Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kultura i Media Nowy wątek Odpowiedz
 Odtrutka na Kod Leonarda da Vinci
 |  Wersja do druku
ags
 sierpień 25 2006 17:41   
Forum

Status: offline

Quote by Gocek:
Quote by kobieta: Poza tandetną sensacją pt. "Święty Graal, święta krew" nie ma chyba odniesień do związku Jezusa z Magdaleną.
A i ona nie jest książką historyczną, nie opiera się na żadnych źródłach historycznych - wywołuje sensację i pytania - nic poza tym.

Typowe podejście osoby, która nie czytała. Przecież 2/3 ksiązki to opisy historyczne i ich nawiązania do badanych spraw.
Skąd u ludzi taka ignorancja?

Opiera się na źródłach, które większość historyków odrzuciłaby (lub już odrzuciła) jako niewiarygodne lub sfauszowane. Czytałem tą księżke (dość dawno temu) i jakoś mnie ona nie przekonała.
Teza przewodnia, że w legendzie nie chodziło świętego Graala (san Graal) lecz o świętą, królewską krew (sang Real)- bez przesady, Jezus mógł być uważany za króla (że tak powiem świeckiego) w Palestynie, ale we Francji to już przesada
Pozdrawiam

===

"Kościół nie może iść z duchem czasów - z tego prostego powodu, że duch czasów donikąd nie idzie." Gilbert Keith Chesterton

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
piotr.
 sierpień 25 2006 18:16   
Forum

Wogole nie rozumiem całego szumu wokół Kodu Leonarda.
Wystarczy poczytać trochę historii, zeby zauwazyc, ze sporo spraw przedstawionych w ksiazce sie nie zgadza.

D - Dan Brown:
F - Fakty

D- zwoje nad Morzem
czarnym odkryto w
latach 50.

F- zwoje odkryto w latach 40

D- w Qumran odkryto ewangelie

F- w zwojach nie bylo ani
1 ewangelii, zwoje te
zostaly napisane przed
chrzescijanstwem

D- dopierona soborze w Nicei
ustalono kanon w sklad
ktorego wchodza dzisiejsze
4 ewangelie synoptyczne

F - na soborze nie dyskutowano spraw kanonu

D- Jezus uznany za Boga
dopiero na soborze

nicejskim

F- istnieje szereg pism
mowiacych o Boskosci
JCH na dlugo przed
soborem. Mowa oczywiscie
o pismach niekanonicznicznych
nie wspomne juz o ewang.
synoptycznych.

i jeszcze kilka innych błędów...

Mimo to pogratulować trzeba autorowi - książkę dobrze sprzedał, siedzi w fotelu przed laptopem, popija koniak i cieszy sie na widok puchniejącego konta w banku.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Esteban
 wrzesień 03 2006 21:02   
Forum

film był świetny, jeżeli ktoś ma silną wiare nic sie nie zmieni, jeśli ktoś ma małą wiedze lepiej niech nie ogląda bo morze mu zaszkodzić ot i to by było na tyle

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 06 2007 19:32   
Forum

Wspominałem już kilkakrotnie o tej książce kiedy jeszcze była w fazie powstawania.
Dzisiaj "Antychrześcijańskie oszustwa - od apokryfów do Dana Browna" autorstwa ojca Verlinde ujrzały światło dzienne.
Gorąco zachęcam (jako tłumacz) do zapoznania się z tą pracą: ukazuje wiele oszustw z jakimi chrześcijaństwo zmaga się od dawna (także na tym forum )

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
karol_dabrowski
 maj 08 2007 06:27   
Forum Moderator
Moderator

Ciekawa sprawa - tylko niewiele piszą na stronie którą podałeś, chociaz jakis spis tresci mógłby być. Szczególnie interesująca może być sprawa z apokryfami, jakie, kiedy i kto wprowadzał "do obiegu". Może nieco uchylisz rąbka tajemnicy i dopowiesz coś więcej?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 maj 08 2007 09:34   
Forum

więcej na stronie Naszego Dziennika

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Michał Monikowski
 maj 08 2007 10:43   
Forum

No, aleś Ty, Brachu, poszedł "na luzie" w zeszłym roku z tym "The Holy Blood and the Holy Grail"! To niby ma być opowiastka w stylu "Pana Samochodzika"? To jest , jeśli idzie o ścisłość, praca popularno-naukowa. "Samochodzik" to powieść, w której FIKCYJNI bohaterowie toczą sobie swoje dociekania.

Jeśli już miałbym się z Twoim dowcipem zgodzić, czyli że "Blood" to coś takiego jak ten "Samochodzik", to tylko, jeśli jednocześnie uznamy, że Biblia to "coś takiego" jak np "Baśnie Andersena" lub "Bracia Grimm"...

Cheers!!!

===

Precz ze "Starym Testamentem"!

Cytat 
Andrzej
 maj 08 2007 12:03   
Forum

miło mi, że się moje porównanie spodobało
Resztę kazdy zachowuje dla siebie.

Swoją drogą, frapuje mnie Twój avatar.
A wiesz z pewnoscią, że swastyka występowała na wszystkich kontynentach oprócz Australii?

===

Cytat 
Michał Monikowski
 maj 09 2007 01:55   
Forum

To Ty i tak bardzo późno zauważyłeś. Posługuję się nim od co najmniej paru miesięcy.

Ja się w Australii nie urodziłem. "Przywiozłem" swastykę z Europy...

Cheers!!!

===

Precz ze "Starym Testamentem"!

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,32 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty