Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kultura i Media Nowy wątek Odpowiedz
 To( czytam) warto przeczytać bo.
 |  Wersja do druku
Dezerter
 październik 20 2006 12:39  (Czytany 37903 razy)  
Forum

Status: offline

Proponuje wątek gdzie mozna sie podzielić z innymi swoją aktualną lub ulubiona książką na tematy religijne (szeroko pojęte).
Poza podaniem autora i tytułu proszę o podanie, krótkiej notki na temat treści i uzasadnienia dlaczego warto przeczytać.
ja aktualnie : Zenon Kosidowski - Opowiadania Ewangelistów
Mimo, że napisana z naukowo-racjonalistycznego punktu widzenia dostarcza mnustwo informacji na temat Nowego Testamętu jego głównych postaci, szerokiego tła historycznego, zawiera krytykę tekstów biblijnych

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Roman Zając
 październik 20 2006 13:02   
Forum

W takim razie ja polecam ksiażkę ks. Józefa Kudasiewicza pt. "Biblia, historia i nauka". W książce tej Kudasiewicz wykazał min. całkowitą ignorancję Zenona Kosidowskiego i jego żenujący brak wiedzy. Kosidowski, który oczywiście nie znał w ogóle języków biblijnych, mógł snuć teorie opierając się na tekscie biblijnym w polskim przekładzie. Posługiwał się np. Biblią Wujka, gdzie znalazł fragment, ze Mojzesz zstępując z góry miał głowę rogatą. Kosidowski stwierdza wiec w swej poczytnej ksiazce "Opowieści biblijne", ze postać Mojżesza to zwykła bajka oparta na reminiscencjach kultu byka Apisa, z którym zetknęli sie Hebrajczycy w Egipcie. Tyle że w oryginale hebr. jest mowa, ze twarz Mojżesza promieniała, a nie że była rogata. Św. Hieronim, tłumacz Wulgaty, błednie oddał hebr. słowo qaran (promienieć) jako łacińskie cornatus (rogaty). Wujek zaś posługiwał sie Wulgatą tlumacząc Biblie na j. polski i tak dostało się to do polskiego przkładu. Oczywiście w Biblii Tysiaclecia juz tego błędu nie ma. Ale Kosidowski nie był w stanie sprawdzić co jest napisane naprawdę w tym tekście i zbudował sobie teorię o pochodzeniu postaci Mojżesza. "Opowieści biblijne" tudziez "Opowieści ewangelistów" można traktowac raczej jako pozycje humorystyczne ze względu na ilość nagromadzonych tam bzdur, pomyłek merytorycznych i tekstów wykazujących totalny brak wiedzy u autora.

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

Cytat 
Dezerter
 październik 20 2006 13:23   
Forum

ja też parę razy się uśmiałem nad Opowieściami ewangelistów , ale generalnie to warto przeczytać.
A czy ks. Józefa Kudasiewicza pt. "Biblia, historia i nauka" też krytycznie się ustosunkowuje do "Opowieści Ewangelistów"?
Jeśli tak to będe szukał i chętnie przeczytam.
A może coś polecicie najlepiej jakiegoś historyka o początkach chrześcijaństwa?

===

Cytat 
Roman Zając
 październik 20 2006 14:35   
Forum

O początkach chrześcijaństwa i kształtowaniu chrzescijańskiej doktryny:
-Ben Witherington III. Kod ewangelii.
-N.D.Kelly. Początki doktryny chrzescijańskiej
-Henryk Pietras. By nie milczec o Bogu.
-Kulisz Józef & Mostowska-Baliszewska Aleksandra. Spór o Jezusa Chrystusa w ciągu dziejów.

===

Roman Zając Mi ze maelim eca(h) beli daat lachen higgadeti welo awin niflaot mimmeni welo eda (Hi 42, 3)

Cytat 
eviva
 październik 20 2006 14:40   
Forum

Dezerter
Dałeś bardzo dobry pomysł.A to,że jednemu się podoba ,a drugiemu nie,nie powinno odgrywać żadnej roli.Muszę pomyśleć,co by tu można najlepiej zaproponować.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 październik 20 2006 17:22   
Forum

"Zarys dziejów religii" pod przewodnictwem Józefa Kellera
"Wykłady o istocie religii" Feuerbach
"Tako rzecze Zaratustra" Nietzsche

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 październik 20 2006 18:22   
Forum Moderator
Moderator

Wprawki do Chrzescijanstwa - Kirkeegard :> W ramach klasykow chrzescijanstwa - Pisze pieknie, madrze i z sercem wypelnionym miloscia do Boga.

Porywa mnie autentycznosc tego tekstu i wielka wiara i pasja z jaka Kirkeegard tworzyl

Poza tym

B. Olechnowicz - Wzgardzeni czy Wybrani - Ksiazka o Polsce i Polakachi Bogu ojcu Bardzo ciekawe. - Poza tym autor napisal wczesniej doskonala ksiazke "Pokorni odziedzicza ziemie", ktora moim zdaniem jest jedna z lepszych polskich ksiazek jakie czytalem na temat wiary. -

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 październik 20 2006 20:34   
Forum

Dla facetów: John Eldregde - "Dzikie serce",
dla kobiet: John i Stasi Eldregde - "Urzekająca".

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Cytat 
Marek
 październik 20 2006 23:13   
Forum

To ja sobie pozwolę polecić o. Daniel-Ange książkę 'Modlitwa - oddech życia'. Po prostu rewelacyjnie pisze o modlitwie - jej rodzajach, przeszkodach w niej, o pomocach do modlitwy, o jej owocach etc. Pozycja obowiązkowa.

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 październik 20 2006 23:44   
Forum

1. Andre Frossard - 36 dowodów na istnienie diabła:
Książka ma formę listów diabła do dziennikarza i zawiera rozważania, dotyczące największych zagrożeń współczesności. Narratorem jest diabeł, ktory wtajemnicza w swoje sekrety dziennikarza i demaskuje wiele współczesnych zdobyczy, które pod pozorami dobra prowadzą do degradacji wartości, upadku człowieka i tryumfu zła.
2. C.S. Staples - Bóg na ławie oskarżonych:
Idea osiągnięcia "uczciwego życia" bez Chrystusa opiera się na podwójnym błędzie. Po pierwsze, jest niewykonalna, a po drugie, wyznaczając sobie "uczciwe życie" jako ostateczny cel, gubi się samą istotą egzystencji.
3. Paul Hattawy - Człowiek z nieba:
Niesamowita historia jednego z czołowych przywódców podziemnego kościoła w Chinach. Cudowną historię ucieczki brata Yuna z więzienia o wzmocnionym nadzorze czyta się jak rozdział z Dziejów Apostolskich. Świadectwo tego prostego człowieka ze wsi, którego Bóg wyniósł z ubóstwa do stania się apostołem służącym milionom chińskich wierzących.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bogumiła Grabowska
 październik 21 2006 09:58   
Forum

A jeszcze:
Alessandro Pronzato - "Rozważania na piasku" i "Niewygodne Ewangelie".

Roman E. Rogowski - "Jak Jakub z aniołem"

ks. Piotr Pawlukiewicz - "Kazania radiowe".

===

"Człowieku, naucz się tańczyć, bo inaczej aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z tobą zrobić" św. Augustyn

Cytat 
Dezerter
 październik 23 2006 10:21   
Forum

Namor
dzieki za poczatki chrześcijaństwa - bedę szukał w bibliotece

Gocek
pierwsze dwa tytuły mnie odstraszają
"Tako rzecze Zaratustra" Nietzsche - to lektura z która każdy aspirujący do miana intelektualisty (no może "kulturalnego")powinien się zmierzyć. Nie koniecznie przeczytać do końca - mi się nie udało mimo kilkakrotnych powrotów - dla mnie bzdura! i od razu przepraszam urażonych

Miłka
same tytuły i autor większości nic nie mówią - proszę jednak o parę słów recenzji - jeśli chcesz kogoś zachęcić

Ks. Jan Reczek – „To Jezus leczy złamanych na duchu”. Bardzo ciekawa, wartosciowa i kontrowersyjna książka z 2005 roku.
Jej autor jest opiekunem i członkiem charyzmatycznej odnowy w Duchu Św. „Misericordia” z Krakowa. Wraz z panią Stanisławą Dąbrowską ( to ona ma dar kontaktów z …tamtą stroną&#8230 prowadzą wspólnotę, która dzięki modlitwie wstawienniczej o uzdrowienie dokonuje „cudów” uzdrowienia fizycznego, psychicznego i duchowego. „Receptę otrzymują bezpośrednio z nieba” w formie przekazu od Jezusa. Polecam gorąco i chętnie podyskutuję w nowym wątku nad problemami tam poruszonymi – a jest o czym:
- wpływ grzechów ojców, dziadków czy pradziadków na nasze życie (z tym jednym rozdziałem się nie zgadzam!)
- wpływ poczęcia , okresu ciąży
- wybór chrzestnych, wpływ bajek i telewizji
- uroki, przeklęcia, czarna magia, opętania a nawet wyjazdy za granicę
to wszystko na konkretnych przykładach, wnioski i recepta w postaci modlitwy.

Taki banał - ale może nie wszyscy jeszcze zaliczyli

lekturę obowiązkową :
Mistrz i Małgorzata - Michaił Bułchakow
o diable ,Piłacie, Jezusie i komuniźmie - KONIECZNIE

pozdrawiam

===

Cytat 
Roman Zając
 październik 23 2006 10:49   
Forum

Bardzo polecam ksiązkę Petera Kreefta "Ekumeniczny Dżihad". Dawno już żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia. Autor pokazuje fascynującą wizję zjednoczonego chrześcijaństwa. Pokazuje jak łatwo odnaleźć chrześcijanom i wyznawcom islamu wspólny cel. Poza tym pisze z popczuciem humoru. W książce min można znaleźć fikcyjne rozmowy autora z Konfucjuszem, Buddą, Mojżeszem i Mahometem, a także rozmowy C.S. Lewisa (autora Opowieści z Narnii) ze św. Tomaszem z Akwinu i z Lutrem. Myślę,ze napiszę obszerną recenzję tej książki i kiedyś umieszcze na kosciol.pl

===

Cytat 
Gocek
 październik 23 2006 17:20   
Forum

DEZERTER

"Tako rzecze Zaratustra" Nietzsche - to lektura z która każdy aspirujący do miana intelektualisty (no może "kulturalnego")powinien się zmierzyć. Nie koniecznie przeczytać do końca Wink - mi się nie udało mimo kilkakrotnych powrotów - dla mnie bzdura! i od razu przepraszam urażonych

Gdybyś dotrwał i przede wszystkim zrozumiał co autor w owej książce wyraża, napewno zmieniłbyś percepcję na pewne rzeczy. Ale nie dziwię się, że nie dotrwałeś do końca, gdyż Nietzsche atakuje podstawowe cechy człowieka: obłudę, zakłamanie, egoizm, kłamstwo, chciwość oraz iluzję.
Jest to zasadniczo inny tok rozumowania niżeli teistyczny. Dlatego niewielu jest w stanie przeczytać do końca. Jeśli chodzi o Nietzschego to jest to jeden z moich ulubionych filozofów - jeżeli chcesz go poznać, choć nie masz głowy do jego filologiczno-filozoficznych prac to polecam: Zbigniew Kuderowicz "Nietzsche" wyd. Myśli i ludzie, albo Marcel Neusch "U źródeł współczesnego ateizmu" (rozdziały o Nietzschem). Przy okazji tę drugą książkę napisał teolog - żeby nie było .
Jak mawiał Nietzsche o Zaratustrze: Ta książka jest dla wszystkich jak i dla nikogo.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 październik 24 2006 14:10   
Forum

Gocku
Ja znałem Nietzschego, rozumiałem i wiedziałem przed przeczytaniem książki o co autowrwi chodzi i byłem bardzo dobrze do niej nastawiony!
"obłudę, zakłamanie, egoizm, kłamstwo, chciwość oraz iluzję."
te cechy ja też atakuje i wiem co to iluzja (hinduska maja), nawet koncepcja nadczłowieka jest mi bliska (wszyscy jesteśmy chrystusami ), ale bez Boga (nawet bezosobowego) to jest to dla mnie puste i bez sensu!

===

Cytat 
karol_dabrowski
 październik 26 2006 21:40   
Forum Moderator
Moderator

Ja teraz czytam ksiązkę pastora Bogdana Olechnowicza pt "Wzgardzeni czy wybrani. Prorocze spojrzenie na Polske." wydana przez "W Wyłomie". Zauważyłem że jest to książka napisana prosto z serca autora, często zawierająca bardzo osobiste akcenty. A opowiada właściwie to o realnym Bożym działaniu - po pierwsze w historii Polski przechodząc do teraźniejszości i ciekawego i pełnego nadzieji opisu przyszłości. Autor skupia się na przesłaniu prawdy o osobistej, ciepłej i realnej miłości Boga Ojca która jest przeznaczona dla każdego człowieka widząc we właściwym uświadomieniu sobie jaki jest Bóg jako "ciepły tata" receptę na uzdrowienie naszego narodu ale i każdego człowieka z osobna. Poza tym wiele ciekawych spostrzeżeń dotyczących Bożego działania dookoła nas których sam bym nie zauważył i się nie domyślił i osobistych opisów realnego Bożego dotknięcia w zyciu autora które gdy je czytam wzbudzają we mnie głód Boga i pragnienie szukania Go. A to wszystko w ciekawej wielowątkowej fabule do przeczytania zarówno dla protestantów jak i dla katolików z wieloma pozytywnymi akcentami i istotnymi spostrzeżeniami dotyczącymi Jana Pawła II
Polecam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 grudzień 06 2006 11:34   
Forum

Carlos G. Valles - Sadhana z Antohonym de Mello
Jest to książka jezuity z Indii o de Mello, jego przyjacielu, jego naukach i poglądach. De Mello - nieżyjący już jezuita z Indii - człowiek z charyzmą i darem nauczania prowadził wiele lat rekolekcje pod nazwą Sadhana.
W swoich naukach wykorzystywał i godził z chrześcijaństwem hinduizm, buddyzm, nowoczesną psychologię a nawet czerpał szczodrze z nauk Judi Krischnamurtiego. Polecam - bardzo odkrywcza i odświeżająca umysłowo lektura, ucząca jak żyć szczęśliwie.

===

Cytat 
Dezerter
 luty 20 2007 05:41   
Forum

Simon M., Cywilizacja wczesnego chrześcijaństwa I-IV w.
Wielkie dzieło o tym jak kształtowała się nasza religia, co miało największy wpływ na jej kształt i szeroko przedstawione tło religijne, społeczne i polityczne - lektura obowiązkowa dla świadomego chrześcijanina!

Trochę z innej beczki ale warto!
John G. Fuller, "Ch. T. CAYCE" - śpiący prorok
czyli odpowiedź na 10 najważniejszych pytań jakie sobie ludzie zadają

Bóg, dusza,życie po śmierci, zdrowie, szczęście, reinkarnacja i inne.
Zaskakująco mądre, inspirujące, czasem zaskakujące

Nie czytacie nic godnego polecenia bliźnim

===

Cytat 
Adrian Arkadiusz
 luty 20 2007 16:28   
Forum

nie jako protestant ale jako chrezscijanin, dla każdego bez względu na wyznanie polecam trzy pozycje :

1/ Alfred Palla - Sekrety Biblii
2/ Paul Hattawwey - Człowiek z Nieba
3/ Bogdna Olechnowicz - Pokorni odziedziczz ziemię

oraz nad wyraz popularna pozycje w kręgach protestanckich, choc ne tylko

Rick Warren - Życie swiadome celi

Gorąco polecam !!!

===

Umiemy już latać w powietrzu jak ptaki i pływać w wodzie jak ryby, ale nie znamy prostej sztuki życia razem jak bracia. autor: Martin Luther King

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 luty 26 2007 11:34   
Forum

Dezerter

John G. Fuller, "Ch. T. CAYCE" - śpiący prorok
czyli odpowiedź na 10 najważniejszych pytań jakie sobie ludzie zadają
Bóg, dusza,życie po śmierci, zdrowie, szczęście, reinkarnacja i inne.

Bardzo dobrze,że polecasz tą niezwykłą książkę.Następną z tej serii może być:

"Noel Langley pod redakcją Hugh'a Lynn'a Cayce'a -ODSZEDŁEM ŻEBY WRÓCIĆ

Są w niej np.takie tematy:
"Czy żyłem już wcześniej","Jeśli żylismy już wczesniej-dlaczego tego nie pamiętamy","Credo Edgara Cayce'a","Czy Biblia potępia reinkarnację?","Sekretna historia reinkarnacji","Piętnaście klątw przeciwko Orygynesowi" itd.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 luty 27 2007 11:40   
Forum Moderator
Moderator

Gorąco polecam "Wiarygodność Pism Nowego Testamentu" autorstwa F.F.Bruce.

"Czy pisma Nowego Testamentu są godnym zaufania źródłem wiadomości o założycielu Chrześcijaństwa, Jezusie Chrystusie? Czy stanowią one wiarygodną historycznie relację na temat początków Kościoła Chrześcijańskiego? Jaki wynik przynoszą naukowe badania nad tekstami drugiej części Biblii? Powyższe pytania zaprzątają głowę wszystkich tych, którzy chcą poważnie potraktować twierdzenie Ewangelii mówiące, ze narodziny Jezusa z Nazaretu, Jego ukrzyżowanie i zmartwychwstanie, miały miejsce w konkretnym momencie historii, dając początek dramatycznemu przełomowi w dziejach ludzkości. Niniejsza książka autorstwa wybitnego znawcy historii i literatury starożytnej odpowiada na te pytania w prawdziwie autorytatywny, a zarazem przystępny sposób."

Klientom Dobrego Skarbca chce też zwrócić uwagę na dobrą i ładnie wydaną pozycję "Zmartwychwstanie Jezusa. Rzeczywistość czy fikcja ?" autorstwa Val Grieve w cenie znaczka pocztowego.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Michał
 luty 27 2007 23:29   
Forum

Skoro Dezerter zaproponował książkę o Anthonym De Mello, ja polecę książkę Anthony'ego de Mello "Przebudzenie".
. Publikacje tego jezuity zostały potępione przez Kongregację Nauki Wiary Kościoła katolickiego. Podobno ta jest najbardziej kontrowersyjna. CO zawiera ?
Kilkadziesiąt krótkich rekolekcji, w których autor w ciekawy sposób podchodzi do takich tematów jak miłość czy szczęście. W jego nauczaniach wyraźnie widoczne są elementy filozofii wschodnich. Polecam tę lekture tym, którzy nie boja się burzenia swoich schematów myślowych.

PS
sporo publikacji tego jezuity(także 2 ww pozycje) można znaleźć w internecie w języku polskim.

===

Nie wolno się bać. Strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoło.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 marzec 13 2007 11:47   
Forum Moderator
Moderator

Twórczość C.S.Lewisa warto cięgle polecać.
Tym razem "Podział ostateczny". Nie będę zdradzał całości, Rozpoczyna się opisem podróży autobusem z piekła do nieba. Bardzo barwne i pomysłowe (także zabawne) opowiadanie, znacznie lżej napisane od "Listów starego..", pozwalające jeszcze raz spojrzeć na nasze przywary bez prawienia morałów.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
kobieta
 marzec 13 2007 16:39   
Forum

Twórczość C.S.Lewisa warto cięgle polecać.

I oczywiście na pierwszym miejscu w jego twórczości:
"Bóg na ławie oskarżonych" !

===

Profil   Email 
 Cytat 
skans
 marzec 15 2007 00:51   
Forum

Proponuje ksiazki Thomasa Nortona,trapiste z klasztoru w Gethsemani/USA,stan Kentucky/.Nalezy do najbardziej znanych mnichow XX w.Czytalam kilka jego ksiazek,ale najbardziej pamietam "Czlowiek nie jest samotna wyspa" i "Modlitwa kontemplacyjna". W swoich ksiazkch opisuje swoje cale zycie od mlodosci,poprzez studia swieckie,nawrocenie i zycie zakonne.Bardzo przystenie i bardzo ciekawie opisuje wzloty i upadki,az do smierci.Warto przeczytac.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
skans
 marzec 15 2007 01:11   
Forum

Idac sladem Rubikona polecam jeszcze ksiazki Anthony,ego de Mello:"Modlitwa zaby" i "Spiew ptaka".Super.Trudno sie oderwac.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 marzec 21 2007 11:37   
Forum

"Śpiew ptaka" - jest rewelacyjna właśnie przeczytałem! - polecam gorąco- przeżycia chwilami mistyczne - nie przesadzam
"modlitwe żaby " właśnie czytam - na pewno wartościowa lektura ale ponieważ o wiele grubsza to nie tak skondensowana i nieco nierówna ale na pewno warto dal nawet jednej przypowieści
Mam na swiom koncie 4 książki Anthonego De Mello i mam zamiar przeczytać WSZYSTKIE
czego i Wam życzę

===

Cytat 
karol_dabrowski
 marzec 21 2007 12:48   
Forum Moderator
Moderator

"Historia Kościelna i Akta Męczenników Palestyńskich" Euzebiusza z Cezarei wyd WAM. Jest to chyba bez wątpienia jedno z najpotęzniejszych źródeł historycznych dotyczących pierwotnego chrześcijaństwa. Przeczytałem dopiero kawałek a już napotkałem ciekawe wątki jak np (prawdziwa/nieprawdziwa) korespondencja Jezusa z Królem Abgarem. W dodatku zawiera obszerny zbiór pism pierwszych Ojców Kościoła.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 marzec 22 2007 15:23   
Forum

A jak to Karolu zdobyłeś?

Korespondencja Jezusa jest oczywiście nieprawdziwa.

===

Cytat 
karol_dabrowski
 marzec 22 2007 15:44   
Forum Moderator
Moderator

Zamówiłem przez internet choćby tutaj, ale wiele innych księgarni internetowych tez oferuje. Nawiasem jest to przedruk z 1920 któregoś roku więc troszke po staropolsku, ale idzie czytać, ciekawa i historycznie brzmi . I jedna uwaga - tytuł jest mylący bo "historia" i "o męczennikach" to dwie części ksiązki.

Pozdrawiam

PS Nie obrazisz się jak później usunę nasze posty zeby nie zaśmiecać tematu? Link dodam w swoim poście powyżej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,80 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości