Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 opętanie kiedy i czy już??
 |  Wersja do druku
Angelika Mojeścik
 marzec 28 2009 23:35  (Czytany 7425 razy)  
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Mam takie pytanie - jak rozpoznać czy ktoś jest opętany czy tylko chory mentalnie? Do tego kiedy jest to opętanie a kiedy jeszcze nie?
Pytanie zadaję, gdyż spotkałam się z opinią, że każdy człowiek jest opętany - jeden mniej drugi bardziej, a szatan pokazuje swoją obecność tylko w momentach krytycznych gdy nie daje mu się wyboru - gdyż jest to objaw jego słabości...

Jak to wygląda??

Potworek oraz inni kochani ateiści jeśli już musicie coś napisać to proszę by nie burzyć tematu -znacie do mnie e-mail Big Grin No chyba, że któryś z Was ma do napisania coś zgodnego z moją wiarą jak i uszanowaniem poglądów w niej panujących SmileSmile

Shalom z buziakiem w nos Smile

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
potwor
 marzec 28 2009 23:47   
Forum

kiedyś zwykła padaczka wystarczyła żeby nazwać człowieka opętanym przez szatana i kamień najlepszym lekarstwem.

===

Dzięki Bogu jestem ateistą...

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 28 2009 23:51   
Forum Moderator
Moderator

Kotek?? Big Grin
Jak ja cię znam, wręcz na wylot Big Grin

Jak już zacząłeś to skończ Smile - a teraz?? Tylko prooooszę utrzymaj to w poważnym tonie Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 marzec 29 2009 01:38   
Forum

Jak zacznie mówić językami wszystkimi
Chodzić nocami ciemnymi
Ukrywać się gdzieś pomiędzy innymi

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 29 2009 01:46   
Forum Moderator
Moderator

Eek! W takim razie: MM czy ty jesteś opętany????

wybacz pastorze ale potrzebuję więcej wskazówek Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bożena Gaworska – Aleksandrowicz
 marzec 29 2009 04:56   
Forum

Aczkolwiek śmieszy takie postawienie sprawy, ze kazdy człowiek jest opętany w rozumieniu demonicznym opętania, tyleż faktycznie używamy określeń - opętany żądzą pieniądza, władzy, wiedzy, popularności. Używamy nie przypisując ładunku stricte znaczeniowego słowu opętany, chcąc jedynie określić postawę człowieka wobec życia myśląc o owładnięciu myśli, działań, które nakierowane są na realizację celów jakie sobie człowiek stawia za wytyczne swojego życia- czyli upraszczamy.
Czym innym jest np. (i tu ogromny skrót) utrata tożsamości, zawężenie świadomości cały szereg zachowan nieporządanych wykraczających poza te, nad którymi panować potrafimy przy uzyciu siły własnej woli, które przeszkadzając w życiu są przeszkodą w funkcjonowaniu jednostki na tyle, że bardzo różne są od przeciętnych zachowań, a i sama jednostka czuje dyskomfort w funkcjonowaniu normatywnym, (cokolwiek za normę uznać, ale powiedzmy, że żądza pieniądza, wladzy, popularności za jakąś tam normę uznajemy, a i nazwać potrafimy jako jedynie idę fix, przerysowaniem ego, czy sposobem na życie) tu już można zacząć doszukiwać się, czy opętania, czy choroby psychicznej, czy nowotworowej?.... Jeśli nie mieści się zachowanie jednostki w granicach i przeszkadza jej samej, a i otoczeniu tu wyzwanie dla medycyny, psychiatrii, a gdy ta nie znajduje potwierdzeń dla egzorcystów.
Czyli wychodzi mi, że zaburzenia przeszkadzające żyć jednostce, a i żyć z nią różne od ( i tu znów ogromny skrót)psychoz, urojeń, omamów, transów na różnym tle, utrzymujące się, gdy medycyna nie znajduje potwierdzenia zaburzeń i nie ma podstaw zakalsyfikować je jako psychiatryczne można próbować klasyfikować jako te o podłożu demonicznym.
A ja teraz opętana jestem myślą o śnie, którego gdzieś wcięło mimo, że mi godzinę ekonomiczni obliczacze nakierowani na oszczędności ukradli.

===

BA

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 29 2009 09:06   
Forum

Quote by: paraklet

Mam takie pytanie - jak rozpoznać czy ktoś jest opętany czy tylko chory mentalnie? Do tego kiedy jest to opętanie a kiedy jeszcze nie?
Pytanie zadaję, gdyż spotkałam się z opinią, że każdy człowiek jest opętany - jeden mniej drugi bardziej, a szatan pokazuje swoją obecność tylko w momentach krytycznych gdy nie daje mu się wyboru - gdyż jest to objaw jego słabości...

nigdy nie spotkalem się z opinią, że:
- każdy człowiek jest opętany - jeden mniej drugi bardziej
zachęcam do przeczytania artykułu Romana Zająca z Kosciol.pl gdzie przypomina sie podsatwową definicje, że zgodnie z definicją teologiczną, opętanie (posessio) występuje wówczas, gdy demon w taki sposób wykorzystuje ludzki mózg, aby sterować ciałem opętanego, a więc zmusza go do mówienia i robienia rzeczy, za które dana osoba nie może być odpowiedzialna, a często nawet nie byłaby zdolna tego uczynić. W skrajnych przypadkach jest to zaś pełne przejęcie kontroli nad ciałem. Ustami opętanego nie mówi więc już on sam, ale demon. Jest to po prostu obecnośc w człowieku obcej inteligentnej istoty
ciekawe też są teksty na katolickiej stronie o egzorcyzmach

- szatan pokazuje swoją obecność tylko w momentach krytycznych gdy nie daje mu się wyboru - gdyż jest to objaw jego słabości...
skąd taka opinia?

co do pytania jakie zadałaś później: nie, nie jestem opętany

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 29 2009 11:00   
Forum Moderator
Moderator

1. Ale nie musi być to pełna kontrola? Ja mam pewne uzależnienie, myślałam, że już z niego wyszłam - miałam silne wsparcie w grupie modlitewnej ale ostatnio były momenty, że nie umiałam nad tym panować i ciągle w nim trwam (dobre kilka lat). Silna uzależnienie czy opętanie?

2. Z książki przewodnika duchownego Baptystów - którą poleciłam wcześniej. Jest on protestanckim "egzorcystą".

3. Smile ufff Razz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 29 2009 11:18   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: BA

Aczkolwiek śmieszy takie postawienie sprawy, ze kazdy człowiek jest opętany w rozumieniu demonicznym opętania, tyleż faktycznie używamy określeń - opętany żądzą pieniądza, władzy, wiedzy, popularności. Używamy nie przypisując ładunku stricte znaczeniowego słowu opętany, chcąc jedynie określić postawę człowieka wobec życia myśląc o owładnięciu myśli, działań, które nakierowane są na realizację celów jakie sobie człowiek stawia za wytyczne swojego życia- czyli upraszczamy.
Czym innym jest np. (i tu ogromny skrót) utrata tożsamości, zawężenie świadomości cały szereg zachowan nieporządanych wykraczających poza te, nad którymi panować potrafimy przy uzyciu siły własnej woli, które przeszkadzając w życiu są przeszkodą w funkcjonowaniu jednostki na tyle, że bardzo różne są od przeciętnych zachowań, a i sama jednostka czuje dyskomfort w funkcjonowaniu normatywnym, (cokolwiek za normę uznać, ale powiedzmy, że żądza pieniądza, wladzy, popularności za jakąś tam normę uznajemy, a i nazwać potrafimy jako jedynie idę fix, przerysowaniem ego, czy sposobem na życie) tu już można zacząć doszukiwać się, czy opętania, czy choroby psychicznej, czy nowotworowej?.... Jeśli nie mieści się zachowanie jednostki w granicach i przeszkadza jej samej, a i otoczeniu tu wyzwanie dla medycyny, psychiatrii, a gdy ta nie znajduje potwierdzeń dla egzorcystów.
Czyli wychodzi mi, że zaburzenia przeszkadzające żyć jednostce, a i żyć z nią różne od ( i tu znów ogromny skrót)psychoz, urojeń, omamów, transów na różnym tle, utrzymujące się, gdy medycyna nie znajduje potwierdzenia zaburzeń i nie ma podstaw zakalsyfikować je jako psychiatryczne można próbować klasyfikować jako te o podłożu demonicznym.
A ja teraz opętana jestem myślą o śnie, którego gdzieś wcięło mimo, że mi godzinę ekonomiczni obliczacze nakierowani na oszczędności ukradli.

To BA podam może jakiś konkretniejszy przykład.
Kobieta po 40, bardzo impulsywna, szybko wpada w złość bez zahamowań. I właśnie te hamulce budzą niepewność - gdy zaczyna się złościć nie panuje nad sobą - potrafi rzucić się z pięściami na drugą osobę (np motywem może być wspomnienie z przed kilku lat o tym, że owa osoba tak a nie inaczej postąpiła), potrafi przejść do najbardziej wyszukanych wulgaryzmów tylko dlatego, że ktoś się z nią nie zgadzał. Krzyk, płacz, wrzask - na porządku dziennym.
Lecz gdy dochodziła do siebie po owych napadach najczęściej pamiętała tylko początek swojego zachowania i koniec plus przerażenie jakiego doświadczała po uświadomieniu sobie co zrobiła.
Psycholog wysłał do psychiatry, a psychiatra dał leki na nerwicę z wielkim wahaniem - gdyż kobieta w momencie kiedy miała świadomość i kontrolę nad sobą, zawsze dobrze kontaktowała, miła, samokrytyczna bez przesadyzmu i nawet na swój sposób obiektywna. Lecz po lekach się pogorszyło do tego stopnia, że życie jej bliskich było zagrożone.
Zmiana leków, większa częstotliwość terapii - niby miało pomóc, bo wtedy jak i zawsze oprócz ataków złości - była strasznie dobrą i pełną zrozumienia osobą, otwartą na ludzi - lecz wystarczył jeden impuls by zapominała o rzeczywistości.

Dopiero od pół roku gdy zaczęła uczęszczać na spotkania grupy Mamre (odłożyła wtedy wszystkie leki) i miała kilka wizyt u egzorcysty - widać poprawę. Nie przechodzi do rękoczynów po tym jak ktoś się z nią nie zgodzi, nie wpada w furię na samo wspomnienie o denerwującej sytuacji, przestała uciekać się do manipulacji, zastraszania i wymuszania u innych swojej pozycji.
Dobra matka, nauczycielka z 23 letnim stażem - nikt nigdy nie powiedział by, że to opętanie i do tej pory nie wiadomo czy to faktycznie było opętanie. A zaczęło się tylko od impulsywności (zawsze reagowała emocjami).

Tak więc zadaje pytanie - czy to już było opętanie?
Jeśli tak - to jestem skłonna uwierzyć, że każdy mając swoje uzależnienia, słabości nad którymi krok po kroku traci panowanie - jest na swój sposób opętany.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 29 2009 11:47   
Forum

Eksorcismos z gr. zaklinacz, biegun. Pan Jezus gdy wyganiał z opętanych demony nie uprawiał specjalnych praktyk tak samo Paweł, Piotr i inni w Nowym Testamencie jedyne miejsce gdzie wspomniani są Egzorcyści to mowa jest o synach Scewy gdy próbowałi to czynić to co powiedziały demony ? Jezusa znamy a i Pawła a też że było siedmiu synów a opętany jeden to on tych synów pobił. Polecam ci książkę dr. Samrela "Egzorcyzm".

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 marzec 29 2009 13:04   
Forum

Jeśli tak - to jestem skłonna uwierzyć, że każdy mając swoje uzależnienia, słabości nad którymi krok po kroku traci panowanie - jest na swój sposób opętany.

Wydaje mi się, że pojęcie 'opętanie' jest często nadużywane (a na pewno w tym przypadku), tak samo zresztą jak 'grzech'. Pewnie to wynika po prostu z ich niezrozumienia.

Pozdrawiam.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 29 2009 13:12   
Forum

Quote by: ZibiShalom

Eksorcismos z gr. zaklinacz, biegun. Pan Jezus gdy wyganiał z opętanych demony nie uprawiał specjalnych praktyk tak samo Paweł, Piotr i inni w Nowym Testamencie jedyne miejsce gdzie wspomniani są Egzorcyści to mowa jest o synach Scewy gdy próbowałi to czynić to co powiedziały demony ? Jezusa znamy a i Pawła a też że było siedmiu synów a opętany jeden to on tych synów pobił. Polecam ci książkę dr. Samrela "Egzorcyzm".

ale po co o tym piszesz?
Nie uznajesz egzorcystów? Bo Paraklet nie pytała o egzorycystow tylko o fakt opętania

Jak sie ma do tego: Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Pastor
 marzec 29 2009 13:34   
Forum

Quote by: medieval_man
Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie

Toż Matka Ann Lee pasuje do tego opisu jak ulał.

Paraklet - takie znaczne zainteresowanie opętaniem spowoduje znaczne zainteresowanie Demonów twoją osobą.
W swoim czasie z nieukrywany entuzjazmem brudziłem sobie ręce magią chaosu.

Lepiej nie chciej przekonać sie na własnej skórze jak wygląda niechciane odczuwanie obecności jakiejś nieprzyjaznej istoty.(demonów, serwitorów)
Koszmary w nocy, paranoje za dnia. Jeśli możesz to trzymaj sie od tych spraw z daleka.
Najlepiej nie wchodzić w dialog z szatanem. No chyba że cie pociąga w jakiś sposób

===

Rzeczywistość należy do Chrystusa. (Kol 2,17) U Jego boku cały kosmos wyruszy w bój przeciw głupocie. (Mdr 5,17-20)

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 29 2009 15:01   
Forum

Rolling Eyes jako takich nie uznaję bo tak jak PP napisał nie wolno wdawać się z demonami w dialogi, tylko trzeba uwalniać ludzi w Imieniu Jezusa chciałem przez to ukazać że nie ma osobnej funkcji jak Egzorcysta gdyż drogi MM wszyscy wierzący mają moc wypędzania demonów WSZYSCY a nie jakaś wyodrębniona grupa ludzi. Kazema co innego jest opętanie a co innego zdemonizowanie. Paraklet czy robisz to bezwolnie tzn. jeżeli niechcesz tego robić a robisz to wtedy jest opętanie a gdy jakaś myśl cię popych by to zrobić i jesteś w stanie się oprzeć i opierasz się lecz po jakimś czasie wracasz do tego czynu to jest zdemonizowanie. zawsze gdy spotykają się dwa Królestwa tak jak dwa fronty ciepły i zimny następuje konfrontacja i demon jeżeli jest w takiej osobie to napewno da znać że jest w środku tej osoby. i objawiać może się różnie w zależności od tego na jaki haczyk ją złapał.Cool

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 29 2009 15:12   
Forum Moderator
Moderator

Ja też uważam razem z Zibim i z PŚ - że każdy może w imieniu Jezusa pomagać - tylko, że jako Katoliczka znam takich co się na to porywają bo to wydaje się takie fajne być ponad złymi duchami - i tym samym zapominając że szatan i demony to mądre istoty (nie czytają w myślach, ani nie znają przyszłości - ale są dobrymi obserwatorami i umieją przewidzieć wiele naszych zachowań). Dlatego jestem jak najbardziej za tym, że KRK kontroluje księży którzy się tym zajmują i że są to księża z odpowiednią wiedzą i studiami oraz doświadczeniem.
Dlatego mimo, że zgadzam się z Zibim - popieram funkcję Egzorcystów takimi jakimi są Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 marzec 29 2009 15:32   
Forum

tak jak ci synowie Scewy oni właśnie się bawili bo nie znali procedury (zaklęcia) tak nie wolno się bawić i trzeba się solidnie przygotować by walczyć 1) post, molitwa i zbroja Boża (one nas wtedy nie ruszą) 2) nasze nastawienie że wygramy 3) nie wolno się bać demonów (one to wyczują) 4) trzeba znać kluczowe wersety (one też znają PŚ) 5) musimy mieć modlitewne wsparcie współwierzących z kościoła i tak uzbrojeni możemy iść na wojnę z demonami. Dr. Lester Samrel opisuje w tej książce Paraklecie uwolnienie pewnej dziewczyny którą dręczyły dwa demony one ją gryzły i ślady po ugryzieniach było widać. polecam tą książkę każdemu by ją przeczytał tobie też siostrzyczko P.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 marzec 29 2009 15:59   
Forum

widzisz drogi zibishalom, my w Kościele rzymskim też wierzymy, że nie wolno wdawać się z demonami w dialogi, tylko trzeba uwalniać ludzi w Imieniu Jezusa ,

Ale
czytając Listy Apostoła Pawla, wierzymy też, że w Kościele
Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch;
różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan;
różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich.
Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra.
Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa,
drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha,
innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu,
innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu,
innemu dar czynienia cudów,
innemu proroctwo,
innemu rozpoznawanie duchów,
innemu dar języków
i wreszcie innemu łaska tłumaczenia języków.
Wszystko zaś sprawia jeden i ten sam Duch, udzielając każdemu tak, jak chce.

dlatego też Kosciół wyznacza niektóre (przygotowane i poddane rozeznaniu co do charyzmatu) osoby do pełnienia posłgi egzorcysty.
Tekst z Mt 16, 17 nie mowi, że wszyscy - w sensie każdy po kolei bedzie miał moc wypędzana demonów, ale że pośród wierzących będą tacy,
co będa wypędzali duchy i tacy,
tacy co nowymi językami mówić będą;
tacy co węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić.
Tacy co, na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie.

a więc nie WSZYSCY w sensie każdy tylko w sensie: KOŚCIÓŁ bedzie to robił poprzez swe liczne członki i wszystklo wedlug porządku a nie byle jak.

W pełni więc popieram zdanie paraklet, że KRK kontroluje księży którzy się tym zajmują i że są to księża z odpowiednią wiedzą i studiami oraz doświadczeniem. a nie pierwszy lepszy, komu sie wydaje, że bedzie mógł rozkazywac demonom.

A synowie Skewasa nie byli do funkcji wypedzania duchów przez Kościoł poslani tylko sami z siebie to robili. Traktowali Imie Jezusa jak słowo magiczne, co jest bez sensu.
I nie ma znaczenia, czy znali jak to piszesz :"zaklęcia". Bo nie na "zakleciach" rzecz polega ale na tym czy ma się łączność z Jezusem, a szerszym znaczeniu z Kosciołem.My, katolicy wierzymy, że wszelkie nasze dzialania, jesli nie wynikają z "posłania" (misji) przez Kościół są daremne.

===

Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 29 2009 16:34   
Forum Moderator
Moderator

ZAKLĘCIA???????????

Eek! Eek! Eek! Eek! Zibi wybacz nasza rozmowa w tej chwili została zakończona - jeśli ty traktujesz wiarę jako moc magiczną to nie mamy o czym rozmawiać ....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bożena Gaworska – Aleksandrowicz
 marzec 29 2009 18:10   
Forum

Paraklet, nie potrafię powiedzieć nic więcej niż powiedziałam. Moja wiedza w tym zakresie jest zbyt marginalna, a i zainteresowanie właściwie bardzo bierne tym zagadnieniem. To co napisałam wcześniej jest powierzchowną wiedzą encyklopedyczną, wysiadam, że tak powiem przy czytaniu literatury na ten temat.
Nie spotkałam się nigdy w życiu z żadnym przypadkiem, który miałby znamiona opętania. Podsłuchuję nieraz na Białorusi rozmowy duchownych, o problemie babek, które trudnią się dziwnymi tak to nazwę praktykami, słyszę wówczas teksty o tym, że tam już szatan działa, ale bardziej dotyczy to jakichś dziwnych praktyk leczenia.Przy czym widocznie nie jest to problemem o jakim tu mowa, a raczej niezrozumienia i tego o czym pisze Zibi- co z kolei również jak to już napisałaś skreśla go z listy dyskutantów jako, że myli pojęcia.
Byłam świadkiem gdy kobieta proponowała mojej znajomej jakąś " zaklętą" wodę bo jej dziecko płakało, kobieta postawiła diagnozę, że przestraszone i odczynić należy, a owa woda, w której posiadaniu jest skutecznie takie sprawy załatwia. Efekt był taki, że dostałam czkawki tłumiąc śmiech.
. Bardziej jednak ja skłaniam się w stronę nazywania tego co tu obserwuję zabobonną działalnością, gusłami i brakiem konsekwencji duchownych w pracy nad takimi osobami.
Na nosa natomiast jestem skłonna podzielić zdanie Kazemy, że nadużywamy pojęcia. A również podzielić zdanie Twoje i MM, że jeśli już egzorcyzmy i egzorcyści to jedynie osoby konkretnie do tego przygotowane i kontrolowane.
Myślę, że bariera jest tak śliska i tak niejednoznaczna, a i medycyna nie potrafi rozróżniać, klasyfikować wielu jeszcze chorób iż postawienie diagnozy czy coś jest przypadkiem klinicznym, czy demonicznym jest bardzo bardzo trudne i bardzo bardzo niejednoznaczne.

===

BA

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 marzec 29 2009 19:06   
Forum

Kobieta po 40, bardzo impulsywna, szybko wpada w złość bez zahamowań. I właśnie te hamulce budzą niepewność - gdy zaczyna się złościć nie panuje nad sobą - potrafi rzucić się z pięściami na drugą osobę (np motywem może być wspomnienie z przed kilku lat o tym, że owa osoba tak a nie inaczej postąpiła), potrafi przejść do najbardziej wyszukanych wulgaryzmów tylko dlatego, że ktoś się z nią nie zgadzał. Krzyk, płacz, wrzask - na porządku dziennym.
Lecz gdy dochodziła do siebie po owych napadach najczęściej pamiętała tylko początek swojego zachowania i koniec plus przerażenie jakiego doświadczała po uświadomieniu sobie co zrobiła.
Psycholog wysłał do psychiatry, a psychiatra dał leki na nerwicę z wielkim wahaniem - gdyż kobieta w momencie kiedy miała świadomość i kontrolę nad sobą, zawsze dobrze kontaktowała, miła, samokrytyczna bez przesadyzmu i nawet na swój sposób obiektywna. Lecz po lekach się pogorszyło do tego stopnia, że życie jej bliskich było zagrożone.
Zmiana leków, większa częstotliwość terapii - niby miało pomóc, bo wtedy jak i zawsze oprócz ataków złości - była strasznie dobrą i pełną zrozumienia osobą, otwartą na ludzi - lecz wystarczył jeden impuls by zapominała o rzeczywistości.

Jeśli chodzi o ten konkretny przypadek to żadne tam opętanie.
Brawo dla lekarzy. Ja bym nie powiedział że jest to nerwica
Z miejca diazepam albo fluoksetyna i po problemie
Sam z chęcią bym przegryzł Wink

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 marzec 30 2009 21:19   
Forum

Paraklet - co do tego, że każdy jest opętany - mylisz opętanie ze zniewoleniem. ja słyszałem, że każdy jest zniewolony. To zniewolenie powoduje, że grzeszymy.
Opętanie natomiast występuje w określonych sytuacjach - zazwyczaj sami wcześniej do tego dopuszczamy.

Kiedy rozpoznajemy opętanie - z tego co wiem to po egzorcyzmie wstępnym - kapłan podchodzi do "podejrzanego" i bez mówienia czegokolwiek, żadnych ruchów i gestów nakazuje szatanowi ujawnić się w imię Jezusa Chrystusa. Gdy nic się nie dzieje - to raczej choroba psychiczna. Jednakże niekiedy odzywa się demon i wtedy rozpoczyna sie egzorcyzm, który jest de facto - największa porażką "czarnego".

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 30 2009 21:38   
Forum Moderator
Moderator

demony nie czytają w myślach (tak jest napisane w Biblii) więc jak im rozkazuje? Nie słyszą modlitw - czyli?

Ale dziękuje za rozgraniczenie zniewolenia od opętania Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Arek_Sz
 marzec 30 2009 22:19   
Forum

Nie słyszą myśli, ale hmm... jak to było? Nie pamiętam dobrze, ale to jest jakoś tak, że prosi się Jezusa, by rozkazał demonom ujawnienie się. Dopiero później mówi się "W Imię Jezusa". Ale pewny nie jestem - sprawdź dla pewności w sieci...

===

Sercem można tak samo kochać jak i nienawidzić... ФΩΣ - ΖΩΗ OAZOWICZ

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 30 2009 22:23   
Forum Moderator
Moderator

Była bym wdzięczna Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
karol_dabrowski
 marzec 30 2009 23:09   
Forum Moderator
Moderator

Hm...
1. Nie każdy jest zniewolony, tymbardziej opętany. Grzeszenie jest spowodowane skłonnością do grzechu, zniewolenie to daleko idące implikacje wynikające z praktykowania grzechu.
2. Opętanie to przejęcie kontroli nad człowiekiem przez diabła, który ujawnia się podczas konfrontacji gdy pojawia się człowiek pełen Ducha Świętego - zły duch nie może znieść obecności Bożej.
3. Demony nie czytają w myślach, tylko Bóg przenika wszystko jak mówi Biblia.
Tak ja to widzę,
Pozdr.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 marzec 30 2009 23:27   
Forum

Quote by: karol_dabrowski

2. Opętanie to przejęcie kontroli nad człowiekiem przez diabła

Wydaje mi się że człowiek pozwala na przejęcie kontroli nad sobą demonom, czyli opętanie jest wynikiem oddania się człowieka siłom nieczystym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 30 2009 23:35   
Forum Moderator
Moderator

Bardzo względnie to napisałeś - człowiek nie musi wcale powiedzieć TAK WŁAŹCIE - wystarczy głupota ludzka albo naiwność.
Nie zapominajmy, że szatan to mądre i spostrzegawcze stworzenie - nie będzie czekał na zaproszenie, wystarczy mu nawet tak śmieszna rzecz jak zajęcia z jogi, wizyta u wróżki, czy nawet aromaterapia - wszystko zależy od wrażliwości i podatności człowieka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 marzec 31 2009 00:10   
Forum

Najgorsze te boruty cerkiewne, te Welesa pomioty, które przez nozdrza wchodzą do dusz nieświadomym Moskalom, chcącym tylko nacieszyć węch zapachem ładanu. Big Grin

A tak na poważnie - dziecięce oburzenie w Twym, Paraklet, wykonaniu na użycie przez Zibiego słowa 'zaklęcie', to jest niepoważne... Napisał: bo nie znali procedury (zaklęcia). A Ty, zamiast zapytać, co przez to rozumie (bo, na miłość Pańską, mógł się tak nieopatrznie wyrazić po prostu...), oczywiście musisz i jemu imputowac przekonania, których nigdzie nie wyraził, po czym ostentacyjnie dawać do zrozumienia, ze Zibi jest niegodny rozmowy z Tobą, jaśnie oświeconą krześcijanką, co to nie miesza religii z magią (cokolwiek by to znaczyło, bo o definicję magii spierają się sami okultyści).

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 marzec 31 2009 00:24   
Forum Moderator
Moderator

A ty musisz pouczać bo inaczej czułbyś się nieważny i ominięty. Już Ci pisałam, że przykro mi z Twojego powodu - nie będę się potwarzać choć me uczucie się umacnia.

Zrozumiałam o co Zibiemu chodzi i co miał na myśli, a on zrozumiał o co mi chodziło - to co napisał było z lekka wyśmiewcze gdyż jak sam stwierdził nie ma zawodu egzorcysty.
A ty Mareczku wzbijasz pył bez potrzeby ale to jak już pisałam powyżej. Ż.A.L.

Ale wiesz co - skoro cię to umacnia i sprawia, że lepiej się czujesz to będzie przyjemnością dla mnie podziękowanie Ci za zwrócenie mi uwagi. Cool

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pastor
 marzec 31 2009 01:16   
Forum

Bardzo względnie to napisałeś - człowiek nie musi wcale powiedzieć TAK WŁAŹCIE - wystarczy głupota ludzka albo naiwność.
Nie zapominajmy, że szatan to mądre i spostrzegawcze stworzenie - nie będzie czekał na zaproszenie, wystarczy mu nawet tak śmieszna rzecz jak zajęcia z jogi, wizyta u wróżki, czy nawet aromaterapia - wszystko zależy od wrażliwości i podatności człowieka.

Pisz co chcesz jestem pewien że człowiek zaprasza do siebie demony świadomie, choć może sam podświadomie temu zaprzecza.
Zawsze gdy nachodzi cię ochota poznania więcej(wróżka) lub pozyskania sił do kontrolowania rzeczywistości lub innych stworzeń
Gdy nachodzi cię ochota bycia lepszym od innych czy manipulacji te myśli nie pochodzą od ciebie
I jeśli zwabi cię ta pokusa - tak chce znać przyszłość - i wkręcisz sie w to
To po jakimś czasie nie uznasz że to jest śmieszna wizyta u wróżki(która najczęściej nic nie wie) ale odczujesz obecność siły która oferuje ci poznanie
I ty wiesz że to jest realne, jeśli odpowiesz "tak" to koniec
Jeśli odpowiesz "nie" to demon i tak nie odpuści, zapamięta cię.
Pamiętaj że zawsze więcej stracisz niż zyskasz.

Anioły, te upadłe też, mogą znać twoje myśli tylko jeśli im na to pozwolisz
Anioł Stróż jest przy mnie zawsze i wiem o tym, rozmawiam z nim
Czuje jego pomoc w walce duchowej.
Albo jak wolisz jestem wariatem i dyskusja ze mną nie ma sensu, whatever

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,74 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty