Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Nie rozumiem
 |  Wersja do druku
Marianna
 maj 26 2010 22:47   
Forum

Status: offline

Dezerterze. Nie ma , moim zdaniem, zadnego powodu do wstydu. Jesli mnie odwiedzisz, pokaze ci sciane gesto zastawiona relikwiami. Nie zapomnij, ze najwiekszy nimi handel odbywal sie na Zachodzie. Jeszcze dzisiaj przez internet mozesz sobie kupic jakis zabytkowy relikwiarz. O ile jest prawdziwy.
Big Grin

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 maj 26 2010 23:18   
Forum

Quote by: Marianna

Dezerterze. Nie ma , moim zdaniem, zadnego powodu do wstydu. Jesli mnie odwiedzisz, pokaze ci sciane gesto zastawiona relikwiami. Nie zapomnij, ze najwiekszy nimi handel odbywal sie na Zachodzie. Jeszcze dzisiaj przez internet mozesz sobie kupic jakis zabytkowy relikwiarz. O ile jest prawdziwy.
Big Grin

czym dla Ciebie są te twoje relikwie i te "z kościołów"?
Jaki sens ma obnoszenie kawałków ciał świętego po miastach i wieżach?
Czy popierasz tych proboszczów, którzy już wystąpili do "Watykanu" o przyznanie im (pisze to z prawdziwym zniesmaczeniem i zgrozom), kawałka JPII jako relikwii?
Mi chce się po prostu płakać nad takimi przykładami kultywowania Tradycji Cry Oops!
- Jak jesteś taką miłośniczką relikwii to pogadam z proboszczem o tych relikwiach Eliasza, że by z pustymi rękami do Ciebie nie jechać...

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marianna
 maj 26 2010 23:58   
Forum

Quote by: Dezerter

Big Grin

Czy popierasz tych proboszczów, którzy już wystąpili do "Watykanu" o przyznanie im (pisze to z prawdziwym zniesmaczeniem i zgrozom), kawałka JPII jako relikwii?
Mi chce się po prostu płakać nad takimi przykładami kultywowania Tradycji Cry Oops!
- Jak jesteś taką miłośniczką relikwii to pogadam z proboszczem o tych relikwiach Eliasza, że by z pustymi rękami do Ciebie nie jechać...

Zaraz, zaraz.. Pomalu. Czy masz jakies zrodlo informacij odnosnie relikwii Jana Pawla?

Co do mnie - milosniczka nie jestem. Istnieja, maja swoje stale miejsce, znaczenie. Tyle.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 maj 27 2010 09:15   
Forum

RIafi F napisał:I tu właśnie mam pewną zagadkę. Otóż głowa (czaszka) Św. Wojciecha jako relikwia z watykańskim potwierdzeniem autentyczności spoczywa w Gnieźnie, w Pradze i w Akwizgranie. I nie są to części jednej czaszki lecz trzy czaszki, każda "autentyczna".
Czy powaga KK nie wymagałaby dwie z nich skasować? Czy nie grozi tu nadmiar prowadzący do zwątpienia?

medieval_man napisał:nie wiem naprawdę jak jest z tymi głowami. Jeśli jest jak piszesz to najlepszy dowód, że chodzi o kult w Duchu a nie o żadne myślenie magiczne...
Jak najbardziej jestem za kultem w Duchu,ale nie widzę jego związku z trzema autentycznymi czaszkami św.Wojciecha,które w jakiś sposób miałyby się do niego przyczynić.W związku z tym zachodzi drugie pytanie,czy relikwie przyczyniają się w jakiś sposób do tego kultu w Duchu? Jeśli Jan Paweł II mówił te piękne słowa;"Niech zstąpi Duch Twój...",to na pewno nie miał na myśli Ducha św.Wojciecha i jego trzech autentycznych czaszek.

To na czym ten kult Ducha polega?

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 maj 27 2010 12:10   
Forum

Postaram sie nieco wyjasnic. W te trzy glowy nie wierz Rafiemu, poniewaz nie oparl sie na zadnych konkretnych faktach i nie skorzystal z najlepszych prac historykow.
Dlatego nie podal zrodla. W Akwizgranie nigdy nie bylo glowy. Prawda jest, ze Czesi przyznaja sie, jako by glowa znajdowala sie u nich. Powstaje pytanie. Czy sprawa jest
warta podejmowania wysilku szczegolowego dochodzenia? Chyba nie.
Istnieja przeciez relikwiarze i one w sposob wizualny przypominaja o obecnosci Swietych, a o pamiec przeciez chodzi. Swietych Obcowanie jest mozliwe jedynie pod wplywem Ducha Sw. (w Duchu - MM), a przedmiot -relikwiarz, jest tylko uwizualnieniem, co pomaga w myslach przyblizyc sobie osobe Swietego.

Po co glosic sensacje (RF) jesli sie sprawy nie zna do konca?
Eviva. Co do slow Jana Pawla II, chyba wiesz dobrze?

P.S. Jak pomysle, o sprzedawanych rzeczach osobistych gwiazd muzyki czy ekranu juz za zycia i posmiertnie, oraz ludzi rzucajacych sie na te przedmioty i placacych potworne sumy na aukcjach - wole relikwiarz w kosciele.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 27 2010 13:31   
Forum Moderator
Moderator

Marianno,
sprawdź jeszcze raz: są trzy relikwie głowy św. Wojciecha, wszystkie z watykańskim certyfikatem. U św. Wita i w Gnieźnie byłem, w Akwizgranie jeszcze nie ale wiele przede mną. Nie zarzucaj mi kłamstwa - sprawdź sama.
Marianno, wierzysz już KRK w Polsce i Czechach, że relikwie głowy mają, sprawdź jeszcze KRK w Niemczech, może jednak nie kłamią, może św. Wojciech był nie tylko dwugłowy ale i trzygłowy.

Marianno, nikt pamiątek po gwiazdach pop nie wystawia w wierzy dzwonnicy aby okolice chroniły.

Ja nie chcę ani pamiątek po gwiazdach pop ani wątpliwych pamiątek (szczątków) świętych - powinni ich pogrzebać, każdemu chrześcijanowi się te minimum szacunku dla zwłok należy.

Evivo,
nie jest to jedyny taki przypadek z relikwiami. Samych gwoździ którymi przybito Jezusowi dłonie jest 33. Wierząc KRK Jezus był wielo- , wielo-, wieloręki.

Dezerter
Co prawda jeszcze nie rozczłonkowano JP2 ale chyba tego nie uniknie tak, jak nie uniknął rozczłonkowania ciała Popiełuszko.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Marianna
 maj 27 2010 13:52   
Forum

Wiesz Rafi. Mnie to nie obchodzi co Ty chcesz lub nie chcesz, bo nie jestes pepkiem swiata.
Twoja znajomosc czesci historii jest zadna, jesli wyszukujesz sensacji (trzeba wiedziec skad i dlaczego).
Dla ciebie prawda nie ma znaczenia jesli chcesz tylko prowadzic walke.
Walcz. Z Prawda nie wygrasz.

P.S. Tych glow szukaj sobie sam w naplywie fanatyzmu.
Co? Snia sie po nocach? Laughing Out Loud

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 27 2010 16:51   
Forum Moderator
Moderator

Atak osobisty Marianno jest tu nie na miejscu. Fanatyzmem jest zamykanie oczu na prawdę.

Zagadka rozmnażania się relikwii jest banalna tylko, że tchnie wg mnie magią. Ktoś zainteresowany?

Profanacja zwłok Popiełuszki napawa mnie smutkiem. A was?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Ewa
 maj 27 2010 17:01   
Forum

to nie relikwie maja tu znaczenie....ot zwykla kosc biednego czlowieka,ktorego i po smierci rodacy niby -a w spokoju nie umieja zostawic-....tu chodzi o BISNES

Od kiedy siegam pamiecia- nie modle sie do swietych.Wyjatkiem byla sw. Teresa,ale tylko i wylacznie w "klasowkach z geografii w 3 klasie"... Confused przyznaje Oops!

Duzo tego jest; modlitwy do swietych,choinka w Boze Narodzenie,swiecenie "darow" w swieta wielkanocne,wystawianie obrazow i statuetek niby swietych-i oddawanie poklonow tym slupkom czy z gliny czy z drzewa czy z kamienia...A przeciez Pan Bog zabronil!

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 maj 27 2010 17:17   
Forum

Quote by: Rafi+F

Atak osobisty Marianno jest tu nie na miejscu. Fanatyzmem jest zamykanie oczu na prawdę.

Zagadka rozmnażania się relikwii jest banalna tylko, że tchnie wg mnie magią. Ktoś zainteresowany?

Dobrze definiujesz fanatyzm.
Mam prosbe. Nie podrzucaj innym magii.
Nawiazujac do faktow, udowodnij mi, ze w przypadku Akwizgranu chodzi o czaszke.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 27 2010 18:12   
Forum Moderator
Moderator

Dobrze definiujesz fanatyzm.
Mam prosbe. Nie podrzucaj innym magii.
Nawiazujac do faktow, udowodnij mi, ze w przypadku Akwizgranu chodzi o czaszke.

Musimy poczekać do 2014 roku, gdy znów relikwie będą wystawione. Przy ostatnim wystawieniu w 2007 można było podziwiać m.in. suknię NMP (założoną przez Marię w nocy po narodzinach Jezusa) i pieluszki Jezusa (sic) Laughing Out Loud
A tak serio, to nie wiem gdzie jest teraz: w katedrze, w kościele św. Wojciecha czy jeszcze gdzie indziej. Popytam, poszukam.

Gwoli ścisłości: polską głowę Wojciecha zrabowano w 1923, dzis wystawiony jest sam relikwiarz.

Na razie polecam artykuł Podróże świętej głowy.

O trójgłowym świętym można też poczytać w artykule Święty Wojciech - trzygłowy święty

===

Cytat 
Marianna
 maj 27 2010 18:51   
Forum

Wspaniale sie spisujesz. Potwierdzasz moje slowa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 27 2010 20:08   
Forum Moderator
Moderator

Marianno, a masz jakiekolwiek argumenty poza napaścią osobistą? Skoro nazywasz mnie kłamcą i fanatykiem, to udowodnij to!
p.s. Czy pieluszka Jezusa (ponoć autentyk wg Watykanu) nie jest faktycznie co 7 lat wszystkim jako wielka świętość pokazywana? Kłamię może? Czy atak na mnie jest spowodowany zażenowaniem, czy też rzeczywiście wierzysz w autentyczność tej pieluszki?

===

Cytat 
Dezerter
 maj 27 2010 21:19   
Forum

- Jak jesteś taką miłośniczką relikwii to pogadam z proboszczem o tych relikwiach Eliasza, że by z pustymi rękami do Ciebie nie jechać...[/p]

Marianna pisze:
Zaraz, zaraz.. Pomalu. Czy masz jakies zrodlo informacij odnosnie relikwii Jana Pawla?

Co do mnie - milosniczka nie jestem. Istnieja, maja swoje stale miejsce, znaczenie. Tyle.[/p]

Czy zechcesz odpowiedzieć na moje 3 pytania?, bo nadal twierdzisz, że mają znaczenie - rozumiem, że dla Ciebie?
A o szczątkach JP II było wielokrotnie wujek gogle zarzuci cię mnóstwem faktów a to 1 dla przykładu:
"Mam nadzieję, że część ciała Jana Pawła II trafi do naszej świątyni w Długopolu - mówi ks. prałat Tadeusz Juchas z Sanktuarium MB Królowej Podhala w Ludźmierzu, który już złożył w krakowskiej kurii wstępne wnioski w tej sprawie. Takich księży, którzy już rozpoczęli starania o ściągnięcie cząstek ciała Jana Pawła II, jest w całej Polsce kilkudziesięciu, a to i tak mało, bo w samym tylko Meksyku jest ich blisko dwustu. Ile i jakie cząstki ciała Jana Pawła IIszukaj trafią więc do Polski?

- Na razie czekamy na zakończenie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, bo dopiero wtedy cząstki jego ciała zostaną formalnie uznane za relikwie i Stolica Apostolska będzie mogła rozpocząć proces ich przyznawania chętnym - tłumaczy ks. Juchas. Jednak nadzieje są duże: bp Tadeusz Pieronek przypuszcza, że do Polski może trafić nawet serce Jana Pawła II, które mogłoby spocząć na Wawelu. - Nie wiem, jaka część ciała Jana Pawła II trafi na Wawel, ale z pewnością którąś z relikwii Jana Pawła II Kraków otrzyma jako miasto, z którego papież wyszedł - dodaje ks. Robert Nęcek, rzecznik kard. Stanisława Dziwisza."

Mnie to zwyczajnie po ludzku bulwersuje jako człowieka, który uważał JP II za wielkiego człowieka godnego szacunku ... również po śmierci.
Ciebie (Was) na prawdę to nie bulwersuje? Question Exclaimation
Czy dla kogokolwiek z Was jakiekolwiek relikwie, które się znajdują w Polsce mają jakąkolwiek "duchową/religijną" wartość - dla Waszej wiary?
anyone?

i jeszcze jeden cytat na rozważany temat:
Ojcowie Kościoła nie potrafili jednoznacznie odpowiedzieć na problemy, jakie narastały wokół czci oddawanej doczesnym szczątkom zmarłych. Św. Augustyn głosił, że "czego innego nauczamy, a co innego musimy tolerować".

===

Cytat 
LuTom
 maj 28 2010 09:56   
Forum

...Co prawda jeszcze nie rozczłonkowano JP2 ale chyba tego nie uniknie tak, jak nie uniknął rozczłonkowania ciała Popiełuszko.

Gdzie tu szacunek dla zmarłych? Czy oni sami chcieliby , żeby ich kawałki były rozsiane po świecie jako relikwie ?
Z drugiej strony nikt się nie obrusza, że jakaś mumia władcy ze starej ery jest wystawiana na widok publiczny. Są nawet kolekcjonerzy świrnięci, którzy zapłaciliby fortunę za jakąś prawdziwą mumię. Tyle tylko, że pewnie nie wystawialiby ich w celu ochrony przed kataklizmem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 maj 28 2010 15:28   
Forum

Ze swiatla wczesnym wieczorem -

Jak nie magia GO to horrorem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
robaczek2
 maj 28 2010 16:07   
Forum

Ze swiatla wczesnym wieczorem -
Jak nie magia GO to horrorem.

Schemat ten sam.
Odwrocic uwage od tego co istotne. Zaczelo sie kolo drzewa (pierwszego - z ksiegi Rodzaju)
- nie pomrzecie a skadze
Pozniej szatan podrzuca
- wolnosc, rownosc, braterstwo
- sprawiedliwosc spoleczna
- przestrzen zyciowa
- prawo kobiet
- nie wolno bic dziecka
- milosc kogokolwiek z kimkolwiek
- "Kłamię może?"
- "Mnie to zwyczajnie po ludzku bulwersuje jako człowieka"
- "Gdzie tu szacunek dla zmarłych"

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 maj 28 2010 19:00   
Forum

Quote by: robaczek2
Pozniej szatan podrzuca

- "Kłamię może?"
- "Mnie to zwyczajnie po ludzku bulwersuje jako człowieka"
- "Gdzie tu szacunek dla zmarłych" [/p]

no to nas panowie biskup robaczek ekskomunikował Mr. Green
ale
jak brak argumentów jakichkolwiek to anatemą go Wink

Jakoś przez kilka wieków chrześcijaństwo wyrosłe z nauki Jezusa, apostołów, ich uczniów i Ojców Kościoła rozwijało się bardzo dobrze i prężnie nawracając ówczesny świat, bez relikwii, świętych obrazów i cudownych figurek - te atrybuty kultu były charakterystyczne dla pogaństwa, które Ojcowie Kościoła posądzali, że jest inspirowane przez Szatana....jak ten świat się zmienia... - prawda Eminencjo robaczku? - daleko odszedłeś od nauki Pana Frown

===

Cytat 
robaczek2
 maj 28 2010 19:14   
Forum

Jakoś przez kilka wieków chrześcijaństwo wyrosłe z nauki Jezusa, apostołów, ich uczniów i Ojców Kościoła rozwijało się bardzo dobrze i prężnie nawracając ówczesny świat,

Bardzo ladnie brzmi. Niby "proletariusze laczcie sie".
bez relikwii, świętych obrazów i cudownych figurek - te atrybuty kultu były charakterystyczne dla pogaństwa[/b], które Ojcowie Kościoła posądzali, że jest inspirowane przez Szatana....jak ten świat się zmienia... - prawda Eminencjo robaczku? - daleko odszedłeś od nauki Pana Frown [/p]

Poczytaj troche. Np o sw. Januarym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 maj 28 2010 21:42   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: robaczek2

Poczytaj troche. Np o sw. Januarym.

Myślisz, ze nie znamy jego cudu? Kiedyś był bardzo popularny i mozna go było obejrzeć w wielu kościołach, do dziś funkcjonuje tylko ta jedna ampułka w Neapolu (w relikwii sa dwie ampułki ale w jednej ciecz zastygła już na stałe). I w niczym nie zmienia to twierdzenia Dezertera, wręcz potwierdza.

===

Cytat 
robaczek2
 maj 28 2010 23:16   
Forum

I w niczym nie zmienia to twierdzenia Dezertera, wręcz potwierdza.[/p]

Zginął od miecza w amfiteatrze w Pozzuoli w 305 roku
vs.
Jakoś przez kilka wieków chrześcijaństwo wyrosłe z nauki Jezusa, apostołów, ich uczniów i Ojców Kościoła rozwijało się bardzo dobrze i prężnie nawracając ówczesny świat, bez relikwii, świętych obrazów i cudownych figurek - te atrybuty kultu były charakterystyczne dla pogaństwa

Nie mam nic do powiedzenia

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 maj 29 2010 00:03   
Forum

A ja mam i podtrzymuję wszystko co napisałem

Relikwie św. Januarego przechodziły różne koleje. Biskup Neapolu, św. Jan I (f 432), przeniósł je do katakumb neapolitańskich w pobliżu Puteoli, jak to głosi kamień zachowany po dzień dzisiejszy. W latach 413-432 znajdowały się one w grobowcu pewnego znakomitego obywatela, który zamieniono na kaplicę. W roku 831 książę Benewentu, Sikone, po zdobyciu Neapolu zabrał relikwie Januarego do Benewentu i umieścił je w kościele Matki Bożej Jerozolimskiej. W roku 1154 król Wilhelm I dla bezpieczeństwa przeniósł je na Monte Vergine. Znaleziono je pod ołtarzem głównym w roku 1480 i w kilka lat potem (1497) przeniesiono do Neapolu. Są tam dotąd w katedrze. 25 lutego 1964 r.

czyli ani słowa o kulcie po śmierci
kult relikwii zaczął się wraz ogłoszeniem chrześcijaństwa religią obowiązującą w Cesarstwie – nagle niewierzący poganie zostali zmuszeni do stania się chrześcijanami i zamienienia swoich pogańskich świątyń w chrześcijańskie. Nie odbyło to się bez wpływu na chrześcijaństwo niestety Frown

za stroną http://www.jezuici.pl/am/arc/arc_072.htm
cytuję:

Relikwie (łac. reliquiae - szczątki, resztki) to materialne pozostałości zachowane po śmierci świętych, przede wszystkim kości, ale także przedmioty osobiste. Niezaprzeczalne świadectwa kultu relikwii pochodzą z IV wieku. Kult ten jednak swymi korzeniami sięga wcześniejszego okresu, gdy czczono groby męczenników. Historia relikwii rozpoczyna się na dobre w IV wieku. Wtedy to zaczęto umieszczać zmarłych jak najbliżej grobu męczennika

a później zaczęto przenosić ciała świętych:

"Już w 356 r. przewieziono nad Bosfor do Bizancjum relikwie św. Tymoteusza, a w roku następnym relikwie Andrzeja Apostoła i Łukasza Ewangelisty. "

a więc dokładnie tak jak mówiłem – 320 lat bez kultu relikwii

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,77 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty