Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Rezygnacja z wiary chrześcijańskiej.
 |  Wersja do druku
Magdalena
 czerwiec 20 2006 08:43   
Forum

Status: offline

Quote by mateuszwroc: Tego się nie da zrobić. Chrzest jest znakiem nieusuwalnym. Katolikiem zostanie Pan do końca życia, tak samo jak Luter, Kalwin, Hus. Tak samo Królowa Zofia, pomimo, że dokonała konwersji, do końca życia będzie zaliczana jako prawosławna. Chrztu się nie da wymazać.

Nieusuwalny? a jeśli ktoś świadomie zmieni religię - dozna tzw obrzędu to czy też będzie nadal katolikiem.?

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 20 2006 08:56   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Leah:
Quote by mateuszwroc: Tego się nie da zrobić. Chrzest jest znakiem nieusuwalnym. Katolikiem zostanie Pan do końca życia, tak samo jak Luter, Kalwin, Hus. Tak samo Królowa Zofia, pomimo, że dokonała konwersji, do końca życia będzie zaliczana jako prawosławna. Chrztu się nie da wymazać.

Nieusuwalny? a jeśli ktoś świadomie zmieni religię - dozna tzw obrzędu to czy też będzie nadal katolikiem.?

Nie zabronisz przeciez katolikom nazywania Cie katolikiem W tym sensie nic nie da sie zrobic.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 20 2006 09:03   
Forum

Nikomu niczego nie bronie.Spokojnie.Ale jeżeli ktoś ŚWIADOMIE nie uważa się już za katolika?

===

Dopóki taniec był oddaniem w ruchach zewnętrznych uczuć i myśli wewnętrznych, dopóty był prawdą mającą pewne znaczenie,i to wyniosło go między sztuki piękne.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 20 2006 09:21   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Leah: Nikomu niczego nie bronie.Spokojnie.Ale jeżeli ktoś ŚWIADOMIE nie uważa się już za katolika?

Dla katolikow zostanie katolikiem Ja jestem dla nich wszystkich Katolik Rzymski z krwi i kosci. Tylko odlaczony czy cos... Troszke smieszne, troszke dziwne... Da sie przezyc Mowiac szczerze niewiele mnie to obchodzi, bo przeciez mogliby mnie czlonkowie stowarzyszenia kosmicznego uwazac za kosmite... Co z tego??

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 20 2006 09:36   
Forum

Quote by Leah:

po pierwsze, to nie wiem co to znaczy "doznać tzw obrzędu", ale niech tam

po drugie jeśli katolik zmieni religię czy wyznanie, to rzecz jasna przestaje być katolikiem, co nie znaczy, że chrzest da się usunąć

Chrzest jest znakiem nieusuwalnym w wymiarze duchowym.
Jest znakiem przynależności do Chrystusa. Możemy usunąć z nas jakieś nasze przeżycia, emocje, część pamięci.
Czy możemy usunąć naszą przynależność do rodzaju ludzkiego? Tak samo nie usuniemy naszej przynależnosci do Chrystusa, nawet jeśli Mu się przeciwstawimy

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
matejanka
 czerwiec 20 2006 10:51   
Forum

Ależ wy wszyscy wpadacie sprzeczności, ileż to się od was nasłuchałam, że nie jestem, nie tylko katolikiem lecz nawet nie chrzescijaninem, tylko dlatego ze wierzę w Słowo Boga, w które wy jeszcze nie możecie, czy nie chcecie uwierzyć. Medieval Man jak widzisz w oczach Kościoła należąc przez chrzest do Chrystusa należę również do Kościoła, jako do Jego ciała, czy może widzisz jakiś bład w moim rozumowaniu? pozdrawiam Cię pomimo pewnej małej złośliwości w tym poście niezwykle serdecznie anka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Reguly
 czerwiec 20 2006 10:59   
Forum

Quote by medieval_man:Chrzest jest znakiem nieusuwalnym w wymiarze duchowym.
Jest znakiem przynależności do Chrystusa.

Nawet jesli to zakładając, że jest ważny... Czyli jak dla mnie przyjęty świadomie, w wyniku własnej decyzji, a nie narzucony (nie tylko bezbronnemu ale i) nieświadomemu temu zabiegowi dziecku...

PS. Leah - wczesniej pisalem o obrzedzie Prusow zmywajacym chrzest.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 20 2006 11:29   
Forum Moderator
Moderator

Quote by reguly:
Quote by medieval_man:Chrzest jest znakiem nieusuwalnym w wymiarze duchowym.
Jest znakiem przynależności do Chrystusa.

Nawet jesli to zakładając, że jest ważny... Czyli jak dla mnie przyjęty świadomie, w wyniku własnej decyzji, a nie narzucony (nie tylko bezbronnemu ale i) nieświadomemu temu zabiegowi dziecku...

takie pretensje to raczej do wlasnych rodicow chyba... Ze ochrzcili, ze wychowali... Sa decyzje, ktore podejmuja za nas inni. Sa decyzje, ktorych konsekwencje bedizemy musieli potem poniesc... Od takie zycie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 czerwiec 20 2006 11:47   
Forum

Quote by matejanka: Medieval Man jak widzisz w oczach Kościoła należąc przez chrzest do Chrystusa należę również do Kościoła, jako do Jego ciała, czy może widzisz jakiś bład w moim rozumowaniu?

Lumen Gentium:
Co zaś się tyczy tych ludzi, którzy będąc ochrzczeni noszą zaszczytne imię chrześcijan, ale nie wyznają całej wiary lub nie zachowują jedności wspólnoty (communio) pod zwierzchnictwem Następcy Piotra, to Kościół wie, że jest z nimi związany z licznych powodów. Wielu bowiem jest takich, którzy mają we czci Pismo święte, jako normę wiary i życia, i wykazują szczerą gorliwość religijną, z miłością wierzą w Boga Ojca wszechmogącego i w Chrystusa Syna Bożego, Zbawiciela, naznaczeni są chrztem, dzięki któremu łączą się z Chrystusem, a także uznają i przyjmują inne sakramenty w swoich własnych Kościołach czy wspólnotach kościelnych (...)
Ci wreszcie, którzy jeszcze nie przyjęli Ewangelii, w rozmaity sposób przyporządkowani są do Ludu Bożego. Przede wszystkim więc naród, który pierwszy otrzymał przymierze i obietnice i z którego narodził się Chrystus wedle ciała (por. Rz 9,4-5), lud dzięki wybraniu szczególnie umiłowany ze względu na przodków, albowiem Bóg nie żałuje darów i wezwania (por. Rz 11,28-29). Ale plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów, oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny. Także od innych, którzy szukają nieznanego Boga po omacku i wśród cielesnych wyobrażeń, Bóg sam również nie jest daleko, skoro wszystkim daje życie, tchnienie i wszystko (por. Dz 17,25- 28), a Zbawiciel chciał, aby wszyscy ludzie byli zbawieni (por. 1 Tm 2,4). Ci bowiem, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie. Nie odmawia też Opatrzność Boża koniecznej do zbawienia pomocy takim, którzy bez własnej winy w ogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują nie bez łaski Bożej, wieść uczciwe życie. Cokolwiek bowiem znajduje się w nich z dobra i prawdy, Kościół traktuje jako przygotowanie do Ewangelii i jako dane im przez Tego, który każdego człowieka oświeca, aby ostatecznie posiadł życie.

Czy mozesz zrozumieć z tego tekstu (wykładnia Kościoła), że choć należysz do Chrystusa i Jego Koscioła przez chrzest, to nie musisz nazywac się chrześcijanką?

Szkoda, że nie poczytałeś nauczania Magisterium Koscioła, zanim zabrałaś się za czytanie niechrześcijańskich oszustw.

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
matejanka
 czerwiec 20 2006 12:56   
Forum

Szkoda, że nie poczytałeś nauczania Magisterium Koscioła, zanim zabrałaś się za czytanie niechrześcijańskich oszustw.

Ładnie ze strony Kościoła że przestał twierdzić, że zbawienie jest możliwe tylko w kościele, lecz to w niczym nie zmienia moich poglądów i prawdę powiedziawszy czas pokaże czy "szkoda"... zdrowia życzę anka

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Reguly
 czerwiec 20 2006 13:06   
Forum

Quote by maxurd:takie pretensje to raczej do wlasnych rodicow chyba... Ze ochrzcili, ze wychowali...

A kto ma pretensje? Szczegolnie jak cos nie jest wazne? Inna sprawa, ze zadni rodzice nie sa Alfa i Omega, sa ludzmi i moga bladzic...

Sa decyzje, ktore podejmuja za nas inni.

I co z tego? To jeszcze nie znaczy, ze te decyzje sa sluszne, obowiazujace, wiazace... szczegolnie te gwalcace jesli nie dusze, to przyjamniej nasza wolna wole.

Sa decyzje, ktorych konsekwencje bedizemy musieli potem poniesc... Od takie zycie

JW. o ile sa dla nas wiazace...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Andrzej
 czerwiec 20 2006 13:10   
Forum

Quote by matejanka: Ładnie ze strony Kościoła że przestał twierdzić, że zbawienie jest możliwe tylko w kościele, lecz to w niczym nie zmienia moich poglądów i prawdę powiedziawszy czas pokaże czy "szkoda"... zdrowia życzę anka

Nie przestał.
Nadal twierdzi.
Zbawienie jest możliwe tylko przez Kościół, - nawet jeśli do niego się nie nalezy

Poza tym, znowu zmieniasz temat - jesteś w tym nistrzem.
Chciałaś wyjaśnienia dlaczego odmawiam ci nazwy chrześcijanki mimo, że zostałaś ochrzczona i Kościół twierdzi, że możesz zostac zbawiona.

Więc nadal należysz do Chrystusa i przez to do Kościoła.
Głosisz jednak poglądy i naukę niechrześcijańską. Dlatego nie możesz podpisywać się jako chrześcijanka - przynajmniej w rozmowie z innymi ludźmi.
Wymaga tego elementarna uczciwość.
Widzisz: Hitler też był ochrzczonym katolikiem (to oczywiście nie jest porównanie do Ciebie, z góry przepraszam - pisze o tym tylko dla jaskrawości argumentu).
Czy jednak to, co robił i głosił było chrześcijańskie bądź katolickie?
Mówienie o nim "katolik" w kontekście faszyzmu jest nadużyciem terminu

===

Cytat 
matejanka
 czerwiec 20 2006 14:16   
Forum

Nie przestał.
Nadal twierdzi.
Zbawienie jest możliwe tylko przez Kościół, - nawet jeśli do niego się nie nalezy

Poza tym, znowu zmieniasz temat - jesteś w tym nistrzem.
Chciałaś wyjaśnienia dlaczego odmawiam ci nazwy chrześcijanki mimo, że zostałaś ochrzczona i Kościół twierdzi, że możesz zostac zbawiona.

Więc nadal należysz do Chrystusa i przez to do Kościoła.
Głosisz jednak poglądy i naukę niechrześcijańską. Dlatego nie możesz podpisywać się jako chrześcijanka - przynajmniej w rozmowie z innymi ludźmi.
Wymaga tego elementarna uczciwość.
Widzisz: Hitler też był ochrzczonym katolikiem (to oczywiście nie jest porównanie do Ciebie, z góry przepraszam - pisze o tym tylko dla jaskrawości argumentu).
Czy jednak to, co robił i głosił było chrześcijańskie bądź katolickie?
Mówienie o nim "katolik" w kontekście faszyzmu jest nadużyciem terminu
Medieval Man już Ci napisałam ze tak naprawdę nie interesuje mnie Schein, lecz Sein, czyli nie pozór a istnienie i istnienie dla mnie jest duchowe, a nie materialne, jak równiez Bóg należy do świata Duchowego a nie materialnego itd. Z tego wynikają dla mnie konsekwencje, a nimi jest Prawo Duchowe i tego pragnę przestrzegać, aby osiągnąć swoje zbawienie i Prawo to mówi, że wszystko co uczynię z miłosci do swojego rodzeństwa wprowadza mnie na drogę zbawienia natomiast cała reszta jeżeli mnie z tej ścieżki nie sprowadza może być ale nie musi!!! anka

===

Cytat 
Andrzej
 czerwiec 20 2006 14:32   
Forum

Quote by matejanka: Medieval Man już Ci napisałam ze tak naprawdę nie interesuje mnie Schein, lecz Sein, czyli nie pozór a istnienie i istnienie dla mnie jest duchowe, a nie materialne, jak równiez Bóg należy do świata Duchowego a nie materialnego itd. Z tego wynikają dla mnie konsekwencje, a nimi jest Prawo Duchowe i tego pragnę przestrzegać, aby osiągnąć swoje zbawienie i Prawo to mówi, że wszystko co uczynię z miłosci do swojego rodzeństwa wprowadza mnie na drogę zbawienia natomiast cała reszta jeżeli mnie z tej ścieżki nie sprowadza może być ale nie musi!!! anka

No dobrze, znowu przeszłaś na inny temat
a co z tą uczciwością?

===

Cytat 
Magdalena
 czerwiec 20 2006 15:44   
Forum

czy to działa w drugą stronę tzn ktoś kto wyznawał inną wiarę przechodzi na chrześcijaństwo - jest chrześciajaninem czy np żydem bo niby wychował się w żydowskiej religii?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 20 2006 15:57   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Leah: czy to działa w drugą stronę tzn ktoś kto wyznawał inną wiarę przechodzi na chrześcijaństwo - jest chrześciajaninem czy np żydem bo niby wychował się w żydowskiej religii?

Żyd, ktory nawraca sie do Jezusa to Żyd Mesjanistyczny. Bardzo piekny ruch

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 20 2006 16:35   
Forum

Quote by maxurd:
Quote by Leah: czy to działa w drugą stronę tzn ktoś kto wyznawał inną wiarę przechodzi na chrześcijaństwo - jest chrześciajaninem czy np żydem bo niby wychował się w żydowskiej religii?

Żyd, ktory nawraca sie do Jezusa to Żyd Mesjanistyczny. Bardzo piekny ruch

tzn.że nie może być katolikiem? tylko żydem mesjanistycznym?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 20 2006 18:11   
Forum Moderator
Moderator

Alez moze... Jednak o takich przypadkach to wiem bardzo malo. Jedna edyta Stein. Natomist na temat ruchu mesjanistycznego troszke czytalem. Bardzo duzo bardzo pieknych swiadectw. Bardzo ciekawe to jest, bo badz co badz tacy rabini to ludzie doskonale znajacy Judaizm...

Za kazdym razem przewija sie ten fragment
Izajasza 53:1 Kto uwierzył wieści naszej, a ramię Pana komu się objawiło?
2 Wyrósł bowiem przed nim jako latorośl i jako korzeń z suchej ziemi. Nie miał postawy ani urody, które by pociągały nasze oczy i nie był to wygląd, który by nam się mógł podobać.
3 Wzgardzony był i opuszczony przez ludzi, mąż boleści, doświadczony w cierpieniu jak ten, przed którym zakrywa się twarz, wzgardzony tak, że nie zważaliśmy na Niego.
4 Lecz on nasze choroby nosił, nasze cierpienia wziął na siebie. A my mniemaliśmy, że jest zraniony, przez Boga zbity i umęczony.
5 Lecz on zraniony jest za występki nasze, starty za winy nasze. Ukarany został dla naszego zbawienia, a jego ranami jesteśmy uleczeni.
6 Wszyscy jak owce zbłądziliśmy, każdy z nas na własną drogę zboczył, a Pan jego dotknął karą za winę nas wszystkich.
7 Znęcano się nad nim, lecz on znosił to w pokorze i nie otworzył swoich ust, jak jagnię na rzeź prowadzone i jak owca przed tymi, którzy ją strzygą, zamilkł i nie otworzył swoich ust.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 czerwiec 21 2006 02:43   
Forum Moderator
Moderator

tzn.że nie może być katolikiem? tylko żydem mesjanistycznym?

Ależ może Leah. Żyd, który nawraca się na religię katolicką jest pełnoprawnym katolikiem, tak jak każdy inny katolik - nawet taki co jest z rodziny katolickiej od 40 pokoleń. Bywało, iż mężczyzna wyznający religię żydowską po przejściu na katolicyzm zostawał nawet księdzem. Żyd, który przechodzi na katolicyzm ma wszystkie te prawa co każdy katolik - przy slubie katolickim nie musi mieć żadnych pozwoleń, w określonych okolicznościach może udzielić chrztu, a w jednym przewidzianym w prawie kanonicznym wypadku slubu razem ze swym przyszłym współmałżonkiem. Może na normalnych prawach przystępować do sakramentów. I tak możnaby bez końca wymieniać. Różnin nie ma absolutnie żadnych między nim a katolikiem od urodzenia.

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!

Cytat 
Magdalena
 czerwiec 21 2006 07:24   
Forum

Skoro moja ciekawość jest tak daleko posunięta, zastanawia mnie ile trwa konwersja na religię katolicką pewnie nie będziecie wiedzieć ale co tam zapytam.W judaiźmie ortodoksyjnym jest to od 2 do nawet 7 lat.W zależności od tego jak osoba jest przygotowana,ale zabiera to tyle czasu bo trzeba nauczyć się świętego języka -hebrajskiego który jednak różni się od hebrajskiego jakim posługują się Izraelczycy.Brać udziać we wszsytkich nabożeństwach chodzić na specjalny kurs religii który trwa ponad rok itd. i tutaj mam kojejne pytanie czy osoba która nie jest chrześcijaninem może przyjść do Kościoła i zobaczyć jak jest w środku,zobaczyć nabożeństwo.Czy ktoś by mnie z tamtąd wyrzucił? Pewnie musiałabym iść się zapytać ale jakos tak głupio - kiedyś we wspomnieniach Jana Pawla II bylo takie zdarzenie że jego kolega który był wyznania mojżeszowego wszedł do Kościoła to ktoś mu zwrócił uwagę Co ty tutaj robisz? mogę przecież nawet z tyłu stać tylko nie chciałabym urazić niczyich uczuć religijnych.
Nigdy nie byłam na takiej mszy więc jak myślicie, ze strony mojej religii to oczywiście nie problem,Rabin powiedział mi że to zależy przede wszystkim od strony Kościoła a na tym on się nie zna już.
Pytam oczywiście z ciekawości,bo chciałabym zobaczyć jak wygląda takie nabożeństwo.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 czerwiec 21 2006 07:31   
Forum Moderator
Moderator

Jezeli chodzi o kosciol do ktorego ja naleze to nie ma zadnych wymagan poza chceniem

Nie ma kursow przygotowujacych, nie ma wymagan jakie trzeba spelnic by moc nalezec. Jedna wiara, jeden chrzest... No ale ja nie jestem katolik przynajmniej nie rzymski. Napewno chrzest nie jest konieczny aby chodzic do kosciola i nalezec do wspolnoty

I tak mi sie przypomnialo apropo zydow mesjanistycznych

http://www.hallelujah.domowastrona.com/

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 21 2006 07:36   
Forum

---

===

Profil   Email 
 Cytat 
Magdalena
 czerwiec 21 2006 07:43   
Forum

Wiesz,nie rozumiem trochę Integrysta napisał że przechodząc na religię katolicką jest się katolikiem a ty tytaj cały czas sugerujesz że jednak nie bo żydem mesjanistycznym.
Jest jakieś JEDNO stanowiska Kościoła w tej sprawie. CZY ILE OSÓB TYLE POGLĄDÓW.

A może chodzi tutaj o coś innego,mianowice nawet jeżeli ktoś z judaizmu przejdzie na wiarę katolicką to nikt go za katolika nie będzie uważać tylko za żyda mesjanistycznego? w judaiźmie jest takie prawo i wiem przynajmniej w Polsce - że ludzie sie do tego stosują że konwertyty nie można odrzucać ani wypominać mu że nie jest Żydem z pochodzenia.Ale może w tym wypadku jest inaczej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Jerzy Skoczylas
 czerwiec 21 2006 08:27   
Forum Moderator
Moderator

CZY ILE OSÓB TYLE POGLĄDÓW.

No, nie. Jak Pan Maxurd napisał - nie jest wyznania katolickiego, ale jest protestantem. Co do konwersji na katolicyzm- należy znać, a przede wszystkim wierzyć w 5 podstawowych prawd wiary, oraz inne prawdy wiary. Szczerze mówiąc nie wiem czy są jakieś kursy itp. dotyczące osób dorosłych (ew. młodszych, ale nie dzieci) chcących przyjąć chrzest w Kościele Katolickim. JEDYNYM realnym wymogiem jest przyjęcie sakramentu Chrztu świętego - to czyni katolikiem. Więc w zasadzie konwersja trwa tyle co chrzest.

Po drugie - w Kościele katolickim nie ma takiego określenia jak Żyd mesjanistyczny. To jest inny ruch. Jak powtarzam i nie jest to moja opinia, taka osoba stałaby się po prostu pełnoprawnym katolikiem. Wypominanie takiemu konwertycie faktu, iż nie od zawsze jest katolikiem jest w KK wręcz grzechem - jako robienie człowiekowi przykrości, wywyższanie się nad niego itp. Takie postępowanie względem nawróconej osoby jest w Kościele katolickim oceniane nagannie. Natomiast ruch o którym pisze Pan Maxurd - żydzi mesjanistyczni, to co innego. To nie jest część Kościoła katolickiego.

Twoje pytanie dotyczyło konwersji dotyczyło konkretnie Kościoła katolickiego. Konwersja jako taka trwa tylko tyle co chrzest. Może są wymagane wcześniej jakieś nauki. Jednak trwa to wszystko krótko, a po otrzymaniu Chrztu taki człowiek stałby się katolikiem w sensie uprawnień identycznym z każdym innym świeckim katolikiem. Aby przystępować do innych sakramentów swiętych musiałby spełniać te same wymogi co wszyscy inni katolicy.

===

Kwiecie Karmelu, módl się za nami!

Cytat 
Bogusia
 lipiec 14 2006 17:14   
Forum

"czy to działa w drugą stronę tzn ktoś kto wyznawał inną wiarę przechodzi na chrześcijaństwo - jest chrześciajaninem czy np żydem bo niby wychował się w żydowskiej religii?"

Leah!
Znam Żyda,który przyjął Jezusa ale wydaje mi się że jako narodowość nadal został Żydem.Jest autorem wielu ksiązek o tematyce chrześcijańskiej.
Pozdrawiam
Bogusia

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 15 2006 14:08   
Forum

Takich Żydów, którzy przyjęli Jezusa za oczekiwanego Mesjasza jest dość dużo. Niektórzy zostali świętymi (nawet jedna została patronem Europy). Zawsze mocno oni podkreślali, że są żydami i wcale się do tego nie wstydzili przyznać (po prostu zrozumieli).
Jest to jednak temat wielce wstydliwy i drażłiwy dla samych Żydów. Zmiana wyznanaia wiążę się nawety z pozbawieniem obywatelstwa Izraelskiego (?!).
Na szczęście w Polsce - w państwie uważąnym przez niektórych za ksenofobiczne i antysemickie - takich praktyk nie mam

===

Nikt nie ma obowiązku być szczęśliwym.

Profil   Email 
 Cytat 
Adrian Arkadiusz
 sierpień 08 2006 13:40   
Forum

Quote by mateuszwroc: Co do uznawaniu chrztów protestanckich, to jak najbardziej uznaję. Najważniejsze jest przecież użycie wody(nie musi być święcona), wypowiedzenie formuły i intencja. Oczywiście uznaję. Dla mnie osoboa, która przyjęła chrzest jako protestant, a potem konwertowała na katolicyzm do końca życia zostanie protestantem. Chrztu może udzielić każdy.

sorki Mateuszu ze tak późno się do tego ustosunkowywuję, ale dopiero teraz na ten topik i tekst wpadłem. A więc to co anpisałes to jest niestety wierutna bzdura, bo po 1 chrzest nie czyni nikogo protestantem albo katolikiem, tylko chrześcijaninem (a więc naśladowca Pana JEzusa) a po drugie to o tym czy ktos jest protestantem, prawosławnym czy katolikiem nie decyduje ani chrzest, ani wychowanie, ani zapisek w parafii ale tylko i wyłącznie osobiste przekonania.

Przy okazji pozdrawiam i jak byś miał ochotę na osobisty kontakt to daj znać.

Moja żona na przykład jest ochrzczona w KK ale jakbyś ją teraz spytał czy jest katoliczką to usłyszałbyś jedną i zdecydowaną odpowiedź - NIE. Co z tego że ją ochrzczono w KK , skoro było to w wieku nieświadomym i bez jej woli. Kiedy nawróciła się świadomie do Boga w Kościele Protestanckim i zaakceptowała protestanckie rozumienie prawd wiary to stała się protestantką, bo jesli uznac twój tok myślenia to wszyscy jesteśmy poganami, bo kiedyś nasi słowiańscy przodkowie kultywowali tradycje pogańskie !

===

Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 08 2006 14:23   
Forum

Moja żona na przykład jest ochrzczona w KK ale jakbyś ją teraz spytał czy jest katoliczką to usłyszałbyś jedną i zdecydowaną odpowiedź - NIE. Co z tego że ją ochrzczono w KK , skoro było to w wieku nieświadomym i bez jej woli.

wyczuwam tutaj duze niezadowolenie i sprzeciw przeciwko chrztu dzieci bez ich przyzwolenia. w rozumieniu katolickim chrzest jest powołaniem człowieka przez Boga, a bierzmowanie jego posłaniem. zatam ci zatem jedno pytanie: czy Bóg pytał się też twojej żonie czy chce
przyjść na świat?

p.s. Krk nie gwarantuje kazdemu ochrzczonemu czlowiekowi zbawienia.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Bogusia
 sierpień 09 2006 20:24   
Forum

Można należeć do Koscioła Bożego a nie znać Jezusa. W stałej, osobistej, codziennej łączności z Bogiem jest zbawienie i w sprawiedliwości Jezusa. Wyznając swoje grzechy On je przebacza i uzdalnia nas do posłuszeństwa wobec Jego woli.
"Kto ma Syna ma żywot, kto nie ma Syna nie ma żywota" (ap.Jan)

===

Bogusia

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 sierpień 09 2006 22:43   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Integrysta: /.../

Jakubie!
Ależ w Kościele Katolickim mamy katechumenat! Trwa on chyba minimum rok...Pomyliłeś się tez trochę co do róznych wymagań i przepisów (odsyłam do Kodeksu PRawa Kanonicznego, fajna, gruba cegła).

Aby zostać katolikiem należy poznać prawdy wiary katolickiej. Osoba dorosła musi złożyć wyznanie wiary, za małe dzieci wyznanie składają rodzice). Niechrześcijanin po złożeniu wyznania wiary przyjmuje chrzest i staje się członkiem Kościoła.

Chrześcijanin-akatolik musi tylko poznać zasady wiary katolickiej i złożyć wyznanie wiary. Tylko w przypadku poważnej wątpliowsci co do chrztu udziela się go warunkowo.

Akatolikowi lub nieochrzczonemu wchodzącemu we wspólnotę Kościoła (który przekroczył wiek charakterystyczny dla sakramentu dojrzewania) w trakcie tej samej liturgii udziela mu się chrztu, bierzmowania (zwłaszcza jeśli chrzci biskup) i Komuniii Świętej.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,88 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty