Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Ślub katoliczki z ewangelikiem w kościele ewangelickim.
 |  Wersja do druku
Łukasz Gawryś
 styczeń 15 2006 21:40   
Forum Admin
Admin

Status: offline

Quote by macli:
Wkrótce mój ślub.
Będzie on zawarty przed Bogiem, przed księdzem i w obecności wiernych Kościoła.
Mszy nie będzie, zresztą wbrew temu co mówisz, w KRK nie jest konieczna dla ważności sakramentu małżeństwa.

Macku u nas na pulawskiej ? Sprosisz ludzi z portalu ??

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 15 2006 23:12   
Forum

Quote by macli:

Wkrótce mój ślub.
Będzie on zawarty przed Bogiem, przed księdzem i w obecności wiernych Kościoła.
Mszy nie będzie, zresztą wbrew temu co mówisz, w KRK nie jest konieczna dla ważności sakramentu małżeństwa.

"Oprócz sukcesji biskupiej istnieje sukcesja kapłańska (święcenia kapłanów przez kapłanów) której Kosćioły luterańskie nie są pozbawione."
"Chociaż luteranie nie nazywają ordynacji sakramentem, to jednak udzielają jej zasadniczo tak samo jak katolicy. Mimo różnic terminologicznych zachodzi jedność co do istoty rzeczy."
(Bliżej Wspólnoty, praca zbiorowa, TN KUL 2003)

"16 wiek i tam sie konczy"? Ciekawa teoria. Tylko dlaczego w takim razie KEA jest uznawana za Kościół chrześcijański skoro wg Ciebie nie wyrasta z chrześcijaństwa?

Ja sobie nie wyobrażam mojego ślubu bez Mszy Swiętej.
Przez kogo KEA jest uznany za Kościół chrześcijański?
Nie znam żadnego dokumentu Vatykanu o tym. Może jestem spóźniony. Jeżeli uważasz, że to jest kościół chrzeżcijański możesz podać dlaczego?
Leon

===

Jezus jest naszym Panem i Bogiem

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 styczeń 15 2006 23:16   
Forum Moderator
Moderator

Leong, praktyka dość powszechna na zachodzie, zwłaszcza tam gdzie brakuje kapłanów (i asystuje tylko diakon, często żonaty, lub nawet świecki) lub małżeństwo jest mieszane.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 15 2006 23:26   
Forum

Quote by leong: Przez kogo KEA jest uznany za Kościół chrześcijański? Nie znam żadnego dokumentu Vatykanu o tym. Może jestem spóźniony. Jeżeli uważasz, że to jest kościół chrzeżcijański możesz podać dlaczego?

Kościół Rzymskokatolicki uznaje Kościół Ewangelicko-Augsburski za jeden z Kościołów chrześcijańskich. Spytaj jakiegoś księdza katolickiego. Gwarantuję, że to potwierdzi. Jeżeli Ty nie zgadzasz się z tym, czyli nie zgadzasz się z nauką Twojego Kościoła. Jakże więc możesz nazywać się katolikiem?! Wydaje mi się, że chcesz tu wszystkim dowieść, że tylko Ty masz rację. Przypomnij sobie 7 grzechów głównych i pomyśl, czy to co robisz nie kwalifikuje się do któregoś z nich... Chyba, że Ty co innego rozumiesz pod słowem PYCHA...?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 16 2006 01:03   
Forum Admin
Admin

Quote by leong: Przez kogo KEA jest uznany za Kościół chrześcijański?
Nie znam żadnego dokumentu Vatykanu o tym. Może jestem spóźniony. Jeżeli uważasz, że to jest kościół chrzeżcijański możesz podać dlaczego?
Leon

Polecam Dekret o Ekumenizmie Soboru Watykanskiego II, moze byc tez encyklika JPII Ut unum sint

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 styczeń 16 2006 13:10   
Forum

Quote by hermes:
Macku u nas na pulawskiej ? Sprosisz ludzi z portalu ??

Przecież moja parafia to Trojca :-)
Ale na pewno o was nie zapomne (jak juz bedzie blizej tego slubu to dam topic, bo to w kwietniu).

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
macli
 styczeń 16 2006 13:30   
Forum

Quote by leong:
Ja sobie nie wyobrażam mojego ślubu bez Mszy Swiętej.
Przez kogo KEA jest uznany za Kościół chrześcijański?
Leon

Najpopularniejsza chyba definicja chrześcijaństwa mówi, że chrześcijanie wierzą w Trójcę Św. i uznają Credo.
Każdy Kościół i związek wyznaniowy, bez względu na swoje pochodzenie, wypełniający wspomnianą definicję, jest chrześcijański.

KRK uznaje KEA za Kościół chrzescijański i z tego powodu prowadzi z nim dialog. Jest to dialog bardzo konkretny, którego rezultatem są niezwykle ciekawe dokumenty. W Polsce nie poznałem jeszcze świeckiego katolika, który by o tych dokumentach wiedział - niemiej są.
Najsłynniejszym z nich jest oczywiście "Wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu".
Jest też kilka mniej znanych.

Proponuję Ci zapoznanie się z tymi dokumentami.
Zobaczysz wtedy jak niewielkie są w rzeczywistości różnice między naszymi Kościołami oraz jak daleko posunięto się w drodze do pełnej jedności.

===

"Obyś był zimny albo gorący! A tak, żeś letni, (...) wypluję cię z ust moich." (Obj. 3, 15-16)

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 17 2006 04:30   
Forum

Quote by LuterAnka:
Kościół Rzymskokatolicki uznaje Kościół Ewangelicko-Augsburski za jeden z Kościołów chrześcijańskich. Spytaj jakiegoś księdza katolickiego. Gwarantuję, że to potwierdzi. Jeżeli Ty nie zgadzasz się z tym, czyli nie zgadzasz się z nauką Twojego Kościoła. Jakże więc możesz nazywać się katolikiem?! Wydaje mi się, że chcesz tu wszystkim dowieść, że tylko Ty masz rację. Przypomnij sobie 7 grzechów głównych i pomyśl, czy to co robisz nie kwalifikuje się do któregoś z nich... Chyba, że Ty co innego rozumiesz pod słowem PYCHA...?

Ania to nie jest PYCHA ale PRAWDA. Ania wiesz, że Pan Jezus jest Prawdą Drogą i Zyciem. My przez życie musimy dostosowywać się do tego, żeby mieć status chrześcijanina. Musimy szukać Jezusa Prawdę (prawdziwego). Nie możemy iść za fałszywym Jezusem. Naszą sprawą jest tego Jezusa rozpoznać. Jak najlepiej go rozpoznać czy znaleźć?. W tym co nam zostawił Swój Kościół.
Dostałem w tym Kościele Sakramenty Sw. w młodym wieku może nie zawsze w pełni swiadomie,i to mnie zobowiązuje do szukania teraz dojrzalszym umysłem, czy ten Kościół to Kościół Jezusa Chrystusa. Czy nie idę za fałszywym Jezusem i jego Kościołem itp.
I tym właśnie się dzielę z wami.
Kościół Katolicki na postawie swojej ekumenicznej działalności prowadzi dialogi z innymi wyznaniami, ale do tej pory to tylko dialog nic więcej.
Kościół Katolicki głosi,że jest posiadaczem pełnej prawdy (nie pychy)czyli prezentuje Jezusa Chrystusa i Jego naukę w pełni. Nic nie można dodać ani ująć, wszystko co głosi to to samo co sam Jezus by głosił. Ja tylko jestem dzieckiem tego wspaniałego Kościoła. Nie jest tu pycha ale duma i radość z przynależenia do tego Kościoła.
Mówię otwarcie przykro mi, kiedy widzę, że moi rodacy, zamiast wniknąć w głębie bogactwa wiedzy tego Kościoła,
zamiast szukać tu Jezusa prawdziwego, uciekają do
innych wyznań i co znajdują? uczucia i głupią mądrość Jezusa fałszywego i przemienieni przez liderów tych kościołów, stają się narzędziem do walki z Kościołem Katolickim. Czy togo chcecie? Pytam się, nie boicie się? Ja bym się na waszym miejscu bał!!
Stanąć przeciw Jezusowi i jego Kościołowi WOW!!!
Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 styczeń 17 2006 09:29   
Forum

leong, pozdrawiam cie!
bardzo by sie ucieszyla gdybys swoja gorliwosc skierowal tylko Jezusa a nie do kosciola! nie trzeba kochac kosciol trzeba kochac pana tego kosciola, bo kosciol to my sami.
ja np. jestem wolnym strzelcem, nie naleze do zadnego kosciola. wierze w Jezusa. nie zaprzatam sobie glowy kosciolami ale chetnie slucham i rozmawiam z ludzmi z roznych kosciolow, bo oni sa dla mnie wazni a nie ich formalna wiez z formalnymi wspolnotami. tak jak dla Jezusa my jestesmy wazni tak i my powinnismy siebie na wzajem szanowac.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 17 2006 10:22   
Forum Admin
Admin

Kościół Katolicki na postawie swojej ekumenicznej działalności prowadzi dialogi z innymi wyznaniami, ale do tej pory to tylko dialog nic więcej.

Nie moj drogi, twoj kosciol nie prowadzi tylko dialogu ale wydaje konkretne dokumenty ktore ty za przeproszeniem olewasz wybierajac sobie tylko to co zgadza sie w twoim pseudorozumieniem katolicyzmu.

Tu masz przykad takiego dokumentu: http://www.ptew.org.pl/deklaracja.htm

===

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 styczeń 17 2006 11:31   
Forum

Drodzy bracia here..., hm, hm, odłączeni , mimo wszystko dziwię się wam bardzo że prowadzicie dyskusje z leongiem.

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 17 2006 18:23   
Forum Admin
Admin

Quote by MacTavish: Drodzy bracia here..., hm, hm, odłączeni , mimo wszystko dziwię się wam bardzo że prowadzicie dyskusje z leongiem.

Tak, robimy to co powinniscie zrobic wy - pokazujemy mu jak wyglada tak podstawowa kwestia jak stosunek KRK do innych wyznan. Bo prawodpodobnie "bracia tradycjonalisci" (kryptolefebrysci-?) wcisneli mu cos zupelnie sprzecznego z oficjalnym nauczaniem waszych wladz.

===

Profil   Email 
 Cytat 
MacTavish
 styczeń 17 2006 23:20   
Forum

Hermesie, czy nie wydaje ci się że są to absolutnie próżne wysiłki ?

===

papista

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 18 2006 04:00   
Forum

Quote by hermes:
Nie moj drogi, twoj kosciol nie prowadzi tylko dialogu ale wydaje konkretne dokumenty ktore ty za przeproszeniem olewasz wybierajac sobie tylko to co zgadza sie w twoim pseudorozumieniem katolicyzmu.

Tu masz przykad takiego dokumentu: http://www.ptew.org.pl/deklaracja.htm

Odwiedziłem tą stronę i nic nowego. My Katolicy jesteśmy tylko przez wiarę w Jezusa i z Jego łaski jesteśy zbawieni.Różnimy się tym, że Jezus faktycznie wykonywuje swój proces zbawienia na nas teraz dopuki żyjemy. Dlatego mamy Sakramenty świete, Mszę świętą, Przenajświętszy Sakrament czyli Baranek Boży który gładzi grzechy świata, kapłaństwo, życie religijne i świeckie itp. Wszystko co mówi Biblia odnośnie naszego zbawienia odbywa się na nas teraz w tym życiu. Jezus, po zwycięstwie nad grzechem i szatanem, teraz z łaski wykonywuje proces naszego oczyszczenia z grzechu. Msza Swięta jest tym procesem.
Wy innej wiary wierzycie inaczej.Wam zbawienie jest
jakby zagwarantowane i wg was wy nic nie musicie robić, gdyż Jezus wszystko za was wykonał i chociaż grzeszni jeteście, w Jezusie przed Bogiem będziecie usprawiedliwieni. Good lock !!!.
Nie rozumiem dlaczego po śmierci jest sąd, mówi Sw. Paweł o tym.
Pozycja Kościoła Katolickiego jest nie do zmienienia, ponieważ tym kieruje sam Jezus. Czyli, żeby było coś więcej niż dialog ekumeniczny, wy pokornie musicie zmieniać swoje stanowisko i pozwolić się Jezusowi oczyszczać ze swoich grzechów teraz. Czyli musicie zacząć chodzić do Kościoła na Mszę Swiętą.
Wiedząc, że to będzie bardzo trudne dla was, nie pokładam w tym dialogu dużego optymizmu.
Pozdrawiam Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 18 2006 04:31   
Forum

Quote by milka: leong, pozdrawiam cie!
bardzo by sie ucieszyla gdybys swoja gorliwosc skierowal tylko Jezusa a nie do kosciola! nie trzeba kochac kosciol trzeba kochac pana tego kosciola, bo kosciol to my sami.
ja np. jestem wolnym strzelcem, nie naleze do zadnego kosciola. wierze w Jezusa. nie zaprzatam sobie glowy kosciolami ale chetnie slucham i rozmawiam z ludzmi z roznych kosciolow, bo oni sa dla mnie wazni a nie ich formalna wiez z formalnymi wspolnotami. tak jak dla Jezusa my jestesmy wazni tak i my powinnismy siebie na wzajem szanowac.

Ja Cię też serdecznie pozdrawiam. Moja cała uwaga jest na naszym Jezusie kochanym. Zwracam większą uwagę teraz na Kościół, gdyż jest pod atakiem innych. Mogę zwami dyskutować tylko o Jezusie jeśli chcecie. Nie ma dla mnie różnicy.
Zaczeliśmy o małżeństwach mieszanych, a skończyliśmy na problemach ekumenicznych.
Takie to nasze życie. Ja szanuję wszystkich i respektuję tak samo. Chciałbym bardzo, żebyśmy byli wszyscy jednej wiary, gdyż unikneli byśmy wiele problemów. Czy to jest możliwe do osiągnięcia, tylko Bóg wie. Kiedy żyłem w Polsce widziałem tylko jedną wiarę Katolicką i było fajnie. Teraz widzę, że powstało w Polsce wiele innych religii.
Pozdrawiam Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,14 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty