Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny


 Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Zbawienie-pytania a jest ich troche
 |  Wersja do druku
Marcin
 styczeń 18 2006 20:16  (Czytany 2554 razy)  
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/18/06
Postów:: 2

===

Niech Pan nas prowadzi... byleby na górę...
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Morzan
 styczeń 18 2006 20:48   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 09/16/05
Postów:: 243

Chętnie bym ci odpowiedział ale nie jestem pewien do jakiego kościoła należysz(a zdaje mi się, że do katolickiego).Niektórzy nie uznają czyśćca( gdyż nie ma o nim nawet słowa w biblii)i odpustów zupełnych(nie wiem dlaczego bo jestem katolikiem ale chyba dlatego bo to jest również "wymysł" człowieka).
Pozdrawiam

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Morzan
 styczeń 18 2006 20:50   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 09/16/05
Postów:: 243

Kiedy w końcu będę miał tą drugą gwiazdkę

===

"poznacie Prawdę, a Prawda was wyzwoli" JEZUS
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Marcin
 styczeń 18 2006 20:53   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 01/18/06
Postów:: 2

Nie no... jestem katolikiem... chodze do Kościoła rzymskokatolickiego... jeśli możesz na coś odpowiedzieć, to odpowiedz

===

Niech Pan nas prowadzi... byleby na górę...
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Edith
 styczeń 19 2006 10:26   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/17/05
Postów:: 239

Trafiłeś na serwis ekumeniczny, a nie katolicki. Poszukaj może jakiegoś zupełnie katolickiego - mateusz, apologetyka.katolik itp., napisz do O. Salija (znajdziesz go na mateuszu we "w drodze". Już to kiedyś tu pisałam: jako katolik powinieneś poszukać w nauce swojego kościoła, choćby w katechiźmie, a niekoniecznie w necie - nie masz żadnej gwarancji że trafisz na katolików, i to katolików kompetentnych.

Nie pomyślałeś o takim np. przypadku, że idziesz po 25 latach do spowiedzi, po rachunku sumeinia, żalu itd i przed drzwiami kościoła padasz martwy? Co w tedy?!
A teraz próba odpowiedzi ogólnie (nie żebym się pchała do tytułu katolika kompetentnego ):
Mam wrażenie, jeżeli błędne to wybacz, że nie jesteś nawróconym chrześcijaninem, tzn. takim, który - niezaleznie od wyznania - ma zywą, głęboką relację z Jezusem. Z Twoich pytań wynika, ze Twój Bog jest jakimś okropnym kazuistą, co to tylko czeka, zeby nam się coś nie udało, sprawdza czy wypełniamy punkty i podpunkty, "pokutę" itd. Skoro o pokucie mowa - a co z zadośćuczynieniem? Jest ważniejsze od "pokuty" bo ma uczynić zadość, czyli w miarę możliwości naprawić nasze rozróby, zwłaszcza wobec bliźnich. Naprawdę myslisz, że dla Boga liczy się wypełnianie sakramentów? On je ustanowił, On jest ponad nimi, On może je pominąć, działać poza nimi. Sakramenty dla ludzi czy ludzie dla sakramentów?
Pamiętaj: Bóg patrzy w serce! Jezus przyszedł po to, żeby literę prawa wypełnić miłością. Jakże wielu ludzi, wychowanych "po chrześcijańsku" żyje jakby nigdy to się nie stało... Wypałniają ryty, a potem się boją, że to nie wystarczy. Bo nie wystarczy. Bóg nas kocha, tę miłośc musimy przyjąć, doświadczać jej, zaufać Bogu.
Oczywiście nie namawiam Cię do porzucenia przystępowania do sakramentów, ale niech to będzie wypełnione treścią. Jeśli Bóg postawił Cię w KRK, i nie pokazuje Ci innego miejsca, jeśli w sercu Ci mówi, że potzrebuje Cię w KRK, a Ty potrzebujesz sakramentów, to trwaj w tym Kościele, ale nawróc serce! Nie traktuj Boga jak sędziego z wagą i miarką, a skaramnentów jak jakiś praktyk magicznych"czary-mary, ksiądz robi puk-puk i jestem OK". To nie działa tak.

Wiem, że mój post nie odpwiada na Twoje wątpliwości, ale odniosłam wrażenie (jak to baba... na wrażeniach się opieram ) że TWoje chrześcijaństwo jest jakieś takie... smutne. A szkoda.
Obiecuję modlitwę i życzę znalezienia odpowiedzi i spokoju serca.

===

Benedictus
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 19 2006 11:05   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

Zarejestrowany: 06/11/05
Postów:: 3072

Bardzo pięknie Edit odpowiedziała. Ja ze swej strony mogę tylko dodać : wstań, ubierz się i złap za rękaw księdza. I nie puszczaj, dopóki na Twoje pytania nie odpowie. Jak ci się nawet tego nie chce, to poczekaj na kolędę - wpuść księdza, zaklucz drzwi, a potem wypytaj.
Tylko jest jeden knyf - im więcej będziesz znał odpowiedzi, tym więcej będziesz miał pytań. Ale może znajdziesz Boga kochającego.
Na jedno częściowo odpowiem: jednym ze sposobów uzyskania odpustu zupełnego jest spowiedź z czystą intencją + msza i komunia + czytanie Bibli przez min. pół godziny ( w stanie łaski, z zaangażowaniem i zrozumieniem, oraz z intencją odpustu ). Zacznij od Nowego Testamentu.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi
 
 Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Edith
 styczeń 19 2006 11:15   
Forum

Status: offline

Zarejestrowany: 08/17/05
Postów:: 239

===

Benedictus
 
 Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,09 sekund
Nowy wątek Odpowiedz 
Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty 
HTML dozwolony w ograniczonym zakresie 
Zawartość zmoderowana