Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kultura i Media Nowy wątek Odpowiedz
 Celibat- mówcie krótko, zwięźle i rzeczowo, nie powtarzajcie się.
 |  Wersja do druku
Joanna Gacka
 luty 04 2005 15:31   
Forum Admin
Admin

Status: offline

Quote by Molier:
A co do fragmentu:

Jak. 5:14
14. Choruje kto między wami? Niech przywoła starszych zboru i niech się modlą nad nim, namaściwszy go oliwą w imieniu Pańskim.
(BW)

Ktory tak wlasnie tlumaczy przekład protestancki, to jest tu mowa w orginale greckim o prezbiterach. Dodam tylko ze prezbiterzy w Kościele zawsze byli utożsamiani z kapłanami.

No cóż... sugeruję zapoznać się z artykułem katolickiego biblisty (Który przekład Biblii jest właściwy? ) w którym wyraźnie pisze on iż prezbiterów zaczęto nazywać kapłanami dopiero od IV wieku. I w ogóle nieco szerzej omawia podany powyżej przykład w kontekście błędów i nieścisłości w tłumaczeniach Biblii.

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Pablo
 luty 04 2005 15:56   
Forum

Ja juz przestaje sie wypowiadać w tje sprawie. Dodam tlyko że mister Molier nie przekonał mnie ani troche, za to Pan Izrael powiedział ciekawą rzecz, że Biblia pozwala biskupom by byli żonaci. Nikt temu nei zaprzeczył (pan Molier zaprzeczył tylko tmeu e biblji NAKAZUJE małzeństwo biskupowi).

Dla mnie temat zamknięty.

Pozdrawiam

===

Moje gg- 4312162. Potrafie udowodnić to co pisze, i pisze tylko to co umiem udowodnić.

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 luty 04 2005 17:32   
Forum

Quote by Izrael: [QUOTE="Molier"]Jak się interpretuje na własną rękę to często wychodzą bzdury. Panie Izrael - pomysl do jakiego doszedles wniosku - biskup musi byc zonaty zeby byc biskupem...eh... .

Nie, wcale tak nie myślałem. Biskup to, o ile się nie mylę, był zwierzchnikiem zboru. Nieważne, mam na myśli, że celibat w stosunku do tego słowa ma się nijak. Nie musisz do mnie mówić na "panie", starczy Izrael. :-)[/QUOTE]

Ok. Izrael. No wiec Izraelu (dziwne jakbym sie zwracal do calego narodu), mam Cię zacytowac: powiedziales ze Biblia nakazuje bikupom miec zony, juz zapomniales? To bylo twoje stwierdzenie.

Moze moje slowa "zazalenia i opinie" nie odnosz± sie do Ciebie - nie pomyslales o tym?

Całe szczęście, mimo wszystko wolałem być pewien.

Poza tym, Biblia nie mówi nigdzie o pastorach jako kapłanach, wręcz przeciwnie; bo jakby się to miało do zdania Pawła nt. zakonu?

A gdzie Biblia mowi o pastorach?

Pza tym, w przytoczonym fragmencie o królewskim kapłaństwie... cóż, pozostaje mi przyznać rację milce, z czego się cieszę.

A czy ja mowilem ze wierzacy sa wobec Boga nie rowni? Kosciol katolicki naucza zgodnie z Biblia iz kazdy wierzacy jest przez Chrzest wlaczony do Kosciola i staje sie kaplanem. Ale jest wyrazna roznica miedzy kaplanstwem powszechnym a sakramentalnym.

Pozdrawiam serdecznie.

Rowniez pozdrawiam.

Do Pablo15Wawiak:
1. misterem nie jestem
2. To co Biblia mowi o niektorych sprawach to kwestie tradycji. Kosciol katolicki zawsze tradycje moze zmienic.
3. Ciesze sie ze uzyskal Pan informacje Pana satysfakcjonujace.

Pozdrawiam.

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Pablo
 luty 04 2005 20:30   
Forum

Miałem nie pisac, ale zapomnialem o podziękowaniach.

Dziękuje Panu pani Molier za aktywny glos sprzeciwu, i wiele nauki dla mnei z tego.

Dziękuje Izraelowi i reszcie, za, w pewnym sensie, popieranie mnie gdyb nie Wy to nie stawiałbbym tak dlugo oporu Molierowi .

Niemniej, temat dla mniejest juz wyczerpany i nie roztrzygalny.

A nauka i tak gryzie sie z wiarą i to mocno

===

Moje gg- 4312162. Potrafie udowodnić to co pisze, i pisze tylko to co umiem udowodnić.

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 luty 04 2005 21:07   
Forum Admin
Admin

Quote by Pablo15Wawiak:
A nauka i tak gryzie sie z wiarą i to mocno

Dowód poproszę.

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 luty 04 2005 21:13   
Forum

Ja takze poprosze o dowod:p

===

L'État, c'est la grande fiction à travers laquelle tout le monde s’efforce de vivre aux dépens de tout le monde. -Frédéric Bastiat

Profil   Email 
 Cytat 
Pablo
 luty 05 2005 14:41   
Forum

Dówod jest prosty.

Dla nauki, nie istnieja rzeczy ktorych istnienia nie dowiedlismy w jakikolwiek sposób. Istnienia Boga nikt nie moze dowieść, a wiec dla nauki on nie istnieje.

Dalej, teoria Darwina o ewolucji. Przperaszma, czy Bóg weług was jest podobny do małpy? Bo skoro stworzył człowieka na swoje podobienstwo, a powszechnie jest uznawana teoria ewolucji... ni pwiiecie że Bóg tez ewolułował, bo niby jest doskonały, a jeżlei nei ewolułowal, a wiara w niego nie kluci sie z nauka, to musi wygladac jak małpa. Wniosek, nawet orangutany śa od nas bardziej podobne do wizerunku Boga.

Ja nie obrażam waszej wiary, ja po prostu udowadniam, rzecz oczywistą, że nauka a wiara ludzi KK to dwie różne rzeczy.

Co do teog że w nauce przyjmuje sie jakeis aksjomaty, to nie jest to prawdą. Jeżlei uwarzacie że tak prosze podac przyklad, a ja udowodnie ze to nie aksjomat.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 luty 05 2005 15:02   
Forum Admin
Admin

Quote by Pablo15Wawiak: Dówod jest prosty.
Dla nauki, nie istnieja rzeczy ktorych istnienia nie dowiedlismy w jakikolwiek sposób. Istnienia Boga nikt nie moze dowieść, a wiec dla nauki on nie istnieje.

Błąd. Dla nauki nie istnieją rzeczy, których istnienie nie zostało udowodnione za pomocą przyjętej w nauce metodologii. Nie w "jakikolwiek" sposób, ale przy użyciu określonej, ściśle zdefiniowanej i sformalizowanej metodologii. Opartej na przyjętych w tej metodologii aksjomatach. Odsyłam do literatury dotyczącej metodologii w nauce.

Quote by Pablo15Wawiak:
Co do teog że w nauce przyjmuje sie jakeis aksjomaty, to nie jest to prawdą. Jeżlei uwarzacie że tak prosze podac przyklad, a ja udowodnie ze to nie aksjomat.

A jednak jest Pan ignorantem i nieukiem. Proszę spójnie i zupełnie dowieść poprawności logiki (to podstawa nauki). Oczywiście BEZ przyjmowania założeń - czyli aksjomatów. Na początek proszę zacząć tylko od tego. Jeśli Pan to zrobi - brawo. Nikt tego przed Panem wcześniej nie zrobił. Może dlatego, że to niemożliwe?

Metodologia nauki opiera się na zespole aksjomatów. To jest fakt. Jeśli chce Pan dowieść czegość przeciwnego... to gratuluję. Oprócz alternatywnej ortografii wyznaje Pan również chyba alternatywne myślenie...

pozdrawiam
GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 luty 05 2005 15:13   
Forum Admin
Admin

Quote by Pablo15Wawiak: Dówod jest prosty.

I znów błąd. Dowód nie jest prosty. Dowód jest niemożliwy - metodologia nauki "załamuje" się przy teoriach niefalsyfikowalnych. A teorią taką jest koncepcja istnienia Boga.

Zarzut "niedowiedzenia istnienia Boga" przez naukę jest śmieszny. Nauka bowiem w założeniu nie zajmuje się analizą tego typu zagadnień. Jej aksjomatyka, z której wyprowadzono pojęcia i metody analityczne stoi temu na przeszkodzie.

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 luty 05 2005 15:30   
Forum Admin
Admin

Quote by Pablo15Wawiak:

ja po prostu udowadniam, rzecz oczywistą, że nauka a wiara ludzi KK to dwie różne rzeczy.

Nie przeprowadził Pan ŻADNEGO dowodu. Z utęsknieniem czekam na Pański dowód sprzeczności wiary i nauki. Dowód poprawny, spójny i zupełny.

Też Pan powie, iż to proste?

Może jednak zaczął by Pan od lektury kilku książek, dotyczących logiki i metod przeprowadzania dowodów?

Ja rozumiem że obecnie szkolnictwo reprezentuje żałosny poziom. Ja rozumiem, że jest Pan młody. Ja rozumiem, że można wielu rzeczy nie wiedzieć. Ale nieświadomość własnej niewiedzy i jednoczesne buńczuczne zapowiedzi "dowiedzenia wszystkiego co się pisze" dowodzą czegoś, i owszem. Dowodzą Głupoty. Takiej przez duże "G".

Ale to przywilej Pańskiego wieku...

pozdrawiam
GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 luty 05 2005 15:33   
Forum Admin
Admin

Quote by Pablo15Wawiak:

Dalej, teoria Darwina o ewolucji. Przperaszma, czy Bóg weług was jest podobny do małpy? Bo skoro stworzył człowieka na swoje podobienstwo, a powszechnie jest uznawana teoria ewolucji... ni pwiiecie że Bóg tez ewolułował, bo niby jest doskonały, a jeżlei nei ewolułowal, a wiara w niego nie kluci sie z nauka, to musi wygladac jak małpa. Wniosek, nawet orangutany śa od nas bardziej podobne do wizerunku Boga.

Mógłbym prosić o nieco mniej chaotyczne i bardziej spójne wyrażenie Pańskich przemyśleń? Do tego bełkotu trudno się odnieść...

GG

===

Profil   Email 
 Cytat 
Pablo
 luty 05 2005 15:38   
Forum

===

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 luty 06 2005 09:18   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Molier:mam Cię zacytowac: powiedziales ze Biblia nakazuje bikupom miec zony, juz zapomniales? To bylo twoje stwierdzenie.

No dobra, inaczej.Paweł mówi Tymoteuszowi, by ten nie brał na biskupa byle kogo. "Biskup ma być nienaganny, mąż jednej żony (...)" Zdaje mi się, że to nie prośba, tylko nakaz. Nakaz, który ma zapobiec problemom, np. takim jak nieumiejętność zarządzania zbore (por. w. 5). Czy teraz jest jaśniej?

A gdzie Biblia mowi o pastorach?

Starsi zboru (czyli prezbiterzy), pasterze...

Ale jest wyrazna roznica miedzy kaplanstwem powszechnym a sakramentalnym.

W NT nie tylko nie ma tego wyróżnienia, co więcej, nikt nie wspomina o kapłaństwie w innym konktekście, niż werset, o którym rozmawiamy (mam na myśli wierzących). Więc? Prawdziwym kapłanem jest Chrystus, który złożył doskonałą ofiarę.

Pozdrawia Izrael. Zostańcie z Bogiem.

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Butterfly
 luty 08 2005 17:53   
Forum

Możemy założyc oddzielny topic pt. "kapłaństwo sakramentalne i kapłaństwo powszechne - czy to się kłóci ze sobą?"

Pozdrawiam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gocek
 grudzień 29 2005 19:47   
Forum

Wprowadzony w średniowieczu celibat w celu uniemożliwienia przejęcia majątku Kościoła przez małżonkę - zasadnicza przyczyna wprowadzenia.
Natomiast jedyny, prawdziwy i miłośierny Kościół służy inną charakterystyczną dla siebie argumentacją.

Krótko, zwięźle i na temat celibatu:
Niemoralny, aspołeczny, nieludzki i patogenny.

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Gwardian
 kwiecień 11 2006 20:24   

Gocek

Tak jest - to tak zwana święta prawda.
Wynaturzenia moralne w szeregach rzymsko-katolickiego kleru dotkniętego przymusowym bezżeństwem są tak długie… jak długa jest historia celibatu.
Czy można dobrowolnie żyć w tak pojętej „czystości"? Prawidłowo rozwinięta osobowość, nawet pomazana świętymi olejami i pozostająca pod stałą pieczą Ducha Świętego (a nawet Wszystkich Świętych) nie toleruje i nie zdzierży abstynencji płciowej.

Apostołowie mieli żony. Piotr był żonaty, gdyż wiemy, że Jezus uzdrowił jego teściową. O żonie Piotra (Kefasa) wspomniał apostoł Paweł: „Czy nie wolno nam zabierać ze sobą żony chrześcijanki, jak czynią pozostali apostołowie i bracia Pańscy, i Kefas?" (l Kor 9. 5). Tłumaczył, że „biskup (...) ma być nienaganny, mąż jednej żony (...) który by własnym domem dobrze zarządzał, dzieci trzymał w posłuszeństwie wszelkiej uczciwości" (l Tm 3. l, 4).
Przez wiele wieków księża, biskupi i papieże mieli żony i ślubne dzieci. Niektóre z tych ślubnych dzieci same sięgały później po tiarę biskupią, a nawet papieską! Papież Sylwiusz był synem papieża Hormizdasa, zaś papież Jan XI synem papieża Sergiusza III. Kardynałowie też mieli dzieci w randze kardynałów. Celibat wprowadził Grzegorz VII w 1074 roku, tysiąc lat po śmierci apostołów. Wcześniej praktykowano go jedynie jako duchową dyscyplinę w zakonach. Od 1139 roku (Sobór Laterański II) zabroniono kapłanom żenić się, zaś od 1536 roku żonatym mężczyznom wstępować w szeregi kapłanów. W Polsce jeszcze w XV wieku duchowni i biskupi żenili się, mając "legalne potomstwo". Kościół usprawiedliwia celibat, twierdząc, że podnosi on dyspozycyjność oraz wymagania duchowe wobec księży. Bzdura!
Na synodzie odbytym w roku 753 w Metzu postanowiono: „Jeśli duchowni uprawiają porubstwo z zakonnicami, matkami (!), siostrami, to posiadających wyższe święcenia trzeba pozbawić ich stanowisk, a kapłanów z niższymi święceniami chłostać”.
Czy ta dyrektywa nadal w Kościele obowiązuje? Nie mogę bowiem znaleźć wzmianki czy i kiedy ten dekret odwołano. Apologeci, mam nadzieję mi pomogą.

===

Cytat 
Asia
 kwiecień 11 2006 21:08   
Forum

Quote by Gocek: Wprowadzony w średniowieczu celibat w celu uniemożliwienia przejęcia majątku Kościoła przez małżonkę - zasadnicza przyczyna wprowadzenia.
Natomiast jedyny, prawdziwy i miłośierny Kościół służy inną charakterystyczną dla siebie argumentacją.

Wyjąłeś mi to z ust

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jacek
 kwiecień 11 2006 23:22   
Forum

Witam , we wczesniejszych postac w tym watku wspomniano ze w KRK ksiadz moze byc zonaty. Wedle mojej wiedzy nie , ale prosze o wyjasnienie jezeli sie myle. Wydaje mi sie , ze przypatki zonatych kaplanow to tylko osoby konwwertowane, ktore przeszly na katolicyzm.

A co do celibatu to ja osobiscie uwazam, ze nie powinien byc przymusem. Owszem moze wnoscic wile dobrego jezeli dana osoba jest powolana do zycia w czystosci, ale wydaje mi sie ze sa osoby powolane do kaplanstwa I zycia w malezenstwie. Tym bardziej ze przez wiele wiekow celibat byl elementem zycia glownie zakonnego. I w tym przypadku moglby byc obowiazkowy np. wie sie ze w danym zakonie jest celibat kiedy sie do niego wstepuje. Pozdrawiam

===

Lux in tenebris...

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 11 2006 23:55   
Forum

Pragnąłbym, aby wszyscy byli jak i ja, lecz każdy otrzymuje własny dar od Boga: jeden taki, a drugi taki. Tym zaś, którzy nie wstąpili w związki małżeńskie, oraz tym, którzy już owdowieli, mówię: dobrze będzie, jeśli pozostaną jak i ja.

Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie.

Jesteś wolny? Nie szukaj żony! Ale jeżeli się ożenisz, nie grzeszysz. Podobnie i dziewica, jeśli wychodzi za mąż, nie grzeszy. Tacy jednak cierpieć będą udręki w ciele, a ja chciałbym ich wam oszczędzić

Zresztą niech każdy postępuje tak, jak mu Pan wyznaczył, zgodnie z tym, do czego Bóg go powołał. Ja tak właśnie nauczam we wszystkich Kościołach.

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: CardinalemW.
 kwiecień 11 2006 23:58   

Skoro pismo powiada:"A biskup ma być nienaganiony, mąż jednej żony..." - to chyba wszystko jasne!! Użyty zwrot to tryb nakazowy, rozkazujący :"ma być!". A skoro "ma być" - to czemu nie jest? Ja tu nie widzę jakiejkolwiek przestrzeni do dowolnych interpreatcyj tego wersetu!! Co prawda Krk - biegły w realtywizowaniu wszystkiego, co mu nie wygodne mistrz dezynwoltury wszystkie swoje nauki skonstruował dokładnie na opak od podanych w biblii reguł - ale są chyba gdzieś jakieś tego wszystkiego granice? Może mi ktoś odpowie, może Gwardian, czy one są, bom bardzo złakniony tej wiedzy i idącej z niej nadziei, że wreszcie kiedyś nastąpi kres - albo przeinaczania Biblii, albo Jej przeinaczaczy, choćby się nie wiem jak cudacznie poubierali i nie wiem jak żenującymi tytułami poobwieszali, pontyfikatusy jedne ...

===

Cytat 
piotr.
 kwiecień 11 2006 23:59   
Forum

Quote by CardinalemW:
Temida nawet na sali sądowej ślepą jest jak jednodniowy szczeniak, a cóż dopiero, gdy podsądny wychodzi z Sali, odwraca się od jej ślepego oblicza i wraca do gnoju, z którego chciano go oskrobać i umyć - czy to do seminarium czy za ołtarz swojego kościółka, bazyliki lub innego sakralnego kurnika, bo to zarówno dla gnoju jak i taplającego się w nim gnoja naprawdę jest wszystko jedno[/QIOTE]

Zaiste, forum ekumeniczne to odpowiednie miejsce dla takich stwierdzen. Nie ma co.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 12 2006 00:00   
Forum

Quote by CardinalemW:
Temida nawet na sali sądowej ślepą jest jak jednodniowy szczeniak, a cóż dopiero, gdy podsądny wychodzi z Sali, odwraca się od jej ślepego oblicza i wraca do gnoju, z którego chciano go oskrobać i umyć - czy to do seminarium czy za ołtarz swojego kościółka, bazyliki lub innego sakralnego kurnika, bo to zarówno dla gnoju jak i taplającego się w nim gnoja naprawdę jest wszystko jedno

Zaiste, forum ekumeniczne to odpowiednie miejsce dla takich stwierdzen. Nie ma co.

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 12 2006 00:09   
Forum

Quote by CardinalemW:
Skoro pismo powiada:"A biskup ma być nienaganiony, mąż jednej żony..." - to chyba wszystko jasne!! Użyty zwrot to tryb nakazowy, rozkazujący :"ma być!". A skoro "ma być" - to czemu nie jest? Ja tu nie widzę jakiejkolwiek przestrzeni do dowolnych interpreatcyj tego wersetu!!

Oskarż też Św. Pawła, Jana (prezbitera), Eliasza, Elizeusza, Jeremiasza i Jana Chrzciciela za celibat.

A na samym końcu oskarż Jezusa Chrystusa, ponieważ mówi:

Nie wszyscy to pojmują, lecz tylko ci, którym to jest dane. Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili; a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni. Kto może pojąć, niech pojmuje

Slusznie zauważył Pan mówiąc, że nie każdy to zrozumie. Prawda, CardinalemW?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Grzegorz Gacki
 kwiecień 12 2006 00:17   
Forum Admin
Admin

[Komunikat]: CardinalemW. został zablokowany

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 12 2006 00:24   
Forum Moderator
Moderator

A jego przedostatni post zostal przeze mnie skasowany Dobrze, ze straznicy tego forum dzialaja w takiej jednosci

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 12 2006 00:35   
Forum

Quote by ggacki:
[Komunikat]: CardinalemW. został zablokowany

Co mnie absolutnie nie dziwi. Myślę, że innych Chrześcijan też nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Gwardian
 kwiecień 12 2006 00:43   

Quote by piotr.:
Quote by CardinalemW:
Temida nawet na sali sądowej ślepą jest jak jednodniowy szczeniak, a cóż dopiero, gdy podsądny wychodzi z Sali, odwraca się od jej ślepego oblicza i wraca do gnoju, z którego chciano go oskrobać i umyć - czy to do seminarium czy za ołtarz swojego kościółka, bazyliki lub innego sakralnego kurnika, bo to zarówno dla gnoju jak i taplającego się w nim gnoja naprawdę jest wszystko jedno

---------------------
Wybaczcie mu chrześcijanie - jest bowiem napisane - że może nie wie co czyni. Jakże chcecie inaczej miłować nieprzyjacioły wasze?
Błogosławieni (wg najnowszej wersji: Szczęśliwi) jesteście przecież (czy macie być) gdy was lżą i prześladują, i ze względu na Niego kłamliwie mówią przewciwko wam wszelką niegodziwość".
Jeżeli takich jak CardinalemW zabraknie - tego ewangelicznego błogosławieństwa (szczęścia) nie zaznacie, a to z kolei konieczne do zbawienia. Przynajmniej z tego powodu. Bądźcie mu wdzięczni - On przecież wypełnia to święte Pismo!
---------------------
Z tego też powodu nie mogę nijak w te głupoty uwierzyć.

===

Cytat 
Grzegorz Gacki
 kwiecień 12 2006 00:49   
Forum Admin
Admin

[Komunikat]: Gwardian został zablokowany

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 12 2006 00:51   
Forum

Quote by Gwardian:
Wybaczcie mu chrześcijanie - jest bowiem napisane - że może nie wie co czyni. Jakże chcecie inaczej miłować nieprzyjacioły wasze?
Błogosławieni (wg najnowszej wersji: Szczęśliwi) jesteście przecież (czy macie być) gdy was lżą i prześladują, i ze względu na Niego kłamliwie mówią przewciwko wam wszelką niegodziwość".
Jeżeli takich jak CardinalemW zabraknie - tego ewangelicznego błogosławieństwa (szczęścia) nie zaznacie, a to z kolei konieczne do zbawienia. Przynajmniej z tego powodu. Bądźcie mu wdzięczni - On przecież wypełnia to święte Pismo!
---------------------
Z tego też powodu nie mogę nijak w te głupoty uwierzyć.

Naprawdę Cię nie rozumiem.
Kto powiedział, że takich ludzi zabraknie?
Co Tobie pozwala sądzić, że go nie kocham?

Z Bogiem!

===

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 12 2006 00:54   
Forum

...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,59 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty