Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Życie jako wartość nadrzędna
 |  Wersja do druku
Stanisław Głąbiński
 marzec 25 2009 12:40  (Czytany 7287 razy)  
Forum

Status: offline

Z dwuletnim opóźnieniem przeczytałem artykuł Edyty Gietka pt. Pięć kropek . Przeoczyłem we właściwym czasie tą informację i ew. związaną z tym tematem dyskusję na nin. forum, jednak niezależnie od tych okoliczności widzę konieczność wspólnego przeanalizowania, co o tym myśleć? Moja odpowiedź na to pytanie brzmi: uważam, że te setki tysięcy złotych wydane na podtrzymanie życia pięciorga dzieci zostały zabrane tysiącom innych dzieci równie zasługującym na współczucie i pomoc. Czy jestem bezdusznym materialistą przeliczającym wartość życia na pieniądze?

===

Stach Głąbiński

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 25 2009 14:06   
Forum Moderator
Moderator

Jestem ciekaw jak wyznaczysz algorytm opłacalności ratowania życia. Zapewne gdzieś tam jakieś dzieci walcza o lepszą terapie, ale żyją i moga sie starać dalej, a tu dziecko umiera.
Jak byś zareagował na tabelkę : leczyć tylko przy spodziewanym koszcie mniejszym niz ..np. 3000 zł, ratować życie przy spodziewanym koszcie powiedzmy poniżej 5000 zł (i tu tabelka w kieszeni ze średnim kosztem)

Myślą: wyrostek robaczkowy, otwierają i widzą rozległy nowotwór : po co badać, czy złośliwy, najtaniej nawet nie szyć, z tętnicy do wiaderka i spox

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 25 2009 14:17   
Forum Moderator
Moderator

chcesz mi powiedzieć - że patrzysz na dzieci statystycznie? 5 się nie opłaca weźmy im pieniądze i uratujmy innych mniej potrzebujących ale większą ilość??

masz dzieci?

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Bożena Gaworska – Aleksandrowicz
 marzec 25 2009 14:34   
Forum

Dlaczego pytasz nas jakim człowiekiem jesteś, jakie mamy prawo osądzać Twoje człowieczeństwo. Z sobą samym rozmowy są trudne, ale te najbardziej ubogacają człowieka. Kim jesteś, czy jakim jesteś, wiesz naprawdę jedynie Ty, doprawdy nic mi do tego.
Uważam natomiast, że te setki tysięcy złotych podarowane piątce są darem, który ktoś miał potrzebę ofiarować. Dlaczego odmawiać ludziom prawa do bycia dobrymi.
Czy te kilka tysiećy złotych odjęte piątce starczyłyby na pomoc setkom tysięcy? rozmyłoby się w morzu potrzeb. I dlaczego zabrane? w jaki sposób zabrane?zostały podarowane właśnie im, a dla potrzeb ratowania innych z pewnością również znajdą się następni ludzie, a może ci sami, którzy z potrzeby serca wesprą, dadzą i cieszyć się będą, że mogli komuś pomóc.
Wybałuszyłam oczy i długo zastanawiałam się czy prowokacja to, prymoaprylisowy żart ( z poważnym wyprzedzeniem), w żaden sposób nie potrafię znaleźć logiki w tezie, którą stawiasz.

===

BA

Profil   Email 
 Cytat 
Stanisław Głąbiński
 marzec 25 2009 18:49   
Forum

Quote by: paraklet

chcesz mi powiedzieć - że patrzysz na dzieci statystycznie? 5 się nie opłaca weźmy im pieniądze i uratujmy innych mniej potrzebujących ale większą ilość??

Jak doszedłeś do tego, że wszystkie inne niż ta piątka dzieci są "mniej potrzebujące"? Czy na pewno nie zadecydował o tym fakt, że ich nieszczęścia nie zostały rozreklamowane w mediach?

masz dzieci?

Możesz wyjaśnić, w jaki sposób do zajęcia stanowiska potrzebna ci jest znajomość moich spraw rodzinnych? Bez tego nie potrafisz wyrobić własnego zdania? A jaki wpływ na twój sąd miała by wiadomość np., że mam 10 dzieci i regularnie je biję?

===

Stach Głąbiński

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 25 2009 19:26   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: stachgla

Jak doszedłeś do tego, że wszystkie inne niż ta piątka dzieci są "mniej potrzebujące"? Czy na pewno nie zadecydował o tym fakt, że ich nieszczęścia nie zostały rozreklamowane w mediach?

masz dzieci?

Możesz wyjaśnić, w jaki sposób do zajęcia stanowiska potrzebna ci jest znajomość moich spraw rodzinnych? Bez tego nie potrafisz wyrobić własnego zdania? A jaki wpływ na twój sąd miała by wiadomość np., że mam 10 dzieci i regularnie je biję?

Miałam nie pisać - bo się pokłóciłam z dwoma ważnymi osobnikami na tym forum Big Grin Ale złość mi przeszła, weszłam, zobaczyłam i nie umiem się powstrzymać Big Grin
Ale żeby nie było R&R nadal jestem na was zła za to, że nie potraficie .... po prostu nie potraficie - może ułomność męska, może moja naiwność - ale przez Was i wasze gry odechciewa się tego forum!

Co do Ciebie Stachu - to po pierwsze jakbyś mógł ciut milszym tonem byłabym wdzięczna - mamy na tym forum już wystarczająco dużo kogutów - nie potrzeba kolejnego! Po drugie - opiekuję się (tak powtarzam się, wiem) 3 dzieci z czego jedna jest upośledzona i niepełnosprawna - nigdy bym nie powiedziała, że pieniądze przeznaczone na nią (całe życie będzie potrzebować pomocy i funduszy) mogą zostać przeznaczone na inne dzieci, które będą w stanie zostać wyleczone zupełnie. Podchodzę do niej indywidualnie i nie wyobrażam sobie ważniejszego życia od niej. Mimo nieprzespanych nocy, zmian pampersów, 3 razy gotowania kaszki by wreszcie była taka jak trzeba, jej jazd emocjonalnych (ma już 14) lat i wiele wiele wiele innych rzeczy.
Jestem przekonana, że człowiek mający własne dzieci - walczył by o każdy grosz - sprzedając nie tyle informacje o nieszczęściu co siebie, swoją prywatność a nawet ciało (ja nie miałabym z tym problemu gdyby nie było innego wyjścia a moje dziecko by umierało- czy źle to o mnie świadczy - nie sądzę).
Nie interesuje mnie w jaki sposób dostali fundusze i kto się przyczynił - życie ludzkie szczególnie tych najbiedniejszych jest bezcenne!
Nie tylko ich rodzina była reklamowana - jeśli to ma zmobilizować ludzi to oby więcej takich reklam.

Nie rozumiem tylko dlaczego uważasz, że nie byli godni tych pieniędzy?? (bo tak z tego wyszło co napisałeś)

p.s. avart to nie przypadek jestem kobietą Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Stanisław Głąbiński
 marzec 25 2009 20:53   
Forum

Quote by: BA

... Czy te kilka tysiećy złotych odjęte piątce starczyłyby na pomoc setkom tysięcy? rozmyłoby się w morzu potrzeb. ... dla potrzeb ratowania innych z pewnością również znajdą się następni ludzie....

Nie kilka, lecz kilkaset tysięcy złotych i nie kilkaset tysięcy, lecz kilka tysięcy dzieci.
Nie tyle "rozmyło by się" ile w mediach nikt by nie informował o tym, że uratowano tysiące dzieci zagrożone nowotworem, lub kalectwem. Profilaktyka, leczenie chorób w stanie początkowym, gdy zagrożenie nie prezentuje się efektownie w telewizji i innych mediach, nie budzi zainteresowania publiczności - i to jest problem.
A wspomniana przez ciebie "pewność" jest fikcją, gdyż wiadomo, że pieniędzy na leczenie brakuje.
Co do dobroczynności, to niezależnie od uznania, które należy się każdej działalności charytatywnej, nie sposób pominąć faktu, że przynajmniej część ofiarodawców refleksję nad możliwością podzielenia się swoimi dochodami z potrzebującym wsparcia podejmują pod wpływem reklamy. Nie jest to dyskwalifikacja moralna, ale taka motywacja na pochwałę nie zasługuje. Stanowczo wyżej należy cenić tych, dla których ograniczenie wydatków na rzecz potrzebujących wsparcia jest stałą potrzebą duchową, a nie epizodem wywołanym przez szczególne okoliczności.
Na koniec dla tych, którym łatwo przychodzi ferowanie wyroków: czytałem wspomnienia osoby, która pracowała w obozie dla uchodźców gdzieś w Afryce. Ponieważ napływ uciekinierów był tak znaczny, że dostawy żywności okazały się mniejsze od potrzeb, rozdzielający pożywienie otrzymali polecenie oznaczenia niezmywalną farbą dzieci, których stan zdrowia rokuje większe szanse przetrwania, by tylko one były dopuszczane do rozdawnictwa jedzenia. Czy wyznanie tego człowieka, że wykonał to polecenie, to także jest możliwe jedynie jako żart primaaprilisowy? Dokonywanie dramatycznych wyborów omija jedynie tych, którzy próbując oszukać sami siebie udają, że nic nie wiedzą o skali biedy i nieszczęść w kraju i tym bardziej na świecie.
I jeszcze jedno: moje pytanie "czy jestem bezdusznym ..." jest zwrotem retorycznym, wyrażającym własne skrupuły - wątpliwość co do słuszności dokonanego wyboru. Nie przypuszczałem, że zostanie ono zrozumiane dosłownie.
Podsumowując: uważam, że pieniądze odebrano jednym, dano innym, że z tym jaki miał miejsce wyborem nie zgadzam się. Ty masz w tej sprawie zdanie inne. Ta odmienność stanowisk byłaby normalna, gdyby nie twoja argumentacja oparta na udawaniu, że problem nie istnieje, na powoływaniu się na frazesy w rodzaju "rozmycia się" pieniędzy i na nieodpowiedzialnie stwierdzonej pewności, że "znajdą się" darczyńcy.

===

Stach Głąbiński

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 25 2009 21:05   
Forum

Jakos nie moge sie doczytac w tekscie informacji o tym, ze ktos wyklada tyle pieniedzy na piatke dzieci.. a te pieniadze moglby byc dla kogos innego. Do rzeczy. Z tego co wynika z tekstu zrodlowego rodzice i otoczenie zabiegaja o sponsorow.
Co do słow "zycie jako wartosc nadrzedna" - proste odpowiedz. Nie badzmy bezczelni i zaklamanie. Zycie ma swoja cene. Niech kazdy leczy sie za wlasne pieniadze. Prosta kalkulacja pacjent placi i otrzymuje to za co placi. Oczywiscie mowie tu o normalnej sytuacji. W krajach gdzie jest publiczna (tfuj) sluzba zdrowia zawsze beda doktorzy "smierc" , ktorzy podejmuja decyzje komu dac lek, komu dac lozko. Nie badzmy hipokrytami!!

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
 marzec 25 2009 21:57   
Forum

Stachgla- faktycznie pomyliłam(poprzestawiałam) systemy liczbowe, nie zmienia to jednak w niczym mojego podejścia do sprawy, o której zacząłeś retorykę.
Na marginesie, gdyby nie było pytajnika uznałabym, iż wypowiedź ma wydźwięk pytania retorycznego i nie wymaga odpowiedzi, pytajnik był stąd moje odniesienie.
Wracając do meritum, artykuł w żadnym wątku nie dokonuje, nie wartościuje, nie stawia pytań. Opisuje ludzkie zmagania z przeciwnościami losu, opisuje sposoby radzenia sobie w sytuacji dramatycznej, opowiada też o dobru ludzi.
Nie jest winą, ani tych, którzy cierpią, ani tych, którzy szukają pomocy, iż system ochrony zdrowia dziurawy jest, nieudolny, pazerny, bezduszny, kapitalistyczny w najgorszej z mozliwych odsłon.
Mają prawo szukać jedni i wykorzystać w tym celu wszystkie możliwie dostepne środki, mają prawo inni, o dobrych sercach, reagować w sposób adekwatny do tego co owe serca im dyktują. Czy natomiast czynią to pod wpływem reklamy? reklama jest sposobem dotarcia do mas, czy do sumień nie wiem, ale skoro tak twierdzisz to chwała jej za to.
W dalszym ciągu nie widzę logiki w pierwotnej wersji tezy, którą stawiasz w odniesieniu do przytaczanego artykułu. Nie ma mowy w artykule o alternatywnych mozliwościach dysponowania ludzkimi datkami, one od początku do końca są przyporządkowane tej rodzinie, dla tej rodziny przeznaczone.
Że znajdą się dobrzy ludzie, serdeczni i wrażliwi gdy inni znów bedą w potrzebie jestem pewna.
Inną już zupełnie sprawą, przykrą, o tyle bardziej, że wyrosłą z ludzkiego egoizmu (makro świata i jego makro nieludzkich potrzeb) jest dyspozycja, a własciwie totalna niedyspozycja systemu, który winien sprawy lecznictwa, pomocy i wszystkiego co się z tym wiąże rozwiązywać w sposób taki by nie żerować na wrażliwości ludzkiej. Ale to już zupełnie inny wątek i nie taką postawiłeś pierwotnie tezę.

===

BA

Profil   Email 
 Cytat 
Stanisław Głąbiński
 marzec 25 2009 22:23   
Forum

Quote by: paraklet[p...
Nie rozumiem tylko dlaczego uważasz, że nie byli godni tych pieniędzy?? (bo tak z tego wyszło co napisałeś)

p.s. avart to nie przypadek jestem kobietą Smile [/p]

Sprostowanie: nie twierdzę, że ktokolwiek jest nie godny, czy mniej godny pieniędzy. Po prostu stwierdziłem fakt, że aby komuś dać, trzeba sobie lub inemu zabrać, oraz, że związana z tym konieczność decyzji bywa wyborem dramatycznym. Przedstawiając swój w tym konkretnie wypadku wybór nie miałem zamiaru oceniać wyboru dokonanego przez innych i nie pojmuję, gdzie to "wyszło" w moim tekście. Zastanawia mnie natomiast, jak ktoś, kogo bulwersuje moje stanowisko, kwalifikuje moralną postawę tych, którzy albo nie wspomagają żadnej ze dwu przedstawionych grup potrzebujących wsparcia, albo czynią to sporadycznie - jak to się mówi - w przystępie dobrego humoru? Przecież odmówienie pomocy (taki praktycznie jest w omawianym wypadku sens "zabrania") jednym, a udzielenie jej innemu, nawet jeżeli ocenić jako błąd, jest chyba mniejszym "złem" niż w ogóle brak jakiegokolwiek działania, całkowite zlekceważenie sprawy?
Nie wiem również, które moje sformułowania wskazują na kogucią zapalczywość.
Co do pomyłki w sprawie płci - przepraszam, po prostu z nawyku zajmując się tekstem nie zwracam uwagi na obrazki.

===

Stach Głąbiński

Profil   Email 
 Cytat 
Kacper Światłowski
 marzec 25 2009 22:52   
Forum

Zycie nie jest wartoscia nadrzedna. To jakis mit, poswieca sie je przeciez dla wyzszych wartosci. Nawet dla czegos takiego jak predkosc i wygoda podrozowania. Nikt przy zdrowych zmyslach nie postuluje prawnego obnizenia predkosci samochodow do 10km/h celem minimalizacji ilosci wypadkow.

Pisza tu wszyscy o zyciu dzieci... a zycie starca? Czy zasluguje na ratowanie w takim samym stopniu jak dziecka? A zycie pijaka w takim samym stopniu jak profesora lub trenera? Kto ma sie podjac pracy doktora Mengele i odcielac ludzi do zycia lub smierci?

===

Cytat 
 marzec 25 2009 23:52   
Forum

Tu akurat analizie podlega konkretny przytoczony przez załozyciela wątku artykuł, a ten tyczy dzieci, stąd o zyciu dzieci.
Zycie jest wartością nadrzędną, a jak o nie dbamy, pilęgnujemy je, w jaki sposób trwonimy je, a choćby pogonią za wygodą podrózowania jest naszym wyborem, a nie poświęceniem dla wyższych celów. Podróż jest środkiem w tym momencie do osiagnięcia komfortu życia. A jakimż wyższym celem jest podróż gdy prowadzi nie tam gdzie powinna doprowadzić, a i kto nakazuje jeździć szybciej niż bezpiecznie? czy wolniej niż bezpiecznie? . Nie jest mitem, ani wartoscią dodaną, jest wartością zadaną, jest najrealniejszym realem, a jedynie od nas zależy czy potrafimy je uszanować, swoje i cudze.

===

BA

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 26 2009 01:42   
Forum Moderator
Moderator

Tak jak Molier zauważył - nikt nikomu nie zabiera (to jedyne sformułowanie z którym u danego autora się zgodzę!), ludzie dają dobrowolnie - a jak można przeczytać np. bus nie został poświęcony dzieciom - tylko zabrany na okres zimy po to by dowozić inne dzieci.

Patrzmy na swoje ręce i zapomnijmy o innych - żadne dziecko nie ucierpiało na tym, że ktoś pomógł tej piątce! (Molier o czym ty piszesz - lekarze śmierci - proszę cię! Nikt nie wybierał między jednym a drugim! Przez to że ta piątka miała miejsce w szpitalu inne dzieci nie umierały na ulicy!!!)
Znam kilka lekarzy i wiem, że jeśli już wybierają to tylko na korzyść pacjentów - nie ich wina, że Polskie szpitale to horror i ludzie muszą spać na korytarzach. Jest kilka takich co za pieniądze na przekłucie ucha dadzą łóżko na tydzień - ale to nie tylko lekarze. W każdej branży się taki znajdzie!

Molier hipokryzją jest wyszukiwanie hipokryzji w realiach życia Polaków i działalności innych ludzi. Umiesz coś na to poradzić? Nie? To nie wzbudzaj nie potrzebnie pyłu - bo to pusta gadka która jest nie dość, że potwornie subiektywna i stronnicza to jeszcze nie wnosi nic dobrego w nastawienie ludzi do życia!

A co do koguta Smile To było to dla mnie zaczepne sformułowanie o 10 bitych dzieci Smile
Co do zmiany końcówek nie gniewam się Smile Tak po prostu napisałam dla jasności. Chociaż sama czasami nie wiem jak jest w rzeczywistości (gdy osobniki męskie zamienią się właśnie w koguciki albo wylatują ze swoimi wygórowanymi ocenami na temat fałszu ludzi zapominając, że są ich częścią nie mniej bolesną Twisted Evil Evil ) bo się takich czasów doczekaliśmy gdzie kobieta musi mieć przysłowiowe "jaja" bo inaczej już dawno by wymarła!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 26 2009 08:18   
Forum

Paraklet: naucz się czytac ze zrozumieniem. Chcialem tylko podkreslic, ze w NIENORMALNEJ sytuacji, gdzie mamy do czynienia z publiczna sluzba zdrowia, szpital jest utrzymywany z podatkow i ilosc lozek, ilosc lekow etc zalezy od tej puli pieniedzy. Wynikiem tego mechanizmu jest podejmowanie decyzji komu lepiej dac lek, dla kogo bardziej oplaca sie refundowac leki. To jest chore.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 26 2009 08:50   
Forum Moderator
Moderator

Podsumuje to w ten sposób: dzieci mają opiekę i są rehabilitowane na koszt prywatny. Oczywiście zamiast dać na fundację mogły one pójść do kina, na obiad, czy kupić sobie dodatkowy płaszcz.
Mam nadzieję, że nikt nie kwestionuje tego prawa.
Nie jest to więc przypadek: mogli uratować to jedno dziecko lub wiele innych, ale wybór osób finansujących fundusz docelowy: mogli pomóc uratować to dziecko lub pójść go kina i później prowadzić w pizzerni dyskusje z przyjaciółmi przy butelce wina.
Autor wątku przedstawił nam fałszywą alternatywę.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Stanisław Głąbiński
 marzec 26 2009 11:10   
Forum

Quote by: Rafi+F

Znani nam z ewangelii faryzeusze też w każdej sytuacji potrafili bezbłędnie orzekać, który wybór jest prawidłowy, a który fałszywy.

===

Stach Głąbiński

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 26 2009 11:39   
Forum Moderator
Moderator

To było nie na miejscu porównywanie czy robienie aluzji do kogokolwiek - bycia faryzeuszem!
Proszę patrzeć pod nogi, by nie zostawiać nie potrzebnego brudu na tym forum Big Grin

Molier jaki z ciebie formalista i papierkowiec! Podważyłeś działalność miliona lekarzy w niełatwych szpitalach biednych bo publicznych (winić rząd) jak i w warunkach ekstremalnych - którzy nie wybierali ale robią wszystko by pomóc każdemu jak.
To nie ja czytam z nie zrozumieniem, ale to Ty próbujesz udowodnić, że serial M.A.S.H. jest odwzorowaniem służby zdrowia! I uważasz, że tylko prywatyzacja była by w stanie uratować sytuacje szpitali - to dopiero było by chore! A niech właścicielem zostanie rasista, feministka albo totalny antykatolik - szpitale muszą być publiczne inaczej było by to tylko rosyjską ruletką!

p.s.
żeby pomóc szpitalom publicznym i pozwolić na samorealizację uważam, że prywatyzacja służby zdrowia powinna być zakazana w każdym przypadku! Dlaczego jeden może prywatnie a drugi nie?? Co więcej usługi lekarzy na tle prywatnym też powinny być zabronione - kiedyś miałam przykład do tej samej kobiety poszłam najpierw gdy pracowała na usługach publicznych - zostałam potraktowana z buta, ale gdy już poszłam prywatnie to mi wyrysowała cały układ zatok wszystko tłumacząc bardzo mile i cierpliwie po czym to czego nie była w stanie wyleczyć w szpitalu - wyleczyła prywatnie! To jest chore!!! Uważam, że każdy powinien robić tyle ile może i najlepiej jak może, nie licząc na dodatkowe pieniądze!!! Szpitale oraz usługi medyczne nie powinny być w ogóle własnością prywatną! Jakby nałożyć odpowiednie kary nawet więzienia to jestem przekonana, że nawet podziemie eutanazyjne czy aborcyjne powoli by zniknęło! Tylko potrzeba być konsekwentnym!!!
(taaaaak czyli jednak nacjonalizm Big Grin)

===

Profil   Email 
 Cytat 
 marzec 26 2009 11:39   
Forum

Stachgla- zaproponowałeś parafrazuję,- że wspólnie przeanalizować, zadałeś pytanie co o tym myśleć? nie doprecyzowałeś swojego stanowiska, wyszło co wyszło- na życzenie. Nie rozumiem jednak dlaczego skoro pytasz co o tym mysleć, skoro chcesz poddać coś analizie, dlaczego z góry zakładasz, że jedynie Twój tok rozumowania jest własciwy. Każdy z nas powiedział co myśli,(cel osiągnięty- wiesz co o tym myślimy) powinno wystarczyć. Czym innym są wnioski, te powienieneś wyciągnąć i ewentualnie (ale to już Twoja wola) podzielić się z nami tym do czego w związku z naszymi wypowiedziami doszedłeś w kwestii stawianej tezy- w żadnej natomiast innej. Szukasz draki czy rozmawiasz bo masz wątpliwości. A kto powiedział i gdzie, że celem dyskusji jest uzyskanie jednomyślnego stanowiska. Celem dyskusji jest natomiast niewątpliwie poznanie opinii różnych od naszych, zweryfikowanie w związku ze znajomoscią tychże stanowisk, opinii swojego stanowiska, względnie pozostanie przy swoich racjach wzbogaconym o racje innych.
Faryzeusze (ewangeliczni) niech odpoczywają w pokoju, a ci, którym mniemasz się nadać taki przydomek stawiają Ciebie (tzn. sam się stawiasz) w jakiejś próbie stanowienia siebie wyżej niż....- kogóż z siebie czynisz wysuwając tezę o faryzeuszostwie, wobec kogo? wobec czego? nie rozumiem.

===

BA

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 marzec 26 2009 11:59   
Forum

Quote by: swiatlo

Zycie nie jest wartoscia nadrzedna. To jakis mit

Życie jest podstawową wartością ale nie absolutnie nadrzędną

Człowiek jako osoba jest wartością samą w sobie
Człowiek dla człowieka jest rzeczą świętą - homo homini res sacra
Człowiek to byt najdoskonalszy w całej naturze, homo est perfectissimus in entibus.

Traktowanie życia jako świętości a śmierci jako tragedii to twierdzenie że człowiek ma prawo do życia, ale nie ma prawa do śmierci

Jezus dał nam nowe przykazanie, przykazanie miłości
Miłość jest wartością absolutnie nadrzędną
Jednak Bóg starotestamentowy mówi wyraźnie - życie za życie
Życie jest warte tyle co życie i ani troche więcej

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 26 2009 15:44   
Forum

To było nie na miejscu porównywanie czy robienie aluzji do kogokolwiek - bycia faryzeuszem!
Proszę patrzeć pod nogi, by nie zostawiać nie potrzebnego brudu na tym forum Big Grin

Molier jaki z ciebie formalista i papierkowiec! Podważyłeś działalność miliona lekarzy w niełatwych szpitalach biednych bo publicznych (winić rząd) jak i w warunkach ekstremalnych - którzy nie wybierali ale robią wszystko by pomóc każdemu jak.
To nie ja czytam z nie zrozumieniem, ale to Ty próbujesz udowodnić, że serial M.A.S.H. jest odwzorowaniem służby zdrowia! I uważasz, że tylko prywatyzacja była by w stanie uratować sytuacje szpitali - to dopiero było by chore! A niech właścicielem zostanie rasista, feministka albo totalny antykatolik - szpitale muszą być publiczne inaczej było by to tylko rosyjską ruletką!

p.s.
żeby pomóc szpitalom publicznym i pozwolić na samorealizację uważam, że prywatyzacja służby zdrowia powinna być zakazana w każdym przypadku! Dlaczego jeden może prywatnie a drugi nie?? Co więcej usługi lekarzy na tle prywatnym też powinny być zabronione - kiedyś miałam przykład do tej samej kobiety poszłam najpierw gdy pracowała na usługach publicznych - zostałam potraktowana z buta, ale gdy już poszłam prywatnie to mi wyrysowała cały układ zatok wszystko tłumacząc bardzo mile i cierpliwie po czym to czego nie była w stanie wyleczyć w szpitalu - wyleczyła prywatnie! To jest chore!!! Uważam, że każdy powinien robić tyle ile może i najlepiej jak może, nie licząc na dodatkowe pieniądze!!! Szpitale oraz usługi medyczne nie powinny być w ogóle własnością prywatną! Jakby nałożyć odpowiednie kary nawet więzienia to jestem przekonana, że nawet podziemie eutanazyjne czy aborcyjne powoli by zniknęło! Tylko potrzeba być konsekwentnym!!!
(taaaaak czyli jednak nacjonalizm Big Grin)

Pomieszanie z poplataniem. Bzdury powtarzane wielokrotnie. Co Ty w ogole gadasz. Zakazac prywatnie leczyc? Ty jakis socjalizm chcesz budowac. Lekarz ktory prywatnie leczy DBA o pacjenta, bo wie ze wyleczony pacjent jesli cos sie stanie przyjdzie do niego, badz poleci ten szpital komus innemu. Za to pacjent jest zadowolony bo zaplacil i dostal pomoc. A co do aborcji i eutanazji to tak sie sklada ze ona sie rozrasta wlasnie dzieki rządowi, ktory sprawuje kontrole nad szpitalami i DOPLACA do tego interesu.
Najbardziej bawi mnie to co napisalas, ze rzad i miliony lekarzy w publicznych placowkach dbaja o sytuacje kazdego czlowieka. To dlaczego jest tak zle? :p

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 26 2009 16:05   
Forum Moderator
Moderator

No właśnie - lekarz nie leczy by pomóc człowiekowi tylko by być wielkim, sławnym bogaczem - nie ma tu za grosz człowieka w tym schemacie!
A dlaczego rząd? Bo póki co składa się z ludzi, którzy mają identyczne poglądy do Twoich!!!

Jeśli reklama stanie się jedynym motorem bytu - to osobiście będę cię o to obwiniać!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 marzec 26 2009 16:09   
Forum

No właśnie - lekarz nie leczy by pomóc człowiekowi tylko by być wielkim, sławnym bogaczem - nie ma tu za grosz człowieka w tym schemacie!
A dlaczego rząd? Bo póki co składa się z ludzi, którzy mają identyczne poglądy do Twoich!!!

Jeśli reklama stanie się jedynym motorem bytu - to osobiście będę cię o to obwiniać!

Lekarz ktory ma wiecej pacjentow. Ma wiekszy przychod. Ma wiecej pieniedzy, by utrzymac rodzine. Co w tym zlego? Chcesz zeby wszyscy byli biedni? To jest chore.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 26 2009 16:25   
Forum Moderator
Moderator

ehhh EOT

Rolling Eyes

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 27 2009 01:24   
Forum

Dam wam taki przykład mieszkam w dzielnicy która jest biedna (slumsy) tak jakoś wyszło że mojej sąsiadki dziecko się przeziębiło i była zmuszona udać się z nim do szpitala oczywiście przyjeli dziecko i ona mogła zostać z dzieckiem razem na sali też była ze swoim dzieckiem inna kobieta gdy tamto dziecko zakaszlało to do niego pszychodziły dwie pielęgniarki a gdy mojej znajomej zakaszlało gdy były obecne na sali te pielęgniarki to powiedziały by sama dała jej coś na kaszel by nie rozsiewała zarazków nawet nie podeszły bo jak stwierdziły możemy się od niej zarazić.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 27 2009 07:27   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: stachgla

Quote by: Rafi+F

Znani nam z ewangelii faryzeusze też w każdej sytuacji potrafili bezbłędnie orzekać, który wybór jest prawidłowy, z który fałszywy.

Argumentum ad hominem, w zasadzie to osiągnąłeś taki biblijny punkt Godwina.
Gratulacje Laughing Out Loud

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 27 2009 07:28   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: ZibiShalom

Dam wam taki przykład mieszkam w dzielnicy która jest biedna (slumsy) tak jakoś wyszło że mojej sąsiadki dziecko się przeziębiło i była zmuszona udać się z nim do szpitala oczywiście przyjeli dziecko i ona mogła zostać z dzieckiem razem na sali też była ze swoim dzieckiem inna kobieta gdy tamto dziecko zakaszlało to do niego pszychodziły dwie pielęgniarki a gdy mojej znajomej zakaszlało gdy były obecne na sali te pielęgniarki to powiedziały by sama dała jej coś na kaszel by nie rozsiewała zarazków nawet nie podeszły bo jak stwierdziły możemy się od niej zarazić.

I dowodzi to tylko głupocie ludzkiej, nic więcej.

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 27 2009 10:34   
Forum Moderator
Moderator

i na tym będzie Zibi polegać służba zdrowia - jak dopuścimy do prywatyzacji. Bo Pan Molier uważa, że każdy zarabia na siebie - byle tylko Ci się Molier noga nie podwinęła bo sam sobie kopiesz dołki!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 27 2009 11:22   
Forum Moderator
Moderator

i na tym będzie Zibi polegać służba zdrowia - jak dopuścimy do prywatyzacji. Bo Pan Molier uważa, że każdy zarabia na siebie - byle tylko Ci się Molier noga nie podwinęła bo sam sobie kopiesz dołki!!!

Zakończmy off-top na temat struktury służby zdrowia.

===

Cytat 
kazema
 marzec 27 2009 12:22   
Forum

Bo Pan Molier uważa, że każdy zarabia na siebie - byle tylko Ci się Molier noga nie podwinęła bo sam sobie kopiesz dołki!!!

Pan Molier ma rację. Życie to nie bajka i pieniądz się liczy. Nie ma cudownego systemu, a nacjonalizcja droga Paraklet też nie jest uczciwa. Nie wszyscy biedni są biedni bo im wiatr wieje w oczy. Wielu z nich po prostu nie wykorzystało swoich 'talentów'. A każdy jakiś ma. Należy tylko go dobrze zainwestować.Pan Molier wie co pisze.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 27 2009 12:58   
Forum Moderator
Moderator

Czyli tych ludzi którym się nie udało nie z własnej winy - mamy zaliczyć do statystyk!!!!??? I jakim prawem to my mamy decydować komu dać szanse a komu nie??

Nie tego uczył Jezus!!!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,56 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty