Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Nie rozumiem
 |  Wersja do druku
Robert
 maj 25 2010 12:30   
Forum

Status: offline

Katolicy nie mogą dojść ze sobą do porozumienia i się kłócą. Jakie to słodkie... Jak zatem dojdziecie do porozumienia z innymi?

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 maj 25 2010 12:53   
Forum

A Rafi to katolik?
Porzuc tendencyjnosc. To nudne. Mr. Green

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 25 2010 14:38   
Forum

Quote by: Marianna

A Rafi to katolik?
Porzuc tendencyjnosc. To nudne. Mr. Green

No chyba tak się sam określa...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 maj 25 2010 15:44   
Forum

Quote by: suration

Może mój poprzedni wpis był zbyt mocno w szyderczym tonie, ale właśnie takiej magicznej otoczki nie lubię. Po co mamić ludzi magicznymi artefaktami, nie lepiej skupić się na wytężonej walce z żywiołem? ..........

Dzękuję za samokrytykę. A co do mamienia ludzi magicznymi artefaktami, to trzeba pamiętać, że "wiara góry przenosi". Niejeden raz przkonali się o tym i powodzianie, i pogorzelcy, czy jeszcze inne ofiary kataklizmów. I to wiara w Boga dodawała im sił by się nie poddać, by przetrwać i myśleć o przyszłości. I niejeden raz, jak to okreslasz "magiczne artefakty" były tym, czego ludzie potrzebowali. Być może i teraz niektórym będzie lżej, gdy dowiedzą się, że opiekę sprawuje relikwia. I żeby nie było niedomówień, ja z tego nie szydzę. Uważam, że jeżeli coś komuś pomaga, a przy tym drugiemu nie szkodzi, to jest ok.

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 maj 25 2010 15:53   
Forum

LuTomie.
W Twojej wypowiedzi zauwazam przede wszystkim porownanie do znanych nam, a przez to latwiejszych schematow organizacji swieckich. Ja bym na to nie wpadla.
Nie bardzo rozumiem, jak Boga oraz rzesze swietych wkladac w ziemkie schematy, a tym samym ograniczac?
Nastepna sprawa jest zycie wewnetrzne, ktore jest bardziej lub mniej bogate, niezaleznie od pochodzenia czy wyksztalcenia. Ale, co ja tu o jakims niemodnym zyciu wewnętrznym.
Jak sadzisz, czy wiedza teologiczna jest wspolmierna z wiara?

Przyznam bez ogrodek; w czasie pogrzebu Jana Pawla II powtarzalam ze wszystkimi do Swietych : ora pro nobis. Nie wstydze sie tak samo jak najlepsi teologowie, ktorzy tam byli obecni.

Ja sie nie dziwie.

Marianno, nie wiem skąd wzięłaś to porównanie do jakichś organizacji sowieckich.

Otóż ja nie ograniczam Boga wkładając Go do ziemskich schematów. On jest ponad wszystkim. Dlatego też pytam, czy gdybym ogłosił, że umieściłem na wieży kawałek piszczela mojej prababci (bardzo wierzącej kobiety) , spotkałoby się to z pozytywnym oddźwiękiem? Niestety nie została "świętą" , nie wyniesiono jej na ołtarze, ale daj Panie Boże takich ludzi jak ona ze 4 miliardy i Zło będzie w odwrocie. Poza tym nie wiem, czy ona jest już w niebie, czy nie ( bo może jednak miała coś na sumieniu, o czym nikt nie wiedział?) , jakie plany miał co do niej Bóg. Dlatego też moje zdanie na temat relikwi jest takie, a nie inne. A bardziej wierzę w moc modlitwy odmawianej w intencji powodzian z prośbą do Boga , by pomógł im przetrwac i dał siły.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 25 2010 17:29   
Forum Moderator
Moderator

Skoro Całun pojawia się dopiero ponad 1000 lat po śmierci Jezusa, to wg mnie historycznie się słabo broni. No nic, poczekajmy na kolejne badania.

Liche t5o źródło ale i tak dla ciebie będzie dość bogate a na tyle zwięzłe, że przeczytasz:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ca%C5%82un_tury%C5%84ski

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 maj 25 2010 17:43   
Forum Moderator
Moderator

Niestety dalej wiele rzeczy nie rozumiem.
Zgadzam się z LuTomem, że wiara góry przenosi ale czasem w obliczu zbyt wielu przedmiotów wiary człowiek może zwątpić.
Idąc dalej drogą szczątków świętych zainteresowałem się Św. Wojciechem - człowiekiem nieprzeciętnym i męczennikiem KK. Jest on patronem Polski, Czech, Prus i Węgier. Jego grób znajduje się w Gnieźnie a szczątki jako relikwie w Gnieźnie, w Tumie k. Łęczycy, w Pradze (Czechy), w Akwizgranie i w Rzymie.
I tu właśnie mam pewną zagadkę. Otóż głowa (czaszka) Św. Wojciecha jako relikwia z watykańskim potwierdzeniem autentyczności spoczywa w Gnieźnie, w Pradze i w Akwizgranie. I nie są to części jednej czaszki lecz trzy czaszki, każda "autentyczna".
Czy powaga KK nie wymagałaby dwie z nich skasować? Czy nie grozi tu nadmiar prowadzący do zwątpienia?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Robert
 maj 25 2010 18:39   
Forum

Quote by: Rafi+F

Liche t5o źródło ale i tak dla ciebie będzie dość bogate a na tyle zwięzłe, że przeczytasz:

Czytałem już wcześniej. Chyba przeoczyłeś ten fragment:
Obiektywna (tzn. potwierdzona w wiarygodnych dokumentach) historia przedmiotu określanego obecnie jako "całun turyński" zaczyna się dopiero w 1357, kiedy pojawia się on w Szampanii w miejscowości Lirey [...].

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 25 2010 18:55   
Forum

Quote by: medieval_man
Dzięki za przypomnienie.
Niestety argument ten mnie własnie daje broń do ręki
Właśnie "najstarsza cora Kościoła" jest świetnym przykładem do czego doprowadza wykorzenianie na siłę "folkloru" czyli pobożności ludowej, celem zrobienia miejsca pobożności intelektualnej.

Bzdura i dobrze o tym wiesz. To nie było niszczenie folkloru tylko monarchii i kościoła z nią związanego. To była niszcząca (jak każda) rewolucja, nie ewolucja. Skoro dopuszczasz się takich manipulacji, to brak ci argumentów.
.

niepotrzebnie zarzucasz mi manipulację nie znając historii Kościoła we Francji. Zjawisko odchodzenia od pobożności ludowej to nie XVIII ani XIX wiek, ale właśnie wiek XX. Wtedy Kosciół we Francji postanowił być Kościołem intelektualnym i zrezygnować ze wszelkich przejawów obecności w kulturze kojarzonej z ludowością, folklorem, prostym ludem.
I pisałem o XX wieku a nie o Rewolucji francuskiej Laughing Out Loud

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Andrzej
 maj 25 2010 18:59   
Forum

Zgadzam się z LuTomem, że wiara góry przenosi ale czasem w obliczu zbyt wielu przedmiotów wiary człowiek może zwątpić.
Idąc dalej drogą szczątków świętych zainteresowałem się Św. Wojciechem - człowiekiem nieprzeciętnym i męczennikiem KK. Jest on patronem Polski, Czech, Prus i Węgier. Jego grób znajduje się w Gnieźnie a szczątki jako relikwie w Gnieźnie, w Tumie k. Łęczycy, w Pradze (Czechy), w Akwizgranie i w Rzymie.
I tu właśnie mam pewną zagadkę. Otóż głowa (czaszka) Św. Wojciecha jako relikwia z watykańskim potwierdzeniem autentyczności spoczywa w Gnieźnie, w Pradze i w Akwizgranie. I nie są to części jednej czaszki lecz trzy czaszki, każda "autentyczna".
Czy powaga KK nie wymagałaby dwie z nich skasować? Czy nie grozi tu nadmiar prowadzący do zwątpienia?

nie wiem naprawdę jak jest z tymi głowami. Jeśli jest jak piszesz to najlepszy dowód, że chodzi o kult w Duchu a nie o żadne myślenie magiczne. Nie jest to żaden przedmiot napełniony magią. To nie magia jest celem modlitwy. Natomiast ma tu miejsce czysta wiara w obcowanie świętych, nawet niezależnie od tego czy relikwia jest fałszywa czy prawdziwa. Wierzymy w pośrednictwo i wstawiennictwo w modlitwie świętych a nie w magiczne przedmioty. cbdo

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Marianna
 maj 25 2010 19:19   
Forum

Quote by: LuTom

LuTomie.
W Twojej wypowiedzi zauwazam przede wszystkim porownanie do znanych nam, a przez to latwiejszych schematow organizacji swieckich. Ja bym na to nie wpadla.
Nie bardzo rozumiem, jak Boga oraz rzesze swietych wkladac w ziemkie schematy, a tym samym ograniczac?
Nastepna sprawa jest zycie wewnetrzne, ktore jest bardziej lub mniej bogate, niezaleznie od pochodzenia czy wyksztalcenia. Ale, co ja tu o jakims niemodnym zyciu wewnętrznym.
Jak sadzisz, czy wiedza teologiczna jest wspolmierna z wiara?

Przyznam bez ogrodek; w czasie pogrzebu Jana Pawla II powtarzalam ze wszystkimi do Swietych : ora pro nobis. Nie wstydze sie tak samo jak najlepsi teologowie, ktorzy tam byli obecni.

Ja sie nie dziwie.

Marianno, nie wiem skąd wzięłaś to porównanie do jakichś organizacji sowieckich.

Otóż ja nie ograniczam Boga wkładając Go do ziemskich schematów. On jest ponad wszystkim. Dlatego też pytam, czy gdybym ogłosił, że umieściłem na wieży kawałek piszczela mojej prababci (bardzo wierzącej kobiety) , spotkałoby się to z pozytywnym oddźwiękiem? Niestety nie została "świętą" , nie wyniesiono jej na ołtarze, ale daj Panie Boże takich ludzi jak ona ze 4 miliardy i Zło będzie w odwrocie. Poza tym nie wiem, czy ona jest już w niebie, czy nie ( bo może jednak miała coś na sumieniu, o czym nikt nie wiedział?) , jakie plany miał co do niej Bóg. Dlatego też moje zdanie na temat relikwi jest takie, a nie inne. A bardziej wierzę w moc modlitwy odmawianej w intencji powodzian z prośbą do Boga , by pomógł im przetrwac i dał siły.

Lu Tom. A czy ja pisze o organizacji sowieckiej? Ta co prawda, tez swiecka. O swiecka chodzi.

Piszczel swojej prababci mozesz umiescic w dowolnym miejscu ktorego jestes gospodarzem, w innym przypadku, musisz poprosic o zgode. Proponuje jednak - nie zabieraj prababci piszczela.

----------------------------------------------GRUBA KRESKA-----------------------------------------------
Poruszasz sprawy o ktorych juz dawno wiadomo. Sa swieci znani i uznani, sa tez niezauwazalnie przechodzacy przez zycie. Nie da sie wszystkich objac procesem beatyfikacyjnym.
Chyba nie przypuszczales, ze relikwie maja jakas szczegolna moc? Byloby to sklanianiem sie do magii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 maj 25 2010 19:59   
Forum

Lu Tom. A czy ja pisze o organizacji sowieckiej? Ta co prawda, tez swiecka. O swiecka chodzi....

.......Chyba nie przypuszczales, ze relikwie maja jakas szczegolna moc? Byloby to sklanianiem sie do magii.

Miało być swieckiej - mała literówka, a sens zupełnie inny Smile

Oczywiście, że nie wierzę w żadną moc relikwii. Tylko zastanawiam się ilu ludzi wierzy! I dlaczego taki wielki jest kult relikwii? A myli im w głowach m.in. taki gest

Jego relikwie umieściliśmy - jak to czyniliśmy w przeszłości - na wieży Katedry, błagając o wstawiennictwo i opiekę" - napisał kardynał w liście do powodzian.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 25 2010 20:16   
Forum Moderator
Moderator

Czytałem już wcześniej. Chyba przeoczyłeś ten fragment:
Obiektywna (tzn. potwierdzona w wiarygodnych dokumentach) historia przedmiotu określanego obecnie jako "całun turyński" zaczyna się dopiero w 1357, kiedy pojawia się on w Szampanii w miejscowości Lirey [...].

Jak napisałem wyżej: wiki to liche źródło. Nie podaje dlaczego tam całun wypłynął, nie bliskich powiązań z pewnym rycerzem zakonu templariuszy, udziału templariuszy w zrabowaniu z Konstantynopola mandylionu ani faktu, ze po złożeniu całunu otrzymujemy ów wizerunek z mandylionu tak wpływający na najwcześniejsza ikonografię itp itd
Przerwa historyczna jest spowodowana prześladowaniami jakie dotknęły templariuszy (wręcz z terrorem z tym związanym) - trzeba by się do krewnego przyznać tłumacząc się z pochodzenia całunu. Są też inne dowody pośrednie.
Jest bardzo prawdopodobne, że rzymski całun to zrabowany bizantyjski mandylion, że to te samo płótno.
Co ciekawe, największym obrońcą całunu w Polsce nie jest katolik, a adwentysta Alfred J. Palla.
Tak więc wiemy tylko tyle, że pierwsza wzmianka o tym płótnie w KRK jest z 1357. To nie to samo stwierdzenie.

===

Cytat 
Rafi F
 maj 25 2010 20:19   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: LuTom

Oczywiście, że nie wierzę w żadną moc relikwii. Tylko zastanawiam się ilu ludzi wierzy! I dlaczego taki wielki jest kult relikwii? A myli im w głowach m.in. taki gest

Jego relikwie umieściliśmy - jak to czyniliśmy w przeszłości - na wieży Katedry, błagając o wstawiennictwo i opiekę" - napisał kardynał w liście do powodzian.

Prosto i dostępnie napisałeś to, co próbuję bezskutecznie przekazać tyloma wypowiedziami.

===

Cytat 
eviva
 maj 25 2010 21:12   
Forum

RafiF napisał: tu właśnie mam pewną zagadkę. Otóż głowa (czaszka) Św. Wojciecha jako relikwia z watykańskim potwierdzeniem autentyczności spoczywa w Gnieźnie, w Pradze i w Akwizgranie. I nie są to części jednej czaszki lecz trzy czaszki, każda "autentyczna".

medieval man napisał:"nie wiem naprawdę jak jest z tymi głowami. Jeśli jest jak piszesz to najlepszy dowód, że chodzi o kult w Duchu a nie o żadne myślenie magiczne. Nie jest to żaden przedmiot napełniony magią. To nie magia jest celem modlitwy. Natomiast ma tu miejsce czysta wiara w obcowanie świętych, nawet niezależnie od tego czy relikwia jest fałszywa czy prawdziwa. Wierzymy w pośrednictwo i wstawiennictwo w modlitwie świętych a nie w magiczne przedmioty"
Kult Ducha jest zgodny z tym co pisze w NT,że:

"prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Bogu w Duchu i w prawdzie..."(Jan.4,23) i " Bóg jest Duchem i dlatego potrzeba, aby Jego czciciele oddawali Mu cześć w Duchu i w prawdzie"(Jan 4,24).

Mam jednak wątpliwości,czy trzy autentyczne czaszki jednego św.Wojciecha mają coś wspólnego z tym Duchem,o którym pisze Jan.Być może jest to jednak wielka tajemnica wiary i nastąpiło cudowne rozmnożenie jednej czaszki za sprawą Ducha i dlatego każda jest autentyczna.KK nie może skasować dwóch czaszek,bo tym samym przyznałby się,że cały czas oszukiwał wiernych.Jeśli sprawa świętej kości św.Wojciecha stała się "kością w oku",to sprawa autentyczności czaszek jest o wiele poważniejsza.Kość jest jedna,czaszki są trzy,a prawda jest jedna.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 maj 25 2010 23:54   
Forum

Jak napisałem wyżej: wiki to liche źródło. Nie podaje dlaczego tam całun wypłynął, nie bliskich powiązań z pewnym rycerzem zakonu templariuszy, udziału templariuszy w zrabowaniu z Konstantynopola mandylionu ani faktu, ze po złożeniu całunu otrzymujemy ów wizerunek z mandylionu tak wpływający na najwcześniejsza ikonografię itp itd
Przerwa historyczna jest spowodowana prześladowaniami jakie dotknęły templariuszy (wręcz z terrorem z tym związanym) - trzeba by się do krewnego przyznać tłumacząc się z pochodzenia całunu. Są też inne dowody pośrednie.
Jest bardzo prawdopodobne, że rzymski całun to zrabowany bizantyjski mandylion, że to te samo płótno.
Co ciekawe, największym obrońcą całunu w Polsce nie jest katolik, a adwentysta Alfred J. Palla.
Tak więc wiemy tylko tyle, że pierwsza wzmianka o tym płótnie w KRK jest z 1357. To nie to samo stwierdzenie.

Ee tam. Mogą być nawet wzmianki sprzed narodzenia Jezusa, i co z tego? Ważne, że TO konkretne płótno ma udokumentowaną historię dopiero od XIV w.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 26 2010 06:29   
Forum Moderator
Moderator

Ee tam. Mogą być nawet wzmianki sprzed narodzenia Jezusa, i co z tego? Ważne, że TO konkretne płótno ma udokumentowaną historię dopiero od XIV w.

I tutaj rozumujesz bardzo stronniczo, bo w ten sposób możesz 99% dorobku kultury rzymskiej i greckiej wyrzucić do kosza - ewentualne świadectwa, kopie pisma są praktycznie współczesne, zostały po nich tylko ruiny Twisted Evil

===

Cytat 
Rafi F
 maj 26 2010 06:33   
Forum Moderator
Moderator

Dzięki za przypomnienie.
Niestety argument ten mnie własnie daje broń do ręki
Właśnie "najstarsza cora Kościoła" jest świetnym przykładem do czego doprowadza wykorzenianie na siłę "folkloru" czyli pobożności ludowej, celem zrobienia miejsca pobożności intelektualnej.

Bzdura i dobrze o tym wiesz. To nie było niszczenie folkloru tylko monarchii i kościoła z nią związanego. To była niszcząca (jak każda) rewolucja, nie ewolucja. Skoro dopuszczasz się takich manipulacji, to brak ci argumentów.
.

niepotrzebnie zarzucasz mi manipulację nie znając historii Kościoła we Francji. Zjawisko odchodzenia od pobożności ludowej to nie XVIII ani XIX wiek, ale właśnie wiek XX. Wtedy Kosciół we Francji postanowił być Kościołem intelektualnym i zrezygnować ze wszelkich przejawów obecności w kulturze kojarzonej z ludowością, folklorem, prostym ludem.
I pisałem o XX wieku a nie o Rewolucji francuskiej Laughing Out Loud

Poczytałem trochę o tym wieczorem. Większość opinii jest taka, że i tak reanimowano trupa. Nie ma także żadnego przełożenia na warunki polskie.
A przy okazji: co z tym trzygłowym Wojciechem? Jestem bardzo zaintrygowany.

===

Cytat 
eviva
 maj 26 2010 11:22   
Forum

RafiF

A przy okazji: co z tym trzygłowym Wojciechem? Jestem bardzo zaintrygowany.[/p]
Tu może być powiązanie ze Światowitem,który miał trzy głowy,ale podobno był i taki,który miał cztery głowy.Może gdzieś jest i czwarta głowa św.Wojciecha?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 maj 26 2010 12:36   
Forum

Temat watku: nie rozumiem.
Otoz, ja tez czgos nie rozumiem. Czy jest to rubryka - "z przymruzeniem oka" czy "pol zartem pol serio"?

Mamy tutaj: "co kardynal powiedzial, a czego nie zdazyl" - nowy kurs jezyka polskiego z domyslami;
"trzyglowy swiety" - co dzisiaj bardziej ludzi chwyta niz niemodny trzyglowy smok - bajka (przyznam, ze pomyslodawca musi jeszcze popracowac - wciaz malo fantazji);
"relikwie na wiezy" - czyli jak przeniesc delikwenta z rzeczywitosci do swiata magii (a co, tez chcemy miec jakiegos Merlina);
"calun turynski" - brak dowodow najlepiej dowodzi prawdziwosci; oraz
"nowa gra w kosci".

Przyznam, ze sie nigdy nie ubawilam tak dobrze na forum jak wczoraj. Z powodu smiechu nie bylam juz w stanie nic napisac. Dlatego wy piszcie.

P.S. Eviva. Szukamy czwartej glowy. Tylko nie mowimy juz o Sw. Wojciechu (to nie on), a zwyczajnie o jakims Wojtku. Mogl to byc np. Wojtek z nieprawego loza Swiatowida.(ciag dalszy chyba nastapi) Cool

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 26 2010 16:54   
Forum

Przyznam, ze sie nigdy nie ubawilam tak dobrze na forum jak wczoraj. Z powodu smiechu nie bylam juz w stanie nic napisac.

Tutaj caly czas jest wesolo. Np. gdy nasz przyjaciel sie zastanawia: "Czy powaga KK nie wymagałaby dwie z nich skasować? Czy nie grozi tu nadmiar prowadzący do zwątpienia?"
Jaka troska o KK.
Jezeli chodzi o temat poruszony w tym watku to moze zastanawiac jak powszechne jest "szkielko i oko".
A wydawalo by sie, ze ta lektura byla przerabiana przez wszystkich. Chociaz tak bylo zawsze bo na "bylem glodny, spragniony, w wiezieniu " itd tez padaly analogiczne pytania. Gdzie, kiedy, jak to, o czym Ty mowisz?
O Stworzycielu Duchu przyjdz. Moze wlasnie rozmyslajac o relikwiach.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 maj 26 2010 18:44   
Forum

Robeczku 2.
Nasz przyjaciel troszczy sie w sposob wyjatkowy. To jest troska z sugestia.
Przyznam szczerze, ze mialabym inna reakcje, gdyby tutaj szlo jedynie o "szkielko i oko", ale dorzucanie swiata bajek i magii to juz spora przesada.
Co mi sie nie podoba. Ktos lapnie sie jakiegos artykuliku niewiadomego pochodzenia i stawia ponad stanowisko sprawdzonej wiedzy. Popularyzuje w ten sposob jedynie spekulacje.

A jednak. Tak bardzo nam Ducha brak, ktorego wzywal Jan Pawel II.
Dopiero co, mialam dwa radosne dni Swiat. Niedziela i poniedzialek.

P.S. Wlasnie mam przed oczami zdjecie z 08.05.1966. Kard. Wyszynski, bp. Wojtyla oraz inni biskupi w czasie uroczystosci. Sa tam relikwie Sw.: Alberta, Stanislawa, Hiacynta i Jana. Milo popatrzec.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 26 2010 19:04   
Forum

A jednak. Tak bardzo nam Ducha brak,

I chust i przepasek sw. Pawla. I blota ze Sliny.
Widocznie swiadkowie tamtych wydarzen to byla ciemnota i zacofanie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 maj 26 2010 19:13   
Forum

Quote by: robaczek2

Ach. Tutaj to juz zadnego zrozumienia nie oczekuje.
Kto by dzisiaj zechcial zlac sie z podloga? Tylko gruby materac.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 26 2010 19:23   
Forum

Quote by: robaczek2

Ach. Tutaj to juz zadnego zrozumienia nie oczekuje.
Kto by dzisiaj zechcial zlac sie z podloga? Tylko gruby materac.

Jednak nie jest tak zle bo ciagle oczekujemy zdjec bliskich przesylanych elektronicznie. Jeszcze nie znam nikogo kto by domagal sie kodu cyfrowego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 maj 26 2010 20:10   
Forum

Jednak nie jest tak zle bo ciagle oczekujemy zdjec bliskich przesylanych elektronicznie. Jeszcze nie znam nikogo kto by domagal sie kodu cyfrowego.

Jeszcze w Polsce. Sa jednak tekie miejsca, gdzie sie powtarza, ze "zadna wiadomosc to dobra wiadomosc". W rodzinie?
Dlatego powinnismy dbac.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 26 2010 21:36   
Forum

Jeszcze w Polsce. Sa jednak tekie miejsca, gdzie sie powtarza, ze "zadna wiadomosc to dobra wiadomosc". W rodzinie?
Dlatego powinnismy dbac.

Brrr. Nie strasz mnie. Od razu wyobrazilem sobie Andersena. Zimno. A czy bajki tez juz tam zlikwidowali?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 26 2010 21:38   
Forum

P.S. Wlasnie mam przed oczami zdjecie z 08.05.1966. Kard. Wyszynski, bp. Wojtyla oraz inni biskupi w czasie uroczystosci. Sa tam relikwie Sw.: Alberta, Stanislawa, Hiacynta i Jana. Milo popatrzec.

ten Hiacynt to chyba raczej sw. Jacek jest - Odrowąż - pierwszy polski dominikanin?

===

Cytat 
Dezerter
 maj 26 2010 22:27   
Forum

(...)

nie wiem naprawdę jak jest z tymi głowami. Jeśli jest jak piszesz to najlepszy dowód, że chodzi o kult w Duchu a nie o żadne myślenie magiczne. Nie jest to żaden przedmiot napełniony magią. To nie magia jest celem modlitwy. Natomiast ma tu miejsce czysta wiara w obcowanie świętych, nawet niezależnie od tego czy relikwia jest fałszywa czy prawdziwa. Wierzymy w pośrednictwo i wstawiennictwo w modlitwie świętych a nie w magiczne przedmioty. cbdo

To wierzmy w to w duchu a nie wystawiajmy kości na wierzy!!!
bo mi jako praktykującemu katolikowi wcale to nie pomaga, KRK również nie - nie służy to zbudowaniu duchowemu a raczej skonfundowaniu i zawstydzeniu Oops!
Niech szczątki świętych spoczywają tam gdzie ich miejsce - w grobach - jeśli nie mają magicznych mocy - jak pisze MM. Bo jeśli jest inaczej to na wieże z nimi! i wystawiać gdzie się da, niech naród klęka i korzysta z ich cudownej mocy Frown
A co ja mam powiedzieć jak ostatnio od proboszcz się dowiedziałem, że w moim kościele w ołtarzu bocznym są cytuję "relikwie Eliasza" i chyba tylko moje szeroko otworzone oczy i opadła szczęka skłoniły go do dodania po pewnym czasie "jeśli oczywiście są autentyczne"
Takie teksty i zachowania szkodzą o wiele bardziej niż pomagają kościołowi katolickiemu - takie jest moje zdanie.

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
Marianna
 maj 26 2010 22:28   
Forum

Brrr. Nie strasz mnie. Od razu wyobrazilem sobie Andersena. Zimno. A czy bajki tez juz tam zlikwidowali?

Ubierz sweter, nie marznij Smile
Przyznam, ze dla dzieci sa inne (np.gabka Bob z ADHD) niz dla doroslych. Ostatnio nie chce o nich slyszec. TV razi kolorami i .... A prawdy- nie szukac, bo kazdy ma swoja osobista.
Ciekawie jest.

ten Hiacynt to chyba raczej sw. Jacek jest - Odrowąż - pierwszy polski dominikanin?

Medievalu oczywiscie. Moja nieuwaga. Jacek Odrowaz zwie sie tutaj Hyacynthus van Polen. Stad blad.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,95 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty