Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Dziwni święci + bierzmowanie
 |  Wersja do druku
Robert
 maj 21 2010 18:38   
Forum

Status: offline

Ja bym jeszcze do dziwnych świętych dodał św. Juana Diego - osobę, która pomimo że nie istniała, została wyniesiona na ołtarze. Okazuje się (wszystko na to wskazuje), że kult tego świętego i Matki Boskiej z Guadelupe ma swój początek w czyimś palcu, z którego został wyssany.
Dlaczego? Bo dopiero 100 lat po jego rzekomym objawieniu, pojawia się on na kartach histiorii. A płótno z rzekomo cudownie powstałym wizerunkiem Matki Boskiej, uznaje się za w pewnym sensie fałszerstwo - są ślady pędzla, podmalowywania wyblakłych miejsc i prób ratowania płótna.
Czy modlitwa poprzez tego jegomościa ma jakąś moc? Smile

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 maj 21 2010 20:31   
Forum Moderator
Moderator

Eek! pomyliłeś pojęcia ... i potem się dziwisz że mamy ateistów za pomyleńców Razz

nie modlimy się przez kogoś czy do kogoś ale Z kimś - i modlitwa zarówno twoja osobista jak i twoja plus modlitwa danego świętego DO BOGA - może mieć taką samą "moc". Wszystko zależy od wiary Smile

A co jeśli święty nie istniał? No to modlitwa i tak ma tą samą "moc" (zdecydowanie nie lubię tego słowa w odniesieniu do chrześcijaństwa ... za bardzo NA). Pewności nie ma czy istniał (są pewne świadectwa - dlatego został wyniesiony na ołtarze bo są świadectwa ludzi oraz cuda które miały się dokonać za wstawiennictwem tego świętego do Boga - to nie ON tylko jego modlitwa do Boga i wtedy BÓG dokonuje cudów) dlatego ten kto wierzy niech się modli a ten kto nie wierzy - to jego modlitwa będzie mieć taką samą siłę Smile

Warunek jest jeden - każda modlitwa musi być szczera i prosto z serca SmileSmile

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 21 2010 22:28   
Forum

Quote by: paraklet

Eek! pomyliłeś pojęcia ... i potem się dziwisz że mamy ateistów za pomyleńców Razz

nie modlimy się przez kogoś czy do kogoś ale Z kimś - i modlitwa zarówno twoja osobista jak i twoja plus modlitwa danego świętego DO BOGA - może mieć taką samą "moc". Wszystko zależy od wiary Smile

Z kims??? Czyli mowiac "swiety Antoni kochany, wstaw sie za mna, zebym miala sile zdac egzamin", to modlisz sie "z"? Ciekawa teoria. Z tego, co pamietam, to ksiadz mi mowil "nie modlisz sie do swietych, tylko przez swietych". Ale mi tu nie o to chodzilo. Sednem mojego wczesniejszego postu bylo to, ze Juan Diego najprawdopodobniej nie istnial. Zatem, co do za swiety? Jak bym byl w wieku bierzmowalniczym, to wzialbym go sobie na patrona. A co... Smile

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 maj 21 2010 23:27   
Forum Moderator
Moderator

to nie modlę się do świętego tylko go proszę by on się pomodlił - a w tym jest różnica Smile
nie wiem do kogo ty się modlisz - ale uwierz, że ja, jako ortodoksyjna Katoliczka tylko i wyłącznie do Trójcy Świętej Smile

A mówiąc - wstaw się za mną - nie modlę się do świętych Smile

A co do świętego - to zanim byś wziął sobie go na patrona to musiałbyś o nim trochę poczytać (bo inaczej byś w życiu nie wpadł, że mógł istnieć) - i jak pisałam powyżej - jest kilka źródeł które mówią, że on jednak istniał i fakt, że ty w to nie wierzysz, nie wyklucza tego że te źródła istnieją Smile

Więc skoro ktoś uważa, że on istniał - to proszę bardzo Smile
A jeśli ktoś tak nie uważa - to najnormalniej sobie nie bierze Smile

A powiedz mi ile osób faktycznie prosi swoich patronów o wstawiennictwo?
Więc jeśli ktoś bierze sobie świętego za patrona i nawet nie pofatyguje się by sprawdzić kim był, co robił i jakie pozostawił po sobie znaki - to oznacza, że nie traktuje bierzmowania poważnie a tym bardziej patrona Smile więc bez sensu takie gdybanie Smile

A do ochrony - jeśli o to pytasz to mamy aniołów Smile A patroni oprócz bierzmowania są z chrztu Smile

Więc jeśli owy święty nie istniał to pewnie się za Tobą nie wstawi Smile ale to wcale nie umniejsza siły modlitwy ...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 22 2010 08:17   
Forum Moderator
Moderator

to nie modlę się do świętego tylko go proszę by on się pomodlił - a w tym jest różnica Smile
nie wiem do kogo ty się modlisz - ale uwierz, że ja, jako ortodoksyjna Katoliczka tylko i wyłącznie do Trójcy Świętej Smile

Oto prawdziwa ortodoksja (a nie spory o język, miejsce ołtarza czy inne drobiazgi). Jestem z Ciebie dumny (choć nie mam do tego praw Cool )

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
xxx
 maj 22 2010 15:55   
Forum

Nie no prawdziwa ortodoksa to by była jakby się nie wdawać w takie szczegóły jak osoby... wierzyć w Boga i tyle, po co te szczegóły które dzielą?

Idac dalej tym tokiem myslenia to pierwszymi zamachowcami i burzycielami byli ojcowie protestantyzmu, bo to im ołtarz prawdziwy nie pasował i język liturgiczny, takie szczegóły ich denerwowały... zero ortodoksji...

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 23 2010 09:31   
Forum Moderator
Moderator

Piusie, czy ty wszystko bierzesz za atak na siebie a swoją wiarę podtrzymujesz poprzez różnicowanie się z "protestantami"? Jakieś kompleksy?

Piusie, akurat to KRK wprowadził język narodowy do liturgii (język łaciński w Rzymie zamiast greki - koniec II w.), a ustawienie ołtarza nie we wszystkich historycznych kościołach było/jest jak w KRK - to tak dla wyjaśnienia, dla twojej wiadomości, nie otwieram dyskusji.

Osobiście uważam, że ważniejsze jest pozbycie się naleciałości ludowych z KRK i sprowadzenie kultu świętych na ich właściwy poziom wynikający ze wspólnoty wiernych. Ważniejsze niż spór wg którego rytu msza jest "ważniejsza". To jest tylko moje osobiste zdanie, a nie atak na ciebie czy polemika z tobą. Tak trudno je uszanować?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 maj 23 2010 12:18   
Forum Moderator
Moderator

Oj Rafi Rafi - nie manipuluj moimi słowami Razz

Modlę się do Trójcy Świętej tylko = co nie wyklucza tego, że lubię nowenny Ojca Pio, litanie i pielgrzymki na Jasną Górę Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 maj 23 2010 12:23   
Forum

NIe mozna katolikow i protestantow traktowac na zasadzie: teza, antyteza, synteza. Nie mozna splycac tematu ograniczajac sie chocby jedynie do jezyka liturgii czy wygladu swiatyni.

NIe rozumiem, co ma znaczyc propozycja zerwania z ludowoscia Kosciola? To wlasnie w ludowosci zawiera sie najwieksze przywiazanie do religii oraz sila wiary.
Zarzuty odnosnie modlitw do Swietych, nie uwazam za sluszne, tym bardziej, ze nie sa one rownoznaczne z modlitwa do Boga. Oddanie czci jakiemus czlowiekowi, nie jest
tez rownoznaczne z oddawaniem czci Panu Bogu. A nie jest smiesznym oddawanie czci drugiemu czlowiekowi, grzesznemu ale bogatemu za jego zycia? Plaszczenie sie przed nim, wychwalanie i uwielbiuanie? Nie jest to przypadkiem wielokrotnie wieksza przesada, niz jakakolwiek przesada w stosunku do Swietego? Czy bogactwo i pozycja stoi ponad Swietoscia?

Nie beda nikomu "czarowac". Nie bede mowic pod publike. Jesli kiedykolwiek zechce pomodlic sie do Swietego, zrobie to wprost. Zaden Swiety nie uzyska ode mnie uwielbienia, ktore sluszne jest tyko Panu naszemu, a jednoczesnie nikt mi nie zabroni, poniewaz rozmawiac (modlic sie), moge z kazdym z kim chce, wierzac a nie watpiac w obcowanie Swietych.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 23 2010 14:12   
Forum

Quote by: Rafi+F

Piusie, czy ty wszystko bierzesz za atak na siebie a swoją wiarę podtrzymujesz poprzez różnicowanie się z "protestantami"? Jakieś kompleksy?

Piusie, akurat to KRK wprowadził język narodowy do liturgii (język łaciński w Rzymie zamiast greki - koniec II w.), a ustawienie ołtarza nie we wszystkich historycznych kościołach było/jest jak w KRK - to tak dla wyjaśnienia, dla twojej wiadomości, nie otwieram dyskusji.

Nie.

A greka to nie był język narodowy... Poza tym pierwsze nabożeństwa odbywały się nie tylko w języku grecki, a może nawet częściej w aramejskim w języku w którym mówił Pan Jezus (zapewne z Piłatem mówił po łacinie). KRK wprowadził JEDEN język dla jednego obrządku dla ułatwienia i ten język tal się jezykiem sakralnym. Czym innym jest zastępowanie JEDNEGO JĘZYKA sakralnego całą masa narodowych, a czym innym to co było jak piszesz w II w. (nie chce mi się sprawdzać)

Odnośnie łaciny Pana Jezusa to może nie wszyscy znaja anagram jaki można ułożyć z pytania Piłata: Quid est veritas? A brzmi on: Vir est qui adest

I dopełniając ten wątek opoki bo nie chciało mi się tam pisać, to nie rozumiem po Wy się zastanawiacie czy istaniała wersja ewangelii po aramejsku. Co za różnica w jakim języku słowa zostały spisane? Ważne w jakim zostały wypowiedziane.

Chciałem tez jeszcze raz BARDZO PRZEPROSIĆ wszystkich których w historii mojego pobytu tutaj jakoś uraziłem ( a mało tego nie było..) i prosić o modlitwę, bo udaje się w pewne miejsce na około miesiąc, na pewnego rodzaju rekolekcje( o ile sie uda)

Z Bogiem

i do zobaczenia za miesiąc.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 maj 23 2010 16:36   
Forum

A już chciałem przyłączy się do dumy i zachwytu Rafiego
Cool , ale jesteś zdecydowanie na dobrej drodze

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Angelika Mojeścik
 maj 24 2010 01:16   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Dezerter

A już chciałem przyłączy się do dumy i zachwytu Rafiego
Cool , ale jesteś zdecydowanie na dobrej drodze

wy po porostu tego nie rozumiecie - dlatego się i tego boicie i od tego stronicie Smile

jedno drugiego nie wyklucza Smile
A co do dobrej dogi Smile Dez - ja jestem z Częstochowy!!

Who are you talking to? RazzRazzRazz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,52 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty