Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Rezygnacja z wiary chrześcijańskiej.
 |  Wersja do druku
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 10 2004 07:21   
Forum

Status: offline

Quote by MIL:

Aby wystapić z Kościoła katolickiego nalezy złożyć taką deklarację. Najprościej przed proboszczem i najlepiej w formie pisemnej.

Chyba na kosciol.pl był artykuł, w którym któryś z kardynałów wyraźnie mówił, że nie można się wypisać z Kościoła katolickiego. Może Pani Gacka poda link do niego, bo ja nie pamietam.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 wrzesień 10 2004 10:11   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc:
Chyba na kosciol.pl był artykuł, w którym któryś z kardynałów wyraźnie mówił, że nie można się wypisać z Kościoła katolickiego. Może Pani Gacka poda link do niego, bo ja nie pamietam.

Bardzo mi przykro, ale nie wiem nawet po jakim ciągu wyrazów szukać. Moje poszukiwania po "kardynał" i "wystąpić" niewiele dały

Ale AFAIK jednak Pani Małgorzata Baran ma rację w swoim artykule. Z racji swojej przynależności spotkałam się już kilkakrotnie z osobami, które w ten sposób postąpiły i okazało się to skuteczne.

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 10 2004 14:03   
Forum

Pani Joanno ja się pytałem ks.Dariusza Szyszki SDB w tej sprawie i powiedział, że nie można się wypisać, a to, że chrzest był w dzieciństwie nie ma znaczenia. Tak więc chyba zdaje sobie Pani sprawę, że ja już nie wiem co mam o tym myśleć.
A co siętyczy owego kardynała, to nie chodziło o samo wypisanie się, lecz o jakaś sprawę społeczną. Chyba o homośluby.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Joanna Gacka
 wrzesień 10 2004 14:18   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Pani Joanno ja się pytałem ks.Dariusza Szyszki SDB w tej sprawie i powiedział, że nie można się wypisać, a to, że chrzest był w dzieciństwie nie ma znaczenia. Tak więc chyba zdaje sobie Pani sprawę, że ja już nie wiem co mam o tym myśleć.

Z punktu widzenia prawa obowiązującego w Polsce (a polski Kościół Katolicki podlega temu prawu jak wszystkie instytucje zarejestrowane w naszym kraju) nie może być na terenie kraju organizacji, z której polski obywatel nie mógłby formalnie wystąpić. Ergo - formalna (i skuteczna cywilnie - na przykład w oficjalnych statystykach) możliwosć złożenia członkstwa być musi. Oczywiście nie jest ona równoznaczna ze "zmazaniem chrztu" czy czymś takim i oczywiście Kościół Katolicki może po prostu inaczej nazywać tych co wystąpili. Ale nawet w prawie kanonicznym jest pojęcie "odłączenia formalnym aktem" dotyczące pojedynczych osób - nie mam pojęcia czy właśnie o to chodzi ale sformułowanie właśnie na odłączenie a nie wykluczenie wskazuje.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 10 2004 14:49   
Forum

Ja tęz już nie mam pojęcia o co chodzi w tej sprawie. Najlepiej by było, gdyby wypowiedział sie na ten temat jakiś doktor lub profesor prawa kanonicznego.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Ateista
 wrzesień 12 2004 22:24   

Moj problem jest podobny... Kosciola (jako instytucji) nie znosze, co wiecej nienawidze. Jest bezczelny, ogranicza ludzi, i pcha sie wszedzie gdzie czuc pieniadze. Boli mnie takze i dreczy slepota wierzacych... Jestem ateista owszem. Ale jak to bywa w katlockiej rodzinie jestem czarna owca... Tez chcialbym "odszczepic" sie od kosciola... Dlaczego jeszcze chrzest ma jakies dla mnie znaczenie, a nie powinien?

Otoz to, niechce byc oznakowany jak swinia w stadzie na cale zycie... Czuje sie conajmniej jak z wieziennym tatuazem... Rzygac mi sie chce gdy ktos mowi : i tak jestes dzieckiem boga... Jestem dzieckiem matki, a nie jakiegos (jakiejs) istoty ktora i tak nie istnieje...

Pogodzilem sie z tym ze nie ma nic po smierci. I jestem z siebie dumny, i szczesliwy. Wiem bowiem ze nawet gdy nadejdzie smierc i tak tego nie poczuje, bo juz mnie nie bedzie (Epikur?)... Nieskonczonosc istnienia swiata minie mi w nieskonczenie krotkim czasie w blogiej nieswiadomosci... Wiem takze ze wy tez to podswiadomie wiecie, tylko problem w tym ze boicie sie przyznac. Wyobrazacie sobie boga, stworce w 3 osobach, ktory jest wszechmogacy, i zycie wieczne niejako jest dla was zalagodzeniem realnego wytlumaczenia naszego bytu.

Jestesmy niczym wiecej jak zyjacymi istotami, jak pies, owad, cokolwiek, roslina... Uwazacie ze ludzie sa lepsi od reszty bo maja dusze, w przeciwienstwie do zwierzat. Kim wy do cholery jestescie, aby o tym decydowac?? Zwierze tez czuje, mysli, sni - czyz nie? Jestesmy takim samym organizmem jak zwierzeta! Tylko jestesmy bardziej rozwinieci... Moze jestesmy tylko malym atomem w ciele innej, lepszej od nas istoty...

Pomijam wszelkie okrutne dzialania kosciola... Zaczynajac od mordow niewiernych, krucjat etc etc... Teraz kosciol jest potezny owszem, ma wyznawcow... ALE ZA JAKA CENE?! Kim bylby kosciol, gdyby nie masowe mordy? Teraz jest potezny wiec nie ma kogo juz mordowac, bo po co... Juz sobie oczyscili teren, i teraz glosza ROWNOSC RELIGIJNA, RASOWA etc...

To sa powody dla ktorych niechce byc chrzescijaninem! Wstyd mi za to co kosciol robil przez wieki, i niechce byc w ich strukturach! Brzydze sie nim...

Sebastian Ittner
sebcio33@poczta.onet.pl
www.athel.prv.pl

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 13 2004 12:47   
Forum

A skąd w Tobie taka nienawiść do Kościoła? Czy przypomniałeś sobie o misjonarzach, Caritasie i innych dziełach, które pomagają ludziom. Czy to nie jest ważne? A czy Ty nie masz grzechów?
A co się tyczy istnienia Boga, to zadam Ci jedno pytanie. Skąd się wziął Wszechświat, skoro nic nie bierze się z niczego?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Enki
 wrzesień 13 2004 12:53   
Forum

Quote by mateuszwroc: Skąd się wziął Wszechświat, skoro nic nie bierze się z niczego?

A skąd to wiesz ?? W tej chwili wiedza człowieka o procesach rządzących wrzechświatem jest na tyle mała, że
na temat początków wszystkiego możliwa jest jedynie luźna spekulacja ... :>

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 13 2004 12:58   
Forum

Wszchświat nie mógł powstać z niczego, więc musiał być stworzony, a przez Kogo, to ja już wiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Enki
 wrzesień 13 2004 13:23   
Forum

A skąd wiesz że musiał ? może istniał zawsze ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: naniby
 wrzesień 13 2004 13:49   

Czy to działa w obie strony? Czy Bóg też przed nami odpowie za rózne swoje sprawki? Fajnie, nie mogę się doczekać

===

Cytat 
Gość forum: naniby
 wrzesień 13 2004 14:01   

Przeoczyłam drugą stronę wątku. Powyższe dotyczy ostatniego zdania ostatniej wypowiedzi na poprzedniej.

Co do niezmazywalności chrztu, to tylko swiadectwo czyjeś mściwości. Konkretnie kościelnej. Pogan nie obowiązuje przestrzeganie praw chrześcijańskich, nie można oczekiwać, że Bóg ich za to ukarze - ale ci, który mieli pecha i zostali ochrzczeni, ale zapłacą za swoją niewiarę, za swoją wolną wolę i ludzką naturę - a przede wszystkiem za wyparcie się Kościoła. Miła teoryjka

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 13 2004 15:33   
Forum

Pogon takze obowiązuję przykazania, jeżeli ktoś starał się ich nawrócić. Nie obowiązuje tylko tych, którzy nie mogli się nawrócić. A co sie tyczy Wszechświata, to przecież musiał mieć początek. W końcu tylko Bóg jest wiekuisty.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Enki
 wrzesień 13 2004 17:13   
Forum

Sam sobie przeczysz; podobno nic nie może się wziaść z niczego ... zatem Bóg też nie mógł się wziaść z niczego - musiał zostać stworzony - kto go zatem stworzył ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 13 2004 19:03   
Forum

Nie przeczę sobie. Z wiarą w Boga jest tak, że wierzy się, że On istniał zawsze. Proszę sie bardziej wgłębić w chrześcijaństwo.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Ateista
 wrzesień 13 2004 21:25   

Skad sie wzial wszechswiat? Na ten temat jest wiele teorii ale najbardziej absurdalna jest ta dotyczaca boga... Jakas wszechmocna istota stworzyla wszechswiat.. No ludzie, nic glupszego wymyslic sie nie da

Wszechswiat wg mnie istnial zawsze, od miliardow lat, eksploduje az osiagnie punkt krytyczny, i zaczyna implodowac, zapadac sie w nieskonczonosc, takze do punktu krytycznego... Pozniej znow eksplozja, etc. To jedynie jedna z wielu teorii...

Wracam do wypowiedzi Matuesza - Caritas? Czerwony Krzyz? Misjonarze? Owszem teraz sa, a czy byli podczas dzialan inkwizycji? Nie. A dlaczego? To juz mowilem - kosciol teraz ma potezna pozycje, i nie musi zabijac niewiernych, wiec chroniac sie instytucjami charytatywnymi udaje wspolczujaca wspolnote...

Otworz oczy... Chyba wiesz na czym powstaly fundamenty kosciola (nie mowie chrzescijanstwa).

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 14 2004 08:04   
Forum

Mówisz o iknwizycji tak, jakby była tylko katolicka. Protestanci i prawosławni też palili innowierców na stosach. A co się tyczy samych spraw, to inkwizytorzy tylko stwierdzali wine, a wyroki wydawały sądy świeckie. Nie moja wina, że za herezje karano stosem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Raviell
 wrzesień 14 2004 18:45   
Forum

Nie mowie o tym ze byla tylko katolicka...Mowie ze byla koscielna, ta najpotezniejsza, i to ona wymordowala najwiecej ludnosci. Niechce zyc we wspolnocie ktora zostala wybudowana na trupach milionow ludzi...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 14 2004 20:14   
Forum

To nie przyjmuj chrześcijaństwa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Raviell
 wrzesień 14 2004 21:58   

"Nie przyjmuj chrzescijanstwa"....

Gdybym mial wybor i umial mowic gdy mialem 2 miesiace, to lekko bym sie sprzeciwil... Nie bede go "przyjmowal" , dlatego tez chce odejsc od kosciola... Jasna sprawa. Gorzej z wykonaniem.

===

Cytat 
Mistrz Igi
 wrzesień 15 2004 21:36   
Forum

Wyboru niestety nas pozbawiono. I rację ma ten, kto twierdzi, że moja postawa bliska jest antyteizmowi, a napewno antyklerykalna.
Inkwizycja nie była tylko katolicka, dlatego nie chcę mieć nic wspólnego z żadną wersją chrześcijaństwa. I, panie mateuszu, NIE odpowiem za niewierzenie. Przed NIKIM. Chyba, że będzie to karalne, lub przyjdzie Młodzież Wszechpolska i mi za to spuści łomot. Innej wersji nie przewiduję. Szczęśliwie sobie umrę a to, co będzie się działo ze mną później to już mnie mało interesuje. Jeżeli nawet, czego nie wykluczam, jakaś część mojego umysłu przetrwa, to i tak przed nikim nie odpowiem za to, co czyniłem, gdyż nie uznaję żadnych wyższych władz nade mną.

===

mbecrew.org support team

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 15 2004 21:42   
Forum

Oj odpowie Pan, odpowie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
dawid1976
 wrzesień 15 2004 22:42   
Forum

Drogi Panie IG..
ja rozumnię że jest Pan sfrustrowany z kościołem, i że do dziś wielu Chrześćian wyprzecza grzechy jakie były popełnione przez kośćiół, właśnie gdyby KRK i inne Kościoły miały zapłacić reperacje, była by ona większa nisz to co Niemcy musieli jak narazie zapłacic innym.
Chciałem więc Pana przeprosic za wszystkie żłe jaki Kościół uczynił, i wiem że tego sie nie da uczynić spowrotem. Ale wieże tesz co pisze w Bibli że "Bóg wymaże każdą łze z ich oczów", a ze pisze tesz ze "wielu bedzie mowiło "Panie", Panie!", ale ja (Jezus) powie im: Spadajcie! Nigdy was nie znałem!
Bóg zkara tych co uzywali miecz mieczem, i tych co czynili złe wiecznym ogniem! Gdyby w to nie wieżył, wiara moja by nie miała sensu, wieże ze bedzie sprawiedliwy koniec, i mam nadzieje ze Pan da Bogu szanse udowodnic ze te zbrodnie jakie były i są dokonane nic nie mają z Jego Swietym Imienie do czynienia, faktycznie, lepjej bedzie poganom, nisz ci ktorzy Chrstusa drugi raz ukrzyzowali. Niech pan da szanse Jezusowi! Zobaczy pan, Jezus tej szansy nie zmarnuje!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 15 2004 23:05   
Forum Admin
Admin

panie Igi - ja mam jedno pytanie czy slyszal pan o zbrodniach ateistow ?? czy mysli pan ze ateisci sa swieci ? czy ksieza ktorzy topili sie na dziurawych barkach w czasie rewolucji francuskiej to nie byla zbronida ateistow ?? Czy komunizm to nie spadek ateizmu?
przypominam ze jego dorobek to 100 mln ofiar (rzecz jasna nie tylko ofiar relignych przesladowan) - ciekawe ile w tym ksiezy, popow. Nie wspominam o wysadzaniu cerkiwi, przerabianiu ich na magazyny. Gratluje jak panu takie "Swiete" dziedzictwo odpowiada, skoro pana tak przeraza zbordnie chrzescjan.

P.S z tego co mi wiadomo to inkwizycja to byla akurat w KRK, prostestaci jej nie mieli (co nie znaczy ze np nie palili czarownic)

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: założyciel tematu
 wrzesień 16 2004 01:50   

Quote by hermes: panie Igi - ja mam jedno pytanie czy slyszal pan o zbrodniach ateistow ?? czy mysli pan ze ateisci sa swieci ? czy ksieza ktorzy topili sie na dziurawych barkach w czasie rewolucji francuskiej to nie byla zbronida ateistow ?? Czy komunizm to nie spadek ateizmu?

Ale Ateizm proszę Pana nigdy nie twierdził, że zbrodnie popełniane są w imie "dobra ludzkości". A czy inkwizycja nie twierdziła - że ulepsza świat?

A do pana MateuszaWroc - ja twierdzę że świat jest wieczny, a bóg jest jego tworem. A raczej tworem ludzkiej bojaźni przed nicością. Heretyk? Niezupełnie. Tak jak ja nie rozumiem pana postawy - tak pan nie zrozumie zapewne mojej. Czyż któraś przypowieść nie mówi wyraźnie o tym, że po śmierci dostajemy to czego się spodziewaliśmy? (O ile dobrze pamiętam - jest to przypowieść w której człowiek niewierzący zostaje "kielichem" na ołtarzu w kościele.)

Nie o tym mówiłem - formalnie gdyby utrudniono mi wystąpienie z kościoła katolickiego, byłoby to sprzeczne z Polskim ustawodawstwem i jako takie podlegało pod sąd. Ciekaw jestem czy nie byłaby to precedensowa sprawa - jednostka przeciwko instytucji kościelnej...

Niestety nie mogę reszty państwa poinformować o przebiegu wydarzeń, gdyż parafia w której jestem "zarejestrowany" leży 100 km od miejsca w którym studiuję i nie jestem w stanie udać się tam osobiście w najbliższym czasie. Może w któryś z wrześniowych weekendów uda mi się porozmawiać na ten temat z księdzem.

===

Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 16 2004 16:43   
Forum

Quote by hermesRazz.S z tego co mi wiadomo to inkwizycja to byla akurat w KRK, prostestaci jej nie mieli (co nie znaczy ze np nie palili czarownic)

No to źle wiadomo. Proszę przypomnieć sobie lata prześladowań katolików w protestanckich landach, Anglii i wielu innych krajach.
A co sie tyczy Św.Oficjum, to być może swoje przekonanie o stosach dla heretyków wzięło z:"Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną." (J 15;6)

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: dawid1976
 wrzesień 16 2004 20:50   

QUOTE]
b>Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną." (J 15;6)[/QUOTE]

Mateuszu, idzie ci dobrze z kanonem KRK, ale z interpretowaniem Bibli nie zbyt bardzo. To akurat nie jest eksegezja tylko eisegezia co tu sobie wykonałeś

===

Cytat 
dawid1976
 wrzesień 16 2004 20:53   
Forum

Kto nie trwa we mnie, ten zostaje wyrzucony precz jak zeschnięta latorośl; takie zbierają i wrzucają w ogień, gdzie spłoną. (J 15;6)
Mateuszu, idzie ci dobrze z kanonem KRK, ale z interpretowaniem Bibli nie zbyt bardzo. To akurat nie jest eksegezja tylko eisegezia co tu sobie wykonałeś

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 16 2004 21:10   
Forum

Ale ja tak interpretuję ten fragment i mam do tego święte prawo.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: hm
 wrzesień 16 2004 22:54   

Quote by założyciel tematu:Ale Ateizm proszę Pana nigdy nie twierdził, że zbrodnie popełniane są w imie "dobra ludzkości". A czy inkwizycja nie twierdziła - że ulepsza świat?

no teraz to sie usmialem, rozumiem ze ateisci ktorzy topili ksiezy nie walczyli z ciemnogrodem, ani troche nie chcieli zmieniac "swiata na lepsze" doporowadzajac do wolnosci rownosci i braterstwa. Oczywscie stalin wysadzajac cerkiew w moskwie anie troche nie chcial propagowac ateizmu, komunizm jako twor o narzuconym pogladzie ateistycznym ani troche nie narzucal swojich pogladow, ludzie wogule nie byli przesladowni za to ze chodzili do kosciola. Ksieza nie gineli w imie ateizmu ?? W imie poprawinaia swiata, walki o lepsze jutro budowaniu idelanego ATEISTYCZNEGO komunizmu ??

Mateusz: Czy prostetaci uzywali nazwe Inkwizycja ??

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,37 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty