Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Chrzest podrzutka
 |  Wersja do druku
Reguly
 styczeń 21 2009 09:13   
Forum

Status: offline

Rafi - trza bylo jej to zamiescic we wskazanym wyzej, b. adekwatnym, watku... Tak to zaraz znow potoczy sie kolejny OfTop...

===

Świętowit Widzi Więcej Bo Ma Cztery Twarze

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 21 2009 09:53   
Forum Moderator
Moderator

Nie do końca oftop i sprawa wyjasniona. Wszystko się kręci wokoło decyzji księdza. Inaczej chrzescijanin spojrzy, gdy uwaza chrzest za konieczny do zbawienia, inaczej gdy nie uważa chrzu za warunku koniecznego.
Obecna wersja brzmi w tonie: ufamy, że Bóg dzieci nieochrzczone przyjmie do siebie, ufamy, że już wola ochrzczenia dziecka pozwala korzystać z łaski udzielanej przez chrzest ale pewność mamy gdy dziecko ochrzcimy. Kościół przeciez nagle nie moze się wycofac ze chrztu nagłego, czy ze chrztu dzieci. To by niosło mnóstwo problemów teologicznych i praktycznych. Dlatego takie mgliste sformułowania przy jednoczesnym podkreśleniu konieczności chrztu dziecka.

Ksiądz mógł być ze "starej szkoły", co jeszcze mocniej motywowało go osobiście do udzielenia chrztu. Postąpił zgodnie z własnym sumieniem a wbrew prawu (także kościelnemu).

Nadal otwarte pytanie : czy grożą mu jakiekolwiek sankcje ze strony prawa (państwowego), kto i kiedy, no i na jakiej podstawie może księdza pozwać?

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Edith
 styczeń 21 2009 13:27   
Forum

Paraklet, wybacz, ale troche mnię szczęka opadła... Zanim wyslesz owych pewnych teologów na wskazany kurs (popieram), zdradź bodaj w którym wieku zyli, skoro chronisz ich dane osobowe. Zabrzmiało to jak "amerykańscy naukowcy udowodnili....".
Drugi raz sie nieco zdziwiłam czytając "miłosiernie albo sprawiedliwie". A to jest jakaś antynomia? Od kiedy? Jakieś albo-albo? Hmmm... Dziwne że wyszło spod klawiatury chrzescijańskiej.
Świadomości nie da się wiekiem wyrazić, ale skoro zahaczasz temnat, napiszę że np. moje najstarsze dziecko w wieku "stadnie komunijnym", zaprzestało uczęszczania na tzw. religię. W celu ochrony młodego ducha przez prezentami komunijnymi. Sakrament przyjął poza parafią terytorialną (mamy proboszcza personalnego) tuz przed 9 urodzinami, przygotowany w domu, i na ile go znam, przyjął bardzo świadomie. Kompa dostał w innym terminie. Ale to juz inny temat, mniej więcej o roli pasterzy w polskim KRK - ilu z nich zna dzieci komunijne albo rodziców chrzczonych niemowlaków na tyle zeby ich swiadomość religijna i stan duchowy ocenic wnikliwiej niz przez przepytanie z pamięciowek, których 90% klepiacych nie rozumie?? (ciekawe czy sami księża pamiętaja jescze ich znaczenie...).

Reguly :-) to po starej znajomości (nie mylić ze zgodnością)

Rafi, mamy twór zwany konstytucją z zapisami o wolności sumienia i prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie z sumieniem. Byle adwokacki aplikant pociągnąłby sprawę gdyby matka ją załozyła (mógłby bronic faktu porzucenia "szokiem poporodowym", to sie czasem naciaga dla dzieciobójczyń do 6 tygodni po porodzie). Z kolei adwokat ksiedza broniłby się tym że dziecko zostawiono w kosciele. I byłoby ciekawie. Ale Polska to nie plan filmowy AllyMcBeal (czasem dodam: niestety). U nas konstytucja sobie jest. I tyle.

Natomiast ciekawi mnie sytuacja prawnokanoniczna księdza. O czym wyżej było. Gdyby nasz episkopat był mocno legalistyczny, ksiądz miałby problem. Ale to Polska jest, tu anioły księdza przodem w drzwiach przepuszczają...

Furda prawo. Sarmacja Twisted Evil

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 21 2009 14:24   
Forum Moderator
Moderator

Podaje fragment na obronę, sama nie wiem czego:

6.37. I nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni,
i nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni,
odpuszczajcie, a dostąpicie odpuszczenia.
6.38. Dawajcie, a będzie wam dane.
Miarę dobrą, natłoczoną, potrzęsioną i przepełnioną dadzą w zanadrze wasze.
Albowiem jakim sądem sądzicie, takim was osądzą,
i jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą.

Tak to wyszło z pod moich rąk - a określam się świadomą Rzymsko - Katoliczką.

Rafi a Ty masz tytuł mgr, dr, prof. teologi??? Wybacz, że pytam ale zapomniałam (nie tylko ty masz dziś cięty humor)

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 21 2009 15:09   
Forum Moderator
Moderator

Widze, że ciebie uraziłem i straciłas humor. Przepraszam.

Co do profesora czy magistra, to (na szczeście) nie tytuł o człowieku świadczy, a wiedzę wykładaną należy weryfikować (to sie nazywa postęp w nauce). Wiem, ze jestem dla ciebie wykopalisko ("prawie sprzed wojny swiatowej"), ale z czasem przekonasz sie (już całkiem niedługo) ile jest w tym prawdy - czego tobie szczerze z całego serca życzę.

A swoja drogą, to takie podstawowe błędy u profesora mogą być złożone na poczet swoistego poczucia humoru. Egzamin może być ciekawy:
- Dwa!
- Ale przecież sam Pan profesor tak powiedział na wykładzie
- Za to w kazdej poleconej przeze mnie lekturze stoi inaczej. No dobrze 2+ za odwagę.
Jednego takiego profa znałem, który co roku specjalnie jakiś kwiatek posadził. Wszyscy czytali lektury i kwiatka szukali ! Mr. Green

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
Angelika Mojeścik
 styczeń 21 2009 15:56   
Forum Moderator
Moderator

to ja przesadziłam - przepraszam....

Ale mam prośbę byś mi wytłumaczył te błędy - jak będziesz mieć czas to proszę rozłóż to co napisałam na części proste.

Jak ty To widzisz Smile

===

"zbieg okoliczności to Boski sposób na pozostanie anonimowym" Einstein

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 styczeń 22 2009 08:59   
Forum Moderator
Moderator

Sprawę chrztu i związanego z nim zbawienia dzieci zostały juz wyjaśnione.
Sprawa zbawienia (uczynki, wiara, wiara i uczynki, wiara i uczynki będące owocem wiary) został juz dawno usystematyzowane w KRK - na Soborze Trydenckim. Niestety masowo uczy się inaczej niż oficjalna teologia KRK głosi - stąd dla wielu szokiem była Wspólna Deklaracja o Usprawiedliwieniu - wspólny dokument o usprawiedliwieniu z wiary (pomimo protokołu rozbieżności po stronie KRK wynikającego z obcego protestanckiej stronie czyśćca).
Krótko mówiąc: jesteśmy zbawieni z wiary, ale liczy się nie sam fakt wiary (bo wierzą i demony), ale jakość. Człowiek ukierunkowany na Boga (a nie na zło jak demony czy na siebie jak człowiek "cielesny") właśnie z powodu wiary, miłości do Boga jest w stanie "dobre uczynki" robić - jako owoc nie warunek zbawienia.
Dodatkowo (nauka o czyśćcu) uczynki człowieka sprawiedliwego (czyt. zbawionego) Bóg może (czytaj: Bóg nie jest ograniczony danymi nam ograniczeniami) wziąć pod uwagę na Sądzie Ostatecznym.
Takie jest moje wyznanie i takie mogę bronić przed każdym niezależnie od tytułu Biblią i Tradycją (wyrażająca się m.in. soborami).
Największe nieporozumienie to głoszenie, że protestanci wierzą i grzeszą jak chcą, a katolicy grzeszą i sie dobrymi uczynkami wykupują - a takie stereotypy są żywe.
Tak to jest w wielkim skrócie.
Przy okazji nie wierzę w czyściec opisywany masowo w dotychczasowej formie. Bliższy jest mi pogląd teologów (katolickich) mówiących o stanie w którym zobaczymy swoje grzechy aby ich pożałować i zdać sobie w pełni sprawę z Chwały i Miłosierdzia Bożego. W prawosławiu np mówi się o czymś w rodzaju oczyszczenia/przebóstwienia (może MM tu lepiej wyjaśni, ja jestem zbyt rzymski, Bizancjum jest piękne, ale dla mnie w swej rozbudowanej filozofii czasem trudno strawne)
Na tym of-top zakończymy, ok.? Chcesz dalszej dyskusji/wyjaśnień, to polecam albo wątek chrztu albo zbawienia (oba już są).

===

Cytat 
Marek
 styczeń 22 2009 14:34   
Forum

Jeśli o prawosławną koncepcję pośmierntego oczyszczenia chodzi, garść linków (pierwszy pióra katolickiego multirytualisty, drugi dominikański, dwa ostatnie prawosławne, w tym osławionego o. Rose):

Modlitwa za zmarłych w Kościele prawosławnym - o. Marek Blaza SJ
O czyśćcu i teloniach - o. Jacek Salij OP
Mytarstwa - ks. Jarosław Szczerbacz
Podsumowanie prawosławnego nauczania o losie duszy po śmierci - o. Serafim (Rose)

Pozdrawiam,
kacerz

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,19 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post