Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Świadkowie Jehowy sektą?
 |  Wersja do druku
Marcin Winiarski
 czerwiec 29 2005 12:14   
Forum

Status: offline

Nikogo nie obraziłem, bo nie było w tym grama pogardy. Wydaja mi się, że człowiek inteligentny powinien umieć odróznić ironię od pogardy. Ale jak ktoś chce znaleźć powód do przyczepienia się to zawsze znajdzie, prawda?

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 czerwiec 30 2005 18:35   
Forum

Quote by Marcin W: Nikogo nie obraziłem, bo nie było w tym grama pogardy. Wydaja mi się, że człowiek inteligentny powinien umieć odróznić ironię od pogardy. Ale jak ktoś chce znaleźć powód do przyczepienia się to zawsze znajdzie, prawda?

Akurat mnie Pan obraził. O ile pamiętam, to Pan zachwalał emoty i zachęcał do używania. Gdyby to była ironia, to dałby Pan uśmieszek, czy coś w tym stylu. Tak, to to jest pogarda, obraza. Żądam przeprosin w imieniu moim i Dolnoślązaków.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Remigiusz P. Garbiec
 czerwiec 30 2005 18:55   
Forum

Wszedłem w temat w momencie kłótni pomiędzy trzema chrześcijaninami. Wstyd panowie! Niech nad waszym gniewem słońce nie zajdzie. Pogódźcie się przed wieczorem, bo w nocy Pan lubi powoływać do siebie i trzeba się będze przed Nim wyspowiadać
Co do Świadków. Nie mam pojęcia czy to jest sekta czy nie, bo dla mnie pojęcie sekta jest niewyrażne. Gdyby pytanie brzmiało czy są oni chrześcijanami, wtedy odpowiedziałbym zdecydowanie, że nie są. Między innymi dlatego, że są antytrynitarzami, czyli nie wierzą w Błogosławioną Trójcę.
Co do przeczytanej przeze mnie wypowiedzi mateuszwroc. Co ma piernik ... Co prawda rozkazy dla Świadków i ich doktryna płynie od Ciała Kierowniczego w Nowym Jorku, ale te same rzeczy płyną dla katolików ze Stolicy Apostolskiej w Rzymie. Centralne zarządzanie związkiem wyznaniowym nie jest według mnie cechą specyficzną sekty.

===

"A ja odnioslem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyscie na nas sie nauczyli nie rozumieć wiecej ponad to, co napisano". (Paweł z

Profil   Email 
 Cytat 
wojwa
 czerwiec 30 2005 19:01   
Forum

To jak ktoś nie wierzy w Trójcę to nie jest chrześcijaninem ? A czy Jezus wie o tym ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 czerwiec 30 2005 23:45   
Forum

Marcin, jak ja użyłem w komentarzach słowa bodaj "durnota", to podkablowałeś mnie adminom. Więc teraz miej honor i podkabluj się sam.

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 01 2005 08:39   
Forum Moderator
Moderator

Quote by wojwa: To jak ktoś nie wierzy w Trójcę to nie jest chrześcijaninem ? A czy Jezus wie o tym ?

Zakladajac ze jest wszechwiedzacy to wie.

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Stalos
 lipiec 01 2005 13:38   
Forum

Osobiście uważam że Świadkowie Jehowy abolutnie nie są sektą (w czysto potocznym rozumieniu tego słowa). Znam dość dobrze wyznawców tej religii i uważam że to są normalni ludzie, tacy jak wszyscy inni, co więcej bardzo oddani swoim zasadom. Większość z nich (szcególnie osoby dojrzałe wiekiem) chodzi na zebrania, głosi z czystego serca. Problem jest gdzie indziej, a mianowice w kierownictwie - w ciału kierowniczym. Stosuje ono metody które w żaden sposób nie mogą być pogodzone z Pismem Świętym np. przekaz subliminalny, dziwne wyliczenia roku 1914, przkazywanie jakoby nie należy mówić modlitwy "Ojcze nasz", zakaz noszenia brody, nakaz chodzenia na zebrania w garniturach. Ponadto częste zmiany nauczania pod pretekstem "nowego światła". Co gorsza szefostwo z brooklynu wymaga od wiernych aby uznawali za prawde co ono mówi (przypowieść o niewolniku wiernym i roztropnym traktowana jest jako proroctwo). To jest problemem w religii Świadków Jehowy, bo sami jej wyznawcy (większość - nie wszyscy) to bardzo porządni ludzie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 lipiec 01 2005 13:50   
Forum

Quote by Stalos: Osobiście uważam że Świadkowie Jehowy abolutnie nie są sektą (w czysto potocznym rozumieniu tego słowa). Znam dość dobrze wyznawców tej religii i uważam że to są normalni ludzie, tacy jak wszyscy inni, co więcej bardzo oddani swoim zasadom. Większość z nich (szcególnie osoby dojrzałe wiekiem) chodzi na zebrania, głosi z czystego serca. Problem jest gdzie indziej, a mianowice w kierownictwie - w ciału kierowniczym. Stosuje ono metody które w żaden sposób nie mogą być pogodzone z Pismem Świętym np. przekaz subliminalny, dziwne wyliczenia roku 1914, przkazywanie jakoby nie należy mówić modlitwy "Ojcze nasz", zakaz noszenia brody, nakaz chodzenia na zebrania w garniturach. Ponadto częste zmiany nauczania pod pretekstem "nowego światła". Co gorsza szefostwo z brooklynu wymaga od wiernych aby uznawali za prawde co ono mówi (przypowieść o niewolniku wiernym i roztropnym traktowana jest jako proroctwo). To jest problemem w religii Świadków Jehowy, bo sami jej wyznawcy (większość - nie wszyscy) to bardzo porządni ludzie.

Stalos, mieszasz pojęcia. To, czy jakaś organizacja jest sektą, czy nie, nie zależy od członków tej organizacji, a właśnie od jej struktury, kierownictwa i metod działania. Jak już napisałem, według chyba największego autorytetu w tej dziedzinie, psychologa Stevena Hassana (który zresztą sam był ofiarą Moona) SJ są sektą destrukcyjną podobnie, jak Amway (obie struktury są przez Hassana opisane. Znam mnóstwo fajnych członków Amwaya, co nie zmienia mojej opinii o samej organizacji.
Organizacja nie jest tożsama ze swoimi członkami.

===

Cytat 
dawi
 lipiec 01 2005 14:28   
Forum

Quote by wojwa: To jak ktoś nie wierzy w Trójcę to nie jest chrześcijaninem ?

Jak ktoś nie wierzy w Trójcę Świętą to nie jest chrześcijaninem.

Quote by wojwa A czy Jezus wie o tym ?[/QUOTE:

Jakub już Ci odpowiedział. Co według Ciebie jest kryterium nazwania kogoś chrześcijaninem?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 lipiec 01 2005 14:49   
Forum

Quote by dawid:
Quote by wojwa: To jak ktoś nie wierzy w Trójcę to nie jest chrześcijaninem ?

Jak ktoś nie wierzy w Trójcę Świętą to nie jest chrześcijaninem.

Chrześcijanin MUSI poza wiarą w Boga (JHWH) wierzyć także, że Bóg objawił się w Jezusie (JOSHUA) (czyli, że Jezus jest Bogiem będąc jednocześnie człowiekiem) i że Bóg jest Duchem (RUAH) i jako Duch działa wśród ludzi i w ludziach.
Nie musi tego nazywać Trójcą, ale musi w to wierzyć, inaczej zaprzecza sam sobie.

Quote by wojwa A czy Jezus wie o tym ?[/QUOTE:

Jakub już Ci odpowiedział. Co według Ciebie jest kryterium nazwania kogoś chrześcijaninem?[/QUOTE]
Wyobraź sobie, że Jezus sam powiedział: "Kto widział MNIE, widział i Ojca", "Ja i Ojciec jedno jesteśmy" oraz przyjął od Tomasza hołd należny Bogu. Jeśli nie miał prawa do tego wszystkiego, to był uzurpwatorem i bluźniercą i umarł słusznie według Zakonu. Jeśli jednak był uzurpatorem i bluźniercą, który został słusznie skazany, to umarł za swoje grzechy. Skoro umarł za swoje grzechy, to w żaden sposób nie może (bo nie ma jak) zapłacić swoją śmiercią za nasze.
Jeśli więc Jezus nie jest Bogiem i bluźnił, to nie jesteśmy zbawieni i "daremna jest wiara nasza".

Ale dowodem na Jego niewinność jest Zmartwychwstanie, bo niesprawiedliwy zmartwychwstać nie może.
Skoro więc Jezus powiedział, że jest Bogiem, został za to skazany i zabity, ale zmartwychwstał, to znaczy, że jest niewinny i bezgrzeszny. A skoro jest przez Boga uznany za sprawiedliwego i bezgrzesznego, to znaczy, że nie zbluźnił. A skoro nie zbluźnił, to Jego słowa o Samym sobie są prawdą, czyli jest Bogiem.

quod erat demonstrandum

Spróbuj to obalić.

===

Cytat 
wojwa
 lipiec 01 2005 18:35   
Forum

Cytat za Jakubem : Zakladajac ze jest wszechwiedzacy to wie.

Oh Jakubie b. ci dziękuję - jakiś ty mądry To dobrze, że Jezus wie, że nie uznajesz kogoś kto ma kłopoty z Trójcą za chrześcijanina. Myślę, że już coś wymyśli żeby ci poradzić.
Chodziło mi raczej o osobowość Ducha Świętego. Dlatego nie mam co obalać Jezus " miał " DŚ, więc czy musiał w niego wierzyć ? Czy Pismo nakazuje nam wiarę w DŚ - bo w Boga i Jezusa tak.
Chcę od razu wyjaśnić, że ja jestem niedouczony i może sobie tak najpierw coś sam poczytam. Znacie coś wartościwego ? Jakubie no wysil się w tym momencie

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 lipiec 01 2005 23:14   
Forum

Quote by wojwa:
Cytat za Jakubem : Zakladajac ze jest wszechwiedzacy to wie.

Oh Jakubie b. ci dziękuję - jakiś ty mądry To dobrze, że Jezus wie, że nie uznajesz kogoś kto ma kłopoty z Trójcą za chrześcijanina. Myślę, że już coś wymyśli żeby ci poradzić.
Chodziło mi raczej o osobowość Ducha Świętego. Dlatego nie mam co obalać Jezus " miał " DŚ, więc czy musiał w niego wierzyć ? Czy Pismo nakazuje nam wiarę w DŚ - bo w Boga i Jezusa tak.
Chcę od razu wyjaśnić, że ja jestem niedouczony i może sobie tak najpierw coś sam poczytam. Znacie coś wartościwego ? Jakubie no wysil się w tym momencie

To wyjaśnij, jak "nie-osoba" może mówić, dawać, prowadzić, przemieniać itp

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 01 2005 23:48   
Forum Moderator
Moderator

...i pouczać

===

Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, pros za nás Boha, Svatého Ducha, Kriste eleison!

Cytat 
Maciej Pasternak
 lipiec 01 2005 23:52   
Forum

Quote by Jakub: ...i pouczać

O, wiedziałem, że coś mi umknęło. Dzięki.

Jakubie, w drugiej połowie lipca będziemy z moją Asią w Pradze.

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 02 2005 00:33   
Forum Moderator
Moderator

Jeśli będziecie przejeżdzać przez Nachod wpadnijcie na kawe !!

A jesli nie bedziecie przejeżdzać to zmiencie trase

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 lipiec 02 2005 00:59   
Forum

Quote by Jakub: Jeśli będziecie przejeżdzać przez Nachod wpadnijcie na kawe !!

A gdzie to jest?

===

Cytat 
Joanna Gacka
 lipiec 02 2005 01:06   
Forum Admin
Admin

Quote by Maciek:
Quote by Jakub: Jeśli będziecie przejeżdzać przez Nachod wpadnijcie na kawe !!

A gdzie to jest?

Wpadnijcie najpierw po mnie to was poprowadze )

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 lipiec 02 2005 01:07   
Forum

Dla umiejących czytać opis SJ ze strony Stevena Hassana

Jehovah's Witnesses
Alternate Names of the Group:

Watchtower Bible and Tract Society

Founder:

Charles T. Russell

The following information has been provided by former members:

Description:

The Watchtower Bible & Tract Society got its start in 1879 as
an apocalyptic group waiting for the end of the world in 1914. Christ had
supposedly returned in 1874 and a 40-year harvest of the "saints" began. As
the date disappointed, later dates were set and the end was calculated to be
1975. Today the Watchtower is run by a Governing Body and boasts over 5
million, rapidly increasing in third world countries. Heavy authoritarianism
and deception, as well as shunning.

Behaviors:

Members cannot read anything critical about the group or
engage the internet on non-approved sites. They cannot talk to ex-members,
take blood transfusions, go to war, or celebrate holidays. Independent thought
heavily discouraged. Must report others who don't comply. College discouraged.

Information:

Spying by the elders and even the rank-and-file is encouraged,
if not required.

Thought:

Doubt is of the devil.

Emotional:

Guilt and fear are the number one tools.

===

Cytat 
wojwa
 lipiec 02 2005 08:28   
Forum

za Maciejem : To wyja¶nij, jak "nie-osoba" może mówić, dawać, prowadzić, przemieniać itp

za Jakkubem : ...i pouczać

W 1 Kor. 13:7 Apstoł pisze o miłości, cyt. " Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko wytrzyma. " Czy z tego też należy wnioskować, że miłość to osoba ? Oczywiście nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 02 2005 09:33   
Forum Moderator
Moderator

Bóg jest miłością, miejcie odwagę żyć dla Miłości....

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 lipiec 02 2005 10:22   
Forum

Quote by wojwa:
za Maciejem : To wyja¶nij, jak "nie-osoba" może mówić, dawać, prowadzić, przemieniać itp

za Jakkubem : ...i pouczać

W 1 Kor. 13:7 Apstoł pisze o miłości, cyt. " Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko wytrzyma. " Czy z tego też należy wnioskować, że miłość to osoba ? Oczywiście nie.

Paweł dokonuje personifikacji miłości opisując jak zachowuje się człowiek, który jest kierowany miłością. W podtekście chodzi o Chrystusa (a więc osobę). Te cechy, ten sposób myślenia i działania jest darem Ducha i to Duch daje to, że człowiek tak się zachowuje (Gal. 15:13-25). Znowu mamy więc osobę.

Zresztą, w przypadku wypowiedzi Pawła mamy wyraźnie opis zachowania się człowieka wobec innych ludzi. Jeśli ja mam miłość, to ta miłość nie jest wyrozumiała dla mnie, tylko dla innych. Dla mnie jest bardzo krytyczna (choćby dletego, że aby nie urazić innych muszę uważać, co mówię i robię, czyli właśnie być krytyczny wobec siebie). Tymaczem Duch (RUAH) nie mówio do innych ludzi, tylko do tego, kto Go ma, nie prowadzi innych ludzi, tylko tego, który Go ma, nie daje darów innym, tylko temu, który Go ma.
Miłość jest w człowieku czymś wewnętrznym, częścią jego samego. Duch jest wyraźnie czymś (kimś) zewnętrznym, kto zwraca się do mnie.

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 02 2005 10:23   
Forum Moderator
Moderator

Quote by Maciek:

A gdzie to jest?

A wiesz gdzie jest Kudowa Zdrój ? Zresztą jedźcie przez Oławe i zgarnijcie ze sobą Admina

Pokaże wam niedzwiedzie

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 lipiec 02 2005 12:35   
Forum

Quote by Jakub:
Quote by Maciek:

A gdzie to jest?

A wiesz gdzie jest Kudowa Zdrój ? Zresztą jedźcie przez Oławe i zgarnijcie ze sobą Admina

Pokaże wam niedzwiedzie

Hm. Zobaczymy, bo Asia chce jechać przez Cieszyn :/

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 02 2005 12:43   
Forum Moderator
Moderator

A czym jedziecie ?

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 lipiec 02 2005 14:04   
Forum

Quote by Jakub: A czym jedziecie ?

Na raty: do granicy czymś, granicę z buta i po stronie czeskiej w pociąg.

===

Cytat 
Jakub Piotr Sowiński
 lipiec 02 2005 15:13   
Forum Moderator
Moderator

To tak samo można i w Kudowie - nawet bardziej leniwie przez granice autobusem a potem vlakem

No albo w powrotną drogę

===

Cytat 
wojwa
 lipiec 02 2005 17:04   
Forum

Wybacz Macieju ale nic nie rozumiem z twojej ostatniej wypowiedzi. Co ona ma wspólnego z obobowością DŚ. W komentarzu do Gal 5:16 przeczytałem, cty. " Termin pneuma - duch, może w fragmencie 5:16-26 oznaczać zarówno DŚ, jak też zespół Jego darów, bądź ukształtowane pod Jego wpływem zasady, kierujące postępowanie człowieka. "
Z tego komentarza to wynika, że nawet autor, który jak mniemam uważa DŚ za osobę, nie przytoczyłby tych wersetów na obronę osobowości DŚ.
Ale wiesz to chyba za bardzo nie ma sensu ta dyskusja, ja się musze podszkolić.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 lipiec 02 2005 17:06   
Forum

Quote by wojwa: Wybacz Macieju ale nic nie rozumiem z twojej ostatniej wypowiedzi. Co ona ma wspólnego z obobowością DŚ.

Dużo. Porównałeś słowa Pawła na temat miłości, w któych personifikuje on miłość z okreleniami dotyczącymi Ducha. Więc pokazałem, że to porównanie jest błędne.

===

Cytat 
Joanna Gacka
 lipiec 02 2005 23:57   
Forum Admin
Admin

Znów musiałam posprzątać posty nie na temat. Bądźcie uprzejmi wymieniać tego typu uprzejmości jak te które skasowałam na priva, bo nikogo poza Wami ten temat nie interesuje a już na pewno nie dotyczy onświadków Jehowy.

===

Cytat 
Damian Kowalski
 lipiec 06 2005 14:06   
Forum

Co do Trójcy Świętej to :

"Sięgają często do źródeł katolickich, a również do laickich aby podeprzeć swe nauki, a przecież uważają wszystkich, nie będących w ich organizacji, za współpracowników szatana. Pomimo swoich 'studiów biblijnych', ŚJ nie zauważają zawartej w Biblii prawdy o Trójcy Św. Przedstawiając oczywiste argumenty ograniczę się do podania wersetów biblijnych. W zdaniach tych zawarte jest działanie Boga w Trójcy np. "Jezus (...) ujrzał Ducha Bożego (...) przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: Ten jest mój Syn umiłowany" Mt 3:16n. Jak również wzajemne świadczenie o sobie i jedności np. "Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi będzie świadczył o Mnie" J 15:26. Ludzie natchnieni przez Boga spisujący księgi Pisma Św. które potem zastały połączone w całość, niektóre wypowiedzi jak np. Iz 6:9n. przypisują czy to Ojcu (Iz 6:9n.), czy Synowi (J 12:40), czy też Duchowi Św. (Dz 28:26n.). Świadczy to o tym, że w każdym czynie Bożym zaangażowana jest cała Trójca Święta. Przedstawiam cytaty do przeanalizowania:

Mt 3:16n., 4:1-7, 10:18nn., 12:18, 12:28, 22:43n., 28:19; Mk 1:9nn., 12:36; Łk 1:31-35, 1:41-45, 2:26nn., 3:21n., 4:18n., 10:21, 11:9, 13, 24:49; J 1:31nn., 3:2, 5, 3:34n., 4:24n., 4:23, 14:16, 14:26, 15:26, 16:13nn., 20:21n.; Dz 1:1-4, 1:5nn., 2:17, 22, 2:33, 2:38n., 4:8nn., 5:31n., 6:10n., 14, 7:48-52, 7:55, 8:15n., 21, 8:27nn., 32, 10:38, 10:46nn., 11:15nn., 15:8-11, 16:6n., 10, 20:21n., 20:23n., 20:28, 21:11, 13n., 28:23nn.; Rz 1:1-4, 5:5n., 8:1nn., 8:9nn., 8:14n., 8:16n., 8:27nn., 9:1-4, 14:17nn., 15:16, 15:12n., 15:17nn., 15:30; 1Kor 2:13-16, 3:11, 16n., 6:11, 6:19n., 7:39n., 12:4nn., 12:12n., 18; 2Kor 1:21n., 3:3n., 5:5n., 6:1-6, 13:13, 3:14-17, 4:13n.; Ga 3:1n., 5, 3:11-14, 4:6, 6:1-7, 5:21-25; Ef 1:12nn., 1:17, 2:18, 2:21n., 3:2-5, 3:14-17, 4:3-6, 5:18nn., 4:30nn.; Flp 3:3; Kol 1:6nn.; 1Tes 1:3nn., 1:6nn., 4:1-8, 5:18n.; 2Tes 2:13; 1Tm 3:15n., 4:1-6; 2Tm 1:13-18, 1:7n.; Tt 3:4-6; Hbr 2:3n., 3:6n., 6:4-7, 9:14, 10:12-15, 10:29n.; 1P 1:2, 1:11-17, 1:21n. (BG), 3:18, 4:13-16; 2P 1:18-21; 1J 3:23n., 4:2nn., 4:13n., 5:4-6; Jud 20n.; Ap 1:4n., 2:1, 7, 2:28n., 3:1, 5n., 3:7, 12n., 3:21n., 5:6n., 14:12n., 22:1, 22:16nn..

Polecam strony o Świadkach Jehowy:
1) Pierwszy LINK
2) Drugi LINK

===

"Człowiek nie może niczego nauczyć drugiego człowieka, może mu tylko dopomóc w wyszukiwaniu prawdy we własnym sercu, jeżeli ją posiada." św. Augustyn

Profil   Email 
 Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,39 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty