Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Roznice wyznaniowe Katolikow i Protestantow przeszkoda do Ekumeny?
 |  Wersja do druku
milka
 maj 13 2010 08:00   
Forum

Status: offline

Jestem "protestantka". Nie chodze do zadnego kosciola. studium biblijne w domu. Uwazam institucje koscielna za zbedne. dla mnie kosciol to wspolnota wierzacych, wiec dom kazdego wierzacego powinien byc otwartym na spotkania i czytanie biblii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 13 2010 10:13   
Forum Moderator
Moderator

Corko, jest tak wiele różnic wśród samych protestantów, że nawet wśród nich trudno o ekumenię. Choćby same dwa nurty: ewangeliczny i ewangelicki mają problem z dogadaniem się (na polskim gruncie unia ambony i ołtarza pomiędzy KEA, KER i KEM, a z drugiej strony Alians Ewangeliczny w RP)

Sole fide - tylko wiara
Sola gratia - tylko łaska

Pod tymi zasadami podpiszą się a priori chyba wszyscy protestanci. Ba, podpiszą się pod tym prawie wszyscy teolodzy katoliccy. I co z tego wynika?
W 1999 Światowa Federacja Luterańska wraz z Papieską Radą do spraw Popierania Jedności Chrześcijan wypracowali dokument "Wspólna deklaracja o Usprawiedliwieniu". Do tego dokumentu dołączyła się w 2006 roku Światowa Rada Metodystyczna.
Co z tego wynikło? Ano nic. Rok 2000 był w KRK rokiem jubileuszowym z otwarciem "Świętej Bramy" (kto przez nią przejdzie ma odpust całkowity) i z natężeniem wielu form odpustów lokalnych z wieloma nadużyciami. Wraz z publikacją "Dominus lesus" i określeniem pośrednio luteran "wspólnotą" był to dla nich i ich dążeń ekumenicznych taki mały policzek (poszukaj na http://www.luteranie.pl/pl/index.php?D=458)
Nie od dziś też teologia KRK sobie, a codzienne duszpasterstwo sobie - nacisk na uczynkowość zamiast nauki, ze "dobre uczynki" płyną tylko z wiary (proboszcz wioskę obok nawet grzmiał ostatnio z ambony, że nie przyjście do spowiedzi w pierwszy piątek miesiąca to grzech śmiertelny - sic!).

Z drugiej strony wśród protestantów bywa głoszona "tania łaska". Dietrich Bonhoeffer określił ją tak:
Łaska tania jest zwiastowaniem o przebaczeniu, bez domagania się żalu, to chrzest bez dyscypliny kościelnej, to komunia bez spowiedzi, to absolucja bez osobistej spowiedzi. Tania łaska jest łaską bez naśladowania, łaską bez krzyża, łaską bez Jezusa Chrystusa, żywego i wcielonego.

Za to "droga łaska":
[Droga] łaska jest droga, ponieważ wzywa nas do naśladowania, a jest łaską, ponieważ wzywa do naśladowania Jezusa Chrystusa. Jest ona droga, ponieważ człowiek płaci za nią swoim życiem i jest łaską, ponieważ daje mu jedynie prawdziwe życie. Jest droga, ponieważ potępia grzech i jest łaską, ponieważ usprawiedliwia grzesznika. Nade wszystko jest droga, ponieważ kosztuje Boga życie Jego Syna.

Na polskim gruncie ekumenia realizowana jest oddolnie. Oczywiście sprzyjają temu wszelkie działania poprawiające stosunki pomiędzy wyznaniami i pomagające poznać się wzajemnie, działania choćby Polskiej Rada Ekumenicznej zrzeszającej kościoły różnych nurtów (alfabetyczie):
Kościół Chrześcijan Baptystów w RP
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP
Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP
Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP
Kościół Polskokatolicki w RP
Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
robaczek2
 maj 13 2010 14:21   
Forum

ja dalam mojemu swiadectwu tu prawde-w prawdzie jest pisane tu moje swiadectwo-dokladnie tak jak sie czyta.

Nasz przyjaciel wymienil kilka organizacji:
Kościół Chrześcijan Baptystów w RP
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP
Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP
Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP
Kościół Polskokatolicki w RP
Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Czy myslisz ze pytajac kogokolwiek nalezacego do powyzszych nie uslyszelibysmy tego samego: " ja dalam mojemu swiadectwu tu prawde-w prawdzie jest pisane tu moje swiadectwo-dokladnie tak jak sie czyta". Nie znam przypadku aby ktos twierdzil, ze klamie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 13 2010 21:04   
Forum

Robaczek

i masz prawo miec takie zdanie.A ja mam prawo wierzyc tak w Boga jak wierze.Do tych wyliczonych Wyznan powyzszych akurat nienaleze,Pan zaprowadzil mnie do Zielonoswiatkowcow-(po to abys wiedzial dokladniej),tez sie dziwie.I chwala Mu za to.

Rafi,
ja nie zdawalam sobie sprawy z tak duzych roznic,widocznych juz po przekroczeniu progu protestanckiego kosciolka.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 13 2010 21:45   
Forum

,Pan zaprowadzil mnie do Zielonoswiatkowcow]

Pan zaprowadzil mnie do (....).
Ladnie to tak zganiac na Pana?
Przeciez kazdy moze to powiedziec. Nawet wyznawca najbardziej egzotycznego czy niecodziennego wyznania.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 13 2010 22:48   
Forum

A Robaczek,

a jak jest z Toba?kto ciebie prowadzi?

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 13 2010 23:24   
Forum

Quote by: corka

A Robaczek,
a jak jest z Toba?kto ciebie prowadzi?

Ja mam upadla nature. Chcialbym sluchac Glosu ale nie wychodzi.
W zwiazku z Twoim pytaniem o roznice wyznaniowe nie moge zrozumiec jaka logika stoi za tym aby powolujac sie na jedno zrodlo jedni doszli do wniosku, ze A, zas inni ze nie A.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 maj 14 2010 00:40   
Forum

Quote by: corka

Mormoni i Adwentysci dnia siodmego maja inne "sola".

O ile mi wiadomo, Mormoni - choć wielu zapewne mogłoby się zgodzić z ideami soli Deo gloria i solus Christus - nie mają formalnych sola, i ich tradycja nie jest protestancką, lecz restoracjonistyczną.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,24 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty