytoryki wlasnych wypowiedzi wyladowywac w personalnych atakakch na mnie...

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 02 2009 13:01   
Forum Moderator
Moderator

Widzę, że znów coś bierzesz personalnie. A ja wspomniałem tylko, ze nie jestes zainteresowany wiarą objawiona, bo wolisz zreinterpretowana luźną rekonstrukcje wierzeń słowiańskich .
Mam takie samo prawo uważać twojego boga stworzonego, określonego, zamkniętego za kieszonkowego, jak ty Ofiarę Jezusa za niedoskonałą czy bezcelową.
Mieczem wojujesz - od miecza giniesz. Jeżeli owe utrzymywanie proporcji ciebie uwiera, to zmniejsz dawkę.

Co do frustracji - zauważ, ze to nie ja wchodzę na forum rodzimowierców, ale ty na portal chrześcijański. To nie ja wciskam igły w Świętowita (ciągle zagadka jest dla mnie czemu nie wolicie opiekuńczego boga Żmija, tylko okrutnego boga wojny Świętowita), ale ty co chwile atakujesz KRK (atakowałbyś pewnie dowolny inny gdyby był większościowy) i wciskasz igły w Chrześcijaństwo.
Kto więc frustrację swe wyładowuje??

===

Cytat 
Piotr
 marzec 02 2009 13:08   
Forum

Quote by: Rafi+F , Reguly

[...]

To ja Wam homeopatycznie:

"

."

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Dezerter
 marzec 02 2009 13:24   
Forum

Nie przyszedłem znieść Prawo ale je wypełnić.
Jezus wypełnił Prawo za nas - straciło ono swoją moc. Straciło dlatego iż Jezus umarł niezgodnie z Prawem dlatego ono już nie obowiązuje.
Nie ma grzechu jeśli nie ma Prawa - nie ma śmierci jeśli nie ma grzechu.

Witold:
Zaś w kwestii merytorycznej: Z cytowanego zdania pierwszego: "Nie przyszedłem znieść Prawo ale je wypełnić." w żaden sposób nie może wynikać zdanie trzecie: "straciło ono swoją moc. Straciło dlatego iż Jezus umarł niezgodnie z Prawem dlatego ono już nie obowiązuje." Obwieszczenie końca prawa wbrew słowom samego Jezusa brzmi jak herezja. Wypełnić prawo, to znaczy postąpić zgodnie z prawem, zaspokoić w pełni wymagania prawa. Nie może to oznaczać likwidacji prawa. [/p]

Zgadzam się Witku, bo pastor opiera swoje rozumowanie na :
"Straciło dlatego iż Jezus umarł niezgodnie z Prawem dlatego ono już nie obowiązuje"
czyli umarł niewinnie/niesłusznie/bezgrzesznie
i co z tego - wielu ludzi przed nim i po nim umarło niewinnie, lub wręcz oddało życie za innych

Co do sporu o znaczenie Prawo
Oba znaczenia są równoprawne, bo np na
www.katecheza.diecezja.siedlce.pl/userfiles/3/File/Katecheza%20010.doc
czytamy :
Katecheza 10
Życie chrześcijańskie – wypełnienie Prawa
W naszych rozważaniach o życiu chrześcijańskim wg św. Pawła w odniesieniu do Prawa czynimy kolejny krok. Wierzący w Chrystusa obumiera w swojej relacji do Prawa. Jest niejako spod niego wyjęty. Jest wolny od Prawa jako racji i motywacji postępowania. Nie oznacza to jednak, że nie wypełnia Prawa. Ma natomiast do Prawa inny stosunek. Wypełnia je mocą Ducha Jezusa Chrystusa. Dzisiaj chcemy spojrzeć na et aspekt chrześcijańskiego życia. W Liście do Rzymian św. Paweł wypowiada następujące słowa:
Kto bowiem miłuje bliźniego, wypełnił Prawo. Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne - streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego! Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa (Rz 13,8-10).

Dzieło Miłości spełnione w Jezusie Chrystusie
Człowiek na różny sposób starał się to Prawo wypełnić, ale to mu nie wychodziło. (...) Dlaczego człowiekowi nie udawało się wypełnić całego Prawa? Bo chciał żyć. Chciał żyć po swojemu, bo nie mógł kochać Boga całym sercem i podobnie swego bliźniego, gdyż – krótko mówiąc – po grzechu „musiał” najpierw myśleć o sobie. To zwichnięcie grzechu tkwiło w człowieku i tkwi, tak długo, dopóki nie stanie się w człowieku owa przemiana serca, zapowiedziana przez Proroków, a która spełniła się w Jezusie Chrystusie.
To On poddał się pod Prawo i umarł na krzyżu jako przeklęty przez Prawo (Ga 3,13).
Jezus tym samym wypełnił całe Prawo. Objawił miłość Boga do człowieka, mimo grzechu człowieka. Właściwie z powodu grzechu człowieka. Dając człowiekowi możliwość powrotu do siebie. Droga wiedzie jednak przez śmierć. Przez śmierć starego człowieka, który żyje dla siebie, który kocha najpierw siebie. Ten stary człowiek, który jest “w nas”, w nas też musi umrzeć, aby mógł się narodzić nowy, czyli który potrafi kochać, tak jak Jezus nas ukochał jako grzeszników (zob. Rz 5,1-11). 
Co dla nas z tego wynika ?
Tylko ten, kto poznał tę miłość, kto w nią uwierzył (dzięki kerygmatowi) i ją przyjął (Chrzest) i kto patrzy na wszystkie wydarzenia życia, jako na okazję i zaproszenie do tego, by korzystać z tej miłości, tracąc swoje życie, ten ma ducha Jezusa Chrystusa. Ten należy do Jezusa Chrystusa. W nim spełnia się chrześcijańskie życie. Dla takiego człowieka będzie możliwe życie według Kazania na Górze w wolności od Prawa i z wypełnieniem wszystkiego, do czego zmierzało Prawo.  

albo
Na wiara pl w słowniku biblijnym czytamy
PRAWO (TORA)

Zbiór religijnych i obywatelskich norm prawnych zawartych głównie w Pięcioksięgu, przypisywanym Mojżeszowi. Prawo powstawało stopniowo. Można się w nim dopatrzyć podobieństwa z prawodawstwem starożytnego Wschodu, zwłaszcza z babilońskim Kodeksem Hammurabiego. Judaizm i Nowy Testament używają tego terminu dla oznaczenia całego Starego Testamentu.

Prawo w Biblii można podzielić na dwie kategorie przepisów: bezwzględnie sformułowane nakazy lub zakazy - tzw. apodyktyczne - oraz przepisy względne, uzależnione od warunków lub danego przypadku - tzw. kazuistyczne. Prawo obowiązywało każdego Izraelitę i ściśle łączyło się z przymierzem.

Izrael ze swojej strony przyrzekł Bogu uroczyście wypełnić wszystko, czego Bóg od niego żąda. Co siedem lat odczytywano Prawo w czasie obchodów Święta Namiotów.

(za: Gość Niedzielny Nr 36/2001)

podobnie w

Słowniku terminów biblijnych
http://www.biblia.info.pl/stb.html

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Rafi F
 marzec 02 2009 13:26   
Forum Moderator
Moderator

Laughing Out Loud
DZIĘKI opok.

Dawka jak szklanka wody Wink

===

Cytat 
Reguly
 marzec 02 2009 13:29   
Forum

Widzę, że znów coś bierzesz personalnie.

Coz - zapewne sformulowanie " ty nie jesteś" nie jest (zwlaszcza w uzytym wyzej kontekscie) ukierunkowane personalnie?...

A ja wspomniałem tylko, ze nie jestes zainteresowany wiarą objawiona, bo wolisz zreinterpretowana luźną rekonstrukcje wierzeń słowiańskich .

...A nie mogles (jesli juz koniecznie musiales stawiac jakies tezy w moim imieniu) napisac tak od razu (znow pomijajac twoje nie do konca trafne domniamania, tym razem dotyczace formy moich wierzen), zamiast uciekac sie do kolejnej proby obrazenia mnie lub mojej wiary (tak jak to mialo ostatnio miejsce np tutaj luty 17 2009 13:07)? Czy to ma sie stac juz twoim typowym sposobem prowadzenia dyskusji, kiedy brakuje ci argumentow? Przy okazji - odnosnie rodzajow religii onegdaj powstal ten watek tutaj...

Mam takie samo prawo uważać twojego boga stworzonego, określonego, zamkniętego za kieszonkowego, jak ty Ofiarę Jezusa za niedoskonałą czy bezcelową.

...Alez jak najbardziej masz prawo uwazac mojego Boga za "stworzonego, określonego, zamkniętego za kieszonkowego" (ba - mozesz nawet kwestonowac samo jego istnienie - w koncu wolnosc (nie)wiary gwarantuje ci konstytucja tego kraju), co nie znaczy, ze ma to zaraz odbicie w rzeczywistosci. Zasadnicza natomiast roznica miedzy nami polega na tym, ze ja nie stawiam swoich tez, domyslow i przypuszczen w cudzym imieniu a tym bardziej nie przedstawiam ich jako niezbity fakt...

Co do frustracji - zauważ, ze to nie ja wchodzę na forum rodzimowierców, ale ty na portal chrześcijański.

Coz - po pierwsze - oprocz tego, ze jest chr-janski, jest jeszcze poswiecony (z tego co sie orientuje) ekumenizmowi i religii... Po drugie - nie sadzilem, ze "portal chrześcijański" musi byc wylacznie dla chrzescijan... Ale jesli sie myle to prosze mnie laskawie poprawic i moze ewentualnie zamiescic na glownej stronie stosowna adnotacje - np. "portal wylacznie dla chrzescijan"...

To nie ja wciskam igły w Świętowita (ciągle zagadka jest dla mnie czemu nie wolicie opiekuńczego boga Żmija, tylko okrutnego boga wojny Świętowita), ale ty co chwile atakujesz KRK (atakowałbyś pewnie dowolny inny gdyby był większościowy) i wciskasz igły w Chrześcijaństwo. Kto więc frustrację swe wyładowuje??

Wybacz, ale jak sam zauwazyles jest to "portal chrześcijański" - jakie wiec zasadniczo nurtujace mnie (czasem dosc trudne) watpliwosci i niejasnosci (zwiazane z danym systemem) mam tu omawiac i poruszac?... Hinduizm? A ze ty, odbierasz to zaraz jako wciskanie igiel lub ataki na swoja wiare, coz... byc moze to jest wlasnie wynikiem frustracji... W koncu jesli rola forum nie jest omawianie roznych (czesto trudnych, byc moze dla pewnyc osob, niewygodnych) tematow, to jaki byl sens zakladnia go tutaj?

PS. Gwoli wtracenia - dla twojej informacji - Świętowit to przede wszystkim pan niebios, także urodzaju, slonca, losu i przepowiedni... oraz wojny (szczegolnie w okresach gdy takie toczono)... Trudno wiec zaraz okreslac go jako okrutnego. No, ale tyle bys sie pewnie nie dziwil, gdybys wczesniej siegnol do stosownej literatury...

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 02 2009 13:33   
Forum Moderator
Moderator

Nie mam zamiaru dyskutować ani o tobie ani o twoich frustracjach. EOT.

===

Cytat 
Piotr
 marzec 02 2009 13:41   
Forum

Przepraszam, że się wtrącę, ale ta dyskusja bardziej pokazała, że to Ty się frustrujesz, a nie Reguły!
Ciekawe jest, że Ty i MM tak bardzo go atakujecie kiedy dyskutuje merytorycznie. Wy się jakoś szybko tym męczycie. Mam wrażenie, że tylko dlatego, że jego Wiara tak bardzo odbiega od Waszej, że brakuje Wam podstaw (emocjonalnych/poznawczych?) by z nim racjonalnie rozmawiać! Smile

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 02 2009 14:11   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: opok

Przepraszam, że się wtrącę, ale ta dyskusja bardziej pokazała, że to Ty się frustrujesz, a nie Reguły!
Ciekawe jest, że Ty i MM tak bardzo go atakujecie kiedy dyskutuje merytorycznie. Wy się jakoś szybko tym męczycie. Mam wrażenie, że tylko dlatego, że jego Wiara tak bardzo odbiega od Waszej, że brakuje Wam podstaw (emocjonalnych/poznawczych?) by z nim racjonalnie rozmawiać! Smile

Próbowaliśmy z nim merytorycznie rozmawiac, ale on bardzo żadko uzywa merytorycznych argumentów. Przykładem jest dyskusja o podatku "koscielnym" w którym jak mantre powtarzał tylko na różne sposoby, że załatwia on wszystko i koniec. Podobnie było w dyskusji o państwie "neutralnym", już przyznawał przed samym soba, ze to utopia, a nastepnie od poczatku z owa utopia jako standardem wyskoczył.
Uchyla sie od jednoznacznych wypowiedzi zasłaniając się insynuacjami (tak łatwiej, bo zaraz powie: jak tego nie powiedziałem).
Próbowaliśmy dyskutować merytorycznie, ale po wieloletniej obserwacji i wielu próbach doszedłem do wniosku, ze nie jest tym zainteresowany. Bardzo za to lubi mącić.
MM również usiłował dyskutować merytorycznie, z tym samym skutkiem. Nie dziw sie więc, ze ma o nim zdanie jakie ma. Z resztą sam się go spytaj.

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 02 2009 14:14   
Forum

Quote by: opok

Ciekawe jest, że Ty i MM tak bardzo go atakujecie kiedy dyskutuje merytorycznie.

przecież nawet głosu nie zabrałem.
Ale skoro chcesz proszę, niżej....

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 02 2009 14:22   
Forum

A w sumie mam podobny dylemat jak autor tego watku

no to na początek nie merytorycznie ale formalnie: ja nie mam żadnego dylematu Cool

(choc generalnie chyba kwestia ofiary J.Ch. byla juz poruszana takze w kilku innych watkach na tym forum)...

i znowu formalnie: może i była, ale mój watek jest przenesieniem spostrzeżeń z wątku o przypowieściach mądrych i dowcipnych i ma zupelnie inny cel, ktorego jeszcze nie wskazałem

Mowi sie potocznie o ofierze jaka J.Ch. poniosl umierajac "za nas" na krzyzu... Na ile jednak była to rzeczywiscie ofiara skoro doskonale wiedzial (przynajmniej wg przekazow) czego się po tym spodziewac, wiedzial co Go czeka „po tamet stronie”, ze jego smierc wcale nie jest koncem, ze zmartwychwstanie?...

Na ile?
na 100%.
Nawet jeśli Chrystus wiedział, że zmartwychwstanie, to i tak była to rzeczywiscie ofiara

W czym jego cierpienie (jako wcielonego w czlowieka) rozni się od cieprpienia innych ludzi

formalnie niczym - na tym polegało Wcielenie Boga, że przyjął na siebie ludzka naturę z pełną konsekwencją - bez oszukiwania, udawania. Stał sie człowiekiem i cierpiał jak człowiek

(pomijam, ze nie zawsze posiadajacych podobna wiedze) nieslusznie (lub za swych bliznich i za swe przekonania) ukrzyzowanych (skazanych, umeczonych i usmierconych)? W czym Jego cierpienie jako Boga rozni się z kolei od wieloletniego lub wrecz wiecznego cierpienia niektórych innych bogow (tytanow, herosów, czy nawet ludzi), np. Prometeusza?

Teologią?
Cierpienia różnych bóstw z wielu panteonów, nie miały nigdy na celu przywrócenia pierwotnej przyjaźni człowieka z Bogiem i przebóstwienia człowieka. Chyba, że się myl i nie znam na tyle różnych mitów. Wtedy prosze o poprawienie. Ciekawa byłaby dyskusja komparatywna na tym szczególnym odcinku teologii.
Dokładniej:
w których mitach Bóg staje się człowiekiem (bez udawania czy oszukiwania i to po kres solidarnosci z ludzkim losem) po to, żeby człowiek stał się Bogiem (miał udział w boskości)?

===

Cytat 
Reguly
 marzec 02 2009 14:46   
Forum

Nie mam zamiaru dyskutować ani o tobie. EOT.

Licze, ze tym razem bedziesz potrafil dotrzymac slowa...

Próbowaliśmy z nim merytorycznie rozmawiac

Taaaa... Np. cenzurujac lub calkiem wycinajac moje posty...

ale on bardzo żadko uzywa merytorycznych argumentów.

Kazdy to moze samodzielnie ocenic sam, przegladajac chocby kilka watkow w ktorych zabieram glos... Ale naturalnie masz prawo do wlasnej opini, choc nie musi to miec zaraz odbicia w rzeczywistosci...

Przykładem jest dyskusja o podatku "koscielnym" w którym jak mantre powtarzał tylko na różne sposoby, że załatwia on wszystko i koniec.

JW. w tym konkretnie przykladzie, w tym watku...

Podobnie było w dyskusji o państwie "neutralnym", już przyznawał przed samym soba, ze to utopia, a nastepnie od poczatku z owa utopia jako standardem wyskoczył.

Kolega Rafi_F nadal najwyrazniej nie potrafi ogarnac, ze stan idealny bedacy utopia nie wyklucza staran i dozen do osiagniencia stanu jemu mozliwie najbardziej zblizonemu...

Uchyla sie od jednoznacznych wypowiedzi zasłaniając się insynuacjami (tak łatwiej, bo zaraz powie: jak tego nie powiedziałem).

JW - kazdy to moze samodzielnie ocenic sam, przegladajac chocby kilka watkow w ktorych zabieram glos (w tym konkretnie przykladzie w tym watku)... Ale naturalnie masz prawo do wlasnej opini, choc nie musi to miec zaraz odbicia w rzeczywistosci...

Próbowaliśmy dyskutować merytorycznie, ale po wieloletniej obserwacji i wielu próbach doszedłem do wniosku, ze nie jest tym zainteresowany. Bardzo za to lubi mącić.
MM również usiłował dyskutować merytorycznie, z tym samym skutkiem. Nie dziw sie więc, ze ma o nim zdanie jakie ma. Z resztą sam się go spytaj.

Wiesz co - jak ja z kims nie widze sensu rozmawiac, to znim zwyczajnie staram sie nie rozmawiac (co np. dotyczy jednej z wymienionych wyzej osob, a wobec ktorej tego swojego stanowiska bynajmniej nie ukrywalem) a tym bardziej nie zwracam sie do takiej osoby personalnie. Owszem - jako mod mozesz przypinac mi latke troll'a, maciciela, a w razie jakies niewygodnej sytuacji siegnac nawet po ciezsza altylerie w postaci czesciowej lub calkowitej cenzury moich wypowiedzi... Czasem tylko zastanawiam sie, czy nie masz przypadkiem wrazenia, ze ludzie zwyczajnie boja sie prowadzic z toba powazniejszych polemik. Reasumujac - nie masz ze mna zamiaru dyskutowac? Nie dyskutuj... Ja natomiast ze swej strony moge zreweanzowac ci sie tym samym... Jak sadze znajde tutaj dosc osob, ktore szczerze zechca ze mna dyskutowac na najtrudniejsze nawet kwestie (i bez uciekania sie do cenzury) i nie beda okreslac mnie mocicielem tylko dla tego, ze maja inne poglady...

===

Cytat 
Reguly
 marzec 02 2009 14:56   
Forum

Quote by: medieval_man

przecież nawet głosu nie zabrałem.
Ale skoro chcesz proszę, niżej....

Uchym (na początek nie merytorycznie ale formalnie)... Ja cie nie wywolalem...

formalnie niczym - na tym polegało Wcielenie Boga, że przyjął na siebie ludzka naturę z pełną konsekwencją - bez oszukiwania, udawania.

...No wlasnie - czy pewnosc przyszlych wydarzen/zmartwychwstania (ze smierc jest tylko chwilowa, swego rodzaju pewnym przejsciem, ze ostatecznie wcale przeciez nie umiera) czesciowo tym nie jest?

Cierpienia różnych bóstw z wielu panteonów, nie miały nigdy na celu przywrócenia pierwotnej przyjaźni człowieka z Bogiem i przebóstwienia człowieka.

Teologia?

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 02 2009 15:05   
Forum Moderator
Moderator

No i masz opok, ja z nim nie dyskutuje, ona ma nadzieje, ze nie będe, ale "dyskusje" ciągnie.

W "dyskusji" z MM zadał dwa nic nie wnoszace pytania : jedna powtórkę bez rozwinięcia myśli i jedno pseudopytanie.
Teraz MM ma się produkować, a reguly zacznie znów pytaniami insynuowac i oczywiscie nic nie wniesie i ze wszystkiego gotów sie wycofać.

Masz opok pełen schemat postepowania regulego.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 1,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty