Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Stygmaty...
 |  Wersja do druku
Arek_Sz
 marzec 22 2009 11:42   
Forum

Status: offline

Quote by: ZibiShalom

Z tego co ja wiem to Jezusa przybito do krzyża za nadgarstki, lecz rodzi się pytanie dlaczego akurat za nie ? otóż dla zwiększenia cierpienia (wyobraźcie sobie gwóźdź grubośi waszego palca ! niedość że wbijany był w zwoje nerwowe umiejscowione w nadgarstku to ten gwóźć rozwierał dwie kości przedramienia, co powodowało ogromny ból.

Nie wydaje mi się... Podczas krzyżowania Jezusa zostały złamane schematy. Normalnie do krzyża przywiązywano sznurami... Nie sądzę, by ktoś zastanawiał się aż tak gdzie wbić gwóźdź. Skąd 2 tys. lat temu wiedziano o zwojach nerwowych. Skąd wiedziano o większym cierpieniu skoro raczej tak nie krzyżowano...

Ciekawym jest rzeczywiście fakt przebicia nadgarstków, czy dłoni. Z tego co pamiętam to według Anny Katarzyny Emmerich Jezus był przybity za dłonie i dodatkowo przywiązany za nie sznurami...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 23 2009 15:43   
Forum Moderator
Moderator

Dyskusja na temat stosowania i niestosowania tytułów została przeniesiona do wątku "Tytuły i ich (nie)stosowanie"
Wyodrębniłem:

Quote by: aszug

teraz pytanie, którego Jezusa? tego co miał gwoździe na dłoniach czy w nadgarstkach?

Tobie człowieku brakuje zwyczajnie inteligencji, wybacz.

Już choćby to, że przez 2 tysiące lat przedstawiano wizerunki Ukrzyżowanego z przebitymi dłońmi a nie nadgarstkami, że zakorzeniło się to w pobożności ludowej, a także w sercach i umysłach poszczególnych jednostek wystarczyłoby, aby Bóg wybrał dłonie na udzielenie komuś tego daru uczestniczenia w Jego zbawczym czynie.

Ja nie mam żadnego problemu ze zrozumieniem, że św. Franciszek, który widział na wizerunkach i był przekonany, że jego Zbawicielowi przebito dłonie, otrzymując rany na nadgarstkach nic by nie zrozumiał i nie wiedziałby o co chodzi.

Bóg ma w nosie życzenia i kaprysy ześwieczczonych, odpoetycznionych i odduchowionych ludzi, których hobby jest patrzeć na świat jednowymiarowo i żądać sprawozdań oraz uzasadnień dla Jego działań, których nie rozumieją z powodu powyższych ograniczeń i ciasnoty umysłu, a które pojmują już dzieci idące do pierwszej komunii z racji nieokaleczonego i syntetycznego spojrzenia na świat.

Ile można pisać bzdur i bawić się w inteligenta? Na każdym forum spotyka się ateistów o poziomie, którego powinien wstydzić się każdy człowiek po szkole podstawowej, bo jeśli się w miarę przyzwoicie uczył to wie, że każde wyjście do świata z jakimiś pretensjami lub rewelacjami wymaga jakiegoś przygotowania.

Ironia, cynizm, całkowita ignorancja w teologii, wykorzystywanie ciemnych i zawsze przekręconych faktów z historii Kościoła jako argumentu prawie w każdej dyskusji, zasłyszane opinie i informacje z Onetu lub Wikipedii jako źródła wiedzy o rzeczach o których się mówi, pseudonaukowe twierdzenia i tezy, psychoanaliza pseudopsychologiczna świętych i wierzących mająca ukazać ich rzekome braki i niskie motywy kierujące ich czynami, wierzeniami i działaniami, wykorzystywanie nauki, która się was wstydzi i nie przyznaje do tych działań do własnych celów, itd.

Kiedy to się skończy, kiedy w końcu dorośniecie? Ile można się bawić w ten sposób i zawracać ludziom głowy takim bełkotem?

Quote by: aszug

jestem świecę przekonany że stygmatycy to ludzie głównie psychicznie chorzy którzy dla publiki i popularności przebijają sobie dłonie

Z tym święcie nie przesadzaj jako ateista. Co do reszty to Twoje przekonanie może wypływać tylko z elementarnej niewiedzy w tym temacie, jako że już pół wieku temu komisje lekarskie w skład których wchodzili także lekarze-ateiści udowodniły u wielu stygmatyków, że nie okaleczają się.

Zanim ktoś zacznie pisać głupoty krzywdząc lekką ręką, wg. psychologów i psychiatrów ich badających, jedne z najzdrowszych psychicznie i zazwyczaj b. inteligentne jednostki społeczne niech się lepiej zorientuje w temacie, wtedy wszystkim będzie łatwiej i uniknie się konfliktów generowanych przez ignorancję.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 23 2009 22:39   
Forum

Tego to ja nie wiem czy znali umiejscowienie zwojów nerwowych w nadgarstku !!! mi chodziło oto że gwóźdź rozpychał dwie kości przedramienia co potęgowało odczucie bulu a o zwojach mówiłem z perspektywy dzisiejszej medycyny a to że Rzymianie przekroczyli wszelkie normy przy krzyżowaniu Jezusa to ja wiem i nie będę się też kłucił ile miał końcówek bat którym biczowano Jezusa wiem że skutecznie zdzierał skórę z ciała a nawet rozrywał mięśnie tego już nie zaprzeczysz ale jak chcesz to twoja wola. Masz przykład dzisiejszych mistyków gdy dobrowolnie się krzyżują podczas Świąt Wielkiejnocy w Indonezji.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 marzec 24 2009 00:14   
Forum

Krzyżują się nie w Indonezji, ale na Filipinach, tak czy inaczej - masochizmu nie sposób nazwać mistycyzmem...

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 29 2009 15:37   
Forum

Ponieważ w temacie zahaczano o osobę o. Pio polecam ciekawą ksiązkę:

z opisu:
Wydawało się, że o Ojcu Pio wiadomo już wszystko. Nic nie zapowiadało rewelacji. Tymczasem na samym dnie morza archiwalnych papierów leżała mała teczka o wielkiej wadze: akta z pierwszego dochodzenia Świętego Oficjum w sprawie Ojca Pio. Dzięki niej wracamy dziś do przeszłości. Wśród dokumentów jest sześć zeznań złożonych przez Ojca Pio pod przysięgą przed inkwizytorem Świętego Oficjum. Podczas przesłuchań Ojciec Pio sam „pisze” na żywo swoistą autobiografię, odkrywającą przed Kościołem i historią fakty oraz zjawiska, o których nigdy dotąd nie opowiadał

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,28 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty