Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Granice ekumenizmu
 |  Wersja do druku
Dezerter
 wrzesień 12 2010 22:53   
Forum

Status: offline

Quote by: Rafi+F

Dobre pytanie.

Były tu wypowiedzi ateistów, Żydów, muzułmanów, buddystów, rodzimowierców, agnostyków, gnostyków, uniwersalistów i ... nikt ich dotychczas nie usuwał. Czyżby zmienił się kierunek portalu?

Dotychczas granicą były zasady publikacji. Dość sztywne i dla dobrego ogólnego samopoczucia lekko naginane.
Gdzie teraz jest granica? Czy granicą są poglądy z którymi nie potrafimy dyskutować??

z jednej strony w pełni się zgadzam z Rafiego wypowiedzią bo niby dlaczego mamy się zamykać ograniczać i tworzyć jakąś wyizolowaną enklawę chrześcijańską?
w mię czego?
a gdzie "idźcie i nauczajcie wszystkie narody", głoście ewangelię
przecież Jezusowi nie chodziło o chrześcijan tylko Wink
on nas posyła i do Evivy i do Matejanki i do Blyy i do Regulego, i do żyda, światka Jechowy i do buddysty, czy nawet satanisty
Ale z drugiej strony zgoda z tymi, że jest to forum chrześcijańskie i w związku z tym musi być tu miejsce na dyskusję w duchu i materii chrześcijańskiej. Nie może być to całe forum, ale i nie może być tylko 1 wątek jak dotychczas (namiot chrześcijan)
Tak jest np. na forum żydowskim gdzie są działy np
" judaizm " - gdzie się rozmawia tylko o judaizmie i w duchu judaizmu,
a jest dział "inne religie" gdzie są tematy chrześcijańskie, ezoteryczne i inne
podobnie na forum o reggae
dział reggae gdzie sama ortodoksja Wink i żaden chlip hop czy rock nie przejdzie
a na inne gatunki i tematy jest bardzo popularny dział o nazwie "offtopik", gdzie można i o punku i o polityce i o Bogu
To się sprawdza!
oba fora świetnie funkcjonują - warto więc wykorzystać sprawdzone wzorce - pani Admin

Karol Dąbrowski (pozdrawiam!)
bardzo mądrze napisał:
myślę że można dialogować, dyskutować z każdym ale gdy ktoś podejmuje dialog a nie w zaparte spamuje ciągle forum a byli i są tacy tutaj

spamowaniu niech moderatorzy mówią nie! , ale niech pozwalają na dyskusję

===

Obecnie pisze na forum zchrystusem.pl

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 12 2010 22:57   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: Yasmin
Możesz nie odpowiadać, ale fakt jest taki, że mylisz narodowość, czy pochodzenie z religią. Żyd, nie musi wyznawać judaizmu, a z kolei, czy każdy wyznawca judaizmu jest Żydem? Wyznawcy judaizmu oskarżali Jezusa o bluźnierstwo, i opętanie, a Jezus postawił im zarzut kłamstwa. Tyle co do wspólnej modlitwy.EOT, według życzenia.
Dobranoc.[/p]
Robisz pewien duży błąd: przyjścia Chrystusa Żydzi oczekiwali od dawna. To właśnie Żydom dane były przepowiednie o Jego przyjściu, wśród Żydów i jako Żyd Jezus się urodził, wśród Żydów wybrał uczni/apostołów, wśród Żydów Jezus nauczał (samarytanie byli Żydami), a jego nauki Apostołowie rozumieli nie jako nową religię ale jako kontynuację judaizmu. To dlatego potem były dyskusje, czy obrzezać pogan przyjmując je do gminy judochrześcijańskiej (zostawali przecież w ten sposób przyjmowani do judaizmu, jednego z odłamów ale judaizmu; nie obrzezano ich dlatego, aby wywyższyć Ofiarę i łaskę nad prawo).
Akurat w tym przypadku każdy wyznawca judaizmu jest Żydem i każdy Żyd jest wyznawca judaizmu. Judaizm to wyznanie narodowe i poza tym narodem nie istnieje (spytaj Żyda jak nie wierzysz). Konwertując na judaizm stajesz się Żydem - tak było "od zawsze".
Zdumiewa mnie wasza postawa.

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
xxx
 wrzesień 12 2010 23:01   
Forum

obisz pewien duży błąd: przyjścia Chrystusa Żydzi oczekiwali od dawna. To właśnie Żydom dane były przepowiednie o Jego przyjściu, wśród Żydów Jezus nauczał, a jego nauki Apostołowie rozumieli nie jako nową religię ale jako kontynuację judaizmu. To dlatego były dyskusje, czy obrzezać pogan przyjmując je do gminy judochrześcijańskiej (zostawali przecież w ten sposób przyjmowani do judaizmu, jednego z odłamów ale judaizmu).
Akurat w tym przypadku każdy wyznawca judaizmu jest Żydem i każdy Żyd jest wyznawca judaizmu. Judaizm to wyznanie narodowe i poza tym narodem nie istnieje (spytaj Żyda jak nie wierzysz). Konwertując na judaizm stajesz się Żydem - tak było "od zawsze".
Zdumiewa mnie wasza postawa.

Każdy, kto ma matkę Żydówkę lub przeszedł przez oficjalną procedurę konwersji na judaizm jest Żydem. Należy zaznaczyć, że bycie Żydem nie ma nic wspólnego z przekonaniami lub tym co się robi. Osoba urodzona z rodziców nie-Żydów nawet wyznająca tę samą wiarę jak Żydzi ortodoksyjni oraz przestrzegająca praw i zwyczajów judaizmu nadal pozostaje nie-Żydem nawet dla najbardziej liberalnych odłamów judaizmu podczas gdy osoba urodzona z matki Żydówki nawet jeśli jest ateistą i nigdy nie praktykuje religii żydowskiej nadal uważana jest za Żyda nawet przez ultra ortodoksyjnych Żydów.

za

http://www.jewish.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=231&Itemid=62

Moze lepiej daj "edit" (:

Nie mieszaj wyznawców mozaizmu z dzisiejszymi Żydami. I nie mów, modlitwa z muzułmaninem czy talmudystą jest tym co robił Jezus czy sw. Paweł. Oni od tych wspólnych modlitw stracili Życie z rąk tych z którymi się modlili. Jeżeli będziesz się tak modlił jak oni to rozumiem... Ale nie mów, że jak ty się modlisz do swojego Boga a oni do swojego to czynisz jak Pan Jezus czy sw. Paweł bo to troszkę naciągane jest.

===

Czy jestem pyszny? Pysznię się paradą pychy, którą urządza we mnie geniusz.

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 12 2010 23:08   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: PiusKażdy, kto ma matkę Żydówkę lub przeszedł przez oficjalną procedurę konwersji na judaizm jest Żydem. Należy zaznaczyć, że bycie Żydem nie ma nic wspólnego z przekonaniami lub tym co się robi. Osoba urodzona z rodziców nie-Żydów nawet wyznająca tę samą wiarę jak Żydzi ortodoksyjni oraz przestrzegająca praw i zwyczajów judaizmu nadal pozostaje nie-Żydem nawet dla najbardziej liberalnych odłamów judaizmu podczas gdy osoba urodzona z matki Żydówki nawet jeśli jest ateistą i nigdy nie praktykuje religii żydowskiej nadal uważana jest za Żyda nawet przez ultra ortodoksyjnych Żydów. [/p]

Nie masz racji. Część Żydów uznaje przynależność do narodu po ojcu (z resztą tak jest i w Biblii, czy nie brali sobie żony z innych plemion?), np. Żydzi mesjanistyczni.

Podobnie jest z katolikami: raz ochrzczony w KRK zostaje katolikiem na zawsze bez względu na swoje dalsze przekonania czy ich brak, konwersje itd itp. Jednocześnie gdyby ktoś naśladował katolików to bez chrztu/konwersji do KK katolikiem nigdy nie zostanie uznany.

P.s. Oni oddali życie za tych z którymi się modlili!

===

czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie ...przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi

Cytat 
xxx
 wrzesień 12 2010 23:23   
Forum

Nie masz racji. Część Żydów uznaje przynależność do narodu po ojcu (z resztą tak jest i w Biblii, czy nie brali sobie żony z innych plemion?), np. Żydzi mesjanistyczni.

Podobnie jest z katolikami: raz ochrzczony w KRK zostaje katolikiem na zawsze bez względu na swoje dalsze przekonania czy ich brak, konwersje itd itp. Jednocześnie gdyby ktoś naśladował katolików to bez chrztu/konwersji do KK katolikiem nigdy nie zostanie uznany.

P.s. Oni oddali życie za tych z którymi się modlili!

Hmm to nie, że ja nie mam racji, tylko Żydzi z http://www.jewish.org.pl/index.php jak coś. Ten opis po części wyjaśnia to o czym piszesz: http://www.fzp.net.pl/614_16.html i zarazem potwierdza, to 1. Ja nie mam powodów, żeby im nie wierzyć. Co mówią obecni żydzi mesjanistczyni to mnie mało obchodzi, bo to tacy żydzi jak i ja pewnie ((:, a co mówili w I w. to czytam w PS.

A z katolikiem to nie rozumiem, w zależności od swoich poczynań czy przekonań możesz przestać należeć do KK...

===

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 wrzesień 12 2010 23:54   
Forum

Ja nie dyskutuję o Trójcy. Twierdzę tylko, że Bóg nie może być jednocześnie Trójcą Świętą i nie być Trójcą Świętą. Jedno z tych twierdzeń jest kłamstwem sam wybierz, które, nie będę Cię przekonywać.[/p]

A może ocenisz sama: Bo ST jest jednoznaczny
Księga Powtórzonego Prawa 6:4
(4) Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym. (5) Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił. (6) Niech pozostaną w twym sercu te słowa, które ja ci dziś nakazuję. (7) Wpoisz je twoim synom, będziesz o nich mówił przebywając w domu, w czasie podróży, kładąc się spać i wstając ze snu. (8) Przywiążesz je do twojej ręki jako znak. Niech one ci będą ozdobą przed oczami. (9) Wypisz je na odrzwiach swojego domu i na twoich bramach.(...) (12) strzeż się, byś nie zapomniał o Panu, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (13) Będziesz się bał Pana, Boga swego, będziesz Mu służył i na Jego imię będziesz przysięgał.

Przez wieki Jahwe "wbijał im do głowy" monoteizm i ty im się dziwisz, że uważają nas za szczególnych politeistów, podobnie jak muzułmanie?

Medieval ma podobna propozycję do mojej, tylko , że proponuje za dużo podziałów!
Jeśli będzie za dużo działów, to przy tej liczbie forumowiczów nie będzie dyskusji
Proponuje MM byś przemyślał/poparł taki podział :
chrześcijaństwo - szeroko pojęte, ale z jasnym kryterium - Biblia jako podstawa
i inne religie- a tam watki buddyzm, judaizm, ateizm, ezoteryzm, czy co tam jeszcze

===

Cytat 
Rafi F
 wrzesień 12 2010 23:56   
Forum Moderator
Moderator

Quote by: PiusA z katolikiem to nie rozumiem, w zależności od swoich poczynań czy przekonań możesz przestać należeć do KK...
Nie znasz prawa kanonicznego własnego kościoła Rolling Eyes

===

Cytat 
xxx
 wrzesień 13 2010 01:12   
Forum

Quote by: PiusA z katolikiem to nie rozumiem, w zależności od swoich poczynań czy przekonań możesz przestać należeć do KK...
Nie znasz prawa kanonicznego własnego kościoła Rolling Eyes

158. Kto jest poza Kościołem, ustanowionym przez Jezusa Chrystusa?

Poza Kościołem, ustanowionym przez Jezusa Chrystusa, są:

1. nieochrzczeni
2. jawni apostaci, heretycy, schizmatycy i ci ekskomunikowani, których należy unikać

159. Kto to są apostaci, heretycy, schizmatycy i ekskomunikowani, których należy unikać?

Apostaci są to ochrzczeni, którzy zupełnie odpadli od wiary chrześcijańskiej; heretycy są to tacy, co uparcie albo zaprzeczają jakiemuś dogmatowi wiary, albo wątpią o nim; schizmatycy są to ci, co się wzbraniają poddać Ojcu Świętemu, albo też nie chcą mieć nic wspólnego z członkami Kościoła, podlegającymi Papieżowi; ekskomunikowani z obowiązkiem unikania ich są to ci, których ta kara spotkała według postanowień świętych kanonów.

160. Czy ci wszyscy podlegają prawom Kościoła?

Ci wszyscy podlegają prawom Kościoła, gdyż są jego poddanymi, chyba że Kościół bądź wyraźnie, bądź milcząco uważa ich za wyjętych spod swego prawa.

161. Czy ekskomunikowani tolerowani są członkami Kościoła?

Ekskomunikowani tolerowani są członkami Kościoła, ale się ich wyklucza od tych skutków spólności życia z wiernymi, które są wymienione w świętych kanonach, a mogą je oni odzyskać tylko wtedy, gdy zaniechają oporu i otrzymają zwolnienie od tej najcięższej kar

Chyba mówisz o ekskomunikowanych tolerowanych.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Rafi F
 wrzesień 13 2010 02:06   
Forum Moderator
Moderator

Otóż nie. Zauważ, że jeżeli katolik zmieni wyznanie to nie ma tych samych praw, co "innowierca" od urodzenia. Ciągle podlega dodatkowym ograniczeniom tylko dlatego, że był ochrzczony w KRK. Dotyczy to zarówno apostatów, heretyków, schizmatyków jak i ekskomunikowanych.
Lekko upraszczając apostata, heretyk, schizmatyk czy ekskomunikowany wyspowiada się i nadal jest katolikiem z pełnymi prawami. Kwestia tylko u kogo (nie każdy ma prawo zdjąć ekskomunikę). Sprawa sprawdzona w praktyce przy okazji emigracji wracającej z Niemiec (deklarowali się jako niewierzący aby uniknąć podatku na kościół).
Np. ja nie mogę być świadkiem chrztu w KRK. Oczywiście jest to ujęte w inny sposób (jestem w innej wierze niż zostałem ochrzczony; kuriozalne jest to u konwertujących na wyznanie ewangeliczne, bo który chrzest bierze się pod uwagę Wink ).... Ale ochrzcić w wyjątkowej sytuacji mogę.
Jest wiele takich ograniczeń. Np ewangelik z urodzenia może w wyjątkowej sytuacji przy uznawaniu katolickiej teologii przeistoczenia przystąpic do Wieczerzy w KRK, mnie na tych samych warunkach wg KRK nie wolno. Itd, itp - jest wiele takich sytuacji, czym wcale się nie przejmuję, to problem KRK.

===

Cytat 
xxx
 wrzesień 13 2010 02:17   
Forum

Otóż nie....... Np ewangelik z urodzenia może w wyjątkowej sytuacji przy uznawaniu katolickiej teologii przeistoczenia przystąpic do Wieczerzy w KRK, mnie na tych samych warunkach wg KRK nie wolno. Itd, itp - jest wiele takich sytuacji, czym wcale się nie przejmuję, to problem KRK.

Otóż tak jest napisane w Katechizmie...

Mógłbyś podać dokument który o tym mówi, bo spotkałem się z taką praktyką, ale jest ona sprzeczna z dokumentami kosciola.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marek
 październik 15 2010 22:03   
Forum

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, dla większości z Was - może za wyjątkiem Rafiego - perspektywa ekumenizmu nie obejmuje wyznań i grup poza post-Nicejskimi tradycjami trynitariańskimi?

Rafi i Medievalu, dziękuję za miłe słowo odnośnie tematu wątku. Smile

===

Flp 4:4

Profil   Email 
 Cytat 
Dezerter
 listopad 01 2010 00:41   
Forum

Quote by: kacerz_Marek

Czyli, jeśli dobrze rozumiem, dla większości z Was - może za wyjątkiem Rafiego - perspektywa ekumenizmu nie obejmuje wyznań i grup poza post-Nicejskimi tradycjami trynitariańskimi?

Rafi i Medievalu, dziękuję za miłe słowo odnośnie tematu wątku. Smile

ja jestem szeroko ekumeniczny, ale podstawa - Biblia

===

Cytat 
Ewa
 listopad 07 2010 14:53   
Forum

Granicami ekunemizmu sa granice umyslu jego propagatorow..

trzeba by bylo samego siebie przeskoczyc+ nie uda sie tego takiemu chrzescijaninowi zrobic...bo musi byc kosmopolita wiar+ hmm to jest niemozliwe jak na razie aby ....opierac sie na Torze =przestrzagac jej!=zyc wedlug Biblii! i nauczac sie byc wiernym jedynemu Bogu jak w Koranie...lacznie ze stylem modlitwy....ale mam taka cicha nadzieje w sercu ze to jest mozliwe jezeli istnieja ludzie tacy jak ja ktorzy to wlasnie tak rozu,mieja to musi byc to tez mozliwe...pytanie tylko kiedy....

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Ewa
 listopad 08 2010 12:55   
Forum

Chcialam dodac ze dla Jana Pawla II nie bylo granic chrzescijanstwa,twierdzil on bowiem ze istnieje tylko jeden BOg-Bog jeden wszystkich ludzi.

===

Pokoj z Wami!

Profil   Email 
 Cytat 
Yasmin
 lipiec 07 2011 23:08   
Forum

Quote by: corka

Granicami ekunemizmu sa granice umyslu jego propagatorow..

trzeba by bylo samego siebie przeskoczyc+ nie uda sie tego takiemu chrzescijaninowi zrobic...bo musi byc kosmopolita wiar+ hmm to jest niemozliwe jak na razie aby ....opierac sie na Torze =przestrzagac jej!=zyc wedlug Biblii! i nauczac sie byc wiernym jedynemu Bogu jak w Koranie...lacznie ze stylem modlitwy....ale mam taka cicha nadzieje w sercu ze to jest mozliwe jezeli istnieja ludzie tacy jak ja ktorzy to wlasnie tak rozu,mieja to musi byc to tez mozliwe...pytanie tylko kiedy....

Ale umysł nie jest czystą kartą. W umyśle jest jakaś uporządkowana wiedza, jest jakaś prawda, twierdzenia, struktura, której nie można ignorować. Weźmy za przykład naukę, ona się zmienia, rozszerza swoje horyzonty, ale według pewnych zasad i podstawowych założeń. Jest jakiś fundament na którym się buduje.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,30 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości