Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Chrzest niemowląt.
 |  Wersja do druku
Yasmin
 lipiec 22 2010 20:42  (Czytany 20295 razy)  
Forum

Status: offline

Żydzi, naród wybrany przez Boga, dawali małym dzieciom znak przymierza z Bogiem, według Jego słów:
"Ty zaś, a po tobie twoje potomstwo przez wszystkie pokolenia, zachowujcie przymierze ze Mną. Przymierze, które będziecie zachowywali między Mną a wami, czyli twoim przyszłym potomstwem, polega na tym: wszyscy wasi mężczyźni mają być obrzezani; będziecie obrzezywali ciało napletka na znak przymierza waszego ze Mną. Z pokolenia w pokolenie każde wasze dziecko płci męskiej, gdy będzie miało osiem dni, ma być obrzezane - sługa urodzony w waszym domu lub nabyty za pieniądze - każdy obcy, który nie jest potomkiem twoim - ma być obrzezany; obrzezany ma być sługa urodzony w domu twoim lub nabyty za pieniądze. Przymierze moje, przymierze obrzezania, będzie przymierzem na zawsze"
Niektórzy zaś chrześcijanie sprzeciwiają się aby dzieci i niemowlęta otrzymywały znak Nowego Przymierza. Pismo zaś mówi, że chrzest jest takim znakiem:
"W Nim bowiem mieszka cała Pełnia: Bóstwo, na sposób ciała, bo zostaliście napełnieni w Nim, który jest Głową wszelkiej Zwierzchności i Władzy. I w Nim też otrzymaliście obrzezanie, nie z ręki ludzkiej, lecz Chrystusowe obrzezanie, polegające na zupełnym wyzuciu się z ciała grzesznego, jako razem z Nim pogrzebani w chrzcie, w którym też razem zostaliście wskrzeszeni przez wiarę w moc Boga, który Go wskrzesił. I was, umarłych na skutek występków i "nieobrzezania" waszego [grzesznego] ciała, razem z Nim przywrócił do życia"

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 lipiec 23 2010 00:32   
Forum

Ważny jest jedynie chrzest Duchem Świętym.Do tego trzeba być świadomym na czym on polega,czego nie można powiedzieć o niemowlętach.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 lipiec 23 2010 07:25   
Forum

Quote by: eviva

Ważny jest jedynie chrzest Duchem Świętym.Do tego trzeba być świadomym na czym on polega,czego nie można powiedzieć o niemowlętach.

Sama twierdzisz, że świadomość i wola, to wyłącznie dusza. Twierdzisz też, że dusze istnieją od dawna i jak rozumiem wcielają się w ciało "od momentu poczęcia". Z tego wynika, że niemowlę posiada duszę, czyli świadomość i wolę (zresztą nie taką młodziutkąSmile).

Ja Twoich poglądów w kwestii duszy, jako jedynego siedliska świadomości, nie popieram, ale niewątpliwie dusza świadomość również posiada, a niemowlę jako człowiek, duszę ma.

Widzisz więc, że to co napisałaś nie zgadza się z Twoją koncepcją duszyy. Ale nie o to chodziło. Nie odniosłaś się do argumentu biblijnego, że Żydzi niemowlęciu dawali znak przymierza z Bogiem.

Nie można zakładać, że świadomość tych niemowląt była większa.
Według Ciebie to przymierze z Bogiem było nieświadome, czyli co, nieważne?

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 lipiec 23 2010 14:44   
Forum

Yasmin

... Żydzi niemowlęciu dawali znak przymierza z Bogiem.

Uważam,że obrzezanie niemowląt jest to wymysł ludzki.Na co byłby on potrzebny Bogu,jeśli On jest Duchem,Ojcem duchów i jedynie duch ludzki ma dla niego wartość.

===

W każdym człowieku jest DUCH BOŻY-OJCIEC i DUCH CHRYSTUSOWY-SYN.Kto ma SYNA,ma żywot wieczny.

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 lipiec 23 2010 15:20   
Forum

Yasmin

... Żydzi niemowlęciu dawali znak przymierza z Bogiem.

Uważam,że obrzezanie niemowląt jest to wymysł ludzki.Na co byłby on potrzebny Bogu,jeśli On jest Duchem,Ojcem duchów i jedynie duch ludzki ma dla niego wartość.

Ależ to są słowa Boga spisane w Księdze Rodzaju: "Potem Bóg rzekł do Abrahama: «Ty zaś, a po tobie twoje potomstwo przez wszystkie pokolenia, zachowujcie przymierze ze Mną.Przymierze, które będziecie zachowywali między Mną a wami, czyli twoim przyszłym potomstwem, polega na tym: wszyscy wasi mężczyźni mają być obrzezani; będziecie obrzezywali ciało napletka na znak przymierza waszego ze Mną. Z pokolenia w pokolenie każde wasze dziecko płci męskiej, gdy będzie miało osiem dni, ma być obrzezane - sługa urodzony w waszym domu lub nabyty za pieniądze - każdy obcy, który nie jest potomkiem twoim - ma być obrzezany; obrzezany ma być sługa urodzony w domu twoim lub nabyty za pieniądze. Przymierze moje, przymierze obrzezania, będzie przymierzem na zawsze. Nieobrzezany, czyli mężczyzna, któremu nie obrzezano ciała jego napletka, taki człowiek niechaj będzie usunięty ze społeczności twojej; zerwał on bowiem przymierze ze Mną». "

Na co to Bogu jest wyjaśnione, na znak przynależności do Boga, oddania się Bogu. A na co ludziom? Prawdopodobnie dla ludzi miał ten zabieg oprócz tego co powyżej, korzystne znaczenie zdrowotne, dokładnie nie pamiętam.

A co ze świadomością niemowląt? Mają duszę, to mają świadomość.

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 lipiec 23 2010 16:37   
Forum

Yasmin

Ależ to są słowa Boga spisane w Księdze Rodzaju: "Potem Bóg rzekł do Abrahama: «Ty zaś, a po tobie twoje potomstwo przez wszystkie pokolenia, zachowujcie przymierze ze Mną.Przymierze, które będziecie zachowywali między Mną a wami, czyli twoim przyszłym potomstwem, polega na tym: wszyscy wasi mężczyźni mają być obrzezani; będziecie obrzezywali ciało napletka na znak przymierza waszego ze Mną. Z pokolenia w pokolenie każde wasze dziecko płci męskiej, gdy będzie miało osiem dni, ma być obrzezane - sługa urodzony w waszym domu lub nabyty za pieniądze - każdy obcy, który nie jest potomkiem twoim - ma być obrzezany; obrzezany ma być sługa urodzony w domu twoim lub nabyty za pieniądze. Przymierze moje, przymierze obrzezania, będzie przymierzem na zawsze. Nieobrzezany, czyli mężczyzna, któremu nie obrzezano ciała jego napletka, taki człowiek niechaj będzie usunięty ze społeczności twojej; zerwał on bowiem przymierze ze Mną». "

Dla mnie nie są to słowa Boże,ale ludzki wymysł.Jednym słowem biblijne kłamstewko.Dzieckiem Bożym jest duch ludzki,a ciało fizyczne jest to tylko tymczasowy namiot.

A co ze świadomością niemowląt? Mają duszę, to mają świadomość.

Niemowlęta mają za słabo rozwinięte organy,aby dusza mogła z nich korzystać,jak w przypadku starszego dziecka lub osoby.Np.jest człowiek niedorozwinięty umysłowo,ale nie dla tego,że jest to wina duszy,ale chorych organów,z których nie może prawidłowo korzystać dusza.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 lipiec 23 2010 17:00   
Forum

Jeśli tylko duch ludzki ma wartość dla Boga, a ciało nie, i nie ma świadomości, bo cała się zawiera w duszy, to nie ma znaczenia czy może ona korzystać z mózgu niemowlęcia, człowieka upośledzonego, czy geniusza. Przecież chrzest jest sakramentem dla świadomości-duszy, a nie bezmyślnego ciała.

Nie uznajesz Pisma świętego, a powołujesz się na Chrystusa. Przecież to wbrew Jego naukom.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 23 2010 21:25   
Forum

Dla mnie chrzest niemowląt jest nieporozumieniem ale to moje zdanie. Dla mnie najlepszym źródłem na temat chrztu pierwszych chrześcijan jest Didache. Tam chrzczono tylko dorosłych oraz jeszcze musieli różne czynić (chyba post jak pamiętam) a na to niemowlak sobie pozwolić nie może. Dla mnie chrzest niemowląt jest niebiblijny lecz to kwestia poglądów i interpretacji. Zresztą pierwsi wyznawcy nauk Jezusa to byli judeochrześcijanie czyli pod Prawem. Oni i obrzezali i chrzcili, zapewne obrzezali za młodu a gdy starsze to chrzcili. Tak uważam. Pozdrawiam

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Yasmin
 lipiec 24 2010 13:16   
Forum

Quote by: BLyy

Dla mnie chrzest niemowląt jest nieporozumieniem ale to moje zdanie. Dla mnie najlepszym źródłem na temat chrztu pierwszych chrześcijan jest Didache. Tam chrzczono tylko dorosłych oraz jeszcze musieli różne czynić (chyba post jak pamiętam) a na to niemowlak sobie pozwolić nie może. Dla mnie chrzest niemowląt jest niebiblijny lecz to kwestia poglądów i interpretacji. Zresztą pierwsi wyznawcy nauk Jezusa to byli judeochrześcijanie czyli pod Prawem. Oni i obrzezali i chrzcili, zapewne obrzezali za młodu a gdy starsze to chrzcili. Tak uważam. Pozdrawiam

Dla mnie zaś jest biblijny, co pokazuję cytatami jak najbardziej biblijnymi. Ty zaś powołujesz się na pisma nie należące do Biblii, czyli właśnie niebiblijne. Zresztą w Didache nie ma zakazu chrztu niemowląt.

Pozdrawiam

Yasmin

===

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 lipiec 24 2010 19:01   
Forum

Quote by: Yasmin

Dla mnie zaś jest biblijny, co pokazuję cytatami jak najbardziej biblijnymi. Ty zaś powołujesz się na pisma nie należące do Biblii, czyli właśnie niebiblijne. Zresztą w Didache nie ma zakazu chrztu niemowląt.

Pozdrawiam

Yasmin

Teksty blyy nie możesz odczytywać tak literalnie... Poczytaj jego opowiadania, gdzie stworzył własny gatunek literacki i jezyk. Są one zamieszczone tu na portalu.

Dla mnie chrzest niemowląt jest nieporozumieniem ale to moje zdanie.

Dla niego chrzest dzieci jest nieporozumieniem, nie wazne kogo z kim.... ważne, że to jest jego zdanie jak naznacza na końcu, zebys czasem nie myslal, ze Twoje.

Dla mnie najlepszym źródłem na temat chrztu pierwszych chrześcijan jest Didache. Tam chrzczono tylko dorosłych oraz jeszcze musieli różne czynić (chyba post jak pamiętam) a na to niemowlak sobie pozwolić nie może.

Widzisz w Didache poczytasz o chrzcie chrześcijan bo w Piśmie Świętym to raczej o muzułmanów chodzi. Chrzczeni byli tylko dorośli jak widzę z jego wypowiedzi bo nięmowlęta się objadały mięsem...

* na powżnie szkoda, ze blyy nie wie, ze w judaizmie 13 latem jest można powiedzieć dorosły...

Dla mnie chrzest niemowląt jest niebiblijny lecz to kwestia poglądów i interpretacji. Zresztą pierwsi wyznawcy nauk Jezusa to byli judeochrześcijanie czyli pod Prawem. Oni i obrzezali i chrzcili, zapewne obrzezali za młodu a gdy starsze to chrzcili. Tak uważam.

Ogólnie chrzest jest niebiblijny ale jak ktoś myśli inaczej też ma rację. Chrześcijanie jako, że byli pod Prawem pierw zmuszali do judaizmu przez obrzezanie dnia 8, ale pozniej jak dorosłeś to pozwalali Ci wybrać czy chcesz być jednym z nim, ale tu raczej "gdy starsze to chrzcili" wskazuje ze tez zmuszali. Ale najbardziej zaskakujące jest to, że na konieć blyy potwierdza to, ze wierzy w swoje słowa.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 24 2010 23:45   
Forum

Pozdrawiam

Yasmin

Są kościoły które twierdzą inaczej i to też na podstawie Biblii. Kwestia jest tylko interpretacja, bo w Biblii jest często napisane, że wielbią Boga, boją się Boga, śpiewają do Boga itp., że ci dostępują chrztu, a dzieci takich uczuć są pozbawione bo są za młode. Dlatego tak interpretują i ja również. Pozdrawiam

Teksty blyy nie możesz odczytywać tak literalnie... Poczytaj jego opowiadania, gdzie stworzył własny gatunek literacki i jezyk. Są one zamieszczone tu na portalu.

A ciebie w ogóle nie powinno się czytać. Bo każdy może przeczytać jakimi argumentami się posługujesz, nawet w tym wątku. A z Yasmin rozmawiałem już choćby na temat bóstwa, wspólnie z Rafim. Może z niego też się pośmiejesz Wink Poza tym to nie moje twierdzenie tylko wyznań które tak wierzą, judeochrześcijan - Żydów mesjanistycznych, części gnostyków, arian itp. No chyba, że się, że o tym nie słyszałeś bo w radiu o tym nie mówią

Dla niego chrzest dzieci jest nieporozumieniem, nie wazne kogo z kim.... ważne, że to jest jego zdanie jak naznacza na końcu, zebys czasem nie myslal, ze Twoje.

Tak też twierdzą inni oraz inne wyznania. I radzę czytać ze zrozumiem(nie mówie tylko o tym wątku), że podzielam zdanie innych wyznań na dany temat, a nie, że jest to tylko moja interpretacja.

Widzisz w Didache poczytasz o chrzcie chrześcijan bo w Piśmie Świętym to raczej o muzułmanów chodzi. Chrzczeni byli tylko dorośli jak widzę z jego wypowiedzi bo nięmowlęta się objadały mięsem...

* na powżnie szkoda, ze blyy nie wie, ze w judaizmie 13 latem jest można powiedzieć dorosły...

Chyba ty nie wiedziałeś, nie ja, pewnie teraz wyczytałeś to z biblii Wink Jest też różnica między świadomym wyborem, a nieświadomym, chociaż może w tamtych czasach właśnie 13 lat to się nim było, w końcu do życia w społeczeństwie trzeba było przystosować się szybciej niż dziś.

Ogólnie chrzest jest niebiblijny ale jak ktoś myśli inaczej też ma rację. Chrześcijanie jako, że byli pod Prawem pierw zmuszali do judaizmu przez obrzezanie dnia 8, ale pozniej jak dorosłeś to pozwalali Ci wybrać czy chcesz być jednym z nim, ale tu raczej "gdy starsze to chrzcili" wskazuje ze tez zmuszali. Ale najbardziej zaskakujące jest to, że na konieć blyy potwierdza to, ze wierzy w swoje słowa.

Wypowiedź godna "Toruńczyka". Człowiek w wieku świadomym nie jest do niczego przymuszanym w kwestii chrztu pod groźbą utraty życia. Mimo to i tak pozdrawiam Wink

===

'tylko gnostyk jest naprawdę pobożny', 'prawdziwym chrześcijaninem jest gnostyk' Klemens Aleksandryjski, Stromateis

Cytat 
Yasmin
 lipiec 25 2010 17:20   
Forum

Są kościoły które twierdzą inaczej i to też na podstawie Biblii. Kwestia jest tylko interpretacja, bo w Biblii jest często napisane, że wielbią Boga, boją się Boga, śpiewają do Boga itp., że ci dostępują chrztu, a dzieci takich uczuć są pozbawione bo są za młode. Dlatego tak interpretują i ja również.

W judaizmie, jak widzimy, kilkudniowe niemowlę jest wobec ludzi i Boga pełnowartościowym człowiekiem. Czemuż chrześcijanie odrzucają ten pogląd?
Czy uważasz, że dzieci, niemowlęta, nie zasługują na zbawienie? Czy małe dziecko nie zasługuje na szczęście wieczne i mieszkanie u Boga?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 25 2010 18:15   
Forum

Są kościoły które twierdzą inaczej i to też na podstawie Biblii. Kwestia jest tylko interpretacja, bo w Biblii jest często napisane, że wielbią Boga, boją się Boga, śpiewają do Boga itp., że ci dostępują chrztu, a dzieci takich uczuć są pozbawione bo są za młode. Dlatego tak interpretują i ja również.

W judaizmie, jak widzimy, kilkudniowe niemowlę jest wobec ludzi i Boga pełnowartościowym człowiekiem. Czemuż chrześcijanie odrzucają ten pogląd?
Czy uważasz, że dzieci, niemowlęta, nie zasługują na zbawienie? Czy małe dziecko nie zasługuje na szczęście wieczne i mieszkanie u Boga?

Tyle, że żadne z tych wyznań nie twierdzi, że nieochrzczone czy nieobrzezane dziecko pójdzie do piekła, wręcz przeciwnie do nieba. Biblia zresztą też na ten temat milczy. Jest to zresztą sprzeczne z miłosierdziem Boga. Zresztą judaizm twierdzi, że nawet poganin ma szanse dostąpić bliskości Boga po śmierci. Chrześcijanie będący prawymi ludźmi idą do nieba bez sądu, a ci którzy nie są chrześcijanami czeka sąd, który rozstrzygnie wszystko.

===

Cytat 
Yasmin
 lipiec 25 2010 18:43   
Forum

Jeśli dziecko może doświadczyć bliskości Boga po śmierci, to dlaczego nie może narodzić się dla Chrystusa przez chrzest?

===

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 lipiec 25 2010 20:32   
Forum

Jeśli dziecko może doświadczyć bliskości Boga po śmierci, to dlaczego nie może narodzić się dla Chrystusa przez chrzest?

Na czym polega to narodzenie się dziecka "dla Chrystusa przez chrzest" i co ono mu daje?

Yasmin napisała do BLyy:"Czy uważasz, że dzieci, niemowlęta, nie zasługują na zbawienie? Czy małe dziecko nie zasługuje na szczęście wieczne i mieszkanie u Boga?"

Każdy człowiek zasługuje na zbawienie.Dlatego Chrystus przybył na Ziemię dla naszego zbawienia i wszystkich nas ochrzcił swoim Duchem w jedno Ciało Chrystusowe.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 25 2010 20:50   
Forum

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł z śmierci do żywota. J 5,24
- wierzący nie stanie przed sądem, lecz będzie zbawiony z góry. Innowiercy i niewiercy staną przed sądem i będą sądzeni z uczynków - byli dobrzy, też pójdą do nieba, a jak byli źli to wiadomo co ich czeka. Jakie haki można znaleźć na małe dziecko by je nie dopuścić do nieba? Żadnego Wink Pozdrawiam

===

Cytat 
Yasmin
 lipiec 25 2010 21:27   
Forum

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł z śmierci do żywota. J 5,24
- wierzący nie stanie przed sądem, lecz będzie zbawiony z góry. Innowiercy i niewiercy staną przed sądem i będą sądzeni z uczynków - byli dobrzy, też pójdą do nieba, a jak byli źli to wiadomo co ich czeka. Jakie haki można znaleźć na małe dziecko by je nie dopuścić do nieba? Żadnego Wink Pozdrawiam

Jakie haki można znaleźć na małe dziecko by je nie dopuścić do Chrystusa? Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 lipiec 25 2010 21:32   
Forum

Na czym polega to narodzenie się dziecka "dla Chrystusa przez chrzest" i co ono mu daje?

Yasmin napisała do BLyy:"Czy uważasz, że dzieci, niemowlęta, nie zasługują na zbawienie? Czy małe dziecko nie zasługuje na szczęście wieczne i mieszkanie u Boga?"

Każdy człowiek zasługuje na zbawienie.Dlatego Chrystus przybył na Ziemię dla naszego zbawienia i wszystkich nas ochrzcił swoim Duchem w jedno Ciało Chrystusowe.

Ogólnie, to to samo chrzest daje dziecku co wszystkim innym, których Chrystus "ochrzcił swoim Duchem w jedno Ciało Chrystusowe."

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 25 2010 21:36   
Forum

Jakie haki można znaleźć na małe dziecko by je nie dopuścić do Chrystusa? Smile

Żadnego Yasmin Smile

===

Cytat 
eviva
 lipiec 25 2010 21:53   
Forum

Yasmin

Ogólnie, to to samo chrzest daje dziecku co wszystkim innym, których Chrystus "ochrzcił swoim Duchem w jedno Ciało Chrystusowe.

Chrystus przybył na Ziemię dla naszego zbawienia i wszystkich nas ochrzcił swoim Duchem w jedno Ciało Chrystusowe.Każde dziecko jest już ochrzczone Duchem Chrystusowym,a to jest wg NT "obrzezanie Chrystusowe w Duchu".W związku z powyższym nie widać potrzeby,aby go jeszcze raz chrzcić nie wiadomo w jakim celu.Co mu ma dać jakiś inny chrzest?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 25 2010 22:00   
Forum

Yasmin

Ogólnie, to to samo chrzest daje dziecku co wszystkim innym, których Chrystus "ochrzcił swoim Duchem w jedno Ciało Chrystusowe.

Chrystus przybył na Ziemię dla naszego zbawienia i wszystkich nas ochrzcił swoim Duchem w jedno Ciało Chrystusowe.Każde dziecko jest już ochrzczone Duchem Chrystusowym,a to jest wg NT "obrzezanie Chrystusowe w Duchu".W związku z powyższym nie widać potrzeby,aby go jeszcze raz chrzcić nie wiadomo w jakim celu.Co mu ma dać jakiś inny chrzest?

Eviva, z cytatami proszę, bo tak będzie przejrzyściej dla każdego.

===

Cytat 
Yasmin
 lipiec 25 2010 22:18   
Forum

Również uważam, że niemowlęta poszczą wystarczająco. Smile

===

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 lipiec 25 2010 22:37   
Forum

Yasmin

To samo co każdemu człowiekowi, przyjęcie do Kościoła Chrystusa. Jak inaczej stać się chrześcijaninem, po co poganie i Żydzi przyjmowali chrzest, przecież zgodnie z tym co piszesz już zostali ochrzczeni Duchem Chrystusowym.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 lipiec 25 2010 23:18   
Forum

Yasmin,(wiatm na forumSmile)
chce odpowiedziec co mysle o chrzcie niemowlat;
podam Tobie przyklad.
Moj chrzesniak otrzymal Chrzest,Komunie,a dzis mi krzyczy ze on wybral etyke!

Jak myslisz,czy ten chlopiec chcialby przyjac chrzest majac te swoje na dzis 12 lat?
A jak myslisz,nie mozna gdybac,ale czy on sie zmieni za swoich 33 lata?

Oczywiscie, i tak w najprostrzy oto sposob ma ten chlopiec chrzest-ktorego nigdy by nie chcial przyjac za nascie lat-bo takie wychowanie.I w tym przypadku musze przyznac ze ciesze sie ,chociaz sama nie wiem z czego.

Mozna by bylo tu obwinniac tych ktorzy odpowiedzialni sa za prowadzenie lekcji religii,za sporzadzanie i opracowanie tematyki-ale moim skromnym zdaniem to jest dla tych wyjatkowo rozwinietych dzieciakow za nudne, bo traktuje sie je jak dzieci a one juz dawno dziecmi nie sa.

Ja widzialam z przestrachem dziecko,ktore wiedzialo wiecej odemnie jakie sa gieldy swiatowe,dlaczego tu czy tam waluta spada; ktore potrafilo w jednym prawie oddechu wymienic wszystkich prezydentow stanow zjednoczonych,opowiedziec o historii starozytnej-przy tym nie wiedzac co to jest dopelniacz...albo celownik

W tym jednym przypadku jestem za tym,ale ogolnie to trzeba swiadomie przyjac chrzest-pozdrawiam.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
xxx
 lipiec 26 2010 01:13   
Forum

Yasmin

Chrzest włączą dopiero do Ciała. Nie na każde zstępuje Duch: 44 Kiedy Piotr jeszcze mówił o tych sprawach, Duch Święty zstąpił na wszystkich słyszących to słowo.”
"(1) Podczas gdy Apollos przebywał w Koryncie, obszedł Paweł wyżynne okolice i przyszedł do Efezu, a spotkawszy niektórych uczniów, (2) rzekł do nich: Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy uwierzyliście? A oni mu na to: Nawet nie słyszeliśmy, że jest Duch Święty. (3) Tedy rzekł: Jak więc zostaliście ochrzczeni? A oni rzekli: Chrztem Janowym. (4) Paweł zaś rzekł: Jan chrzcił chrztem upamiętania i mówił ludowi, żeby uwierzyli w tego, który przyjdzie po nim, to jest w Jezusa. (5) A gdy to usłyszeli, zostali ochrzczeni w imię Pana Jezusa."

My tu rozmawiamy o Biblii a jest napisane, że do niej nic nie może być dodane, wiec jak piszesz to informuj, że z innego źródła bierzesz informacje.

Ogólnie to zachęcam do zapoznania się z ceremonią chrztu w KRK, szczególnie proszę zwrócić uwagę do czego się tam zobowiązują rodzice.

Jeżeli ktoś uważa, że do chrztu trzeba być świadomym tego w czym się bierze udział i samemu na to wyrazić wolę, to niech się zastanowi np. nad osobami upośledzonymi, które nie są wstanie jasno wyrazić swojej woli. To znaczy, że nie mogą być chrzczone? Pan Jezus był ofiarowany w świątyni jako noworodek i była to powszechna praktyka wtedy, więc dlaczego co do chrztu Bóg miałby zmienić "zasady"? W PS wyczytamy, że CAŁE domy przyjmowały chrzest.Dz 16:33 Bw „Tejże godziny w nocy zabrał ich ze sobą, obmył ich rany, i zaraz został ochrzczony on i wszyscy jego domownicy.” (8) Przełożony synagogi, Kryspus, uwierzył w Pana z całym swym domem, wielu też słuchaczy korynckich uwierzyło i przyjmowało wiarę i chrzest.

(Dzieje Apost. 18:8, Biblia Tysiąclecia)

Orygenes (ur.185) w „Komentarzu Listu do Rzymian” (5:9) czytamy: „Kościół przyjął tradycję od Apostołów by także niemowlętom dawać chrzest”.

Co do tego, że się komuś coś narzuca, to powinno się w ogóle wychowywać w obojętności religijnej, dziecko jak dorośnie to dopiero samo zdecyduje. Równie dobrze można zakazać nadawania imion dzieciom, przecież same powinny wybierać, można pójść dalej zastanawiać się na ile etyczne jest skazywanie dziecka na to żeby np. polski był jego językiem ojczystym.

Można ale po co? To są problemy osób dla których nauczanie Kościoła nie jest wystarczające,a nauczanie Pana Jezusa w PS i nauczanie Kościoła jest jasne. Chrzest dzieci był praktykowany od początku chrześcijaństwa i to obowiązkiem rodziców jest wychować tak dziecko żeby rozumiało czym on jest. Chrzest nie jest jakiś obrzędem magicznym który zapewni świętość i to, że ktoś odrzuca jego łaski nie znaczy, ze byl nieskuteczny. To rodzice na początku mają najwięcej obowiązku wynikających ze chrztu dziecka, nie ma co zwalac na nauczycieli religii. (odnośnie postu corki).

===

Profil   Email 
 Cytat 
LuTom
 lipiec 26 2010 07:38   
Forum

Quote by: Pius

.......Jeżeli ktoś uważa, że do chrztu trzeba być świadomym tego w czym się bierze udział i samemu na to wyrazić wolę, to niech się zastanowi np. nad osobami upośledzonymi, które nie są wstanie jasno wyrazić swojej woli. To znaczy, że nie mogą być chrzczone? ........Co do tego, że się komuś coś narzuca, to powinno się w ogóle wychowywać w obojętności religijnej, dziecko jak dorośnie to dopiero samo zdecyduje. Równie dobrze można zakazać nadawania imion dzieciom, przecież same powinny wybierać, można pójść dalej zastanawiać się na ile etyczne jest skazywanie dziecka na to żeby np. polski był jego językiem ojczystym.

Można ale po co? To są problemy osób dla których nauczanie Kościoła nie jest wystarczające,a nauczanie Pana Jezusa w PS i nauczanie Kościoła jest jasne. Chrzest dzieci był praktykowany od początku chrześcijaństwa i to obowiązkiem rodziców jest wychować tak dziecko żeby rozumiało czym on jest. Chrzest nie jest jakiś obrzędem magicznym który zapewni świętość i to, że ktoś odrzuca jego łaski nie znaczy, ze byl nieskuteczny. To rodzice na początku mają najwięcej obowiązku wynikających ze chrztu dziecka, nie ma co zwalac na nauczycieli religii. (odnośnie postu corki).

Ot i cała prawda. Dodam jeszcze, że zamiast szczepić dzieci przeciwko różyczce, HeinegoMedina i innym chorobom należałoby zaczekać z tym, aż same podejmą świadomą decyzję, czy chcą.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Robert
 lipiec 26 2010 10:04   
Forum

Quote by: LuTom

Dodam jeszcze, że zamiast szczepić dzieci przeciwko różyczce, HeinegoMedina i innym chorobom należałoby zaczekać z tym, aż same podejmą świadomą decyzję, czy chcą.

Moze tez nie leczyc dzieci, gdy sa chore. Najlepiej zaczekac, az dorosna i niech wtedy zdecyduja, czy chca byc leczone na rozne choroby...

===

****************************** “I'm not a prophet or a stone aged man, just a mortal with potential of a superman. I'm living on.” *****************

Profil   Email 
 Cytat 
eviva
 lipiec 26 2010 12:24   
Forum

Pius

Chrzest włączą dopiero do Ciała. Nie na każde zstępuje Duch:...
My tu rozmawiamy o Biblii a jest napisane, że do niej nic nie może być dodane, wiec jak piszesz to informuj, że z innego źródła bierzesz informacje.

NIE POSŁAŁ MNIE BOWIEM CHRYSTUS,ABYM CHRZCIŁ,LECZ ABYM ZWIASTOWAŁ DOBRĄ NOWINĘ

1Kor 12:13 Bw „bo też w jednym Duchu (Chrystusowym) wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno ciało (Chrystusowe) - czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni, i wszyscy zostaliśmy napojeni jednym Duchem.”
Rz 12:5 Bw „tak my wszyscy jesteśmy jednym ciałem w Chrystusie, a z osobna jesteśmy członkami jedni drugich.”
Kol 2:11 Bw „w nim też zostaliście obrzezani obrzezką, dokonaną nie ręką ludzką, gdy wyzuliście się z grzesznego ciała ziemskiego; to jest obrzezanie Chrystusowe.”
FLp 3:3 Bw „My bowiem jesteśmy obrzezani, my, którzy czcimy Boga w duchu i chlubimy się w Chrystusie Jezusie, a w ciele ufności nie pokładamy.”.
Efez.4,4.Jedno ciało (Chrystusowe) i jeden Duch (Chrystusowy)...
Efez.4,5.Jeden ...chrzest (Duchem Świętym).

Przez inny chrzest,"włącza się dopiero do (innego) Ciała".Taki powtórny chrzest z przejściem do innego Ciała,to jest właściwie "przechrzczenie" wynikające z niewiedzy ludzi,że wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno ciało (Chrystusowe)...W Ciele Chrystusowym idzie się do zbawienia za jedynym Pasterzem Chrystusem ,obecnym w nas przez swojego Ducha Chrystusowego.W innym ciele są inni pasterze,duszpasterze,guru,mistrzowie,itd,którzy nie uznają obecności w nas Chrystusa jako jedynego Pasterza i wbrew woli Bożej chcą go zastępować,tak jak pisze w Jan 10,8.Nikt nie musi zastępować Chrystusa,bo On cały czas jest w nas wszystkich obecny.Jest Głową Ciała,które wszyscy stanowimy(Rzym.12,5),w którym On "sam wszystko we wszystkich wypełnia" (Efez.1,22-23; Kol.3,11; Gal 3,27-28).

Zgodnie z zapowiedzianym w ST Nowym Przymierzem Ducha,"Bóg ubłogosławił nas w Chrystusie wszelkim duchowym błogosławieństwem Niebios"(Efez.1,3) i zapieczętował nasze serca "obiecanym Duchem Świętym" Chrystusowym(Efez.1,13; Rzym.5,5; Gal.4,6; Kol.2,10).

"Nie posłał mnie bowiem Chrystus,abym chrzcił,lecz abym zwiastował dobrą nowinę.."(1 Kor.1,17),Ewangelię Chrystusową o obecnym w nas wszystkich Chrystusie(Kol.1,24-28).

===

Profil   Email 
 Cytat 
Bartosz
 lipiec 26 2010 13:39   
Forum

Jeżeli ktoś uważa, że do chrztu trzeba być świadomym tego w czym się bierze udział i samemu na to wyrazić wolę, to niech się zastanowi np. nad osobami upośledzonymi, które nie są wstanie jasno wyrazić swojej woli. To znaczy, że nie mogą być chrzczone? Pan Jezus był ofiarowany w świątyni jako noworodek i była to powszechna praktyka wtedy, więc dlaczego co do chrztu Bóg miałby zmienić "zasady"? W PS wyczytamy, że CAŁE domy przyjmowały chrzest.Dz 16:33 Bw „Tejże godziny w nocy zabrał ich ze sobą, obmył ich rany, i zaraz został ochrzczony on i wszyscy jego domownicy.” (8) Przełożony synagogi, Kryspus, uwierzył w Pana z całym swym domem, wielu też słuchaczy korynckich uwierzyło i przyjmowało wiarę i chrzest.

(Dzieje Apost. 18:8, Biblia Tysiąclecia)

A gdzie jest napisane, że były tam niemowlęta? Jak zwykle domniemanie. Dziwne, że niemowlęta uwierzyły, cieszyły się z całym domem przy stole, że przyjęły Pana - dzieci takich rzeczy nie potrafią, no chyba, że to same dzieciątka Jezus.

"Nie posłał mnie bowiem Chrystus,abym chrzcił,lecz abym zwiastował dobrą nowinę.."(1 Kor.1,17),Ewangelię Chrystusową o obecnym w nas wszystkich Chrystusie(Kol.1,24-28).

Te dwa cytaty najlepiej to odzwierciedlają. Chrzest dopiero wtedy gdy przyjmie dobrą nowinę, nie można chrzcić bez przyjęcia dobrej nowiny.

===

Cytat 
xxx
 lipiec 26 2010 16:35   
Forum

Pius

Chrzest włączą dopiero do Ciała. Nie na każde zstępuje Duch:...

NIE POSŁAŁ MNIE BOWIEM CHRYSTUS,ABYM CHRZCIŁ,LECZ ABYM ZWIASTOWAŁ DOBRĄ NOWINĘ

1Kor 12:13 Bw „bo też w jednym Duchu (Chrystusowym) wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno ciało (Chrystusowe) - czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni, i wszyscy zostaliśmy napojeni jednym Duchem.”
Rz 12:5 Bw „tak my wszyscy jesteśmy jednym ciałem w Chrystusie, a z osobna jesteśmy członkami jedni drugich.”
Kol 2:11 Bw „w nim też zostaliście obrzezani obrzezką, dokonaną nie ręką ludzką, gdy wyzuliście się z grzesznego ciała ziemskiego; to jest obrzezanie Chrystusowe.”
FLp 3:3 Bw „My bowiem jesteśmy obrzezani, my, którzy czcimy Boga w duchu i chlubimy się w Chrystusie Jezusie, a w ciele ufności nie pokładamy.”.
Efez.4,4.Jedno ciało (Chrystusowe) i jeden Duch (Chrystusowy)...
Efez.4,5.Jeden ...chrzest (Duchem Świętym).

Przez inny chrzest,"włącza się dopiero do (innego) Ciała".Taki powtórny chrzest z przejściem do innego Ciała,to jest właściwie "przechrzczenie" wynikające z niewiedzy ludzi,że wszyscy zostaliśmy ochrzczeni w jedno ciało (Chrystusowe)...W Ciele Chrystusowym idzie się do zbawienia za jedynym Pasterzem Chrystusem ,obecnym w nas przez swojego Ducha Chrystusowego.W innym ciele są inni pasterze,duszpasterze,guru,mistrzowie,itd,którzy nie uznają obecności w nas Chrystusa jako jedynego Pasterza i wbrew woli Bożej chcą go zastępować,tak jak pisze w Jan 10,8.Nikt nie musi zastępować Chrystusa,bo On cały czas jest w nas wszystkich obecny.Jest Głową Ciała,które wszyscy stanowimy(Rzym.12,5),w którym On "sam wszystko we wszystkich wypełnia" (Efez.1,22-23; Kol.3,11; Gal 3,27-28).

Zgodnie z zapowiedzianym w ST Nowym Przymierzem Ducha,"Bóg ubłogosławił nas w Chrystusie wszelkim duchowym błogosławieństwem Niebios"(Efez.1,3) i zapieczętował nasze serca "obiecanym Duchem Świętym" Chrystusowym(Efez.1,13; Rzym.5,5; Gal.4,6; Kol.2,10).

Po co mi pokazujesz wersety skierowane DO JUZ OCHRZCZONYCH?

A gdzie jest napisane, że były tam niemowlęta? Jak zwykle domniemanie. Dziwne, że niemowlęta uwierzyły, cieszyły się z całym domem przy stole, że przyjęły Pana - dzieci takich rzeczy nie potrafią, no chyba, że to same dzieciątka Jezus.

Te dwa cytaty najlepiej to odzwierciedlają. Chrzest dopiero wtedy gdy przyjmie dobrą nowinę, nie można chrzcić bez przyjęcia dobrej nowiny.

Cały dom to cały dom...

Te 2 cytaty są wyrwane z kontekstu i wynika z nich, ze w ogole nie nalezy chrzcić...

Poza tym to Ty lepiej wiesz jaka była tradycja, niż Orygenes który urodził się okolo 80 po śmierci ostatniego Apostoła...

Szkoda, że odmawiasz chrztu osobom upośledzonym, Jezus na pewno chciał żeby tacy przychodzili do niego. Mówi:ł nie zabraniajcie dzieciom przychodzić do mnie.Ty zabraniasz, porostu wiesz lepiej...

Poza tym to my rozmawiamy o 2 różych rzeczach, ja wiem co to jest chrzest i po on jest, wiem bo przyjmuje naukę Jezusa którą mi przelazł KK. Ty i np. eviva snujecie sobie wlasne koncepcje chrztu..

„Nawróćcie się i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego. Bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych”. (Dz 2, 38-39).

Polecam: http://mateusz.pl/ksiazki/js-pww/js-pww_39.htm

Podyskutuję z chęcią z chrześcijanami ale dla fantasów-parachrześcijańskich EOT dyskusja jak z Jehowitami na jedym zdaniu wyrwanym z kontekstu budować koncepcje sprzeczną z historią PS...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,72 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty