Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Agora - film o dziejach Hypatii i ekspansji nowej religii
 |  Wersja do druku
Andrzej
 kwiecień 23 2010 23:27   
Forum

Status: offline

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Robert
 kwiecień 23 2010 23:59   
Forum

Wow! Dzieki, zasysam...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 24 2010 00:23   
Forum

..jasne,wszyscy czuwaja..zawsze masz jakis wykret Mr. Green

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Witold
 kwiecień 24 2010 10:23   
Forum

Surationie i MM!

Przede wszystkim duży plus za tę dyskusję. Teraz na pewno więcej zyskam z obejrzenia Agory, jeśli się na ten film wybiorę. W każdym razie szansa wzrosła.

Podziękowania też za wskazanie linku do "Rozmów istotnych" z TVP Kultura 2008. Ta rozmowa z prof. Marią Dzielską to faktycznie obowiązkowy wstęp do filmu "Agora" dla każdego zainteresowanego prawdą. Książkę może kiedyś przeczytam, ale to wymaga znacznie więcej zachodu i czasu, natomiast wysłuchanie pani profesor nie trwa długo a też dostarcza pokażnego zasobu najważniejszych informacji o epoce i samej Hypatii.

Na przykład to: Książka prof. Dzielskiej Hypatia została wydana w USA i w roku 1995 uzyskała tytuł najlepszej książki historycznej roku. Twórcy filmu Agora musieli więc tę książkę znać. Jeżeli w filmie Agora są przekazy sprzeczne z historycznym opracowaniem prof. Dzielskiej, to nie stało się przez przypadek. Załóżmy, że jest to przejaw artystycznej ekspresji. Trudno się jednak dziwić, że wielu krytyków doszukuje się u twórców filmu innych intencji.

Prof. Dzielska mówi wprost "Hypatia została zamordowana z poduszczenia sił kościelnych aleksandryjskich". Wprawdzie stało się to w czasach ostrej walki o władzę kiedy obie strony nie przebierały w środkach, niemniej jest to wstydliwy fakt w historii chrześcijaństwa dlatego historycy Kościoła bardzo niechętnie pisali o Hypatii. Paradoksem dziejów jest to, że filozofia platońska, którą rozwijała i nauczała między innym Hypatia, ukształtowała mistykę chrześcijańską (słowa prof.Dzielskiej).

Kolejny przykład: Jednym z bliższych jej uczniów (liczna korespondencja) był Synezjusz z Cyreny. Humanista, filozof hellenistyczny. Mimo to, a może właśnie po części dzięki temu później nawrócił się na chrześcijaństwo, przyjął chrzest i nawet został biskupem Ptolemais w Libii. Zatem od filozofii neoplatońskiej, jak ją obecnie nazywamy, nie było daleko do chrześcijaństwa.

===

Prawda leży tam, gdzie leży.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 kwiecień 24 2010 12:10   
Forum

Witold, MM,
film juz zgralem, ale nie moglem jeszcze zbyt dokladnie obejrzec. Ale z tego, co uslyszalem, to film nie mija sie z tym, co mowi pani profesor. Ona jasno nawet powiedziala, ze zostala zamordowana "z podpuszczenia sil koscielnych" i okrylo to hanba Kosciol.
Pozniej, moze wieczorem, napisze wiecej.
Przeczytalem juz wiele artykulow o Hypatii, w tym kilka po angielsku. Film nie mija sie z prawda! Jedyne, co jest w filmie a nie bylo prawda, to to,ze w filmie jest ona ukamienowana. W rzeczywistosci parabolanie byli o wiele bardziej brutalni. Zadziobali ja muszlami, a cialo pocwiartowali i spalili. Tak pisze historyk chrzescijanstwa Scholastyk.

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 kwiecień 24 2010 23:23   
Forum

Obejrzałem ten wywiad. Jestem mile zaskoczony. Pani Dzielska sprawia bardzo dobre wrażenie.
Nie można tylko i wyłącznie opierać sie na jej wiedzy, bo są jeszcze inni historycy na tym świecie. Szczególnie, że są pewne rozbieżności. Przykładowo, pani Dzielska powiedziała, ze Hypatia spedziła całe życie w Aleksandrii, tymczasem inni historycy twierdzą, że odwiedzała Ateny i Italię (Hypatia, nie pani Dzielska). Myślę, że mają rację, bo przecież jej ojciec Teon podróżował do Aten kilka razy, więc pewnie zabierał ze sobą tak utalentowaną córkę.
Wywiad z panią profesor potwierdził to, co już wcześniej wiedziałem z innych źródeł - Hypatię bestialsko zamordowali ludzie związani z Kościołem, a mord ten okrył hańbą Kościół w Aleksandrii i chrześcijańscy historycy niechętnie później o tym pisali.
Nie rozumiem zatem Medievalu, dlaczego próbowałeś forsować tezę, że zabiła ją bliżej nieokreślona grupa ludzi, skoro to nieprawda. Potwierdza to pani profesor, zachodni historycy, encyklopedie, a ostatnio także film Agora...

Ciekawy jeszcze jestem jednej rzeczy - czy morderców schwytano i osądzono za ten bestialski mord? Wszystko wskazuje, że Cyryl był przynajmniej cichą inspiracją dla tego zabójstwa, jeśli nie bezpośrednim zleceniodawcą. Czy ktoś poniósł konsekwencje tego bezczelnego mordu na bezbronnej kobiecie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 kwiecień 25 2010 23:20   
Forum

Quote by: suration

Ciekawy jeszcze jestem jednej rzeczy - czy morderców schwytano i osądzono za ten bestialski mord? Wszystko wskazuje, że Cyryl był przynajmniej cichą inspiracją dla tego zabójstwa, jeśli nie bezpośrednim zleceniodawcą. Czy ktoś poniósł konsekwencje tego bezczelnego mordu na bezbronnej kobiecie?

Na Twoim miejscu ten czas który poświęcasz na badanie tej sprawy, poświęcił bym na badanie jeden sprawy np. z programu 997. Może byś się przyczynił do schwytania morderców i osądzenia ich, tu już chyba nie masz szans.

Tak na poważnie, zastanów się czy chcesz poznać prawdę czy chcesz udowodnić z góry założoną tezę. Życzę tego pierwszego i mam nadzieje, że podzielisz się swoimi wiadomościami w tym temacie.

Co do Twojego pytania, to mogę odpowiedzieć, że moim zdaniem TAK. Tyle, że ja wierzę w Boga...

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Witold
 kwiecień 25 2010 23:57   
Forum

Witold, MM,
Przeczytalem juz wiele artykulow o Hypatii, w tym kilka po angielsku. Film nie mija sie z prawda! Jedyne, co jest w filmie a nie bylo prawda, to to,ze w filmie jest ona ukamienowana. W rzeczywistosci parabolanie byli o wiele bardziej brutalni. Zadziobali ja muszlami, a cialo pocwiartowali i spalili. Tak pisze historyk chrzescijanstwa Scholastyk.

Ja filmu dotąd nie widziałem. Natomiast na podstawie przeczytanych recenzji mam wrażenie, że niestety Agora mija się z prawdą. Oczywiście nie chodzi o szczegóły typu muszle czy kamienie, lecz o wymowę całego obrazu. Ale aby poprzeć to wrażenie konkretami będę chyba musiał udać się do kina. Tak więc mglista ewentualność zamiaru obejrzenia tego filmu zamieniła się dzięki Tobie w konkretny plan. Powinieneś, Surationie, wystąpić o prowizję od dystrybutorów Wink

===

Prawda leży tam, gdzie leży.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 kwiecień 26 2010 08:51   
Forum

witold, koniecznie idz na film. Smile Oczywiscie, mozna sie przyczepic, ze bohaterowie sa rysowani gruba kreska, ale przeciez to tylko film. Nie zmienia to jednak tego, ze wydarzenia tam przedstawione to fakty.

pius, dzieki Ci za ten glos, choc nie wniosl do dyskusji nic. No ale celem bylo zakpic sobie za mnie. Chcialem sie dowiedziec prawdy, przeczytalem ostatnio sporo na ten temat, wiec mission accoplished. Ciesze sie, ze uwazasz iz mordercy zostali ukarani. Dzieki, ze przypomniales tez, jaka jest roznica miedzy nami. >>[quote by pius]Co do Twojego pytania, to mogę odpowiedzieć, że moim zdaniem TAK. Tyle, że ja wierzę w Boga... [/quote]

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 kwiecień 26 2010 10:26   
Forum

witold, koniecznie idz na film. Smile Oczywiscie, mozna sie przyczepic, ze bohaterowie sa rysowani gruba kreska, ale przeciez to tylko film. Nie zmienia to jednak tego, ze wydarzenia tam przedstawione to fakty.

pius, dzieki Ci za ten glos, choc nie wniosl do dyskusji nic. No ale celem bylo zakpic sobie za mnie. Chcialem sie dowiedziec prawdy, przeczytalem ostatnio sporo na ten temat, wiec mission accoplished. Ciesze sie, ze uwazasz iz mordercy zostali ukarani. Dzieki, ze przypomniales tez, jaka jest roznica miedzy nami. >>[quote by pius]Co do Twojego pytania, to mogę odpowiedzieć, że moim zdaniem TAK. Tyle, że ja wierzę w Boga...

[/p][/QUOTE]

Zakpić?

Napisałem, że wierzę w Boga, bo to jedyny powód dzięki któremu wiem, że zostali ukarani. Jeżeli ktoś popełnia grzech i go nie odpokutuje w tym zyciu to bez watpienia musi to zrobic po smierci, ale tak zunaja tylko osoby wierzace...

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 kwiecień 26 2010 14:43   
Forum

Quote by: Pius

Napisałem, że wierzę w Boga, bo to jedyny powód dzięki któremu wiem, że zostali ukarani. Jeżeli ktoś popełnia grzech i go nie odpokutuje w tym zyciu to bez watpienia musi to zrobic po smierci, ale tak zunaja tylko osoby wierzace...

Mam nadzieje, ze dosiegla ich kara. Tak samo mam nadzieje, ze dosiegla kara "meczennika" Ammoniosa, a w rzeczywistosci zamachowca na zycie prefekta Orestesa. Mam nadzieje tez, ze kara dosiegla "sw" Cyryla, klamce i wichrzyciela, za wypedzenie Zydow, podsycanie nienawisci w Aleksandrii i przyzwolenie na zabicie Hypatii. Pieklo juz pewnie dosieglo wszystkich tych lotrow...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 26 2010 15:20   
Forum

Szkoda, że w gruncie rzeczy tylko dwie osoby obejrzały film. Jednak te dwie osoby mają odmienne zdanie co do tego, na ile film odzwierciedla prawde historyczną.

Podsumuję więc swoją opinię.
Film, moim zdaniem przekłamuje prawdę historyczną i wpisuje się w nurt kina antychrześcijanskiegp. Ma, co prawda zaletę pokazania pewnej epoki i pewnej rzeczywistości, raczej mało do tej pory pokazywanej, ale nie uchronił sie od pewnej tendencyjności.
Po kolei:

1. Film umieszcza tragedię Hypatii w kontekście walki ideologicznej, w kontekście sporu pomiędzy religią a nauką, religią a ateizmem, czy agnostycyzmem, w kontekście sporu pomiędzy tolerancją a ciasnotą umysłową. W tym kontekście watahy chrześcijan ukazywane niczym hordy talibów zabijają Hypatię, która odmawia opowiedzenia sie po stronie, nie tylko nowej religii, ale w ogóle religijności.

Tymczasem ktos, kto choc odrobinę zna rzeczywistość historyczną wie doskonale, i nie podlega to żadnej dyskusji, że w Aleksandrii w latach 412-415 (okresie ukazanym w drugiej części filmu) miał miejsce tylko i wyłącznie spór polityczny, spór o władzę pomiędzy dwoma stronnictwami chrześcijańskimi, a nie pomiędzy chrześcijanami i poganami, nie pomiędzy chrześcijanami a ateistami, nie pomiędzy ciemnotą i zabobonem a tolerancją i światłą umysłowością, Prefekt Egiptu, Orestes był chrześcijaninem tak samo jak jego oponent biskup Cyryl. Hypatia była także autorytetem politycznym, stającym po stronie Orestesa w tym sporze kompetencyjnym, i zabita została jako polityczny autorytet, a nie jako filozof czy naukowiec.

2. Film ukazuje samą Hypatię jako naukowca, którego badania mogły pchnąć nauke na nowe tory o kilkanaście wieków wcześniej (i w domysle: umożliwić Europie pominięcie całego okresu Średnowiecza). Jednak brak tolerancji i ciemnota chrześcijan doprowadziły do zaprzeszczania takiej okazji.

Tymczasem to bzdura. Pisałem wyżej (zresztą o tym samym mówi prof. Dzielska w linkowanym wywiadzie), że Hypatia była przede wszystkim filozofem w sensie platońskim, a więc wierzyła w boskość (w jedynego Boga) i dążyła przede wszystkim, poprzez uzyskiwanie kolejneych stopni cnót, do osiągnięcia boskości. Pogańskie elity zdawały sobie sprawę, że "greckie mity" mogą w zmieniajacym sie świecie byc utrzymane tylko i wyłącznie jako mity, natomiast sensem dążen człowieka jest zjednoczenie się z boskością poprzez praktyki teurgiczne. Obraz z filmu, w kórym stwierdza się, że "Filozof Hypatia to kobieta, która publicznie ogłosiła swą bezbożność.
Czarownica." jest po prostu kłamstwem. Fillozof, który z definicji dążył do jedności z bóstwem nie mógł ogłosić swojej bezbożności.

3. Hypatię jako bezbożnego filozofa zabija tłum chrześcijan

Tymczasem jest to zwykłe nadużycie. Jaki tłum, jaki motłoch mógł zabić Hypatię, skoro większość ludności Aleksandrii stanowili właśnie chrześcijanie? Od konca IV wieku na obszarze Cesarstwa, coraz bardziej dominowanym przez chrześcijanstwo, jako religię państwową, wszystko, co się działo było działaniem chrześcijan. I budowanie i burzenie. I dobro i zło. Chrześcijanie walczyli ze sobą w sprawach politycznych i ideologicznych. I tak dzieje się w Europie praktycznie do dzisiaj. Pośród przestępców, pośród morderców są z natury rzeczy i chrześcijanie. Ale przecież nie jest tak, że kiedy dzisiaj ktoś popełnia zbrodnię i jest ochrzczonym, krytykujemy od razu chrześcijaństwo. No chyba, że mamy za cel atak na chrześcijanstwo. Zupełnie jak twórcy filmu.
Chrześcijanie, ktorzy zabili Hypatię nie uczynili tego dlatego, że chrześcijanstwo jest z zasady czymś złym, że jest wrogiem nauki, postępu, kobiet, odmienności. Ich chrześcijanstwo z zabójstwem Hypatii nie miało nic wspólnego. Dlatego Sokrates pisze o motłochu, o ludziach porywczego usposobienia, zupełnie tak samo jak dzisiaj pisze się, że "wrogowie politycznie zabili Kennedy'ego" a nie o tym, ze chrześcijanie (w koncy chyba nimi byli?) zabili prezydenta.

Wybacz, suration, ale pisanie, że wydarzenia tam przedstawione to fakty to naginanie: tak, fakty, ale umieszczone poza rzeczywistym kontekstem, fakty podane w ahistorycznym sosie, fakty podane tendencyjnie w celu głoszenia i utrwalania obrazu chrześcijan jako krewkich glupków stojących na drodze nauki i postępu.
No, bzdura...

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 kwiecień 26 2010 15:24   
Forum

Quote by: Pius

Mam nadzieje, ze dosiegla ich kara. Tak samo mam nadzieje, ze dosiegla kara "meczennika" Ammoniosa, a w rzeczywistosci zamachowca na zycie prefekta Orestesa. Mam nadzieje tez, ze kara dosiegla "sw" Cyryla, klamce i wichrzyciela, za wypedzenie Zydow, podsycanie nienawisci w Aleksandrii i przyzwolenie na zabicie Hypatii. Pieklo juz pewnie dosieglo wszystkich tych lotrow...

Nie rozumiem skąd w Tobie tyle nienawiści?
Cyryl ogłosił Ammoniosa meczennikem, ale potem się z tego wycofał.
Cyryl doprowadził do wypędzenia Żydów, nie dlatego, ze byli Żydami i miłowali pokój.
Cyryl, jak każdy człowiek popelnial błedy. Był gwałtownikiem i dzieki temu mógł realizować nakaz Chrystusa o gwałtownikach zdobywających Królestwo niebieskie. Świętość nie jest sprawą jednego czy dwóch błędów, ale całości dojrzewania do Królestwa

===

Cytat 
Robert
 kwiecień 27 2010 14:46   
Forum

Ale jakiej znowu nienawisci? Dlatego, ze mam nadzieje, ze kara dosiegnela zlych ludzi? Toz to raczej trzecia cnota kardynalna - sprawiedliwosc.

W filmie Hypatia zostala ukazana jako naukowiec. Nie wyklocam sie o to, czy nia byla, czy nie. Ta historia jest FABULARYZOWANA, to nie jest dokument przygotowany przez Discovery Channel. Watek milosny tez przeciez zostal dodany na potrzeby filmu. Ale kto rozstrzygnie, czy ktos sie w niej nie kochal, albo czy nie byla bliska duzego odkrycia naukowego? Ty? Pani Dzielska?
W Pasji Mela Gibsona byl jeszcze gorszy zonk - w filmie tym Jezus jest wynalazca krzesla (albo stolu, juz nie pamietam). Smile

Bardziej niz jej naukowe osiagniecia, interesuje mnie dlaczego zostala zabita przez grupe mnichow, dlaczego sprawcow nie skazano, dlaczego pozniejsi chrzescijanscy kronikarze oczyszczajac Kosciol przedstawiali ja jako wiedzme.

A co do antychrzescijanskiego wydzwieku filmu... to punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. Ja nie jestem przewrazliwiony na ataki na Kosciol, wiec mnie film nie oburza. Ty jestes przewrazliwiony, zatem i film wpisuje Ci sie w ogolnoswiatowy atak nieznanych sil na krysztalowy skadinad Kosciol...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 27 2010 15:03   
Forum

Ale jakiej znowu nienawisci? Dlatego, ze mam nadzieje, ze kara dosiegnela zlych ludzi? Toz to raczej trzecia cnota kardynalna - sprawiedliwosc.

No nie wiem.Odczytałem twoją wypowiedź jak napisaną w stanie wzburzenia emocjonalnego (nienawiść) a nie w stanie praktykowania cnoty sprawiedlwiwości, która stanem emocjonalnym nie jest

W filmie Hypatia zostala ukazana jako naukowiec. Nie wyklocam sie o to, czy nia byla, czy nie. Ta historia jest FABULARYZOWANA, to nie jest dokument przygotowany przez Discovery Channel. Watek milosny tez przeciez zostal dodany na potrzeby filmu. Ale kto rozstrzygnie, czy ktos sie w niej nie kochal, albo czy nie byla bliska duzego odkrycia naukowego? Ty? Pani Dzielska?
W Pasji Mela Gibsona byl jeszcze gorszy zonk - w filmie tym Jezus jest wynalazca krzesla (albo stolu, juz nie pamietam). Smile

Zgadzam się. To historia fabularyzowana. Sęk w tym, że fabuła jaką otoczono fakty jest tendencyjnie antychrześcijanska

Bardziej niz jej naukowe osiagniecia, interesuje mnie dlaczego zostala zabita przez grupe mnichow, dlaczego sprawcow nie skazano, dlaczego pozniejsi chrzescijanscy kronikarze oczyszczajac Kosciol przedstawiali ja jako wiedzme. I najwazniejsze, dlaczego Kosciol zzera hipokryzja i obluda juz od samego zarania...

Nie przez grupe mnichów. Nikt tego nie twierdzi. Zabita przez tłum, przez motłoch.
Dlaczego nie skazano motłochu? A kiedy ktokolwiek skazał motłoch?
To prawda, że kronikarz nie pisze niczego o skazaniu Piotra lektora jako sprawcy kierującego rozszalałym tłumem.
A dlaczego pozniejsi chrzescijanscy kronikarze oczyszczajac Kosciol przedstawiali ja jako wiedzme?. No nie wiem. Może przedstawiali fabularyzowaną historię? Wink

A co do antychrzescijanskiego wydzwieku filmu... to punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia. Ja nie jestem przewrazliwiony na ataki na Kosciol, wiec mnie film nie oburza. Ty jestes przewrazliwiony, zatem i film wpisuje Ci sie w ogolnoswiatowy atak nieznanych sil na krysztalowy skadinad Kosciol...

No ale widzisz. Sam po obejrzeniu filmu doszedłeś do wniosków, o jakie chodzilo twórcom, a mianowicie: Kosciol zzera hipokryzja i obluda juz od samego zarania...
Nie uważasz, że to niebezpieczne uproszczenie?

===

Cytat 
Robert
 kwiecień 27 2010 18:56   
Forum

Quote by: medieval_man

No ale widzisz. Sam po obejrzeniu filmu doszedłeś do wniosków, o jakie chodzilo twórcom, a mianowicie: Kosciol zzera hipokryzja i obluda juz od samego zarania...
Nie uważasz, że to niebezpieczne uproszczenie?

Kazde uproszczenie moze byc niebezpieczne. Moznaby powiedziec, ze myslenie na skroty jest niebezpieczne...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 kwiecień 29 2010 21:46   
Forum

No ale nie odpowiedziales mi Medievalu, czy masz jakąś wiedzę na temat rozkładu różnych religii w społeczeństwie aleksandryjskim V. w.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,35 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty