Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czemu kobiety nie mogą być kapłanami ?
 |  Wersja do druku
Mentos23
 wrzesień 16 2005 19:27  (Czytany 5722 razy)  
Forum

Status: offline

Chciałem dociec o co też chodzi w tym temacie ? Napewno sa odłamy, które zezwalaja na kapłanki kobiety (hmm pastorki , no mniejsza o wyraz) ale też wiem że zezwoliły na to niedawno, czyli zakaz dla kobiecego kapłaństwa (na Boga jak sie odmienia ksiądz , ksiądzara? ;P ) istniał od początku?

Pytam dlaczego nakaz ten istniał i też dlaczego (wobec oczywistych przemian kulturowych) został ten nakaz zniesiony ?

chodzi mi o zwyczajne cytaty z Bibli czy prawa kościelnego, bez komentarzy przynajmniej na początek

===

Jestem TEISTĄ. NIE przynależe do ŻADNEJ RELIGI!

Profil   Email 
 Cytat 
urszula
 wrzesień 16 2005 19:44   
Forum

Jestem katoliczką i też swego czasu się nad tym zastanawiałam. Nie jestem pewna, czy wytłumaczenie, jakie otrzymałam, całkowicie mnie satysfakcjonuje. Otóż z punktu widzenia KRK funckje kapłanów mogą pełnić tylko mężczyzni, ponieważ Chrystus na następców wybrał właśnie ich (12 apostołów). Żadna kobieta nie była w tym gronie. Kobiety towarzyszące apostołom i Jezusowi - Maria Magdalena, Matka Jezusa - miały wobec tego inne zadanie do wypełnienia (pytanie otwarte - jakie?)
W kościele anglikańskim, skądinąd podobnymn do katolickiego, kobieta może być księdzem. Czy jest to możliwe również w innych kościołach? Nie wiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 16 2005 21:10   
Forum Moderator
Moderator

Dodajmy ponadto, że również starotestamentalne kapłaństwo było zarezerowane dla mężczyzn. Innym argumentem jest też to, że Chrystus był mężczyzną a kapłan działa "in persona Christi". Kobieta nie mogła by już czynić tego chociazby ze względu na to, że wystepuje wyraxna róznica w płci... Argument z Apostołami jest prawdopodobnie głownym argumentem.

Co się tyczy innych kościołów. Ordynacje na pastorki przeprowadzają niektóre wspólnoty protestanckie. Na diakonki ordynują protestanci oraz święcą prawosławni.

Kosciol katolicki (jak i chyba prawoslawny) nie uznaja swiecen kobiet na prezbiterki i biskupki.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 16 2005 23:56   
Forum Admin
Admin

Ja tylko dodam ze pytanie o kobiete-kaplanke i kobiete-pastorke to dwa zupelnie odrebne pytania ze wzgledu na dwa prawie ze zupelne odrebne charaktery obu urzedow.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Mentos23
 wrzesień 18 2005 22:12   
Forum

A czym sie rużnią te dwie funkcje
pastor i kapłan tzn.pastor to taka żona kapłana pastora tak ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: j0sh
 wrzesień 19 2005 22:23   

Temat ostatnimi czasy poruszany często, wystarczy prześledzić posty. I jeszcze są wątpliwości?

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 19 2005 22:40   
Forum Admin
Admin

No wlasnie mi tez sie nie chce specjalnie tlumaczyc. Jak chcesz bardzo wiedziec to poszukaj w necie, napewno duzo na ten temat znajdziesz.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 wrzesień 19 2005 22:53   
Forum

Quote by hermes: No wlasnie mi tez sie nie chce specjalnie tlumaczyc. Jak chcesz bardzo wiedziec to poszukaj w necie, napewno duzo na ten temat znajdziesz.

Nawet tutaj było to n-razy wałkowane.

P.S. Po raz nie wiadomo już który polecam Ordinatio sacerdotalis.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Pietrucha
 wrzesień 23 2005 17:30   
Forum

na pytanie powyższe tak naprawdę nie ma odpowiedzi.
według mnie, w katolicyzmie to po prostu czysta tradycja.
ale zawsze są pastorki
tak na marginesie zaraz oburzę mateuszawrocka :
jest wiele czynności przeznaczonych dla kobiety, o których się nie mówi. W Kościele katolickim.

a dlaczego np. kobiety nie prowadzą w islamie modlitw, chociaż mogą ?
Bo żaden imam nie chce na to pozwolić z osobistej awersji, a nie z Koranu.
tradycja po prostu.

pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 23 2005 18:43   
Forum Moderator
Moderator

Nie porównuj proszę islamu do chrześcijanstwa...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Rafi F
 wrzesień 23 2005 23:45   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Mentos23: ... zakaz dla kobiecego kapłaństwa (na Boga jak sie odmienia ksiądz , ksiądzara? ;P ) istniał od początku?

No w 5 czy 6 wieku na Sycylii (tylko?) były kapłanki. Któryś z papieży zabronił wtedy świeceń kobiet. Więc albo w pierwszych wiekach były kobiety wyświęcane, albo od początku z tym walczono. Na dwoje babka wróżyła.
Może forma Pani Ksiądz ?!?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 24 2005 11:15   
Forum Admin
Admin

A moge wiedziec skad te informacje masz ? Zrodlo prosze (tylko zadne fakty i kity...) jak mozna, oka ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 24 2005 12:32   
Forum Moderator
Moderator

Papież Gelazy I napisał do biskupów Sycylii (i włoch południowych chyba) list a by zaprzestali udzielania święceń kapłańskich kobietom.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 24 2005 12:38   
Forum Admin
Admin

Oka - ale gdzie o tym przeczytales ? Jakas ksiazka historyczna ? Jest ten list w interencie ? Skad o tym wiesz, jezeli mozna sie dowiedziec ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 24 2005 13:36   
Forum Moderator
Moderator

Hm, pierwszy raz usłyszałem o tym jako nastolatek. Kilka razy wypłyneło to w dyskusjach z księżmi o ordynacji kobiet. Nie myślałem dotąd o weryfikacji.
Ostatnio czytałem o tym tutaj

===

Cytat 
Kacper Światłowski
 wrzesień 24 2005 20:08   
Forum

W NT kaplanstwo jest powszechne. Czyli kazdy chrzescijanin jest "posrednikiem - pomostem" do Jezusa Boga.
Jezeli chodzi o ograniczenie uslugiwania kobiet, to wynikalo ono z interpretacji zatrzezen Pawla wyraznonych w listach apostolskich.
Koscioly zmieniaja zdanie, bo zmienia sie pozycja spoleczna kobiet i ich rozumienie Biblii. Inne koscioly mieknna pod wplywem terroru politycznej poprawnosci i godza sie na kompromisy. Sa tez zbory, w ktorych kobiety uslugiwaly i prowadzily "od zawsze".

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 wrzesień 24 2005 20:16   
Forum Admin
Admin

Quote by swiatlo: W NT kaplanstwo jest powszechne. Czyli kazdy chrzescijanin jest "posrednikiem - pomostem" do Jezusa Boga.

I przypuszczam ze wszyscy to na forum wiedza co czytaja, nie umiesz sie powstrzymac i nie powtarzac po raz koljeny znowu tego samego ? Mozna uszanowac rozmowcow chyba i nie wypomninac tego w kazdej dyskusji ?

. Sa tez zbory, w ktorych kobiety uslugiwaly i prowadzily "od zawsze".

A jakie to zbory, ktore konkretnie i co znaczy od zawsze ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Kacper Światłowski
 wrzesień 24 2005 20:35   
Forum

Quote by hermes:I przypuszczam ze wszyscy to na forum wiedza co czytaja, nie umiesz sie powstrzymac i nie powtarzac po raz koljeny znowu tego samego

No nie wszyscy widac, bo sam autor watku sformuowal pytanie blednie. Po drugie nie pisalem o tym jeszcze, wiec "po raz kolejny" jest nie na miejscu.
Do admina: wnioskuje o przydzielenie hermesowi praw redaktorskich- moderatorskich, bo chlop ma "powolanie".
Quote by hermes:A jakie to zbory, ktore konkretnie i co znaczy od zawsze ?

Charyzmatyczne chociazby, a znaczy to tyle, ze dzialanie Boga za posrednictwem kobiet nigdy nie bylo odrzucane.

===

Cytat 
Mentos23
 wrzesień 26 2005 23:58   
Forum

Czyli to wkońcu tradycja.
z drugiej strony było by dziwnym gdyby to Bóg zakazał głosić słowa kobietą.
No i oczywiście głupio że kościul też zabrania.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Adam Matras
 wrzesień 28 2005 15:57   
Forum

odpowiedźcie, proszę, na pytanie: czy święcenie mężczyzn wywodzi się prawda ludzkiego, czy bożego?
Bo jeśli z ludzkiego, problemu nie ma; jeśli zaś z bożego, nie godzi się występować przeciwko Bogu...
Pozdrawiam

===

w nawróceniu i spokoju leży wasze ocalenie...

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 28 2005 20:58   
Forum Moderator
Moderator

Wedug KRK i smiem przypuszczac niektorych wspolnot proterstanckich z ustanowienia Chrystusa czy też Pawłowego pod natchnieniem Ducha Swietego....

===

Cytat 
Adam Matras
 wrzesień 29 2005 11:37   
Forum

(a gdzie Prawosławni??? )
problem jest, według mnie, bo nie ma przesłanek, z którego prawa wywodzi się święcenie mężczyzn na urząd duchowny...
Zatem...

===

w nawróceniu i spokoju leży wasze ocalenie...

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 wrzesień 29 2005 13:22   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Bazyli: (a gdzie Prawosławni??? ...

Prawosławni pewnie też. CO do święcenia mężczyzn to Paweł pisał dośc wyraźnie: "Niech diakonem/biskupem będzie mąż jednej żony. " (List do Tymoteusza)

Różne Kościoły (podkreślając to wyraźnie) następnie obostrzały to swoimi dodatkami jak celibat obowiązkowy tylko dla biskupów (tylko wschód) czy już dla prezbieterów (zachod).
Z tego co wiem, to żaden z Kosicolow nie osmielil sie powiedziec ze celibat jest obowiazkowy z Bozego nadania, co najwyzej z Pawlowego zalecenia.

===

Cytat 
RioDulce
 wrzesień 30 2005 21:12   
Forum

Quote by Jakub: Nie porównuj proszę islamu do chrześcijanstwa...

A dlaczego to nie mozna porownac chrzescijanstwa do islamu?

Marek

===

Marek Dobrzeniecki

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 październik 01 2005 22:19   
Forum Moderator
Moderator

Pastor. Kto to jest Pastor. Pasterz. Ktos kto pasie owieczki. Strzeze je przed niebezpieczenstwem. Otwieram I księge Biblii i tam czytam komu Bog powierzyl strzec ogrodu... Nie byla To dla ulatwienia dodam Ewa... PRzeciez niema nic zlego w tym ze kobiety nie powinny sie tym zajmowac. Taka jest ich natura. Kobiety maja inne powolanie. Nie jest to jednak moim zdaniem np grzech, ze kobieta zostaje pastorem. Raczej brak odpowiedzialnych Bożych mężów w takich wspolnotach... Tacy zagubieni chlopcy... Sad but true.

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 październik 02 2005 11:25   
Forum

Quote by maxurd: Pastor. Kto to jest Pastor. Pasterz. Ktos kto pasie owieczki. Strzeze je przed niebezpieczenstwem. Otwieram I księge Biblii i tam czytam komu Bog powierzyl strzec ogrodu... Nie byla To dla ulatwienia dodam Ewa...

Tu się z Tobą nie zgadzam.

Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.
Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi.

W tym opisie stworzenia Bóg poddaje Ziemię w użytkowanie człowiekowi w ogóle, a nie konkretnie mężczyźnie.

A w drugim opisie stworzenia Bóg mówi:

Potem Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc».

No widzisz, jak sie czyta Biblię literalnie, to można dojść do wniosku, że Adam sam sobie nie radził z pilnowaniem ogrodu i potrzebował pomocy

Quote by maxurd:
PRzeciez niema nic zlego w tym ze kobiety nie powinny sie tym zajmowac. Taka jest ich natura. Kobiety maja inne powolanie.

Czyli jakie? Co właściwie kobieta ma robić w Kościele, w jaki sposób może włączać się w życie religijne?

ps. chyba zostanę pastorką, tylko najpierw się przekonwertuję

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 październik 02 2005 11:31   
Forum Moderator
Moderator

Podam przyklady liturgicznej posługi kobiet w Kościele:
- komentatorka
- służba ładu
- śpiew

Ponadto w KRK są też katechetki, siostry zakonne posługujące na różne sposoby. Jest w czym wybierać...

===

Cytat 
Łukasz Gawryś
 październik 02 2005 12:11   
Forum Admin
Admin

Quote by m4:
Tu się z Tobą nie zgadzam.

Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.
Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi.

W tym opisie stworzenia Bóg poddaje Ziemię w użytkowanie człowiekowi w ogóle, a nie konkretnie mężczyźnie.

A w drugim opisie stworzenia Bóg mówi:

Potem Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc».

No widzisz, jak sie czyta Biblię literalnie, to można dojść do wniosku, że Adam sam sobie nie radził z pilnowaniem ogrodu i potrzebował pomocy

1Kor11,9 "Albowiem mezczyzna nie jest stworzony ze wzgledu na kobiete, ale kobieta ze wzgledu na mezczyzne.
1Kor11,7 "Mezyczyzna bowiem nie powinien nakrywac glowy, gdyz jest obrazem i odbiciem chwaly Bozej; lecz kobieta jest odbiciem chwaly mezczyzny"

Co do roli kobiet w kosciele (mowie o moim zdaniu jakie powinna miec) kobieta moze: ewangelizowac, uslugiwac w kazdej formie, zarzadzac, prorokowac, mowic jezykami.

Kobieta NIE powinna: nauczac (moralnie) i przewodzic.

Kobieta moze byc diakonka (pod warunkiem scisle okreslonych funkcji jakie wyzej podalem), nie moze byc ksiedzem, tym bardziej biskupem.

W razie mozliwosci sluze cytatami z bibli.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 październik 02 2005 13:02   
Forum Moderator
Moderator

Hermes, nie mogę, ale chyba pierwszy raz się z Tobą zgodzę. Nawet na tą diakonkę ugodowo choć w sumie, w KRK posługi zakonnicy to właśnie forma diakonii, choć niesakramentalnej...

===

Cytat 
bunkro
 październik 02 2005 21:41   
Forum

wydaje mi sie ze ta rozmowa cala mnie by nie przekonala- jesli bym nie miala zdania na ten temat. moim glownym zrodlem poznawania prawd jest Slowo Boze- mam nadzieje ze wasze tez. w Biblii jest troche fragmentow mowiacych o postawie kobiet w zyciu dla Pana, w zyciu w Kosciele. dokladnie I Tym 2:12 mowi ze kobieta nie ma nauczac! to jest dla mnie wystarczajacy werset, Slowo Pana, ze my kobiety nie ammy nauczac i przewodzic zborami. nie oznacza to jednak, ze np nie mamy skladac swiadectw o Bogu czy mowic o Nim. mowie o temacie o ordynacji kobiet. Biblia mowi NIE! bo np. te argumenty o 12 apostolach do mnie nie przemawiaja, jesli takowe wytlumaczenie ma KRK. Najwazniejsze czytac Biblie- tam jest PRAWDA, nie w tradycjach ale w SLOWIE BOZYM. polecam czytanie

===

Bo On rzekł- i stało się, On rozkazał- i stanęło.

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,24 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty