Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Forum > Ekumenizm > Problemy ekumeniczne Nowy wątek Odpowiedz
 Jaki ekumenizm?
 |  Wersja do druku
Joanna Gacka
 sierpień 14 2005 11:56  (Czytany 16580 razy)  
Forum Admin
Admin

Status: offline

Artykuł Marcina Winiarskiego Ekumenizm - tak, ale jaki? (wyrażający subiektywne poglądy Autora) początkuje dyskusję na temat ekumenizmu i tego co właściwie oznacza w życiu chrześcijan z różnych denominacji (a właściwie spoza denominacji). Uważając, że wzajemne poznanie jest podstawą do jakiegokolwiek dialogu, serdecznie zapraszamy do przesyłania podobnych artykułów oraz do dyskusji na ten temat w niniejszym wątku.

Jaki ekumenizm?

===

Profil   Email   Strona www 
 Cytat 
Wieslaw1gr
 sierpień 14 2005 19:22   
Forum

Nieraz myśląc o ekumeniźmie mam przed oczami morze po burzy, a na nim wielu rozbitków, z których każdy siedzi na jakiejś kłodzie.
Każdy z nich uważa, że tylko jego kłoda jest tą, która uchroni go od śmierci. I żaden z nich nie dopuszcza do swojej świadomości, że ten obok, na swoim kawałku, równiez ma szanse dotarcia do brzegu. I nikt nie dopuszcza do siebie świadomości, że przy następnej wielkiej fali, ta jego łupina może razem z nim pójść na dno.

Z utęsknieniem czekam na chwilę, kiedy wreszcie wszyscy się zreflektują, powiążą te swoje kawałki w jedną całość i utworzą wieklą tratwę, która oprze się wszelkim nawałnicom.

===

Nawet diabeł wierzy, że Bóg istnie. Czy więc wystarczy to do zbawienia?!

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 14 2005 19:29   
Forum

Tylko widzę jeden problem - katolicy będą chcieli, żeby ster tej wspólnej tratwy chwycił w ręce papież, a protestanci na to się nie zgodzą, bo inaczej musieli ny się zaprzeć swojej wiary. Pewne jest więc to, że nie może być to pod przywództwem papieża. I tu jest problem dla katolików.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Wieslaw1gr
 sierpień 14 2005 19:37   
Forum

I tu właśnie jest problem, ze ludzie z góry zakładają konflikty.
Zbudujmy najpierw tratwę, o reszcie pogadamy później.
Znamy cel i kierunek, w którym mamy płynąć. Po co się spierać o władzę? Chrystus jest nam przewodnikiem.

===

Nawet diabeł wierzy, że Bóg istnie. Czy więc wystarczy to do zbawienia?!

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 14 2005 19:47   
Forum

nie zakładam z góry problemów - ja po prostu jestem ich świadomy.

===

"Bóg jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają. Do Królestwa Niebios da się dotrzeć z każdej krainy." Samthann z Clonbroney

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 14 2005 20:01   
Forum

Jak już porównujemy ekumenizm do łodzi, to wydaje mi się, że po morzu pływa wielki statek, który ma pęknięcia, jednak pozwolają one na pływanie. Dowodzi nim Papież, a dookoła na nędznych deskach ci, którzy wyskoczyli lub zostali za karę wyrzuceni z wielkiego. Ekumenizm będzie wtedy, gdy ci na deskach popłyną do statku i wejdą na niego, a deskami zreperują dziury.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Matija
 sierpień 14 2005 20:44   
Forum

W ten sposob wyrazasz przekonanie, ze to wlasnie KK i papiez powinni czekac na powrot tych na deskach. To jest, My poczekamy, a gdy przyjmiecie z powrotem to co odrzuciliscie, macie miejsce na naszym statku.

===

Albo Jezus, albo śmierć... Jezus! :D

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 14 2005 21:01   
Forum

A może sternika by tak za burtę, a na jego miejscu postawić Chrystusa, Mateuszu? jak myslisz - kto lepiej poprowadzi "ekumeniczny statek" - papież czy Bóg? Rłumaczę przecież, że nie ma mowy o ekumenizmie pod dyktat katolicyzmu. Prawda jest taka, że za odłamy odpowiada katolicyzm w bardzo znacznym stopniu. i on również musi się zmienić. Jak podkreśliłem - protestantyzm też musi do pewnych spraw dojrzeć, ale to nie znaczy, że katolicyzm nie.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 14 2005 22:19   
Forum

Tylko jestem ciekaw jak my mamy wrócić do czegoś, czego nie odrzucaliśmy. O ile znam historię, to wy odeszliście od naszej nauki.

===

"Nikt nie może się zbawić, jeżeli nie trwa w łonie Kościoła katolickiego i w łączności z nim." Sobór Florencki

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 14 2005 22:45   
Forum Admin
Admin

Co do papieża to ja tylko powiem tyle:
Papiez jako przywodca chrzescjan JEST dla mnie akceptowalny. ALE pod pewnymi warunkami. Papiestwo - jako pewien system sprawowania wladzy - monarszy ze tak sie wyraze jest konkurencja dla episkopalizmu, synodalizmu, kongregocjanalizmu itd. Nie odrzucam go z zalozenia.
Natomiast NIGDY nie zaakceptuje arcyherezji pychy katolicyzmu - nieomylnoscia papieza. Dopoki ten dogmat bedzie obowiazywal NIE wyobrazam sobie jakiegokolwiek zjednoczenia. I dlatego prawdopodobnie zjednoczeni jeszcze dlugo nie bedzie mozliwe, bo wiele osob prawdopodbnie mysli podobnie.

Za Melanchotem - papiez - niech nawet i bedzie - byle by na ewangelie pozwolil.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 14 2005 22:52   
Forum Admin
Admin

Quote by mateuszwroc: Tylko jestem ciekaw jak my mamy wrócić do czegoś, czego nie odrzucaliśmy. O ile znam historię, to wy odeszliście od naszej nauki.

Zgadza sie, odeszylismy od waszej nauki bo "Duch wyraznie mowil, jak w pozniejszych czasach odstapili niektorzy od wiary i przystapili do duchow zwodnicznych i sluchali nauk szatanskich" i tak tez sie stalo - i mniejszosc - ktora wybrala waska sciezke a nie szeroka droge jak mowi Jezus, poszla za Luterem wyrzuconym z Kosciola za gloszenie zdrowej nauki.

===

"Trzeba tak się modlić, jakby cała praca była bezużyteczna i tak pracować, jakby wszystkie modlitwy były na nic." M.L.

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 14 2005 23:01   
Forum

To Luter zdrowej nauki nie ścierpiał.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 14 2005 23:15   
Forum

Quote by mateuszwroc: To Luter zdrowej nauki nie ścierpiał.

Mateusz, przeczytaj choćby to, co ja na ten temat napisałem i przestań pisać bzdury. W XVI wieku nie było ŻADNEJ oficjalnej nauki, sformułowano ją dopiero na Soborze Trydenckim i 80% jest zgodna (nieraz zdanie w zdanie) z nauką Lutra.

Twoja ignorancja jest męcząca. Nawet katoliccy teologowie przyznają, że przynajmniej w pierwszej fazie Luter miał rację. Ale przecież ty jesteś mądrzejszy, niż sdam Jan Paweł II, nieprawda?

===

Kto umie czynić dobrze, a nie czyni, dopuszcza się grzechu.

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 14 2005 23:16   
Forum

Quote by hermes: Co do papieża to ja tylko powiem tyle:
Papiez jako przywodca chrzescjan JEST dla mnie akceptowalny. ALE pod pewnymi warunkami. Papiestwo - jako pewien system sprawowania wladzy - monarszy ze tak sie wyraze jest konkurencja dla episkopalizmu, synodalizmu, kongregocjanalizmu itd. Nie odrzucam go z zalozenia.
Natomiast NIGDY nie zaakceptuje arcyherezji pychy katolicyzmu - nieomylnoscia papieza. Dopoki ten dogmat bedzie obowiazywal NIE wyobrazam sobie jakiegokolwiek zjednoczenia. I dlatego prawdopodobnie zjednoczeni jeszcze dlugo nie bedzie mozliwe, bo wiele osob prawdopodbnie mysli podobnie.

Za Melanchotem - papiez - niech nawet i bedzie - byle by na ewangelie pozwolil.

Podpisuję się pod tym.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 14 2005 23:34   
Forum

Jaka była ta "zdrowa nauka"? Handel odpustami i relikwiami? Spraedaż stanowsik kościelnych - niemal na licytacjach nawet? Mateusz - daruj sobie. Luter nie ścierpiał własnie tego, co w Kościele katolickim tamtych czasów było najbardziej chore. Widać wyraźnie, że nie orientujesz się jednak w historii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Mateusz Markiewicz
 sierpień 14 2005 23:49   
Forum

Ale Luter nie zmienił tylko odpustów, relikwii czy symonii.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Gość forum: Pius
 sierpień 15 2005 00:14   

Św. Jan propagował zdrowy ekumenizm:

7 Wielu bowiem pojawiło się na świecie zwodzicieli, którzy nie uznają,
że Jezus Chrystus przyszedł w ciele ludzkim.
Taki jest zwodzicielem i Antychrystem.
8 Uważajcie na siebie, abyście nie utracili tego, coście zdobyli pracą,
lecz żebyście otrzymali pełną zapłatę.
9 Każdy, kto wybiega zbytnio naprzód,
a nie trwa w nauce [Chrystusa],
ten nie ma Boga.
Kto trwa w nauce [Chrystusa],
ten ma i Ojca, i Syna.
10 Jeśli ktoś przychodzi do was
i tej nauki nie przynosi,
nie przyjmujcie go do domu
i nie pozdrawiajcie go,
11 albowiem kto go pozdrawia,
staje się współuczestnikiem jego złych czynów.

Dobrze rozumiany ekumenizm to próba nawrócenia człowieka, jeżeli pozwalamy mu trwać w błędzie herezji grzeszymy przeciw najważniejszemu z przykazań 1) pozwalamy mu obrażać Boga 2) pozwalamy mu się skazać na potępienie. W dzisiejszych czasach pojęcie to zostało wypaczone wręcz nabrało zupełnie innego znaczenia w imię tegoż właśnie źle rozumianego ekumenizmu Msza Św. została, sprotestantyzowana, nad czym najbardziej cierpią katolicy,odbywają się kongresy, które może nie utwierdzają bezbożników w ich pogańskich religiach ale na pewno nie odwodzą ich od tego procederu obrażania Boga. Takich praktyk można wyliczyć setki pojawiły się one w kościele posoborowym i przynoszą mu wielką szkodę, co zresztą doskonale widać. Każdy katolik powinien szanować przekonania innych, ale priorytetem dla niego powinno być zawinienie bliźniego, które w 100% zapewnia tylko Kościół Katolicki.

===

Cytat 
Gość forum: Pius
 sierpień 15 2005 00:17   

Quote by Maciek:

Mateusz, przeczytaj choćby to, co ja na ten temat napisałem i przestań pisać bzdury. W XVI wieku nie było ŻADNEJ oficjalnej nauki, sformułowano ją dopiero na Soborze Trydenckim i 80% jest zgodna (nieraz zdanie w zdanie) z nauką Lutra.

Naukę Kościoła sformułował Jezus trwa ona niezmienna od 2000 lat a sobory ja tylko potwierdzają.

===

Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 00:26   
Forum

Quote by Pius:
Dobrze rozumiany ekumenizm to próba nawrócenia człowieka, jeżeli pozwalamy mu trwać w błędzie herezji grzeszymy przeciw najważniejszemu z przykazań

Przeciw herezji tak. Ale trwanie w naukach Chrystusa zawartych w Biblii nie jest w żadnym razie herezją.

Quote by Pius:
1) pozwalamy mu obrażać Boga

Protsestnci nie obrażają Boga. Miłują Go i trwają z nim w społeczności. Bóg wśród nich jest obecny i działa z mocą niesamowitą.

Quote by Pius:
Msza Św. została, sprotestantyzowana, nad czym najbardziej cierpią katolicy,

W ajki niby sposób została "sprotestantyzowana"? Że używa się jezyków narodowych, żeby ludzie rozumieli, a nie stali jak te kołki. Żeby mogli się modlić a nie przygladać tajemnym praktykom?

Quote by Pius:
odbywają się kongresy, które może nie utwierdzają bezbożników w ich pogańskich religiach ale na pewno nie odwodzą ich od tego procederu obrażania Boga.

Rozumiem, że masz na myśli neopogan i tych,m co dla nich Bóg nie jest ważny. Tak - to jest problem - i tu należy podejmować działania ekemeniczne. Ramię w ramie katolicy, baptyści, prawosławni, zielonoświatkowcy, luteranie i wszyscy inni oddający cześć jedynemu prawdziwemu Bogu.

Quote by Pius:
Takich praktyk można wyliczyć setki pojawiły się one w kościele posoborowym i przynoszą mu wielką szkodę, co zresztą doskonale widać.

Raczej pożytek, bowiem msza przestała być misterium magicznym.

Quote by Pius:
Każdy katolik powinien szanować przekonania innych, ale priorytetem dla niego powinno być zawinienie bliźniego, które w 100% zapewnia tylko Kościół Katolicki.

I tu się mylisz. Bóg działa tam gdzie chce, a nie tam, gdzie ludzie uważają, że tylko tam ma prawo działać.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 00:27   
Forum

Quote by Pius:
Quote by Maciek:

Naukę Kościoła sformułował Jezus trwa ona niezmienna od 2000 lat a sobory ja tylko potwierdzają.

To skąd w takim razie w naukach Kościoła wzięły rzeczy, o których w Biblii nie ma ani słowa, albo nawet Biblia się im sprzeciwia?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 00:28   
Forum

Chciałem panu Piusowi przypomnieć, że jest to serwis ekumeniczny i że jego zachowanie, jako GOŚCIA, jest wysoce nietatktowne.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 15 2005 00:31   
Forum Admin
Admin

Kolega pius - jest lefebvrysta ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 15 2005 00:33   
Forum Admin
Admin

Quote by Marcin W: Chciałem panu Piusowi przypomnieć, że jest to serwis ekumeniczny i że jego zachowanie, jako GOŚCIA, jest wysoce nietatktowne.

Marcin, ja i ty tez chyba jestesmy goscmi... wiec poki nikogo pius nie obraza, to chyba nie masz prawa go pouczac w ten sposob.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 00:34   
Forum

Wiesz hemes - nie wiedziałem, że jesteśmy poganami. Widocznie tylko poganie trzymają się kurczowo Pisma Świętego. Katolikom wolno od niego odchodzić. I tylko poganie kochają Boga. Katolicy za to mogą mieć jeszcze Maryję i świętych.

Przepraszam za ten nieekumeniczny komentarz. Nie jest do końca serio - ironizuję. To tak, jakby ktoś się poczuł urazony - na wszelki wypadek.

===

Profil   Email 
 Cytat 
Marcin Winiarski
 sierpień 15 2005 00:36   
Forum

Quote by hermes:
Quote by Marcin W: Chciałem panu Piusowi przypomnieć, że jest to serwis ekumeniczny i że jego zachowanie, jako GOŚCIA, jest wysoce nietatktowne.

Marcin, ja i ty tez chyba jestesmy goscmi... wiec poki nikogo pius nie obraza, to chyba nie masz prawa go pouczac w ten sposob.

Wiem, że jesteśmy gośćmi, ale wiesz - to tak, jak kąpnięcie pod stołem. Poza tym to, że jesteśmy goścmi nie znaczy, że nie należy komuś dać po łapkach. Wydaje mi się, że jeśli jeden gość się zachowuje nie tak, to inny może się skrzywić i mu nagadać. To służy napomnieniu. Nie wiem - pewnie i tak nie zadziała, ale facet trochę mnie wkirzył. Zwłaszcza, że jest typowym przykładem tego, co napisałem o katolickich "ultrasach".

===

Profil   Email 
 Cytat 
Natalia Róża
 sierpień 15 2005 00:50   
Forum

Ja moze mam własną wizję ekumenizmu, ale czy po 2000 latach nie przydałby się walny zjazd chrześcijan (wszystkich!), z ich intelektualnymi prowodyrami na czele, aby emocje nie wzięły góry, a na tym to zjeździe przemyślanoby gruntownie ewangelię, wszystkie religijne pisma i gruntownie zrewidowanoby to, co każda z zodmian chrześcijaństwa proponuje... Tymczasem spieramy się tu o szczegóły, podczas gdy pod wieloma względami chrześcijaństwo tkwi w nonsensie. Mimo mojego ogromnego szacunku. Nonsens tłumaczony jest przez wiele osób tak oto: człowiek nie jest w stanie tego pojąć...

Moim zdaniem potrzebna jest nowa religia, oparta w dużej mierze na chrześcijaństwie, ale na pewno nie pozostająca tym samym, czym jest katolicyzm dziś.

===

Czego chcesz od nas Panie za Twe hojne dary? Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 15 2005 00:51   
Forum Admin
Admin

Quote by Marcin W: Wiesz hemes - nie wiedziałem, że jesteśmy poganami. Widocznie tylko poganie trzymają się kurczowo Pisma Świętego. Katolikom wolno od niego odchodzić. I tylko poganie kochają Boga. Katolicy za to mogą mieć jeszcze Maryję i świętych.

Przepraszam za ten nieekumeniczny komentarz. Nie jest do końca serio - ironizuję. To tak, jakby ktoś się poczuł urazony - na wszelki wypadek.

W sumie z postu piusa moze to wynika - mamy racje piusie ?

Wiem, że jesteśmy gośćmi, ale wiesz - to tak, jak kąpnięcie pod stołem. Poza tym to, że jesteśmy goścmi nie znaczy, że nie należy komuś dać po łapkach. Wydaje mi się, że jeśli jeden gość się zachowuje nie tak, to inny może się skrzywić i mu nagadać. To służy napomnieniu. Nie wiem - pewnie i tak nie zadziała, ale facet trochę mnie wkirzył. Zwłaszcza, że jest typowym przykładem tego, co napisałem o katolickich "ultrasach".

Posluchaj mamy niesamowita, rzadko okazje jak mi sie wydaje podyskutowac z levebvrysta - nie pesz go bo moze byc ciekawie

Ja czekam na odpowiedz czy piusie jestes takowym ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Łukasz Gawryś
 sierpień 15 2005 00:55   
Forum Admin
Admin

Quote by Natalia Róża: Ja moze mam własną wizję ekumenizmu, ale czy po 2000 latach nie przydałby się walny zjazd chrześcijan (wszystkich!), z ich intelektualnymi prowodyrami na czele, aby emocje nie wzięły góry, a na tym to zjeździe przemyślanoby gruntownie ewangelię, wszystkie religijne pisma i gruntownie zrewidowanoby to, co każda z zodmian chrześcijaństwa proponuje... Tymczasem spieramy się tu o szczegóły, podczas gdy pod wieloma względami chrześcijaństwo tkwi w nonsensie. Mimo mojego ogromnego szacunku. Nonsens tłumaczony jest przez wiele osób tak oto: człowiek nie jest w stanie tego pojąć...

Moim zdaniem potrzebna jest nowa religia, oparta w dużej mierze na chrześcijaństwie, ale na pewno nie pozostająca tym samym, czym jest katolicyzm dziś.

Co do zjazdow - ci ktorzy chca - naleza do Swiatowej Rady Kosciolow.

Co do nowej religi - to ja chyba snie... jest jedna religia - chrzescjanstwo - tylko jej odmiany sa rozne - jaka ty znowu sobie nowa religie wyobrazasz - islamo-chrzescjanstwo czy co ?

===

Profil   Email 
 Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 00:58   
Forum

Quote by Pius:
Quote by Maciek:

Tak? To Jezus ustalił kanon biblijny? Jezus sformułował Wyznania Wiary?
Primo, nie Jezus, tylko Duch Święty poprzez Apostołów.
Secundo, podstawową nauką Kościoła jest świadectwo odkupieńczej śmierci i zmartwychwstania Jezusa - a tej nauki Jezus nie sformułował, tylko zrealizował, drobna różnica.
Tertio, sama Tradycja w Kościele Rzymsko-Katolickim jest czymś, co się stale rozwija (poczytaj wypowiedzi włąsnych biskupów), a rozwijają ją właśnie Sobory. Biblia, to nie Koran.

===

Cytat 
Maciej Pasternak
 sierpień 15 2005 01:02   
Forum

Quote by mateuszwroc: Ale Luter nie zmienił tylko odpustów, relikwii czy symonii.

Mateusz, mam prośbę. Przeczytaj Konfesję Augsburską i wtedy pogadamy, co Luter zmienił, a czego nie, dobrze.

Jak czytam twoje wypowiedzi, to ręce mi opadają, bo właśnie takim jak ty pisałem jak doszło do Reformacji i dlaczego. Może dotrze do twojej sznownej główki, że sprzeciw Lutra był sprzeciwem konserwatywnym, przeciw zmianom w liturgii i nauczniu wprowadzonym po XII wieku.
I na litość Boską, przestań się mądrzyć na tematy, o których nic nie wiesz.

===

Cytat 
Zawartość wygenerowana w: 0,83 sekund
Nowy wątek Odpowiedz

Zwykły temat Zwykły temat
Temat zamknięty. Temat zamknięty.
Gorący temat Gorący temat
Nowy post Nowy post
Gorący temat i nowe posty Gorący temat i nowe posty
Temat zamknięty i nowe posty Temat zamknięty i nowe posty
Zobacz posty gości 
Goście serwisu mogą wysyłać posty