Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Jaki czlowiek bedzie zbawiony?
 |  Wersja do druku
Ewa
 kwiecień 28 2010 06:43  (Czytany 4696 razy)  
Forum

Status: offline

W wierze Protestanckiej u naszych Braci Chrzescijan zbawienie jest inaczej rozumiane.

W Jana 3:36 jest napisane, że ten, który wierzy w Syna, ma żywot wieczny. W tym samym wersecie jest napisane, że ten, który nie słucha Syna, nie ujrzy żywota.
Zatem, każdy kto wierzy i słucha Syna (czyli posiada zbawiającą wiarę), jest już zbawiony.
Ci, którzy wierzą w Syna ORAZ w swoje starania w osiągnięciu zbawienia, nie posiadają wiary zbawiającej.
Wielu moich znajomych mowi, ja przeciez nie grzesze,chodze do kosciola,mam chrzest,ja nikomu krzywdy nie czynie.
Czy taki ktos moze byc zbawiony?
"wierzysz ze jest jeden Bog?slusznie czynisz - lecz takze i zle duchy wierza i drza (Jakuba 2:19)

Protestanci mowia,o Nowonarodzeniu poprzez wiare i wyznanie jej w wieku doroslym przed Panem Jezusem Chrystusem Bogiem.

Kiedy z Ducha sie narodzimy,On Duch nas prowadzi i objawia cala prawde(J.16:13) i otrzyma sie Laske przez wiare,napelni nas POkoj o jakim mowil Pan Jezus;"...
A kiedy przyszedl Pan Jezus do Apostolow,Zmartwychwstaly,stanal pomiedzy nimi po srodku i powiedzial;Pokoj WAM! i jeszcze raz powiedzial POKOJ WAM! bo ON powiedzial; Ja pokoj wam dam,nie taki jaki daje wam swiat,ja pokoj moj wam daje.I Zeslal Ducha SWietego na Apostolow. "
To czy mozecie powiedziec,ze posiadacie juz owoce Laski?.
Owoc laski jest owocem ducha, ktory przebywa pod namaszczeniem Ducha Swietego.
“Owocem Ducha zas sa: milosc, radosc, pokoj, cierpliwosc, uprzejmosc, dobroc, wiernosc, lagodnosc, wstrzeniezliwosc.Przeciwko takim nie ma zakonu (Gal.5-22-23).
Pan Jezus powiedzial,ze najwazniejszym przykazaniem jest przykazanie milosci do blizniego.

Czy kochasz Boga swego tak,ze jest Tobie to najwazniejsze w zyciu?.Czy kochasz bliznich swoich tak,ze nie zywisz urazow do nikogo?.Czy mowisz,ze jestes Chrzescijaninem i jednoczesnie wyrazasz zgode na prowadzone wojny?
To gdzie sie znajdujesz w sciezce zbawienia?
Jaki czlowiek bedzie zbawiony kiedy okazuje sie,ze nie ten,ktory biega do Kosciola i nie ten,ktory sie modli,nawet nie ten ktory mowi jezykami?

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 kwiecień 28 2010 16:34   
Forum

Quote by: corka

Jaki czlowiek bedzie zbawiony kiedy okazuje sie,ze nie ten,ktory biega do Kosciola i nie ten,ktory sie modli,nawet nie ten ktory mowi jezykami?

Mk 10,17-27

17 Kiedy już wybierał się w drogę, przybiegł ktoś i padając przed Nim na kolana, pytał Go: "Nauczycielu dobry, co mam zrobić, aby stać się dziedzicem życia wiecznego?" 18 Jezus mu odpowiedział: "Dlaczego nazywasz mnie dobrym? Nikt dobry, tylko jeden Bóg. 19 Przykazania znasz: "Nie zabij, nie popełnij cudzołóstwa, nie ukradnij, nie złóż fałszywego zeznania, nie dopuść się grabieży, czcij ojca swego i matkę"". 20 Tamten Mu oświadczył: "Nauczycielu, to wszystko dokładnie zachowywałem od swojej młodości". 21 Jezus spojrzał na niego z miłością i rzekł mu: "Jednego ci brak: idź, sprzedaj, co masz, i daj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź ze mną". 22 Po takiej radzie tamten sposępniał i odszedł smutny. Miał bowiem wiele posiadłości. 23 Jezus popatrzył wkoło i powiedział do swoich uczniów: "Z jakże wielkimi trudnościami będą wchodzić do królestwa Bożego posiadacze bogactw". 24 Uczniowie byli zdziwieni Jego słowami. A Jezus znowu odezwał się do nich, mówiąc: "Dzieci, jak ciężko jest wejść do królestwa Bożego. 25 Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igły, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego". 26 Oni na to jeszcze bardziej byli zdumieni. Dlatego zapytali Go: "Więc kto może być zbawiony?" 27 Spojrzawszy na nich, Jezus powiedział: "Dla ludzi to niemożliwe, ale nie dla Boga. Dla Boga bowiem wszystko możliwe".

585. Co się stanie z duszą po sądzie szczegółowym?

Po sądzie szczegółowym dusza, jeżeli nie będzie mieć łaski z powodu grzechu śmiertelnego, zaraz idzie do piekła; jeżeli jest w stanie łaski, a jest także wolna od wszystkich grzechów powszednich i od wszystkich kar doczesnych, idzie zaraz do nieba; jeżeli zaś jest wprawdzie w stanie łaski, ale jeszcze ma na sobie jakiś grzech powszedni, albo jakąś nie odpokutowaną karę doczesną, dostaje się do czyśćca, dopóki nie uczyni w zupełności zadość sprawiedliwości Bożej.

btw
Jest milion rodzajów protestantów którzy głoszą sprzeczne nauki a Pan Jezus mówi: "Każde królestwo, wewnętrznie skłócone, pustoszeje. I żadne miasto ani dom, wewnętrznie skłócony, nie ostoi się."

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 kwiecień 28 2010 21:18   
Forum

Szukałem jakiegoś potwierdzenia w Biblii na istnienie czyśćca i nie znalazłem. Sądzę, więc że został wymyślony przez ludzi.

Kto to jest człowiek biedny? Bardzo trudno na to pytanie odpowiedzieć. Bogaczem można już nazwać każdego, kto ma cokolwiek oprócz swojego odzienia. Gdy taką definicję przyjmiemy, to wszyscy jesteśmy bogaczami i wszystkim będzie nam trudno wejść do królestwa Bożego.

Mając pieniądze w banku, czy akcje na giełdzie, to wydaje nam się, że nie czynimy przez to nikomu krzywdy i nie popełniamy żadnego grzechu. Nie przychodzi nam do głowy, że majątek, nad którym dano nam pieczę, świadomie przestaliśmy kontrolować. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że prze to zostaliśmy udziałowcami zła. Bo skoro my nawet o tym nie wiemy, to kto może o tym wiedzieć? Lecz Bóg wie wszystko i sprawiedliwie osądzi złego sługę, który niegospodarnie zarządzał tym, co zostało mu powierzone.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 kwiecień 28 2010 22:47   
Forum

Quote by: Daniel

Mając pieniądze w banku, czy akcje na giełdzie, to wydaje nam się, że nie czynimy przez to nikomu krzywdy i nie popełniamy żadnego grzechu. Nie przychodzi nam do głowy, że majątek, nad którym dano nam pieczę, świadomie przestaliśmy kontrolować. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że prze to zostaliśmy udziałowcami zła. Bo skoro my nawet o tym nie wiemy, to kto może o tym wiedzieć? Lecz Bóg wie wszystko i sprawiedliwie osądzi złego sługę, który niegospodarnie zarządzał tym, co zostało mu powierzone.

Co za bzdury.. . Oczywiście podchodząc tak do sprawy..można obwiniać się również za zabijanie małych owadów deptając je na chodniku. Bóg mówi wyraźnie, że nikt z nas nie jest bez grzechu. Ale nie popadajmy w obłęd. Grzech musi być popełniany świadomie!!! Natomiast jeśli mówimy o giełdzie..to nie słyszałem jeszcze o tym, by ktoś był zmuszony grać na giełdzie. Każdy odpowiada za siebie i ponosi ryzyko.

Chrześcijanin powinien twardo stąpać po ziemi. Bóg ceni ludzi prawych a nie jakiś rozczulonych wariatów.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 kwiecień 29 2010 05:54   
Forum

Szukałem jakiegoś potwierdzenia w Biblii na istnienie czyśćca i nie znalazłem. Sądzę, więc że został wymyślony przez ludzi.

(Ks. Mądrości (w) 3:1-6 czytałeś?

(1) A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. (2) Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście (3) i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju. (4) Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności. (5) Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich, Bóg ich bowiem doświadczył i znalazł ich godnymi siebie. (6) Doświadczył ich jak złoto w tyglu i przyjął ich jak całopalną ofiarę.

Ja szukałem potwierdzenia składu składu PS w PS i też nie znalazłem, ale podobnych wniosków nie wyciągam.....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 29 2010 13:08   
Forum

Daniel,
ja jestem bardziej wyznania Protestantanckiego,chociaz moj dom jest w Katolicyzmie.Rozczytuje sie w protestantyzmie bo tak rozumuje tez wiare..
Protestanci mowia,ze nie wierzysz w Chrystusa! tak dlugo jak nie uwierzysz,ze On umarl za Twoje grzechy.

A ! jezeli wierzysz,ze umarl On za Twoje grzechy-to wierzysz ,ze w chwili twojej smierci-za te grzechy ktos umarl-i nie musisz za nie pokutowac!
Taka jest wiara w Chrystusa.
Dlatego oni mowia i glosza,azeby sie oddac Panu Jezusowi w posluge,zawierzyc sie,bo wtedy rodzisz sie jakby na nowo,Jezus Chrystus sprawia ,ze otrzymujesz Ducha,ktory Cie prowadzi(autentycznie-niesamowite przezycie) i jak Cie prowadzi ten Duch (Duch sw.) to zyc tak jak nauczal Jezus Chrystus jest latwo...bo Duch Cie naprowadza-nie masz odczuc jakie Ciebie teraz nawiedzaja...Jezus mowi:"moje jazmo jest lekkie ".

I Protestanci,gdy sie tak stanie np.z Toba,ze otrzymalbys Ducha sw.przez Twoja wiare w Chrystusie Jezusie-a to sie wie-gdy tak sie stanie-to to oni nazywaja Nowonarodzeniem-mam na mysli tu Baptystow ale i Zielonoswiatkowych i tych z Kosciola Chrystusowego.

Nowonarodzeniem,bo przestales zyc jak dotychczas-zaczales zyc jak Chrystus tego nauczal,a jego "jazmo jest lekkie" i takie zycie w zawierzeniu sie Chrystusowi jest no coz-ja bym sobie z serca tego zyczyla.Kiedys mnie Bog tak wlasnie obdazyl,zgrzeszylam i stracilam to,ale ja zaswiadczam soba,ze tak jest.

Malo kto,zdaje sobie sprawe z waznosci slow jakie wypowiadamy, np "swiety spokoj", tu mowa jest o tym "pokoju" jaki Chrystus przyobiecal Aposolom i tym,ktorzy w niego uwierza-"Pokoj moj wam daje-nie taki jaki daje wam ten swiat----->JA POKOJ MOJ wam daje-bo On jest poczatkiem i koncem i w nim wszystko jako ludzie mamy-troche smiesznie to brzmi-jakbym byla Jehowa moze...ale wiara nie jest czyms martwym,zapisanym,wymyslonym-ale Ona,ta Wiara jest zywa.
Wiara jest zywa jak sie wierzy i z niej powstaja uczynki obdarzone w te Owoce Ducha sw. Itd.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 kwiecień 29 2010 13:11   
Forum

Ten cytat wcale nie świadczy o czyśćcu, który według mnie jest wymysłem Dantego.
Bóg jest miłosierny i nawet największego grzesznika dopuści do siebie, jeżeli on wyrzeknie się grzechów. Musi jednak z własnej wolnej wolę zaufać Bogu, aby dostąpić wybaczenia. Natomiast będąc już tylko duszą, takiej woli już nie ma. Nie ma też i świata ziemskiego, gdzie można ujawnić swoją dobroć.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 29 2010 13:17   
Forum

Daniel zobacz moj wpis,wyswietlil sie nad Twoim

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 kwiecień 29 2010 13:41   
Forum

Chrześcijanin powinien twardo stąpać po ziemi. Bóg ceni ludzi prawych a nie jakiś rozczulonych wariatów
.

Czy to po chrześcijańsku nazywać wariatami tych, co pokazują nasze grzechy i teraz nie można się już wypierać nieświadomością.
Na giełdzie są nas wszystkich pieniądze. Choć nie sami inwestujemy, ale robi to za nas nasz bank, w którym trzymamy pieniądze. Na pewno są tam ulokowane nasze składki emerytalne, ale to już może być nie nasza wina. Dzięki naszej beztrosce karmimy gigantów, które mają już taką moc, że zawłaszczyli dusze wielu.

Prawy człowiek przestrzega prawa Boga, którym jest Dekalog. To w nim jest przykazanie, aby nie okradać bliźniego. Kraść można w różny sposób, jedni w nocy aby nikt ich nie widział, a inni poprzez pośredników, aby trudniej było udowodnić im winę. To dla nich jest tajność głosowania i prawo ochrony danych osobowych. Prawy nie musi niczego ukrywać, tylko złodziej nie chce być rozpoznany. Będzie więc zwalczał każdego, który zechce go ujawnić.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 kwiecień 29 2010 13:57   
Forum

Uwierzyć w Chrystusa, to uwierzyć w Boga i w jego prawa skierowane do człowieka. Chrystus nie zmienił prawa, tylko je wypełnił.
Przyjąć Boga, Chrystusa, Ducha, to znaczy więcej nie grzeszyć. Aby to czynić, trzeba chcieć wiedzieć czy przypadkiem nie grzeszę. Wydaje mi się, że jednak wielu woli nadal trwać w nieświadomości.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 kwiecień 29 2010 14:04   
Forum

Daniel,
ja jestem bardziej wyznania Protestantanckiego,chociaz moj dom jest w Katolicyzmie.Rozczytuje sie w protestantyzmie bo tak rozumuje tez wiare..
Protestanci mowia,ze nie wierzysz w Chrystusa! tak dlugo jak nie uwierzysz,ze On umarl za Twoje grzechy.

A słyszałaś w ogóle o chrześcijanach którzy negują ten fakt... Przecież to jakieś truizmy....

Daniel,
A ! jezeli wierzysz,ze umarl On za Twoje grzechy-to wierzysz ,ze w chwili twojej smierci-za te grzechy ktos umarl-i nie musisz za nie pokutowac!

Niestety głosisz rzeczy sprzeczne z PS.

List do Hebrajczyków
(1) Dlatego pominąwszy podstawowe nauki o Chrystusie przenieśmy się do tego, co doskonałe, nie zakładając ponownie fundamentu, jaki stanowią: pokuta za uczynki martwe i /wyznanie/ wiary w Boga, (2) nauka o chrztach i nakładaniu rąk, o powstaniu z martwych i sądzie wiecznym. (3) A i to uczynimy, jeśli Bóg pozwoli. (4) Niemożliwe jest bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego i stali się uczestnikami Ducha Świętego,

(List do Hebrajczyków 6:1-4, Biblia Tysiąclecia)

(20) Lecz nawoływałem najprzód mieszkanców Damaszku i Jerozolimy, a potem całej ziemi judzkiej, i pogan, aby pokutowali i nawrócili się do Boga, i pełnili uczynki godne pokuty. (21) Z tego powodu pochwycili mnie Żydzi w świątyni i usiłowali zabić. (22) Ale z pomocą Bożą żyję do dzisiaj i daję świadectwo małym i wielkim, nie głosząc nic ponad to, co przepowiedzieli Prorocy i Mojżesz (23) że Mesjasz ma cierpieć, że pierwszy zmartwychwstanie, że głosić będzie światło zarówno ludowi, jak i poganom.

(Dzieje Apost. 26:20-23, Biblia Tysiąclecia)

Ten cytat wcale nie świadczy o czyśćcu, który według mnie jest wymysłem Dantego.

Bóg jest miłosierny i nawet największego grzesznika dopuści do siebie, jeżeli on wyrzeknie się grzechów. Musi jednak z własnej wolnej wolę zaufać Bogu, aby dostąpić wybaczenia. Natomiast będąc już tylko duszą, takiej woli już nie ma. Nie ma też i świata ziemskiego, gdzie można ujawnić swoją dobroć.

Jedynie 1 zdanie jest jakąś próbą polemiki, reszta to truizmy.

Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich, Bóg ich bowiem doświadczył i znalazł ich godnymi siebie. (6) Doświadczył ich jak złoto w tyglu i przyjął ich jak całopalną ofiarę.

Jak można rozumieć inaczej to zdanie niż właśnie przez to, że po śmierci niektóre grzechy trzeba będzie odpokutować, te których sie nie zdążyło na ziemi???

Jak rozumieć te słowa:

25) Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia.(26) Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz

(Ew. Mateusza 5:25, Biblia Tysiąclecia)

W oby przypadkach widzimy opis pokuty przed pójściem do nieba, która ma miejsce PO ŚMIERCI, ja to nazywam czyściec nie wiem jak Ty...

Poza tym, jak mi piszesz, że Dante wymyślił czyściec to uważam, że zmarnowałem 10 minut z życia piszac to co widac wyzej i nawet nie chce pytac czy słyszałeś o Orygenesie, Tertulian, sw. Ambrożym, sw. Jan Chryzostomie itd. ..

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 kwiecień 29 2010 15:15   
Forum

Jaki czlowiek bedzie zbawiony?
Nie mam pojęcia - Nie moja to sprawa i ...decyzja.
ja mam nadzieję, że:
- wszyscy ludzie
- ja
mam prawo jednak domniemywać, że na pewno będą zbawieni ci co otrzymali dar Łaski wiary, przyjęli go i czynnie na niego odpowiedzieli
lub z innej beczki:
mam prawo jednak domniemywać, że na pewno będą zbawieni ci którzy wcielają w życie przykazanie miłości - Boga, siebie i bliźniego

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 29 2010 15:19   
Forum

Pius

dlatego wyznajesz katolicyzm -bo Ty tylko mowisz-ze niby to to samo jest-nie jest jednak to samo....bo Protestanci przez wiare w Chrystusa i jego smierc na krzyzu za nasze grzechy-nie wierza w zaden czysciec Exclaimation Jak ktos umiera to juz koniec,stalo sie! ENDE BANANA.

Ja tez nie wierze w czysciec-Pan Jezus umarl za moje grzechy i Twoje i naszym obowiazkiem jest teraz (jezeli mowimy,ze jestesmy Chrzescijaninami) uwierzyc,a tym samym...nie ma czysca...tym samym nie ma modlitw za umarlych..to sie dokonalo Exclaimation Exclaimation modlitwy sa za zywych jedynie -inaczej to herezja chyba,nie wiem jak to okreslic -i zawierzyc sie trzeba i dac sie ochrzcic w imie Jezusa Chrystusa,nie kazdy otrzymuje Ducha sw.takie cos niestety nie jest na zamowienie,to jest z laski.Dlatego tak ciezko jest byc zbawionym.I latanie do kosciola do zbawienia -ma sie jak pies do ko0ta Mr. Green , inaczej maja sie modlitwy Exclaimation Exclaimation te sa bardzo wazne.

Ja wiem,Ty inaczej to rozumiesz,nie probuj mnie przekonywac bo ja to przezylam i wiem o czym tu jest mowa,to nie jest dla mnie tylko sakrament-ja to przezylam! aktywnie czy jak tam chcesz!.

I te bajeczki ,ze cos tam sie dokonuje a dany czlowiek tego nie wie i nie musiczuc...zazwyczaj to sie wie,jak cos takiego sie stanie z Toba,wydarzy-bo przeciez to Ty dajesz przyzwolenie na to aby sie stalo.

Daniel

Protestanci tez nie wierza w czysciec, bo Pan Jezus juz umarl za grzechy i jak ktos umrze to juz koniec! kaplica

Dezerterze
z Laski i wyznania ...i jak otrzymasz wtedy Ducha sw. zostaniesz odrodzony od wewnatrz-tylko wtedy-inaczej nie.Bog sie brzydzi grzechem,dlatego to obmycie,dlatego toen Dar,abysmy byli prowadzeni w duchu.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 29 2010 16:03   
Forum

dlaczego nie chcecie wierzyć w czyściec? Czy aby nie wynika to z tego, że między innymi przez takich twórców jak Dante, czyściec jest źle rozumiany? Jako kara?
A przecież czyściec to przebywanie w obliczu Bożej Miłosci. Ze swiadomością tego jak nasza miłość wobec ogromu Bożej Miłosci jest nikła. Ze świadomością tego, jak bardzo tę Miłość zraniliśmy naszym egoizmem, naszym grzechem.
Takie doświadczenie jest bolesne i porywające zarazem. Jest oczyszczające. Po to byśmy wchodząc do Radości Boga danej nam nie na mocy naszych zasług, ale w wyniku Wcielenia Jednorodzonego Syna Bożego i Jego z nami solidarności aż po śmierć na Krzyżu.
Doświadczenie niezasłuzonej Bożej Miłosci, Miłosci zranionej przez nas sprawia, że oczyszczamy się z naszego egoizmu, że upodabniamy się do Boga, by móc w końcu stanąć z Nim Twarzą w Twarz bez lęku.
Wiele osób już tu na ziemi doświadcza takiego oczyszczania i gwarantuję wam: to oczyszczanie, ten czyściec, to radość. Bolesna (bo wypala nasz egoizm) ale radość

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Butterfly
 kwiecień 29 2010 17:24   
Forum

Chrześcijanin powinien twardo stąpać po ziemi. Bóg ceni ludzi prawych a nie jakiś rozczulonych wariatów
.

Czy to po chrześcijańsku nazywać wariatami tych, co pokazują nasze grzechy i teraz nie można się już wypierać nieświadomością.
Na giełdzie są nas wszystkich pieniądze. Choć nie sami inwestujemy, ale robi to za nas nasz bank, w którym trzymamy pieniądze. Na pewno są tam ulokowane nasze składki emerytalne, ale to już może być nie nasza wina. Dzięki naszej beztrosce karmimy gigantów, które mają już taką moc, że zawłaszczyli dusze wielu.

Polecam nie umieszczac pieniedzy w banku. Jesli chodzi o system emerytalny, to jest on przymusowy, wiec zgadzam sie ze jestesmy okradani. Uzyles jednak slowa "beztroska". To dosc istotne, bo pokazuje kto jest winien. W rzeczy samej - my jestesmy winni. Wypierac sie nieswiadomoscia to wlasnie wskazywac innych winnych. Tyle w temacie.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 kwiecień 29 2010 18:56   
Forum

Gdyby był czyściec, to zaprzeczało by istotę Boga sprawiedliwego. Każdy wtedy grzesznik, nawet ten co grzechów nigdy nie porzucił, będzie przemieniony w czyśćcu i trafi do nieba na równi z miłującymi Boga. Piekło będzie więc puste, bo wszyscy poprzez czyściec trafią do nieba. Po co więc człowiek ma zważać na to, aby nie grzeszyć skoro żadna kara go za to nie spotka. Natomiast czym innym jest doświadczenie oczyszczenia na ziemi. Jest ono niezbędne przed przyjęciem Ducha.

Nawet jakby człowiek był największym grzesznikiem na ziemi, a porzuci grzech, to Bóg go przyjmie i nie musi przechodzić przez żaden czyściec.
Zacytuję Mistrza Eckharta:
„A kiedy ktoś się całkowicie podźwignie z grzechów i od nich odwróci, wtedy wierny Bóg zachowuje się tak, jak gdyby człowiek nigdy w nie popadł i ani przez chwilę nie zamierza go za nie karać. Gdyby ich było nawet tyle, ile ich popełnili wszyscy ludzie razem wzięci, Bóg nigdy by nie karał za nie człowieka – owszem, mógłby go dopuścić do największej ze sobą przyjaźni, jaka kiedykolwiek była udziałem stworzenia. Jeśli tylko widzi w tej chwili jego zmianę, wcale nie zważa na to, jakim był przedtem, gdyż On jest Bogiem chwili obecnej”

Zmiana człowieka i odwrócenie od grzechów muszą nastąpić na ziemi.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 29 2010 21:12   
Forum

wiesz co Daniel?

nie ma sensu pisac do Ciebie,Ty fiksujesz sie na jednego jedynego rozmowce...innych co pisza do Ciebie nie czytasz...

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 kwiecień 30 2010 12:40   
Forum

Pius

dlatego wyznajesz katolicyzm -bo Ty tylko mowisz-ze niby to to samo jest-nie jest jednak to samo....bo Protestanci przez wiare w Chrystusa i jego smierc na krzyzu za nasze grzechy-nie wierza w zaden czysciec Exclaimation Jak ktos umiera to juz koniec,stalo sie! ENDE BANANA.

Odpisywałem na konkretne stwierdzenie.

Ja tez nie wierze w czysciec-Pan Jezus umarl za moje grzechy i Twoje i naszym obowiazkiem jest teraz (jezeli mowimy,ze jestesmy Chrzescijaninami) uwierzyc,a tym samym...nie ma czysca...tym samym nie ma modlitw za umarlych..to sie dokonalo Exclaimation Exclaimation modlitwy sa za zywych jedynie -inaczej to herezja chyba,nie wiem jak to okreslic -i zawierzyc sie trzeba i dac sie ochrzcic w imie Jezusa Chrystusa,nie kazdy otrzymuje Ducha sw.takie cos niestety nie jest na zamowienie,to jest z laski.Dlatego tak ciezko jest byc zbawionym.I latanie do kosciola do zbawienia -ma sie jak pies do ko0ta Mr. Green , inaczej maja sie modlitwy Exclaimation Exclaimation te sa bardzo wazne.

Ja wiem,Ty inaczej to rozumiesz,nie probuj mnie przekonywac bo ja to przezylam i wiem o czym tu jest mowa,to nie jest dla mnie tylko sakrament-ja to przezylam! aktywnie czy jak tam chcesz!.

I te bajeczki ,ze cos tam sie dokonuje a dany czlowiek tego nie wie i nie musiczuc...zazwyczaj to sie wie,jak cos takiego sie stanie z Toba,wydarzy-bo przeciez to Ty dajesz przyzwolenie na to aby sie stalo.

Pan umarł za grzeczny to nie ma czyśćca.

Równie dobrze mogę stworzyć twierdzenia Pan umarł za moje grzeczy nie ma piekła lub Ala kupiła kota nie ma księżyca.

Co to modlitwy za zmarłych znów przeczysz PS

(43) Uczyniwszy zaś składkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwu tysięcy srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu. (44) Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to modlitwa za zmarłych byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym, (45) lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda - była to myśl święta i pobożna. Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu.

(2 Ks. Machabejska (w) 12:43-45, Biblia Tysiąclecia)

Gdyby był czyściec, to zaprzeczało by istotę Boga sprawiedliwego. Każdy wtedy grzesznik, nawet ten co grzechów nigdy nie porzucił, będzie przemieniony w czyśćcu i trafi do nieba na równi z miłującymi Boga. Piekło będzie więc puste, bo wszyscy poprzez czyściec trafią do nieba. Po co więc człowiek ma zważać na to, aby nie grzeszyć skoro żadna kara go za to nie spotka. Natomiast czym innym jest doświadczenie oczyszczenia na ziemi. Jest ono niezbędne przed przyjęciem Ducha.

Przeczytaj co wklejam z katechizmu, zanim podobne rzeczy napiszesz, bo naprawdę nie widzę sensu Ci odpisywać skoro z takimi tekstami wyskakujesz. Ale powtórzę CZYŚCIEC NIE IMPLIKUJE PUSTEGO PIEKŁA CZYTAJ CO WKLEIŁEM Z KATECHIZMU!

Nawet jakby człowiek był największym grzesznikiem na ziemi, a porzuci grzech, to Bóg go przyjmie i nie musi przechodzić przez żaden czyściec.
Zacytuję Mistrza Eckharta:
„A kiedy ktoś się całkowicie podźwignie z grzechów i od nich odwróci, wtedy wierny Bóg zachowuje się tak, jak gdyby człowiek nigdy w nie popadł i ani przez chwilę nie zamierza go za nie karać. Gdyby ich było nawet tyle, ile ich popełnili wszyscy ludzie razem wzięci, Bóg nigdy by nie karał za nie człowieka – owszem, mógłby go dopuścić do największej ze sobą przyjaźni, jaka kiedykolwiek była udziałem stworzenia. Jeśli tylko widzi w tej chwili jego zmianę, wcale nie zważa na to, jakim był przedtem, gdyż On jest Bogiem chwili obecnej”

Mogę Ci wkleić milion dominikanów którzy pisali o czyśćcu.
Nie wiem czy widzisz takie słówko jak CAŁKOWIECIE, sugerujące odbycie pokuty...

Zmiana człowieka i odwrócenie od grzechów muszą nastąpić na ziemi.

To prawda, ale jak nie zdąży odpokutować grzechów to czyściec.

LUDZIE! Weźcie napiszcie coś z sensem! Odnieście się do wersetów z PS lub skonstruujcie jakieś logiczne zdanie po polsku bo nie widzę tu szans na dyskusje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 kwiecień 30 2010 14:29   
Forum

Twoje cytaty nie potwierdzają istnienie czyśćca – takie jest moje zdanie. Katechizm jest dokumentem Kościoła i nie zamierzam dyskutować z dogmatami, które sam wprowadził.
Złamał przez to zasadę, że w Prawie Bożym niczego nie można zmieniać.
Ponadto nie zgadzam się, że grzechy trzeba odpokutować. Jeżeli ktoś nie potrafi się zmienić i odwrócić od nich jak przedtem nie podda się pokucie, to może to czynić. Niczego to jednak nie zmieni, bo nie pokuta jest ważna, a wewnętrzna zmiana. Dlatego istnienie czyśćca dla odpokutowania, też mija się z celem.
Zdaję sobie sprawę, że nikogo tu nie przekonam i nie jest też to moim celem. Nie zamierzam też podważać fundamentów KK jak i też innej religii. Mam jednak prawo do własnych ocen i wybranie własnej drogi do zbawienia wbrew stanowisku większości. Nie lubię szerokich dróg i wybieram te trudne, kręte i wąskie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 kwiecień 30 2010 14:47   
Forum

Twoje cytaty nie potwierdzają istnienie czyśćca – takie jest moje zdanie. Katechizm jest dokumentem Kościoła i nie zamierzam dyskutować z dogmatami, które sam wprowadził.
Złamał przez to zasadę, że w Prawie Bożym niczego nie można zmieniać.
Ponadto nie zgadzam się, że grzechy trzeba odpokutować. Jeżeli ktoś nie potrafi się zmienić i odwrócić od nich jak przedtem nie podda się pokucie, to może to czynić. Niczego to jednak nie zmieni, bo nie pokuta jest ważna, a wewnętrzna zmiana. Dlatego istnienie czyśćca dla odpokutowania, też mija się z celem.
Zdaję sobie sprawę, że nikogo tu nie przekonam i nie jest też to moim celem. Nie zamierzam też podważać fundamentów KK jak i też innej religii. Mam jednak prawo do własnych ocen i wybranie własnej drogi do zbawienia wbrew stanowisku większości. Nie lubię szerokich dróg i wybieram te trudne, kręte i wąskie.

Moja zdanie jest takie, że potwierdzają ... (: w ten spsoób nie można prowadzić dyskusji.

Napisz zatem o czym są te passusy i jak je należy rozumieć

1) A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. (2) Zdało się oczom głupich, że pomarli, zejście ich poczytano za nieszczęście (3) i odejście od nas za unicestwienie, a oni trwają w pokoju. (4) Choć nawet w ludzkim rozumieniu doznali kaźni, nadzieja ich pełna jest nieśmiertelności. (5) Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich, Bóg ich bowiem doświadczył i znalazł ich godnymi siebie. (6) Doświadczył ich jak złoto w tyglu i przyjął ich jak całopalną ofiarę.

Wers 1,2,3 wyraznie mowi że ochodzi o osoby ZMARŁE, 5 mowi o że po SKARCENIU pójdą do nieba.

Inne:
"I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeśli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu" (Mt 18,34).

"Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz" (Mt 5,25

Jaki sens ma wtedy modlitwa za zmarłych?

Modlitwa za najprawdopodobniej zmarłym Onezyforem 2 Tm 1,18 i

(43) Uczyniwszy zaś składkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwu tysięcy srebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu. (44) Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to MODLITWA ZA ZMARŁYCH byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym, (45) lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda - była to myśl święta i pobożna. Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu.

(2 Ks. Machabejska (w) 12:43-45, Biblia Tysiąclecia)

Dlaczego PS mówi o grzech które nie bedą do odpokutowania PO ŚMIERCI?

(32) Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.

(Ew. Mateusza 12:32, Biblia Tysiąclecia)

Wyjaśnij mi jak rozumieć te wersety w sposób logiczny i jednocześnie zanegować możliwość odpokutowania części grzechów po śmierci (za które za życia się już żałowało)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 01 2010 12:22   
Forum

Pius,
ale mam nadzieje ze,
twojej wiedzy i umiejetnosciom humanistycznym w jezyku polskim, ale nie umknelo to,ze istnieja roznice wyznaniowe Protestantyzm/Katolicyzm.

I tak prosze ten temat spostrzegac.
Tu nie mozna wartosciowac.Ignorancja i zadufaniem w sobie jest aktem urazania kogos,kazdy ma prawo do wlasnego zdania i nie zawsze musi byc ono :takie jakiego oczekujesz ani nosic "nute" literackiej wypowiedzi.
P.S.
od wielu lat mieszkam za granica i nie mam wyrobionego jezyka polskiego w pisaniu i czytaniu...pisze w jezyku polskim jedynie na forum, juz plowe mojego zycia tu mieszkam- wiesz,dlatego nie przejmuj sie swiadectwem mojego pisania,bo to jedynie swiadczy ze to jest jezyk odswietny.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 01 2010 12:55   
Forum

Pius,
ale mam nadzieje ze,
twojej wiedzy i umiejetnosciom humanistycznym w jezyku polskim, ale nie umknelo to,ze istnieja roznice wyznaniowe Protestantyzm/Katolicyzm.

I tak prosze ten temat spostrzegac.
Tu nie mozna wartosciowac.Ignorancja i zadufaniem w sobie jest aktem urazania kogos,kazdy ma prawo do wlasnego zdania i nie zawsze musi byc ono :takie jakiego oczekujesz ani nosic "nute" literackiej wypowiedzi.
P.S.
od wielu lat mieszkam za granica i nie mam wyrobionego jezyka polskiego w pisaniu i czytaniu...pisze w jezyku polskim jedynie na forum, juz plowe mojego zycia tu mieszkam- wiesz,dlatego nie przejmuj sie swiadectwem mojego pisania,bo to jedynie swiadczy ze to jest jezyk odswietny.

Wiem, pisałaś już kiedyś o tym, ja popełniam również wiele błędów, mniejsza z tym. Nie chodzi mi o to żeby każda wypowiedz nosiła literacka nutę, ale żeby zachować podstawy logiki w swoim rozumowaniu i starać się wypowiedzieć w sposób zrozumiały dla 2 osoby i na temat.

Np. przytoczyłem konkretne cytaty z PS, a Ty mi odpisujesz, ze są różnice wyznaniowe... To, że są to ja wiem, ale się pytam jak można twierdzić, że czyściec i modlitwa za zmarłych nie ma źródła w PS?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 01 2010 20:58   
Forum

Pius,
mam nadzieje,ze tak nie twierdzilam?...albo..?
Jedno co twierdzilam to moje przekonanie,ale tu pisma nie mialam na mysli-koryguje.I ja nie znam az tak Pisma Swietego,ja ucze sie dopiero.Chodzilam i na zajecia katechetyczne dla studentow-ale znajomosci Biblii nie mialam takiej jak dzis,te lata spedzone na forum...oj wielu rzeczy sie dowiedzielam,wielu.

I takie dyskusje i moje wlasne potrzeby teraz daja mi okazje aby czytac i uczyc sie no i tak.
pozdrawiam.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 02 2010 11:54   
Forum

Pius,
mam nadzieje,ze tak nie twierdzilam?...albo..?
Jedno co twierdzilam to moje przekonanie,ale tu pisma nie mialam na mysli-koryguje.I ja nie znam az tak Pisma Swietego,ja ucze sie dopiero.Chodzilam i na zajecia katechetyczne dla studentow-ale znajomosci Biblii nie mialam takiej jak dzis,te lata spedzone na forum...oj wielu rzeczy sie dowiedzielam,wielu.

I takie dyskusje i moje wlasne potrzeby teraz daja mi okazje aby czytac i uczyc sie no i tak.
pozdrawiam.

Daniel napisał, ze nie wierzy w czyściec i ze nie ma on potwierdzenia w PS. Później Ty napisałaś, że też nie wierzysz.... Myslalem, ze nie wierzysz w czyściec bo też Twoim zdaniem nie ma o nim wzmianki w PS, ale skoro myślisz, ze jednak możne być a i tak nie wierzysz, to jest to dla mnie jeszcze bardziej zaskakujące...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 maj 03 2010 16:51   
Forum

Przepraszam, że od razu nie odpowiadam, ale czas mi na to nie pozwala. Nie mam go na tyle, aby pisać zbyt długie posty i na każdy odpowiadać. Wybieram tylko to co istotne.

W pierwszym cytacie jasno wynika, że Bóg sprawiedliwych już zbawił. To, że umarli dla głupich, to nie znaczy, że dla Boga. Skarcenie wcale nie świadczy o czyśćcu. Skarcone zostają ich złe uczynki, ale przez to, że oni sami odmienili się i stali sprawiedliwymi, Bóg uznał ich godnych siebie.

Cytaty Mt 18,34 i Mt 5,25 też nie potwierdzają czyśćca. Są wyraźną wskazówką dla żyjących, aby naprawili szkody wyrządzone bratu. Więzienie, kat – to są ziemskie kary. Potępiane jest nie oddawania długów czyli złamanie przykazania: nie kradnij. Dług może być darowany gdy prosimy o miłosierdzie. Dlatego mowa o pogodzeniu się z bratem. Nie ma tu żadnej przesłanki, żeby twierdzić, że ma to się odbyć po śmierci w czyśćcu.

Z następnych cytatów też nie wynika istnienie czyśćca, a jednie przedstawianie ludzkiego pojmowania czasu. Ludziom się wydaje, że sądy Boga podobne są do sądów ludzkich, gdzie trzeba udowadniać niewinność sądzonych. Modlitwa ma temu pomóc, aby Bóg zważał na te dowody. Lecz jest to błędne rozumowanie, bo Bóg o życiu człowieka wie wszystko i w chwili śmierci już jest osądzony. Po co więc Bogu czyściec? Jak by chciał, aby wszyscy ludzie byli czyści, to stworzył by ich bez wolnej woli i uformował tak, aby nie grzeszyli. Tak jednak nie uczynił i nieroztropni pozostaną nimi aż do końca świata.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 03 2010 19:20   
Forum

W pierwszym cytacie jasno wynika, że Bóg sprawiedliwych już zbawił. To, że umarli dla głupich, to nie znaczy, że dla Boga. Skarcenie wcale nie świadczy o czyśćcu. Skarcone zostają ich złe uczynki, ale przez to, że oni sami odmienili się i stali sprawiedliwymi, Bóg uznał ich godnych siebie.

1. A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka. -------> 2.Po nieznacznym skarceniu dostąpią dóbr wielkich, Bóg ich bowiem doświadczył i znalazł ich godnymi siebie.

1. Mowa o zmarłych którzy nie są w piekle ale też nie są w niebie, przecież dopiero Jezus otworzył niebo swoją Ofiarą! To jest cytat ze ST!
2. Jest kontynuacją więc mówi o ZMARŁYCH.

Skarcone uczynki a nie oni sami przez to, że się nawrócili, do tego kara (na uczynkach) po śmierci.... Nic nie rozumiem... sorry...

Nie rozumiem czym jest kara uczynków, i dlaczego dokonuje jej człowiek który się stał sprawiedliwy.

Cytaty Mt 18,34 i Mt 5,25 też nie potwierdzają czyśćca. Są wyraźną wskazówką dla żyjących, aby naprawili szkody wyrządzone bratu. Więzienie, kat – to są ziemskie kary. Potępiane jest nie oddawania długów czyli złamanie przykazania: nie kradnij. Dług może być darowany gdy prosimy o miłosierdzie. Dlatego mowa o pogodzeniu się z bratem. Nie ma tu żadnej przesłanki, żeby twierdzić, że ma to się odbyć po śmierci w czyśćcu.

Jest napisane w drodze czyli póki jeszcze masz szanse bo po śmierci nie masz już szans ani żałować za grzech ani go naprawić. Cytat ten mówi wyraźnie, jeżeli nie naprawisz grzechu za życia w najlepszym przypadku odpokutujesz po śmierci w czyśćcu. Więźnie i kat to ziemskie kary, bo są to porównania, oczywiście dla ludzi żyjących...Pan Jezus mówi ze w piekle będzie płacz i zgrzytanie zębami i ogień wieczny, to może mu powiedz że łzy od ognia wyparują...

Z następnych cytatów też nie wynika istnienie czyśćca, a jednie przedstawianie ludzkiego pojmowania czasu. Ludziom się wydaje, że sądy Boga podobne są do sądów ludzkich, gdzie trzeba udowadniać niewinność sądzonych. Modlitwa ma temu pomóc, aby Bóg zważał na te dowody. Lecz jest to błędne rozumowanie, bo Bóg o życiu człowieka wie wszystko i w chwili śmierci już jest osądzony. Po co więc Bogu czyściec? Jak by chciał, aby wszyscy ludzie byli czyści, to stworzył by ich bez wolnej woli i uformował tak, aby nie grzeszyli. Tak jednak nie uczynił i nieroztropni pozostaną nimi aż do końca świata.

Jeśli po śmierci masz niebo piekło wyrok odrazu i nie ma innej możliwość to jaki sens ma to: Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to MODLITWA ZA ZMARŁYCH byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym,

Bogu czyściec jest niepotrzebny ale jest potrzebny ludziom którzy właśnie nie zdążyli naprawić zła na ziemi ale żałują tego, muszą przejść oczyszczenie, skarcenie, spłacić dług, etc. żeby wejść do nieba całkowicie oczyszczeni jeżeli tego nie zdążyli zrobić na ziemi a chcieli.

Wyjaśnię Ci to na podstawie bajeczki bo ciężko trybisz coś z tym, że Bog wie wszystko i czyściec likwiduje wolna wole.

Do pewnej Pani na podwieczorek miał przybyć ważny gość i poprosiła swoje dzieci aby bawiły się z rozwagą, bo nie wiadomo kiedy przyjdzie, a nie mogą przyjść brudne. Powiedziała też, że na podwieczorku będzie bardzo wiele smakołyków i ze nie jest obowiązkowy. Niektóre dzieci bawiły się bardzo ostrożnie co chwila myły rączki i czyściły swoje ubranka inne całe utytłane w błocie miały gdzieś podwieczorek i poddały się szaleńczym zabawą wiedząc, że nie muszą na niego iść. Mały Daniel tak wciągnął się w zabawę z bratem-łobuzem Piusem, który był cały usmolony bo biegał za córkami sąsiada i parę klepną razy inne koleżanki w ... wywracając się przy tym sromotnie, ze nie zauważył jak mu szybko zleciał czas i ze jest lekko brudny. Zaczął biec w stronę rzeki aby się wymyć. Gdy już był blisko nawołujący głos matki przerwał zabawę grzecznych dzieci jak i tych które się nie posłuchały jej polecenia. Matka odrazy poznała które dzieci są czyste i bawiły się grzecznie, a które nie. bo nie chciały iść na podwieczorek. Jedynie daniel nie był całkiem czysty ale nie był też tak brudny jak reszta do tego widziała, że biegł się wymyć jak to robiły inne dzieci wcześniej, które teraz idą na podwieczorek. Na szczęście w domu była misa z wodą i czyste podkolanówki, mama widziała że dzieci nie znają godziny przyjścia gościa i widziała, że mały Daniel wykazał wolę uczestnictwa w podwieczorku. Po małym "oczyszczeniu"mały Daniel szedł już z innymi dzieci na podwieczorek gdzie czekał na niego....

Bajka taka sobie ale lepszej nie wymyślę a może ona Ci zobrazuje o co mi chodzi.

Poza tym wiem, ze to off-top i ze milion razy bylo to wałkowane i sa odpowiednie tematy wiec zostawiam pole do popisu moderacji.

Ale odpowiadając na pytanie postawione w temacie, kto będzie zbawiony moim zdaniem, to właśnie te dzieci które poszły na podwieczorek... (: szkoda ze Pius nie olał tych paru klepnięć i córek

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 03 2010 19:30   
Forum

kasacja kasacja kasacja

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 maj 03 2010 19:42   
Forum

Nie jest moją intencją podważać Twoją wiarę. Jeśli wierzysz w czyściec, to niech tak zostanie.
Mnie nie zależy na oczyszczeniu tylko na odmienieniu. Co z tego, że grzesznika oczyścimy z jego grzechów, jak on niczego nie zrozumiał i nadal grzeszy. Tylko poprzez odmianę można przyjąć Ducha.

Widzę, że masz dużo czasu na pisanie bajek.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 maj 03 2010 19:47   
Forum

Nie jest moją intencją podważać Twoją wiarę. Jeśli wierzysz w czyściec, to niech tak zostanie.
Mnie nie zależy na oczyszczeniu tylko na odmienieniu. Co z tego, że grzesznika oczyścimy z jego grzechów, jak on niczego nie zrozumiał i nadal grzeszy. Tylko poprzez odmianę można przyjąć Ducha.

Widzę, że masz dużo czasu na pisanie bajek.

Mam.

W sumie to nigdy mojej nie podważyłaś, w sumie to nawet swojej nie obroniłeś... Nie konkretnych odpowiedzi z Twojej strony, teraz piszesz cos o przyjęciu Dusza a doczepiasz się słówka oczyszczenie które w PS się przewija często.... ehhh kolejny "dyskutant" bokogadatliwiec-fantasta.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Daniel
 maj 03 2010 20:07   
Forum

Jest napisane w drodze czyli póki jeszcze masz szanse bo po śmierci nie masz już szans ani żałować za grzech ani go naprawić. Cytat ten mówi wyraźnie, jeżeli nie naprawisz grzechu za życia w najlepszym przypadku odpokutujesz po śmierci w czyśćcu.

Z pierwszym zdaniem się zgadzam, ale drugie to brednie. Owszem odpokutujesz grzechy, ale w piekle. Co dla Ciebie jest wyraźne, to dla mnie jest nielogiczne i zmyślone, jak Twoja bajeczka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,77 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości