Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Watykan, islam, prawa człowieka
 |  Wersja do druku
Gocek
 maj 03 2006 21:39   
Forum

Status: offline

Gocek, mówisz, ze mozna być menelem, wierząc w Boga?
Nie sądzę. Ta prawda determinuje całe życie wierzącego.
Może opierasz się na przykładach gdzie tacy ludzie wykazują pewną religijność, a jak pisalem wcześniej, religijnośc może być tylko czymś w rodzaju zwyczaju, wpoiona, odruchem, nie zaś oznaką wiary.

Jak pewnie wiesz - alkoholizm, narkotyki itd, są to choroby - ale człowiek niekoniecznie musi być (i często nie jest) ateistą, żeby popaść w tą chorobę. Często Ci ludzie są naprawdę wierzący i w wierze szukają wyjścia z choroby - a tu trzeba własnych sił przede wszystkim.
Nie tylko ateiści są menelami
Mówię Ci, że życie wierzacego i niewierzącego BARDZO się różni. Tzn. nie musi to być regułą, ale praktycznie tak wlasnie jest.

U mnie poza tym, że więcej czytam i się uczę, więcej rzeczy mnie interesuje - wartości chrześcijańskie bardzo mi odpowiadają. Życie się praktycznie nie zmieniło, tylko inaczej postrzegam świat i człowieka, a zwłaszcza ten drugi nabrał wielu wartości, które po przez hipostazę nadaje się bogu.
Przynajmniej ja żyjąc w środowisku przez dłuuugi czas ateistycznym, widziałem tą różnicę. Ja byłem wśród nich prawie obcy: całkowicie sprzeczne wartości, tematy rozmów, odmienny światopogląd, podejście do życia i ludzi, oraz samo odbieranie świata - całkowicie inne. Życie naprawdę różni się bardzo.

Napewno byli to ateiści? A nie jacyś sekciarze? Oczywiście żartuję, skoro mówisz, że ateiści, to ateiści . Nie ma równości i sprawiedliwości na tym świecie - człowiek, człowiekowi nierówny. Mam nadzieję, że owi zaprzeczający teizmowi, przynajmniej prezentowali odmienne ale nie pejoratywne wartości.
Dla mnie to, że Bóg istnieje jest prawdą, pomaga mi to, i nie zamieniłbym życia z nikim.
A nawet wg. Twojej filozofii to chyba jest najważniejsze, nie?
Żeby jednostka znalazła wewnętrzny spokój, i przekonanie , że to co czyni i w co wierzy jest prawdą. Zgadza się? Postępować, zgodnie z własnym sumieniem.

Ładnie mnie podszedłeś
W mojej filozofii, staram się być krytyczny (nie mylić z krytykanctwem), do wszelkiego rodzaju doktryn i prawd objawionych, niezmiennych i koniecznych. Nie uznaję żadnej doktryny za jedyną prawdziwą. Ateizm wybrałem na zasadzie racjonalnych przemyśleń i własnych odczuć wewnętrznych (nazwijmy to sumieniem). Przemówiły za tym obserwacje rzeczywistości, przyrody, a zwłaszcza zainteresowanie religiami, psychologią, socjologią, filozofią i politologią - czyli zainteresowanie człowiekiem jako istoty.

Jedno wynika z naszej polemiki - prawda w tej kwestii jest względna, dlatego cenię nauki ścisłe i przyrodnicze, chociaż nie mam do nich głowy
the force might be with you

Which one? Black side or White?
Pozdrawiam

===

"Wydaje się, że wiara w cuda znika w jednej dziedzinie tylko po to, by zagnieździć się w innej." Karol Marks

Profil   Email 
 Cytat 
audeo
 maj 07 2006 17:41   
Forum

przyjemnoscia bylo przeczytac wasza dyskusje .

===

Allah akbar.

Profil   Email 
 Cytat 
nemet
 wrzesień 04 2007 14:47   
Forum

wracajac do tematu. prawdziwy islam przedstawia dokladnie takie same prawa czlowieka jak i prawdziwe chrzescijanstwo. ale zwazywszy na to, ze nie ma juz panstw tak na prawde wyznaniowych (pomijajac moze watykan) wiec prawo panstwowe i prawa ludzi w tym panstwie odbiegaja od praw wynikajacych z religii. to, ze muzulmanka chodzi w chuscie - poza kilkoma wyjatkami - jest jej osobistym wyborem. widac to przede wszystkim w europie. z wyjatkiem polski - tu dziewczyna wychodzac w chustce naraza sie na zlosliwe komentarze i glupie uwagi. a chustka ma jedynie wyrazac jej skromnosc!! wiec nie ma tu mowy o lamaniu praw czlowieka tak jest z wiekzsoscia kwestii.
jesli wiec watykan zdecyduje sie na powazne debaty o prawach czlowieka - znajdzie plaszczyzne porozumienia. rzecz jedynie w doborze rozmowcy ze strony swiata islamu, ktory nie ma takiego formalnego przywodcy uznawanego przez wszystkich, a raczej lokalne autorytety, ktore moga sie spierac ze soba w szczegolach i nadal pozastawac zgodne w podstawowych kwestiach. ale nikt nie zarzuca grzechu tym, ktorzy maja inne zdanie. moze poza afganskimi talibami i podobnymi oszolomami, ktorzy jako religie probuja wciskac ludziom swoja wypatrzona i nagieta do wlasnych interesow interpretacje

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,04 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości