Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czy i komu Jezus musiał zapłacić za nasze grzechy?
 |  Wersja do druku
Reguly
 marzec 02 2009 15:14   
Forum

Status: offline

Quote by: Rafi+F

No i masz opok, ja z nim nie dyskutuje

...Ale dyskutujesz o mnie, stawiajc mnie w falszywym swietle - to chyba wstraczy?... Ze sobie pozwole zacytowac - masz opok pełen schemat postepowania Rafi_F'ego...

W "dyskusji" z MM zadał dwa nic nie wnoszace pytania

A co - mialem obowiazek zadac wiecej?... MM w swej powyzszej wypowiedzi po pierwsze sam wyraznie zaznacza, ze pewna jej czesc nie jest merytoryczna, a po drugie - w pozostalej czesci wyraznie (chocby z konstekstu) wynika, ze wyraza jedynie swoja opinie... Osobiscie natomiast nie odczuwam wiekszej potrzeby wglebiania sie w jego pinie... Jesli ktos ma taka potrzebe, niech dopytuje (ja potrafie uszanowac czyjes odmienne stanowisko, nawet jesli go nie podzielam)...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 02 2009 15:34   
Forum

Quote by: reguly

formalnie niczym - na tym polegało Wcielenie Boga, że przyjął na siebie ludzka naturę z pełną konsekwencją - bez oszukiwania, udawania.

...No wlasnie - czy pewnosc przyszlych wydarzen/zmartwychwstania (ze smierc jest tylko chwilowa, swego rodzaju pewnym przejsciem, ze ostatecznie wcale przeciez nie umiera) czesciowo tym nie jest?

ostatecznie to Chrystus naprawdę umarł, a więc naprawdę nawet częściowo tym nie jest

Cierpienia różnych bóstw z wielu panteonów, nie miały nigdy na celu przywrócenia pierwotnej przyjaźni człowieka z Bogiem i przebóstwienia człowieka.

Teologia?

ponawiam pytanie:

W czym Jego cierpienie jako Boga rozni się z kolei od wieloletniego lub wrecz wiecznego cierpienia niektórych innych bogow (tytanow, herosów, czy nawet ludzi), np. Prometeusza?

Teologią?
Cierpienia różnych bóstw z wielu panteonów, nie miały nigdy na celu przywrócenia pierwotnej przyjaźni człowieka z Bogiem i przebóstwienia człowieka. Chyba, że się myl i nie znam na tyle różnych mitów. Wtedy prosze o poprawienie. Ciekawa byłaby dyskusja komparatywna na tym szczególnym odcinku teologii.
Dokładniej:
w których mitach Bóg staje się człowiekiem (bez udawania czy oszukiwania i to po kres solidarnosci z ludzkim losem) po to, żeby człowiek stał się Bogiem (miał udział w boskości)?

Kiedy odpowiesz będziesz mial odpowiedź na watpliwość czym Jego cierpienie jako Boga rozni się z kolei od wieloletniego lub wrecz wiecznego cierpienia niektórych innych bogow

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Reguly
 marzec 02 2009 15:44   
Forum

Quote by: medieval_man

formalnie niczym - na tym polegało Wcielenie Boga, że przyjął na siebie ludzka naturę z pełną konsekwencją - bez oszukiwania, udawania.

...No wlasnie - czy pewnosc przyszlych wydarzen/zmartwychwstania (ze smierc jest tylko chwilowa, swego rodzaju pewnym przejsciem, ze ostatecznie wcale przeciez nie umiera) czesciowo tym nie jest?

ostatecznie to Chrystus naprawdę umarł, a więc naprawdę nawet częściowo tym nie jest

P. prosze odnosnie uzytego wczesniej kontekstu - napisales, ze przyjął na siebie ludzka naturę z pełną konsekwencją... Ludzka natura raczej nie przewiduje pelnej wiedzy (co najwyzej wiere) odnosnie tego co sie zdarzy w przyszlosci, lub co go czeka po smierci... Ludzka natura zasadniczo nie przewiduje tez zdolnosci czynienia cudow (choc tu naturalnie wiele zalezy od tego co rozumiemy pod tym pojeciem)... a to tylko przyklady...

ponawiam pytanie

...A ja nie mam nic do dodania ponad to co napisalem wyzej ( w tym takze do Rafi_F'ego). Niewatpliwie "ciekawa byłaby dyskusja komparatywna na tym szczególnym odcinku teologii", ale zasadniczo watpie bysmy (z roznych powodow) mogli na nia tutaj liczyc...

Kiedy odpowiesz będziesz mial odpowiedź

W swietle j.w. - raczej nie przypuszczam... chocby z tego wzgledu, ze twoja teologia (i jej podstawy) jakos nie specjalnie do mnie przemawia (wydaje mi sie prawdziwa, logiczna, wystarczajaco uzsadniona czy po prostu wiarygodna). Jak dla mnie np. ofiara Prometeusza jest tu nadal wystarczajaco dobrym przykladem, choc jednoczesnie potrafie zaakceptowac, ze nie jest ona taka wystarczajaco dobra dla ciebie (w ramach twojej teologii) .

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 02 2009 16:44   
Forum

P. prosze odnosnie uzytego wczesniej kontekstu - napisales, ze przyjął na siebie ludzka naturę z pełną konsekwencją... Ludzka natura raczej nie przewiduje pelnej wiedzy (co najwyzej wiere) odnosnie tego co sie zdarzy w przyszlosci, lub co go czeka po smierci... Ludzka natura zasadniczo nie przewiduje tez zdolnosci czynienia cudow (choc tu naturalnie wiele zalezy od tego co rozumiemy pod tym pojeciem)... a to tylko przyklady...

Masz rację.
Sam sobie odpowiedziałeś.
"Ludzka natura nie przewiduje pelnej wiedzy (co najwyzej wiarę) odnosnie do tego co sie zdarzy w przyszlosci, lub co go czeka po smierci..."
Dlatego teologia Krk mowi wyraźnie:
Jezus jako człowiek nie wiedział, nie miał żadnej pewności, że po śmierci zmartwychwstanie
Mógł tylko wierzyć obietnicy Pisma.
Tak więc Jego śmierć była pełną, a nie częściową ofiarą

Dlatego Jego brak pewnosci przyszlych wydarzen/zmartwychwstania (ze smierc jest tylko chwilowa, swego rodzaju pewnym przejsciem, ze ostatecznie wcale przeciez nie umiera) czesciowo tym nie jest (nie jest udawaniem czy oszukiwaniem - dla jasności)

ponawiam pytanie

...A ja nie mam nic do dodania ponad to co napisalem wyzej ( w tym takze do Rafi_F'ego). Niewatpliwie "ciekawa byłaby dyskusja komparatywna na tym szczególnym odcinku teologii", ale zasadniczo watpie bysmy (z roznych powodow) mogli na nia tutaj liczyc...

Nie masz nic do dodania ponad to co napisałeś, czyli ponad nic?

Teraz widzisz, opoku, jak to działa?
jakieś pytania, opoku?

Kiedy odpowiesz będziesz mial odpowiedź

W swietle j.w. - raczej nie przypuszczam... chocby z tego wzgledu, ze twoja teologia (i jej podstawy) jakos nie specjalnie do mnie przemawia (wydaje mi sie prawdziwa, logiczna, wystarczajaco uzsadniona czy po prostu wiarygodna). Jak dla mnie np. ofiara Prometeusza jest tu nadal wystarczajaco dobrym przykladem, choc jednoczesnie potrafie zaakceptowac, ze nie jest ona taka wystarczajaco dobra dla ciebie (w ramach twojej teologii) .

Tu nie ma potrzeby wartościować.
Wystarczy tylko porównać.
Wartościować mogą sobie nastepnie wszyscy czytajacy.
Ofiara Prometeusza zmierzała do polepszenia losu ludzi w ramach ich życia ziemskiego, czyli była miłym aktem humanizmu, kogos kto i tak bardziej przypominał człowieka nież boga.
Ofiara Jezusa zmierzała do przemiany istoty człowieczeństwa poprzez podzielenie się z człowiekiem życiem samego Boga.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Witold
 marzec 02 2009 21:13   
Forum

Quote by: Dezerter
Zgadzam się Witku, bo pastor opiera swoje rozumowanie na :
"Straciło dlatego iż Jezus umarł niezgodnie z Prawem dlatego ono już nie obowiązuje"
czyli umarł niewinnie/niesłusznie/bezgrzesznie
i co z tego - wielu ludzi przed nim i po nim umarło niewinnie, lub wręcz oddało życie za innych

To zdaje się była ostatnia jak dotąd wypowiedź merytoryczna. Do niej zatem nawiązuję.

Nie jestem pewien, czy Cię, Dezerterze, dobrze zrozumiałem. Czy więc konkluzja jest taka?:
1. Mówiąc, że Pan Jezus umarł niezgodnie z prawem mamy na myśli, że umarł niewinnie.
2. Prawo nadal obowiązuje, nie zostało unieważnione ale "udoskonalone" (wypełnione) przez zbawcze konsekwencje śmierci Jezusa.

===

Prawda leży tam, gdzie leży.

Profil   Email 
 Cytat 
Witold
 marzec 02 2009 22:14   
Forum

Ja również nie jestem teologiem i piszę językiem prostym.
Z tym, że nie lubię opierać się na własnych domysłach i pomysłach,bo wtedy nie ma to najczęściej nic wspólnego z objawieniem.
Wystarczy tylko poszukać, by nie być skazanym na wlasne domysły i pomysły

Mam nieodparte wrażenie, MM, że doskonale znasz tę odpowiedź na tytułowe pytanie, którą chcesz od nas uzyskać. Jako karę za tę cyniczną zabawę w kotka i myszkę z nami, otrzymasz kolejną porcję moich domysłów i pomysłów. Wink Nie robię tego złośliwie, po prostu nie mam chwilowo czasu na gruntowne poszukiwania w literaturze nieco odległej od mojego zawodowego wykształcenia. Ale gotów jestem w każdej chwili nawrócić się na prawdę, gdy będzie nam objawiona Big Grin

Komu Pan Jezus musiał zapłacić za nasze grzechy? Odpowiedź brzmi: wszystkim. Zdecydowanie w największej części Bogu, ale pośrednio też wszystkim ludziom. Tylko proszę sobie nie wyobrażać Boga Ojca jako jakieś monstrum, któremu ofiary z dziewic już nie wystarczają i żąda krwi własnego syna aby nasycić swe okrucieństwo. Logika jest tu zupełnie inna.

Jestem pewien, że pełna prawda o istocie tej ofiary nie jest dostępna naszemu małemu rozumkowi. Ale na jakieś analogie ułatwiające obcowanie z tą tajemnicą możemy sobie bez grzechu pozwolić. Otóż grzech to błąd, skaza, uszkodzenie, rysa na doskonałym dziele boskiego stworzenia. Grzech człowieka uszkadza jego samego, czyni go słabszym i bardziej podatnym na dalsze grzechy. Ale grzech pojedynczego człowieka też wpływa na wspólny gmach naszej rzeczywistości, czyniąc ją mniej doskonałą, obfitszą w cierpienia niż radości. Naprawa wymaga wysiłku, trudu, bólu. I gdy ludzie tak daleko zabrnęli w niszczenie świata, że nie są już w stanie sami go odbudować, Syn Boży przychodzi im z pomocą kładąc na szalę własne cierpienie i śmierć.

Tylko dlaczego Bóg nie mógł, czy nie chciał naprawić skutków ludzkich błędów po prostu aktem swojej woli? Dlaczego w tym celu musiał wysłać swego Syna na śmierć? Dla mnie jest oczywiste, że nie mógł poprzestać na prostym anulowaniu naszych grzechów, bo robiąc to zrównałby dobro ze złem. Czymże bowiem zło byłoby gorsze od dobra, skoro nie przynosiłoby żadnych złych konsekwencji? W gruncie rzeczy rozróżnienie między złem a dobrem by znikło. To dopiero byłby triumf szatana!

Syn Boży, Jezus Crystus zapłacił nam swoją śmiercią nam w ten sposób, że zwrócił za nas nasz dług grzechu niszczący nas i główne fundamenty naszego świata.

No, wystarczy. Medieval Manie! Jeśli to nie sprowokuje Cię do zdradzenia prawidłowej odpowiedzi na testowe pytanie, to już nie wiem co! Big Grin

===

Profil   Email 
 Cytat 
Piotr
 marzec 02 2009 23:06   
Forum

Quote by: opok

[..]
Ciekawe jest, że Ty i MM tak bardzo go atakujecie kiedy dyskutuje merytorycznie.

przecież nawet głosu nie zabrałem.
[...]

No i masz opok, ja z nim nie dyskutuje, ona ma nadzieje, ze nie będe, ale "dyskusje" ciągnie.

W "dyskusji" z MM zadał dwa nic nie wnoszace pytania : jedna powtórkę bez rozwinięcia myśli i jedno pseudopytanie.
Teraz MM ma się produkować, a reguly zacznie znów pytaniami insynuowac i oczywiscie nic nie wniesie i ze wszystkiego gotów sie wycofać.

Masz opok pełen schemat postepowania regulego.

Ja mam pełen obraz na podstawie nie tylko tego wątku i odnosiłem się w swojej wypowiedzi do całokształtu Waszych wzajemnych relacji. Smile

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
Pastor
 marzec 02 2009 23:26   
Forum

"Straciło dlatego iż Jezus umarł niezgodnie z Prawem dlatego ono już nie obowiązuje"
czyli umarł niewinnie/niesłusznie/bezgrzesznie
i co z tego - wielu ludzi przed nim i po nim umarło niewinnie, lub wręcz oddało życie za innych

Troche inaczej myślałem. Na zasadzie takiej:
Jezus pokonał śmierć ponieważ biorąc pod uwagę iż jest ona konsekwencją grzechu to nie miała nad nim władzy gdyż Jezus był bez grzechu.
Czyli - wydaje mi sie że jakakolwiek śmierć Jezusa byłaby pokonaniem śmierci
a męka jest doskonałym dowodem miłości Boga do człowieka
Jezus przyjmuje całą hańbe śmierci jako nie godzien śmierci
przyjmuje z własnej woli pełen wątpliwości i obaw które najpełniej objawiają się w Getsemane
wypełnia Prawo czyli Misje pokonania śmierci
Tak myśle na podstawie - „De Trinitate" Augustyna (XIII, 16, 21) Chrystus „poniósł śmierć doczesną, na jaką nie zasłużył, by uwolnić ludzi od śmierci wiecznej, na którą zasłużyli"
będę wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 marzec 02 2009 23:36   
Forum

medieval_man czy tekst
Emanuele Severino - Śmierć Chrystusa i ekonomia Boża
jest wartościowy w konteksie tego tematu Question

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 03 2009 06:13   
Forum

Oops! wstydzę się że tylu uczonych ludzi nie umie wyjaśnić ofiary złożonej przez Jezusa!!!Cry dlatego teraz się dołączam gdyż chciałem poznać opinie innych. Tuż po ujawnieniu niedoskonałości ludzkiej Elohim cytuje wyrok nad Lucyferem 1Moj.3:15 "I ustanowię nieprzyjaźń między tobą(szatanem) a Kobietą(ludzkością), między twoim potomstwem(demonami) a jej potomstwem(Jezusem) ono zdepcze ci głowę (Jezus zdepcze-zwycięży Szatana) a ty ukąsisz je(Jezusa) w pięte. człowiek przekraczając nakaz Boży przez grzech został oddzielony
od bezpośredniego dostępu do Boga ! gdy Izrael zbudował namiot Przybytku to chwałę Bożą mógł bezpośrednio oglądać Arcykapłan gdyż tylko on miał wstęp do przybytku ale by wejść musiał oczyścić się, Pismo pokazuje nam że substytutem Ofiary na Krzyżu było ofiarowanie
Izaaka potem Izrael ofiarowywał kozła na którego Izrael zrzucał wszystkie grzechy i ten kozioł był wyganiany poza obozowisko i tam kamieniowany, mogę tak pisać o pierwowzorach śmierci przez całe pismo Prawo zostało dane nam by odkryć niedoskonałość ludzką inaczej by pokazać człowiekowi że bez Boga nie jest w stanie mądrze rządzić ziemią (już widzę jak ludzie z Greenpeace zgrzytają zębami na mnie) przed zgrzeszeniem Bóg dał nakaz pierwszej parze by zapełniała ziemię nie tylko ludźmi ale i zwierzętami( mieli je chodować)
a sam grzech oddziela nas od Boga wszystkie ofiary w Starym Testamencie były substytutem doskonałej ofiary Jezusa one pokazywały że tylko doskonała ofiara jest w stanie uczynić zadość Bogu, a te ofiary mogły uśmieżyć gniew Boga na jeden rok, dlatego że nie były doskonałe. WYROK: Karą za grzech (przekroczenie prawa) jest śmierć. Dam wam taki obraz sądu pewien człowiek złamał prawo i stanoł przed sądem Sędzia zagląda do księgi a tam wyrok jest b.wysoki a człowiek ten nie jest w stanie go ujścić więc Sędzia jako że jest Majętnym gostkiem wyciąga portwel zchodzi z piedestału i kładzie wymienioną sumę na blacie stołu sędziowskiego następnie wchodzi z powrotem i bierze tą sumę jako ujszczoną grzywnę za tego biednego człowieka. tak samo jest z karą na Jezusie On jest jednocześnie Sędzią i Grzywną za złamanie prawa macie przykład w Jezusowej przypowieści o Właścicielu winnicy którą wynajoł rolnikom doczytajcie sobie sami resztę. Ew. Mat. 21:33-46; Marka 12:1-12; Łukasza 20:9-19 Powiem jeszcze że są dwa sądy dla zbawionych jest BEMA a dla tych którzy odrzucili przesłanie KRISIS list do Rzymian 2 cały szczeg. wers.12-16 miłej i pouczającej lektury. Szalom. Panie Inżynierze Witoldzie starałem się pisać na tyle jasno na ile byłem w stanie to prostym językiem wyjaśnić.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 03 2009 10:15   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: ZibiShalom

Oops! wstydzę się że tylu uczonych ludzi nie umie wyjaśnić ofiary złożonej przez Jezusa!!!Cry

Potrafią, potrafią. Po prostu nie wychodzą przed gospodarza. A ten prowokuje do przemyśleń i pytań. Widać lubi wędki rozdawać Mr. Green

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Reguly
 marzec 03 2009 10:18   
Forum

Masz rację.
Sam sobie odpowiedziałeś.
"Ludzka natura nie przewiduje pelnej wiedzy (co najwyzej wiarę) odnosnie do tego co sie zdarzy w przyszlosci, lub co go czeka po smierci..."
Dlatego teologia Krk mowi wyraźnie:
Jezus jako człowiek nie wiedział, nie miał żadnej pewności, że po śmierci zmartwychwstanie
Mógł tylko wierzyć obietnicy Pisma.
Tak więc Jego śmierć była pełną, a nie częściową ofiarą

A cha... Wydawalo mi sie, ze bylo inaczej (a tak z czystej ciekawosci, mozesz podac jakies konkretne namiary - zrodla, opracowania - owej (mowiacej o tym) teologii KRK)?
...Czyli tym samym - jeszcze raz - zasadniczo w czym wowczas jego ofiara polegajaca na meczenstwie i smierci (we wczesniej omawianym kontekscie), rozni sie od meczenstwa i smierci innych ludzi, nieslusznie (lub za swych bliznich i za swe przekonania) ukrzyzowanych (skazanych, umeczonych i usmierconych)? Calkowicie pomijam, ze w niektorych tego rodzaju przypadkach, smierc mogla byla najlepszym i najszybszym wybawieniem od cierpienia...

Nie masz nic do dodania ponad to co napisałeś, czyli ponad nic?

...Pozostaje jeszcze konteks wczesniejszej wypowiedzi (m.in. w dalszej jej czesci - gdzie nawiazanie zostalo wyraznie zaznaczone w sformulowaniu "w swietle j.w.")...

Tu nie ma potrzeby wartościować.
Wystarczy tylko porównać.
Wartościować mogą sobie nastepnie wszyscy czytajacy.
Ofiara Prometeusza zmierzała do

...Dla ciebie moze nie ma... byc moze ze wzgledu na twoja teologie?... A jak dla mnie np. ofiara Prometeusza jest tu nadal wystarczajaco dobrym przykladem, choc jednoczesnie potrafie zaakceptowac, ze nie jest ona taka wystarczajaco dobra dla ciebie (w ramach twojej teologii).
...I ze sobie jeszcze pozwole zacytowac - "teraz widzisz, opoku, jak to działa"...

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 03 2009 10:40   
Forum

Quote by: pijany+pastor

medieval_man czy tekst
Emanuele Severino - Śmierć Chrystusa i ekonomia Boża
jest wartościowy w konteksie tego tematu Question

nie wiem, nie znam tego tekstu
Cool

===

Cytat 
Andrzej
 marzec 03 2009 10:43   
Forum

Oops! wstydzę się że tylu uczonych ludzi nie umie wyjaśnić ofiary złożonej przez Jezusa!!!Cry

Potrafią, potrafią. Po prostu nie wychodzą przed gospodarza. A ten prowokuje do przemyśleń i pytań. Widać lubi wędki rozdawać Mr. Green

w końcu jest Wielki Post.
Warto do Wielkanocy o dziele zbawienia porozmawiać Wink

===

Cytat 
Witold
 marzec 03 2009 11:09   
Forum

Nie uważam się za uczonego w piśmie, ale i tak ze wstydu się zmniejszyłem (na zdjęciu). Oops!

Panie Inżynierze Witoldzie starałem się pisać na tyle jasno na ile byłem w stanie to prostym językiem wyjaśnić.

Nie "panie inżynierze Witoldzie" lecz "panie prosty inżynierze Witoldzie"! Evil
Żartuję, oczywiście. Wink Najlepiej po imieniu, tak jak proszę w opisie swojego profilu.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,65 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty