Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kultura i Media Nowy wątek Odpowiedz
 To( czytam) warto przeczytać bo.
 |  Wersja do druku
Andrzej
 maj 09 2007 22:43   
Forum

Status: offline

Jak Kościół Katolicki zbudował Cywilizację Zachodnią
Więcej o tej książce

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Gocek
 maj 13 2007 16:40   
Forum

Dodam jeszcze "PRÓBY" Michel De Montaigne (3 tomy).

Dlaczego?
Bo jest to jedno z największych dzieł renesansu. Uczy zdrowego rozsądku, krytyka dogmatyzmu etc.

Polecam

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 17 2007 14:06   
Forum

O parapsychologii na poważnie - czyli trochę literatury faktu - w zalewie literatury fantastycznej na ten temat

Nasz największy jasnowidz i jeden z najwybitniejszych na świecie - do tego głęboko wierzący i eksperymentujący z Piłsudskim i cała przedwojenną elytą!;
Stefan Osowiecki - Świat mojego ducha i wizje przyszłości
jeśli ktoś jeszcze nie będzie dowierzał w takie rzeczy po przeczytaniu tamtej to polecam bardziej naukowe podejście człowieka który całe swoje życie poświęcił badaniu naukowemu - postrzegania pozazmysłowego, telepatii i energii psi

prof. Milan Ryzl - parapsychologia ( cała seria)

"Wśród klasycznych nauk parapsychologia jest dziedziną wiedzy znajdującą się na początku swojej drogi. Zajmuje się tymi zdolnościami i niezmiernymi siłami psychiki, które nie dadzą się wytłumaczyć na podstawie znanych dzisiaj praw fizyki. Przedmiotem jej badań jest pozazmysłowa percepcja (pp), to znaczy odbiór informacji przekraczających granicę czasu i przestrzeni bez współudziału któregokolwiek z pięciu zmysłów (telepatia i jasnowidzenie)."

A od siebie dodam , że facet wie o czym pisze i z tysiąca doświadczeń naukowych jakie dokonał zaczyna mu sie wyłaniać obraz "nieznanego"
a dla zachęty niektóre wnioski:
"
- przeszłość ,teraźniejszość i przyszłość istnieją (!) już i są uwarunkowane/zdeterminowane
- nie ma światów równoległych
- przyszłości (ponieważ już istnieje) nie można praktycznie zmienić
- ....

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Cytat 
kazema
 lipiec 17 2007 14:48   
Forum

Ja polecam ksiazke Harolda Kushnera 'Dlaczego wlasnie ja? Kiedy zle rzeczy zdarzaja sie dobrym ludziom'.

Jak sam autor mowi:'Napisałem ją dla tych wszystkich, którzy chcą zachować wiarę, ale ich gniew na Boga wiarę tę podważa i nie pozwala im na znalezienie pociechy w religii".
Ksiazke polecam tym wszystkim,ktorzy nie potrafia przyjac z pokora, tego co ich spotkalo. (Wspolczesny czlowiek to jednak nie Hiob, choc nie wykluczam istnienia takich osob)

Czyta sie ja latwo, pozwala na uswiadomienie sobie, ze nie jestesmy osamotnieni w cierpieniu.

2. pozycja to 'Potega podswiadomosci' J. Murphy- rowniez ukierunkowana na Boga. Pomaga wykorzystac nasza podswiadomosc w samoleczeniu.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
kazema
 lipiec 17 2007 14:56   
Forum

przyszłości (ponieważ już istnieje) nie można praktycznie zmienić

O! to chyba musze ja przeczytac. Bo ja jednak zaczelam sie zastanawiac czy mozna minac sie z przeznaczeniem.

===

'Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku,nieustannie musisz korygować kurs' ('Plan lotu')

Profil   Email 
 Cytat 
kobieta
 lipiec 17 2007 18:03   
Forum

Jestem właśnie po lekturze "Rozważania o wierze" ks. Tadeusza Dajczera. Szczerze polecam. Czytałam w realu, a tu patrzę jest strona w necie:

"Światowy bestseller; książka przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Niekonwencjonalne spojrzenie na wiarę w rzetelnym ujęciu teologii życia wewnętrznego. Autor - założyciel i główny animator Ruchu Rodzin Nazaretańskich - dzieli się trzydziestoletnim doświadczeniem kierownictwa duchowego, nawołuje do zawierzenia Bogu zgodnie z ewangelicznym wezwaniem: "Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego" (Mt 18, 3). Prosty i jasny język przyciąga i angażuje uwagę czytelnika, rozbudza pragnienie doświadczenia Boga, zaprasza do wkroczenia na drogę świętości."

here

===

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 październik 08 2007 09:26   
Forum

Polecam książki o aniołach:
Jeanne Ruland "Wielka księga aniołów" Wydawnictwo KOS, (imiona, historie i rytuały)
France Anatol (laureat nagrody Nobla w 1921 r.) "Bunt aniołów" w której zrewoltowani przeciw wszechwładzy Boga aniołowie zstępują na ziemię i planują wielką wojnę. Historia ta dała autorowi możliwość do filozoficznych rozważań nad ludzką i boską ułomnością oraz nad schematem rzeczy boskich, wytworzonym przez sztukę.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 08 2007 09:46   
Forum

To ja ze swej strony polecam:
Mitologia Słowian - Aleksander Gieysztor
Kultura ludowa Słowian, t.I- II, vol. 3 - Moszyński Kazimierz
Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian - Strzelczyk Jerzy
Dawni Słowianie. Wiara i kult. - S. Urbanczyk
Niesamowita Słowiańszczyzna - Maria Janion

a generalnie wiecej tutaj...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Reguly
 październik 08 2007 09:58   
Forum

Quote by kasandra_K80: Polecam książki o aniołach:
Jeanne Ruland "Wielka księga aniołów" Wydawnictwo KOS, (imiona, historie i rytuały)
France Anatol (laureat nagrody Nobla w 1921 r.) "Bunt aniołów" w której zrewoltowani przeciw wszechwładzy Boga aniołowie zstępują na ziemię i planują wielką wojnę. Historia ta dała autorowi możliwość do filozoficznych rozważań nad ludzką i boską ułomnością oraz nad schematem rzeczy boskich, wytworzonym przez sztukę.

Taki film byl... "Armia Boga"...

A w odpowiedzi:
* L. Pełka "Polska demonologia ludowa"
* Wielka Księga Demonów Polskich. Leksykon i antologia demonologii ludowej - Barbara Podgórska, Adam Podgórski

i przy okazji jeszcze:
* Mitologia chrześcijańska - Philippe Walter
* red. naukowa Zbigniew Drozdowicz i Zbigniew Stachowski - Ilustrowana encyklopedia religii świata.
* Jonathan a Riley-Smith - HISTORIA KRUCJAT
* Amin Maalouf - Wyprawy krzyżowe w oczach Arabów

===

Cytat 
Reguly
 październik 08 2007 14:36   
Forum

Quote by BLyy: Mam do Ciebie jedną prośbę i kilka pytań przyjacielu

Wiem że znasz bardzo dobrze mitologie słowian.Poleciłbyś mi dobrą książke o mitologii słowian?taką w której opisują TYLKO mity i opis stworzeń dobrych ,jak i złych?Nie opisywać jak ludzie ich czcili itp,tylko mity i opis stworzeń.

Wylacznie z samymi mitami to bedzie raczej krucho ale generalnie polecilbym ci BARANOWSKI Bohdan W kręgu upiorów i wilkołaków. Moze tez PEŁKA Leonard J. Polska demonologia ludowa Niestety obie te pozycje dostepne raczej w antykwariatach. Cos bardziej wspolczesnie wydanego i dostepnego, ale i zarazem bez jakichs glebszych analiz metodologicznych (choc zebranych materialow jest naprawde wiele), leksykon Barbary i Adama Podgórskich Encyklopedia Demonów lub nowesze i troche poszerzone wydanie Wielka Księga Demonów Polskich. W ostatecznosci tez Tadeusz Linkner Słowiańskie Bogi i Demony.
No chyba, ze interesuje cie jeszcze beletrystyka - w takim razie (przez wielu krytykowany) Czesław Białczyński i jego Mitologia słowiańska (tom 1) Księga Tura oraz Stworze i zdusze czyli starosłowiańskie boginki i demony.

PS. Radze sie tez zainteresowac majaca sie niebawem ukazac (23/10/2007) publikacja Mitologia Slowian z serii Rzeczpospolitej Mitologie Swiata (wiecej o serii tutaj).

Przygotowuje sie do matury, i mam temat "Motyw buntu w literaturze i innych dziedzinach sztuki. Omów temat na wybranych przykładach".Zamiast zwykłych ksiażek, wole sie opierać na mitologiach bo akurat sie nimi interesuje.Znasz moze jakieś motywu buntu w obojętnie jakiej mitologii?Jeśli tak,moge prosić?przyda mi sie do matury.

No chyba szablonowym bylby tu bunt Prometeusza (mitologii greckiej) wykradajacego ogien... poniekad analogicznie potraktowac mozan by Lokiego (z mitologii nordyckiej), ktory potrafil zalezc za skore. Generalnie w politeizmach (do tego opfitujacych w herosow) znajdziesz wiele roznorakich bontow - zopacz np. opisy na Wiki - np. bunty ludzi wobec wytyczonego im przez bogow losowi.

I czy opis dwoch buntów w niebie,jeden w piekle jest dobrym tematem na motyw buntu do matury?oczywiście podajac wszystkie źródła,nie tylko Biblię.

Przypuszczam, ze bylby doskonalym choc naturalnie wszystko zalezy od przedstawienia tematu. Pamietaj jednak ze nie w kazdej religi/wierzeniach wystepowal tak wyrazny (o ile w ogole) dualizm (np. w mitologi slowianskiej, pomijajac pozniejsze nalecialosci z chrzescijanstwa).

I niewiem czy to dobry wątek do matury,ale chciałbym spytać czy z mitologii nordyckiej dobrym pomysłem byloby przedstawienie zabicie Olbrzyma Ymira przez Odyna i jego braci?Z racji tego że wcześniej jak pamietam żyli w zgodzie, a później po zabiciu Ymira stworzyli świat którym sami ludzcy bogowie władali?

JW. choc sadze, ze to raczej legenda kosmogoniczna.

===

Cytat 
Bartosz
 październik 08 2007 20:17   
Forum

PS. Radze sie tez zainteresowac majaca sie niebawem ukazac (23/10/2007) publikacja Mitologia Slowian z serii Rzeczpospolitej Mitologie Swiata (wiecej o serii tutaj).

To mnie najbardziej zainteresowało hmm, dobrze przedstawiali mitologie jakie już wydali? wiec warto tym sie zainteresować?

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Bartosz
 październik 08 2007 22:55   
Forum

Mitologia Słowian - Gieysztor Aleksander

czy to jest to czego szukam?czy jest warte przeczytania?A ta Rzeczpospolita dobre ksiazki wydaje?oglądałeś jakas którą wydali?czekać?czy brać za inną?czy moze tą co podałem?niewiem,pytam co jest lepsze

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Reguly
 październik 09 2007 08:36   
Forum

Quote by BLyy:

To mnie najbardziej zainteresowało hmm, dobrze przedstawiali mitologie jakie już wydali? wiec warto tym sie zainteresować?

Quote by BLyy: Mitologia Słowian - Gieysztor Aleksander

czy to jest to czego szukam?czy jest warte przeczytania?A ta Rzeczpospolita dobre ksiazki wydaje?oglądałeś jakas którą wydali?czekać?czy brać za inną?czy moze tą co podałem?niewiem,pytam co jest lepsze

W reku mialem jedynie wypuszczona 02/10/2007 mitologie Hindusow... Twarda okladka, ladny papier, kolorowe ilustracje (co prawda czcionka jakas taka nie bardzo ale ja generalnie pod tym wzgledem jestem marudny)... Co do tresci - to trudno mi na dzien dzisiejszy cokolwiek szerzej powiedziec, bo jeszcze nie przeczytalem, ale za 20 zl mozna sobie chyba pozwolic. Wiesz genralnie to zawsze bedzie tzw. seria gazetowa... Na kolana z pewnoscia nie powali (choc kto wie - moze slowianska potratuja szerzej i b. szczegolowo) ale na poczatek powinna w zupelnosci wystarczyc a i na polce prezentuje sie calkiem niezle

Mitologia Slowian A. Gieysztora to wg wiekszosci rodzimowiercow pozycja podstawowa, wrecz obowiazkowa Mimo, ze napisana jakis czas temu, jak dotad trudno znalezc cos lepszego (nie wiem tylko czy akurat nada sie do twoich celow). Swojego czasu wydana w niezapomnianej serii malych czarnych ksiazeczek o mitologii swiata (na Allegro lub w antykwariatach do dostania za doslownie kilkanascie zlotych). Ostatnio jednak doczekala sie wznowienia (z drobnym rozszerzeniem) w Wydawnictwie Uniwersytetu Warszawskiego i kosztuje niecale 30 zl. Generalnie natomiast nie robmy juz tu wiecej oftopa - caly watek poswiecony publikacjom na temat wierzen Slowian masz w tym watku pod linkiem w mojej wypowiedzi z pon 08 paź 2007 09:46:48 ...

===

Cytat 
skans
 październik 10 2007 13:00   
Forum

Ali Ibn Abi Talib - Aforyzmy - w tlumaczeniu Janusza Daneckiego. Od tlumacza: "Mamy wiec do czynienia nie tyle z oryginalnymi wypowiedziami szwagra i brata stryjecznego Proroka oraz wybitnego meza stanu z poczatku islamu, co z ich pozniejszym przekazem ubarwionym klasyczna muzulmanska ideologia moralna uksztaltowana w wiekach IX i X, kiedy to powstaly i sformowaly sie idee adabu, czyli zasad ksztalcenia i wychowywania prawdziwego muzulmanina". Ten maly zbiorek aforyzmow otwiera oczy na zycie dzisiejszego muzulmanina. Polecam.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
skans
 październik 12 2007 14:19   
Forum

"Twoja wolnosc" - Henri Boulad SJ ur. w Aleksandrii, studiowal teologie w Libanie, filozofie we francji i psychologie w USA. Pracuje jako duszpasterz w Egipcie oraz w krajach Bliskiego Wschodu.
Henri Boulad proponuje szesc krokow, ktore moga nas przyblizyc do zrozumienia tego, co Ewangelia nazywa "zbawieniem", a co laczy sie najscislej ze sprawa ludzkiej wolnosci.
Tlem wszystkich zamieszczonych tu wykladow jest dostrzegalny powszechnie lek dzisiejszego czlowieka przed jednoznacznym wyborem, przed zwiazaniem sie z drugim czlowiekiem i zaangazowaniem.

===

skans

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 22 2007 14:21   
Forum

Radze sie tez zainteresowac majaca sie niebawem ukazac (23/10/2007) publikacja Mitologia Slowian z serii Rzeczpospolitej Mitologie Swiata (wiecej o serii tutaj).

Przypomne tylko, ze to juz jutro...

===

Cytat 
kasandra_K80
 październik 23 2007 08:01   
Forum

Quote by reguly:
Radze sie tez zainteresowac majaca sie niebawem ukazac (23/10/2007) publikacja Mitologia Slowian z serii Rzeczpospolitej Mitologie Swiata (wiecej o serii tutaj).

Przypomne tylko, ze to juz jutro...

Dzięki za przypomnienie.
Polecam też te książki z tej serii które juz się ukazały czyli: Egipcjan, Celtów, Aborygenów, Rzymian, Azteków, a także następne które się ukażą.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 październik 23 2007 10:28   
Forum

Reguly czy w mitologii słowian można zaczerpnąć jakiś motyw buntu na mature?jak nie ma to będę musiał tą mitologie odłożyć na później i inne przeczytać?

Kasandro ciekawi mnie jeszcze mitologia egipcjan i celtów.Czy mimo że już były okazane jakiś czas temu, zastam je jeszcze w sprzedaży?

===

Cytat 
kasandra_K80
 październik 23 2007 11:35   
Forum

Kasandro ciekawi mnie jeszcze mitologia egipcjan i celtów.Czy mimo że już były okazane jakiś czas temu, zastam je jeszcze w sprzedaży?

Albo w zwrotach w hurtowni, albo pisząc do redakcji Rzeczpospolitej.
Jedna książka kosztuje prawie 30 zł. więc jest szansa, że zwroty są.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 październik 23 2007 13:37   
Forum

Quote by kasandra_K80:Jedna książka kosztuje prawie 30 zł. więc jest szansa, że zwroty są.

NIe 30 tylko 20... (w komplecie zamawianym u Rzeczpospolitej wychodzi chyba po 15)

===

Cytat 
kasandra_K80
 październik 23 2007 13:45   
Forum

Quote by reguly:
Quote by kasandra_K80:Jedna książka kosztuje prawie 30 zł. więc jest szansa, że zwroty są.

NIe 30 tylko 20... (w komplecie zamawianym u Rzeczpospolitej wychodzi chyba po 15)

Możliwe.
Kupuję jeszcze inne pozycje, w tym serie filmową sf, więc co do ceny mogę sie mylić.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 październik 25 2007 14:09   
Forum

Marcel Neusch (teolog) "U źródeł współczesnego ateizmu" :p

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 listopad 29 2007 22:50   
Forum

Kilka nowosci:

* O Bogach i ludziach Algirdas Greimas - Algirdas Greimas jest badaczem religii, literatury oraz semiotykiem, pracującym we Francji, a przy tym autorem prac tłumaczonych na język polski. Jego O bogach i ludziach przedstawia finezyjną próbę rekonstrukcji mitologii litewskiej przy pomocy metody strukturalistycznej w wersji wypracowanej przez Claude'a Levi-Straussa. Cztery eseje składające się na książkę odtwarzają z krótkich, fragmentarycznych materiałów folklorystycznych oraz równie ułomnych źródeł historycznych świat nadprzyrodzony, w który wierzyli starożytni Bałtowie, relacje łączące go z ludźmi, by ostatecznie ukazać całościowy system myślowy tkwiący u jego podstaw.

* Mitologie Świata (praca zbiorowa) Wydawnictwo: Parragon , 2007 - Mitologie świata to intrygujący zbiór mitów i wierzeń z całego świata. Prezentuje informacje o religiach, wierzeniach oraz wpływach najbardziej fascynujących kultur i cywilizacji w dziejach ludzkich.
Pomimo syntetycznego i pobieżnego potraktowania poszczególnych mitologii (prawdopodobnie ze względu na objętość publikacji - co jednak dla wielu może być właśnie zaletą, np. b. ciekawe mapki występowania) oraz pewnych braków w wiedzy zachodnich autorów odnośnie mitologii słowiańskiej (plus jednak za samo wyszczególnienie), pozycja bardzo ładnie wydana i za tą cenę niewątpliwie warta rozważenia. W zadnym razie nie mylic z Mitologie Świata Neila Philipa Wydawnictwo: Muza , Sierpień 2007, kotra nie siega tej pierwszej do piet.

===

Cytat 
kazema
 listopad 29 2007 23:27   
Forum

"Faustyna - duchowa droga swietej", A. Ryszka
Ksiazka ta przybliza nam biografie sw. Faustyny Kowalskiej.

"Prawdy, ktore moga odmienic twoje zycie" J. Murphy (Pokusialam sie na te ksiazke, po przeczytaniu jego poprzedniej ksiazki "Potega podswiadomosci"). Potwierdzone jest w niej teza, ze tak na prawde wszystko zalezy od nas samych, od naszej pracy nad naszymi myslami.
Daje wskazowki jak osiagnac szczescie i sukces na wszystkich plaszcyznach naszego zycia. A wskazowka jest nastepujaca: miej Boga za przyjaciela!

"Upadek",Albert Camus - jestem w trakcie czytania

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 30 2007 00:05   
Forum

"Prawdy, ktore moga odmienic twoje zycie" J. Murphy

Przeczytałaś i ... krótką recenzje dla zainteresowanych (i czy warto przeczytać) - plisss

Ja sie nie podziele moimi ostatnimi lekturami bo nie chrześcijańskie mocno...., ale ciekawe bardzoooo

===

Cytat 
Gocek
 grudzień 05 2007 09:47   
Forum

Może ktoś ma ochotę na Ericha Fromma?
"Ucieczka od wolności" oraz "Niech się stanie człowiek" bardzo ciekawe i pouczające pozycje.

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 grudzień 06 2007 22:09   
Forum

Znalazłem ostatnio coś bardzo ciekawego. Być może niektórzy to czytali, jednak muszę wkleić linka Referat dotyczy modelu Trynitarnego Boga. Trzeba bardzo uważnie czytać

http://www.staff.amu.edu.pl/~zbigonys/model_boga.html

Polecam

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 luty 09 2008 20:54   
Forum

Oj coś czytelnictwo spadło....
A ja własnie skończyłem wartościową pozycję więc się dziele:
Nnne Bancroft, Współcześni Mistycy i Mędrcy, pusty obłok W-wa 93.

19 Ważnych Osobowości XX wieku i ich poglądy, odrycia, przemyślenia - podane w syntetycznej formie.

Chrześcijanie poszukujący :Huxley, Watts, Merton, Chardin,
Krishnamurti
Hinduscy avatarowie i mędrcy:
Meher Baba, Maharaj Ji, Maharirishi, Maharirishi Mahesh Jogi
a do tego Buddyści, mistyk Żydowski, Ezoterycy i Okultyści, Mistrzowie Sufizmu, Douglas Harding, Szaman Don Juan - Castanedy i na koniec Matka Teresa z Kalkuty

Przyznacie że zawrotu głowy można dostać

Wszystko pięknie i jasno podane, porównania koncepcji, nawiązania, punkty wspólne i próba syntezy stanu naszej wiedzy Duchowej na koniec wieku. To ich "odkrycia" nadały ton i wyznaczyły kierunki - warto je poznać.

Dla Poszukiwaczy i "mistyków" - lektura obowiązkowa

===

Cytat 
Apologeta
 luty 11 2008 13:03   
Forum

Książki Kosidowskigo o treści biblijnej są pełne przedawnionych hipotez oraz bezzasadnych zarzutów. Jako alternatywę dla tych poglądów polecam "Sekrety Biblii" ze strony www.betezda.pl

===

Nie ma niczego bardziej rozumnego niż wiara w Boga, ani bardziej nierozumnego niż ślepa wiara w rozum.

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 luty 11 2008 13:22   
Forum

Ostatnio czytałem i polecam:
"Tęczowy elementarz" Robert Biedroń
"Homofobia po polsku" Praca zbiorowa

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,77 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty