Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 unitarianie
 |  Wersja do druku
Anna
 lipiec 21 2006 14:20  (Czytany 10078 razy)  
Forum

Status: offline

Witajcie! Od dłuższgo czasu przyglądam się forum, jednak dzisiaj postanowiłam się dołączyć do Waszgo grona, ponieważ zrodziło się w mojej głowie pewne pytanko.
Uniterianie jako antytrynitarze nie powinni być zaliczanie do grona kościołów chrześnijaniskich. Tak czy nie? Nie miałabym wątpliwośco gryby nie to, ze EAI zajmuje się nimi na równi z innymi wyznaiami chrześcijańskikim: http://www.ekumenizm.pl/index.php?topic=unitarianizm .
Jak to więc w końcu jest?
Chętnie zapoznam się również z ciekawymi informacjiami na ich temat (nie,nie chcę do nich dołaczyć pyatm bo chciałabym wiedzieć więcej na ich temat). Pozdrawiam Wszystkich Użytkowników!
Ania

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartek
 lipiec 21 2006 14:28   
Forum

Witaj! Cieszym sie, że z nimi jesteś.
Moja odpowiedź jest krótka: kto odrzuca Trójce św. nie ejst chrześcijaninem.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Raf
 lipiec 21 2006 15:13   
Forum

Quote by Bartek.D:Moja odpowiedź jest krótka: kto odrzuca Trójce św. nie ejst chrześcijaninem.

Nie jest chrześcijaninem, czy też nie jest ortodoksyjnym chrześcijaninem. Doprecyzuj pojęcie.

Pozdrawiam. Raf

===

"Wszystkie przenośnie są imionami dobra i zła: nie przemawiają one, przyzywają tylko. Głupcem ten, kto chce od nich wiedzy." Tako rzecze Zaratustra (Nietzsche)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 21 2006 16:32   
Forum

Nie są, w ogóle!

Nie mogą byc chrześcijanami, bo ich chrzest, jako, że rozbieżny z Końcem Ew. św. Mateusza jest nieważny.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Thomas Z
 lipiec 21 2006 19:36   
Forum

Dorzucę dwa linki:

Polscy Unitarianie

Unitarianie Uniwersaliści

I jeszcze jeden n/t "Kto jest Chrześcijaninem?". Z religioustolerance.org
here

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuterAnka
 lipiec 22 2006 09:22   
Forum

Hmm... a co z Kościołem Chrześcijan Dnia Sobotniego? Oni sami nazywają się chrześcijanami. Chrzczą w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, ale Trójcy Świętej nie uznają. Bóg jest jeden - Bóg Ojciec. Jezus to syn Boży, ale nie Bóg, a Duch Święty to też nie osoba Boska a jedynie moc Boża. Co z nimi - są chrześcijanami czy nie?
Więcej o KCHDS na oficjalnej stronie Kościoła tutaj

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Retmaniak
 lipiec 22 2006 09:42   
Forum

Bardzo trudno jest wytoczyć granice Chrześcijaństwa. Większość uważa, że granice wyznacza dogmat o Trójcy Św.
Wg takiego rozumowania w chrześcijaństwie nie ma mariawitów katolickich,unitarian, braci polskich, mormonów i świadków Jehowy. Gdyby zaś przyjąć, że do chrześcijan należą ochrzczenii w imię Ojca, Syna i Ducha Św to zamknęlibyśmy drogę do chrześcijaństwa salwacjonistom i jehowym. Zapewne w pierwszych więkach pogląd o Trójjedyności Boga nie miał poparcia wszystkich Chrześcijan,.
Moim zdaniem Chrześcijaninem jest ten, kto się nim czuje.

===

Słowo Twoje jest pochodnią nogom mym. Słowo Twoje jest światłością ścieżce mej (Śpiewnik Ewangelicki #346)

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 22 2006 12:33   
Forum

Jeżeli ktoś nie jest ochrzczony W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego tak jak to nakazał Chrystus, to trudno taki chrzest uznać za ważny...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 lipiec 22 2006 15:50   
Forum

Quote by kubiak:Moim zdaniem Chrześcijaninem jest ten, kto się nim czuje.

A jeśli Osama Bin Laden czuje się chrześcijaninem, bo uznaje Jezusa za proroka?

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 22 2006 21:10   
Forum Moderator
Moderator

Quote by kubiak: Bardzo trudno jest wytoczyć granice Chrześcijaństwa. Większość uważa, że granice wyznacza dogmat o Trójcy Św.
Wg takiego rozumowania w chrześcijaństwie nie ma mariawitów katolickich,unitarian, braci polskich, mormonów i świadków Jehowy. Gdyby zaś przyjąć, że do chrześcijan należą ochrzczenii w imię Ojca, Syna i Ducha Św to zamknęlibyśmy drogę do chrześcijaństwa salwacjonistom i jehowym. Zapewne w pierwszych więkach pogląd o Trójjedyności Boga nie miał poparcia wszystkich Chrześcijan,.
Moim zdaniem Chrześcijaninem jest ten, kto się nim czuje.

Na forum było i bodajże w artykule Macka Pasternaka to juz było dyskutowane. Nie dam sobie głowy uciąć ale generalnie większość się zgodziła, że warunki konieczne i wystarczające określają pierwsze sobory powszechne, tj:
-Credo
-dogmat o Trójcy Świętej
-dogmat o Theotokos jako zresztą pochodna bóstwa Chrystusa
-i oczywiście chrzest w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Amen.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Bartek
 lipiec 23 2006 17:26   
Forum

"Wg takiego rozumowania w chrześcijaństwie nie ma mariawitów"
Mariawici mają Trójce św!

===

Profil   Email 
 Cytat 
Anna
 lipiec 24 2006 10:18   
Forum

Ja np. bym Śwoadków Jehowy nie nazwała crześcijanami, niestety trudo byłoby mi ich uznać za jeden z chrzescijańskioch kościołów...
Z jednej strony wiara w Trójjedynego Boga jest faktycznie jednym z najważniejszych cech chrześcijan - nie jest to sprawa drugorzędna, jak np. spory na tle personalnym, cpory o prymat papieża, kult świętych, liturgie itp., tylko tu chodzi o istotę Boga.
Z kolei faktycznie, uznawanie Trójcy, nie od razu oznacza, że pojmujemy ją tak samo.... stąd te spory o filioque itp.

Przepraszam, moze niejasno się dziś wyrażam, ale ciężo mi po nieprzespanej nocy pozbierać myśli...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 24 2006 11:23   
Forum Moderator
Moderator

Quote by ania2609: Ja np. bym Śwoadków Jehowy nie nazwała crześcijanami...

Świadkowie Jehowy chrześcijanami nie są. Odrzucają bóstwo Jezusa, a nawet jakąkolwiek osobowość/bytność Ducha Świętego

Spór filioque wychodzi chyab z dwóch płaszczyzn. Tedy po pierwsze Kosciol na zachodzie, poza soborem dodał go...
Ponadto w prawosławnej teologii pomimo równości osób boskich Syn z racji synostwa jest jakby niżej , jest poddany Ojcu, a wychodzenie Ducha tylko z Ojca jakby podkreśla tą monarchię w Trójcy świętej....tak mi to przynajmniej kiedys tłumaczono...

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Jakub Retmaniak
 lipiec 24 2006 19:53   
Forum

Quote by Bartek.D: "Wg takiego rozumowania w chrześcijaństwie nie ma mariawitów"
Mariawici mają Trójce św!

Starokatoliccy owszem. Ale w KKM zreinterpretowano ten dogmat. Tzn z tego co pamiętam uznali, że Maria była wcieleniem Pierwszej Osoby, Jezus Drugiej, a Mateczka Trzeciej.

===

Słowo Twoje jest pochodnią nogom mym. Słowo Twoje jest światłością ścieżce mej (Śpiewnik Ewangelicki #346)

Profil   Email 
 Cytat 
Oless
 lipiec 26 2006 15:13   
Forum

W sensie najogólniejszym chrześcijaninem (sama nazwa oznacza zwolennika Chrystusa) jest każda osoba która uznaje że Jezus Chrystus był i jest Synem Bożym, Zbawicielem świata. Unitarianie w to przecież wierzą więc nie rozumiem w czym problem.

===

"..taka jest moja koncepcja, tak ja to widzę.."

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 26 2006 16:06   
Forum

Nie!
Sama wiara w to nie wystarcza. Bo czy [sama] wiara zdoła go zbawić? (Jk 1, 14b). Nie, bo Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków. (Jk 1,26). Chrześcijanin, który tylko wierzy (często nawet tylko mówi, że wierzy) to martwy chrześcijanin, a Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych. (Mt 22, 32b), czyli martwy chrześcijanin, to w istocie nie chrześcijanin. Wiarę trzeba podeprzeć uczynkami miłosierdzia, głoszeniem Dobrej Nowiny, ale także trzeba ją najpierw zapoczątkować chrztem w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (Mt 28, 19b).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 lipiec 26 2006 16:16   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Aranen: Nie!
Sama wiara w to nie wystarcza. Bo czy [sama] wiara zdoła go zbawić? (Jk 1, 14b). Nie, bo Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków. (Jk 1,26). Chrześcijanin, który tylko wierzy (często nawet tylko mówi, że wierzy) to martwy chrześcijanin, a Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych. (Mt 22, 32b), czyli martwy chrześcijanin, to w istocie nie chrześcijanin. Wiarę trzeba podeprzeć uczynkami miłosierdzia, głoszeniem Dobrej Nowiny, ale także trzeba ją najpierw zapoczątkować chrztem w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (Mt 28, 19b).

Bzdura kwadratowa. Zbawia jedynie wiara. Uczynki dowodza jednak wiary - Ilez jeszcze?? chrest nie jest warunkiem koniecznym dla zbawienia - Jestesmy wzywani do zanurzenia w wodzie na znak naszego chrzescijanstwa... Zreszta... Gdyby taki chrzest byl koniecznoscia wszyscy katolicy znajdowaliby sie w drodze do piekla. Chrzest jest znakiem wiary, ale nie rodzicow, tylko chrzczonego...
Chcrzescijaninem jest ten, ktorego zna Jezus. Kazdy sam musi sobie odpowidziec na pytanie czy tak jest. No wiec jak to jest?? Zna Cie Jezus?? Duch Swiety wieje roznymi drogami i daje sie poznac w roznych miejscach. Oczywistym jest, ze chrzescijanie wierza w okreslone prawdy. Nie to jednak czyni chrzescijaninem. No juz z cala pewnoscia nie dowodza uczynki...

===

Dwie rzeczy są nieskonczenie wielkie. Glupota ludzka i Boze milosierdzie

Profil   Email 
 Cytat 
Oless
 lipiec 26 2006 19:20   
Forum

Quote by Aranen:Chrześcijanin, który tylko wierzy to martwy chrześcijanin, a Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych., czyli martwy chrześcijanin, to w istocie nie chrześcijanin.

To tylko Twoja teologia. Inni mają teologię że każdy nie 'narodzony na nowo' to nie chrześcijanin.

Natomiast w tym wątku rozpatrywana jest tylko kwestia systematyki.A gdybyś miał przydzielić do jakiegoś wyznania unitarianizm to jest to odmiana chrześcijaństwa. I tyle.

===

"..taka jest moja koncepcja, tak ja to widzę.."

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 26 2006 21:12   
Forum Moderator
Moderator

Hm, wyznanie wiary unitarian

1. Wierzymy w jedynego Boga i jedność świata. Nie ma zasadniczego konfliktu między wiarą i nauką, sacrum i profanum - ponieważ wszystko ma swoje źródło w tej samej rzeczywistości Wszechświata.
2. Wierzymy w wartość i godność każdego człowieka. Wszyscy ludzie mają równe prawo do życia, wolności i sprawiedliwości. Życie człowieka jest ważniejsze od jakiejkolwiek ideologii i filozofii.
3. Wierzymy w wolność wyznawania religii. Każdy człowiek ma prawo do własnej religii, do wyrażania otwarcie swoich poglądów religijnych oraz swobodnego wypowiadania się w kwestiach wiary - bez obaw przed potępieniem i prześladowaniem.
4. Wierzymy w równouprawnienie różnych religii. Wszystkie religie, niezależnie od czasu, w którym powstały i kultur do których należą - posiadają wartości nie tylko dla swoich wyznawców, ale również dla wszystkich ludzi chcących je zrozumieć.
5. Wierzymy w autorytet ludzkiego rozumu i sumienia. Najwyższym sędzią w sprawach religii nie są dogmaty ani duchowni kościołów, ale osobisty wybór i decyzja każdego człowieka.
6. Wierzymy w nieustające poszukiwanie i dociekanie Prawdy. Jeżeli rozum i serce są w pełni wolne i otwarte, człowiek może dokonać cennych i wspaniałych odkryć.
7. Wierzymy w etyczną wartość religii. Naturalnym rezultatem i świadectwem dobrej wiary są dobre uczynki oraz zaangażowanie w pracę dla innych.
8. Wierzymy w sprawczą siłę miłości. Podstawowym prawem wspólnoty ludzkiej jest prawo miłości, które dba o dobro innych, nikogo nie krzywdzi i niczego nie niszczy.
9. Wierzymy w demokrację: jawność życia publicznego, wolne wybory, prawo do informacji, krytyki i samorządności.
10. Wierzymy w znaczenie wspólnoty religijnej. Pozwala ona swoim członkom na dzielenie się doświadczeniami oraz wzajemne wsparcie i pomoc w dążeniu do prawdy, wolności i sprawiedliwości.

Powołuja się na chrześcijaństwo i reformacje, ale sami oceńcie, czy to chrześcijanie.
Wiecej tutaj.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Anna
 lipiec 26 2006 22:32   
Forum

Czy wiecie może jeszcze czy prowadzą oni jakiś dialog z Kościołami chrzescijańskimi? Czy ich obecność na stronie EAI coś znaczy?

PS Maxurd. Skoro sama wiara wystarczy do Zbawienia, to dlaczego apostoł w swoim liście pyta : "Na coż przyda się bracia moi, jeśli kotś powie, ze ma wiarę, lecz nie bedzie miec uczynków? Czyż sama wiara zdoła go zbawić?" Jk II, 14 (cytat podany przez Aranena, który pomylił się w numerze rozdziału).
Dalej apostoł pisze, ze demony też wierzą...i, ze dopiero dopiero uczynki dopełniają wiarę.
Dla mnie ten fragment z listu Jakuba jest wystarczającp jasny co do koeniecznośći uczynków do zbawienia. Wiem, ze na ten temat toczy się odwieczna dyskusja katolików z protestantami, ale jestm ciekawa jak tłumaczą oni (protestanci) ten tekst.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Anna
 lipiec 26 2006 22:34   
Forum

przperaszam, cos mi się pokićkało i post mi się podwoił...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 27 2006 08:29   
Forum Moderator
Moderator

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Maciek Janson
 lipiec 27 2006 09:31   
Forum Moderator
Moderator

Quote by ania2609: Czy wiecie może jeszcze czy prowadzą oni jakiś dialog z Kościołami chrzescijańskimi? Czy ich obecność na stronie EAI coś znaczy?

PS Maxurd. Skoro sama wiara wystarczy do Zbawienia, to dlaczego apostoł w swoim liście pyta : "Na coż przyda się bracia moi, jeśli kotś powie, ze ma wiarę, lecz nie bedzie miec uczynków? Czyż sama wiara zdoła go zbawić?" Jk II, 14 (cytat podany przez Aranena, który pomylił się w numerze rozdziału).
Dalej apostoł pisze, ze demony też wierzą...i, ze dopiero dopiero uczynki dopełniają wiarę.
Dla mnie ten fragment z listu Jakuba jest wystarczającp jasny co do koeniecznośći uczynków do zbawienia. Wiem, ze na ten temat toczy się odwieczna dyskusja katolików z protestantami, ale jestm ciekawa jak tłumaczą oni (protestanci) ten tekst.

Nie czynie dobrze by byc zbawionym, ale czynie dobrze, bo zbawiony jestem. Moja wiara, moja milosc do Boga sprawiaja, ze on przeze mnie moze dokonywac rzeczy dobrych. Nie ja sam o swoich silach, ale On przeze mnie. Ja z siebie juz nic nie moge, ale wszystko moge w Tym, ktory mnie umacnia. Zaden dobry uczynek nie ma znaczenia, jezeli nie wyrasta z mojej wiary. Na nic Ci dobry uczynek jezeli nie bedziesz mial wiary w Jezusa. Na nic wspanialy cud, jezeli Jezus nie nazwie Cie swoim przyjacielem.

Z tego co pisze Rafi to unitarianie nie sa chrzescijanami...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 lipiec 27 2006 09:45   
Forum Moderator
Moderator

Quote by maxurd:
Z tego co pisze Rafi to unitarianie nie sa chrzescijanami...

Doszedłem do takiego samego wniosku.

===

Cytat 
Anna
 lipiec 27 2006 10:39   
Forum

no właśnie, ja tez tak myslę. Tylko zasntanowiło mnie to, ze na stronie http://www.ekumenizm.pl/ sa umieszczeni w dziale, gdzie znajduja sie inne Kościoły. Owszem, mozna uznac, ze niekoniecznie chrzescijańskie "kościoły", ale inne wyznania majace "koscielna" organizację . Ale np. mormoni, są w dziale "inne religie", choc sami sie za chrzescijan uwazaja..... Chyba wyslę pytanie do redakcji, bo mnie to zaciekawiło...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Anna
 lipiec 27 2006 10:59   
Forum

PS gdyby dobre uczynki były automatycznym skutkiem wiary, apostoł nie ostrzegałby przed wiara bez uczynków, bo po prostu byłoby to niemożliwe.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciek Janson
 lipiec 27 2006 11:20   
Forum Moderator
Moderator

Quote by ania2609: PS gdyby dobre uczynki były automatycznym skutkiem wiary, apostoł nie ostrzegałby przed wiara bez uczynków, bo po prostu byłoby to niemożliwe.

Apostol mowi, ze wiara bez uczynkow nie jest wiara - Nie mowi, ze uczynki sa potrzebne do zbawienia. Cala ewangelia jest o tym, ze zbawienie nie jest z uczynkow. Nie mamy zwyczajnie wierzyc (wiara w istnienie Boga), ale mamy wierzyc, ku przemianie - z tej przemiany, z Ducha Swietego jest nowe zycie. Nasza wiara oznacza cos wiecej niz przekonanie o tym, ze autobus jedzie w okreslonym kierunku. Nasza wiara wymaga aby do autobusu wsiasc. A kiedy do autobusu wsiadziemy wtedy rodza sie uczynki...

Teoria, ze do zbawienia potrzebne sa uczynki rodzi sie z niezrozumienia Jakuba. Z niezrozumienia wywolanego czytaniem Jakuba w oderwaniu od reszty pism. Jakub mowi, ze wiara, ktora przynosi zbawienie to cos wiecej niz przekonanie o istnieniu Boga. Ostrzega przed mysleniem, ktore wlasciwe jest katolikom odnosnie zbawienia z laski : Moge nic nie robic a bede zbawiony. To jest naiwne i dzieciece myslenie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Anna
 lipiec 27 2006 11:59   
Forum

no właśnie nie!!!
Przecież katolicy nie uczą, ze nic nierobienie prowadzi do zabiwania. Wręcz przeciwnie... Nie mogę nic nie robic, bo nie bede zbawiony! Żeby zostać zbawioną muszę przyjąc Bożą Łaske... przyjąć postępując wg. nakazów Boga. (potrzebuję jakiegoś uczonego katolika do wsparacia i ewentualnego poprawienia mnie,) Sugerujszesz, ze katolicy wierzą, ze wystarczyc wierzyc (w istnienie Boga) i nic nie robić, żeby otzymac łaskę, a przez nią zbawienie ? pierwsze słyszę....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 lipiec 27 2006 12:01   
Forum

Apostoł Jakub jasno mówi, że wiara bez uczynków jest martwa i samą wiara nie można osiągnąc zbawienia. I dlatego Luter chciał go z kanonu usunąć, bo nie zgadzało się to z jego koncepcją chrześcijaństwa.

Cala ewangelia jest o tym, ze zbawienie nie jest z uczynkow.

Buhaha . Szczególnie w tym miejscu :
Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!
Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".
Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?" A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".
Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!
Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."
Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».
Mt 25, 31-46

A pogląd, że uczynki miłosierdzia nie sa nam potrzebne do zbawienia, to pogląd nieprawdziwy, ale po prostu najwygodniejszy.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Anna
 lipiec 27 2006 12:07   
Forum

Dobra! Narazie proszę nie zwracać na moje wywody o wierze i uczynkach uwagi, bo nie wiem,czy jakiejś herezji nie popełniłam. Zakręciłam się sama przy tym. Proszę mi dać czas, żebym odnalazła się porządnie w nauce mojego Kościoła na ten temat

Za dużo rzeczy naraz robię i nie wiem, czy głupot nie powypisywałam.....

Ale jeśli ktos ma jeszcze coś ciekawego do powiedzenia na temat unitarian to czekam.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,50 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości