Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Transhumanizm
 |  Wersja do druku
Marek
 wrzesień 09 2009 16:59   
Forum

Status: offline

Nie wiem, jakie plany mieli naziści wobec podbitych ras. Transhumanizm planów wobec 'ras' nie ma, bo nie ma agendy politycznej.

Rozumiem inżynieria genetyczna i technologia implantów, ale w ogóle technologia, chemia i farmaceutyka została potępiona przez Kościół? A gdzie Pismo potępia leczenie człowieka z chorób i poprawianie jego kondycji fizycznej? Może leczenie chorych na raka i choroby genetyczne jest 'poprawianiem Pana Boga'?

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 wrzesień 09 2009 17:22   
Forum

Quote by: kacerz_Marek

Nie wiem, jakie plany mieli naziści wobec podbitych ras. Transhumanizm planów wobec 'ras' nie ma, bo nie ma agendy politycznej.

Rozumiem inżynieria genetyczna i technologia implantów, ale w ogóle technologia, chemia i farmaceutyka została potępiona przez Kościół? A gdzie Pismo potępia leczenie człowieka z chorób i poprawianie jego kondycji fizycznej? Może leczenie chorych na raka i choroby genetyczne jest 'poprawianiem Pana Boga'?

Czym innym jest leczenie chorób za pomocą medykamentów a czym innym polepszenie rzeczy zdrowych. Z polepszaniem rzeczy zdrowych jest dosc skomplikowana sytuacja np. moim zdaniem farbowanie włosów to nic złego ale operacja plastyczna może być juz grzechem. Na pewno można znalezc na ten temat dokumenty, ale z tym czyms na "t" czego celem ma byc nieśmiertelność dla mnie sytuacja jest oczywista i na prawde trzeba udawać zeby tego nie dostrzegać.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 wrzesień 09 2009 17:48   
Forum

dla mnie sytuacja jest oczywista i na prawde trzeba udawać zeby tego nie dostrzegać
Czyli 'transhumanizm jest sprzeczny z chrześcijaństwem bo tak'?

Czym innym jest leczenie chorób za pomocą medykamentów a czym innym polepszenie rzeczy zdrowych.
A jeśli to właśnie mechanizmy tego rzekomo 'zdrowego' organizmu wywołują raka?

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 wrzesień 09 2009 18:48   
Forum

dla mnie sytuacja jest oczywista i na prawde trzeba udawać zeby tego nie dostrzegać
Czyli 'transhumanizm jest sprzeczny z chrześcijaństwem bo tak'?

dla mnie oczywiste jest, ze dwa plus dwa to cztery

jak widze teksty:

nawet przekraczając granicę tego, co zwykło się było nazywać 'ludzkim'.

Iżynieria genetyczna, technologia (szczególnie implantów)

zatrzymanie iście zabójczych procesów, zwanych zbiorczo 'starzeniem', czyli maksymalne wydłużenie ludzkiego życia, nawet osiągnięcie biologicznej nieśmiertelności; takie cele stawia przed sobą trans humanizm

To naturalnym odruchem jest odrzucenie tego, podpowiada mi to rozum i sumienie. Nie chce tez wdawac sie w dyskusje z osoba ktora mi powie ze dwa plus dwa to nie jest cztery, i powołuje sie na systemy liczb urojonych bo od razu widze że coś kręci...
ŁK

23 Potem mówił do wszystkich: Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!

24 Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa.
Mt 10,39; Łk 17,33; J 12,25

25 Bo cóż za korzyść ma człowiek, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie?

Mt

19 Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się i kradną.

Czym innym jest leczenie chorób za pomocą medykamentów a czym innym polepszenie rzeczy zdrowych.
A jeśli to właśnie mechanizmy tego rzekomo 'zdrowego' organizmu wywołują raka?

Fachową odpowiedz na swoje pytania znajdziesz w dwu dokumentach jednym nowym Dignitas personae a 2 starym humane generis.

Dla chrześcijanina celem życia na ziemi jest służba Bogu i dostanie się do życia wiecznego w Niebie. A nie zrobienie go sobie samemu na ziemi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 wrzesień 09 2009 19:20   
Forum

Nie chce tez wdawac sie w dyskusje z osoba ktora mi powie ze dwa plus dwa to nie jest cztery, i powołuje sie na systemy liczb urojonych bo od razu widze że coś kręci...

Nie ma sprawy. Nie rozmawiamy tu o matematyce, ale o stosunku światopoglądów chrześcijańskich do idej transhumanizmu.

Fachową odpowiedz na swoje pytania znajdziesz w dwu dokumentach jednym nowym Dignitas personae a 2 starym humane generis.

A masz jakieś własne przemyślenia w tym temacie czy Święty Kościół Rzymski i Powszechny już to za Ciebie zrobił?

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 wrzesień 09 2009 19:23   
Forum

Nie chce tez wdawac sie w dyskusje z osoba ktora mi powie ze dwa plus dwa to nie jest cztery, i powołuje sie na systemy liczb urojonych bo od razu widze że coś kręci...

Nie ma sprawy. Nie rozmawiamy tu o matematyce, ale o stosunku światopoglądów chrześcijańskich do idej transhumanizmu.

A masz jakieś własne przemyślenia w tym temacie czy Święty Kościół Rzymski i Powszechny już to za Ciebie zrobił?

Mam takie ze na 1 rzut oka mnie od tego odstrasza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 wrzesień 09 2009 20:28   
Forum

Chciałbym może zwrócic Waszą dyskusję na grunt bardziej duchowy.

Ja postrzegam ten cały transhumanizm jaki tu przedstawiliście (sam nie interesowalem się tym zbytnio) jako wznoszenie nowego idola (bałwana) ktorym jest doskonalość i zdrowie człowieka.
Dlatego sądzę, że Pius ma dobrą, katolicką intuicję.

Inaczej niż 70 lat temu, w transhumanizmie nie chodzi o dominację jednej - uznawanej za doskonałą - rasy nad resztą ludzkości, ale uczynienie całej ludzkości taką 'doskonałą' albo przynajmniej 'udoskonaloną rasą'. I co konkretnie w transhumanizmie jest Twoim zdaniem sprzecznego z chrześcijaństwem i dlaczego?

Marku, bałwanem, czy idolem (złotym cielcem) w tym przypadku jest możliwość korzystania z życia w jego pełnym rozkwicie, pod bezchmurnym niebem promiennego zdrowia, czyli bez żadnego cienia "objawów" zwiastujących jakiekolwiek kłopoty natury czy to fizycznej czy psychicznej.
Współcześni nam ludzie poszukują z niepokojem "zbawienia" swojego ciała i duszy w uciekaniu się do wszelkiego rodzaju terapii obiecujących całościowe wyzdrowienie i wyeliminowanie wszelkiego zarodka choroby, który mógłby zagrozić ich szczęściu. Jednak wcale nie jest złudzeniem zagrożenie, że taka "medyczna soteriologia" pozbawia osoby ludzkie dostępu do autentycznego poszukiwania zbawienia, które często, żeby w ogóle zaistnieć musi zmierzyć się ze "zbawienną" konfrontacją z naszą ograniczonością.

Tyle na dzisiaj.
Pójdziemy w tym kierunku?

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marek
 wrzesień 11 2009 01:50   
Forum

Piusie,

rozumiem, dzięki za odpowiedź.

Medievalu,

dzięki za zabranie głosu w tej niezbyt żarliwie toczącej się dyskusji. Wink

Quote by: medieval_man

Marku, bałwanem, czy idolem (złotym cielcem) w tym przypadku jest możliwość korzystania z życia w jego pełnym rozkwicie, pod bezchmurnym niebem promiennego zdrowia, czyli bez żadnego cienia "objawów" zwiastujących jakiekolwiek kłopoty natury czy to fizycznej czy psychicznej.
Współcześni nam ludzie poszukują z niepokojem "zbawienia" swojego ciała i duszy w uciekaniu się do wszelkiego rodzaju terapii obiecujących całościowe wyzdrowienie i wyeliminowanie wszelkiego zarodka choroby, który mógłby zagrozić ich szczęściu. Jednak wcale nie jest złudzeniem zagrożenie, że taka "medyczna soteriologia" pozbawia osoby ludzkie dostępu do autentycznego poszukiwania zbawienia, które często, żeby w ogóle zaistnieć musi zmierzyć się ze "zbawienną" konfrontacją z naszą ograniczonością.

Czy pragnienia korzystania z życia w jego pełnym rozkwicie, pod bezchmurnym niebem promiennego zdrowia, czyli bez (niemal) żadnego cienia objawów choroby nie można nazwać po prostu pragnieniem zdrowia? Czy przy rozwoju medycyny musi to być wizja utopijna? Czy można na tę kwestię patrzeć tylko przez pryzmat żarliwego entuzjazmu? Czy taka 'nadzieja zdrowia' nie może być po prostu jedną z wartości w światopoglądzie chrześcijanina? Czy chrześcijanin nie może pragnąć pełni zdrowia bez popadania w taką 'idolatrię'?

Pozdrawiam,
Marek

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 wrzesień 11 2009 13:03   
Forum

Czy taka 'nadzieja zdrowia' nie może być po prostu jedną z wartości w światopoglądzie chrześcijanina? Czy chrześcijanin nie może pragnąć pełni zdrowia bez popadania w taką 'idolatrię'?

Pozdrawiam,
Marek

Ależ oczywiście - po to w biblii jest mnóstwo zaleceń, żywieniowych, higienicznych, o odpoczynku Wink itp
ale po co do tego mieszać transhumanizm?
Nie sposób również nie zauważyć, że będzie to osiągalne dla elity światowej a średnia życia w Etiopiii nadal będzie wynosić 40 lat a umieralność noworodków w Afryce ... Frown
a może transhumanizm i na to ma rozwiązanie Laughing Out Loud

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marek
 wrzesień 11 2009 18:08   
Forum

Quote by: Dezerter

Ależ oczywiście - po to w biblii jest mnóstwo zaleceń, żywieniowych, higienicznych, o odpoczynku Wink itp
ale po co do tego mieszać transhumanizm?

Jeśli Biblia nakazuje Ci dbać o zdrowie, a naukowcy-transhumaniści dadzą Ci ku temu środki, to czy to będzie 'mieszanie do tego transhumanizmu' czy po prostu korzystanie z osiągnięć medycyny?

Quote by: Dezerter

Nie sposób również nie zauważyć, że będzie to osiągalne dla elity światowej a średnia życia w Etiopiii nadal będzie wynosić 40 lat a umieralność noworodków w Afryce ... Frown
a może transhumanizm i na to ma rozwiązanie Laughing Out Loud

A czy transhumaniści twierdzą, że są jakimś kolektywnym Mesjaszem, rozwiązującym wszystkie problemy finansowne oraz medyczne świata całego i każdego z jego mieszkańców?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,26 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty