Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kultura i Media Nowy wątek Odpowiedz
 To( czytam) warto przeczytać bo.
 |  Wersja do druku
Łukasz
 luty 13 2008 18:57   
Forum

Status: offline

Rene Laurentin "Maryja Matka Odkupiciela"

Krótki fragment:

Ta książka skoncentrowana w sposób możliwie najbardziej bezpośredni na Maryi w jej istotnym związku z Chrystusem, nie zapomina o wielości perspektyw jakie następowały po sobie w ciągu wieków. Maryja bowiem przewyższa nas i stąd każda epoka odkrywała Ją po swojemu przez swoją wrażliwość, ale i nie bez deformacji. Odsuniemy tu na bok efemeryczne partykularyzmy, aby zagonionym ludziom naszego świata umożliwić jak najbardziej bezpośrednie poznanie Matki Chrystusa

Na prawde polecam!

Ps. Pozycje przypomniał mi temat maxurda "V dogmat maryjny", co zmotywowało mnie do podzielenia się nią.

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 marzec 17 2008 19:45   
Forum

ROGOLL Rüdiger : Aby być sobą : wprowadzenie do analizy transakcyjnej. - Warszawa : Państ.Wydaw.Nauk., 1989. - (Logos) ...

Trochę psychologi transakcyjnej - dla mnie rewelacyjna gałąź psychologii współczesnej - nikt tak prosto i tak celnie, i tak prz4ekonywująco nie wytłumaczył mi
instrukcji obsługi człowieka

Koncepcja osobowości (składniki Ja):
Rodzic - Dorosły - Dziecko

Stan Ja w analizie transakcyjnej to spójny zbiór uczuć i doświadczeń bezpośrednio powiązanych z odpowiadającym im spójnym zbiorem zachowań.

Każda osoba przejawia trzy stany Ja, będące źródłem indywidualnych i zróżnicowanych zachowań: stan Ja Rodzic, stan Ja Dorosły i stan Ja Dziecko. Jako pierwszy rozwija się stan Dziecka, jako ostatni stan Dorosłego - kiedy dziecko usiłuje zrozumieć świat i odkrywa środki nacisku na innych.

Jeśli chcesz wiedzieć/zrozumieć czemu się kłócisz z partnerem/partnerką to, to jest książka dla ciebie!
polecam i pozdrawiam

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Piotr
 marzec 19 2008 09:14   
Forum

Coś z beletrystyki: "Siewca Wiatru" Maja Lidia Kossakowska.

Alternatywne widzenie aniołów, ich życia, potrzeb i obsesji. Podstawą są dotychczasowe badania angelologów, ale oczywiście luźno potraktowane.

Kilka razy byłem pod wrażeniem pomysłów pani Mai na związanie wątków i rozwinięcie akcji. Moim zdaniem - warto przeczytać.

===

Mt6:7-8 [..]Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich!

Cytat 
kasandra_K80
 maj 07 2008 14:48   
Forum

Coś do poczytania.

"Niebiańska Przepowiednia " James Redfield
W Peru odnaleziono starożytny manuskrypt. Zawiera on dziewięć wtajemniczeń, które ludzkość ma osiągnąć, wchodząc w erę nowej, duchowej świadomości.
W tej fascynującej powieści James Redfield przedstawia porywającą wizję nowego, duchowego pojmowania świata, która już wyłania się w naszej kulturze. Natychmiast rozpoznasz prawdę pierwszego wtajemniczenia: w życiu każdego z nas pojawiają się tajemnicze zbiegi okoliczności, nagłe, niewytłumaczalne zdarzenia, które - prawidłowo zinterpretowane - mogą wskazać właściwą drogę.

Przeżyj tę przygodę i pozwól się poprowadzić na poszukiwanie pozostałych wtajemniczeń. Każde z nich odnajdzie się we właściwym czasie i każde wyjaśni, w jaki sposób połączenie ze światem duchowym przemienia ludzkie życie.
Niebiańska przepowiednia, którą czyta się jak powieść przygodową, ma równocześnie głębię duchowej przypowieści. Zabierze cię w podróż, która rozjaśni twą duszę i da ci wgląd w wizję i doświadczenia, które już zmieniają świat"

Kontynuacja tej powiesci jest: "Dziesiąte wtajemniczenie " oraz "Tajemnica Shambhali".

Dostępna jest też już czwarta część tej książki: Niebiańska Przepowiednia - praktyczny przewodnik - wydawnictwo ZYSK I S-KA
Jest to książka do prac grupowych, ale także indywidualnych. Zawiera zbiór ćwiczeń.

Niewielkie wprowadzenie do wspomianej książki jest na forum:
http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=162821
Film Niebiańska Przepowiednia

Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 maj 18 2008 20:31   
Forum

Książka z cyklu Misterium Chrystusa: "Wypełniają się Pisma" Ks. Bronisław Mokrzycki.

Są to rozważania biblijno liturgiczne. Polecam szczególnie ludziom niezbyt przychylnie nastawionym do Kościoła Rzymsko Katolickiego.

===

"Jestem Twym najlichszym sługą, nędznym robakiem, daleko nędzniejszym i godnym pogardy, niż to pojmuję i umiem wyrazic"

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 sierpień 13 2008 15:31   
Forum

Jezus więcej niż cieśla
Josh McDowell

rzadko się trafia dobra i często polecana książka (ostatnio Rafi chyba) dostępna w necie więc jak znalazłem i zacząłem czytać to pomyślałem o bliźnich (czego i wam życzę) :

SPIS TREŚCI

1. Co wyróżnia Jezusa?

2. Bóg, oszust czy szaleniec?

3. Co na to nauka?

4. Czy źródła biblijne są wiarygodne?

5. Kto oddałby życie za kłamstwo?

6. Na co komu martwy Mesjasz?

7. Słyszeliście, co przytrafiło się Szawłowi?

8. O zmartwychwstaniu

9. Niech ujawni się prawdziwy Mesjasz

10. Czy jest jakaś inna droga?

11. On odmienił moje życie

here

===

Cytat 
Agu
 październik 14 2008 09:30   
Forum

Polecam "Wściekłego psa" Wojciecha Tochmana i w ogóle reportaże tegoż autora. Znakomite. Rzadko zdarza się reporte, który szanuje ciszę. A Tochman nawet "woli, gdy jest cicho".

===

Agu

Cytat 
Rafi F
 październik 14 2008 10:13   
Forum Moderator
Moderator

Polecam inną książkę MsDowella dostępną w necie.
Tym razem to Sprawa zmartwychwstania w formacie pdf.
McDowell ukazuje w niej zwarty prawno-historyczny dowód na zmartwychwstanie Jezusa.

Dla zwolenników czytania z przeglądarki dostępna jest także wersja HTML

Niedługo będzie też wznowienie przez wydawnictwo Vocatio.
Dostępne bywa jeszcze wydanie z 1996 roku.

Gorąco polecam wszystkim wątpiącym, niewątpiącym, wierzącym, czy niewierzącym.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Dezerter
 październik 22 2008 21:35   
Forum

Ja za Rafamela i z jego rekomendacją bo pozycja mnie zaciekawiła i nie chcę aby zaginęła w odmęcie postów:
"

W każdym razie o niezwykle oryginalnej teologii pierwszych chrześcijan pochodzenia żydowskiego, jak również o samej gnozie żydowskiej, apokaliptyce, wątkach ezoteryki i mistyki żydowskiej w chrześcijaństwie, o sposobach postrzegania Jezusa jako Mesjasza i wcielenie Archanioła - kto jest zainteresowany ten może o tym wszystkim można poczytać np. w świetnej monografii kard. Jeana Danielou pt. "Teologia judeochrześcijańska", WAM Kraków 2002. Sporo ciekawostek można się z niej dowiedzieć, a czasem nawet mocno zdziwić. Wink Moim zdaniem lektura obowiązkowa.

Pozdrawiam. Raf

===

Cytat 
Reguly
 październik 23 2008 10:43   
Forum

Rodzimowiercze czasopismo - Gniazdo

Wierzenia i szeroko rozumiana etniczna kultura Słowian.

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Cytat 
Raf
 październik 23 2008 11:45   
Forum

Dzięki Dezerter za wklejenie tej bardzo cennej pozycji Jeana Danielou ("Teologia judeochrześcijańska" - nota bene łatwa do kupienia w wersji elektronicznej). Pozwolę sobie uzupełnić to o dodatkową listę pozycji dla osób zainteresowanych głębiej tematyką wczesnego chrześcijaństwa i jego relacji z różnymi doktrynami i prądami religijno - filozoficznymi, a także postacią samego Jezusa:

1. ks. Franciszek Szulc, "Struktura teologii judeochrześcijańskiej", wyd. WAM Kraków
2. Etienne Trocme, "Pierwsze kroki chrześcijaństwa", wyd. WAM Kraków
3. Joachim Gnilka, "Jezus z Nazaretu. Orędzie i dzieje", wyd. M Kraków
4. Joachim Gnilka, "Teologia Nowego Testamentu", wyd. M Kraków
5. Joachim Gnilka, "Pierwsi chrześcijanie. Źródła i początki Kościoła", wyd. M Kraków
6. Kurt Rudolph, "Gnoza", wyd. Nomos Kraków
7. Rafał M. Leszczyński, "Starożytna koncepcja logosu i jej wpływ na myśl wczesnego chrześcijaństwa", wyd. Semper Katowice
8. Klemens Aleksandryjski, "Wypisy z Teodota" (z interesującym wstępem i komentarzem P. Siejkowskiego), wyd. WAM Kraków
9. Henry Chadwick, "Kościół w epoce wczesnego chrześcijaństwa", wyd. PIW W-wa
10. Henryk Pietras, "Początki teologii Kościoła", wyd. WAM Kraków.

Powyższe pozycje są rzetelnymi pracami chrześcijańskich teologów, historyków i religioznawców. Jeśli chodzi o godne uwagi książki podejmujące tę tematykę z punktu widzenia innego niż chrześcijański, to polecam zwłaszcza:

1. Andrew Welburn, "Początki chrześcijaństwa. Esseńskie misterium, gnostyckie objawienie, chrześcijańska wizja", wyd. Spectrum W-wa
2. Jacek Sieradzan, "Jezus Magus", wyd. Nomos Kraków
3. Geza Vermes, "Jezus Żyd. Ewangelia w oczach historyka". wyd. Znak W-wa
4. David Flusser, "Chrześcijaństwo religią żydowską", wyd. Cyklady W-wa

1 i 2 pozycje podejmuje wątek relacji chrześcijaństwa i ezoteryzmu we wczesnym stadium rozwoju, 3 i 4 to przedstawienie sprawy nauk Jezusa z punktu widzenia żydowskiego.

Reszta publikacji innym razem.

Pozdrawiam. Raf

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 październik 23 2008 19:52   
Forum Moderator
Moderator

C.S.Lewis

Nieodparte Racje

Zagadnienie postępu zmusza nas do zadania sobie, pytania, czy potrafimy, znaleźć jakikolwiek sposób, by podporządkować się światowemu systemowi paternalistycznej technokracji bez utraty całej osobistej prywatności i niezależności. Czy istnieje możliwość by zdobyć cały miód ofiarowany przez dobroczynne superpaństwo, unikając jednocześnie jego żądła? Nie dajmy się na to nabrać. Życie ma swój własny sposób, nazywanie swego domu własnym zamkiem, radość z owoców swojej pracy, kształcenie własnych dzieci zgodnie z sumieniem, możność oszczędzania, by mogły żyć w pomyślności po śmierci rodziców - oto życzenia głęboko zakorzenione w białym i cywilizowanym człowieku. Ich spełnienie jest tak samo niezbędne dla naszych cnót jak i dla naszego szczęścia. Ich całkowite udaremnienie może spowodować katastrofalne skutki, zarówno moralne jak i psychologiczne. Jaką mamy gwarancję, że panujący nad nami ludzie dotrzymają lub potrafią dotrzymać tajemnicy, która pierwotnie zainspirowała nas, aby im się zaprzedać? Nie dajmy się oszukać przez sformułowanie iż "człowiek bierze los w swoje ręce". Tak naprawdę może stać się tylko jedno: pewne osoby wezmą w swoje ręce los innych. Czyżbyśmy odkryli jakiś nieznany powód, dlaczego tym razem władza nie miałaby doprowadzić ludzi do zepsucia, tak jak to czyniła w przeszłości?

Jest to nie tyle książka co zbiór esejów o etyce i teologii. Zainteresowanym polecam.

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Raf
 listopad 08 2008 18:07   
Forum

Do listy, którą podałem powyżej, dodaję kolejne pozycje:

A. Henryk Pietras, "Eschatologia Kościoła Pierwszych Czterech Wieków", Wyd. WAM Kraków - dla zainteresowanych zróżnicowanymi poglądami wczesnych chrześcijan na powtórne przyjście Chrystusa.

B. Per Beskow, "Osobliwe opowieści o Jezusie", Wyd. WAM Kraków - bardzo ciekawy wykład szwedzkiego znawcy nowożytnych apokryfów. Wśród omawianych pozycji występuje m.in. gorąco dyskutowana na forum V Ewangelia. Autor obnaża liczne oszustwa propagatorów różnorodnych rewelacji.

C. Biblioteka Apokryfów "Wydawnictwa Purana" - wydano interesujące komentarze do ewangelii apokryficznych autorstwa Elaine Pagels ("Nauka Jezusa według tajemnej Ewangelii Tomasza" oraz "Ewangelie gnostyckie", jak również J.Y. Leloup ("Ewangelia Marii Magdaleny") - lektura dla tych, którzy nie zadowalają się wypocinami typu "Kod da Vinci", lecz są zainteresowani poważnym zgłębianiem problematyki relacji chrześcijaństwo-gnoza. Dodam, że komentarz Leloupa ukazuje nam Ewangelię Marii jako bliższą tradycyjnemu chrześcijaństwu niż się na pierwszy rzut oka wydaje - szczególnie omawia jej pokrewieństwo doktrynalno-ideowe z myślą pawłową.

D. Marek Starowieyski (red.), "Apokryfy Nowego Testamentu" w trzech tomach, wyd. WAM Kraków - komentarz chyba zbędny.

E. Hans Jonas, "Religia gnozy", wyd. Platan Kraków - dla tych, co chcą szczegółowo wdawać się w filozoficzną stronę myśli gnostyckiej. Nie polecam tym, którzy nie przebrnęli przez pracę Kurta Rudolpha.

F. Russel Shorto, "Ewangelia Prawda", wyd. Limbus Bydgoszcz - ciekawa, napisana nie w naukowym lecz dziennikarskim stylu książka, próbująca podsumować stan prac nad poszukiwaniem historycznego Jezusa. Autor szuka odpowiedzi na pytanie, czy w ogóle jest możliwe dociec prawdy w tej kwestii.

G. Hartmut Stegemann, "Esseńczycy z Qumran - Jan Chrzciciel i Jezus", wyd. Enigma Press Kraków - wyczerpująca monografia na temat kwestii możliwości przynależności ww. postaci do ruchu esseńskiego. Autor omawia podobieństwa, różnice, hipotezy. Bardzo dobra odtrutka na pseudonaukową literaturę popularną, bezkrytycznie przypisującą Jezusowi rzekomo oczywisty i bezdyskusyjny związek z essenizmem.

H. Walter Bauer, "Rechtgläubigkeit und Ketzerei im ältesten Christentum" (Ortodoksja i herezja we wczesnym chrześcijaństwie), Tybinga 1934 - błyskotliwe i ciągle jeszcze kontrowersyjne dzieło ewangelickiego biblisty i historyka, wyznaczające nowy szlak w badaniach nad początkami chrześcijaństwa. Lektura nie dla szkółek niedzielnych - tu przebija się twardy obraz zróżnicowanej rzeczywistości, kłótni, swarów, potyczek doktrynalnych oraz względności pojęcia ortodoksji i herezji u samych początków. Książka dostępna on-line po angielsku jako "Ortodoxy and Heresy in earliest christianity" wraz z cennymi apendyksami. Polemikę z nią stanowi napisano blisko 20 lat później praca Henry Turnera "The pattern of christian truth", do której Bauer nie zdążył się już odnieść z powodu śmierci.

Ufff... chyba na razie wystarczy.

Pozdrawiam. Raf

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 grudzień 04 2008 13:08   
Forum Moderator
Moderator

Przeniesione

Quote by paraklet: Zainspirowana propozycją Rafi'ego przeczytania książki "Kobiety w Biblii" postanowiłam stworzyć temat w którym możemy podzielić się opiniami na temat książek, które wywary na nas wrażenie i pomogły nam wiele zrozumieć.

Ja osobiście polecam Urzekającą oraz Dzikie serce tego samego autora, tylko poruszające ciut inne zagadnienia. Świetna lektura dla każdego kto ma jakiekolwiek pytania do Boga i wątpliwości co do swojej wiary.

Kolejną książką jest Kruszący kajdany o której już wspominałam.

Polecam też książki ks.Piotra Pawlukiewicza here
Które poruszają w sposób delikatny ale stanowczy różne ważne sprawy dla różnych osób.

Znam księdza osobiście i mogę potwierdzić, że tyle osób ile na jego mszy czy wykładach to w życiu nie widziałam, jest to człowiek z niesamowitym charyzmatem i mądrością życiową. Szczególnie dobrze go rozumieją zbuntowani nastolatkowie na tematy takie jak np. sex przedmałżeński

Polecam gorąco i czekam na wasze propozycje

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 grudzień 04 2008 13:48   
Forum Moderator
Moderator

dziękuję

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 grudzień 05 2008 00:07   
Forum

Zazdroszczę ci znajomości księdza Pawlukiewicza - jest to jeden z najwspanialszych współczesnych kaznodziei!, ale jemu sie należy osobny wątek - nie zaśmiecajmy tutaj. mam jego sporo wykładów na kompie, w święta się podzielę

===

Cytat 
kasandra_K80
 luty 19 2009 10:18   
Forum

Polecam książkę:

"OD KAPŁAŃSTWA DO ATEIZMU"
Autor: Zygmunt Pinkowski
Wydawnictwo: BRANTA

Zygmunt Pinkowski pisze w swojej książce: Starałem się pokazać przyczyny, które wymusiły tę decyzję.
Napisałem, że są nimi utrata wiary w Boga, w istnienie nieśmiertelnej duszy ludzkiej i zanik wiary w inne dogmaty, których nie da się pogodzić ze zdrowym rozsądkiem, a także całkowite zwątpienie w Boskie pochodzenie Kościoła katolickiego.
Patrz link: http://www.dobraksiazka.pl/index.php?id=2&ks=az_136578

Pytanie które w tej książce dominuje i które jest wciąż aktualne:
dlaczego osoby wierzące, a nawet kapłani tracą wiarę i stają się ateistami.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 luty 19 2009 14:46   
Forum Moderator
Moderator

a dlaczego ateiści i sataniści zostają gorliwymi wierzącymi???

Póki człowiek człowiekiem - zawsze tak będzie - życie nie lubi nudy Smile

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
kasandra_K80
 luty 25 2009 08:13   
Forum

Polecam książkę, moim zdaniem b.ciekawą.

Porzucone sutanny - ks. Piotr Dzedzej
wydawnictwo
Znak

Najtrudniejszy wybór!
Jest to zbiór ponad dwudziestu rozmów przeprowadzonych przez księdza, który pewnego dnia poczuł, że nie może zamykać oczu na losy ludzi odsądzanych przez jego własne środowisko od czci i wiary: byłych księży i zakonników.
Z trudem docierał do kolejnych mężczyzn, których życie niejednokrotnie okazywało się przedziwną drogą w poszukiwaniu własnego powołania.
Drogą krętą, czasem mroczną i rzadko kończącą się wyjściem na otwartą przestrzeń i nie zawsze prowadzącą do spełnienia.
Wywiady z nimi nie miały na celu zdobycia materiału do sensacyjnej książki, lecz zwrócenie uwagi na miejsce, jakie w społeczeństwie i Kościele zajmują ci, którzy porzucili kapłaństwo.
Te poruszające, czasem wręcz wstrząsające historie pokazują, że większość takich osób nie odnajduje się w życiu, nie odnosi sukcesu, z trudem wraca do życia w świeckim społeczeństwie.
Są jednak także przykłady krzepiące, będące dowodem na to, że także po odejściu z kapłaństwa życie w zgodzie z Bogiem, samym sobą, Kościołem i bezpośrednim otoczeniem jest możliwe.
Jednym z kluczowych wątków wracających nieuchronnie w każdej rozmowie jest kwestia celibatu.
Dlatego wywiady księdza Dzedzeja są także głosem w toczącej się w Kościele i społeczeństwie debacie o bezżenności duchownych.
Dzięki temu, że mężczyźni wypowiadają się w nich zupełnie szczerze (ośmiela ich anonimowy charakter wypowiedzi i rozmówca, który jest księdzem), jest to głos niezwykle ważny.
Ale nie jest on wcale aż tak jednoznaczny, jak można by się spodziewać: przeżywanie samotności, płciowości, pragnienia ojcostwa może być bowiem bardzo różne.
Książka wciąga, jej lektura zaś z pewnością pomoże czytelnikowi dokładnie zrewidować obiegowy pogląd na temat tego, czym jest zdrada powołania, a czym wierność wobec niego.
Albo przynajmniej zastanowić się nad losem tych, którzy dokonali w swym życiu wyboru zmieniającego dosłownie wszystko – i to dokonali go co najmniej dwukrotnie.

A oto jeden z komentarzy polecających tę książkę do czytania:

Kompletne rozbicie...
Co zrobić kiedy traci się wiarę (nie tylko tę religijną). Co zrobić kiedy odwraca się rodzina, środowisko zawodowe, przyjaciele i znajomi?
Co zrobić kiedy traci się źródło dochodu? Co zrobić kiedy gubi się sens życia? Co zrobić kiedy wszyscy i wszystko jest na NIE?
Co zrobić gdy wstręt do samego siebie narasta i przytłacza? Te pytania dotyczą praktycznie każdej omawianej w "Porzuconych sutannach" postaci.
W stopniu większym i mniejszym.
Książka powala szczerością - jest dobrze napisana i dobrze zredagowana.
Ukazuje losy osób, którym wydawało się, że są kimś innym - które myślały, że wybór jest ostateczny i nieodwracalny - które okazały się mniej odporne psychicznie niż sądziły, które mało wiedziały na temat drogi, którą chcą pójść.
I bezład... na końcu kompletne rozbicie, które odbiera sens życia.
Niektórzy podniosą się i pójdą dalej - inni zatracą się zupełni, a jeszcze inni w ogóle znikną.
Polecam książkę, bo ukazuje ona także niektóre mechanizmy wśród duchowieństwa o których się mówi mało, albo w ogóle się nie mówi.
Mimo wszelkich patologii występujących praktycznie wszędzie.
Warto przeczytać dla własnej wiedzy i dla własnego poszerzenia argumentów - jeśli ktoś zapyta Cię o Kościół - będziesz wiedział co powiedzieć i od strony dobrej i od strony złej.

Do nabycia m.in. pod linkiem:
http://www.kdc.pl/produkt/10279/10/143471000/Porzucone-sutanny.html

Życzę miłej lektury.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Reguly
 marzec 16 2009 12:05   
Forum

Reinkarnacja - Z dziejów wierzeń przedchrześcijańskiej Europy
Bąbel Jerzy Tomasz
wyd. Eneteia
Oprawa: miękka
Data wprowadzenia: 03-10-08
ISBN: 978-83-61538-03-5
Stron: 320

Pierwsza książka z 3-tomowego cyklu "Z dziejów wierzeń przedchrześcijańskiej Europy". W świetle badań autora wiara w wędrówkę dusz nie jest zarezerwowana dla tradycji Orientu - jej ślady spotykamy u ludów dzisiejszej Europy, co świadczy o uniwersalności tych idei.
Jej źródłem są osobiste doświadczenia (doznania) psychiczne oraz przekonanie ludzi archaicznych o identyczności makro- i mikrokosmosu i utożsamienie cykliczności zjawisk przyrody z losem pośmiertnym człowieka. Autor w przystępny sposób przedstawia dane pochodzące z różnych religii, ukazując zarazem ich tło społeczno-kulturowe. Stawia tezę, że wiara w wędrówkę dusz istniała na terenie Europy nieprzerwanie od czasów prahistorycznych do dziś.
Kolejne tomy cyklu to: Inicjacje i Halucynogeny

http://www.gandalf.com.pl/b/reinkarnacja-B/

===

Cytat 
Reguly
 marzec 20 2009 13:52   
Forum

Historia brudu - Katherine Ashenburg

autor: Katherine Ashenburg
tytuł: Historia brudu
tytuł oryginału: The Dirt on Clean. An Unsanitized History
język oryginału: angielski
liczba stron: 264
miejsce wydania: Warszawa
rok wydania: 2009
oprawa: miękka
wymiary: 165 x 245 mm
wydawca: Bellona, Dom Wydawniczy
ISBN: 978-83-11-11461-6
Czystość w rozumieniu starożytnych Rzymian oznaczała dwugodzinną kąpiel w łaźni, skrobanie całego ciała specjalnym narzędziem, a na koniec – namaszczenie go oliwą. XVII-wieczny Francuz uznawał, że jest czysty, gdy własne (i cudze) „wyziewy cielesne” zneutralizował perfumami, bieliznę zmieniał raz na kilka miesięcy, zaś wszy gnieżdżące się w swej wspaniałej pudrowanej peruce zabijał na srebrnym kowadełku. Dzieje brudu – a także jego zwalczania – stanowią niezmiernie ciekawą i fascynującą część naszej kultury i obyczajów, i właśnie o nich opowiada ta książka, napisana przez znaną kanadyjską autorkę i publicystkę. Na przestrzeni epok zmieniały się poglądy na „brud”, co ściśle łączyło się z koncepcjami prywatności, zdrowia i choroby, śmierci, z poglądami na religię i seksualność, z koncepcjami dotyczącymi sensu życia.
(kopia szerzego arta dostepna tez tutaj)

===

Cytat 
Rafi F
 marzec 20 2009 14:46   
Forum Moderator
Moderator

Do przyjaciół sceptyków Józef Kajfosz

Autor książki, fizyk jądrowy, wyjaśnia, dlaczego nie może zgodzić się z tzw. światopoglądem „naukowym”, odrzucającym wszystko to, co niematerialne.

Lektura książki jest ekscytującą podróżą odkrywczą, gdyż zdaniem autora w chrześcijaństwie chodzi o osobiste spotkanie człowieka z żywym Bogiem, a zatem nawrócenie oznacza wejście do obiektywnie istniejącej rzeczywistości pozamaterialnej.

Jeśli jesteś sceptykiem, ateistą lub nawet nie do końca przekonanym chrześcijaninem, dla którego Bóg i wiara to pojęcia dalekie i niekonkretne, to książka ta jest dla ciebie. Ty także możesz odkryć zachwycającą duchową rzeczywistość. Bóg ma moc całkiem zmienić twoje życie, wzbogacić je i nadać mu nową treść, ukierunkowaną na wieczne, nieprzemijające wartości.

Więcej na temat ksiązki wraz z fragmentem w tym miejscu (format pdf)

===

Cytat 
Łukasz
 maj 20 2009 19:59   
Forum Moderator
Moderator

Patrick. J. Buchanan - Śmierć Zachodu
Jean Raspail - Obóz Świętych

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
Marianna
 maj 25 2009 02:24   
Forum

Zebyscie nie mysleli juz o jakiejs beznadziejnej ksiazce,
polecam:

H. de Lubac - "Katolicyzm".

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 czerwiec 23 2009 08:39   
Forum Moderator
Moderator

Aby nie przepisywać tu ofert księgarni wysyłkowych proponuje ograniczyć się do książek które się przeczytało, właśnie czyta lub bierze do reki.

W 2002 roku było drugie, nieosiągalne już dziś, wydanie książki "Porównanie wyznań".
Książka prezentowała doktrynę wyznań Rzymskokatolickiego, Prawosławnego, Ewangelicko-augsburskiego i Ewangelicko-reformowanego, a autorami byli duchowni i uczeni każdego z kościołów.

To unikalne przedsięwzięcie znalazło swojego godnego kontynuatora. W kwietniu tego roku została wydana pozycja "W drodze za Chrystusem". Opisane są w niej wyznania kościołów:
1. Kościół Chrześcijan Baptystów
2. Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański)
3. Kościół Ewangelicko-Metodystyczny
4. Kościół Ewangelicko-Reformowany
5. Kościół Polskokatolicki
6. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
7. Starokatolicki Kościół Mariawitów
8. Kościół Rzymskokatolicki.

===

Cytat 
Dezerter
 czerwiec 23 2009 15:00   
Forum

Quote by: Rafi+F

Aby nie przepisywać tu ofert księgarni wysyłkowych proponuje ograniczyć się do książek które się przeczytało, właśnie czyta lub bierze do reki.

Oczywiście!
Ale prośba - jakiś komentarz, zachęta, minirecenzja
bo Marianna i Kruk - wcale, nikogo nie zachęciliście swoimi ostatnimi postami do czytania! Frown

===

Cytat 
Dezerter
 lipiec 14 2009 22:40   
Forum

Baron Arkadiusz, ks., Pietras Henryk SJ
ACTA SYNODALIA OD 50 DO 381 ROKU TOM I. Synody i kolekcje praw

Wydawca: WAM
Ilość stron: 688 s.
Oprawa: twarda

Prezentowany tom otwiera serię, w której zostaną przedstawione chronologicznie teksty synodów Kościoła od jego początków oraz kolekcje praw, które kształtowały życie chrześcijan w poszczególnych okresach jego dziejów. Zawiera zachowane akta pierwszych synodów chrześcijańskich: greckich oraz łacińskich (galijskich, afrykańskich i hiszpańskich). Opracowane dokumenty synodalne są niezmiernie cennym źródłem historycznym i teologicznym. Przedstawiając formuły wiary i dyscyplinę kościelną pierwszych wieków, stanowią kopalnię wiedzy o różnego rodzaju zjawiskach, zwyczajach, praktykach i sporach teologicznych. Wskazują, jak w pierwszych czterech wiekach Kościół tworzył swe struktury, borykał się z prześladowaniami, uczył się żyć w nieprzyjaznym mu początkowo świecie. Na synodach tworzyły się podwaliny prawa kościelnego, które następnie wywarło wpływ na prawodawstwo soborowe, a przez nie na prawa narodów chrześcijańskiej Europy. Tom, poza polskim przekładem akt poszczególnych synodów, wprowadzeniami historycznymi i teologicznymi do tych synodów, wyjaśniającymi notami i niezbędnymi indeksami, zawiera teksty oryginalne tych akt.

Mam!
i czytam, gdy tylko znajdę chwilę dla siebie - bardzo ciekawa lektura - obowiązkowa dla wszystkich, którzy interesują się starożytnym chrześcijaństwem.
Najciekawsze fakty dla zachęty:
- Bosta 240 rok - potępienie biskupa za pogląd, że Syn Boży nie istniał realnie przed wcieleniem, nie jest więc prawdziwym Bogiem
- Arabia Petrea- 246- 250r. Orygenes przekonał tych co uważali , że dusza umiera po śmierci (Świadkowie, Ewangelicy D. 7) i zmartwychwstaje wraz z ciałem
- Kartagina 253. Cypran wraz z innymi 66 biskupami stwierdza (na podstawie Biblii ST i NT), że nie ma potrzeby czekać z chrztem niemowląt do ósmego dnia!!( obrzezanie), lecz można już od narodzin

Jest i o Trójcy o Eucharystii jako spożywaniu ciała i krwi Chrystusa i to wszystko na długo przed Soborem Nicejskim i rzekomym "ustanowieniu " przez Konstantyna

Księga droga, ale warta swej ceny - będę ją nie raz cytował w wielu wątkach

===

Cytat 
Łukasz
 lipiec 14 2009 23:00   
Forum Moderator
Moderator

Dzięki Dez. Z tego co podałeś napewno skorzystam jak bede mial pare groszy bez wiekszego przeznaczenia Big Grin

A teraz moje propozycje:

Stanisław Mackiewicz pseudonim "Cat" czyli "Kot". - "Myśl w obcęgach". Żeby się nie rozpisywać, dodam krótko że są to studia nad psychologią społeczeństwa sowietów, które ukazały światu jak wygląda idea państwa idealnego w praktyce. Książka jest godna polecenia gdyż sam autor "zwiedzał" bolszewicką i antyreligijną Rosję w 1931 roku, opisując z pozycji obserwatora życie w ZSRR.

Druga pozycja z tego samego klucza co powyższa ale o czasach dzisiejszych czyli: "Rodowód ideowy Unii Europejskiej" - Jerzy Chodorowski. W skrócie: Transformacja uniwersalizmów - to dla tych co w temacie Wink

Z Bogiem!

===

Cytat 
Rafi F
 wrzesień 14 2010 11:45   
Forum Moderator
Moderator

"TO CZYŃCIE NA MOJĄ PAMIĄTKĘ Eucharystia w perspektywie ekumenicznej"

Wydawnictwo Verbinum, Wydanie: I, Rok wydania: 2005, ISBN: 83-7192-261-2

Gorąco polecam tą książkę.

Zbiór artykułów, w których autorzy różnych Kościołów chrześcijańskich – rzymskokatolickiego, prawosławnego, luterańskiego, ewangelicko-reformowanego, anglikańskiego, metodystycznego – bezpośrednio bądź pośrednio stawiają dramatyczne pytanie: Czy Eucharystia łączy czy dzieli chrześcijan?
Chrześcijanie różnych Kościołów i Wspólnot chrześcijańskich są dziś przekonani, że sakrament „wcielenia” w Chrystusa, w Jego mękę i zmartwychwstanie, prowadzi nas do pełnego wyznawania wiary oraz do wspólnoty Eucharystii. Paradoksalnie ołtarz eucharystyczny nadal nie łączy wszystkich chrześcijan. Dziś jednak jedni od drugich uczymy się zgłębiania i pełniejszego przeżywania eucharystycznego daru Chrystusa. Pomagają nam w tym prowadzone w ostatnich dziesięcioleciach dialogi ekumeniczne na temat Eucharystii.
Nadzieję budzi wspólne przekonanie: „Dar Eucharystii, taki jakim go Chrystus pragnął, przekracza nasze podziały, nie obalając ich ani nie zasłaniając, ale już dziś dając nam zadatek i skuteczny znak jedności, o którą zawsze modli się do Ojca: »Aby byli jedno, aby świat uwierzył«”.

Książka zawiera 16 artykułów omawiających Wieczerzę z różnych perspektyw wyznań (kolejność alfabetyczna): anglikańskiego, luterańskiego, metodystycznego, prawosławnego, reformowanego i rzymskokatolickiego. Poruszane są tematy rozumienia Eucharystii, gościnności eucharystycznej, ekumenii, wspólnoty Stołu Pańskiego.

Niejako dodatkową przyprawą jest dokument "W trosce o ekumeniczny wymiar Kongresu Eucharystycznego i wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie. Uwagi Komisji Episkopatu ds.Ekumenizmu" z 1987 roku wraz z bardzo osobistym wprowadzeniem dr hab. prof. zw. Stanisława Celestyna Napiórkowskiego OFNConv.

===

Cytat 
Rafi F
 wrzesień 18 2010 09:24   
Forum Moderator
Moderator

Warto przeczytać ostatni numer miesięcznika katolickiego wydawanego przez dominikanów w Poznaniu "W drodze" Nr 9 (445) 2010

Kilka artykułów jest dostępnych online ze spisu treści. Oceńcie sami.

Polecam szczególnie artykuł Aleksandry Bałoniak Czy Bóg jest im potrzebny? będący refleksją na temat katechezy w szkołach (Po powrocie religii do szkół i zawieszeniu w klasach krzyży oczekiwano, że wszyscy się zmienią, że automatycznie skończą się problemy wychowawcze. Po dwudziestu latach zaczęto się zastanawiać, czy krzyż w ogóle powinien wisieć w szkolnych klasach.).

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,85 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty