Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Koronka do Miłosierdzia Bożego
 |  Wersja do druku
Gość forum: Mrufkojat
 styczeń 06 2005 23:20   

Quote by wojwa:

Umiłowanie Prawdy jest ważniejsze niż religia !!!! Jeśli Prawda nie zgadza się z religią tym gorzej dla religii, a nie Prawdy.
Stając na Sądzie nie będę się tłumaczył, że inni mi tak kazali, bo przyznam się tym samym, że ich zdanie było ważniejsze.

Amen, Bracie! Zgadzam się i przyklaskuję wszystkimi sześcioma rękoma. Ręcyma. Rękami. Łapkami.

Soli Deo Gloria!

===

Cytat 
Gość forum: Mrufkojat
 styczeń 06 2005 23:27   

Quote by Jolaaugust:
No, ale jakoś nikt mnie jeszcze tutaj nie przekonał, że bluźnię.

Jak ma przekonać, skoro twierdzisz, iż "wierzymy w to, w co chcemy wierzyć"? Jeśli chcesz w to wierzyć, to jakich argumentów użyć, byś "nie chciała"? Jeśli przedmiot Twej wiary jest projekcją "chciejstwa"?

Soli Deo Gloria!

===

Cytat 
Jolanta
 styczeń 06 2005 23:45   
Forum

Status: offline

Mrufkojad, no przestań, już Ci inni to pisali, byś przestał mnie na siłę nawracać. :

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 07 2005 07:58   
Forum Moderator
Moderator

Przecież on Cię nie nawraca. Cały ten temat to też 'nawracanie'? Ja myślałem, że to odpowiedzi na pewne pytania. Jak chcesz, by Cię przekonano, zacznij analizować i słuchać argumentów.

Pozdr.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 07 2005 10:13   
Forum

Wysłuchałam tu różnych "argumentów" i dla mnie uważam ten temat za zakończony.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 07 2005 13:40   
Forum Moderator
Moderator

Mówi się trudno, choć dla mnie mówi się to z bólem serca... Może kiedyś, gdy będziesz czytać Biblię dojdziesz do wniosku, że to Słowo ma naprawdę moc i mówi Prawdę.

Pozdr.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 07 2005 13:53   
Forum

Dziękuję za troskę.
Ja również pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Krzysztof
 styczeń 07 2005 15:40   

Quote by wojwa: Krzysztofie a jeśli mówiący bluźni to mam mówić - nie rozumiem tego, rozumiem to inaczej ? KK zna takie słowo jak bluźnierstwo.

Proszę nie próbować spychać mnie z tematu. Tutaj nie było żadnego bluźnierstwa, tylko różne rozumienie pewnych prawd. Rzecz normalna gdy spotykają się ludzie różnych wyznań, choćby były to wyznania chrześcijańskie. Ale jeśli ktoś uważa to, że inne rozumienie czegoś oznacza bluźnierstwo, to niech się nie wybiera na ekumeniczne forum, tylko niech sobie znajdzie takie, którego celem jest atakowanie innych religii. Na pewno w internecie takie są.

A tak skądinąd - to był Pan u tej spowiedzi? Z Pana ostatniej wypowiedzi zaczynam przypuszczać, że nie jest Pan katolikiem. Biblię też Pan cytuje w wydaniu protestanckim. Może się mylę, ale coś mi tu zaczyna brzydko pachnieć.
A jak odpowiedź otrzymana na Opoce nie była dla Pana wystarczająca, mógł Pan pytać dalej. Nic nie stało na przeszkodzie.
Niemniej z poprzedniego Pana listu wynikało, że dostał Pan tylko jedną odpowiedź. Tu okazuje się, że więcej niż jedną. A może jeszcze jakieś były?

===

Cytat 
wojwa
 styczeń 07 2005 18:53   
Forum

Jolu ja nigdzie nie napisałem, że odmawiając Koronkę bluźnisz. W poście z dnia 6.01. specjalnie napisałem, cyt. " Tak na marginesie odsyłam do def. tego słowa. "
Drugie przykazanie zabrania wszelkiego nieodpowiedniego używania imienia Boga. Bluźnierstwo polega na używaniu w sposób obraźliwy imienia Boga, Jezusa Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i świętych.” (KKK 2162).
Albo inna def. - " „Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu – wewnętrznie lub zewnętrznie – słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego. Św. Jakub piętnuje tych, którzy "bluźnią zaszczytnemu Imieniu (Jezusa), które wypowiedziano nad (nimi)" (Jk 2,7).
Nie sądze, żeby w przypadku wymawiania tego zdania dochodziło do bluźnierstwa.
Ze spychaniem z tematu to nie czaje Krzysztofie piszesz, cyt. " Tutaj nie było żadnego bluźnierstwa, tylko różne rozumienie pewnych prawd."
Problem polega, że nie wiem, czy to zdanie jest Prawdziwe. Dopiero po stwierdzeniu, że jest możemy mówić, że różnie rozumiemy.
Jeśli ja atakuje katolicyzm to również robi to wybitny teolog ks. Wincenty Granat. Dla przypomnienia poroszę przeczytać mój post z 3.01. gdzie go cytowałem.
Cały problem polega na tym że byłem u spowiedzi !!! Gdybym nie był to bym sobie głowy tym nie zawracał. Jest tyle różnych modlitw i tyle rzeczy do zrobienia.
Cytuje i mam różne biblie. Naprawdę uważasz, że katolickie wydania mają monopol na prawdę ? Co ci w tym brzydko pachnie ? Tak na marginesie ostatnio kupiłem NT ( Krzychu nie martw się wydaną przez katolickie wydawnictwo ) z komentarzem Żyda uznającego Jezusa - polecam b. ciekawe ale uprzedzam drogie.
Oczywiście pisałem nie tylko do Opoki. Napisałem również na portal wiara.pl ale nie mam odpowiedzi. Otrzymałem ( tzn. pocztą elektryczną )tylko jedną odp. bo z Opoki mi nie przysłali na skrzynkę tylko umieścili bezpośrednio na stronie i gdyby nie informacja od ciebie to do dnia dzisiejszego nie wiedziałbym, że udzielono takiej odpowiedzi - za co dziękuję

===

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 styczeń 07 2005 19:05   
Forum

PS. Krzychu skup się na tym zdaniu, poszukuj jego prawdy z Pismem w ręku, a nie licz ile odp. dostałem

===

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 styczeń 07 2005 19:30   
Forum

Quote by wojwa: Ze spychaniem z tematu to nie czaje
Po prostu nie mam zamiaru wchodzić w dyskusję na temat tego, co się powinno zrobić, jak naprawdę się usłyszy bluźnierstwo. Tutaj było nadużywanie tego słowa - nazywanie bluźnierstwem tego, co nim nie było (nie przez Ciebie). A to są zupełnie inne tematy.

Quote by wojwa:
Jeśli ja atakuje katolicyzm to również robi to wybitny teolog ks. Wincenty Granat. Dla przypomnienia poroszę przeczytać mój post z 3.01. gdzie go cytowałem.

A ja na ten list odpisałem. Dokładnie do ks. Granata się odniosłem. Więc również odsyłam.
Quote by wojwa: Naprawdę uważasz, że katolickie wydania mają monopol na prawdę ? Co ci w tym brzydko pachnie ? Tak na marginesie ostatnio kupiłem NT ( Krzychu nie martw się wydaną przez katolickie wydawnictwo ) z komentarzem Żyda uznającego Jezusa - polecam b. ciekawe ale uprzedzam drogie.

"Vocatio" to nie katolickie wydawnictwo tylko ekumeniczne. Ale seria, w której się to ukazało jest pod patronatem Prymasa.
Natomiast to styl ostatniego listu kazał mi wyrazić pewne wątpliwości. Biblia to była tylko okoliczność dodatkowa. Cieszę się, że się pomyliłem,.
Quote by wojwa: Oczywiście pisałem nie tylko do Opoki. Napisałem również na portal wiara.pl ale nie mam odpowiedzi. Otrzymałem ( tzn. pocztą elektryczną )tylko jedną odp. bo z Opoki mi nie przysłali na skrzynkę tylko umieścili bezpośrednio na stronie i gdyby nie informacja od ciebie to do dnia dzisiejszego nie wiedziałbym, że udzielono takiej odpowiedzi - za co dziękuję

Ale przecież tam jest jasno napisane, że odpowiedzi są umieszczane na stronach i w ogóle się nikomu nie wysyła maili. A w serwisie wiara piszą, że trzeba czekać, więc odpowiedź pewnie będzie.
Jeśli zaś chodzi o Opokę, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś powołujac się na numer pytania pociągnął dalej temat i wyłuszczył swoje wątpliwości. Problem się przecież nie przedawnił a pytania nie mają żadnej "karencji".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 styczeń 07 2005 19:35   
Forum

Quote by wojwa: Ze spychaniem z tematu to nie czaje .

Po prostu nie mam zamiaru wchodzić w dyskusję na temat tego, co się powinno zrobić, jak naprawdę się usłyszy bluźnierstwo. Tutaj było nadużywanie tego słowa - nazywanie bluźnierstwem tego, co nim nie było (nie przez Ciebie). A to są zupełnie inne tematy.

To miało być tak w poprzednim liście.

===

Profil   Email 
 Cytat 
rys
 styczeń 07 2005 22:47   
Forum

Do Jolaaugust

Witam Pania i ponawiam moje pytanie,Kiedy Jezus uczył Faustyne Kowalska modlitwy "Koronka". W Biblii nic na ten temat nie mogę wyczytać a chcialabym.Wydaje mi się,że dobrą byloby rzeczą jeżeli cos takiego się pisze, dać jakis dowod Biblijny. W końcu na Biblii swoje wypowiedzi opieramy prawda elka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 08 2005 00:23   
Forum

Pani Elu!
Domyślam się, że nie wierzy Pani w objawienia prywatne. Ale czy nie jest to aby odbieranie Bogu praw do takich objawień? A jeśli Bóg chce w taki właśnie sposób coś ludziom przekazać? Nie chodzi tu tylko o Faustynę, bo cuda i różne objawienia mają miejsce w wielu religiach. Ja nie zajmuję się badaniem ich autentyczności,są od tego inni, nazwijmy ich rzeczoznawcy.Ale nie mam odwagi negować żadnych objawień, bo nie jestem w stanie udowodnić, że np. osobie, która poświęca całe życie Bogu nie mógłby ukazać się Jezus. O tak, można rzec, że ktoś zwariował, a najrozsądniejszym argumentem może być to, że Biblia nie wspomina o tym wydarzeniu.Lecz takie twierdzenia są według mnie niebezpieczne.
Bóg zawsze przemawiał do proroków bezpośrednio,a nawet w snach! Myśli Pani, że łatwo jest uwierzyć osobie, która wstaje rano i mówi, że śnił się jej Pan i powiedział to i tamto, siadaj i pisz!?
Faustyna niesie światu dobre wieści, mówi, że Bóg jest nieskończenie miłosierny, że kocha nas pomimo naszych grzechów. Uwierzyłam.Wierzę w dobroć i miłość Boga, dlatego proszę Go w Koronce o miłosierdze dla całego świata. Dla mnie jest jasne, że Jezus Faustyny i Ten z Biblii to jedna i ta sama Osoba.
Kiedy prosiłam, by ktoś spróbował udowodnić, że Biblia jest Księgą natchnioną, to nie było chętnych. Pisałam już, że NIE MNIE potrzebne są te dowody, ale gdyby ktoś z obecnych tutaj wdał się w dyskusję z ateistą...Nie wiem dlaczego ja uwierzyłam i nie wiem też, dlaczego tak wielu ludzi nie wierzy Pismu Św..Wszyscy wierzymy w coś, co nie da się zbadać, dotknąć ani udowodnić. Nie będę się więc dłużej tłumaczyć, dlaczego wierzę Faustynie ani dlaczego nie jestem wielbłądem.
A tak do wszystkich sceptyków i nie tylko : Jak sądzicie, czy zbawią się ludzie takich wiar jak: islam, hinduizm, buddyzm itp? Co z nimi?

===

Profil   Email 
 Cytat 
strk
 styczeń 08 2005 00:52   
Forum

Quote by Jolaaugust:
A tak do wszystkich sceptyków i nie tylko : Jak sądzicie, czy zbawią się ludzie takich wiar jak: islam, hinduizm, buddyzm itp? Co z nimi?

no to jest właśnie dobre pytanie. stanowisko KK jest jednoznaczne: zbawienie można osiągnąć tylko poprzez ten własnie KK. wynika z tego, że islam, hinduizm, buddyzm nie zapewnia zbawienia. to, moim zdaniem nie jest prawdą, a KK jako jedna z wielu instytucji religijnych, niesłusznie uzurpuje sobie prawo do decydowania, kto będzie zbawiony. mawiają, że wyroki boskie są niezbadane, ale tak na zdrowy rozum, czy miłosierdzie Boga jest aż tak ograniczone?! tak mogą myśleć tylko ci, którzy w rzeczywistości wątpią w miłość Boga do człowieka, ci, którzy wątpią w jego miłosierdzie. skoro Bóg stworzył nas na obraz i podobieństwo swoje, skoro jego Syn oddał życie za nasze grzechy, to czy jest możliwe, że zrobił to tylko i wyłącznie za część rodzaju ludzkiego posiadającą kartotekę w parafii KK? ja wierzę w jednego, universalnego Boga, nieskończenie miłosiernego, który zbawi każdego sprawiedliwego, każdego czyniącego dobro, niezależnie od wyznania, systemu religijnego-a wedle uczynków

===

"Tam, gdzie dwóch, lub trzech zbierze się w moim imieniu, tam Ja jestem między nimi"

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 styczeń 08 2005 01:02   
Forum Admin
Admin

Quote by Jolaaugust:

SIĘ to nikt nie jest w stanie zbawić, w każdym razie nie w chrześcijańskiej teologii. Monopol na zbawianie ma Bóg (i całe szczeście)

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Izrael
 styczeń 08 2005 13:16   
Forum Moderator
Moderator

Jolaaugust - W Biblii, w którymś liście jest napisane, że szatan przyjmuje postać anioła światłości. Najlepiej jest więc zachowywać ostrożność; po to Bóg dał nam Słowo, by z niego korzystać. Uwazam, że przydaje się ono do tzw. "objawień prywatnych" - mam na myśli weryfikację.

Jeśli cokolwiek jest sprzeczne z Pismem Św., nie może pochodzić od Boga.

Mam nadzieję, że rozumiesz to, co mam na myśli.

Pozdrowionka.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 08 2005 15:57   
Forum

Pani Joanno! Łapie Pani za słówka! Oczywiście powinnam sformułować zdanie tak: "Czy Bóg zbawi"...., a nie "czy zbawią się". Ale wiadomo o co chodzi.

stanowisko KK jest jednoznaczne: zbawienie można osiągnąć tylko poprzez ten własnie KK

Otóż nieprawda. Jan Paweł II odszedł od takiej ideologii już dawno.Oficjalne stanowisko KK jest takie, że zbawią się wszyscy, którzy postępują zgodnie ze swoją wiarą. Cóż, wiele osób duchownych w KK obraziło się za to na na papieża. Niektórzy świeccy też mają inne zdanie na ten temat. Dlatego zapytałam o to tutaj ludzi różnych wyznań.Właściwie z ciekawości.
Parę lat temu oglądałam w TVP2 program, w którym wypowiadali się profesorowie studiów Biblijnych z całego świata na temat Pisma Św..Mówili że, Biblia nie znajduje poparcia historycznego, a Ewangelie przeczą sobie, że wiele wersów zostało przez wieki zmienionych. Ich argumenty były poparte przykładami,konkretne i mocne. Ale ja nie uwierzyłam,mimo, że zdrowy rozsądek podpowiadał coś innego, lecz wiara w Biblijnego Boga to najlepsze co człowiek posiada. Pomyślałam, że przecież mój kościół uczy mnie inaczej, tam znajdę prawdę, muszę mieć do niego zaufanie. No i to jest sedno sprawy. Niemal każdy z nas należy do jakiegoś kościoła i potrzebne nam jest zaufanie do niego. Bez tego można się pogubić.
I jeszcze wyjaśnienie.
Dla Izraela (naszego moderatora)Biblia to przysłowiowa bułka z masłem, ale ja potrzebuję do niej tłumacza. No, niestety?..

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 styczeń 08 2005 17:42   
Forum Admin
Admin

Quote by Jolaaugust: Mówili że, Biblia nie znajduje poparcia historycznego, a Ewangelie przeczą sobie, że wiele wersów zostało przez wieki zmienionych.

Krótko i zwięźle - to bzdury mówili. Ostatnie kilkadziesiąt lat badań historycznych, archeologicznych a także językowych nad Biblią pokazało, że ponożne życzenia tych co chcieliby ją sprowadzić jedynie do "bajań synajskich pastuchów" są... no właśnie pobożnymi życzeniami. Na tym serwisie znajduje się co najmniej kilka artykułów na temat wiarygodności Bilii. Po polsku wydano już trochę pozycji - od opracowań naukowych do popularnych książek. Warto się z nimi zapoznać

===

Cytat 
wojwa
 styczeń 08 2005 20:07   
Forum

Ponieważ jutro niedziela to szczególnie warto sięgnąć do Pisma i tak uzupełniając Izraela :
II Koryntian 11,14 - " I nic dziwnego. Sam bowiem szatan podaje się za anioła światłości " .
No i jeszcze - II Tymoteusza 3,16 - " Wszelkie Pismo od Boga natchnione jest i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania ... "

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 08 2005 20:50   
Forum

Pani Joanno!
Nie wiem, czy odważę się szukać naukowych opracowań co do wiarygodności Bibli. Rozumiem, że bardziej dociekliwi potrzebują tego, ale mnie zawsze spotyka na tym polu jakiś zawód, mam złe doświadczenia.
Zupełnie niedawno Discovery emitował sześcioodcinkowy program prowadzony przez archeologów, którzy sprawdzali wiarygodność faktów ze Starego Testamentu. Tutaj znowu rozczarowanie! Nie ma żadnych śladów, że Żydzi byli w Egipcie ani że zamieszkiwali w danym czasie ziemię Kaanan. No i wiele innych tekstów ze Starego Test. zostało przez nich podważonych, a niewiele wydarzeń potwierdzonych.
No i co może po takim programie pomyśleć sobie taki przeciętny człowiek? Jeśli zapuścił korzenie w wierze i w swym kościele, to zignoruje. Jeśli nie-można go pozbawić wiary tak szybko jak ognia na świeczce.

Dlatego każdy musi mieć swoje światełko, za którym podąża. Moim światełkiem jest KK, pomaga dotrzeć mi do Dużego Światła.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 styczeń 08 2005 22:28   
Forum Admin
Admin

Quote by Jolaaugust: Zupełnie niedawno Discovery emitował sześcioodcinkowy program prowadzony przez archeologów, którzy sprawdzali wiarygodność faktów ze Starego Testamentu. Tutaj znowu rozczarowanie! Nie ma żadnych śladów, że Żydzi byli w Egipcie ani że zamieszkiwali w danym czasie ziemię Kaanan. No i wiele innych tekstów ze Starego Test. zostało przez nich podważonych, a niewiele wydarzeń potwierdzonych.
No i co może po takim programie pomyśleć sobie taki przeciętny człowiek? Jeśli zapuścił korzenie w wierze i w swym kościele, to zignoruje. Jeśli nie-można go pozbawić wiary tak szybko jak ognia na świeczce.

No i sama Pani sobie przeczy - z jednej strony pisze Pani, że nie ma Pani odwagi szukać źródeł, z drugiej zaś ogląda Pani produkcje TV, w zasadzie bezrefleksyjnie, "zwalając" odpowiedzialność za wyjaśnianie ew. nieścisłości na własny Kościół. Kościół to także Pani, proszę Pani. A przynależność do takiej czy innej wspólnoty wyznaniowej nie zwalnia od myślenia i samodzielnego badania sprawy. Niepokoją Panią rewelacje na Discocvery? Proszę skorzystać chociażby z książek Anny Świderkówny, pierwszorzędnej katolickiej biblistki, albo chociażby z pozycji wydawanych przez Alfreda Palllę (fragmenty "Sekretów Biblii" publikujemy obecnie w serwisie). Pani przyjęła dość moim zdaniem niebezpieczną taktykę "nie jestem niczego pewna, więc zdam się na Kościół chyba że nie będzię mi to pasowało". Już parę osób zachęcało Panią do samodzielnego czytania Biblii, studiowania jej i weryfikowania czy mówi prawdę. Ja dodam tylko, że do tego samego zachęca Panią również jej własny Kościół. Skoro więc Pani ufa jego nauczaniu dotyczącemu Biblii, może warto zaufać mu w tym względzie całkowicie?

===

Cytat 
Jolanta
 styczeń 09 2005 13:52   
Forum

No cóż, nie znam armejskiego ani hebrajskiego, nie jestem historykiem ni innym uczonym, nie mam nawet tyle czasu, więc myślę, że "samodzielne badanie sprawy" to dla mnie droga do nikąd. A tak w ogóle, odnoszę wrażenie, że niektórzy myślą, że nigdy nie czytam Biblii, choc przecież nigdy tego nie napisałam.
Co do autentyczności faktów zawartych w Biblii, to nie uważam tego za rzecz najistotniejszą. Dla mnie ważne jest to, co Bóg chce ludziom powiedzieć przez dane wydarzenia, jakie przesłanie one przynoszą, jaką naukę każą wyciągnąć. To jest ważniejsze od tego, jak naprawdę było.
To prawda, że czasem rodzą się jakieś wątpliwości i muszę zdać się KK. Co w tym dziwnego, skoro on jest moim autorytetem i mam do niego zaufanie? Nie rozumiem tylko tej końcówki, którą Pani Joasia dopisała: "Chyba że nie będzie mi to pasowało."

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 09 2005 13:52   
Forum

A czy zdanie się na KK jest niebezpieczną taktyką?...
Nie brakuje w nim mądrych głów, tak myślę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 styczeń 09 2005 14:41   
Forum Admin
Admin

Quote by Jolaaugust:To prawda, że czasem rodzą się jakieś wątpliwości i muszę zdać się KK. Co w tym dziwnego, skoro on jest moim autorytetem i mam do niego zaufanie? Nie rozumiem tylko tej końcówki, którą Pani Joasia dopisała: "Chyba że nie będzie mi to pasowało."

No właśnie to co Pani napisała powyżej odnosi się do tej końcówki... zdaje się Pani na KK w przyjmowaniu pewnych rzeczy wbrew Pani wątpliwościom, ale gdy ten sam KK zachęca Panią do samodzielnego studiowania Biblii i badania "jak się rzeczy mają" to znajduje Pani setki wytłumaczeń dlaczego tego Pani nie robi. A potem mówi Pani - no przecież czytam Biblię.

A co do historyczności. Znam parę osób które nawróciły się między innymi po obejrzeniu filmu "Przeobrażone miasta". Nie chce Pani wiedzieć co stało się z ich wiarą, jaki kryzys przeszli gdy film okazał się nie do końca zgodny ze stanem faktycznym. Myślę, że dobry Bóg, w przeciwieństwie do producentów owego filmu nie zafundował nam kolejnego powodu do kryzysu wiary. Bo jeśli fakty historyczne (których podawanie jest jedną z najprostszych form zapisu) są w Biblii opisane fałszywie, to kto zaręczy że reszta jest ok? Już Paweł pisał "Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, próżna jest nasza wiara". Wierzy Pani w to, że zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa wydarzyło się naprawdę, że jest faktem historycznym? Takim samym jak wybory 4 czerwca 1989, początek II wojny światowej czy wstąpienie Polski do UE? Ja wierzę, a po zapoznaniu się z materiałem dowodowym doszłam do wniosku że nic innego jak tylko zmartwychwstanie mogło mieć wówczas miejsce. Materiał dowodowy ma Pani również w zwykłych książkach od historii, nie trzeba hebrajskiego czy greki, wystarczy porządne tłumaczenie Biblii. No chyba że wszyscy tłumacze od kilku co namniej wieków byli w zmowie i tłumaczyli coś zupełnie innego jako zmartwychwstanie. Ale proszę wybaczyć, w zmartwychwstanie (oraz inne biblijne historie) jest zwyczajnie łatwiej uwierzyć niż w ogólnoświatowy trwający wieki spisek tłumaczy.

===

Cytat 
Izrael
 styczeń 09 2005 14:57   
Forum Moderator
Moderator

Ja tylko tak dodam:

Joasia ma zupełną rację. Otóż Jolaaugust, wychodzisz z bardzo niebezpiecznego założenia - Biblia jest skomplikowana, więc łamię sobie nad nią głowę. Jezus dziękował Bogu, że słowa Jego [Jezusa] objawione są prostaczkom, nie wielkim mędrcom i tęgim głowom. Jak więc to jest? wystarczy mieć tę dziecięcą ufność. Jesli nie rozumiesz tego, co Bóg chce do Ciebie mówić - módl się, by Duch Św. tłumaczył Ci w sercu Słowo. W żadnym wypadku nie możesz rezygnować z czytania, bo cośtamcośt. Jestem pewien, że te myśli na pewno nie są Boże, a przecież chodzi o Pismo Święte!

Poza tym (może wyjdę na czepialskiego) - bardzo łatwo jest mówić: czegoś nie rozumiem, zdaję się na Kościół. wiesz, jeśli chodzi o Biblię - pod jej słowa można podpiąć niemalże każdą tezę - dlatego potrzebna jest nam mądrość i rozwaga. Jeśli coś budzi nasze wątpliwości, po to mamy mózg i rozum, by z nich korzystać (jeśli się mylę, proszę o poprawienie mnie; jakby co, oczekuję dowodów). Weryfikacja przez Pismo Św. - jedyny autorytet w sprawach wiary; nasze namber łan. Rozumiesz? Jeśli nie, to ja się poddaję.

Pozdr.

PS - wojwa, dzięks.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jolanta
 styczeń 09 2005 17:42   
Forum

Jezus dziękował Bogu, że słowa Jego [Jezusa] objawione są prostaczkom, nie wielkim mędrcom i tęgim głowom

Prostaczki to także anaalfabeci. Czy im także można zaproponować czytanie Biblii?

===

Profil   Email 
 Cytat 
o. Michał Ap
 styczeń 09 2005 18:10   
Forum

Czy może się mylę...? Miało być o "bożym miłosierdziu" - czas zatem na cytata biblijne:
Księga Nahuma (1.2) nie kryje, że „Bogiem żarliwym i mściwym jest Pan. Mściwy jest Pan i pełen gniewu (a ma być nieskory do gniewu i miłosierny?). Mści się Pan na swoich wrogach i wybucha gniewem na swoich nieprzyjaciół”

===

• Czasem mnie diabeł kusi, by uwierzyć w Boga.

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 styczeń 09 2005 18:28   
Forum

Zaraz, zaraz Jolaaugust i Izrael to tak można do Admina - Jolu ?
Jolaaugust toć nawet KK nie ma wątpliwości, że Pismo jest natchnione przez Boga. Piszesz, cyt. - " No cóż, nie znam armejskiego ani hebrajskiego, nie jestem historykiem ni innym uczonym, nie mam nawet tyle czasu ... " Nasze zbawienie nie zależy od tej wiedzy. Zobacz nawet Admin nie zna tych języków, a jest przecież Adminem !!!
U Jana 3,32 napisano, cyt. " Jeśli przestrzegacie tego, co mówię, to jesteście naprawdę moimi uczniami, poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. "
Jezus mówi, że mamy przestrzegać, trzymać się, wytrwać, trwać w nauce ( to słowa z różnych tłumaczeń ). Mamy WYKONYWAĆ to co On nam poleca !!! Jest tutaj jeszcze element - trwania, dlaczego, bo przyjdą przeciwności ale my mamy wytrwać. Można znać te wszystkie języki być superinteligetnym itp. itd , a Jezus stawia tutaj podstawowy warunek - powtórzę raz jeszcze - TRWAĆ W WYKONANIU SŁOWA.
Ale żeby trwać w Słowie to trzeba je znać - mamy być uczniami, a uczeń jak sama nazwa wsakzuje ma się uczyć Najpierw poznajemy z Pisma proste sprawy i mamy je wykonywać - jak wykonamy te proste -jako dzieci Boże - to Bóg da nam poznać inne, i znów mamy je wykonywać, aby wzrastać.
Co nam Jezus obiecuje jak wytrwamy - że poznamy Prawdę. Rozumiesz On ci da poznać PRAWDĘ. Popatrzcie to jest polecenie do każdego z nas. Tu nie jest napisane, że jak inni będą wykonywać to ty poznasz. Jeśli ksiądz pozna to nie znaczy, że ja poznałem.
Patrzecie co Paweł pisał, a był wykształcony i znał te wszystkie języki ( tzn. tak mi się wydaje, że znał ), cyt. Gal.1,12 " Nie otrzymałem jej bowiem ani nie nauczyłem się od jakiegoś człowieka, lecz objawił mi ją Jezus Chrystus." Chodzi o Ewangelię. Prostaczkowie też mają słuchać i wykonywać.
Nie bądźmy Martami- zob. Łuk. 38 - 42. Wybierzmy Jezusa.
Rozumiecie skąd moje pytanie o Koronkę ? Czy Jezus nam to nakazał ? Zobaczcie jeśli sam prof. teolog się zastanawia, no to nie jest taka oczywista sprawa !!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 styczeń 09 2005 18:45   
Forum

No niestety Michałku mylisz sie Ma być o Koronce do Miłosierdzia Bożego, a w szczególności o jednym zdaniu - odsyłam do pierwszego mojego postu. Nie pisz wszystkiego co wiesz

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,32 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości