Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Co to znaczy, że Biblia jest natchniona?
 |  Wersja do druku
Robert
 czerwiec 28 2009 11:09   
Forum

Status: offline

Quote by: medieval_man

Quote by: suration

Zaczalem czytac od poczatku ten natchniony tekst - Stary Testament. Troche mi sie nie podoba, ze w trzecim dniu powstaja rosliny nago i okrytonasienne, a dopiero w czwartym powstaje Ksieżyc i Słonce. To nie tak bylo...
No nic, czytam dalej...

poszukaj jeszcze wiadomości o liczbie atomowej węgla, zasadzie nieoznaczoności Heisenberga, m-teorii, dzialaniach algebraicznych na macierzach...
Cool

Nie szukam tam informacji naukowych. One sie czasem tam same pojawiaja i wtedy jest problem. Czy to znaczy, ze tamci ludzie cos pokrecili, choc Bog im dobrze opowiedzial? Czy moze akurat w miejscu opisu poczatku swiata nie byla natchniona?
Nie mam zamiaru sie czepiac, ale pare kartek dalej jest mowa, ze na ziemi wtedy zyli takze giganci. O co tu chodzi, jacy giganci?
Opis potopu (kilka razy juz tu poruszany) tez nie przekonuje, i nie chodzi o to tylko, ze nie da sie zgromadzic wszystkich rodzajow zwierzat na jednej lajbie. (Zreszta po co bral kleszcze i inne paskudztwa?) Nie moze byc az tak duzo wody, ze zakryje najwyzsze gory. Tu tez problem z natchnieniem...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
JMG
 czerwiec 28 2009 11:27   
Forum

Quote by: LuTom

Quote by: JMG

[Gdyby byla napisana przez Jezusa.

Nawet gdyby były to te same słowa? Te same księgi?

To nie byloby juz to samo, bo gdyby NT zostal napisany przez Jezusa, to po pierwsze bylaby to jedna ewangelia a nie cztery, juz mielibysmy wieksza klarownosc. Nie wpominajac o tym, ze mielibysmy relacje z pierwszej reki, a nie z anonimowych, nie zawsze pewnych zrodel. Po drugie nie moglaby byc napisana tak tak samo, bo bylaby pisana w pierwszej a nie trzeciej osobie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 28 2009 15:34   
Forum

Zaczalem czytac od poczatku ten natchniony tekst - Stary Testament. Troche mi sie nie podoba, ze w trzecim dniu powstaja rosliny nago i okrytonasienne, a dopiero w czwartym powstaje Ksieżyc i Słonce. To nie tak bylo...
No nic, czytam dalej...

poszukaj jeszcze wiadomości o liczbie atomowej węgla, zasadzie nieoznaczoności Heisenberga, m-teorii, dzialaniach algebraicznych na macierzach...
Cool

Nie szukam tam informacji naukowych.

to dlaczego czepiasz się opisu powstania życia i księżyca?
Biblia nie podaje informascji naukowych.
Wystarczy to przyjąć i można spać spokojnie

One sie czasem tam same pojawiaja i wtedy jest problem. Czy to znaczy, ze tamci ludzie cos pokrecili, choc Bog im dobrze opowiedzial? Czy moze akurat w miejscu opisu poczatku swiata nie byla natchniona?

jest cały czas i w każdym miejscu natchniona, ale natchnienie nie jest po to, by rozwijać naukę, ale by dowiadywac się o Bogu.
Inaczej: wyznacznikiem natchnienia nie jest zgodność z wiedza naukową

Nie mam zamiaru sie czepiac, ale pare kartek dalej jest mowa, ze na ziemi wtedy zyli takze giganci. O co tu chodzi, jacy giganci?
Opis potopu (kilka razy juz tu poruszany) tez nie przekonuje, i nie chodzi o to tylko, ze nie da sie zgromadzic wszystkich rodzajow zwierzat na jednej lajbie. (Zreszta po co bral kleszcze i inne paskudztwa?) Nie moze byc az tak duzo wody, ze zakryje najwyzsze gory. Tu tez problem z natchnieniem...

Nie.
To nie problem z natchnieniem.
To problem z Twoimi wymaganiami wobec natchnienia

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 czerwiec 28 2009 18:49   
Forum

A czy wiadomo o jakich gigantow chodzilo? Nie ma zbyt duzo o tym w Biblii, ale jednak wzmianka jest bardzo intrygujaca...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 28 2009 20:29   
Forum

i to jest właśnie to - niby racjonaliści, niby tropiący brak logiki we wierze i religii, a jak pojawia się wzmianka o gigantach w Biblii to: "intrygujące!"

Pominąwszy jakąkolwiek interpretację symboliczną, fragment ten jest tylko śladem wskazującym na to jak bardzo ten tekst jest starożytny, z jak zamierzchłej tradycji się wywodzi.
Księga Rodzaju, a zwłaszcza niektóre jej fragmenty powstały w czasie gdy judaizm i judaistyczny monoteizm dopiero wyłaniał się z mroków.
Jak wiadomo, w zasadzie w każdej kulturze, w każdej tradycji ludowej jest mowa o obecności jakichś gigantów, co może ewentualnie być śladem przechowywania w pamięci zbiorowej śladów pewnych rzeczywistych wydarzeń wyolbrzymionych przez fantazję bajarzy przy ognisku.
Ślad takich pierwotnych przekonań obecny jest także w Biblii, przede wszystkim w Księdze Rodzaju.
Nota bene: gdyby (sytuacja hipotetyczna) Bóg objawił się ludzkości na obszarze dzisiejszej Polski, znacznie później niz uczynił to w Ziemi Świętej, gdyby tam powstawała polska "księga rodzaju" z pewnością w 6,4 byłaby mowa o tym, że Wyrwidąb i Waligóra wzięli sobie za żony członkinie Ludu Wybranego.
Co świadczy tylko o tym, że tekst natchniony nie powstawał w próźni, lecz na kanwie pewnych, nie do końca oczyszczonych poglądów przedjudaistycznych.
Poglądy te przechowały się w tekście, ktorego tryb spisania i formowania nazywamy natchnionym, nie ze względu na obecność w nim różnych dziwnych naleciałości z okresu powstawania judaizmu, ale ze względu na cel jego powstania w zamyśle Bożym, czyli wskazywanie na obecność Boga w życiu Ludu Wybranego.

Tak więc surationie:
nie zaprzątaj sobie głowy gigantami - to ślad przedmonoteistycznych mitów.

A wszelkie wyjasnienia jakie można znaleźć w internecie (np. to upadli aniołowie żenili sie z dziewczynami potomkiniami Adama, lub byli to osobnicy z rasy hominidow, ale przedludzkiej, lub kosmici) są tylko projekcją modnych przekonań paranaukowych połączona z checią znalezienia dla nich potwierdzenia w księgach świętych

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Robert
 czerwiec 28 2009 23:27   
Forum

OK. Nie wiem w takim raziem po co czytac takie legendy. Tyle w nich prawdy, co w komiksach o AIS Ericha von Danikena. Daniken przynajmniej ulozyl logicznie i chronologicznie swoja historie, zreszta inspirowana ogromnie wydarzeniami opisanymi w Biblii...

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 czerwiec 29 2009 08:17   
Forum

Ułożył logicznie ? Dopasował to, co chciał do swoich teorii i tyle.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 29 2009 18:04   
Forum

OK. Nie wiem w takim raziem po co czytac takie legendy. Tyle w nich prawdy, co w komiksach o AIS Ericha von Danikena. Daniken przynajmniej ulozyl logicznie i chronologicznie swoja historie, zreszta inspirowana ogromnie wydarzeniami opisanymi w Biblii...

Wybacz, ale czytając takie stwierdzenia, zaczynam podejrzewać cię o złą wolę.

Biblia nie jest "faksem z nieba", tekstem pracowicie wystukanym przez aniołki pod dyktando Wszechmocnego, ani tym bardziej wypracowaniem czy regulaminem obslugi życia na Ziemi spisanym przez Najwyższego.

To teskt spisany przez zwykłych ludzi w konkrentnych uwarunkowaniach
(język! epoka historyczna! wykształcenie piszącego! położenie geograficzne! obce wpływy kulturowe!),
nad którego powstaniem czuwał jednocześnie Bog w ten spsoób, aby nie ujmując niczego z ludzkiej warstwy przekazu uczynić go w swojej całości słowem skierowanym przez Boga do człowieka, słowem o najwyższym celu człowieka jakim jest życie z Bogiem.

No, ale jeśli wolisz Danikena (czyli popłuczyny) to co robisz na tym portalu?

===

Cytat 
Robert
 czerwiec 29 2009 21:42   
Forum

Wybacz, ale czytając takie stwierdzenia, zaczynam podejrzewać cię o złą wolę. [...]
No, ale jeśli wolisz Danikena (czyli popłuczyny) to co robisz na tym portalu?

Dzieki za wyjasnienia. Nie mam zlej woli, ani nie mam zamiarow prowokacyjnych. Chce sie zwyczajnie wiecej dowiedziec o Biblii.
Danikena natomiast szanuje za wyobraznie i odwage. I uwazam, ze nie mozna tak do konca odrzucac jego teorii o odwiedzinach Ziemi przez obca cywilizacje w przeszlosci. Jest to zwyczajnie mozliwe. Ale my tu raczej o Biblii...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 29 2009 21:56   
Forum

też dziekuję za wyjasnienia - dla mnie na dzień dzisiejszy (bo kiedyś myslałem inaczej) czytanie Bibii musi uzwględniać obydwa elementy składowe:
- element ludzki, tworzony na przestrzeni wieków, który jest jaki jest
- element boski, przenikający całośc

Co do Danikena i róznych fantastycznych interpretacji: tak, to możliwe, ale dla mnie zupełnie nie interesujace, chyba, że w ramach rozrywki - np. ostatnio oglądąłem bardzo rozrywkowy, choc z ciekawym przesłanem film "Knowing" gdzie sa pewne zbieżności Biblii z fantastyka i wizytą obcych (posłańców Boga?).
Rozumiem, ze to może być fascynujące.
Dla niektorych bardziej niz chrześcijaństwo

===

Cytat 
Robert
 czerwiec 30 2009 09:33   
Forum

Czy moze ktos ma ST w pliku tekstowym, albo wie skad mozna go sciagnac? Dlatego w txt lub doc, bo chce kasowac przeczytany tekst. Teraz czytam z internetu i jest to porazka, zeby ciagle odszukiwac fragment, w ktorym skonczylem... Z gory dzieki za pomoc.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 01 2009 23:33   
Forum

Ciekawe, ze na moja prosbe odpowiedzial tylko ateista...

A tak na obrone Biblii w kwestii, co bylo pierwsze Ksiezyc, czy rosliny... Moze Bog stworzyl rosliny na jakiejs innej planecie, a dopiero pozniej Uklad Sloneczny. W koncu Ziemia i Ksiezyc maja zaledwie polowe wieku Wszechswiata. Cos sie musialo dziac ciekawego w ciagu tych pozostalych 5-10mld lat... ;-)

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 lipiec 02 2009 09:28   
Forum

Może trzeba było poprosić nie pliki txt tylko o książkę Smile

A tak a propo's Danikena . Dawno , bardzo dawno temu był film w kinach "Wspomnienia z przyszłości" . Oglądałeś? Tam dopiero było widać, jak wiedza spółczesna rozprawia się z jego teoriami o lądowaniu kosmitów.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 02 2009 16:34   
Forum

Quote by: LuTom

Może trzeba było poprosić nie pliki txt tylko o książkę Smile

A tak a propo's Danikena . Dawno , bardzo dawno temu był film w kinach "Wspomnienia z przyszłości" . Oglądałeś? Tam dopiero było widać, jak wiedza spółczesna rozprawia się z jego teoriami o lądowaniu kosmitów.

Nie, nie widzialem. Daniken porzucil czesc ze swoich teorii. Choc co do glowej - odwiedzin pozaziemskiej cywilizacji w przeszlosci - nadal nie ma watpliwosci. Niektore jego spostrzezenia sa niezwykle celne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 lipiec 05 2009 14:23   
Forum

A tak na obrone Biblii w kwestii, co bylo pierwsze Ksiezyc, czy rosliny... Moze Bog stworzyl rosliny na jakiejs innej planecie, a dopiero pozniej Uklad Sloneczny. W koncu Ziemia i Ksiezyc maja zaledwie polowe wieku Wszechswiata. Cos sie musialo dziac ciekawego w ciagu tych pozostalych 5-10mld lat... ;-)

Tak by mogło się wydawać, lecz opis wskazuje że rośliny powstały przed światłami dnia i nocy a to by wskazywało że okres stwarzania był bardzo krótki bo tu Surationie masz rację że rośliny by bez słońca i księżyca nie mogły istnieć dlatego a tak mamy jedną noc bez księżyca i dzień bez słońca więc roślinom nic się nie stało.

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 06 2009 14:19   
Forum

Quote by: ZibiShalom

Tak by mogło się wydawać, lecz opis wskazuje że rośliny powstały przed światłami dnia i nocy a to by wskazywało że okres stwarzania był bardzo krótki bo tu Surationie masz rację że rośliny by bez słońca i księżyca nie mogły istnieć dlatego a tak mamy jedną noc bez księżyca i dzień bez słońca więc roślinom nic się nie stało.

Cos mi sie wydaje, ze odczytujesz Biblie literalnie. Jestes zwolennikiem teorii kreacjonizmu mlodej Ziemii?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 lipiec 10 2009 20:56   
Forum

Nie inaczej przyjacielu ! Ja czytam dokładnie Biblię, potem analizuję co przeczytałem, i wysnuwam wnioski z tego co zrozumiałem ale jak ktoś ma inne zdanie to go wysłuchuję i jeżeli mam możliwość to z nim analizuję, by potem z nim się zgodzić lub nie. tak wierzę że ziemia jest młodym tworem nie więcej niż 10000lat. Pozdrawiam

===

I będę błogosławił błogosławiącym tobie, a przeklinających cię przeklinać będę; I będą w tobie błogosławione wszystkie plemiona ziemi 1Moj.12:3

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 11 2009 11:32   
Forum

Nie inaczej przyjacielu ! Ja czytam dokładnie Biblię, potem analizuję co przeczytałem, i wysnuwam wnioski z tego co zrozumiałem ale jak ktoś ma inne zdanie to go wysłuchuję i jeżeli mam możliwość to z nim analizuję, by potem z nim się zgodzić lub nie. tak wierzę że ziemia jest młodym tworem nie więcej niż 10000lat. Pozdrawiam

A dinozaury to kurde co? Ludzie zamieszkiwali Europe przed ostatnim zlodowaceniem, ktore skonczylo sie 10000lat temu. Ale o tym Biblia nie pisze, wiec nie mialo miejsca, prawda?
Czy to jest oficjalne stanowisko judaizmu? To, ze Ziemia ma najwyzej 10000lat?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zbigniew Szalast
 lipiec 13 2009 04:00   
Forum

A jak dino żyły razem z ludźmi, to co byś na to powiedział?. Jest wiele dowodów archeologicznych wskazujących na to. I nie mówię tu o kamieniach chica (czy jakoś tak) bo myślę że są spreparowane. Więc do takich odkryć podchodzę na paluszkach i uważnie analizuję, więc widzisz przyjacielu ja nie jestem... bym miał wszystko łykać jak pelikan. W Bibli pierwsze dni stwarzania pokazują że rośliny powstały wcześniej niż Słońce i Księżyc (Ewolucjoniści mówią że dzieło ewolucyjnego stworzenia trwało miliony lat) więc jak te rośliny przetrwały bez fotosyntezy tak wiele, wiele lat. Ja wierzę że trwało to jeden dzień a to jest możliwe bo trzy lata pracowałem jak pomocnik ogrodnika w dziennym domu opieki osób starszych. Ja w tym opisie widzę że była to szklarnia 1Moj.1:4-13 za szkło robiła woda a dzięki temu woda izolowała ziemię przed promieniami Ultrafioletowymi i X. narazie tyle kurde. Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Nie znam stanowiska Judaizmu ja wypowiadam się za siebie Cool Cool Cool

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 13 2009 16:46   
Forum

A jak dino żyły razem z ludźmi, to co byś na to powiedział?.

Ze czytanie zakonczyles na Romku i A'Tomku...

Jest wiele dowodów archeologicznych wskazujących na to

Chyba Paraklet Ci je podsyla... Big Grin

W Bibli pierwsze dni stwarzania pokazują że rośliny powstały wcześniej niż Słońce i Księżyc (Ewolucjoniści mówią że dzieło ewolucyjnego stworzenia trwało miliony lat) więc jak te rośliny przetrwały bez fotosyntezy tak wiele, wiele lat. Ja wierzę że trwało to jeden dzień a to jest możliwe.

Podstawowa sprawa - Biblia sie myli. Najpierw powstało Slonce i Ksiezyc, a pozniej rosliny. Jesli to zaakceptujesz, to nie bedziesz musial sie odwolywac do swojej ogrodniczej wiedzy, zeby tlumaczyc niescislosci Biblii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 lipiec 13 2009 17:51   
Forum Moderator
Moderator

Suration

Podstawowa sprawa - Biblia sie myli. Najpierw powstało Slonce i Ksiezyc, a pozniej rosliny. Jesli to zaakceptujesz, to nie bedziesz musial sie odwolywac do swojej ogrodniczej wiedzy, zeby tlumaczyc niescislosci Biblii.

Pomysl w co bys wierzyl zyjac pare tysiecy lat temu? Stary Testament jest naprawde stary Smile
Dwa nie wiem jak Zibi i jego Kościół, ale Kościół Katolicki naprawdę nie czyta tego literalnie, jest to po prostu pieśń pochwalna dla Wielkiego Stwórcy, Boga Wszechmogącego.
Trzy, człowiek który zredagował ten fragment księgi Genesis nie koniecznie musiał tak widzieć sprawy jak opisał. Poematy rządzą się innymi prawami niż sucha proza czy też książka naukowa, mniej to na względzie zanim podejdziesz do krytyki Smile

Pozdrawiam.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Andrzej
 lipiec 13 2009 18:56   
Forum

Takie same jak Ty watpliwości powstawaly w umyslach chrześcijan już dawno. I chrześcijanie całkiem logicznie na nie sobie odpowiadali.
Całość zarzutów tego typu zebrał m.in. św. Tomasz z Akwinu w swojej Sumie Teologicznej.
Na przykład kwestią sprzeczności między stworzeniem roslin dnia trzeciego a słońca i księżyca dnai czwartego w Zagadnieniu 70, Sumy, część I.
Oczywiście do czytania Tomasza potrzebne jest przygotowanie polegajace na zaznajomieniu się w terminologią arystotelesowską.
Tomasz podaje kilka wyjaśnień:
- struktura opowieści o stworzeniu gdzie jest podzial na trzy dni przeznaczone na stworzenie (nieba, wody, ziemi) i trzy kolejne na przyzdobienie tych samych elementów (dzień czwarty jest pierwszym dniem przyozdobienia, bo według struktury opowieści księżyc i słońce mają przyozdobić niebo) - światło dla roślin już zostało stworzone wcześniej
- chęć uniknięcia idolatrii przez autora opisu (aby nie okazalo sie, że ciała niebieskie popwstaly na samym początku i w związku z tym moga być uważane za bogów)
Zdaniem Bazylego powstanie roślin umieszczono przed powstaniem ciał świecących, by uchronić od bałwochwalstwa. Zaiste, ci co uważają ciała świecące są bogów, sądzą że rośliny wywodzą się pierwotnie od tychże ciał. Aczkolwiek - jak uważa Chryzostom - podobnie jak rolnik przyczynia się do powstawania roślin, tak również i ciała świecące przyczyniają się do tego przez swoje ruchy.
- w dziele stwarzania nie ma nastepstwa czasowego, to znaczy tak naprawdę nie ma żadnych kolejnych dni - to tylko pobozny opis
jeśli idzie się za Augustynem; to według niego między tymi dziełami nie zachodzi następstwo czasu

W artykule 2 zagadnienia 69 Tomasz pisze dodatkowo co do roślin:
Augustyn zaś tak mówi: Owe słowa Pisma św. mówią, że ziemia wydała rośliny i drzewa w ich przyczynie, tzn. ziemia otrzymała wtedy moc do ich wydawania”. Na potwierdzenie tego cytuje tekst Pisma św. „Oto są dzieje początków po stworzeniu nieba i ziemi. Gdy Jahwe Bóg stworzył ziemię i niebo, nie było jeszcze żadnego krzewu polnego na ziemi ani żadna trawa polna jeszcze nie wzeszła”. Nim więc rośliny zazieleniły ziemię, były już stworzone w ziemi jako w swojej przyczynie.
- Uzasadnia to również rozumowo: W owych pierwszych dniach Bóg stworzył rzeczy w ich zaczątkach lub w ich przyczynach, a po dokonaniu tego - odpoczął; a jednak po tym „działa aż do tej chwili”, prowadząc dzieło rozmnażania zgodnie z ustanowionym prawem zarządzania tymiż rzeczami stworzonymi. Do dzieła zaś rozmnażania należy dobywać rośliny z ziemi. A zatem trzeciego dnia rośliny nie były utworzone jako rzeczywiście istniejące, ale jedynie w swojej przyczynie.

Jeśli więc opis Stworzenia świata czytamy dosłownie, wpadamy w pułapkę. To opis, ktory jest hymnem pochwalnym, litanią liturgiczną zrozumiała w kontekście umysłowości judaistycznej

===

Cytat 
Robert
 lipiec 13 2009 20:13   
Forum

Dzieki panowie za wyjasnienia. Wiem, ze Biblia jest wielka ksiega i trzeba ja umiec czytac. Dlatego dziwi mnie, gdy ktos czyta ja doslownie. Duzo blizej mi do Waszej interpretacji (Kruka i MM) niz Zibiego. Sorry Zibi...

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 lipiec 13 2009 22:00   
Forum

Zibi, gdyby ludzie żyli razem z dino, to pierwsze ich rysunki nie przedstawiałyby antylop czy bizonów tylko tyrana rexa Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,82 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości