Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 lekcja historii
 |  Wersja do druku
Izrael
 grudzień 06 2004 14:33   
Forum Moderator
Moderator

Status: offline

[QUOTE="asmoDEUsz]"Obwołajcie to w¶ród narodów!
Ogłoście Swiętą wojnę!
Powołajcie pod broń bohaterów,
niech przyjd± i wyrusz± wszyscy wojownicy!
Przekujcie swoje lemiesze na miecze,
a swoje sierpy na oszcepy!
Kto słaby, niech mówi: Jestem bohaterem!"[/QUOTE]

Właśnie to wczoraj czytałem...

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Tadeusz Sołtys
 grudzień 06 2004 15:45   
Forum

OK, Maciek, jeśli w jakiś niewłaściwy sposób cię atakowałem, to przepraszam...

===

taDEUSz (heil Schindler!!)

Profil   Email 
 Cytat 
Izrael
 grudzień 06 2004 18:47   
Forum Moderator
Moderator

To znaczy, że można atakować we właściwy sposób?

===

Nienawidzę buty i pychy, złych postępków oraz przewrotnej mowy.

Profil   Email 
 Cytat 
Tadeusz Sołtys
 grudzień 07 2004 20:20   
Forum

czyż z tobą sprzymierzy się sędzia niesprawiedliwy,
który wyrządza krzywdę pod pozorem prawa
?
Nastają na sprawiedliwego
i krew niewinną potępiają.
Lecz Pan jest twierdzą moją
i Bóg mój skałą schronienia mego.
On odpłaci im za niegodziwość,
a z powodu złości wytraci ich;
wytraci ich Pan, Bóg nasz.
(psalm)

P.S. Maciek, znalazłem w encyklopedii i leksykonie PWN wzmianki o Mikołaju Trąbie - jest tam m.in., że uczestniczył w soborze w Konstancji, ale nie ma o tym, żeby bronił Jana Husa; nie wykluczam jednak, że to, co twierdzisz (że Mikołaj Trąba stanął w obronie życia Jana Husa) jest prawdą; jeśli tak rzeczywiście było, to uważam Mikołaja Trąbę za osobę godną uwagi czy zapamiętania

===

Profil   Email 
 Cytat 
milka
 grudzień 08 2004 13:54   
Forum

Quote by Maciek: Milko droga!

Nie tak dawno podziwiałaś mój tekst "Alergia", a teraz piszesz rzeczy, które stoją w rażącej sprzeczności z tym, co ja tam wtedy pisałem. Polowania na czarownice w XII wieku? Przecież właśnie wtedy stos groził, ale za oskarżenie kobiety o latanie na miotle.

Poza tym, ja nie pisałem o słuszności nauki teologicznej Lutra, czy Wiclifa, tylko o postulatach społecznych tego drugiego. Nie mieszaj pojęć.

A po trzecie, jestem luteraninem, spadkobiercą właśnie Lutra i reformacji i dlatego moje świadectwo za Kościołem Rzymsko-Katolickim jest prawdziwe. Świadczę nie za sobą i swoimi, a za tymi, od których sporo wycierpiałem.

Największą "zbrodnią" Kościoła rzymskiego jest odejście od czystej Ewangelii i naprawdę, nie ma sensu przypisywać mu czegoś, za co winy nie ponosi.

A tobie proponuję poczytać więcej, niż propagandowe broszurki.
Wartości chrześcijanina nie mierzy się antykatolicyzmem. Gdyby tak było, najlepszym uczniem Chrystusa byłby Józef Stalin.

Pozdrawiam

P.S.
II wojna światowa była możliwa "dzięki":
* wyszkoleniu luftwaffe i wehrmachtu na poligonach armii czerwonej,
* gospodarczej i militarnej współpracy ZSRR i III Rzeszy,
* paktowi Ribbentrop-Mołłotow.

to prawda, podziwialam twoj artykul. ale ja tam nic nie komentowalam. broszurek zadnych nie czytalam. sorry, pomieszaly mi sie wieki. czy ktos widzial latajacych bab na latajacych miotlach. czyzby szanowni sedziowie byli az tak bardzo zabobonni?

odnosnie II wojny to wydaje mi sie ze zaduzo piaseckiego czytales. tak zabardzo mnie nie obchodzi z jakiego kosciola jestes. i takze nie zalezy mi na atakowaniu kosciola kat., chodzilo mi o to ze to bylo i kk na pewno bral w tym udzial i w dodatku spory. ale napewno przekreciles z ta historia.

dziekuje za zalecania do nauki. ale nie znajde na to czasu. szkole juz ukonczylam 15 lat temu. i nie chce mi sie ponownie do niej chodzic. dobrze, ze przypomniales mi ze nie jestem expertem od sredniowiecza. zapominam sie i zadzieram z takimi znawcami jak ty. przepraszam
milka vel maral

===

Profil   Email 
 Cytat 
Tadeusz Sołtys
 luty 18 2005 14:22   
Forum

Maciek - natknąłem się na wzmianki, które przeczą twoim poglądom na temat inkwizycji, a potwierdzają moje - oto cytaty z leksykonu pe-wu-enu:
Paweł III (Alessandro Farnese), 1468-1549, papież od 1534; utowrzył kongregację do spraw inkwizycji (!!), (itd...)
Paweł IV (Giovanni Pietro Caraffa), 1478-1559, papież od 1555; (...) od 1536 kardynał (kierował inkwizycją (!!!)); (itd...)
jak więc widzisz ty, widzę ja i może zobaczyć każdy instytucja kościoła rzymsko-katolickiego w zupełności maczała palce w zbrodniach inkwizycji

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 luty 26 2005 05:17   
Forum

Quote by asmoDEUSz: Maciek, jak uważasz, czy Marcin Luter byłby (jest?) z ciebie zadowolony?
nie zmieniłem zdania co do inkwizycji, bo zarzuty są bardzo jasne... próba dyskusji w tej sprawie wprowadza tylko niepotrzebne zamieszanie; niejaki Trąba to wyjątek (nie słyszałem o nim wcześniej)

Wodocznie słąbo uważałeś na lekcjach historii. Sorki za przywołanie tak starej już wypowiedzi, ale nie mogłem się powstrzymać.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
wszechmocny
 marzec 12 2005 00:44   
Forum

Marcinie Wu - rzeczywiście z historii (i języka polskiego) miałem najsłabszą ocenę (3); jednak z pewnością nie jest to przeszkodą, żebym się nią w razie potrzeby zajmował; dzięki temu mogę się wiele douczyć
nie przypominam sobie, aby cokolwiek mówiono w szkole o Mikołaju Trąbie, domniemanym obrońcy Jana Husa
ja doszukałem się dziś o innym jego obrońcy; jest nim Paweł Włodkowic
można o tym przeczytać pod adresem:
http://www.literatura.hg.pl/hus.htm

===

Bóg podał rękę Ci, otworzył piekła drzwi, stół zastawiony jest już

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 12 2005 01:30   
Forum

W każdym razie o Trąbie należało by przynajmniej coś wiedzieć, a na lekcjach historii z pewnością o nim było, bowiem (podaję za www.archidiecezja.pl ):

"Mikołaj Trąba, arcybiskupem 1412 r., uczestniczył na Soborze w Konstancji (1414-1418) i tam uzyskał przywilej przyznający arcybiskupom gnieźnieńskim godność prymasa Królestwa Polskiego (Primas Regni), um. 1422 r."

Ze strony
http://www.ornatowski.com/lib/spolecznoscszlachecka.htm cytuję natomiast:

"To też Mikołaj Trąba, niezwykłych zalet duchowny, któremu, jako pierwszemu Polakowi sobór w Konstancji zaproponował objęcie Stolicy Apostolskiej, której to propozycji, z wrodzonej skromności nie przyjął. Gdyby przyjął, byłby pierwszym papieżem - polakiem."

Na http://www.album-grunwaldzki.iq.pl/zrodla/index.php przeczytać można:

"Wiadomości o bitwie pod Grunwaldem rozegranej 15 lipca 1410 roku dostarczają nam liczne, zachowane przekazy źródłowe, przede wszystkim polskie i krzyżackie. Wśród źródeł polskich na plan pierwszy wysuwają się: "KRONIKA KONFLIKTU WŁADYSŁAWA KRÓLA POLSKIEGO Z KRZYŻAKAMI W ROKU PAŃSKIM 1410" (...). Inicjatorem spisania "Kroniki" i jej redaktorem był jednak, zapewne, Mikołaj Trąba, podkanclerzy koronny, z czasem arcybiskup gnieźnieński i pierwszy prymas Polski, zaufany króla i bezpośredni kierownik polskiej polityki zagranicznej."

Internetowa Encyklopedia PWN (www.encyklopedia.wp.pl) podaje:

MIKOŁAJ TRĄBA, ok. 1358–1422, podkanclerzy kor. 1403–12, arcybiskup gnieźn. od 1412, pierwszy prymas Polski od 1417; doradca Władysława II Jagiełły, zwolennik aktywnej polityki antykrzyżackiej; przewodn. pol. delegacji na soborze w Konstancji 1415–18, kandydat na papieża.

Z http://www.szlachta.internetdsl.pl/religia.htm:

"Prawa stanu duchownego zebrał i spisał po raz pierwszy arcybiskup Mikołaj Trąba, a zatwierdził w 1420 r. synod wieluńsko-kaliski."

Na polskiej Wikipedii znalazłem:
"Mikołaj Trąba, (urodzony ok. 1358 w Sandomierzu – zmarły 1422), podkanclerzy kor. 1403 – 1412, arcybiskup gnieźnieński od 1412, pierwszy prymas Polski od 1417; doradca Władysława II Jagiełły, zwolennik aktywnej polityki antykrzyżackiej; przewodniczący polskiej delegacji na soborze w Konstancji 1414 – 1418, kandydat na papieża." (http://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Tr%C4%85ba)

O Trąbie znadziesz też tu:
http://www.pwsos.pl/Skaryszew/art60.html

Albi tu (tekst dot. Zawiszy Czarnego, ale trochę info o Trąbie jest):
http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=1124

CV Trąby znajdziesz tu:
http://www.gniezno.home.pl/index.php?p_portal_pokaz=strony&p_strony_idname=1070100158

To są tylko takie urywki, które wyszukałem na szybko, celem... uzupełnienia Twojej edukacji.

W każdym razie wątpię, bardzo wątpię, żeby o pierwszym prymasie nie było wzmianki w podręcznikach i na lekcjach historii. Może akurat wówczas byłeś chory??? W każdym razie ja jestem dumny z postawy Trąby, jako że był on arcybiskupem Gniezna - mojego rodzinnego miasta.

A swoją drogą wielka szkoda, że Trąba, człowiek tak światły i tolerancyjny nie przyjął tiary papieskiej. Jak inne mogły by wówczas być póxniejsze dzieje Kościoła!

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
wszechmocny
 marzec 12 2005 14:28   
Forum

oto, co chciałem napisać, zanim zajrzałem teraz do tego tematu:

spróbuję trafnie ocenić postawę "panów Trąbalskich"; otóż uważacie Mikołaja Trąbę za godnego uwagi i zapamiętania, ale zamiast uczynić z niego "męża pokoju", który by nas prowadził do zgody, to usiłujecie zrobić z niego powód do oskarżeń i zarzutów względem mnie; czy tak samo głosicie JEZUSa?? w takim razie chyba byłby w waszych ustach bezlitosnym despotą, dyktatorem i oskarżycielem
czy to aż taka straszna sprawa, że nie słyszałem o (jakimś) Mikołaju Trąbie, skoro wielu ludzi do końca życia nie usłyszało o samym JEZUSie??
oczywiście nie jest to mowa do wszystkich, ale tylko do "panów Trąbalskich"

ale spodobała mi się twoja ostatnia wypowiedź, Marcinie W - coś opowiedziałeś mi o Mikołaju;
ja bardziej przypominam sobie Jakuba Świnkę jako tego, który otrzymawszy propozycję zostania papieżem odmówił; niespecjalnie cenię papiestwo, ale staram się docenić heroiczne postawy, również u tych, którzy (niestety??) zostali papieżami
nie podałeś mi, Marcinie, żadnego tekstu mówiącego o tym, że Mikołaj Trąba bronił Jana Husa - to byłoby dla mnie jego największą zaletą; to, co o nim napisałeś zupełnie mi nie imponuje, ot, biskup, prawie papież, no i co z tego?? ale być może powinno mi wystarczyć słowo wypowiedziane na tym forum, że rzeczywiście był on obrońcą Jana Husa

===

Bóg podał rękę Ci, otworzył piekła drzwi, stół zastawiony jest już

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 marzec 12 2005 22:36   
Forum

Tak na szybko to można wyszukać, niestety, takie ogólne rzeczy. Wogóle o Trąbie w Internecie nie jest zbyt wiele, trzeba by poszukać w bibliotekach, archiwach, itp. O tym, że brinił Husa słyszałem już wcześniej.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 kwiecień 14 2005 16:37   
Forum

Super odpowiedz! Więcej takich artykułów. Zgadzam się z tym, że każdy który zabiera głos w jakiejś sprawie powinien (nawet jeśli jest do czegoś uprzedzony)zachować choć szczątkowy obiektywizm i przynajmniej trochę przebadać temat. Autorów, którym się nie chce tego robić nie powinno się blokować, ale z nimi rzeczowo polemizować tak jak to zrobiłeś Ty.

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,14 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty