Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 chrześcijańskie korzenie
 |  Wersja do druku
Reguly
 grudzień 13 2007 17:36   
Forum

Status: offline

Quote by medieval_manBig Grinobrze, że zabrałeś sie za logikę.
Rokuje to dobrze na przyszłość.

Szkoda, ze nie moge tego samego powiedziec w stosunku do ciebie (abstarchujac, ze o moja przyszlosc nie musisz sie az tak znowu martwic)...

Co nie zmienia faktu (oczywistego? dla kogo?), że nie pisałem ani o oksymoronach ani o tautologiach, ani o tym, co jest OK, a co nie?

Generalnie to co piszesz, zadko ma zwiazek z zasadniczo omawianymi kwestiami... czemu wiec mialbym sie tym jakos specjalnie przejmowac (szczegolnie, ze mam prawo rozwinac wlasna poruszona kwestie, ktorej znaczenia najwyrazniej nadal nie pojmujesz)?

Ponieważ jednak wydaje się, że nie zrozumiałeś pytania, postawię je jeszcze raz:
Jaka jest różnica między faktami oczywistymi a faktami nieoczywistymi?

Odpowiedż masz powyżej...

...z tego samego powodu, rowniez nie czuje jakos wiekszej potrzeby rozumienia twoich 'blyskotliwych' pytan, na ktore sam sobie udzielasz 'najwlasciwszych' odpowiedzi...

Resztę Twojej wypowiedzi pomijam - szkoda mnożyć off-topy

Rychlo w czas...

No moze jeszcze to:

a jednak... obiecanki cacanki (ale coz, do twoich juz nieomal przywyklem)...

Rozumiem więc, że

To jestes w stanie jeszcze cos wiecej zrozumiec po za tym, o czym juz jestes swiecie przekonany?

(czy innej)Twoje wypowiedzi w tejże dyskusji, nie poparte żadnymi cytatami, tytułami prac, odnośnikami mają wartość ograniczoną?

No, jesli mowimy o poziomie naukowym, jesli ktos mialby sie na nie powolywac piszac prace magisterska czy doktorancka, to niewatpliwie nalezaloby to rozwazyc (szczegolnie gdy dotycza one przedstawienia osobistego stanowiska - choc akurat dla ciebie osobiscie, to zapewne nawet wowczas, gdy dotycza faktow oczywistych)... Ciekwe czy dostrzezesz analogie... Inna sprawa, ze to nie ja polecalem lekture innych prac (potencjalnie majacych obiektywnie potwierdzic to, na co sie wczesniej powoluje), nie wymieniajac z tytulu chocby jednej z nich...

Nie trzeba było tego pisać i tak to wiedziałem

Czyli jednak przeswiadczenie, a nie rozumienie (ale jakzesz moglbys sobie odmowic tej przyjemnosci mnozenia off-top'ow)...

Quote by vidmo: Innymi slow [...]

Vidmo - nie musiales powielac swojej wypowiedzi na ktora juz odpowiedzialem - wystarczylo przeedytowac juz istniejace - mozesz tego dokonac po zalogowaniu, wybierajac u dolu swojej wiadomosci przycisk 'zmien'. Podpowiem ci jeszcze ze powod dla ktorego nie byly widoczne poprzednio to nie zamkniete tagi (zabraklo np. ukosnikow '/').

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
vidmo
 grudzień 13 2007 19:01   
Forum

Do reguly

Vidmo - nie musiales powielac swojej wypowiedzi na ktora juz odpowiedzialem - wystarczylo przeedytowac juz istniejace - mozesz tego dokonac po zalogowaniu, wybierajac u dolu swojej wiadomosci przycisk 'zmien'. Podpowiem ci jeszcze ze powod dla ktorego nie byly widoczne poprzednio to nie zamkniete tagi (zabraklo np. ukosnikow '/').

Ja wiem ale ja części swoich postów po prostu nie widzę same puste posty mi wyskakują.

JW. - to kwestie do szerszej dyskusji, raczej na jakims forum historycznym

Zaraz zaraz zaczynasz rozmowę na temat historyczny to teraz od niego nie uciekaj

Po pierwsze o dziedzictwie nie swiadcza same pomniki (ale prosze - link lub tu, a np. tu najnowszy w Milowce - laczacy dziedzictwo poganskie m.in. monoteizmami, w tym z chrzescijanstwem - choc ten pomysl osobiscie srednio mi sie podoba)... I kilka innych, po za granicami Polski:
* Rzeźba tzw. Świętowita ze Zbrucza w Olesku na Ukrainie.
* Posąg Świętowita w Arkonie - rzeźba współczesna.
No i warto tez wspomniec, ze np. na Litwie jednym z ustawowych swiat wolnych od pracy jest obecnie swieto poganskie.
Po drugie - nie Swiatowida tylko Swietowita...

eh.. policz ile wieków łacina była językiem Europy chrześcijańskiej. Ile mamy świąt ... Polacy uważają się za chrześcijan a nawet w Liberalnej Francji jedną z głównych atrakcji jest Katedra Notre Dam. Świątynie chrześcijańskie są używane przez wiele wieków a pogańskie gaje zostały wycięte.

Po pierwsze okreslenie 'bozek' jest nacechowane perojatywnie, obrazliwie (i wtej sytuacji rozwazam dlaszy sens dyskusji z toba - poki co zakladam jednak, ze uzyles go w wyniku swojej niewiedzy)

Oj żebyś uwierzył że zrobiłem to z własnej nie przymuszonej woli przy pełnej władzy umysłu . A te liberalne hasła możesz sobie używać na zachodzie.
A tak w ogóle to ty znowu odbiegasz od tematu.

Vidmo ma rację.
W średniowieczu mieszkańcy dzisiejszych ziem europejskich definiowali siebie jaki mieszkańców Christianitas,
Przeczytaj ten wywiad, który tylko naświetla delikatnie to zagadnienie:
Christianitas

Jasne że mam ale nie ma sensu gadać z kimś kto po przeczytaniu jednej książki myśli że zna się na historii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 13 2007 19:22   
Forum

Quote by vidmo: Ja wiem ale ja części swoich postów po prostu nie widzę same puste posty mi wyskakują.

Wlasnie dla tego ze nie zamyksza tagow... Po prostu wejdz w opcje 'zmien' takiego postu bez tresci i sprawdz czy sie zgadza liczba znacznikow QUOTE i innych i czy zamykajace maja po znak / za otwierajacym nawiasem.

Zaraz zaraz zaczynasz rozmowę na temat historyczny to teraz od niego nie uciekaj

Historyczny owszem, ale w pewnym konkretnie aspekcie... Inna sprawa, ze propozycja przeniesienia nie musi od razu oznaczac ucieczki od tematu, ktory ty rozwineles w troche innym kierunku.

eh.. policz ile wieków łacina była językiem Europy chrześcijańskiej. Ile mamy świąt ... Polacy uważają się za chrześcijan a nawet w Liberalnej Francji jedną z głównych atrakcji jest Katedra Notre Dam. Świątynie chrześcijańskie są używane przez wiele wieków a pogańskie gaje zostały wycięte.

I kto teraz ucieka od tematu?... Chciales bym wskazal ci pomniki? Wskazalem... Odnosnie natomiast powyzszego... 1. Jezykiem 'Europy chrzescjanskiej' to niby konkretnie kogo? Chlopow ktorzy sluchali mszy po lacinie nic z niej nie rozumiejac? 2. Za to np. w Anglii jedna z glownych atrakcji jest Stonehenge - czego to dowodzi? 3. Naprawde sadzisz, ze wszystkie wycieli? P. tez analogicznie jak we wczesniejszym moim poscie do ciebie.
...I tak jeszcze troche z innej strony - skoro jestes przeswiadczony o wylacznie chrzescijanskim dziedzictwie Europy, to skad obecnie w UE tyle 'zla', na ktore ci sami chrzescijanie tak pomstuja?

Oj żebyś uwierzył że zrobiłem to z własnej nie przymuszonej woli przy pełnej władzy umysłu . A te liberalne hasła możesz sobie używać na zachodzie.
A tak w ogóle to ty znowu odbiegasz od tematu.

Coz, sodzilem, ze jako rozmowcy dazymy sie pewna doza szacunku... Jesli nie, to jaki sens ma dalsza dyskusja? Ma doprowadzic do tego, bys ty dowodzil wyzszosc swojego bozka nad moimi bustwami, lub odwrotnie?... Mnie to raczej nie bawi.

Jasne że mam ale nie ma sensu gadać z kimś kto po przeczytaniu jednej książki myśli że zna się na historii.

Wymienilem jedna (ciebie nawet na tyle nie bylo stac, a MM'a jedynie na jakis wywiad), moim zdaniem najwartosciowasza pod wzgledem omawianego tematu, ale moge wiecej jesli sobie zycza nasi 'znawcy historii'...

PS. Cos slabo przesledziles dalsza dyskusje, bo wyraznie wykazalem pewien brak konsekwencji tego cytatu MM z dalsza czescia jego wypowiedzi... No ale pewnie ona, takich oczytanych 'znawcow histroii' nie obowiazuje...

===

Cytat 
vidmo
 grudzień 13 2007 20:36   
Forum

Wymienilem jedna (ciebie nawet na tyle nie bylo stac, a MM'a jedynie na jakis wywiad), moim zdaniem najwartosciowasza pod wzgledem omawianego tematu, ale moge wiecej jesli sobie zycza nasi 'znawcy historii'...

To o czym mówimy jest przerabiane w szkole średniej i chyba w gimnazjum ale już nie pamiętam.

Rozumiem że jesteś miłośnikiem takiego czegoś jak "fajnie było by jak Polska została pogańska"
Chrześcijaństwo dało początek takiemu tworowi jak Europa jaka dzisiaj jest. Przed podbojem Rzymskim nasz kontynent był zasiany barbarzyńskimi plemionami z których oprócz nietrwałych związków plemiennych nic się nie stworzyło. Nie było tej iskierki łączoącej. Ta religia nie tylko pozwalała zachować władcom swoją pozycję ale też łączyła ludzi.

Coz, sodzilem, ze jako rozmowcy dazymy sie pewna doza szacunku... Jesli nie, to jaki sens ma dalsza dyskusja? Ma doprowadzic do tego, bys ty dowodzil wyzszosc swojego bozka nad moimi bustwami, lub odwrotnie?... Mnie to raczej nie bawi.

Jeśli obraziłem Peruna to nie przepraszam. Ja ogólnie szanuję inne kultury bo jak historyk nie mógłby ich nie szanować. Mam takie same prawo mówić bożek i jak ty prawo masz mnie karcić za to że to mówię.

Naprawde sadzisz, ze wszystkie wycieli? Twisted Evil

hehe.. jak znasz miejsca w Polsce gdzie nadal modli się do drzew to napisz coś.

PS. Cos slabo przesledziles dalsza dyskusje, bo wyraznie wykazalem pewien brak konsekwencji tego cytatu MM z dalsza czescia jego wypowiedzi... No ale pewnie ona, takich oczytanych 'znawcow histroii' nie obowiazuje...

Jasne za leniwy jestem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 grudzień 13 2007 22:40   
Forum

Jeśli chodzi o to że pogański król musiał mieć poparcie np. możnych. To podobnie jest z chrześcijańskimi państwami, dla przykładu można wziąć Polskę. Król musiał mieć poparcie szlachty inaczej by mu środkowy palec pokazali. Gdyby władze w państwie miał król którą dał mu Bóg, to bylibyśmy dziś prawdopodobnie silniejszym krajem od Niemiec.

Jeśli chodzi o zaistnięcie kraju dopiero gdy przyjęło chrześcijaństwo to też nie jest prawdą. Weźmy dla przykładu naszych największych przyjaciół wtedy, Litwinów. Oni chyba byli jak nie najdłuższym pogańskim krajem jaki istniał w Europie (mogę się mylić) to na pewno jedno z najdłużej. Był krajem o wielkim obszarze, liczącym się w Europie przez wieki. Chwile przed unią zaczął tracić wpływy w Europie.

A jeśli chodzi o trzymanie wszystkiego silą. To ja nie wiem czy Vlad’a Dracule lud lubiał. Gdyby mogli to by go zabili, tak samo pewnie wielu jego żołnieży, ale nic w tym kierunku nie robili, wiadomo bo się bali spróbować.

Więc nie trzeba być chrześcijańskim krajem by dopiero zaistnieć w Europie, lub bycie chrześcijańskim „ułatwia rządzenie” Bo to było zarówno w chrześcijańskich jak i pogańskich większość wyglądało tak samo.

Polska się było dosyć silnym krajem przed chrztem, ale owszem, nie przetrwałoby długo bo chrześcijańskie kraje dokonały by rozbioru w imię Boga. Więc przyjęcie chrztu zapewniło Polsce przetrwanie.

Chociaż co by było gdyby wszyscy słowanie ze wszystkich stron byli zjednoczeni. Stworzyli by jeden ogromny kraj. Z tego co pamiętam to słowanie nawet stwarzali problemy Karolowi Wielkiego ale nie jestem pewien, wiem tylko że tych z okolic Łaby sobie podporządkował na jakiś czas, ale reszty nie. Gdyby zamiast Polski, Czech, Serbii i innych krajów, powstał jeden ogromny kraj to napewno by sie liczyli w Europie nawet jako pogański kraj i z pewnością nawet Karolowi Wielkiego mogli by stworzyc takie problemy że nie nadanoby mu przydomku Wielki. Może by przejście na religię Słowian zapewniłoby zaistnienie w Europie.

Co do kwestii pomników czy pozostałości innych kultur to jest ich tak naprawdę dużo. Chociażby w Wielkiej Brytanii. Stonehenge chociażby jest najlepszym tego przykładem. Oczywiście jest tego więcej chociażby na terenie szkockiego wybrzeża znajduje się w tej okolicy około 60 fortów. Do najbardziej znanych należą Tap o'Noth, Cromatry, Arbka-Unskel, Eilean na Goar, Craig Phadraig, Dunnideer. Nikt nie wie kto je zbudował i w jakim celu (jakby miały pełnić rolę obronną od wrogów najeżdżajacych z północy a nie południa). Rozmach ich budowy świadczy, że musiała je wznieść jak również obsadzić dość liczna społeczność (paru milionowa), co jest dośc niezwykłe na tamtym obszerze w tamtych czasach (około 3000 lat temu). Albo chociażby kilt ( kilt powstal oczywiście później ale było coś podobnego skąd kilt się wywodzi, nazwy nie pamiętam więc niech zostanie kilt), jako męska spódnica znana był już w czasach podbojów rzymskich na Wyspach brytyjskich. Dudy przywędrowały do Europy z Azji, występowały już w Starożytnej Grecji, ale te szkockie co i jak nie jestem pewien, ale na pewno istniały już bardzo dawno, a jednak jest ona dziś dowodem dawnych kultur. W mitologii celtów występuje święty graal, ale to chyba nieodpowiedni przykład.

Podałem przykład na samej Wielkiej Brytanii że wiele jest korzeni dawnych kultur w Europie, nie tylko chrześcijan.Pozdrawiam

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
vidmo
 grudzień 14 2007 06:46   
Forum

A jeśli chodzi o trzymanie wszystkiego silą. To ja nie wiem czy Vlad’a Dracule lud lubiał. Gdyby mogli to by go zabili, tak samo pewnie wielu jego żołnieży, ale nic w tym kierunku nie robili, wiadomo bo się bali spróbować.

Vlad Palownik jest bohaterem narodowym Rumuńskim. Otacza się go tam wielkim szacunkiem jego walkę o niepodległość i porządek jaki zaprowadził odzwierciedla legenda o złotym pucharze na studni.

Był krajem o wielkim obszarze, liczącym się w Europie przez wieki. Chwile przed unią zaczął tracić wpływy w Europie.

Był wielkim krajem pokrytym wyłącznie puszczami i stepami. Masz racje że był u szczytu swojej świetności ale gdy doszło do Unii okazało się że kraj pogański który miałby by nawet największe połacie terenów bez pisma, administracji mocniej kultury jest słaby w porównaniu z takim średnim krajem chrześcijańskim jak Polska.

Chociaż co by było gdyby wszyscy słowanie ze wszystkich stron byli zjednoczeni. Stworzyli by jeden ogromny kraj. Z tego co pamiętam to słowanie nawet stwarzali problemy Karolowi Wielkiego ale nie jestem pewien,

Jasne to byli też Słowianie ale zjednoczeni mieczem przez Awarów. I to oni rządzili nimi.

A co do tych pomników chodziło mi że nikt w środku miast czyli tam gdzie powinno było widać nasze "barbarzyńskie korzenie" i modlić się do nich. Ale chodzimy do kościołów, obchodzimy chrześcijańskie święta . Zmierzam do tego że korzenie Europy powinni być w nas ludziach tak jak chrześcijaństwo i być kultywowane a pogaństwo nie jest. Nielicząc neopoganów w świętych gajach bo mała grupa ludzi nie stanowi o całym społeczeństwie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 14 2007 08:30   
Forum

Quote by vidmo:To o czym mówimy jest przerabiane w szkole średniej i chyba w gimnazjum ale już nie pamiętam.

Nie wiem o czym ty mowisz, ale to o czym ja mowie, wolalbym zeby sie opieralo na czyms wiecej niz gimnazjalny podrecznik...

Rozumiem że jesteś miłośnikiem takiego czegoś jak "fajnie było by jak Polska została pogańska"

Nie - raczej czegos takiego jak "fajnie by bylo gdyby jedna religia - przekonana o swej wylacznosci na prawde - nie musiala dowodzic swoich racji ogniem i mieczem, tym samym starajac sie zniszczyc zastale wierzneia i tradycje".

Chrześcijaństwo dało początek takiemu tworowi jak Europa jaka dzisiaj jest.

Jeszcze raz abarot... Majac w tym swoj udzial, nie swiadczy to wcale o wylacznosci jego w tym procesie, ani tym bardziej o tym, ze jako jedyne sklada sie na dziedzictwo Europy. Inna sprawa, ze ten poczatek nie szedl bynajmniej w parze z rozumem i dopiero koniecznosc dorownania panstwom z pod znaku polksiezyca w okresie walk krzyzowych, przyczynila sie do odrodzenia nauki.

Przed podbojem Rzymskim nasz kontynent był zasiany barbarzyńskimi plemionami z których oprócz nietrwałych związków plemiennych nic się nie stworzyło. Nie było tej iskierki łączoącej. Ta religia nie tylko pozwalała zachować władcom swoją pozycję ale też łączyła ludzi.

Nie zamierzam ponownie rozwodzic sie nad tym, co omowialem szerzej juz wczesniej (moze tylko po za tym, ze owo 'laczenie ludzi' odbywalo sie czesto w brew ich woli, czesto pozbawiajac ich dobytku, zdrowia a nawet zycia)...

Jeśli obraziłem Peruna to nie przepraszam.

Mowa byla o wzajemnym szacunku dyskutantow wobec siebie ... Widze, ze nadal jest ci on obcy...

Nie ma takich miejsc, bo i nie bylo... No chyba ze kwestie 'modlenia sie do drzew' wyciagneles przez analogie z wlasnego systemu wyznaniowego gdzie 'ludzie modla sie do dwoch desek zbitych poprzecznie, gipsowych figurek lub obrazow'... Jesli natomiast chodzi ci o dawne miejsca gdzie ludzie nadal odprawiaja dawne kulty, to sa jeszcze takie (w tym takze i takie, ktorych nie skalal trwale KRK)... Czynia to osoby indywidualnie lub zrzeszone w prawnie zarejestrowanych 'poganskich' zwiazkach wyznaniowych (do w gladu w rejestrze MSWiA).

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 14 2007 10:07   
Forum

Quote by vidmo: Był wielkim krajem pokrytym wyłącznie puszczami i stepami. Masz racje że był u szczytu swojej świetności ale gdy doszło do Unii okazało się że kraj pogański który miałby by nawet największe połacie terenów bez pisma, administracji mocniej kultury jest słaby w porównaniu z takim średnim krajem chrześcijańskim jak Polska.

Co nie zmienia wczesniej przez ciebie postawionej blednie tezy, ze takie kraje nie mogly zaistniec wczesniej... Innas prawa, ze z analogicznego powodu (o ktorym wczesniej wspomnial sam BLyy) Polska przyjela tzw. 'Chrzest'... Tylko, ze zasadniczo nadal nic to nie zmienia w omawianej kwestii.

A co do tych pomników chodziło mi że nikt w środku miast czyli tam gdzie powinno było widać nasze "barbarzyńskie korzenie" i modlić się do nich.

I tu znow sie mylisz...

Ale chodzimy do kościołów, obchodzimy chrześcijańskie święta .

Kto chodzi to chodzi, a kto nie to nie... Jeszcze inni chodza do synagog, meczetów, boznic, chramow...

Zmierzam do tego że korzenie Europy powinni być w nas ludziach tak jak chrześcijaństwo i być kultywowane a pogaństwo nie jest.

Po pierwsze - JW. - w kim nie jest w tym nie jest, a w kim jest w tym jest. Po drugie - jest bardziej niz sadzisz, chocby w tradycjach ktore kultywujesz przy okazji swiat uznanych za katolickie (np. pisanki, choinka na swieta, sianko pod obrusem, podluzniczka, kolendy, swiecenie plonow w Dozynki, zapalanie swieczek na grobach). Przy tej okazji polece tez kolejna publikacje - Waltera Philippe "Mitologia chrześcijańska". Po trzecie - ...jak nie jest, jak jest kultywowane?

Nielicząc neopoganów w świętych gajach

A to niby czemu nie (jakas dyskryminacja wyznaniowa czy co)? W takim razie niech za przyklad posluza tu Rodzimowiercy. Inna sprawa - zamierzasz stawiac pytania jednoczesnie tak formulujac zasady odpowiedzi, by nie byla ona mozliwa do udzielenia, w sposob inny niz tobie odpowiadajacy? Bez jaj...

bo mała grupa ludzi nie stanowi o całym społeczeństwie.

Nawet duza, dominujaca grupa (ale nie pokrywajaca swym zakresem calego spoleczenstwa) nie stanowi calego spoleczenstwa. I w tym wlasnie sek.

===

Cytat 
vidmo
 grudzień 14 2007 15:27   
Forum

Nie wiem o czym ty mowisz, ale to o czym ja mowie, wolalbym zeby sie opieralo na czyms wiecej niz gimnazjalny podrecznik...

Mówię o tym że podstawy kultury Europy Średniowiecznej omawia się w gimnazjum i w średniej szkole. Nie wierzysz zajrzyj do podręcznika.

Mowa byla o wzajemnym szacunku dyskutantow wobec siebie ... Widze, ze nadal jest ci on obcy...

Mówisz o szacunku a cały czas najeżasz na KK

Rozmowa z tobą nie jest merytoryczna więc zacznij coś sensownego pisać.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 grudzień 14 2007 19:02   
Forum

Vlad jest bohaterem narodowym, przynajmniej był tak później postrzegany. Wcześniej w kraju panował terror, między innymi zabijąc podstępnie bezdomnych paląc ich żywcem, najeżdżał swe wioski i mordował ludność dla rozrywki, nie mówiąc o tym co znaczy przydomek Palownik, a ten porządek wziął ze strachu, nie z miłości do władcy, bo najmniejsze wykroczenie było karane śmiercią,. W czasach gdy on żył to wśród ludzi nie był postrzegany jako bohater tylko tyran. Później ludzie zaczęli go postrzegać inaczej, wielu ludzi niegdyś tyranami stało sie później bohaterami.Ówczesny lud napewno go nie wielbił, tylko sie go bał.

Co do Litwy, to miała okres świetności gdy kraje Europy sie z nią liczyły. Nawet pamiętam były omawiane tematy co mogła Litwa gdy była w okresie kiedy była silna, były głosy ze gdyby chciała mogłaby dojść aż po Moskwe, podbijąc ją oczywiście, ale nie każdy król wykorzystuje sytuace,ale to nieważne.
Ale później zaczęła tracić na wartości. Mimo że Litwa była krajem jednym z największych w Europie to posiadała jedną z najmniej liczby ludności(stąd te puszcze głównie, bo budowanie miast w których nikt by nie mieszkał sensu nie ma) , Polska mimo ze była mniejsza posiadała dużo więcej liczby ludności. I jeszcze wojny z Krzyżakami, do tego z sąsiadami ze wschodu wyniszczając kraj. Co do administracji i wogóle gospodarki, to wojny zrobiły swoje, ale ok. Gdyby Litwe otaczały również pogańskie kraje byłoby dobrze. Chrześcijańskie kraje często wymieniały sie odkryciami, technologiami, nie dzieląc sie z pogańskimi, przez co znacznie szybciej sie rozwijały. Gdyby otaczały je pogańskie kraje, lub gdyby chrześcijańskie kraje wymieniały sie technologiami z pogańską Litwą na równi z chrześćijańskimi, z pewnością by nie była spisana na straty. Jeden pogański kraj nic nie zdziała z dziesiątkami krajami chrześcijan. Zostali wyparci.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Reguly
 grudzień 14 2007 19:29   
Forum

Quote by vidmo:Mówię o tym że podstawy kultury Europy Średniowiecznej omawia się w gimnazjum i w średniej szkole. Nie wierzysz zajrzyj do podręcznika.

Alez wierze... pozostaje tylko kwestia poziomu... (i moze tego, ze merytorycznie apropo czego to wnosisz?). Inna sprawa, ze chyba troche inaczej te podstawy omawiaja w gimnazjach i szkolach srednich innych krajow UE, skoro nie jest to na tyle oczywiste, by az to wyszczegolnic w preambule.

Mówisz o szacunku a cały czas najeżasz na KK

Mowisz o tych fragmentach, ktore byly odpowiedzia na to co napisales "z własnej nie przymuszonej woli przy pełnej władzy umysłu" czy o tych, ktore byly w dyskusji stwierdzeniem faktow najwyrazniej dla ciebie niewygodnych?

Rozmowa z tobą nie jest merytoryczna więc zacznij coś sensownego pisać.

No jesli np. konkretne przyklady (na odwzajemnienie czego nie moglem liczyc chocby z twojej strony), bedace odpowiedzia na twoje pytania (np. odnosnie posagow czy przeprowadzanych nadal praktyk religijnych) nie jest merytoryczne to sorki - moze w tej sutuacji (naturalnie przy calym tym twoim wznoszeniu sie na wyzyny merytoryki jw) czas na EOT?

===

Cytat 
vidmo
 grudzień 14 2007 20:00   
Forum

Vlad jest bohaterem narodowym, przynajmniej był tak później postrzegany. Wcześniej w kraju panował terror, między innymi zabijąc podstępnie bezdomnych paląc ich żywcem, najeżdżał swe wioski i mordował ludność dla rozrywki, nie mówiąc o tym co znaczy przydomek

I czego się dziwisz najwyraźniej nie znasz reali tamtych czasów. To była normalka,a poza tym ty myślisz że to wszystko prawda. Jest to propaganda Niemców którzy handlowali z Turkami którzy podbijali kraj Drakuli a on za to Niemców nabijał na pal. Był to utalentowany władca i polityk który chciał obronić Wołoszczyznę przed
Turcją.

A co do postów reguly to znowu same ogólniki bez konkretnych przykładów. eh..szkoda pisać

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 grudzień 14 2007 20:41   
Forum

Znam realia tamtych czasów. Okrutność w tamtycz czasach była normalką, wiem o tym.

Ale gdyby wszyscy byli jak Vlad to każdy by miał przydomek Palownik. Każdy władca pracuje na swój przydomek. Nikomu sie nie nadaje przydomku za nic.

Nie tylko Niemców, kilkuset jeńców Tureckich kazał przybić na pal naraz, jako straszak co poskutkowała. Ale oki, ratował swój kraj.

Kiedy ktoś mu podpadł lub pewna grupa niezgadzała sie z nim to również na pal, oczywiście swoich.

Tak poza tym to że był wybitnym politykiem i strategiem to jedno, a to że był tyranem dla swoich to drugie.

Tak poza tym możemy sie w kwestii Vlada nie zgadzać, co nie zmienia faktu że byli tacy władcy w chrześcijańskich krajach równiez którzy utrzymywali sie przy władzy dzięki strachowi. Bo gdyby nie straszak to dawno by danego władce albo obalono albo zlikwidowano.

Więc niech każdy stanie przy swoim.

Równie dobrze Vlada można porównać do Stalina.

===

Cytat 
Reguly
 grudzień 14 2007 20:43   
Forum

Quote by vidmo:A co do postów reguly to znowu same ogólniki bez konkretnych przykładów. eh..szkoda pisać

To twoja wczesniejsza wypowiedz, wymagala jakichs konkretnych przykladow? W ktorym konkretnie merytorycznie poruszonym aspekcie? Skoro natomiast szkoda ci slow, to moze zasadniczo kwestie podawania konkretnych przykladow (czy moze raczej ich braku) pozwolimy ocenic innym, sledzacym ten watek? Ciekawe w czyich postach odnajduja ich wiecej - twoich, czy moze raczej moich...

===

Cytat 
vidmo
 grudzień 15 2007 01:14   
Forum

Ciekawe w czyich postach odnajduja ich wiecej - twoich, czy moze raczej moich...

Skoro uważasz że pogaństwo nie umarło i że można neopogań uważać za autentycznych pogan. To wyjaśnij na czym opiera się wierzenia. Bo jeśli poganie nie używali żadnego pisma a przekazy o religii Słowian na terenie Polski są skąpe. I więcej jest przypuszczań niż konkretów. Zaraz wyskoczy taka teza że obyczaje pogańskie przetrwały w tradycji ludowej. Ale tradycja jest przesiąknięta chrześcijaństwem które i tak są mizerne. A jeszcze mieszanie obyczajów np.z celtyckimi to już szczyt hipokryzji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 grudzień 15 2007 19:56   
Forum

Poruszona przez ciebie kwestia jak i generalnie szerzej temat neopoganstwa, poganstwa i rodzimowierstwa zostal juz omawiany w kilku innych, odrebnych watkach na tym forum (szerzej np. tu lub tu (śro 08 mar 2006 15:32:39), a calosciowo takze na innym forum) i aby nie odbiegac od zasadniczego zagadnienia tego watku postaram ograniczyc sie do minimum...

Quote by vidmo:Skoro uważasz że pogaństwo nie umarło i że można neopogań uważać za autentycznych pogan.

Po pierwsze neopoganstwo, to jak sama nazwa wskazuje nowe poganstwo (i zachowanie ciaglosci z jakims konkretnym systemem wierzen etnicznych nie jest tu wiec istotne). Inna sprawa, ze okreslenie to, jest czesto uzywane potocznie w znaczeniu deprecjonujacym. Po drugie w wielu jeszcze rejonach swiata do dzis dnia istnieja kulty etniczne, ktore potocznie uznawane sa wlasnie za poganskie (nie neopoganskie - generalnie proponuje szerzej zapoznac sie z uzywana terminologia)...

To wyjaśnij na czym opiera się wierzenia. Bo jeśli poganie nie używali żadnego pisma a przekazy o religii Słowian na terenie Polski są skąpe.

Znow prybujesz zadac pytanie, tak starajac sie okreslic jego zakres, by mozliwa odpowiedz nie byla inna niz oczekiwana przez ciebie (w tym miejscu pomijajc juz nawet kwestie, kto tak naprawde ma decydowac o tym: co i w jakim zakresie ma stanowic wystarczajaca podstawe do takich wierzen?)... Przede wszystkim przekazy owe nie sa az takie znow skape (tym bardziej, ze Slowianie (i ich wierzenia) nie ograniczaja sie jedynie do terenow obecnej Polski). Po drugie w sukurs przychodzi im obecna nauka - jezykoznawstwo, etnologia, antropologia, archeologia. Po trzcie tego rodzaju sutemy wyznaniowe opieraja sie na poszanowaniu Natury, a ta nie potrzebuje jakichs tam domniemanych swietych ksiag, by jej prawa byly respektowane. Generalnie natomiast, szerzej o tym, w jednym z wymienionych wczesniej linkow (choc zasadniczo watpie by cokolwiek zdolalo zmienic twoje, juz wyrobone w tym zakresie, stanowisko)...

I więcej jest przypuszczań niż konkretów.

Gdyby nawet, to od kiedy stanowi to o istacie wiary (w tym takze twojej)? Gdyby wiara opierala sie wylacznie na wiedzy, czy wowczas nadal moznaby ja okreslac wiara?

Zaraz wyskoczy taka teza że obyczaje pogańskie przetrwały w tradycji ludowej. Ale tradycja jest przesiąknięta chrześcijaństwem które i tak są mizerne.

M. in. w tradycji ludowej... i wcale nie sa az takie znow mizerne (a gdyby np. katolicyzm raptem postanowil sie ich co do jednego wyzbyc, to ostatecznie niewiele by z niego zostalo).

A jeszcze mieszanie obyczajów np.z celtyckimi to już szczyt hipokryzji.

Kto miesza, to miesza (pomijajac, ze celtowie tez przewijali sie przez ziemie obecnej Polski i pewnych wspolnych elemntow mozna sie doszukiwac - nie wszystkie bowiem systemy wyznaniowe, szczegolnie te nie bedace monoteizmami, za cel stawialy sobie zwalczanie ogniem i stala 'konkurencji do osiagniecia zbawienia')... A na koniec jeszcze raz polecam szerzej zapoznac sie z uzywana terminologia.

===

Cytat 
eviva
 grudzień 15 2007 20:46   
Forum

vidmo

To nie chodzi o modlenie się do drzew.Jest bardzo dużo ludzi,którzy proszą drzewa o danie im uzdrawiającej energii.Bardzo dobrą energię mają np.brzozy.

requly
requly do vidmo:"Nie ma takich miejsc, bo i nie bylo... No chyba ze kwestie 'modlenia sie do drzew' wyciagneles przez analogie z wlasnego systemu wyznaniowego gdzie 'ludzie modla sie do dwoch desek zbitych poprzecznie, gipsowych figurek lub obrazow'...

Ciekawe w tym jest to,że kościół jakoś niezbyt ochoczo kieruje swoich wiernych do obecnego w każdym człowieku Boga,tylko chce wszelkimi sposobami być pośrednikiem między Bogiem i człowiekiem.Dlatego Chrystus mówi w jednym z Objawień:"Ludzie nie wiedzą w jakiego Boga wierzą i do jakiego kościoła chodzą".

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,53 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty