Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Koronka do Miłosierdzia Bożego
 |  Wersja do druku
o. Michał Ap
 styczeń 09 2005 22:16   
Forum

Status: offline

Przypadkowa przechadzka po szpitalu wariatów pokazuje, że wiara nie dowodzi niczego. Twórzcie o sobie mity, bogowie nie zaczynali inaczej. Każdą ideę można dogmatwać do końca, a Kościół rzymski jest w tej dziedzinie geniuszem. Taka jest słabość rodzaju ludzkiego i taka jego przewrotność, że niewątpliwie na lepsze mu wychodzi znosić jarzmo wszelkich możliwych zabobonów, byleby nie były zabójcze, niż żyć bez religii. Człowiek zawsze potrzebował wędzidła, a chociaż okrywał się śmiesznością składając ofiary różnym koboltom, faunom, satyrom i najadom, rozsądniej i korzystniej było czcić te fantastyczne wyobrażenia bóstwa niż oddać się ateizmowi.

===

• Czasem mnie diabeł kusi, by uwierzyć w Boga.

Profil   Email 
 Cytat 
rosomak
 kwiecień 26 2005 23:34   
Forum

Kazdy rozumny czlowiek wie ze Boga nie ma ale mimo to moze zyc wedlug jakiejs religii bo to ma swoje plusy a gadanie szczegolnie Chrzescijanow o tej wierze juz by mogli dac spokoj z ciaglym gadaniem o wierze a zaczac bardziej myslec tym co w tej religii jest istotne czyli zycie wedlug tych zasad . Bo jak widze tych polakow jak mowia jak oni wierza mocno to juz mi sie slabo robi jak to slysze szczegolnie jesli na gadce o wierze sie konczy . Bo sie nie ma co oszukiwac ze wiekszosci Chrzescijan daleko do tego czego uczy ich religia .

===

Profil   Email 
 Cytat 
pawel949
 kwiecień 26 2005 23:55   
Forum

Quote by wojwa: - " Ojcze przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata."
Jak grzeszny człowiek może Bogu ofiarować Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa ? Jak ja mogę ofiarować Bogu jego Syna ? Jak ja mogę ofiarowac krew Jezusa Bogu ? Jak człowiek może ofiarować Bóstwo Bogu ?

Niesamowite. Przecież ta modlitwa jest do granic oczywista
Ale jeszcze bardziej niesamowite są reakcje i bełkotliwa dyskusja jaka powstała.
Czyżby możliwość skorzystania z Ofiary była aż tak dla niektórych bolesna?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 kwiecień 27 2005 12:36   
Forum Moderator
Moderator

Skoro takie oczywiste to jest, to odpowiedz na pytania wojwy. Przecież o to się rozchodzi.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Edmund Belter
 kwiecień 27 2005 13:42   
Forum

Jak chrześcijanin może zajmować się taką bzdurą jak "objawienia" siostry Kowalskiej Faustyny. Psychicznie niezrównoważona zakonnica miałaby formułować dogmaty. Toż to czysty zabobon. Wiara w Boga i wiara Bogu nie ma nic wspólnego z wiarą w to co "objawiła" psychicznie chora zakonnica. Co ma wspólnego Boże Miłosierdzie z Faustyną Kowalską?!

===

Opin

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 27 2005 16:10   
Forum

opinie, zycze wszystkiego dobrego, ale wsadziles przyslowiowy kij do mrowiska :-)
pozdro

===

Profil   Email 
 Cytat 
pawel949
 kwiecień 27 2005 16:35   
Forum

Psychicznie niezrównoważona zakonnica miałaby formułować dogmaty

A jakiś dogmat sformułowała?
Co do oskarżenia o niezrównoważenie, to rozumiem, że świadomie rzucasz ten kamień?

Co ma wspólnego Boże Miłosierdzie z Faustyną Kowalską?!

Pytanie świadczące braku używania szarych komórek. Bo nawet jeśli ktoś nie wierzy w Miłosierdzie Boże, to posiadając przecietną inteligencję zrozumie co się pod tą nazwą kryje. I że Miłosierdzie skierowane jest do wszystkich, bez wyłączania s. Faustyny.
Ale zakładając, że może jakieś dwie komórki stukną się tam pod Twoja czaszką, to krótko spróbuję wyjasnic:
- Ze strony Boga Milosierdzie skierowane jest do wszystkich.
- ze strony człowieka majacego wolną wolę nie każdy musi je przyjąć. Można odrzucić Boga, mozna odrzucić to co od niego pochodzi. Mozna zignorować. A mozna, jak s. Faustyna, poświecić się mu.
Cos więc Boże Miłosierdzie ma wspólnego z s. Faustyną...

Skoro takie oczywiste to jest, to odpowiedz na pytania wojwy.

...sapienti set... Może to zbyt trudne tłumaczyć rzeczy oczywiste? To jak rozmawiać ze ślepym o kolorach...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 kwiecień 27 2005 19:47   
Forum Moderator
Moderator

Jasne, tak to sobie tłumacz. Co w tym takiego oczywistego? Wojwa kulturalnie się zapytal, jak i co ma zrobić, by wypełnić pokutę, nikt mu nie doradził, wygląda na to, że Ty też nie potrafisz. Ale spoko, zawsze można się zasłonić kolorami.

Co do oskarżenia o niezrównoważenie, to rozumiem, że świadomie rzucasz ten kamień?

Chyba nie jest chory psychicznie, więc raczej świadomie.

Bo nawet jeśli ktoś nie wierzy w Miłosierdzie Boże

Taa, rozumiem, dzisiaj wiara w Boga jest niepotrzebna, bo ammy osobny, ciekawszy kulcik jednej z Jego cech: MB. Sympatycznie, nie ma co. IMO to normalne, że wierząc w Boga uznajesz jego cechy i przymioty. Normalne za to nie jest tworzenie sobie z nich personifikacji, którą się czci.
Czemu nie ma kult Zazdrości Bożej, Sprawiedliwości Bożej, Miłości Bożej, Cierpliwości Bożej itd? Czekasz na jakieś specjalne objawienia?

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Krzysztof
 kwiecień 27 2005 20:57   
Forum

To jeszcze ten wątek żyje? Przypomina monologi nie słuchających się nawzajem ludzi. Bo i odpowiedź na pytanie padła (osobiście odsyłałem do strony, gdzie ta odpowiedź została udzielona) i wszelkie wątpliwości dotyczące objawień były wyjaśniane. Ale przecież Szanownym Państwu nie chodzi o to, by się czegoś dowiedzieć albo coś zrozumieć. Jak widzę, chodzi tylko o to by dać upust swoim uczuciom negatywnym. No to walcie śmiało. Może poczujecie ulgę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 kwiecień 28 2005 07:54   
Forum

pawel94 problem polega na tym, że ty nawet nie przeczytałeś tego pytania ze zrozumieniem - z zastanowieniem o co w nim chodzi ! Jeśli piszesz o bełkotliwej dyskusji to pewnie z powodu, że jej nie przeczytałeś. Jeśli dla ciebie jest to takie proste to wynika, że nie dla wszystkich - odsyłam na str. 2 do mojego postu, a szczególnie do prof. Granata.
Izrael dobrze pisze - jak możesz pawel94 odp. na pytanie skoro go nie przeczytałeś, a może nie rozumiesz ?
Chłopie dyskusja nie toczy się o miłosierdziu Bożym i o skorzystaniu z Ofiary - no walnij się myszką !!! Tak na otrzeźwienie.
Milka kija nie wsadził, bo to już było pisane w tym temacie.
Krzysztofie to ty tak twierdzisz - ja niestety nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
pawel949
 maj 02 2005 23:56   
Forum

Możesz mi wierzyć, że przeczytałem "dyskusję". Nawet przed chwilą jeszcze raz. I nadal uważam, że większość wypowiedzi świadczy, ze ich autorzy "mówią co wiedzą" a nie "wiedzą co mówią".
Do nieznanego mi prof. Granata się nie odnoszę, bo większe mam zaufanie do innego filozofa - Karola Wojtyły. Ten nie zauważył nielogiczności ofiarowania Bogu "Ciała i Krwi, Duszy i Bóstwa najmilszego syna...". Argument, że jakiś tam profesor coś innego powiedział nie trafia.
Nie będę się odnosił do bełkotu w "dyskusji", bo to nie ma sensu.

Jak grzeszny człowiek może Bogu ofiarować Ciało, Krew, Duszę i Bóstwo Jezusa ? Jak ja mogę ofiarować Bogu jego Syna ? ......

W czasie każdej mszy następuje ofiarowanie Bogu jego Syna. Kościół wierzy, że Chrystus NA PRAWDĘ znajduje się na ołtarzu (=miejscu ofiary). Nie będę tego rozwijał, bo to jest oczywiste.
Eucharystia jest OFIARĄ a jednocześnie PRZYJĘCIEM Chrystusa.
Twoje ofiarowanie męki Chrystusowej jest też przyjeciem jej. Człowiek wiele rzeczy ofiarowuje Bogu - ale wg Twojego sposobu myslenia bez sensu. Bo tak naprawdę cokolwiek ofiarujesz, to i tak to wcześniej należy do Boga. Żydzi ofiarowywali co najcenniejsze - swoje zwierzęta. Ale czyż Bóg dał Abramowi "swojego" barana?
Nie chcąc "filozofować" powiem, że kiedy sam modlę się słowami "Koronki", to staram się łączyć z TĄ ofiarą, tą najcenniejszą rzeczą na świecie (który i tak cały do Boga należy). Czas, jak wiemy jest wymiarem...
Jeśli modlitwa mówi Ojcze ofiaruję Ci... to jak wypełnić ten warunek ? Czy samo wypowiedzenie tych słów modlitwy wystarczy ? Czy nie będzie to zdanie pozbawione treści ?

Nic nie zastąpi Ofiary Eucharystycznej - ale to nie pozbawia znaczenia innych modlitw. Wierzymy, że dzięki mocy Ducha Świętego nasze modlitwy docierają do Boga. Bo inaczej byłyby bez sensu. Jak ja inaczej mógłbym się do Niego zwracać - z grzsznym sercem i rozumem zaśmieconym ziemskimi sprawami.
Tak i w tej modlitwie dzięki mocy Ducha Świętego dołączasz się do tamtego ofiarowania, jednocześnie je przyjmując.

Chłopie dyskusja nie toczy się o miłosierdziu Bożym i o skorzystaniu z Ofiary - no walnij się myszką

No to chyba sam nie przeczytałeś o czym się toczy pięć stron tej "dyskusji".

Nie wiem, może bardzo mądry jesteś. Ja jestem prosty. Dla mnie jeśli Kościół zaaprobował modlitwę, to dużo znaczy. Roma locuta, causa finita... No, może nie finita, bo cały czas przynosi ona (modlitwa) nowe przemyslenia. Kiedy poznałem "koronkę", dwadzieściakilka lat temu, od razu zrobiła na mnie wielkie wrażenie. I od razu była dla mnie oczywista (dlatego tak napisałem wyżej). I wiele osobistych mam "z nią przeżyć" .

Jak wypełniają ten warunek modlący się tą modlitwą ? Jak spełnić warunek dobrej spowiedzi ?

Jeśli poważnie traktujesz to pytanie, to znajdziesz na nie odpowiedź. Ale w ciszy, nie w zgiełku "Forum"...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,15 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości