Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Psychomanipulacja a wspólnoty Chrześcijańskie
 |  Wersja do druku
Dezerter
 styczeń 31 2011 19:57   
Forum

Status: offline

Quote by: pijany+pastor

Quote by: BLyy
Manipulacja jest dobra, a nawet kłamstwo jest cnotą dla chrześcijanina, jeśli jest w dobrej wierze by przybliżyć do Boga. Muzułmanie tak samo mogą kłamać dla dobra swej religii.

Cel uświęca środki? Wątpie.

Też wątpię, ale nie zaprzeczam, bo pamiętam jeszcze jak kłóciłem się z Medievalem, że skłamać w dobrej wierze to nie grzech/zło
Zachodzi pytanie jak musi się zmienić ludzka świadomość?
Mniej więcej w tę strone:

JEST tylko Bóg.
Wszystko jest Nim ale On jest więcej niż wszystkim.
Wszystko o tyle tylko jest gdy On tym jest.
Nie jestem Bogiem. Bóg jest mną.
Bóg jest moim bytem ale ja nie jestem Jego bytem.
Mój byt zawsze był w Bogu, bez początku i zawsze w Nim będzie, bez końca.
Bóg wypełnia zarówno byt każdego człowieka jak i cały wszechświat.
Ten kto myśli o własnym bycie jako niezależnej całości jest w błędzie.
Człowiek(szerzej - Ludzkość) znajduje się w procesie stwarzania.
Bóg prowadzi do śmierci świata zmysłowego.
Bóg stwarza człowieka na swój obraz.
Bóg jest w człowieku twórcą samego siebie.

Ciekawe "wyznanie wiary" - chyba mógłbym się podpisać w całości - rzecz jasna w moim rozumieniu

Paraklet
- mówisz 3 tysiące na spotkaniu - nieźle, jak dotrzymacie do wakacji to się wpraszam z rodziną

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 31 2011 20:11   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Rafi+F

Wykładu nie będę robił, zapraszam do biblioteki dowolnego seminarium "firmowanego" przez Episkopat.

Rozumiem, czyli jednak znów blef..
Żaden blef, po prostu wiem, że to byłoby bez sensu. Już raz podawałem ci literaturę wprost z katolickiego seminarium i to zupełnie olałeś. Nie masz woli poznać prawdy.

Warunki te wg Episkopatu nie występują ale ty znów wiesz lepiej i znów do nieposłuszeństwa namawiasz.

I jak to episkopat uzasadnia podaj może w ogóle jego oświadczenia.
Podałem ci już linki. Google nawet ciebie nie powinno parzyć.

Zapraszam ludzi o mocnych nerwach lub ogromnym dystansie do przejrzenia grupy dyskusyjnej bractwa.
Kilka wypowiedzi abp Lefebvre:
1976:
"Jesteśmy suspendowani a divinis przez Soborowy Kościół do którego nie mamy żadnej ochoty należeć. Ten Kościół Soborowy jest Kościołem schizmatyckim, ponieważ zerwał on z Kościołem katolickim, który był zawsze. Ma on swoje nowe dogmaty, swe nowe kapłaństwo, swe nowe instytucje, swój nowy kult, wszystko to już potępione przez Kościół w wielu oficjalnych i ostatecznych dokumentach..."

1987
"Stolica Piotrowa i najwyższe urzędy w Rzymie okupowane są przez antychrystów, przez co szybko dokonuje się zniszczenie Królestwa naszego Pana nawet w granicach Jego Mistycznego Ciała tu na ziemi, zwłaszcza przez destrukcję Mszy Świętej, która jest zarówno wspaniałym wyrazem triumfu naszego Pana na Krzyżu — Regnavit a Ligno Deus — jak i źródłem rozszerzania Jego Królestwa nad duszami i nad społecznościami".

1985 bp Mayer
"Kościół, który formalnie i całkowicie obstaje przy Vaticanum II z jego herezjami, nie jest, ani nie może być Kościołem Jezusa Chrystusa. Aby należeć do katolickiego Kościoła, do Kościoła Jezusa Chrystusa, koniecznym jest aby mieć Wiarę, tzn. nie poddawać w wątpliwość albo zaprzeczać jakiegokolwiek artykułu Objawienia. Tymczasem jak to widzieliśmy, Kościół Vaticanum II przyjmuje doktryny, które są heretyckie".

Na tym tle wypowiedzi z forum nie będą aż tak szokowały.

Te cytaty chyba wziąłeś ze strony ultramontes, sedewakantystów..... bardzo wiarygodne źródło....

A jednak to prawdziwe wypowiedzi, z ich strony wziąłem tłumaczenie.

Ja mam jeden standard. Bractwo nigdy nie będzie mi bliskie (a co dopiero najbliższe).
B16 zrobił juz chyba wszystko wyciągając ręce, nogi i co tylko w stronę bractwa. Nic to nie zmieniło i nie zmieni. Bez względu jak to nazwiesz, de facto to schizma (zdaniem samego abp Lefebvre uznającego posoborowy KK za schizmatycki!)- żaden papierek czy gest tego nie zmieni.

W moim kościele nie ja decyduje co jest schizmą, a co nie. Widzę, że Ty sobie sam oceniasz. Prawda jest taka, że FSSPX nie jest schizmatyckie, a tak napisałeś i chybą się nie możesz pogodzić z tym. Poza tym trwają rozmowy fsspx-watykan.

[/p]
Owszem, nie ty. Episkopat się już wypowiedział.

Jestem ciekaw dlaczego tak mało mówi się o Bractwie Kapłańskim Świętego Piotra. Przecież sprawują także msze w rycie nadzwyczajnym, w Krakowie działa Duszpasterstwo Wiernych Liturgii Łacińskiej. Czym się różnią od levebrystów? Wiernością KRK!

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Andrzej
 styczeń 31 2011 20:25   
Forum

"Albowiem jeśli prawda Boga przez moje kłamstwo obfitowała ku chwale Jego,
czemuż jeszcze i ja bywam osądzon jako grzeszny?" Rz 3,7

Manipulacja jest dobra, a nawet kłamstwo jest cnotą dla chrześcijanina, jeśli jest w dobrej wierze by przybliżyć do Boga. Muzułmanie tak samo mogą kłamać dla dobra swej religii.

W tym fragmencie egzegeci słowo "kłamstwo" tłumaczą jako "niewierność".
Tak więc św. Paweł nie nawoływał do manipulacji i do oklamywania ludzi celem zbliżenia ich do Boga.
Stwierdzał tylko, że chwała Boga bardziej jeszcze się uwidocznia gdy jestesmy niewierni, bo kontrast midzy sprawiedliwym Bogiem a niewiernym człowiekiem jest jeszcze większy.

Jeśli mamy tu do czynienia z manipulacją to w wykonaniu BLyy

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
xxx
 styczeń 31 2011 20:52   
Forum

Rafil chcesz mnie wrobić w obrone FSSPX

ja tylko napisałem, że to nie schizmatycy i tyle

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 styczeń 31 2011 21:02   
Forum

Quote by: medieval_man

"Albowiem jeśli prawda Boga przez moje kłamstwo obfitowała ku chwale Jego,
czemuż jeszcze i ja bywam osądzon jako grzeszny?" Rz 3,7

W tym fragmencie egzegeci słowo "kłamstwo" tłumaczą jako "niewierność".
Tak więc św. Paweł nie nawoływał do manipulacji i do oklamywania ludzi celem zbliżenia ich do Boga.
Stwierdzał tylko, że chwała Boga bardziej jeszcze się uwidocznia gdy jestesmy niewierni, bo kontrast midzy sprawiedliwym Bogiem a niewiernym człowiekiem jest jeszcze większy.

Jeśli mamy tu do czynienia z manipulacją to w wykonaniu BLyy

Przykro mi, ale tekst również można tłumaczyć jako kłamstwo i to jest najwłaściwsze tłumaczenie.
pseusma - kłamstwo
pseustēs - kłamca

"Albowiem jeśli prawda Boga przez moje kłamstwo(pseusma) obfitowała ku chwale Jego, czemuż jeszcze i ja bywam osądzon jako grzeszny?" Rz 3,7

A trochę wcześniej:
Żadną miarą! Bóg przecież musi okazać się prawdomówny, każdy zaś człowiek kłamliwy(pseustēs), zgodnie z tym, co napisane: Abyś się okazał sprawiedliwy w słowach Twoich i odniósł zwycięstwo, kiedy Cię sądzą. Rz 3,4

Również tu:
Tam postawili fałszywych(pseustēs) świadków, którzy zeznali: «Ten człowiek nie przestaje mówić przeciwko temu świętemu miejscu i przeciwko Prawu. Dz 6,13
- czyli takich którzy szerzyli kłamstwo.

Znam twoje czyny: trud i twoją wytrwałość,
i to że złych nie możesz znieść,
i że próbie poddałeś tych, którzy zwą samych siebie apostołami, a nimi nie są,
i żeś ich znalazł kłamcami.(pseustēs) Ap 2,2

A dla tchórzów, niewiernych(apistos), obmierzłych, zabójców, rozpustników, guślarzy, bałwochwalców i wszelkich kłamców(pseustēs):
udział w jeziorze gorejącym ogniem i siarką.
To jest śmierć druga». Ap 21,8

Bo i cóż, jeśli niektórzy stali się niewierni(apistos), czyż ich niewierność miałaby zniweczyć wierność Boga? Rz 3,3
- ten ostatni najlepiej ukazuje niewiernych, i kłamców. Nie manipuluje.

Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów. Dla tych, co są pod Prawem, byłem jak ten, który jest pod Prawem - choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem - by pozyskać tych, co pozostawali pod Prawem. Dla nie podlegających Prawu byłem jak nie podlegający Prawu 1 Kor 9,20-21
- tutaj jest to samo.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Rafi F
 styczeń 31 2011 21:56   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Pius

Rafil chcesz mnie wrobić w obrone FSSPX

ja tylko napisałem, że to nie schizmatycy i tyle

Ja ciebie nie wrabiam. Jesteś tak niekonsekwentny i wybiórczy, ze sam się wrabiasz. Rozumiem, że bliska jest ci liturgia trydencka ale od takiej bliskości powinna być baaaardzo daleka droga do bliskości do bractwa. U ciebie to jest o włos.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Andrzej
 styczeń 31 2011 22:33   
Forum

Przykro mi, ale tekst również można tłumaczyć jako kłamstwo i to jest najwłaściwsze tłumaczenie.

Literalnie pseusma tłumaczone jest jako kłamstwo
Masz rację.
Problem w tym, że słowo kłamstwo ma inną konotację w Biblii a inna w języku wspólczesnym.
Dla nas kłamstwo to świadome powiedzenie nieprawdy.
W ujeciu biblijnym kłamstwo to wszelka postawa sprzeciwu wobec Boga.

Zdanie Pawła: "Albowiem jeśli prawda Boga przez moje kłamstwo obfitowała ku chwale Jego, czemuż jeszcze i ja bywam osądzon jako grzeszny?" wyraża treść o jakiej pisałem wcześniej.

Wielkość (dobroć, potęga, świętość...) Boga jeszcze bardziej są widoczne w kontrascie do mojej małości (zła, slabości, grzeszności)

Na poparcie Blue Letter Bible:
"a falsehood," or "an acted lie," Rom 3:7, where "my lie" is not idolatry, but either the universal false attitude of man toward God or that with which his detractors charged the Apostle; the former seems to be the meaning.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,42 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty