Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Jak się powinien zachować Luteranin w czasie odwiedzin duszpasterskich w swojej Katolickiej rodzinie
 |  Wersja do druku
Gość forum: Lech Szyndler
 grudzień 02 2005 09:13   

To jest ciekawy przykład, bo w Pizie Kościół stanął przed wielką szansą pójścia drogą koncyliaryzmu,która mogła go uchronić przed kryzysem związanym z Reformacją. [/QUOTE]

Tak, nawet oglosili dekret o wyzszosci soboru nad papiezem i tylko potrzebowali papieza by go promulgowal)
Miedzy Piza a Lutrem uplynelo 100 wiec mowienie o ewentualnym wplywie nadaje sie bardziej do rozwazan w stylu "co by bylo, gdyby..."

===

Cytat 
Gość forum: Powrot do wiary
 grudzień 03 2005 18:10   

Quote by Marcin W:
Quote by Powrot do wiary: Od jak dawna przeszlas na wiare luteranska i dlaczego?.

A czy powinno to ciebie interesować? Wydaje mi się, że jest to osobista sprawa każdego człowieka. Wścibstwo to nie jest dobra cecha.

Quote by Powrot do wiary: jest jedyny Kosciol Prawdziwego Jezusa Chrystusa.

Moje zdanie jest takie - trzeba być naiwnym, żeby w to wierzyć. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie było katolicyzmu. Nie było nawet papieży z ich supremacją. O tym można przeczytać w mądrych ksiażkach, pisanych przez znakomitych historyków. Wiadomo, że wspólnoty chrześcijan były pod wieloma względami autonomiczne. Byli wprawdzie biskupi, ale mieli trochę inną rolę niż obecnie. I od samego początku pojawiały się w tym chrześcijaństwie rózne prądy - jedne dobre, inne złe. Od początku nie było jednego Kościoła - jedność była, ale duchowa.

Quote by Powrot do wiary:
Przeczytaj co pisza Apostolowie tegoz Kosciola Sw Mateusz naprzyklad: co Pan Jezus mowie do Sw. Piotra.

Tak, Kr-k bardzo lubi się podpierać tym zdaniem wyrwanym z kontekstu. A jak przeczytać cały ten fragment Ewangelii, to się okazuje, że był to zwykły dialog pomiędzy Jezusam a Piotrem nie mający wcale takiego znaczenia, jakie mu przypisują katolicy.

Apostol Sw. Jan, ktory mysle najbardziej poznal Jezusa Chrystusa i tylko on sam dzieli sie znami tymi wielkimi tajemnicami jakimn Jest Jezus Jako Chleb Zycia.

Zgadza się - Chrystus jest chlebem życia, na sposób duchowy. Tak jak fizyczny chlec, pieczony z mąki, umacnia nas, pożywia, daje nam wzrost i podtrzymuje życie, tak samo Chrystus duchowo. Tak to rozumiem.

Czemu koscioly protestanckie tego nie moga przyjac? To bardzo proste, gdyz naprawde nie wierza ,Ze pan Jezus jest Bogiem. Mowia ze wierza. Owoc ich mowi jednak ze nie wierza.

Co za bzdura! Co za wierutna bzdura! No, coś takiego mógł napisać tylko ktoś, kto jednak wcale nie miał kontaktu z protestantami, albo też miał, ale jego oczy, serce i umysł były zamknięte, żeby nauka chrześcijańska do nich nie doszła!

Jeżeli ktoś nie wierzy w to, że Jezus jest Bogiem, to jakże by mógł nazywać się chrześcijaninem? Przecież to bez sensu! Jezus był człowiekiem, ale nie był tylko doskonałym, oświeconym człowiekiem, lecz był Bogiem wcielonym, który na to się narodził, aby nam dać życie, aby nas odkupić.

Ten kto wierzy ,ze Jezus jest Bogiem, nie ma zadnego problemu przyjac wszystko co Jezus mowi ze Jest - Jest!!!

I protestanci przyjmują WSZYSTKO, co mówi Jezus. I wierzą, że jest. I przychodzi tam, gdzie się modlą, bo - jak powiedział sam Jezus: "Gdzie dwaj, albo trzej zgromadzeni są w imię moje, tam ja jestem pośród nich!"

Tylko Sw. Jan sam, troche dokladniej naswietla nam i ostrzega nas O falszywym jezusie (antychryscie), w swoich listach.

O Antychryście, który ma przyjść. Notabene jest pewne proroctwo - do którego podchodzę ostrożnie jak do każdego proroctwa - że antychryst zasiądzie na tronie papieskim. Zresztą na nim siedziało już w dziejach kilku co nawet w Jezusa nie wierzyli...

Sw. Pawel wielki ApostoL Kosciola Katolickiego

Proszę pokazać mi dokument poświadczający, że ap. Paweł należał do Kościoła katolickiego, tudzież inni apostołowie także. Jak nie da się tego udokumentować, to należy takie stwierdzenie traktować jako plotkę!

co uczy przez Swoje listy jak nie to kim jest Jezus Chrystus i Jego Kosciol, dajac nam wszelkie wskazuwki jak mamy zyc jako dzieci Boze.On tylko przekazal nam ,ze Chrzescijaninem jest tylko ten kto ma ducha Jezusa Chrystusa w lisie do Rzymian.

O to wielu moich przyjaciół jest chrzescijanami, bo mają ducha chrystusowego, a 90% katolików, których znam, chrześcijanami nie jest, bo go u nich nic a nic nie widać. Dzięki za wskazówkę! Przydatna!

Sw. Pawel sam mowi , ze jest tylko jeden Chrzest, Jeden Pan i jedna Wiara, ty piszesz o innej wierze w Jezusa Chrystusa ???.

Jeden chrzest - w imię Ojca i Stna i Ducha Świętego, ale - tu moje stanowisko - powinien być tak, jak znamy go z Biblii - poprzedzony wiarą i przez zanurzenie
Jeden Pan - bo nie ma innego Boga.
Jedna wiara - Kościół duchowy do którego przynależą wszyscy wyznawcy Chrystusa.

Ona nie pisze o innej wierze w Jezysa Chrystusa, ale o innym sposobie jej wyznawania. Człowiek inteligentny, nie obraź się, powinien umieć rozróżnić.

Najstarsszy zapis po raz pierwszy Jako Ksciol Katolicki pokazal w swoich dokumentach Biskup Antiochi Sw. Ignacy w roku 105 po Chrystusie
Ks. Stanisław Hołodok
Św. IGNACY ANTIOCHEŃSKI
Św. Ignacy był drugim po św. Piotrze Apostole biskupem Antiochii w Syrii. Czas jego posługiwania pasterskiego w Antiochii przypadał na lata 70 - 107. Właściwie o jego życiu możemy dowiedzieć się przede wszystkim z listów napisanych do chrześcijan poszczególnych gmin chrześcijańskich. Legenda głosi, że Ignacy miał być tym szczęśliwym dzieckiem, które Jezus postawił kiedyś przed uczniami i powiedział: „Zaprawdę powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego. Kto się uniży, jak to dziecko, ten jest największy w Królestwie Niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje (Mt 18,1-4). Św. Ignacy wszystkie swoje listy rozpoczynał od słów: „Ignacy zwany Teoforem”, co znaczy: „ten, który nosi Boga”, głosi Go, Jego naukę.

Za panowania rzymskiego cesarza Trajana wybuchło prześladowanie chrześcijan i wtedy to św. Ignacy jako głowa chrześcijan syryjskich został skazany na śmierć przez namiestnika Syrii. Miały go rozszarpać dzikie zwierzęta w jednym z amfiteatrów stolicy cesarstwa rzymskiego. Biskup Antiochii został wysłany pod eskortą żołnierzy do Rzymu. Żołnierze nie szczędzili skazanemu udręk i przykrości, skoro sam wspominał: „jestem w walce ze zwierzętami na ziemi i na morzu, w nocy i we dnie, przykuty do 10 leopardów, to znaczy do strzegących mnie żołnierzy, którzy są jeszcze gorsi, gdy się im świadczy dobrodziejstwa” (List do Rzymian). W drodze na męczeństwo św. Ignacy napisał 7 listów: do Efezjan, Magnezjan, Trallian, Filadelfian, Smyrneńczyków, do Rzymian i do biskupa Smyrny św. Polikarpa. W swoich listach ukazał Chrystusa jako prawdziwego Boga i człowieka, łączącego w sobie naturę Boską i ludzką; określił Kościół jako katolicki na oznaczenie całego Ludu Bożego złączonego z Chrystusem w jeden organizm. Hierarchię Kościoła stanowią biskupi, prezbiterzy i diakoni. Biskupi reprezentują autorytet Boga Ojca, prezbiterzy stanowią grono apostolskie, a diakoni pełnią zadanie Chrystusa sługi. Według św. Ignacego, kto ma wiarę, nadzieję i miłość, ten jest zjednoczony z Chrystusem Panem. Wiele szacunku okazał też biskup Antiochii Kościołowi, który jest w stolicy cesarstwa rzymskiego (F. Drączkowski).

Św. Ignacy pisząc do chrześcijan w Rzymie prosił ich, aby nie starali się o uwolnienie go od męczeńskiej śmierci, której bardzo pragnął: „Pozwólcie mi się stać pożywieniem dla dzikich zwierząt, dzięki którym dojdę do Boga. Jestem Bożą pszenicą. Zostanę starty zębami dzikich zwierząt, aby się stać czystym chlebem Chrystusa. Proście za mną Chrystusa, abym za sprawą owych zwierząt stał się żertwą ofiarną dla Boga (...). Lepiej mi umrzeć w Chrystusie niż panować nad całą ziemią (...). Pozwólcie mi naśladować mękę mego Boga. Jeśli ktoś ma Go w swoim sercu, zrozumie czego pragnę, a znając powód mego utrapienia, ulituje się nade mną (...). Nie chcę już dłużej żyć na ziemi” (Liturgia Godzin, t. IV, s. 1277-1278). Św. Ignacy poniósł śmierć męczeńską rozszarpany przez dzikie zwierzęta w amfiteatrze Flawiuszów - Koloseum w roku 107.

W ikonografii św. Ignacy przedstawiany jest między innymi jako starzec z długimi włosami i brodą, w szatach biskupa greckiego, z księgą w dłoni albo jako młodzieniec z krwawiącym sercem w piersi z wyrytym monogramem Chrystusa. W nawiązaniu do męczeńskiej śmierci św. Ignacego ukazuje się go też w sztuce pomiędzy dwoma lwami (M. Jacniacka).

Liturgiczny obchód ku czci św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika, przypada na dzień 17 października i ma rangę wspomnienia obowiązkowego. Formularz mszalny nawiązuje do męczeńskiej śmierci św. Ignacego. W kolekcie prosimy Boga, aby sławne męczeństwo naszego Patrona było dla nas źródłem męstwa w wyznawaniu wiary. Modlitwa nad darami zawiera prośbę o przyjęcie naszej ofiary, ponieważ Pan przyjął ofiarę św. Ignacego, „który jako pszenica Chrystusa został zmielony zębami dzikich zwierząt i stał się czystym chlebem”. W modlitwie po Komunii prosimy Boga Ojca, abyśmy dzięki przyjęciu Chleba eucharystycznego przez swoje uczynki zasługiwali na nazwę chrześcijan.

Prośmy, aby św. Ignacy umacniał naszą wiarę i pomagał nam być wiernymi świadkami Chrystusa.

===

Cytat 
Gość forum: Valerisse
 grudzień 03 2005 18:51   

No i zgadzam się, jest możliwe, że pisano o Kościele katolickim. Katolicki znaczy bowiem powszechny, co nie jest jednoznaczne z tym, co dzisiaj rozumiemy pod pojęciem Kościoła Rzymskokatolickiego.

===

Cytat 
methodos
 grudzień 03 2005 19:31   
Forum

Status: offline

LuterAnko zwyczajnie rób, to co uważasz zgodne ze swoim sumieniem i co ci serce dyktuje. Jeśli sprawia ci to trudnośc, to lepiej wyjdź na czas kolędy z domu, spotkaj się z wierzącymi przyjaciółmi, poczytaj Biblię.
No i tak w ogóle, jak twoi rodzice i bliscy? Jeśli nie mają w sercu miłości do ciebie, jako luteranki to pewnie ci ciężko... Pozdrawiam

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: LuterAnka
 grudzień 03 2005 22:31   

Z rodzicami i chłopakiem było ciężko, jak się dowiedzieli, że zmieniam wyznanie. Z chłopakiem już ustaliłam, że zdania nie zmienię i jakoś zrozumiał. Z rodzicami nadal nie da się rozmawiać na ten temat, ale nie zamierzam im ulegać. Robiłam to przez niecały rok i nie czuję się z tym dobrze. Teraz zrobię zgodnie z własnymi przekonaniami i nie zostanę w KRK. Mam nadzieję, że kiedyś w końcu to do nich dojdzie. Powinni przeczytać 14 rozdział z listu św. Pawła do Rzymian... może coś zrozumieją... Choć czy ja wiem... Ostatnio jak rozmawialiśmy na ten temat i próbowałam im wyjaśniać coś na podstawie Biblii, moja jakże pobożna matka powiedziała: "Ja Ci nie bronię czytać sobie Pismo Święte, ale może nie warto się tak w to zagłębiać." Szczęka mi opadła po prostu na te słowa. No comments

===

Cytat 
Gość forum: Powrot do wiary
 grudzień 04 2005 07:18   

Czuje, ze chcesz zastosowac 14 rozdz.Sw. Pawla nie tylko do rodzicow, ale i do mnie.Wiekszos Katolikow nie czyta Pisma Swietego, to prawda. Ignorancja Pisma Swietego Jest ignorancja Jezusa Chrystusa zgadzam sie ze Sw.Jereme.Dla mnie Pismo Swiete odgrywa duza role.
Podstawa jednak mojej wiary, w Jezusa Chrystusa, jest Jego Kosciol Swiety, ktory uczy nas nie tylko przez Pismo Swiete, ale rowniez przez Swoja tradycje, czyli zycie kosciola. Jest juz 2005 lat jak Kosciol istnieje i przez ten czas Pan Jezus duzo rzeczy zrobil w Swoim Kosciele. Popatrz tylko na maly okres czasu, kiedy Papiezem byl nasz rodak Jan Pawel 2 ile nowych rzeczy sie wydazylo w kosciele. Ile wspanialych dokumentow on sam zostawil nam do studiowania. Jak dlugo Kosciol bedzie istnial, napewno jego prace beda brane pod uwage przez ludzi pszyszlych. Kazdy okres wnosi do bogactwa Kosciola cos nowego i tego nie mozna zatrzymac, jak Jezus Zmartwystal i zyje, tak jego Swiety Kosciol zyje.Tego doswiadczam za kazdym razem, gdy jestem na Mszy Sw.Po spotkaniu z Jezusem Eucharystycznym. Jestem przez niego posilony,z problemow uwolniony, na duszy uleczony, w sercu napelniony radoscia i moge isc przez swiat dalej.
Jezeli chcesz sie ze mna skontaktowac prywatnie, podaje moj email adres lg12311953@yahoo.com
Leon z Bogiem

===

Cytat 
Marek Marczak
 styczeń 19 2006 15:06   
Forum

Status: offline

Nie wiem czemu protestanci uważają, że KRK jest "spróchniały", do reszty wyzbyty z nauki Pisma Św... Jak nie każdy protestant nie czyta Piśma Św (bo nie uwierze,że każdy czyta) tak i katolik. Takie uogólnienia są nad wyraz przesadne. Wiem dlaczego tak uważacie. Bo żyjemy w kraju, gdzie większość ludzi jest właśnie katolikami. Ale nie liczy się ilość, ale jakość. Ja staram się czytać Pismo codziennie, ale wiadomo,że samo czytanie nie wystarczy. Słowem Bożym trzeba żyć...

"Choćbyś umiał całą Biblię na pamięć i znał zdania wszystkich filozofów: na cóż by ci się to zdało bez miłości Boga i łaski?" Św. Tomasz a Kempis

===

[img]http://f.imagehost.org/0937/Benedict.jpg[/img]

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,05 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty