Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Cialo i krew Pana Jezusa.
 |  Wersja do druku
xxx
 lipiec 31 2008 20:59   
Forum

Status: offline

Quote by BLyy:

1. Porównanie dziecinne, Jezus nigdzie nie mówił, żeby to czynić w kościele, chyba że ja o czymś nie wiem.

2. Poza tym, od spożycia chleba się nie umiera, chyba że się zakrztusisz.
Spożywanie chleba nie wyprowadza człowieka z dołka psychicznego.

3. Jeśli osoba jest w złym stanie psychicznym logiczne, że idzie się do psychologa. A Jezus nic takiego nie mówił by czynił to kapłan w kościele.

4. PS. Odczytuj sobie Biblię po swojemu, ja po swojemu i oboje uważamy że mamy rację i się nie przegadamy.

1.Żeby wejść do Królestwa niebieskiego musisz sie stan na powrót dzieckiem. A powiedział,że w domach tak?

Dużo nie wiesz, na pewno nie znasz historii pierwszych wieków chrześcijaństwa i Dzieje Apostolskie to tez dla Ciebie terra ignota.

2. Jak to nie a jak go mu brakuje? Rozmowa tez nie zabija (przeważnie).

3. Jeżeli ktoś jest spragniony pokarmu duchowego raczej nie znajdzie go na podwieczorku z rodziną.

4. Ja ją odczytuje zgodnie z nauką Apostołów z Świętą Tradycją.

PS. Po co czytasz Pismo? Wierzysz w to co tam jest napisane? Wierzysz, że Pan Jezus zmartwychwstał? Jeżeli nie wierzysz w to co jest napisane w PS, to po sie udzielasz w tym wątku?

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Apologeta
 sierpień 01 2008 00:29   
Forum

Quote by kasandra_K80: Rafi
za: Pius
...
(może przy współudziale Maryi, złączonej z Nim więzami natury i łaski, i reprezentującej przyszły Kościół)
...

A to już są ślady herezji panoszącej się gnie nie gdzie : Maria jajo współodkupicielka.

Wg mnie jeśli możliwe jest działanie Boga jako Trójcy św. to i Maryji jako Współodkupicielki.

Zauważyłeś ilość sanktuariów maryjnych na całym świecie czyli
w Polsce, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Grecji, Jerozolimie itd ?
Powstały od tak sobie, bez uzasadnienia, jako wyraz herezji?

Może należałoby zastanowić się nad współczesnym rozumieniem roli Maryji w Kościele, bo jeśli chodzi o dawne pokolenia, to ten problem nie istniał.

Pozdrawiam

Tyle samo było kiedyś świątyń ku czci Matki Bogów, Dziewicy, Wielkiej Matki, Królowej Niebios. Czy to znaczy, że te boginie (Izyda, Isztar itd) miały uzasadnienie inne niż to, że zamiast do Boga prowadziły ludzi na manowce? Jeśli tak, to dlaczego , dlatego Bóg w ST potępił ten kult jako bałwochwalczy? Sanktuaria maryjne powstawały często na świątyniach, w których czczono pogańskie boginie. Święta maryjne, na przykład Wniebowzięcia, przypada na ten sam dzien, na który przypadało święto Matki Bogów, a jej tytuły, takie jak Królowa Niebios czy Stella Maris były tytułami wspomnianych pogańskich bogiń. Kult Marii jest kontynuacją tego poganskiego, sprzecznego z przykazaniami kultu.

W jednym tylko masz rację, choć pewnie nie to miałaś na myśli, że wśród pierwszych pokoleń chrześcijan ten problem nie istniał, bo nie było kultu maryjnego. Pojawił się w chrześcijaństwie dopiero, kiedy zaczęło się odstępstwo, długo po śmierci apostołów, a kwitnie najbardziej w tych krajach, gdzie Biblia jest najmniej znana.

===

Nie ma niczego bardziej rozumnego niż wiara w Boga, ani bardziej nierozumnego niż ślepa wiara w rozum.

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 sierpień 01 2008 01:04   
Forum

1.Żeby wejść do Królestwa niebieskiego musisz sie stan na powrót dzieckiem. A powiedział,że w domach tak?

A powiedział w kościele? Zresztą nie wiedziałem, że ostatnia wieczerza odbyła się w kościele. Jeśli odbywałbym ją gdzie indziej, nazwiesz kłamcą?

Dużo nie wiesz, na pewno nie znasz historii pierwszych wieków chrześcijaństwa i Dzieje Apostolskie to tez dla Ciebie terra ignota.

Ty na pewno wiesz wszystko najlepiej. Wiesz, wtedy apostołowie nie byli bałwochwalcami.

Jak to nie a jak go mu brakuje? Rozmowa tez nie zabija (przeważnie).

Podobnie jak nie zabija przełknięcie śliczny (przeważnie), podobnie jak nie zabija picie wody(przeważnie).

4. Ja ją odczytuje zgodnie z nauką Apostołów z Świętą Tradycją.

Nikt tego nie zabrania.

Jeżeli ktoś jest spragniony pokarmu duchowego raczej nie znajdzie go na podwieczorku z rodziną.

Seder

PS. Po co czytasz Pismo? Wierzysz w to co tam jest napisane?

Może ci się to wydać dziwne, ale nawet ateista potrafi się zainteresować religią.

Wierzysz, że Pan Jezus zmartwychwstał?

Tylko się tym interesuje, więc wierzę, że tak wierzyli pierwsi chrześcijanie, jak i dzisiejsi. Ale ja nie wierzę w samo zmartwychwstanie.

Jeżeli nie wierzysz w to co jest napisane w PS, to po sie udzielasz w tym wątku?

To jest forum.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
xxx
 sierpień 01 2008 17:06   
Forum

Skoro nie wierzysz w słowa Apostołów, nie mów jak należy je rozumieć.

Twoje posty sa najlepszą odpowiedzią na Twoje argumenty, szkoda że przestały być śmieszne....

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 sierpień 01 2008 19:05   
Forum

Skoro nie wierzysz w słowa Apostołów,

To pewnie cie zdziwi, ale kiedyś byłem wierzący. I mam prawo je rozumieć inaczej niż Ty.

Twoje posty sa najlepszą odpowiedzią na Twoje argumenty

Twój post za to jest pełen argumentów. Tylko unikanie odpowiedzi w sposób bardzo wyrafinowany.

szkoda że przestały być śmieszne....

szkoda, że za to Ty zacząłeś gadać śmiesznie....
nie mów jak należy je rozumieć.

Panie mądry, znajdź mi pan fragment w którym mówiłem, że tego rodzaju rzeczy nie można odprawiać w kościele. Nie napisałem też, że jest to złe, ani nieprawdziwe.

Więc, według mnie, jak ja to rozumiem, to mogę równie dobrze gdzie indziej, niż w kościele.

Czasem trzeba czytać ze zrozumieniem. Nic nikomu nie wmawiam. Jedyną osobą która komu coś wmawia jesteś Ty.

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
xxx
 sierpień 01 2008 19:58   
Forum

Nie chodziło mi o miejsce tylko o kapłana.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 sierpień 01 2008 21:40   
Forum

I mam nadzieje, że kłótnię już zaprzestaniemy. I tak sie nie przegadamy. Pozdrawiam.

===

Cytat 
Ewa
 sierpień 01 2008 23:01   
Forum

Quote by Rafi F:
Quote by MacTavish: Rafi, a ja mam wrażenie że Twoje sądy są powierzchowne i mocno "skażone" protestanckim myśleniem . Czytałeś "Lumen gentium", "Marialis cultus", "Redemptoris Mater" ?

Cóż, jeżeli szukasz mistycyzmu w moich poglądach i w mojej wierze, to nie znajdziesz. Znalazłem widać Jezusa dla prostaczków (takimi się chętnie otaczał) i jest mi z tym bardzo dobrze, nie potrzebuję lekarstwa.
Co do protestantyzmu, nie zauważyłem, abym przeciwko czemuś protestował ... chociaż .... faktycznie kozystam w pełni z fakultowości kultu świętych i bardzo protestuję przeciwko przypisywaniu Marii współodkupienia (sama pewnie by płonęła ze wstydu gdyby się o tej herezji dowiedziała), przypisywania boskich przymiotów Marii i rozbudowanemu do granic absurdu (i granic ludzkiego ego : patrz Licheń) kultu maryjnemu.
Jeżeli czyni to mnie protestantem, to uważajcie mnie za protestanta. Nie interesują mnie łatki i naklejki.

Ja tez tak to rozumiem jak Ty Rafi i nie inaczej.

Czy istnieja moze miejsca w Biblii ktore mowilyby, ze tam do swietych mamy zanosic modlitwy? do Apostolow? czy Apostolowie nauczali,ze modlitwy nalezy zanosic do Pana?
Ale ok, to nie jest calkiem na temat.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 sierpień 04 2008 06:49   
Forum

za Apologeta W jednym tylko masz rację, choć pewnie nie to miałaś na myśli, że wśród pierwszych pokoleń chrześcijan ten problem nie istniał, bo nie było kultu maryjnego. Pojawił się w chrześcijaństwie dopiero, kiedy zaczęło się odstępstwo, długo po śmierci apostołów, a kwitnie najbardziej w tych krajach, gdzie Biblia jest najmniej znana.

w istocie, cala moja niewiedza i wielu wiernych polega na nieznajomosci Biblii juz od najmlodszych lat i braku tradycji rodzinnej pod tym wzgledem.
Wiedza jest sila.

O Eucharystii

A co do Eucharystii, składajcie dziękczynienie w taki oto sposób:

Najpierw przy kielichu:

Dziękuję Ci, Ojcze nasz,

Za świętą winorośl Dawida, sługi Twego,

Którą objawiłeś nam przez Jezusa, sługę Twego.

Tobie chwała na wieki!

Następnie przy łamaniu chleba:

Dziękujemy Ci, Ojcze nasz,

Za życie i za poznanie,

Które objawiłeś nam przez Jezusa, sługę Twego.

Tobie chwała na wieki!

Jak ten chleb łamany, rozrzucony po górach,

Został w jedno zebrany,

Tak niech Kościół Twój aż po najdalsze krańce ziemi

Zbierze się w jednym królestwie Twoim,

Bo taka jest chwała i moc przez Jezusa Chrystusa na wieki!

Niech nikt nie je ani nie pije z waszej Eucharystii oprócz tych, co zostali ochrzczeni w imię Pana, gdyż to właśnie miał Pan na myśli, mówiąc: Nie dawajcie psom tego, co święte (Mt 7,6).

A gdy się już nasycicie, składajcie dziękczynienie w taki oto sposób:

Dziękuję Ci, Ojcze Święty,

Za święte imię Twoje,

Które z woli Twojej zamieszkało w sercach naszych,

I za poznanie, i za wiarę, i za nieśmiertelność,

Które objawiłeś nam przez Jezusa, sługę Twego,

Tobie chwała na wieki!

Ty, Panie wszechmogący,

Stworzyłeś wszystko dla Imienia Twego,

Dałeś ludziom pokarm i napój,

aby ciesząc się nim, Tobie dziękowali.

Nam zaś dałeś w swej łaskawości duchowy pokarm i napój

i życie wieczne przez Jezusa, sługę Twego.

Nade wszystko dziękujemy Ci za wielką potęgę Twoją.

Tobie chwała na wieki!

Pomnij, Panie, na Kościół Twój i wybaw go od zła wszelkiego

I uczyń doskonałym w miłości Twojej.

I zgromadź go z czterech stron świata, uświęcony,

W królestwie Twoim, które przygotowałeś dla Niego,

Bo Twoja jest moc i chwała na wieki!

Niechaj przyjdzie łaska i przeminie ten świat:

Hosanna Bogu Dawidowemu!

Kto święty, niech podejdzie,

Kto nim nie jest, niech czyni pokutę!

Marana tha.

Amen.

Nauka Dwunastu Apostołów 9.(1)-10.(6)

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
matejanka
 sierpień 08 2008 11:44   
Forum

Quote by corka: Katolicy wierza, ze podczas Eucharystii nastepuje przemiana w ktorej istota chleba i wina zastapiona jest istota ciala i krwi Pana Jezusa.
Ten Akt powtarzany jest na kazdej mszy swietej.
Ja tez jestem katoliczka,ale nie wiem dlaczego np. Katolicy wierza w to a np. Zielonoswiatkowcy nie.

Czym kieruje sie Kosciol aby wnioskowac, ze ta przemiana to nie symboliczne ujecie i ze ten Akt powtarza sie za kazdym razem?, czy mozna myslec ze za kazdym razem Pan Jezus umiera albo za kazdym razem otwieraja sie rany Pana Jezusa?
Czy od poczatku Kosciola Eucharystia byla rozdawana podczas Mszy Swietej?.
Prosze o odpowiedz.

Odpowiadając Córce, chciałabym najpierw zacytować parę fragmentow z Pisma Świętego, aby na ich podstawie zainspirować zainteresowanych dyskusją, do rozmyślania, czy aż tak bardzo jest istotne czy chleb i wino używane w mszy świętej doświadczają jakiejś substancjonalnej przemiany czy nie!?
A oto one

List św Pawła do Koryntian 5,15
A za wszystkich umarł Chrystus, aby ci, którzy żyją, już nie dla siebie żyli, ale dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał.
Dlatego odtąd już nie mamy nikogo według ciała i jeśliśmy znali Chrystusa według ciała, to już Go teraz nie znamy.

Sw Paweł wyraźnie tutaj mówi , że odkąd Chrystus odszedł do Ojca, nie Jego ciało jest przedmiotem Poznania i Uwielbienia, lecz Jego Duch Chrystusowy!

I drugi fragment pochodzący z mowy Eucharystycznej Jezusa

54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem.
56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.
57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie.
58 To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki».
59 To powiedział ucząc w synagodze w Kafarnaum.
60 [V-4,44] A spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, wielu mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?»
61 [V-4,44] Jezus jednak świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: «To was gorszy?
62 A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem?
63 Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem.
64 [V-4,44] [JK] Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą». Jezus bowiem na początku wiedział, którzy to są , co nie wierzą, i kto miał Go wydać.
65 Rzekł więc: «Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli mu to nie zostało dane przez Ojca».
66 [V-4,44] Odtąd wielu uczniów Jego się wycofało i już z Nim nie chodziło.
67 [V-4,44] Rzekł więc Jezus do Dwunastu: «Czyż i wy chcecie odejść?»
68 [JK] Odpowiedział Mu Szymon Piotr: «Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego.
69 A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga».

Jakie wnioski same narzucają się, gdy zestawimy te dwa fragmenty?
Otóż oba mówią o Duchowości i Duchowej Misji jaką było życie i ofiara Jezusa.
Bóg poprzez ciało człowieka Jezusa pozwolił ślepej ludzkości ujrzeć Boskie cechy i przymioty swojego Ducha.
Udowodnił straszliwą ofiarą krzyża, poprzez ciało Jezusa, swoją bezgraniczną miłość do swojego Stworzenia .
Nie mniej jednak to była ofiara Boskiego Ducha, który dobrowolnie pozbawił się swojej Boskiej Duchowej Postaci(tej której nie można ani fizycznie zobaczyć, ani tym bardziej zranić, ani zabić) aby każdy człowiek zrozumiał że Bóg jest Bogiem nie tylko Słowa ale i czynu i wszystko uczyni dla swoich dzieci, aby je zbawić ze szponów świata materii i grzechu!
Ale to cierpiał Boski Duch w ciele, gdyż ciało bez Ducha ,ani niczego nie czuje, ani nie żyje, ani życia nie daje.
Duch daje życie ciało na nic się nie przyda!!!!

Jezus wyraźnie powiedział abyście wy żyli przeze Mnie tak jak Ja żyję przez Ojca.
Jezus żył gdyż Jego ciało ożywiał Boski Duch Ojca.
My dzięki Jezusowi możemy żyć w ten sam sposob, czyli dzięi Jego Duchowi którym jest Chrystus-Słowo o ile będziemy Nim odżywiać naszego ducha i przyjmować do swoich duchowych serc!
Tak więc nie spożywanie ciała Pana daje życie, lecz spożywanie Jego Ducha, a Jego Ducha możemy spożywać żywiąc się Boskim Słowem i Boską Nauką.
Ponieważ Jezus posiadał słowa życia zgodnie ze słowami uczniów więc Życiem jest Nauka Jezusa , który był wcielonym Słowem Boga.

Nie samym chlebem żyje człowiek ale każdym słowem wychodzącym z ust Boga!!!

Tak, więc samo spożywanie konsekrowanego chleba jeszcze nikogo nie zbawiło, ani nawet wiara że w czasie mszy następuje jakaś tajemnicza przemiana w jego strukturze.
Z tych faktów możemy wyciągnąć jeden jedyny wniosek.
Zbawcze jest praktykowanie nauki Pana na co dzień, i wypełnianie Jego słów z których najważniejsze były „miłujcie się wzajemnie”
Sami się siebie zapytajcie, czy spory o Eucharystię i różnice w jej pojmowania powinny być powodem wykluczania braci od wspólnego stołu???.
Czy Bogu sprawia różnicę w jaki sposób ją rozumiemy jeżeli przystępujemy do stołu z czystym sercem, z miłością do Boga i do bliźnich?
Czy wolno nam twierdzić cokolwiek więcej niż powiedział sam Jezus Chrystus?
Przecież na szemrania Żydów, którzy dla samych słów o spożywaniu krwi się buntowali - gdyż Zakon Mojżesza wyraźnie zabraniał jej spożywania-Jezus powiedział uspokajająco wyjaśniając o co chodzi w tym symbolu.

62 A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem?
63 Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem.

Jego słowa o Eucharystii są Duchem i Zyciem!!!
A nie materialną krwią i materialnym ciałem!!!
Od początku ustanowienia przez Boga ofiary ze zwierząt krew symbolizowała życie.
Jezus zniósł tę ofiarę dając światu Przykazanie Miłości i Jego Krew symbolizuje Miłość, gdyż dopiero Miłość jest prawdziwym życiem!
Pozdrawiam

===

Nikt na ziemi nie zna całej Boskiej Prawdy, a człowiek powinien znać z Niej tyle, ile potrafi przyjąć i zrozumieć, aby w chwili doświadczenia nie zwątpił

Cytat 
Ewa
 sierpień 10 2008 02:06   
Forum

Matejanko Witaj jak milo Cie tu widziec!

za Matejanka Od początku ustanowienia przez Boga ofiary ze zwierząt krew symbolizowała życie

Tak, Pan Bog zawsze domagal sie ofiary z "pierworodnego"od ludzi-sam mozna powiedziec ze tez dal nam Pierworodnego.(Ale to juz moje rozmyslanie)
Jezus zniósł tę ofiarę dając światu Przykazanie Miłości i Jego Krew symbolizuje Miłość, gdyż dopiero Miłość jest prawdziwym życiem!

Milosc [nie] jest zyciem.

Matejanko ja to inaczej rozumiem,
nie milosc tu w znaczeniu ze jest prawdziwym zyciem-tylko z milosci zlozona zostala wielka ofiara niewinnej krwi Baranka-z tej milosci,otrzymalismy z y c i e tzn trzeba tu dodac ze czlowiek ma spolecznosc przez to z Panem Bogiem-bo zostalismy obmyci z grzechu ta krwia-a teraz to od nas zalezy bo mamy wolna wole-"ze nie z uczynkow a z laski" mozemy byc zbawieni.

Tak, więc samo spożywanie konsekrowanego chleba jeszcze nikogo nie zbawiło, ani nawet wiara że w czasie mszy następuje jakaś tajemnicza przemiana w jego strukturze.

Dlatego tak bardzo zapadl mi w moim wierzacym sercu Zbor Zielonoswiatkowy a przede wszystkim te ich kazania-ktore sa i Duchem i Zyciem.Duchem -tego co nauczal Pan Jezus a zyciem-bo wypelnianie i przestrzeganie tych slow -daje to nam zycie -zbawienie-taki sens jest tez tego wszystkiego.Tak ja to rozumiem Droga Matejanko.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,14 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty