Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 pani ksiądz
 |  Wersja do druku
LuTom
 lipiec 27 2009 10:35   
Forum

Status: offline

Argumenty : nie ma mowy o tym w Biblii, są beznadziejne. O wielu rzeczach nie ma tam mowy, a jakoś wiemy co jest dobre/właściwe/słuszne/. Ale jak w każdym prawie są interpretacje i są adwokaci, którzy potrafią tak zinterpretować przepisy, że morderca wyjdzie na wolność uniewinniony.
Sam jestem za tym, by była rzeczywista równość w Kościele i nie mam nic przeciwko "pani ksiądz"
Rafi, a kiedy będzie to "później" , może już jest? Nie czaj się z argumentami jak gajowy w zagajniku Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 lipiec 29 2009 23:42   
Forum

NT wyraża się moim zdaniem jasno jak to Pius wykazał - ciekaw jestem co Rafi szykuje.
Nie mogło być i inaczej, gdyż chrześcijaństwo wyrasta z judaizmu, a tam o "liturgicznej" roli kobiet nie było mowy 2000 lat temu.
Mam jeszcze mniej czasu niż Edith Wink więc powiem krótko, że najbliższe jest mi (o dziwo Cool ) stanowisko Piusa w dyskusji, no poza cytowaniem głupot, których w "tradycji" Ojcowie kościoła a nawet Apostolscy napisali niestety wiele
To, że biskupi na synodach już w 250 roku szeroko cytowali NT wynika z autorytetu (na który zresztą się powoływali w dyskusjach) jaki mieli autorzy tych pism, czyli apostołowie/uczniowie Chrystusa.
Faktem jest, że Tradycja/Synod/Sobór nie mógł zatwierdzić listu czy ewangelii, która nie pochodziła od apostoła, lub jego ucznia, nie była zgodna z ST, nie była powszechnie znana i uznana/czytana we wspólnotach chrześcijańskich ówczesnego Świata
Brak powołań zmusi być może KRK do do coraz większego uczestnictwa świeckich w "funkcjach kościelnych" więc tu bym raczej widział pole do realizacji i większego uczestnictwa dla kobiet w życiu Kościoła.
W mojej parafii, już nie tylko lektorki i kantorki są, ale również pierwsza kobieta czyta i układa "wprowadzenia" i modlitwy wiernych
Pozdrawiam i uciekam w piątek na wakacje (pogodę zamówiłem na południu Polski więc zapraszam Big Grin )

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
olek
 sierpień 01 2009 14:02   
Forum

Pozwolę sobie jeszcze raz zabrać głos. Nikt nie odniósł się merytorycznie do tego, co napisałem: że Chrystus nie powołał żadnej kobiety do grona Dwunastu (odróżniam pojęcie Dwunastu, które jest wyraźnie terminus technicus choćby w dwudziele Łukasza, od pojęcia apostołowie, które jest używane w różnych znaczeniach).

Bardzo często w dyskusji po drugiej stronie pojawia się argument, że jeśli Pismo Święte nie wspomina o kapłaństwie kobiet, to jeszcze nie znaczy, że wolą Chrystusa jest, aby tylko mężczyźni byli kapłanami. Otóż Ofiara, którą miał złożyć Chrystus, była najdonioślejszym momentem w życiu Chrystusa, a scena ustanowienia Eucharystii bezpośrednio poprzedzająca Ofiarę ma kapitalne znaczenie dla całej dalszej historii Kościoła, bo przez Eucharystię ta jedyna Ofiara ma być uobecniana. Dlatego, jeżeli opisując scenę Ostatniej Wieczerzy żaden z Ewangelistów nie zaznaczył, że przy stole były kobiety, znaczy to, że ich tam nie było (zważywszy na fakt, że z wielką pieczołowitością wspominają o obecności kobiet pod krzyżem, kiedy Dwunastu uciekło). Podobnie w scenie ustanowienia sakramentu Spowiedzi (J 20,19-29) nie ma mowy o tym, by razem z uczniami były kobiety.

Dalej nigdzie w Dziejach ani w Listach nie ma mowy o tym, by Eucharystię sprawowały kobiety. Nigdzie w świadectwach pierwszych wieków chrześcijaństwa nie ma mowy, by Eucharystię sprawowały kobiety. A komu jak komu, ale pierwszym chrześcijanom zależało na tym, by wolę Chrystusa urzeczywistniać w całej pełni i nie przekłamywać jej.

Poza tym, jeśli weźmie się pod uwagę, że Stary Testament jest przygotowaniem Nowego i instytucje ST traktuje się jako typy i prefiguracje instytucji NT, to znamienny jest fakt, że zawsze w historii Izraela kapłanami, do których należało składanie ofiar, byli wyłącznie mężczyźni. List do Hebrajczyków (Hbr 8) poucza, że Chrystus jest Arcykapłanem i że arcykapłani (nie arcykapłanki) są ustanawiani do składania ofiar. Kapłani Kościoła nie składają już żadnej własnej ofiary, lecz Jedyną Świętą Ofiarę samego Chrystusa. Każdy kapłan występuje jako alter Christus, dlatego nie może w tej roli występować kobieta.

List św. Jakuba mówi, że jeśli ktoś choruje, należy sprowadzić kapłanów (nie kapłanki), aby modlili się nad chorym.

Rafi powiedział: "Jedno jest prawdą: Jezus traktował kobiety pod każdym względem jak równe mężczyźnie a nieraz i wywyższał."
I to jest koronny argument przeciwko kapłaństwu kobiet. Jezus kobiety nawet wywyższał, a jednak nie ma świadectw o tym, aby kobietom zlecił służbę kapłaństwa w Kościele.
Dlatego mówienie o tym, że teraz jakoby dorośliśmy do jeszcze pełniejszego rozumienia równości w godności mężczyzny i kobiety, jest paplaniną, o której mówi abp Głódź komentując artykuł ks. Skowronka w TP. Pełną równość w godności mężczyzny i kobiety ukazał Pan, a mimo to mężczyznom przeznaczył takie zadania w Kościele, a kobietom inne. I Jego wola jest święta.

Pełną godność kobiety zresztą ukazuje Maryja, która została przez Boga wybrana na Jego Matkę, a również nie została kapłanką.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 01 2009 14:45   
Forum

i - Amen

podpisuję sie pod powyższym postem

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
JMG
 sierpień 02 2009 09:43   
Forum

Quote by: olek

Nikt nie odniósł się merytorycznie do tego, co napisałem: że Chrystus nie powołał żadnej kobiety do grona Dwunastu

To akurat jest w pelni zrozumiale w przypadku zydowskiego medrca zyjacego w pierwszy wieku w Palestynie. Natomiast juz u Pawla w Liscie do Rzymian (rozdz. 16) wymienia Pryske, ktora z mezem odpowiedzialna jest za prace misyjna wsrod pogan, jest nawet wspomniana jako pierwsza (Rz 16:3-4), dalej jest Maria towarzyszka Pawla, ktora nawraca wsrod Rzymian (Rz 16:6), potem Tryfena, Tryfoza i Persyda. Wymienia tez Julie, matke Rufusa i siostre Nereusa. Jedna z nich Junia nawet "wyroznia sie miedzy apostolami" (Rz 16:7). Najwidoczniej lista apostolow nie ograniczyla sie do liczby dwunastu mezczyzn. Tak wiec wcale nie powinien dziwic fakt istnienia kosciolow chrzescijanskich, dopuszczajacych kaplanstwo kobiet.

===

Profil   Email 
 Cytat 
olek
 sierpień 02 2009 12:31   
Forum

To akurat jest w pelni zrozumiale w przypadku zydowskiego medrca zyjacego w pierwszy wieku w Palestynie. Natomiast juz u Pawla w Liscie do Rzymian (rozdz. 16) wymienia Pryske, ktora z mezem odpowiedzialna jest za prace misyjna wsrod pogan, jest nawet wspomniana jako pierwsza (Rz 16:3-4), dalej jest Maria towarzyszka Pawla, ktora nawraca wsrod Rzymian (Rz 16:6), potem Tryfena, Tryfoza i Persyda. Wymienia tez Julie, matke Rufusa i siostre Nereusa. Jedna z nich Junia nawet "wyroznia sie miedzy apostolami" (Rz 16:7). Najwidoczniej lista apostolow nie ograniczyla sie do liczby dwunastu mezczyzn. Tak wiec wcale nie powinien dziwic fakt istnienia kosciolow chrzescijanskich, dopuszczajacych kaplanstwo kobiet.

Nie, nie jest takie zrozumiałe. Jezus jako Nauczyciel przełamywał wszelkie schematy mędrców i nauczycieli Izraela. Po pierwsze sam dobierał sobie najbliższych uczniów, podczas gdy w Izraelu to uczeń wybierał sobie mistrza. Po drugie nie był związany z żadnym miejscem, lecz obchodził tereny Izraela a uczniowie chodzili za Nim. To było nie do pomyślenia dla nauczycieli izraelskich. Po trzecie chodziły za Nim uczennice, co było zgorszeniem dla ortodoksyjnych żydów. A jednak do grona Dwunastu nie powołał kobiety. Twoje przykłady wskazują na pojęcie apostoła. Sam Św. Paweł nazywał siebie Apostołem ale odróżniał swoją osobę od Dwunastu. To pokazuje, że pojęcie apostoła było brane w różnych znaczeniach. Natomiast Dwunastu to, jak powiedziałem, terminus technicus Łukasza na określone grono mężczyzn. Kobiety, które pojawiają się w Dziejach i Listach głosiły, apostołowały w takim samym znaczeniu w jakim dzisiaj apostołują zakonnice w zakonach misyjnych, czy w jakim św. s. Faustynę nazywa się Apostołką Miłosierdzia, czy też, jak zauważył jeden z przedmówców, Marię Magdalenę nazywa się Apostołką Apostołów. Ale to nie znaczy jeszcze, że Chrystus chciał, aby kobiety były kapłankami. Co innego nawracać, jak piszesz, a co innego sprawować Eucharystię. Nie ma mowy ani w Dziejach ani w Listach a tym bardziej w Ewangeliach, żeby kobiety sprawowały Eucharystię lub odpuszczały w Imię Jezusa Chrystusa grzechy.

Dlatego to, co w niektórych odłamach protestanckich nazywa się dziś ordynacją czy święceniami kobiet, jest (podobnie jak i szerzące się przyzwolenie dla homoseksualizmu) jawnym odejściem od Objawienia.

===

Profil   Email 
 Cytat 
olek
 sierpień 02 2009 12:40   
Forum

Obecnie obserwuje się jakąś zupełnie niezrozumiałą tendencę do zacierania wszelkich różnic, nawet tych, które powagą Boga zostały ustanowione.

===

Profil   Email 
 Cytat 
JMG
 sierpień 02 2009 15:11   
Forum

Nie bede sie upieral, ze pierwsi chrzescijanie stosowali parytet plci Smile w koncu to byly bardzo zacofane czasy i kobieta nie byla czyms lepszym od zwierzecia domowego.
A w ogole co do kaplanstwa to z Ewangelii wynika, ze Jezus byl zwolennikiem bezposredniego kontaktu z Bogiem bez posrednictwa jakichs kaplanow z wielkim arcykaplanem na czele (nie wazne mezczyzny czy kobiety).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Andrzej
 sierpień 02 2009 15:36   
Forum

Quote by: JMG

Nie bede sie upieral, ze pierwsi chrzescijanie stosowali parytet plci Smile w koncu to byly bardzo zacofane czasy i kobieta nie byla czyms lepszym od zwierzecia domowego.
A w ogole co do kaplanstwa to z Ewangelii wynika, ze Jezus byl zwolennikiem bezposredniego kontaktu z Bogiem bez posrednictwa jakichs kaplanow z wielkim arcykaplanem na czele (nie wazne mezczyzny czy kobiety).

- parytet płci ... to jest dopiero zacofanie
- uwagi co do roli kobiet za czasów pierwszych chrześcijan to typowy anachronizm
- Olek odpowiedział Ci czym kapłaństwo NT różni się od kapłaństwa tak w ST jak i w ogóle w jakichkolwiek religach
- w NT nie ma tak naprawde mowy o "kapłnach" ale o "prezbiterach". Warto przesledzić historycznie skąd się wzięło dzisiejsze pojecie kapłaństwa

===

Kościół modlący się i nauczający Pisma może znaleźć w Biblii rozumienia, które wychodzą poza klasyczną, fundamentalistyczną interpretację

Cytat 
Marianna
 sierpień 02 2009 17:09   
Forum

Wydaje mi sie, ze zabraklo tutaj glosu kobiety w sprawie. Poniewaz z jednej strony nie podwazam slow, ani znaczen zawartych w Biblii, a z drugiej mam rowniez wlasne doswiadczenia - z calkowitym przekonaniem stoje po stronie Olka.
Juz sam fakt wybrania przez Jezusa apostolow, tylko mezczyzn, ma znaczenie. Kobiety idace z tylu napewno nie sa umniejszone, bo spelniaja swoja role, maja swe miejsce i znaczenie. (Dzisiaj kobieta musi sie bic o swoje miejsce,jej rola jest pomniejszona i nie ma znaczenia- staje sie tylko "sex bomb" o ile jakos wyglada.) Przeciez to wdowi grosz, a nie wdowca byl tak cenny; Sw. Maria jest Najswietsza wsrod swietych i to nie jest przypadek. Czysmy juz zapomnieli, ze z natury kobiety i mezczezni maja nieco inne predyspozycje?
Nie przekresla to kobiet w zaden sposob, niech beda dobrymi nauczycielami , lekarzami, prawnikami, inzynierami, dlaczego nie. Niech udzielaja sie w kosciele tak dobrze jak potrafia. Nie musza Slowa Bozego glosic z ambon, moga je nawet lepiej pokazac czynami. Pustym jest slowo, ktore nie staje sie czynem.

Przeraza mnie jak mezczyzni dyskutuja o kobietach, jak probuja im na sile znalezc miejsce, pokazujac przy tym, ze sa mniej lub bardziej tolerancyjni.
To tylko ubliza kobietom. Kobiety sa istotami swiadomymi, wiec swoje miejsce i znaja, i znajduja. (PROSIMY NIE PRZESZKADZAC)

Parytet - kolejna forma ublizania kobiecie! Zapomnijcie laskawcy o parytetach! Ja sie o nie nie prosze.
Szkoda, ze nie moglam wybrac, ale wolalabym sredniowiecze. Jeszcze troche zamieszania, a wyjade chyba do najbardziej prymitywnej wioski w buszu i tylko po to, by swobodnie moc czuc sie czlowiekiem.

===

Gdzie milosc wzajemna i dobro, tam znajdziesz Boga zywego

Profil   Email 
 Cytat 
JMG
 sierpień 02 2009 19:53   
Forum

Marianna, Jezus wybral apostolow sposrod tylko Zydow. A jakos nikt z tego tytulu nie twierdzi, ze w ten sposob Pomazaniec "ustanowil", ze kaplanami moga byc tylko Zydzi i ze KK "nie ma wladzy", by wyswiecac gojow. Przemysl to. Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 02 2009 20:20   
Forum

JMG
A z kogo mial wybrac?
W tamtych czasach ludzie nie latali na konferencje miedzynarodowe. Wink Cool
To cos zmienia. Pomysl.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edith
 sierpień 02 2009 20:35   
Forum

Marianno, w średniowieczu nieraz kobiety (przeorysze, inne wykształcone mniszki) "nauczały" mężczyzn.
Piszesz tak, jakby mężczyźni zawsze przekuwali słowo w czyn :-/
A co do bycia lekarzami, prawnikami, inzynierami.... sto lat temu te role kobiet nie były tak oczywiste, wręcz przeciwnie!!!

Generalnie: rozumiem odwoływanie się do PS, choc nie zawsze podzielam interpretację. Nie rozumiem natomiast utożsamienia roli Apostołów (Dwunastu) - z Ewangelii z rola ordynowanego (wyświęconego) kapłana. W Dziejach i Listach "apostołami" są nazywani inni niż Dwunastu, i także kobiety. Stąd uważam, ze argument "12 było mężczyznami" nijak sie ma do "kapłanami powinni byc tylko męzczyźni".
Jak zwykle w skrócie, i znów odsyłam do Adamiak :-)
Gonię czas :-)

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 sierpień 02 2009 21:12   
Forum

Quote by: Edith

Marianno, w średniowieczu nieraz kobiety (przeorysze, inne wykształcone mniszki) "nauczały" mężczyzn.
Piszesz tak, jakby mężczyźni zawsze przekuwali słowo w czyn :-/
A co do bycia lekarzami, prawnikami, inzynierami.... sto lat temu te role kobiet nie były tak oczywiste, wręcz przeciwnie!!!

Generalnie: rozumiem odwoływanie się do PS, choc nie zawsze podzielam interpretację. Nie rozumiem natomiast utożsamienia roli Apostołów (Dwunastu) - z Ewangelii z rola ordynowanego (wyświęconego) kapłana. W Dziejach i Listach "apostołami" są nazywani inni niż Dwunastu, i także kobiety. Stąd uważam, ze argument "12 było mężczyznami" nijak sie ma do "kapłanami powinni byc tylko męzczyźni".
Jak zwykle w skrócie, i znów odsyłam do Adamiak :-)
Gonię czas :-)

Problem jest tego typu, że Ciebie nic nie przekona ani Pismo ani Tradycja.

Mam pytanie czy na stronie 138 ta Pani pisze, że może Pan Jezus pragnie innego kościoła niż kiedyś?

JMG: poczytaj PS to sie dowiesz dlaczego najpierw Żydzi, a później inni.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Edith
 sierpień 02 2009 21:18   
Forum

Quote by: Pius

Zwłaszcza Tradycja...
Tylko że dla mnie to nie problem...
Mr. Green

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 sierpień 02 2009 21:26   
Forum

Quote by: Pius

Zwłaszcza Tradycja...
Tylko że dla mnie to nie problem...
Mr. Green

Powinnaś zatem zmienić tekst ktory masz w rubryce o sobie: "Chrześcijanka, biblijna feministka." na "Feministka". Biblijna feministka to w ogóle oksymoron.
Ale też są rzeczy które nas łączą np. burza za oknem (: .

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edith
 sierpień 02 2009 21:30   
Forum

Zapoznaj się z rzeczywistym znaczeniem słowa "feministka" - nie tym używanym jako obelżywe, politycznym, tylko filozoficznym i teologicznym (sic! p. np. C. Halkes).
I nic Ci do cudzych opisów.

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 sierpień 02 2009 21:45   
Forum

Mea wina. Bitte kasowac. thx.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 sierpień 02 2009 21:47   
Forum

Zapoznaj się z rzeczywistym znaczeniem słowa "feministka" - nie tym używanym jako obelżywe, politycznym, tylko filozoficznym i teologicznym (sic! p. np. C. Halkes).
I nic Ci do cudzych opisów.

Pojecie jest niejasne to fakt. Ale przeważająca częsc tego nurtu jest nie do pogodzenia z chrześcijaństwem. Moge przeczytac książke o tym że feministka to tak naprawdę plantatorka marchewek na księżycu albo "milczące miałczenie" o chrzczeniu kotów. W sumie mnie Twój opis nie obchodzi- pomyślałem, że to bedzie dobra rada. Ale skoro Cie to tak ubodło to musi być coś na rzeczy...

Zresztą rzeczywiste pojecie .... to już jest problem filozoficzny.

JEST to o co pytalem na tej stronie???

===

Profil   Email 
 Cytat 
Edith
 sierpień 02 2009 22:07   
Forum

Nie bodzie mnie, luz. Skrót może mi wyszedł.
Ja generalnie i odruchowo wyskakuję z tym feminizmem, bo się to pojęcie bardzo spłaszczyło. Jak sie przyznaję, ze jestem feministką ale przeciw np.aborcji i parytetowi, to interlokutorzy tracą grunt pod nogami, bo dla 90% feministka to lewicowa sfrustrowana seksualnie pro-aborcjonistka, której facet w domu nie chce zmywać naczyń... Więc ona się buntuje przeciw patriarchatowi :-) Uwaga, znów skrót myslowy!!!!
A ja mam zmywarkę. Mr. Green

Pius, ksiazeczka jest na jeden wieczór, zreszta widze, że znasz. Na onej stronie jest PYTANIE (a nie twierdzenie) które kazdy chrzescijanin sobie zadwac powinien: JAKIEGO Koscioła chce Chrystus DZIŚ. Zreszta, Adamiak daleko do twierdzen jakichkolwiek radykalnych, ona raczej z tych, co to kij w mrowisko :-) I nie mów mi, że Jezus chce zawsze takiego samego Kościoła, bo funkcjonalnie i historycznie ani to prawdziwe, ani możliwe... Kosciół zawsze się w formach i instytucjach ziemskich zmieniał, zmienia, i będzie zmieniał. Np: Aggiornamento itd itd

===

Benedictus

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz
 sierpień 02 2009 22:35   
Forum Moderator
Moderator

Nie bodzie mnie, luz. Skrót może mi wyszedł.
Ja generalnie i odruchowo wyskakuję z tym feminizmem, bo się to pojęcie bardzo spłaszczyło. Jak sie przyznaję, ze jestem feministką ale przeciw np.aborcji i parytetowi, to interlokutorzy tracą grunt pod nogami, bo dla 90% feministka to lewicowa sfrustrowana seksualnie pro-aborcjonistka, której facet w domu nie chce zmywać naczyń... Więc ona się buntuje przeciw patriarchatowi :-) Uwaga, znów skrót myslowy!!!!
A ja mam zmywarkę. Mr. Green

Pius, ksiazeczka jest na jeden wieczór, zreszta widze, że znasz. Na onej stronie jest PYTANIE (a nie twierdzenie) które kazdy chrzescijanin sobie zadwac powinien: JAKIEGO Koscioła chce Chrystus DZIŚ. Zreszta, Adamiak daleko do twierdzen jakichkolwiek radykalnych, ona raczej z tych, co to kij w mrowisko :-) I nie mów mi, że Jezus chce zawsze takiego samego Kościoła, bo funkcjonalnie i historycznie ani to prawdziwe, ani możliwe... Kosciół zawsze się w formach i instytucjach ziemskich zmieniał, zmienia, i będzie zmieniał. Np: Aggiornamento itd itd

Dzis juz nie mamy prawie feministek, jak juz to ich przedziwne odmiany poczynajac od feminazistek a konczac na traktorzycach....

Koniec offtopa

===

Niech radują się rodziny, a ich miłość promienieje, jak chleba okruszyny nieśmy wiare i nadzieje...Nam pisane Krzyża bronic, teraz, dzisiaj, jutro, zawsze!

Cytat 
JMG
 sierpień 02 2009 22:41   
Forum

Quote by: Marianna

JMG
A z kogo mial wybrac?
To cos zmienia. Pomysl.

I tak samo kogo Jezus mial wybrac jak nie mezczyzn, skoro w tamtych czasach kobiet nie traktowano rownoprawnie. Czy to znaczy ze nie-zydzi i nie-mezczyzni, nie maja prawa byc kaplanami? Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 sierpień 02 2009 22:46   
Forum

JMG
A z kogo mial wybrac?
To cos zmienia. Pomysl.

I tak samo kogo Jezus mial wybrac jak nie mezczyzn, skoro w tamtych czasach kobiet nie traktowano rownoprawnie. Czy to znaczy ze nie-zydzi i nie-mezczyzni, nie maja prawa byc kaplanami? Smile

Możesz udowodnić to, że byli Żydami. Prosiłbym o nie pomaganie Jego Mega Genialności...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 02 2009 22:59   
Forum

Edyth. Widze, ze mnie niewlasciwie odebralas. To wlasnie doswiadczenie mnie uczy, ze jakkolwiek mezczyzni w kosciele pochwala sie wiedza, to jednak kobieta jest czesto motorem zycia w zgodzie z tradycja. Jak widzisz, nie bylo moja intencja przypisywac z gory czynow mezczyznom. Czyny kobiet oraz ich kwalifikacje moga byc przez niektorych mezczyzn niedostrzegane.

Co do sredniowiecza. Warunki zycia wtedy a teraz bardzo sie roznia, co wplywalo rowniez na mozliwosci ksztalcenia sie. Ale, wedlug tego co ja wiem, mezczyzna latwiej slyszal glos kobiety oraz darzyl ja wiekszym szacunkiem w sredniowieczu. (Nie mam pod reka konkretnych materialow i nie specjalizuje sie w sredniowieczu, ale moze w tej kwestii Medieval Man moglby cos napisac).

W sprawie Dwunastu napewno bede sie wypowiadac na ich korzysc. Dlaczego? Oprocz nich, za Jezusem szli jeszcze inni- w tym kobiety- i wszyscy korzystali z Jego nauk, natomiast tylko Dwunastu dostalo specjalne przeslanie, ktore stalo sie poczatkiem kaplanstwa. (Ostatnia Wieczerza.)
Zaluzmy, ze ktos kogos rozgrzeszy. Nie jest to jednak w tej samej mocy co Sakrament Pokuty. Do nabrania mocy potrzeba czegos wiecej. Nazwijmy to dzialaniem Jego, dzialaniem Ducha Swietego.
Porusze tu jeszcze Eucharystie. Zdarzylo sie w moim zyciu, ze w zastepstwie ksiedza katolickiego, podala mi komunie pani pastor. Poniewaz kobiety mi nie przeszkadzaja w zadnej ich roli, nie bylo teoretycznie nic co mogloby odroznic ten jeden raz. Nie fakt, ze kobieta, ale sposob podania zasadniczo sie roznil. Dlatego pamietam. Pania pastor zapamietalam jako mila i dobra osobe. Jest to jeden z tych momentow mowiacych mi o racji Jezusa w jego wyborze, czego w zaden sposob negowac nie moge. Bog wie co robi i dlaczego.
Jestesmy przeciez Jego stworzeniem, wiec zna nas.

Jezeli zabraknie mezczyzn, kobieta poprowadzi msze i napewno sobie poradzi. Ale jak narazie, wole pozostac w tradycji i wiem dlaczego.

P.S. Moze mi ktos podesle Adamiak???

Och, jeszcze cos. JMG. Ja pomyslalam, a ty nie!

===

Profil   Email 
 Cytat 
JMG
 sierpień 02 2009 23:06   
Forum

Quote by: MariannaOch, jeszcze cos. JMG. Ja pomyslalam, a ty nie![/p]

To chyba jednak ja pomyslalem, bo powiedzialem Ci o czyms co nie przeszlo Ci przez glowe.

Skoro Jezus powolal na apostolow tylko Zydow czy to znaczy, ze KK musi swiecic tylko Zydow? Tak czy nie?
Skoro Jezus powolal na apostolow tylko mezczyzn czy to znaczy, ze KK musi swiecic tylko mezczyzn? Tak czy nie?

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 sierpień 02 2009 23:07   
Forum

.
Porusze tu jeszcze Eucharystie. Zdarzylo sie w moim zyciu, ze w zastepstwie ksiedza katolickiego, podala mi komunie pani pastor. Poniewaz kobiety mi nie przeszkadzaja w zadnej ich roli, nie bylo teoretycznie nic co mogloby odroznic ten jeden raz. Nie fakt, ze kobieta, ale sposob podania zasadniczo sie roznil. Dlatego pamietam. Pania pastor zapamietalam jako mila i dobra osobe. Jest to jeden z tych momentow mowiacych mi o racji Jezusa w jego wyborze, czego w zaden sposob negowac nie moge. Bog wie co robi i dlaczego.
Jestesmy przeciez Jego stworzeniem, wiec zna nas.

Eek! na demotywatorach byloby skomentowane WTF?

To chyba jednak ja pomyslalem, bo powiedzialem Ci o czyms co nie przeszlo Ci przez glowe.

Skoro Jezus powolal na apostolow tylko Zydow czy to znaczy, ze KK musi swiecic tylko Zydow? Tak czy nie?
Skoro Jezus powolal na apostolow tylko mezczyzn czy to znaczy, ze KK musi swiecic tylko mezczyzn? Tak czy nie?

Czemu nie wykazałeś tego, że powołał tylko Żydów?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 02 2009 23:30   
Forum

Pius. Nie lapie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 sierpień 02 2009 23:37   
Forum

Pius. Nie lapie.

Ja też nie łapie jak kobieta-pastor czyli protestantka może udzielać Komunii zamiast księdza z KRK. Chyba że to była szafarka nadzwyczajna to już inna bajka której też nie łapie..

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marianna
 sierpień 02 2009 23:42   
Forum

A widzisz. Przyjedz do Holandii, a zobaczysz to, o czym jeszcze nawet nie pomyslales.

Pani pastor zastepuje ksiedza w szpitalu, w co druga niedziele.

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 sierpień 02 2009 23:58   
Forum

A widzisz. Przyjedz do Holandii, a zobaczysz to, o czym jeszcze nawet nie pomyslales.

Pani pastor zastepuje ksiedza w szpitalu, w co druga niedziele.

Zatem xsiadz który się na to zgadza łamie prawo kościelne. Znam ksiedza z tradycyjnego instytutu który jest w Amsterdamie na placówce to opowiadam o nadużyciach jakie tam są. Współczuje Ci... Jest kilka miejsc w Holandii gdzie są normalne Msze. Jeżeli jesteś z Amsterdamu lub okolic poszukaj namiarów na Bractwo świętego Piotra.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,32 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty