Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 rozwiedziony w kosciele protestanckim a slub w kosciele katolickim
 |  Wersja do druku
cukier
 styczeń 12 2006 19:05  (Czytany 7189 razy)  
Forum

Status: offline

czy slub koscielny protestanta w kosciele protestanckim, zakonczony rozwodem jest przeszkoda do zawarcia koscielnego slubu katolickiego z osoba wyznania katolickiego nie majaca przeszkod ku temu? z gory dziekuje

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 12 2006 19:18   
Forum

Z tego co wiem, nie ma przeszkód.

Mój znajomy był katolikiem. Przeszedł na baptyzm z powodu swojej narzeczonej baptystki. Wzięli ślub w KChB. Po kilku latach rozwiedli się, a znajomy wrócił na łono Kościoła Katolickiego i zawarł związek małżeński z katoliczką w Kościele Katolickim. Wszystko bez problemów.

Osobiście jestem przeciw zmianie wyznania w te i we wte z powodu partnera i kombinowanie ze ślubami i rozwodami...

Ale Ty jesteś protestantem. W takim wypadku myślę, że ślub w Kościele Katolickim z osobą z tego wyznania jest jak najbardziej możliwy. Dla katolików małżeństwo jest sakramentem, więc zawarte w Kościele protestanckim, gdzie jest tylko obrzędem jest traktowane jako cywilne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 styczeń 12 2006 20:26   
Forum Moderator
Moderator

Moze i wolno, ale jest pewne okreslenie na takie zachowanie... Hipokryzja...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 12 2006 21:30   
Forum

Quote by maxurd: Moze i wolno, ale jest pewne okreslenie na takie zachowanie... Hipokryzja...

Ostre słowa, ale to nie ulega wątpliwościom, że coś tu jest nie tak. Nie chcę jednak oceniać ludzi, których nie znam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
friend
 styczeń 12 2006 22:44   
Forum

Rozwód nie kończy sakramentu małżeństwa bez względu na konfesje małżonków. Sakramentem jest małżeństwo nie tylko katolików, ale każde małżeństwo osób ochrzczonych, jeśli zostało ważnie zawarte (Pius VII, Brewe Etsi fraternitatis, 8X1803. Fontes II, n.477). Jest tutaj jednak ważne pytanie czy ta osoba jest faktycznie wyznania protestanckiego czy to katolik(czka), która dokonała apostazji i jako taka dalej podlega prawu KK i nie ważnie (wobec prawa KK) symuluje zawieranie związku małżeńskiego.

===

friend

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 12 2006 23:22   
Forum

Quote by friend: Sakramentem jest małżeństwo nie tylko katolików, ale każde małżeństwo osób ochrzczonych, jeśli zostało ważnie zawarte (Pius VII, Brewe Etsi fraternitatis, 8X1803. Fontes II, n.477).

Hmm... interesujące. Być może w katolickich oczach, ale protestanci nie uważają małżeństwa za sakrament.

Quote by friend: Jest tutaj jednak ważne pytanie czy ta osoba jest faktycznie wyznania protestanckiego czy to katolik(czka), która dokonała apostazji i jako taka dalej podlega prawu KK i nie ważnie (wobec prawa KK) symuluje zawieranie związku małżeńskiego.

Tego nie wiem, ale boli mnie to, że KRK widzi różnice między protestantem z urodzenia, których traktują jak braci w wierze, a protestantem z wyboru, który konwertował z katolicyzmu. Doświadczam to na własnej skórze i to nie fair. Ja się do KRK nie pchałam, tylko ochrzcili mnie tam rodzice, a teraz podjęłam własną świadomą decyzję, ale dla KRK będę zdrajcą

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 styczeń 13 2006 14:28   
Forum Moderator
Moderator

Nie zdrajcą a apostatką. To duża różnica.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 13 2006 14:30   
Forum

Jak zwał tak zwał.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 13 2006 15:22   
Forum Admin
Admin

Quote by Jakub: Nie zdrajcą a apostatką. To duża różnica.

Apostazja to calkowite porzucenie wiary chrzescijanskiej ktora katolicy oczywscie utozsamaiaja z katolicyzmem. Konwersja do kosciola ewangelickiego jest aktem schizmy i herezeji a nie odrzucenia calkowitego chrzescjanstwa.
A zdrada - zaden kodeks KRK chyba tego nie reguluje - ale w opini niektorych ksiezy (np tego co mi wydawal akt chrztu) odejscie do innego kosciola to wlasnie zdrada.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 14 2006 03:28   
Forum

Quote by LuterAnka: Jak zwał tak zwał.

Ania a jak Ty się czujesz zdradziłaś Kościół czy Nie?
Leon

===

Jezus jest naszym Panem i Bogiem

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 14 2006 10:56   
Forum Admin
Admin

Quote by leong: Ania a jak Ty się czujesz zdradziłaś Kościół czy Nie?
Leon

A wg ciebie Leonie ja zdradzilem Kosciol Rzymski czy nie ?

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 14 2006 12:24   
Forum

leonq nie czuję jakobym zdradziła Kościół Rzymskokatolicki. Po prostu od niego odeszłam. I wiesz, że wcale nie mam wyrzutów sumienia?! Podle bym się czuła, gdybym wbrew moim przekonaniom została w KRK.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 14 2006 16:24   
Forum

Quote by hermes:
Quote by leong: Ania a jak Ty się czujesz zdradziłaś Kościół czy Nie?
Leon

A wg ciebie Leonie ja zdradzilem Kosciol Rzymski czy nie ?

Ja wiem, że gdybym odszedł od Kościoła Katolickiego tobym go zdradził. Wiedząc to, jest to dla mnie dobrą motywacją do walki z pokusą. Wiemy, że ten co zwycięży pokusę jest Błogosławiony mówi Sw. Jakub w swoim liście. Po drugie sam Pan Jezus mówi Albo jesteś ze Mną albo przeciw Mnie. Czy Judasz, który odszedł od Pana Jezusa Go nie zdradził?. Powiesz odszedłem od Kościoła w którym tyle złego się dzieje. Czy to cię może usprawiedliwić przed Bogiem?. Czy nie powinieneś wprost przeciwnie walczyć z tym złem będąc rycerzem Jezusa samego? Po której stronie stoisz taka będzie Twoja kiedyś zapłata.
Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 14 2006 17:20   
Forum Admin
Admin

Quote by leong:
Ja wiem, że gdybym odszedł od Kościoła Katolickiego tobym go zdradził.

A ja wiem ze zeby cos zdradzic, najpierw trzeba sie do czegos zobowiazac. Ja nigdy do kosciola katolickiego tak naprawde nawet nie wstapilem (nie bylem bierzmowany). Zostalem w nim wychowany bo bylem w nim ochrzczony. Wiec trudno tu mowic nawet o jakims odejsciu.

Wiedząc to, jest to dla mnie dobrą motywacją do walki z pokusą. Wiemy, że ten co zwycięży pokusę jest Błogosławiony mówi Sw. Jakub w swoim liście.

A dla mnie walka z pokusa to walka o dobro w moim zyciu a nie o interes jednej instytucji. Nie poradze tak mi pismo mowi.

Po drugie sam Pan Jezus mówi Albo jesteś ze Mną albo przeciw Mnie.

Wlasnie dlatego przeszedlem do KEA bo powiedzialem ze jestem z Jezusem. Jezeli bym zostal oznaczalo by ze wygralyby stare przyzywczajnie mimo ze sumienie mowilo mi ze nie moge zaprzeczac slowom Chrystusa.

Czy Judasz, który odszedł od Pana Jezusa Go nie zdradził?.

Zdradzil Jezusa przez wydanie go kaplanom a nie odejscie - tak mi sie przyjamiej wydaje ze mowi ewangelia.

Powiesz odszedłem od Kościoła w którym tyle złego się dzieje.

Nie powiem. Odszedlem ze wzgledu na nauke niezgodna z moim sumieniem - ktore wynikalo z czytania slowa Bozego, a nie z powodu bledow ludzkich.

Czy to cię może usprawiedliwić przed Bogiem?. Czy nie powinieneś wprost przeciwnie walczyć z tym złem będąc rycerzem Jezusa samego? Po której stronie stoisz taka będzie Twoja kiedyś zapłata.

Wlasnie to robie, walcze z bledami w swoim kosciele - bledy beda zawsze w kazdym kosciele, nie uciekam tam gdzie wygodnie ale ide na przeciw swiatu.

Hermes

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 14 2006 17:30   
Forum

Czy możesz mi podać, gdzie Kościół Katolicki nie jest zgodny z Biblią?. Myślę, tu się nie rozumiemy.
Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 styczeń 14 2006 18:09   
Forum

Quote by leong: Po drugie sam Pan Jezus mówi Albo jesteś ze Mną albo przeciw Mnie.

Leon ja odeszłam od Kościoła Katolickiego, a nie od Jezusa. Wręcz przeciwnie. Teraz czuję, że jestem bliżej Niego. Bogu zawierzyłam moje życie i On mnie prowadzi. Takiej bliskości Boga nigdy w KRK nie odczuwałam.

Quote by hermes:[QUOTE Powiesz odszedłem od Kościoła w którym tyle złego się dzieje.

Nie powiem. Odszedlem ze wzgledu na nauke niezgodna z moim sumieniem - ktore wynikalo z czytania slowa Bozego, a nie z powodu bledow ludzkich. [/QUOTE]

Dokładnie ja z tego samego powodu odeszłam z KRK. W KRK byłam ochrzczona i bierzmowana, byłam w I Komunii Św., ale chodziłam tam bardziej z przyzwyczajenia, niż z woli serca. Przejście do KEA było pierwszą naprawdę moją (nikt mnie do tego nie namawiał, nie nakłaniał i nie zmuszał) dojrzałą decyzją. Podjęłam ją nie na hura, ale po długim okresie głębokich przemyśleń. Była to jednak decyzja wypływająca z mojego serca i jestem przekonana, że jest ona słuszna. Zostanie w KRK byłoby aktem obłudy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 14 2006 18:43   
Forum Admin
Admin

Quote by leong: Czy możesz mi podać, gdzie Kościół Katolicki nie jest zgodny z Biblią?. Myślę, tu się nie rozumiemy.
Leon

Kosciol rzymski nie jest zgodny z Pismem Swietym bo jego zalozenie jest inne mianowcie uwaza ze tradycja pozniejszych czasow jest rownie dobra jak tradycja - swiadectwo wiary pierwszych chrzescijan ktorzy mieli najblizszy kontakt z Jezusem. Mowiac wprost, samo zalozenie jest bledne. A z tego wynikaja rozne kwiatki - prymat papieza, kult ludzi, obrazow relikwi, posrednictwo ludzi do Boga, czysciec i inna cala gora nalecialosci, czesto wzietych z poganstwa kiedy kosciol stawal sie dominujacy na jakis terenach - ta cala tradycja czesto zaslania wam tego Boga - wiszacego gdzies tam na malutkim krzyzu za wielkimi obrazami swietych, posagami maryji itd. (to przesnosnia - dla mniej kumatych).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 14 2006 20:53   
Forum

Quote by hermes:
Quote by leong: Czy możesz mi podać, gdzie Kościół Katolicki nie jest zgodny z Biblią?. Myślę, tu się nie rozumiemy.
Leon

Kosciol rzymski nie jest zgodny z Pismem Swietym bo jego zalozenie jest inne mianowcie uwaza ze tradycja pozniejszych czasow jest rownie dobra jak tradycja - swiadectwo wiary pierwszych chrzescijan ktorzy mieli najblizszy kontakt z Jezusem. Mowiac wprost, samo zalozenie jest bledne. A z tego wynikaja rozne kwiatki - prymat papieza, kult ludzi, obrazow relikwi, posrednictwo ludzi do Boga, czysciec i inna cala gora nalecialosci, czesto wzietych z poganstwa kiedy kosciol stawal sie dominujacy na jakis terenach - ta cala tradycja czesto zaslania wam tego Boga - wiszacego gdzies tam na malutkim krzyzu za wielkimi obrazami swietych, posagami maryji itd. (to przesnosnia - dla mniej kumatych).

Wszystko to co ty zarzucasz Kościołowi Katolickieu jest całkowicie biblijne. Papież jest biblijny (Piotr), Matka Jezusa jest biblijna, Czyściec jest biblijny, tradycja Kościoła biblijna itp.
Co ty starasz się udowodnić, widzę z innych Twoich postów jest to, że Kościół gdzieś się przerwał i gdzieś 3-4 wieku powstał nowy kościół niby katolicki.
Starasz się udowodnić, że Luter to poznał i odnowił kościół Jezusowy ten prawdziwy pierwszych chrześcijan.
Czy ty wiesz co mówisz? Poprostu nazywasz Jezusa kłamcą. Dlaczego? Bo Jezus powiedział do Piotra, że bramy piekielne go nie zwyciężą, a Ty mówisz,że bramy piekielne ten Kościół zwyciężyły i potrzeba było Lutra żeby go odnowił.
Mówisz, że my Katolicy jesteśmy bałwochwalcy? Myślę że nie rozumiesz tego słowa. Bałwochwalca to ten co wielbi nie Boga, a demony. Czy tak jest z Kościołem Katolickim? No zastanów się.
Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 14 2006 21:44   
Forum Admin
Admin

Quote by leong:Wszystko to co ty zarzucasz Kościołowi Katolickieu jest całkowicie biblijne. Papież jest biblijny (Piotr), Matka Jezusa jest biblijna, Czyściec jest biblijny, tradycja Kościoła biblijna itp.

Poczytaj biblie. Nie bede ci wszytskiego udowadnial bo to nie czas i miejsce, zreszta i tak chyba moje argumenty nie trafiaja.

Co ty starasz się udowodnić, widzę z innych Twoich postów jest to, że Kościół gdzieś się przerwał i gdzieś 3-4 wieku powstał nowy kościół niby katolicki.

Zle widzisz. Nie staram sie tego udowodnic.

Starasz się udowodnić, że Luter to poznał i odnowił kościół Jezusowy ten prawdziwy pierwszych chrześcijan.

Luter odnowil kosciol sredniowieczny na wzor kosciola pierwotnego.

Czy ty wiesz co mówisz? Poprostu nazywasz Jezusa kłamcą. Dlaczego? Bo Jezus powiedział do Piotra, że bramy piekielne go nie zwyciężą, a Ty mówisz,że bramy piekielne ten Kościół zwyciężyły i potrzeba było Lutra żeby go odnowił.

Luter go odnowil dlatego bramy piekielne go nie zwyciezyly. Jezus obiecal ze do konca swiata bedzie jego kosciol czyli do konca swiata beda ludzie ktorzy beda chrzescijanami. Swoja droga to paradoksalnie dzieki Lutrowi zwolano sobor Trydecki ktory choc troche wydzwignol Kosciol rzymski z tej katastrofy w jakiej sie znajdowal w tym czasie.

Mówisz, że my Katolicy jesteśmy bałwochwalcy?

Nie mowie. mowie ze ludzie utozsamiajacy Boga z kosciolem popelniaja balwochwalstwo.

Myślę że nie rozumiesz tego słowa. Bałwochwalca to ten co wielbi nie Boga, a demony. Czy tak jest z Kościołem Katolickim? No zastanów się.

Balowchalstwo pochodzi o slow chwalic balwany - balwan jest to cos czemu oddajemu kult - cos ziemskiego - np obraz, posag etc. Takim wlasnie balwanem moze byc dla kogos instytucja.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 14 2006 22:04   
Forum

A co zrobić z tymi 1500 lat chrześcijaństwa do czasów Lutra. Czy wg. ciebie to nie przerwa?. Czyli wg. ciebie bramy piekielne żwyciężyły prawda?
Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 14 2006 22:22   
Forum Admin
Admin

Quote by leong: A co zrobić z tymi 1500 lat chrześcijaństwa do czasów Lutra. Czy wg. ciebie to nie przerwa?.

Nie. W kazdej chwili historii zawsze byli jacys chrzescijanie ktorzy wyznawali Chrystusa, zawsze byl ktos kto wierzyl, nawet jesli wiekszosc byla w kryzysie. I zawsze byli chrzescijanie ktorzy chcieli ten kryzys naprawiac.

Czyli wg. ciebie bramy piekielne żwyciężyły prawda?

Co zwyciezyly ? Kosciola Jezusa napewno nie - dlatego do dzis istnieje i wierze ze beda istniec chrzescijanie do konca swiata - to jest wlasnie wypelnaie sie obietnicy Bozej na naszych oczach. A instytucje - nie raz zwyciezyly i jeszcze nie raz zwycieza, bo to rzecz ludzka - a tam gdzie sa ludzie zawsze bedzie grzech.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 15 2006 03:12   
Forum

Nie rozumiem te twoje instytucje. Możesz szerzej wytłumaczyć?
Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 15 2006 12:50   
Forum Admin
Admin

Quote by leong: Nie rozumiem te twoje instytucje. Możesz szerzej wytłumaczyć?
Leon

Instytucja - to w kosciele co widzialne, jej organizacji, urzedy, wladza - to wszystko co takie typowo ludzkie i grzeszne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 styczeń 15 2006 13:05   
Forum

Hmmm.. po której jestem stronie w tej dyskusji? To właśnie przekleństwo mojego życia - nie potrafię na to jednoznacznie odpowiedzieć. Sama odeszłam z KrK parę lat temu, bierzmowania świadomie nie przyjęłam (a swoją drogą jak się tak zaczytuję w texty o skutkach bierzmowania, to aż się chce wrócić ) Odeszłam bo faktycznie, nie potrafiłam przyjąć w sposób wolny i świadomy niektórych aspektów nauki Kościoła. Tylko tak się czasem zastanawiam... kim ja jestem ze swoim małym rozumkiem, żeby tak bardzo na nim polegać i ufać najbardziej sobie (przyznacie że nawet sumienie, jeśli jest zaślepione pychą, potrafi wprowadzać w błąd). Choćby taka reformacja... fajnie, niekóre postulaty były naprawdę strzałem w dziesiątkę, ale jakbym na to nie patrzyła wychodzi mi, że to jednak Luter się odłączył od jedynego Kościoła, który wówczas trwał, a trwał nieprzerwanie od czasów, w którym Jezus go zapoczątkował (pomijam schizmę wschodnią - ona nie wyrządziła aż tak wielkiego podziału) Choć faktycznie ówczesny Kościół Katoliski potrzebował odnowy - odnowy nie rozdziału. A co do Tradycji... faktycznie źródłem objawienia jest Pismo św. I takim właśnie źródłem było ono dla chrześcijan pierwszych wieków, którzy, jakby nie było, byli jednak sporo bliżej pierwotnego Kościoła apostolskiego, niż my. Znów więc się zastanawiam, czy mam prwo bardziej ufać sobie...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 15 2006 13:25   
Forum Admin
Admin

Quote by allygator:. Choćby taka reformacja... fajnie, niekóre postulaty były naprawdę strzałem w dziesiątkę, ale jakbym na to nie patrzyła wychodzi mi, że to jednak Luter się odłączył od jedynego Kościoła, który wówczas trwał, a trwał nieprzerwanie od czasów, w którym Jezus go zapoczątkował

Luter sie nie odlaczyl, Luter zostal z kosciola wyrzucony przez papieza bulla w 1521 roku. Potem ewangelicy chcieli doprowadzic do ugody w 1545 roku kiedy sie synod trydencki zaczynal - ale zostali we wstepie tego synodu bez jakiejkolwiek dyskusji potepieni.

A nasz kosciol ewangelicki "nie zaczol" sie w 1530 roku i zalozyl go Luter. On trwa od poczatku - i moja historia kosciola rownierz trwa od poczatku czyli od 30 roku - w 1530 zostal on tylko zreformowany - ja utozsamaiam sie z z kosciolem powszechnym (do 1054 roku) z kosciolem lacisnkim (do 1530 roku) i z kosciolem ewangelickim (do dzis).

(ja cie nie chce tu nawracac tylko wyjasniam pewne rzeczy)

(pomijam schizmę wschodnią - ona nie wyrządziła aż tak wielkiego podziału)

Hm, wyrzadzila chyba wiekszy podzial - odlaczyla od nas cala wschodnia czesc chrzescijanstwa ktorej zawdzieczamy polowe naszej teologii.

Choć faktycznie ówczesny Kościół Katoliski potrzebował odnowy - odnowy nie rozdziału. A co do Tradycji... faktycznie źródłem objawienia jest Pismo św. I takim właśnie źródłem było ono dla chrześcijan pierwszych wieków, którzy, jakby nie było, byli jednak sporo bliżej pierwotnego Kościoła apostolskiego, niż my. Znów więc się zastanawiam, czy mam prwo bardziej ufać sobie...

Sobie ufaj nie do konca, ale sumienia swego sluchaj, najlepjej pomodl sie do Boga i popros go o decyzje - Bog powoluje ludzi roznie - sam wie najlepjej gdzie jest czyje miejsce. Najgorzej jest nie nalezec nigdzie. Jedna z metod jest zrobienie sobie wycieczki po kosciolach (jak to moja kolezanka kiedys powiedziala - castingu na koscioly ) - poznawaj je, obserwuj - w koncu Bog ci podpowie - popchnie w twoje miejsce. Najgorsza jest biernosc.

===

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 styczeń 15 2006 13:39   
Forum

No wiesz, nie jestem bierna, o czym świadczy choćby to, że roztrząsam właśnie te problemy. A swoją drogą namawiasz mnie do castingu na konkretny kościół. Skoro Kościół chrześcijański trwał przez wieki od 30 roku (mimo iż tym "prawowitym" Kościołem nie był KK) to ja jako że czuję się chrześcijanką już przecież należę do Kościoła, czyż nie? Sorry, w nauce KrK wiele mnie razi, dlatego z niego odeszłam, ale w wyznaniu protestanckim razi mnie jeszcze więcej, choćby to że Kościół Katolicki jest mimo wszystko jeden, od początku. A wyznań prostestanckich, proszę bardzo, roi się i roi - relatywizm czy co? Każdy może mieć własną prawdę?

Nie zgodziłabym się też co do skutków schizmy wschodniej, bo jakby nie było, jest jakaś ugoda między Kościołem wschodnim i KrK. Nie było o nią tak trudno jak w przypadku Koś. protest. Ale o tym nie chcę dyskutować, bo przyznaję że moja wiedza w tym względzie nie jest wystarczająca do poważnej dyskusji.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 15 2006 14:19   
Forum Admin
Admin

Quote by allygator: No wiesz, nie jestem bierna, o czym świadczy choćby to, że roztrząsam właśnie te problemy.

Jasne, ale moim zdaniem nie mozna byc chrzescijaninem taka samotna lodka na morzu (albo mozna ale to ciezkie bardzo) - wydaje mi sie ze chrzescijani powinnien zyc w jakiejs wspolnocie ludzi - gdzie moze wzrasta duchowo.

A swoją drogą namawiasz mnie do castingu na konkretny kościół.

NIE. Namawiam cie na castingu czyli obejrzenia jak najwiekszej ilosci roznych kosciol roznych wyznan. Mozna isc zobaczyc, nie gryza .

Skoro Kościół chrześcijański trwał przez wieki od 30 roku (mimo iż tym "prawowitym" Kościołem nie był KK) to ja jako że czuję się chrześcijanką już przecież należę do Kościoła, czyż nie?

Tak, do kosciola nalezy sie przez chrzest, ale patrz wyzej a propo zycia we wspolnocie.

Sorry, w nauce KrK wiele mnie razi, dlatego z niego odeszłam, ale w wyznaniu protestanckim razi mnie jeszcze więcej,

Ja cie nie namawiam na protestatyzm. co najwyzej chce ci pokazac go jaka jedna z mozliwosci. Nie widze przeszkod zeby odnalazla sie w jakiejs katolickiej czy prawoslawnej wspolnocie.

choćby to że Kościół Katolicki jest mimo wszystko jeden, od początku. A wyznań prostestanckich, proszę bardzo, roi się i roi - relatywizm czy co? Każdy może mieć własną prawdę?

Hm i tak i nie. Zobacz mimo ze koscioly protestackich jest tak wiele to wlansie one sie ze soba najlepjej dogaduja, np w polsce istnieja 3 koscioly ewangelickie - tyle ze wszytskie maja wspolnote komuni i ambony. Celem protestayzmu nie jest bycie widzialnym monolitem - takim jak KRK, tutaj celem jest zycie danej spolecznosci i stad tyle podzialow - albo... jak ja to widze - roznorodnosci. Koscioly protestackie nie sa jak KRK - jakis posrednik miedzy Bogiem a czlowiekiem - tutaj celem jest zeby kazdy mial osobista bezposrednia wiez z Bogiem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
allygator
 styczeń 15 2006 14:29   
Forum

Ok. Chciałbym tylko dla sprostowania dodać że w pełni się zgadzam ze stwierdzenie, że chrześcijanin potrzebuje wspólnoty. Na razie moją wspólnotą są ludzie bezwpólnotowi , z tego względu właśnie, że o ile odeszłam z KrK to sumienie nie pozwala mi również w pełni zaakceptować nauki protestanckiej. Stąd moje rozdarcie. Ale w jednym na pewno masz rację, trzeba się po prostu modlić..

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 styczeń 15 2006 14:33   
Forum Admin
Admin

Zycze Ci owocnego szukania i wysluchanych modlitw.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Leon
 styczeń 15 2006 19:15   
Forum

Quote by hermes:
Quote by leong: Nie rozumiem te twoje instytucje. Możesz szerzej wytłumaczyć?
Leon

Instytucja - to w kosciele co widzialne, jej organizacji, urzedy, wladza - to wszystko co takie typowo ludzkie i grzeszne.

Tak to Ty mówisz bo taka jest Twoja wiara.
Pan Jezus to jednak widzi inaczej.

16 Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska!» 17 Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie*.

Jeżeli Swiątynię Starego Przymierza tak Pan Jezus nazywa dom mego Ojca, czy Swiątynia Nowego Przymierza nie jest ważniejsza?

My dzieci Tegoż Kościoła nazywamy tą instytucję Domem Bożym, Domem modlitwy, miejscem gdzie jest Przenajświętszy Sakrament. Za każdym razem, kiedy przejezdzam koło Tej Swiątyni oddaję pokłon Jezusowi Chrystusowi w Przenajświętszym Sakramencie i modlę się słowami
Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament teraz i na wieki wieków Amen. i dodaję od siebie Jesus and Mary i love You.
Jak myślisz, czy czyniąc to jestem bałwochwalcą? Czy kłaniam się tylko budynkowi czy Jezusowi w Przenajświętszym Skramencie. Czy to jest tylko instytucja ludzka?
Pan Jezus jest Bogiem i Człowiekiem w jednej osobie.
Masz z tym problem. Drugi problem dla ciebie to to,że Pan Jezus przyszedł w ciele i dał swoje ciało dla nas na pokarm.
Leon

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,30 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty