Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Rezygnacja z wiary chrześcijańskiej.
 |  Wersja do druku
Robert
 styczeń 25 2006 23:13   
Forum

Status: offline

Quote by Thomas_Z: A najbardziej się dziwie ateistom którzy muszą się "odchrzcić", przecież dla nich te rytuały powinny nie mieć żadnego znaczenia, jeśli nie wierzą w jakikolwiek świat duchowy. Więc po co idą do proboszcza, potrzebuja aby on potwierdził ich ateizm ???

To jest bardzo trafna uwaga.
Jeśli Bóg nie istnieje to nie istnieje również chrzest w Niego. Po co więc tyle krzyku? Myślę, że takie osoby (sami mówią o sobie: ateiści)chcą tak naprawdę coś ważnego wypowiedzieć. Tylko co? Może ktoś doda?

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 26 2006 09:25   
Forum

Zastanawiam się przez kogo to zostało powiedziane że chrztu wymazać nie wolno przez Boga? chyba nie,jeżeli zmienia się religię na inną to poprzednia religia nie ma żadnego wpływu.Konwersja czy to na judaizm bo o tym mogę mówić polega na zanurzeniu w mykwie,i wstąpieniu do Nardou Żydowskiego,co więcej poprzednie grzechy przed konwersją nie są brane pod uwage,no może te dotyczące człowieka, ale to inna sprawa bo wtedy musimy poprosić człowieka którego skrzywdziliśmy o przebaczenie,natomiast po konwersji pracujemy sami na nowo na swoje życie poprzez wypełnianie micwot (przykazań).

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 26 2006 14:15   
Forum

Quote by Leah: Zastanawiam się przez kogo to zostało powiedziane że chrztu wymazać nie wolno przez Boga?

Nie wolno czy nie można? Bo to nie to samo.

Ja traktuję chrzest jako świadome przyjęcie "pewnego systemu" wiary.
Jeśli w dzieciństwie podjęli za mnie taką decyzje moi rodzice to mogę w wieku dojrzałym przejść obok ich decyzji wychodząc z założenia, że wiara jest pewną propozycją którą można zawsze odrzucić.
Ale właściwie dlaczego ludzie nie protestują, że urodzili się w konkretnym mieście, w konkretnym kraju i co się z tym wiąże przyjęli konkrętną kulturę, system wartości itp.?
Równie dobrze można protestować, iż rodzice nie ochrzcili mnie i w ten sposób narzucili swój własny system poglądów. Życie nie znosi pustki.
We Francji jest równość, wolność, braterstwo ... (ble, ble, ble) ale pod warunkiem że nie jesteś np. katolikiem, czy nuzułmaninem. Tutaj woność przekonań już nie koniecznie obowiązuje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 26 2006 14:33   
Forum

Skoro wolisz jak ktoś Ci narzuca system wartości to ja wspólczuję szczerze,natomaist inna sprawa gdy poznałeś swoją religię i świadomie mówisz tak,przyjmuję tą wiarę bo jest zgodna z moimi przekonaniami itd.Miałam bardzo fajnego profesora ktory wykładał filozofię, powiedział kiedyś że przecietny katolik jest katolikiem od 10.00 - 11.00 w niedzielę,to nie moje słowa tylko Jego.Zawsze zwracał nam uwagę żebyśmy krytycznie traktowali wszelką wiarę, światopogląd.

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 26 2006 14:44   
Forum

Quote by Leah: Skoro wolisz jak ktoś Ci narzuca system wartości to ja wspólczuję szczerze.

No przykro, że nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.
Myślałe, że wyraziłem się jasno.
Osobiście nie tylko świadomie przyjęłem wiarę i system wartości, (którą mi bez mojej wiedzy "zaproponowali" moi rodzice) ale wręcz nie należę do tych przeciętnych katolików (czyli tych od 10 do 11 w niedzielę wg. twojego profesora filozofa).
Gdybym wiary świadomie nie przyjął to by mnie ona teraz po prostu nie obchodziła.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 26 2006 14:59   
Forum

to należy do tej drugiej grupy

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 26 2006 18:06   
Forum

Odbiegajac trochę od wiary chrześcijańskiej,jeżeli jakiś Żyd decyduje się na zmianę wyznania to ..... przestaje być Żydem,nie wiem czy pamiętacie sprawę Oswalda Rufsteina,ktory przeszedł na wiarę chrześcijańską,został karmelitą,i chciał się ubiegać o prawo powrotu do Izraela,czyli obywatelstwo izraelskie,wogólę całą aliję,odmówiono mu,później sprawa trafiła do sądu uzasadnienie było takie "Dla mnie sprawa jest oczywista jeżeli Żyd przechodzi na chrześcijaństwo to przestaje być Żydem" wiem jak zareagujecie,ale pomyślcie gdyby nie takie ekstremalne rozwiązania naród żydowski by nie istniał,rodzice mi opowiadali że jak osoba przechodziła na inną religię to uznawana była za zmarłą,kadisz za nią odmawiano,wogóle wykluczano ze społeczeństwa.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 26 2006 18:56   
Forum

Quote by Leah: jeżeli jakiś Żyd decyduje się na zmianę wyznania to ..... przestaje być Żydem,

Mam wielki szacunek do Waszej wiary. Często intrygowały mnie wielkie postacie w waszej historii a także i to, że tak długo przetrwaliście.
Szkoda tylko, że coraz mniej osób jest praktykujących.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 styczeń 26 2006 19:20   
Forum

Praktykowanie judaizmu w Polsce jest niemal niemożliwe,dlatego bardzo trudno być tutaj religijnym Żydem, w judaiźmie bardzo ważną role odgrywają właśnie praktyki religijne które zbliżają nas do Boga,np. trzymanie koszeru (zwana jest 'duchową dietą')jest to dla Żydów bardzo ważne tymczasem w Polsce jest tylko jeden sklep koszerny i to w Warszawie,ja w W-wie nie mieszkam,i nie wiem czy kiedykolwiek chciałabym mieszkać,dlatego naczelny Rabin Polski Michael Schudrich wydał listę sprawdzonych produktów które są koszerne (np cukierki Werther`s Original są kosherinna sprawa Szabat,rozpoczyna się mniej wiecej o tej porze roku o 15.17 w piątek,ja natomaist kończę zajęcia na uczelni o 18.10 i co mam w takim wypadku zrobić? nie chodzić na zajęcia? przerwać studia? jeżeli mieszkałabym w Izraelu czy USA to tak,tam wszystko można zorganzizować,natomiast w Polsce nie jest to możliwe.Jest tysiace ograniczeń i nawet jeśli bardzo bym chciała być religijną Żydówką nie mogę.

Odnosząc sie do twojej wypowiedzi belarminie jasne,Żydzi odchodzą od religii asymilują się,zwłaszcza że judaizm wymaga wielu wyrzeczeń,studiowanie Tory,modlitwy,koszer ... itd ...itd co jest w dzisiejszym konsupcyjnym świecie bardzo trudne natomaist jest wiele osób które chcą praktykować ale nie mają warunków.I tu leży problem.
Hitler niestety zdławił europejskie żydowstwo a mogło być tak pięknie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 styczeń 26 2006 20:33   
Forum

Quote by Leah: jeżeli mieszkałabym

ups ... byłem przekonany, że mam do czynienia z chłopakiem. Po imieniu nie poznałem.Sorry.

Mówisz , że praktykowanie judaizmu w Polsce jest niemal niemożliwe. To znowu wydaje mi się dość oczywiste. Podobnie jak praktykowanie wiary np. katolickiej w Izraelu. W jakimś sensie to prawo jest dostosowane do lokalnych tradycji, kultury, wierzeń itp.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Miłujący prawdę
 luty 03 2006 09:13   
Forum

Jeśli ktoś mówi o odrzuceniu wiary chrześcijańskiej, to zwykle wynika z tego, że będąc w Kościele rzymskokatolickim zawiódł się. Podobnie było ze mną.
Jednak nie odrzuciłem prawdziwego chrześcijaństwa – to jest takiego, które przestrzega zasad danych przez Jezusa – prawdziwego chrystianizmu.
Czym prawdziwe chrześcijaństwo się charakteryzuje?

Na początek dwa największe przykazania:
„Gdy faryzeusze usłyszeli[współczesny kler chrześcijaństwa odstepczego], że zmusił saduceuszy do milczenia, zeszli się w jedną grupę.
I jeden z nich, biegły w Prawie, zapytał, wystawiając go na próbę:
"Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?"
On rzekł do niego:
" 'Masz miłować Jehowę, twojego Boga, całym swym sercem i całą swą duszą, i całym swym umysłem'. To jest największe i pierwsze przykazanie.

Drugie, podobne do tego, jest to:
'Masz miłować swego bliźniego jak samego siebie'.
Na tych dwóch przykazaniach całe Prawo zawisło, a także Prorocy"(Mateusza 22:34-40).

Teraz więc przez pryzmat tych przykazań popatrz na swa religię.
I co widzisz? Wyciągaj wnioski i działaj.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Goriot
 luty 12 2006 19:41   
Forum

Jak dla mnie to pan autor tematu powinnien wytoczyc proces kościołowi - za to że ten bez jego prawa liczy go jako chrześcjanina. Baa mało tego powinnien zaskarżyć własnych rodziców za chrzest, a oni znów powinni zaskarżyc kosciół bo chcąc wziac ślub musieli obiecac że wychowaja dziecko zgodnie z wiarąkatolicka.

Tak własnie rodzice robią krzywdę dziecku chrzcząc je i narzucajac wiarę.

Troszke żartuje

===

A ja wierzę w ufoludki... ;)

Profil   Email 
 Cytat 
axiries
 kwiecień 06 2006 23:33   
Forum

wszystkie rytualy i ceremonie w KK , sa obrzedami wewnatrz koscielnymi , nie majacymi w wiekszosci przypadkow potwierdzenia w Pismie Swietym podobnie jak niektore funkcje typu:kardynal.
Przestales chodzic juz jest OK.to wystarczy

===

Profil   Email 
 Cytat 
eskratus
 kwiecień 22 2006 22:51   
Forum

"....W tej chwili mam 21 lat i zastanawiam się - co trzeba zrobić, żeby zrezygnować z wiary katolickiej. We wszystkich statystykach religii w Polsce - liczą mnie jako chrześcijanina (rzymsko-katolicka wiara o ile się nie mylę). Nie czuję się nim - i chciałbym wiedzieć - w jaki sposób mogę przestać być liczony jako chrześcijanin..."
Dlaczego masz rezygnowac z czego czego nie poznales ?? Masz dopiero 21 lat i tak Ci zalezy na statystykach ? A skad wiesz czy one sa tak prawdziwe jak sadzisz lub twierdzisz ? Zastanow sie dobrze nad sensem tego co przeczytales poniweaz dostrzegam tu duza dawke wywolania sensacji , ktorych swiat jest pelny i dlatego tak plytki Smile

===

Jezus Chrystus sola w oku dla dzisiejszego swiata

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 23 2006 00:00   
Forum

Quote by eskratus: "....W tej chwili mam 21 lat i zastanawiam się - co trzeba zrobić, żeby zrezygnować z wiary katolickiej. We wszystkich statystykach religii w Polsce - liczą mnie jako chrześcijanina (rzymsko-katolicka wiara o ile się nie mylę). Nie czuję się nim - i chciałbym wiedzieć - w jaki sposób mogę przestać być liczony jako chrześcijanin..."
Dlaczego masz rezygnowac z czego czego nie poznales ?? Masz dopiero 21 lat i tak Ci zalezy na statystykach ? A skad wiesz czy one sa tak prawdziwe jak sadzisz lub twierdzisz ?

Tym mniej sa prawdziwe im wiecej ludzi stosuje sie do rad takich jak twoja... i deklaruje sie katolikami mimo ze jak sam to ladnie ujoles nawet go "nie poznali"... a skoro go nie poznali to jak mozna twierdzic ze kiedykolwiek w nim tak naprawde byli???

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
eskratus
 kwiecień 23 2006 00:40   
Forum

Wszedzie wszystkiego sie czepiasz , moze zmien forum jak cie chrzescijanstwo bawi i nie odpowiada.Masz swoja poganska filozofie to sobie ja miej , moje rady moj problem Ty jak chcesz udzielaj ich sobie gdzie indziej.Robisz sie czlowieku nachalny i watpie w to czy wart jestes aby udzielono ci jakis dodatkowych wyjasnien na inne tematy.Polecam Ci Racjonaliste , albo Biuletyn Rodzimowierczy , tam jest wielu bogow , z ktorych na pewno jakis cie wyslucha Smile

===

Jezus Chrystus sola w oku dla dzisiejszego swiata

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 23 2006 19:06   
Forum

Quote by eskratus: Wszedzie wszystkiego sie czepiasz

Chyba mnie przeceniasz...

, moze zmien forum jak cie chrzescijanstwo bawi i nie odpowiada.

Jestem tu dluzej od ciebie i lepiej znam "miejscowe zwyczaje" bys ty mi mowil co mam robic... Ten portal dotyczy Kosciolow czyli wspolnot wyznaniowych (niekoniecznie chrzesciajanskich)...

Masz swoja poganska filozofie to sobie ja miej ,

Gwarantuje mi to obowiazujaca Konstytuacja... twoja zgoda nie jest tu mi wiec do niczego potrzebna.

moje rady moj problem

Niewatpliwie ... tak by bylo gdyby jeszcze nie osoba ktorej potencjalnie te rade polecasz - jesli sie do niej zastosuje to potencjalnie bedzie to jeszcze jej problem.

Ty jak chcesz udzielaj ich sobie gdzie indziej.

JW - nie ty tu bedziesz decydowal kto ma sie na tym forum wypowiadac a kto nie.

Robisz sie czlowieku nachalny i watpie w to czy wart jestes aby udzielono ci jakis dodatkowych wyjasnien na inne tematy.

To nie udzielaj - musu nie ma...

Polecam Ci Racjonaliste , albo Biuletyn Rodzimowierczy , tam jest wielu bogow , z ktorych na pewno jakis cie wyslucha

A ja ci polecam portal wylacznie o tematyce chrzesciajnskjiej np. katolik.pl

===

Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 23 2006 19:23   
Forum Moderator
Moderator

Reguly.
Ekumenizm na tym forum ma charakter wylacznie chrzescijanski. Dziwne, ze skoro jestes tyle na forum to tego nie widzisz... Coz. Tak czy inaczej o innym ekumenizmie nie ma tu mowy

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 kwiecień 23 2006 19:43   
Forum

Quote by maxurd: Reguly.
Ekumenizm na tym forum ma charakter wylacznie chrzescijanski. Dziwne, ze skoro jestes tyle na forum to tego nie widzisz... Coz. Tak czy inaczej o innym ekumenizmie nie ma tu mowy

A czy z mojej strony (szczegonie w tym watku) byla o jakims ekumenizmie jakakolwiek mowa?... a mowa w tym portalu jest takze o Kosciolach / wspolnotach takich jak judaizm, islam, buddyzm czy inne... i to mialem na mysli.

===

Cytat 
Ewa
 kwiecień 25 2006 11:34   
Forum

ACHI! hihihi Big Grin smiac mi sie chce, mniej serce!Nad Moderatorami!hihihi Big Grin
Big Grin --> ale tak to juz jest Achi, i tego juz nie zmienisz z tym chrztem! Big Grin , nie nie!!!A wiesz co?, ja sie ciesze, ze masz chrzest...tak na wypadek--ze gdybys cos innego pokochalWink) w co watpie-->"sprytna bestio" to i tak bedziesz....taki jak ja!...Ochrzczony!! Big Grin Mr. Green

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 kwiecień 25 2006 17:51   
Forum

Quote by corka: ACHI! hihihi smiac mi sie chce, mniej serce!Nad Moderatorami!hihihi
--> ale tak to juz jest Achi, i tego juz nie zmienisz z tym chrztem! , nie nie!!!A wiesz co?, ja sie ciesze, ze masz chrzest...tak na wypadek--ze gdybys cos innego pokochal) w co watpie-->"sprytna bestio" to i tak bedziesz....taki jak ja!...Ochrzczony!!

A mogła byś corko pisać tak bardziej "normalnie" czyli prosto i po polsku?
Jeśli już stosujesz jakieś szyfry to podaj przynajmniej klucz jak to rozumieć.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 26 2006 22:55   
Forum

Z moim pismem jest podobnie jak z tymi tlumaczonymi dzielami,ten je rozumie-kto ma je zrozumiec.
Czego nie rozumiesz, co mam Tobie wyjasnic.Dla mnie Ten Czlowiek, jest osoba wierzaca, moze nawet bardziej niz ja i Ty...On przekomarza sie, jak male dziecko-chociaz juz nie jest, bo nie jest z tym zgodny. O ile sobie przypominam to Pan Jezus, tez nie byl dzieckiem-tylko doroslym meszczyzna podczas Chrztu. Wiesz, gdybym teraz miala przyjac ten Sakrament-przyjelabym go godniej niz wtedy,rozumiejac, przezywajac.Ja tez nie mialam wplywu na nic.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 26 2006 22:58   
Forum

I bardzo przepraszam za komromitujace mnie bledy-potraktuj mnie jak cudzoziemke, ktora sie jezyka polskiego nauczyla.Pozdrawiam .

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 kwiecień 27 2006 08:55   
Forum

Quote by corka: I bardzo przepraszam za komromitujace mnie bledy-potraktuj mnie jak cudzoziemke, ktora sie jezyka polskiego nauczyla.Pozdrawiam .
No to sprawę wyjaśnia.
No jeśli tak, to będę Cię tarktował jak cudzoziemkę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 27 2006 09:05   
Forum Moderator
Moderator

Quote by corka: ACHI! hihihi smiac mi sie chce, mniej serce!Nad Moderatorami!hihihi
--> ale tak to juz jest Achi, i tego juz nie zmienisz z tym chrztem! , nie nie!!!A wiesz co?, ja sie ciesze, ze masz chrzest...tak na wypadek--ze gdybys cos innego pokochal) w co watpie-->"sprytna bestio" to i tak bedziesz....taki jak ja!...Ochrzczony!!

Tak z ciekawosci... W czym ma niby pomagac to, ze w dziecinstwie zostal ochrzony??

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 27 2006 09:27   
Forum

Quote by corka: I bardzo przepraszam za komromitujace mnie bledy-potraktuj mnie jak cudzoziemke, ktora sie jezyka polskiego nauczyla.Pozdrawiam .

jestes cudzoziemka?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 02 2006 03:02   
Forum

Nie jestem, ale w ten sposob , ze bedziesz myslala iz nia jestem..zniesiesz tez moje bledy.Przepraszam za nie bardzo, ale ja tak malo pisze w jezyku polskim i malo tez czytam.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 maj 21 2006 16:11   
Forum

Ktos powiedział, że rodzice robią krzywdę dziecku - chrzcząc je w KK. nie wiem, czy tak jest, chociaz ja zdecydowałam sie odejsć 7 lat temu z KK; zaczęłam szukaś prawdziwego, żywego Boga w Piśmie Świętym; odkryłam prawdziwe chrześcijaństwo; tak jak żydzi i Jezus, który był żydem odpoczywam w dzień sobotni, wierze w śmiertelność duszy, ale z nadzieją i tęsknotą czekam na przyjście Jezusa, a co sie z tym wiąże zmartwychwstaniem sprawiedliwych itd; ten temat "rezygnacja z wiary chrzescijanskiej" nie jest dobry, bo on mówi , że jak ktoś nie jest w KK to już nie jest chrześcijaninem, a to nie jest prawda. Aha! Nie wiem czy ksiądz wykreślił mnie z ksiąg parafialnych,ale to nie jest istotne.
Pozdrawiam :-)

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 maj 21 2006 22:49   
Forum

Witaj Smiejka,
czy jestes w tym Kosciele Chrzescijan Dnia Sobotniego?.
Ja, szukajac wiadomosci o historii krzyza-trafilam na te strone w internecie i bylam zdumiona.PO pierwsze , zdumialo mnie, ze moim znakiem chrzescijanstwa powinna byc RYBA(Pan Jezus urodzil sie pod znakiem -tez ryb, chociaz to nie ma wlasciwie nic z tym wspolnego), i ze to jest calym rytualem- jak ostatnio to okreslilam-byc takim Chrzescijaninem jak tam jest opisane.Nauka, sposob zycia,nawet zywnosc-niesamowite!.Skladam Ci pochylenie moja glowa z szacunku.Czy wiesz, czy mozesz-moglabys mi wiecej o tym opowiedziec? tez prywatnie na e-mail.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 maj 23 2006 14:18   
Forum

Witam! Nie jestem tego wyznania. Jestem z kościoła Adwentystów Dnia Siódmego (to wyznanie które podałaś jest odłamem).Wejdź sobie na stronkę : www.nadzieja.pl lub www.maranatha.pl. Tam znajdziesz wiele ciekawych informacji. Jeżeli chcesz to możemy pisać na privie. Pozdrawiam serdecznie :-)

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,61 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty