Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ogólne > Pytania, problemy i opinie Nowy wątek Odpowiedz
 Czemu kobiety nie mogą być kapłanami ?
 |  Wersja do druku
bunkro
 październik 02 2005 21:48   
Forum

Status: offline

Quote by swiatlo: W NT kaplanstwo jest powszechne. Czyli kazdy chrzescijanin jest "posrednikiem - pomostem" do Jezusa Boga.

tak, jesli chodzi o kaplanstwo to tu jest prawda.objawienie Jana, czy Apokalipsa (jak kto woli) 1:6 jeslt napisane ze Bog uczynil nas kaplanami Jego! czyli to ze mamy glosic Jego Slowo!
mielismy dzisi Slowo o tym wlasnie na kazaniu.

===

Bo On rzekł- i stało się, On rozkazał- i stanęło.

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 październik 03 2005 14:16   
Forum

Oj, Bunkro - żałuję, że... zaspałem!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 październik 03 2005 15:12   
Forum Moderator
Moderator

Znalazłem ciekawe materiały nt. ordynacji kobiet. Pewnie są ogólnie znane forumowiczom, ale przypomnę je. Jest kilka nowych twarzy, ze mną włącznie.
Polecam "Ordynacja kobiet w ujęciu biblijnym" i "Ordynacja kobiet - Podsumowanie i wnioski" ks.Mirosława Jelinek oraz kazanie Seniora Synodu ĆCE ks. Pavel Smetana z nabożeństwa ordynacyjnego ks. Wiery Jelinek.
Ponadto kazanie ks. W.Jelinek wygłoszone podczas nabożeństwa ordynacyjnego, choć nie jest bezpośrednio na temat.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 październik 03 2005 15:38   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rafi F: kazanie Seniora Synodu ĆCE ks. Pavel Smetana z nabożeństwa ordynacyjnego ks. Wiery Jelinek.

Jak zwykle błędy. Imiona własne się odmieniają, zwłaszcza tak proste jak Pavel Smetana (kogo czego, Pavla Smetany).
Ponadto już standart w Polsce, nie umiejeętność przerabiania haczyków i kresek u czeskich nazw. Č to nie jest Ć a CZ. a wiec poprawnie powinna być CzCE (jesli poprawnie odszyfrowuje Česká Církev Evangelická) względnie CCE (czyli metodą usuwania diakrytyki).

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Rafi F
 październik 03 2005 16:30   
Forum Moderator
Moderator

Ok, postaram się poprawić.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 październik 03 2005 16:39   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Rafi F: Ok, postaram się poprawić.

Żeby to były tylko Twoje błedy, ale nawet Gazeta, która wśród polskiej prasy najwiecej informuje o południowych sąsiadach robi koszmarne błedy, że wytrzymać się tego nie da.

znak ' jest oznaczeniem długiej litery, tak wiec ć w języku czeskim (gdyby istniało), byłoby długim c, a c długo się nie da powiedzieć.....

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Szymon Bartłomiej Pawlas
 październik 03 2005 17:20   
Forum

Quote by Jakub: Gazeta [...] robi koszmarne błedy, że wytrzymać się tego nie da.

całkowicie się zgadzam, że z transkrypcją obcych nazw bywają problemy.
np. nazwiska węgierskie najczęściej są podawane całkowicie ogołocone z diakrytyki, co często prowadzi do śmiesznych nieporozumień.
zatem znam ten ból.

ale pozwolisz, że wytknę Ci źdźbło?
chodzi o standard.

a co do długiego "c"...
są języki, gdzie długie spółgłoski występują, a przynajmniej są tak nazywane [choć ja wolę określenie "geminaty"].

pozdrawiam

===

"piérwsze wolności westchnienie było i westchnieniem wiary."

Cytat 
m4
 październik 03 2005 17:41   
Forum

Quote by hermes:

Kobieta NIE powinna: nauczac (moralnie) i przewodzic.

ok, do przewodzenia sie zgadzam. Ale dlaczego nie może nauczać moralnie i co to w ogóle znaczy: nauczać moralnie? Nie może np. pouczyć kogoś, że ów źle postępuje? Nie może nauczać teologii na uczelni? A poradnictwo w poradnich przykoscielnych też nie jest dozwolone? Kobieta nie ma zmysłu moralności?

ps. co do cytatów z Pawła, które podałeś - dalej jest:

Zresztą u Pana ani mężczyzna nie jest bez kobiety, ani kobieta nie jest bez mężczyzny. Jak bowiem kobieta powstała z mężczyzny, tak mężczyzna rodzi się przez kobietę. Wszystko zaś pochodzi od Boga. 1 Kor,11-12

No właśnie.

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 październik 03 2005 18:05   
Forum

Quote by bunkro: I Tym 2:12 mowi ze kobieta nie ma nauczac! to jest dla mnie wystarczajacy werset, Slowo Pana,

a raczej niejakiego Pawła...
Nie, wcale nie przeczę, że Paweł nie pisał (a raczej dyktował) tych słów pod wpływem Ducha Świętego. Tylko mam taką uwagę: listy Pawłowe są kierowane do konkretnych Kościołów, usiłują zaradzić problemom, które się w nich pojawiały.
Nie należy robić z zaleceń, które daje Paweł, praw obowiązujących zawsze i wszędzie.

BTW: nakrywasz głowę podczas modlitwy?

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
bunkro
 październik 03 2005 19:26   
Forum

Quote by m4: a raczej niejakiego Pawła...
Nie, wcale nie przeczę, że Paweł nie pisał (a raczej dyktował) tych słów pod wpływem Ducha Świętego. Tylko mam taką uwagę: listy Pawłowe są kierowane do konkretnych Kościołów, usiłują zaradzić problemom, które się w nich pojawiały.
Nie należy robić z zaleceń, które daje Paweł, praw obowiązujących zawsze i wszędzie.

BTW: nakrywasz głowę podczas modlitwy?

no wlasnie, slowa mowione pod natchnieniem Ducha Świetego, Slowo to jest do nauki, do wykrywania bledow... tak, listy do kosciolow, ale czy my nie mamy wyciagac wnioskow dla wlasnego zycia czy zycia kosciolow??

jesli chodzi o nakrywanie glowy, to dlugo sie zastanawialam i modlilam o ta sprawe, poniewwaz w moim kosciele tego nie bylo, wiec chcialam znalesc odpowiedz...
dla mnie wystarczajaca jest I Kor 11:15b: "...gdyz wlosy sa jej dane jako okrycie."

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 październik 03 2005 21:19   
Forum Admin
Admin

"ok, do przewodzenia sie zgadzam. Ale dlaczego nie może nauczać moralnie i co to w ogóle znaczy: nauczać moralnie? Nie może np. pouczyć kogoś, że ów źle postępuje? Nie może nauczać teologii na uczelni? A poradnictwo w poradnich przykoscielnych też nie jest dozwolone? Kobieta nie ma zmysłu moralności?"

Nauczac moralnie - znaczy podpierajac sie swoim autorytetem mowic ludziom jak powinni zyc. To tak w bardzo ogolnym ujeciu. Zauwaz ze biskup (czyli pewna zwierzchnosc, przewodnictwo) ma byc dobrym nauczycielem (1 Tym3,2). Jedno z drugim jest powiazane. I nie chodzi tu o upominanie czy doradzanie jak zes podala przyklady, ale wlasnie o kreowanie nauki danego kosciola.

Z cytatem sie zgadzam, ale on nie neguje wczesniejszego. Raczej daje inny punkt widzenia.

Tylko mam taką uwagę: listy Pawłowe są kierowane do konkretnych Kościołów, usiłują zaradzić problemom, które się w nich pojawiały.

BTW: nakrywasz głowę podczas modlitwy? "

I nie widzisz roznicy miedzy zdaniem "Abowiem nie dopuszczam niewieście uczyć, ani brać zwierzchność nad mężem" ktore jak mi sie wydaje rozni sie od tematu nakrywania glowy ktory konczy sie zdaniem "A jesli sie komus wydaje, ze moze sie upierac przy swoim niech to robi ale my takiego zwyczaju nie mamy ani tez zbory Boze."

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 październik 04 2005 12:26   
Forum

Quote by bunkro:

no wlasnie, slowa mowione pod natchnieniem Ducha Świetego, Slowo to jest do nauki, do wykrywania bledow... tak, listy do kosciolow, ale czy my nie mamy wyciagac wnioskow dla wlasnego zycia czy zycia kosciolow??

Tak, mamy. Ja też to robię.

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
m4
 październik 04 2005 12:35   
Forum

Quote by hermes:
Nauczac moralnie - znaczy podpierajac sie swoim autorytetem mowic ludziom jak powinni zyc. To tak w bardzo ogolnym ujeciu.

Tak i to robi np. pani psycholog w kościelnej poradni rodzinnej. Ma autorytet, mówi, jak żyć.

Quote by hermes:
Zauwaz ze biskup (czyli pewna zwierzchnosc, przewodnictwo) ma byc dobrym nauczycielem (1 Tym3,2). Jedno z drugim jest powiazane. I nie chodzi tu o upominanie czy doradzanie jak zes podala przyklady, ale wlasnie o kreowanie nauki danego kosciola.

Czyli chodzi Ci raczej o nauczanie doktrynalne.

Quote by hermes:
I nie widzisz roznicy miedzy zdaniem "Abowiem nie dopuszczam niewieście uczyć, ani brać zwierzchność nad mężem" ktore jak mi sie wydaje rozni sie od tematu nakrywania glowy ktory konczy sie zdaniem "A jesli sie komus wydaje, ze moze sie upierac przy swoim niech to robi ale my takiego zwyczaju nie mamy ani tez zbory Boze."

Oba te wskazania są wypowiedziami Pawła, nie Boga. Paweł wyraźnie pisze: ja "nie dopuszczam".

===

www.thehungersite.com/

Profil   Email 
 Cytat 
bunkro
 październik 04 2005 14:38   
Forum

Quote by m4:
Quote by bunkro:

Tak, mamy. Ja też to robię.

no wlasnie, pisales wczesniej ze te listy sa do danych kosciolow... ja wierze ze cala Biblia jest dla nas, oczywiscie byla do tamtejszech adresowana jak i do nas- do kazdego... ale fajnie i tak ma byc ze zazdy z nas ma wyciagac Slowa, wnioski dla siebie- rob to dalej!!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ogrodnik
 październik 04 2005 14:49   
Forum

Oba te wskazania są wypowiedziami Pawła, nie Boga. Paweł wyraźnie pisze: ja "nie dopuszczam".

W 1 Liście do Tymoteusza Paweł pisze: (...) ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię całą prawdę niczego nie ukrywając - by pogan uczyć wiary i prawdy. (1Tm 2:7). Z czego wynika, że jego zalecenia pochodzą od Boga. Potem mamy listę zaleceń: jak zachowywać powinni się mężczyźni i jak kobiety, a w tym zakaz nauczania dla kobiet oraz przewodzenia kobiety nad mężczyzną. Od 13 wersetu Paweł podał uzasadnienie dla tych zakazów - jak z uzasadnienia widać nie wynika z kontekstu kulturowego.

Autorytet Pawła poddawany był w wątpliwość już za jego życia, więc nie ma się co dziwić dzisiejszym wątpliwościom. Zbawienie człowieka nie zależy od sympatii dla Pawła lub uznania jego autorytetu, więc nie jest to pewnie powód do sprzeczek. Trzeba jednak przyznać, że zakaz Pawła jest wyraźny tak jak i opinia Pawła na temat własnego autorytetu w sprawach wiary i praktyki. Autorytetu pochodzącego bezpośrednio od Jezusa Chrystusa, który go powołał.

W mojej wspólnocie nie praktykuje się by kobiety były kaznodziejami lub pastorami - przyjmując, że Paweł właściwie rozpoznawał wolę Boga w tej sprawie. Osobiście nie znajduję też argumentów biblijnych przeciwnych do przytoczonej wcześniej opinii Pawła. Dzisiejsze argumenty za przywództwem kobiet i za prawem do nauczania przez kobiety w Kościele wydają się wynikać jedynie z naszego kontekstu kulturowego przez co trudno je uznać za bardziej wiarygodne niż 1 List do Tymoteusza.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,17 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty