Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Kościoły a... > Kultura i Media Nowy wątek Odpowiedz
 Celibat- mówcie krótko, zwięźle i rzeczowo, nie powtarzajcie się.
 |  Wersja do druku
Asia
 kwiecień 12 2006 08:57   
Forum

Status: offline

Adminy!!!!!! Ach...szkoda słów. Nie rozumiecie swojej wiary. Wnioskuję to po postępowaniu. Musicie się jeszcze wiele nauczyc od Chrystusa. Powodzenia

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 12 2006 10:00   
Forum

Quote by maxurd: A jego przedostatni post zostal przeze mnie skasowany Dobrze, ze straznicy tego forum dzialaja w takiej jednosci

jestes o jeden krok blizej inkwizycji! gratuluje!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 12 2006 10:06   
Forum Moderator
Moderator

Quote by milka:
Quote by maxurd: A jego przedostatni post zostal przeze mnie skasowany Dobrze, ze straznicy tego forum dzialaja w takiej jednosci

jestes o jeden krok blizej inkwizycji! gratuluje!

Milko! Konstruktywna dyskusja tak. Chamstwo nie - niestety niektore wypowiedzi CardinalemW wypelnione byly taka iloscia pomyj, ze nie dal nikomu wyjscia. Caly post zostal usuniety z uwagi na to, ze byl zbyt dlugi by wycinac niewlasciwe kawalki pozostawiajac calosc na swiadectwo. Sam sobie zgotowal taki los. Zasada, ktora sie kieruje jest prosta. Wycinam to co jest dla tych naprawde niewrazliwych juz obrazliwe. Kiedy czuje niepokoj czytajac czyjes opinie na temat KK to znaczy, ze naprawde cos jest nie tak...

Ksieniu
Wielka racja - musimy sie ciagle uczyc od Chrystusa... Wszyscy

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
weronkaka
 kwiecień 12 2006 11:24   
Forum

we wczesniejszych postac w tym watku wspomniano ze w KRK ksiadz moze byc zonaty. Wedle mojej wiedzy nie , ale prosze o wyjasnienie jezeli sie myle. Wydaje mi sie , ze przypatki zonatych kaplanow to tylko osoby konwwertowane, ktore przeszly na katolicyzm.

no więc wystarczyłoby czytać uważnie posty, i w dodatku ze zrozumieniem tekstu
ksiądz może być żonaty- w obrządku greckim- czyli kościele greko- katolickim ( katolicki kościół wschodni, uznający zwierzchność papieża itd.)

Krótko, zwięźle i na temat celibatu:
Niemoralny, aspołeczny, nieludzki i patogenny.

a z tym się nie zgadzam- jeśli komuś nie pasuje celibat- to niech się nie decyduje na kapłaństwo.
nikt do tego nie zmusza.

bawią mnie teksty - w stylu- że to wierni chcą, aby zniesiono celibat itp.
ja nie chcę.
mnie celibat w żaden sposób nie przeszkadza, szanuję czyjeś wybory.
szczególnie te, które (przynajmniej w założeniu) podejmuje się świadomie i ze świadomością wynikających z nich konsekwencji.
analogicznie- gdyby ktoś się ożenił/ wyszedł za mąż, a dopiero po jakimś czasie doszedł do wniosku, że to nie jest dla niego, to co, to wycofujemy się, bo coś nam zaczęło nie pasować?
- oczywiście mogą się zdarzyć wypadki losowe

- chociaż krakowskim targiem- byłoby właśnie idealnie- gdyby cały krk przyjął wzorzec z rytu greckiego- gdy mozna sie zdecydowac czy chce sie zone, czy celibat, przy jednoczesnej posłudze kapłańskiej

===

Wiara jest także, jeżeli ktoś zrani nogę kamieniem i wie, że kamienie są po to, żeby nogi nam raniły.

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 kwiecień 12 2006 12:21   
Forum

bardzo fajny wątek, chociaż może nie zmierzajacy we właściwą stronę.

O celibacie mówić można w odniesieniu do kilku jego przejawów:
- celibat zakonników, zakonnic, osób świeckich konsekrowanych, które po prostu wybierają stan zycia w bezżenności, ale i w czystości (co jest czymś zupelnie innym) aby w ten sposób dawać swiadectwo o Królestwie, w którym żenić sie nie bedą, ani za mąż wychodzić.

- celibat mężczyzn, którzy wybierają stan kapłański w Kościele takim jak Krk, czyli celibat, który sam w sobie nie ma chyba założenia świadectwa Królestwa, ale jest pewną zasadą administracyjną wynikającą z wymogów tego Kościoła. W tym przypadku, zasada celibatu księży nie jest chyba jakiś dogmatem, od którego nie można odejść (jak nie można odejść od dogmatu o Wcieleniu Jezusa, czy dogmatu o Trójcy Świętej). Kiedys jej nie było, potem się pojawiła, byc może przetrwa nastepne wieki, być może kiedyś Kościół z niej zrezygnuje.

Dopuszczalny jest spór o zasadność celibatu księzy, celibatu jako nakazu administracyjnego.
Niedopuszczalne jest traktowanie celibatu osób, które świadomie odczytują go jako swą drogę, swe powołanie, swój dar od Boga w sposób czysto świecki, psychologiczno-seksuologiczno-socjologiczny pisząc

Niemoralny, aspołeczny, nieludzki i patogenny
bo jest to tylko ludzkie podejście, pełne uprzedzeń i niezrozumienia tego, że Bóg może dla każdego z nas mieć swój własny, indywidualny plan.
W dodatku zahacza to o poruszany w innym watku "grzech przeciwko Duchowi Świętemu", bo któż nas upoważnia do krytykowania tego, jak nasz brat czy siostra odczytują dla siebie w modlitwie zamierzenia Boga wobec ich osoby?
Jak Jezus powiedział w zakonczeniu ewangelii Jana: "Jeżeli chcę, aby pozostał, aż przyjdę, co tobie do tego? Ty pójdź za Mną."
Nie wtrącajmy się w to, co Jezus chce dla innych, jeśli ich pragnienie celibatu i czystości jest pragnieniem ze względu na Jezusa i Królestwo

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
weronkaka
 kwiecień 12 2006 12:33   
Forum

Krótko, zwięźle i na temat celibatu:
Niemoralny, aspołeczny, nieludzki i patogenny.

aaa!
i jeszcze jedno
życie w nie-celibacie wcale nie gwarantuje moralności, życia pro-społecznego, ludzkiego i niepatogennego.
niestety...
dlatego nie może być zasadniczym argumentem w dyskusji- bo też nie zawsze skuteczne.

i podpisuję się pod mediaval_manem- wszystko jest kwestią wyboru. no i kwestią wiary.

===

Wiara jest także, jeżeli ktoś zrani nogę kamieniem i wie, że kamienie są po to, żeby nogi nam raniły.

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 kwiecień 12 2006 13:22   
Forum Moderator
Moderator

Quote by medieval_man:
Dopuszczalny jest spór o zasadność celibatu księzy, celibatu jako nakazu administracyjnego.
Niedopuszczalne jest traktowanie celibatu osób, które świadomie odczytują go jako swą drogę, swe powołanie, swój dar od Boga w sposób czysto świecki, psychologiczno-seksuologiczno-socjologiczny pisząc
Niemoralny, aspołeczny, nieludzki i patogenny
bo jest to tylko ludzkie podejście, pełne uprzedzeń i niezrozumienia tego, że Bóg może dla każdego z nas mieć swój własny, indywidualny plan.
W dodatku zahacza to o poruszany w innym watku "grzech przeciwko Duchowi Świętemu", bo któż nas upoważnia do krytykowania tego, jak nasz brat czy siostra odczytują dla siebie w modlitwie zamierzenia Boga wobec ich osoby?
Jak Jezus powiedział w zakonczeniu ewangelii Jana: "Jeżeli chcę, aby pozostał, aż przyjdę, co tobie do tego? Ty pójdź za Mną."
Nie wtrącajmy się w to, co Jezus chce dla innych, jeśli ich pragnienie celibatu i czystości jest pragnieniem ze względu na Jezusa i Królestwo

Amen Medievalu
Serce rosnie od czytania madrych rzeczy - wiekszy nacisk kladlbym na zniesienie owego administracyjnego zakazu, ktory KK moim zdaniem w ogole nie sluzy, ale wiemy, ze niektorzy stworzeni sa do zycia bez zon czy mezow...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
weronkaka
 kwiecień 12 2006 13:56   
Forum

Quote by maxurd: Serce rosnie od czytania madrych rzeczy - wiekszy nacisk kladlbym na zniesienie owego administracyjnego zakazu, ktory KK moim zdaniem w ogole nie sluzy, ale wiemy, ze niektorzy stworzeni sa do zycia bez zon czy mezow...

jestem za! HOWK!
idealni by było, gdyby celibat był kwestią wyboru- wszystko jest kwestią osobistej formy duchowości i świadomości oraz świadomości konsekwencji

===

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 kwiecień 12 2006 14:24   
Forum

Chciałbym tak delikatnie pisnąć dla uściślenia: celibat duchowieństwa jest zasadą nie tylko w KRK ale też i w innych Kościołach, np. prawosławnym. Celibat bowiem jest zakazem zawierania związku małżeńskiego przez osobę duchowną. Kościoły te różnią się tylko stanowiskiem wobec mozliwości udzielenia świeceń zonatym mężczyznom: w KRK jest to możliwe do "stopnia" diakona, a w K Prawoslawnym do "stopnia" kapłana - prezbitera. Biskupi musza byc nieżonaci.
Jak zatem idac praktyka celibatu duchowieństwa jest zasadą mocno rozpowszechnioną wśród Kościołów Przedreformacyjnych, a nie wymysłem KRK.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
piotr.
 kwiecień 12 2006 14:38   
Forum

Quote by weronkaka:
dealni by było, gdyby celibat był kwestią wyboru- wszystko jest kwestią osobistej formy duchowości i świadomości oraz świadomości konsekwencji

Celibat był, jest i będzie sprawą wyboru.
Chcesz się żenić - żeń się.
Chcesz żyć w bezzżeństwie - żyj.

Trzymając się słów Jezusa i św. Pawła (czyt. cytaty w moim wcześniejszym poście) Kościół Katolicki nie dopuszcza małżeństw kapłanów, ale nie zakazuje też żeniaczki świeckim. To kwestia wyboru, i powołania, o czym pisze Jezus i św. Paweł, którzy również żon nie mieli, a mogliby przecież mieć, gdyby chcieli. Tak samo jest z katolickimi duchownymi - jeśli ktoś ląduje w seminarium z powołania, rezygnuje tym wyborem świadomie z żony, ponieważ całe życie oddaje służbie Bogu.
Odczuwa jakiś ksiądz potrzebę zawarcia związku małżeńskiego? - Niech zrzuca sutannę i się żeni. Nikt go na siłę nie trzyma przy ołtarzu.
Może ktoś powiedzieć, że KK odgórnie zakazuje małżeństw duchownych - tak, zakazuje, ale tylko dlatego, żeby kapłani mogli całkowicie oddać się służbie Bożej - i tu znów odsyłam do słów św. Pawła. Kandydat na kapłana doskonale o tym wie. To jego świadomy wybór, za tą bramką nie chowa się "zonk".
Czy zatem celibat duchownych to okropieństwo?

===

Sancta Maria, Mater Ecclesia, omnes sancti Angeli orate pro nobis.

Profil   Email 
 Cytat 
Dominika
 kwiecień 12 2006 14:56   
Forum

Jestem za zachowaniem celibatu (jeśliby go zniesiono, chyba wystąpiłabym z KrK). Myślę że, każdy ma swoje powołanie, i jeśli ktoś ma kapłańskie, to nie do małżeństwa (żona nie może być tylko do zaspokojania potrzeb seksualnych). Ostatnio dużo jest głośnych sprawach o molestowaniu dzieci przez duchownych, ale to są jakieś patologie, jak w każdym środowisku. Wiem, że w cerkwi prawosławnej wyświecani mogą być żonaci mężczyźni, lecz u nich to funkconuje od wieków. Poza tym jeżeli ktoś jest niezdecydowany, czy chce być kapłanem czy założyć rodzinę (nie jest pewnyże to powołanie pochodzi od Pana), może kilka lat poczekać. Z własnego doświadczenia wiem, że im później mężczyzna pójdzie do seminarium, tym jest lepszym księdzem (jego decyzja jest bardziej przemyślana).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Asia
 kwiecień 12 2006 15:50   
Forum

maxurd]Wycinam to co jest dla tych naprawde niewrazliwych juz obrazliwe. Kiedy czuje niepokoj czytajac czyjes opinie na temat KK to znaczy, ze naprawde cos jest nie tak...

Ksieniu
Wielka racja - musimy sie ciagle uczyc od Chrystusa... Wszyscy

No, na wyrocznię to się niestety nie nadajesz...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jacek
 kwiecień 12 2006 16:17   
Forum

za weronkaka no więc wystarczyłoby czytać uważnie posty, i w dodatku ze zrozumieniem tekstu Twisted Evil
ksiądz może być żonaty- w obrządku greckim- czyli kościele greko- katolickim ( katolicki kościół wschodni, uznający zwierzchność papieża itd.)

Ja generalnie ze zrozumieniem umiem czytac , ale kilka pierwszych postow bylo tak wyrazonych ze mozna bylo sadzic ze w KRK (bo co to kosciol grekokatolicki wiem)nie do konca obowiazuje celibat np.
za molier Ze swojej strony dodam że:
1. w Kościele katolickim są żonaci kapłani.
i jest to odpowiedz, i dalej
Ksiądz musi wybrać albo żona i rodzina albo biskupstwo. Biskupstwo jest odpowiedzialną posługą i lepiej by kapłan ktory jest bikupem nie miał "na głowie" rodziny, a poświecił się tylko posłudze biskupiej.
Z tad moje watpliwosci, w stosunku do tego co wiedzialem . Pozdrawiam

===

Lux in tenebris...

Profil   Email 
 Cytat 
Jacek
 kwiecień 12 2006 16:21   
Forum

za medieval_man Dopuszczalny jest spór o zasadność celibatu księzy, celibatu jako nakazu administracyjnego.

Swiete slowa

===

Lux in tenebris...

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 12 2006 17:10   
Forum

Quote by domkov: Jestem za zachowaniem celibatu (jeśliby go zniesiono, chyba wystąpiłabym z KrK). Myślę że, każdy ma swoje powołanie, i jeśli ktoś ma kapłańskie, to nie do małżeństwa (żona nie może być tylko do zaspokojania potrzeb seksualnych). Ostatnio dużo jest głośnych sprawach o molestowaniu dzieci przez duchownych, ale to są jakieś patologie, jak w każdym środowisku. Wiem, że w cerkwi prawosławnej wyświecani mogą być żonaci mężczyźni, lecz u nich to funkconuje od wieków. Poza tym jeżeli ktoś jest niezdecydowany, czy chce być kapłanem czy założyć rodzinę (nie jest pewnyże to powołanie pochodzi od Pana), może kilka lat poczekać. Z własnego doświadczenia wiem, że im później mężczyzna pójdzie do seminarium, tym jest lepszym księdzem (jego decyzja jest bardziej przemyślana).

Chyba mylisz pojęcia (i zresztą nie tylko Ty). Czymś innym jest zniesienie celibatu, a czymś innym jest zniesienie PRZYMUSU celibatu.

To pierwsze mogłoby oznaczać, że obowiązkiem duchownego jest mieć żonę, natomiast jeżeli mielibyśmy do czynienia z drugą opcją, to każdy z duchownych sam dokonywałby wyboru, czy pragnie być żonaty, czy też woli żyć w dobrowolnym celibacie (kto może mu tego zabronić?).

Co do afer seksualnych, to zwróć uwagę na to, że występują one zwykle tam, gdzie seksualność pozostaje tłumiona. W środowiskach protestanckich afery takie zdarzają się niezwykle rzadko. Dlaczego? Ponieważ duchowni, pastorzy zwykle pozostają w związkach małżeńskich. Najczęściej zaś afery te występują w łonie Kościoła Rzymskiego. A jeśli mało, to spójrzmy na najlepszy przykład, jakim jest prawosławie. Wśród świeckich duchownych, którzy mogą być żonaci, afery związne z seksem prawie nie występują, ale wśród minichów prawosławnych, którzy żyją w celibacie skandale pedofilskie i homoseksualne nie należą bynajmniej do rzadkości.

No cóż, tłumienie popędu seksualnego musi skończyć się porażką i jego przejawieniem się w zdeformowanej postaci (zboczenie seksualne, choroba np. prostata). Tym zagadnieniem zresztą zajmuje się m.in. psychoanaliza, której pionierem był Zygmunt Freud.

Pozdrawiam. Raf

PS. Skądinąd zastanawiam się, w jaki sposób radzą sobie z tym kłopotem mnisi buddyjscy, którzy w końcu od wieków praktykują w swoich zakonach celibat.

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
ptok
 kwiecień 24 2006 18:25   
Forum

Zgadzam się z domkovem.. hmm, przecież, mówimy o POWOŁANIU, i jeśli ktoś odczuwa PRAWDZIWE powołanie, to takie coś jak molestowanie czy pedofilstwo go nie dosięgnie... bo POWOŁANIE przychodzi od BOGA, więc jest czymś większym niż problemy seksualne pojedyńczych ludzi, którzy prawdopodbnie wybrali złą drogę..
Jeśli ktoś ma wątpliwości.. niech poczeka.. dla Chrystusa zresztą ofiara dziewictwa jest piękną ofiarą i musi płynąć z serca, musi być ofiarą DOSKONAŁĄ i pełną..
słuszna uwaga z tym, iż żona nie służy tylko do zaspakajania potrzeb seksualnych.. przecież dochodzimy do przedmiotowego traktowania ludzi
PS: Celibat przyczyną prostaty :

===

Do dwóch słów "miłość i miłosierdzie" można sprowadzić całe credo chrześcijańskie. Matka Teresa z Kalkuty

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 kwiecień 24 2006 19:31   
Forum

No cóż, Ptok, idealizm - idealizmem, ale nie zmienia to faktu, że skandale seksualne występują najczęściej tam, gdzie popęd płciowy jest tłumiony (tłumienie popędu może też - choć nie musi - prowadzić do chorób np. prostaty). Taka jest ludzka natura, choć wyjątki oczywiście się zdarzają...

A kto powiedział, że małżonka ma służyć wyłącznie zaspokojeniu potrzeb seksualnych? Małżeństwo ma przecież znacznie szersze powołanie i choć seks jest jego ważną częścią, to nie znaczy, że priorytetową. Osoba duchowna pozostająca w związku małżeńskim tym bardziej powinna zdawać sobie z tego sprawę i dawać innym dobry przykład. Nie trzeba zaraz popadać ze skrajności w skrajność!

Pozdrawiam. Raf

PS. A poza tym dlaczego wstrzemięźliwość musi dotyczyć akurat sfery seksualnej, a nie żadnej innej?

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 kwiecień 25 2006 10:57   
Forum

Zastanawialiscie sie moze, dlaczego Marcin Luther - byl przeciwko zakonom i przeciwko celibatowi? nie mowiac juz o tym, ze to On pierwszy-wystapil przeciwko odkupieniu grzechow przez Biskupa--za dary materialne(Ludzie otrzymywali LIst zbawienia duszy) SMIESZNE CO???

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 kwiecień 25 2006 11:00   
Forum

Quote by corka: Zastanawialiscie sie moze, dlaczego Marcin Luther - byl przeciwko zakonom i przeciwko celibatowi? nie mowiac juz o tym, ze to On pierwszy-wystapil przeciwko odkupieniu grzechow przez Biskupa--za dary materialne(Ludzie otrzymywali LIst zbawienia duszy) SMIESZNE CO???

ehehehehe smieszne az do bolu!

===

Profil   Email 
 Cytat 
ptok
 kwiecień 25 2006 18:25   
Forum

Duchowni nie tylko ślubują czystość, ale także ubóstwo i posłuszeństwo.. a w czym jeszcze wstrzemięźliwość.. zresztą, sądzę, że Kościół ma swoje wytłumaczenie na tą kwestię, tylko się w nią aż tak nie wgłębiałem.. dla mnie celibat jest piękny
Eee.. czy jestem tylko taki tępy, że nie widzę w tym nic śmiesznego
PS: Czy nie było jakoś tak, że jak tylko Luter wystąpił z Kościoła, to ożenił się Ot, takie luźne pytanie
pozdrawiam

===

Do dwóch słów "miłość i miłosierdzie" można sprowadzić całe credo chrześcijańskie. Matka Teresa z Kalkuty

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 kwiecień 25 2006 18:48   
Forum

Quote by ptok:
PS: Czy nie było jakoś tak, że jak tylko Luter wystąpił z Kościoła, to ożenił się Ot, takie luźne pytanie

1. Luter nigdy z Kościoła nie wystąpił.
2. Luter ożenił się 13 czerwca 1525 roku

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Obcy
 kwiecień 25 2006 19:14   
Forum

1.5 Został ekskomunikowany 3 stycznia 1521

===

Sztuczna inteligencja nia ma szans z naturalną głupotą

Profil   Email 
 Cytat 
ptok
 kwiecień 25 2006 19:22   
Forum

No tak.. więc wniosek..

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,45 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty